1393
Hearts of Iron 4
  • ozimak
    #1059
    Igen, ezt ajánlották a steam-en is. De az olyan fisi-fosi megoldás :/ Inkább beírtam a mod alá aztán gyorsan kiderült, hogy még nincs is kész Magyarország a modban :) Ausztria, meg gyakorlatilag már mindenki (Európában) kapott saját focus tree-t meg eventeket, de mi még nem. Úgyhogy a dev meg is ígérte, hogy a jövőben ráfekszenek mi kis hazánkra is. nem ígért ETA-t de mindenképpen tervben van. Amúgy eventekkel kezeli a puppet rendszert a mod, és 36-ban van is egy event amit feldob, de ott nincs választási lehetőséged :D Egyszerűen feldobja, hogy "összejövetel" lesz annak eldöntésére, hogy Magyarország maradjon-e Ausztriával. Na azt lenyugtázod, majd pár nap múlva kidobja a következő üzenetet, hogy természetesen maradunk :) Ennyi.
  • Pluskast
    #1058
    Játszani nem játszottam vele, de nincs olyan event ami esetleg azt dobja fel hogy elengedi Ausztria Magyarországot? Vagy csináld azt, hogy a játék kezdetén elindítod Ausztriával, enged el Magyarországot, majd mentsd el és a visszatöltésnél válaszd ki.
  • ozimak
    #1057
    Srácok ez a Kaiserreich mod valakinek meg van, próbálta már? Én most próbáltam vele játszani, de egyszerűen nincs értelme Magyarországgal lenni. Eleve bábállamként kezdesz, amin sehogy sem tudsz változtatni. 39-40-ben mindenképpen annektál(!) Ausztria akármit csinálok. Igazából event-ek kezelik a puppet rendszert így nem is nagyon lehet. De hogy miután annektál, átdob Nagy-Brittaniához a játék és az összes egységemet odaadja Ausztriának az röhej. Gyakorlatilag 4 órám ment a kukába emiatt. Majdnem agyvérzést kaptam. Azt hittem majd azért valamelyest tudok változtatni a dolgok menetén, de nem. Konkrétan Magyarországot már eldőlt leigázott országként kezeli a játék és még a jelét sem mutatja annak, hogy esélyt adjon önállósodni, vagy legalább egyenrangúként beszállni az Osztrákok mellé. Kész röhej :/
  • yamato41
    #1056
    Teljesen egyetértek. Lebutítanak szinte mindent. A HoI-t én leírtam már teljesen. A 3 fejlesztése helyett egy ilyen buta maszlakot tolnak az ember képébe, ami méltatlan az első három résszel felépített brand nevéhez. Miért nem más név alatt adták ki? Persze, így megszivatták a jónépet, hogy a 3 farvízén eladtak többet ebből a híg fosból, mint a név nélkül. De hogy egyek után épeszű ember nem vesz tőlük játékot, az hétszentség.
    Az új TOAW-t még nem próbáltam. Az előszelek alapján azon legalább nem butítottak.
  • Pluskast
    #1055
    Sajnos az a baj, hogy egyre kevesebb embernek fekszik ha egy háborús stratégiai játék komplexebb a szokásosnál. Lényeg, hogy legyen egyszerű és ne keljen túl sokat "szöszölni" vele. Sajna a minőségi romlás a HOI-ban szemmel látható és nem csak a komplexitás terén, ami szerintem egyáltalán nem lenne baj, tekintettel arra, hogy ez lenne benne az élvezeti faktor, - a harmadik rész amúgy sem volt bonyolult, csak nem 20 perc kellett a megtanulásához - hanem az AI is egyre csak butul. Azért valahol az vicc kategória, hogy egy Mexikó-Brazília (haverommal csináltuk meg) szövetség képes simán letolni az USA-t. Komolyan nem értem meg, hogy hogy a fenébe gondolták anno a készítők, hogy az lesz a jó megoldás az AI leprogramozásakor, hogy támadjon megállás nélkül amíg ki nem fogy mindenből, és aztán ott áll letolt gatyával, neked meg más dolgod nem lévén csak ki kell várnod amíg "kifárad", onnantól meg nyert ügyed van. Mintha valami OKJ-s papírral rendelkező számítógépes "zseni" csinálta volna az AI-t.
  • petymeg_1
    #1054
    Szevasztok!

    Tegnap játszottam egy kicsit. 1939 júniusában járok. Jelenleg kb. kétmilliós a hadseregem, van 20 pz hadosztályom, 1000 db PZIII meg vagy 3800 PZII, 20 hegyivadász hadosztály meg vagy 180 sima gyalogos. Légierő: 1800 BF 109, 1000 Stuka 800 He 111 meg 1000 tengerészeti bombázó. Légi és földi doktrinák majdnem kimaxolva. A flottát hanyagoltam, mindössze 6 könnyűcirkálót meg vagy kéttucat rombolót gyártottam eddig, doktrinákat se fejlesztgettem. De majd ezután nekifekszem. Május 1-én háborút kezdtem a lengyelek ellen, de nem a Danzig vagy Háború nemzeti fókusszal, hanem háborús indokként jelöltem ki Danzigot. Még azelőtt lenyomtam őket, hogy bárkivel szövetkezni tudtak volna (nem állítottam be a történelmi hűséget) és annektáltam egész Lengyelországot. A háborús része nagyon tetszik, ez a frontvonalas megoldás a támadási irányokkal nagyon leegyszerűsíti a dolgot. Most a hogyan továbbon gondolkodom, Románok már bejeletkeztek szövetségesnek, olaszok, magyarok, bolgárok még folyamatban. Valószínűleg nyugatnak majd északnak fordulok, még 1939 őszén, bár ha minden országnak háborús indokot kell adni hadüzenet előtt akkor nehéz lesz, mert sok időbe meg PP-be kerül, ez utóbbiból meg kifogytam...
    Ez a játék valóban egy HOI Lite, ahogy valaki lentebb írta, amit én kicsit se bánok, legalább van sikerélmény. :-D. Ha szívni akarok, akkor előveszem a Darkest Hourt, vagy a HOI III-at.
    Utoljára szerkesztette: petymeg_1, 2018.01.09. 08:49:02
  • yamato41
    #1053
    "amikor már sokan vannak (akár egyetlen pozícióban is)"
    Nekem két alkalommal fordul elő ilyen rendszerint. Először a franciák ellenti támadás kezdetén. Egy területről négy ho-nál többel támadni értelmetlen, mert akkora stackink penaltyt ad. Tehát egy területen két hadtest van. A gyaogos támad, a páncélos a gyalogosok győzelmét követően indulnak el. A többi nyugodtan leet a frontvonal mögött hadtestenként lerakva, mert úgyis strat. redeploy-jal mennek majd a frontra, ha kellenek. A másik alkalom a partraszállás Angliában. Ott pedig mindig csak az aktuális behajózü hullám három hadteste van a kikötőben, a többi mögötte hadtestenként. Amint kihajózutt a kikötőből az első hullám, indul a következő három ht. és HDS HQ. Ennyi.
    Nem érdemes egyterületre túl sok hadosztályt lerakni, ez nyilvánvaló. Nem véletlenül négy gyho egy ht-em, mert az a leghatékonyabb. Ha hatalmas erővel támadnak ellenük, mögötte ott van a tartalék és a ho-okat cserélgetem, közben a támadók szárnyait támadom. Sohasem volt ebből gondom. Csak kicsit gondolkodni kell, nem pedig csak menni mint állat, mert ez nem egy árkád. Illetve a 4 az, de azt meg ki nem sz*rja le?
  • yamato41
    #1052
    Továbbra sem értelek. Az elején egyszer kell megcsinálni a meglévőket, ami kb. 10 perc nagyon felső hangon. Utána meg négyesével lerakni a gyho-kat, hármasával a pcho-kat. Úgyis kell nekik idő, mire feltöltik magukat maxra és lehet indítani a frontvonalba. Mi ebben a bonyolult?
    Mennyiben rontja a "kilátást" a front mögötti biztosító erők lánca? Hát az égegyadta világon semennyire sem, mert teljesen elválnak a fronttól. Megjegyzem nekem áltatlában egyetlen hadtestem van "partizánvadászban", mert több nem kell (sohasem volt semmi gondom a partizánokkal. Az pedig mondjuk közvetlen alárendeltje a hadszíntérnek, alapból a magas infrastruktúrájú területeken állnak.
    Mitől kihámozgatatlan a vonalrengeteg? Tökéletesen követhető, színek, vonalvastagság, csíkozás. A NATO szimbólumok meg egyértelműek.
    Az utolsó mondatodat totálisan nem értem. Akinek ez sem elég, annak szvsz csinálhatnak bármit, akkor sem fogja átlátni, ennél szervezetközpontúbb látványt nem tudok elképzelni.
    Van egy vázam: hadszíntér, HDSCS, HDS. A hadtestek meg a legközelebbi HDS-nek alárendelve. Ahogy a front megy előre, a parancsnokságok követik. Ha egy hadtestet átdobok a front másik szakaszára, akkor kiveszem a hadseregből (jobboldalon a listában mutatja az unattached csapatokat, átdobom, majd ott ismét a legközlebbi HDS kapja meg. Ha van 30 ht-em, akkor van hozzá 8 HDS-em, így mindig van hova átrakni. A 8 HDS három HDSCS-ban. Ha nől a ht-ek száma, nől a HDS-eké is. Tökegyszerű. De nem akarásnak nyögés a vége. Meg az értékelhetetlenül pocsék hoi4.
  • Kotomicuki
    #1051
    Hát, 39'-től nem ennyike egységet kell felfűzni a láncra. Aztán, ha ekkor elklikkelsz vmit - eléggé könnyű elveszni a pixelek közt - , akkor aztán keresgélhetsz rajta, mire megtalálod a mit a mivel...
    A másik, amikor már sokan vannak (akár egyetlen pozícióban is) - pl. pluszban partizánvadászok, helyőrségek, amik ugyan nem az elsődleges lánchoz tartoznak, de mégis ott vannak, rontva a "kilátást" - , akkor már a vonalakat sem lehet követni, hogy ki, kivel van -> hasznavehetetlenné válik ez a "megoldás"!

    Amikor (újra)szerveznék, akkor nagyon nem az érdekel, hogy hova, mert egy héten belül már úgyse ott áll az az egység, hanem a hogyan vannak kapcsolatban egymással és elegendőek-e a terv megvalósítására, ergo, egy szervezésközpontúbb látványnak venném inkább hasznát, mint a domborzati viszonyokon összemosódó ikonoknak és kihámozhatatlan vonalrengetegnek!
  • yamato41
    #1050
    Ebben mi a bonyolunt?
  • yamato41
    #1049
    Bocsi, de NAGYOn félreérted a hadseregszervezetet. Mit kell ahhoz észben tartani? A térképen a függelmi viszonyokat gyönyörűen ábrázolja különböző színű és vastagságú vonalakkal. Pofonegyszerűen követhető az egész. Nincsen általam elképzelt szervezet. Egyetlen séma van. Ha elkészül 4 gyho, vagy 3 pcho, akkor lerakom, szervezek hozzá egy hadtestparancsnokságot. Onnantól kezdve a hadtestet csak együtt mözgatom, a szervezetéhez hozzá sem kell nyúlni, csak magát a hadtestet beosztani hadseregekbe. Már a legelején szervezek 10-12 HDS-t, 4 HDSCS-t. Ha kell, ezt mindig lehet bővíteni villám gyorsan. Nem baj, ha lassan töltődnek fel, mer az elején nem kellenek.
    Az égegyadta világon semmit sem kell a szervezetből fejben tartani. Kijelölöm a htpk-ságot, majd még egy kattintással az össze alá tartozó hadosztályt, aztán adom a parancsot a mozgásra, támadásra. Ha kell, a térképre teszek jeleket, de általában tökfeleleges, mert nem bonyolult azt a néhány támadási irányt. A nyugati fronton a legritkább esetben lehet katlanozni, a franciákat/angolokat simány visszanyomva győzni lehet, a ruszkik esetében pedig az adott frontvonal-helyzetből kiindulva kell meghatározni a támadási irányokat. Egyszerre egyetlen hatalmas katlan a célom, ahova bezárom a teljes erejének harmadát/negyedét, amjd felmorzsolom. Aztán előre, amíg meg nem sziárdítja a frontot. Még egyszer ugyanez, aztán már olyan mélyen vagyok bent, hogy nem tudja tartani a frontot frontális nyomásra sem. Közben pedig egy-két kisebb katlanban is lehet őket morzsolni.
    Ne már hogy egy buta AI döntse el, hogy a páncélosékem milyen erőből áll, hogyan biztosítom a szárnyait, a katlan felmorzsolását, az egyégek elosztását a fronton stb.
    Továbbra is tartom, hogy a HoI sva-borsa a hadművelei művészet, a többi csak ennek a hátterét adja. Pont ennek az élményét vette el a paradox a 4-ben. Nem hiába lett méretes bukta nekik.
  • Kotomicuki
    #1048
    De, ha nem csak azt a 5 félét gyártod - kézi fegyver, támogató eszközök, ágyúk, tgk, 1-féle tank - , akkor nem nagyon tudsz tartalékokat képezni, különösen, ha már nagy a sereg és igényli a darabszámot - és egy egyszerű téli lemorzsolódás is ezres tételszámú lehet, nem is beszélve az ellátási hiányról... - , amihez az újabb variánsok nagyobb gyártási "költsége" is hozzájárul.


    yamato41 #1046:

    Továbbra sem értek teljesen egyet!
    A sematikus térkép maradhatott volna háttérnek (pl. No. nyugati határa, mint hadszíntér az ellátással együtt), amire feldobod az általad elképzelt szervezést, a főbb egységeket, a maradékot kitölti az MI a "készletből" (a beállítható sémák alapján), ahogy a frontvonalra is ráhúzhatta volna ezeket - netán, ahogy húzod a támadási irányokat, úgy rendeli hozzá a haderőt is.
    Tudom, ez messze elmarad a "kézimunka" finomságától - és nem kevés programozás(i tudás)t jelent - , de mégis átláthatóbb, egyszerűbb lett volna, mint fejben tartani az egész szervezési fát, vagy oda-vissza kattintgatni, hogy most hol is tartasz éppen a szerveződésben (és a megőszülésben)!
  • Malarki
    #1047
    Ha lemorzsolódik az egység pótolom a korábbi verzióból, ez most is így van, ezért nem kell 12 féle értelmetlen variánst berakni külön technológiának.
  • yamato41
    #1046
    A külön lap pont logikátlan az OoB-nek, mert az éppen hogy térképen kell látni. Maxolni nem volt érdemes az egységeket, legfeljebb csak hadseregszinten, mert nem tudtad elosztani normálisan a fronton a hadtestek összekeverése nélkül. Nálam egy hadtest egy területen állt (HQ sosem a frontvonalban), a front gyenge részein területenként 2-2 ho, ami bőven elég volt egy esetleges támadás gyors megakasztására, hogy odaérjen a tartalék, illetve remekül lehetett cserélgetni a ho-okat a harcban. Mélyen Oroszországban meg már bőven elég volt a hét-két ho területenként még támadásra is.
    A hadműveleti mozgatást hadtestenként csináltam kivéve a hadseregből. Pl. Amikor Fro. legyőzése után át kellett vinni a hadsereget keletre, külön mozogtak a hadtestek. Első lépcsőben a gyalogosok, amivel megtartom a frontot, a második lépcsőben a tartalék és a páncélosok, akikkel súlypontot tudtam képezni. A HDS-HDSCS HQ-k beoszott csapatok nélkül mentek át, ott új alárendelteket kaptak. Tök egyszerű, gyors, hatékony, áttekinthető. Hol van ettől a 4 hipergagyi rendszere?
    A vonalas szervezeti látvány tökéletesen átláthatóvá tette az egészet, teljesen fölösleges lett volna a térkpet eltüntetve külön lap erre.
    A légierőt kellett volna gatyába rázni. Egységek kellettek volna, amibe beoszthatőak a gépek, az egységeket a szárazföldi csapatokhoz, a honi légvédelemhez és a hadásztati légierőbe beosztva kellett volna átszervezni, hogy általános parancsot lehessen kiadni (pl. szárazföldi harcok támogatása, logisztika rombolása stb.), akár többet is, amit automatikusan hajt végre.
  • Kotomicuki
    #1045
    Mondod ezt te, akinek ez a szöszölés is (az) élmény (része)!
    De ettől függetlenül nem volt jól, kellőképpen kidolgozva, befejezve: ha a kémkedésnek külön lapja volt, akkor ennek, ami legalább olyan fontos - szvsz - , miért nem tudtak egy lapot szánni, ahol átláthatóbban lehetett volna rendezkedni, mint a kis pixel-fülecskékkel az egységtáblán.

    Nálam kitöltötték a lehetséges helyeket az egységek: 5(?) ho. - lehetőség szerint maximális alegységszámmal - egy HDT-ben, 5(?) HDT egy HDS-ben, hogy minél kevesebb tiszt kelljen és így minél magasabb %-értéket érjek el a kutatás rovására.


    Malarki #1044:

    Esetlegesen azért, mert egy nagyobb lemorzsolódás után, amikor vastagon mínuszba szaladnak a számok a raktárnál, nem mindegy, hogy milyen gyorsan áll helyre az erő a hadosztályokban -> inkább "dugós puskával", mint fegyver nélkül harcoljanak az embereid... (még ha egy jól szervezett, gondosan vezetett országnál a manpower-hiány szokott a legnagyobb gond lenni - az esetek zömében)
  • Malarki
    #1044
    Hát ennek a techfának így kb semmi értelme nincs. Fejlesztgetheted évente a tanktípusaidat, arról nem is beszélve hogy állandóan cserélgetni kell a gyártósorokat is amik így szépen le is esik a prod eff. Azt se értem hogy pl. a németekkel miért gyártsak PIII-akt ha tudok PIV-et is? Vagy miért gyártsak PIV-et ha már tudok Párducot is? Pont ezek elkerülésére hozták be hogy army xp-ért tudsz variánsokat csinálni.
  • PetruZ
    #1043
    Odaadhatod azoknak, akik éppen háborúznak. A diplomáciánál a "Lend Lease" opció, utána összeválogathatod, mit adsz át. Figyelj az "once" (egyszeri) és " montlhy" (rendszeres) kapcsolókra! Az elszállítás adagokban, havonta történik, a célország szállítókapacitásának függvényében, ezt a toborzós ablakon fent lehet követni.
  • ozimak
    #1042
    Ez jól hangzik! Köszi!
  • Amergin
    #1041
    Ha már uncsi a hülye gép ellen, akkor ajánlom a Hearts of Overhaul modot.
    Sokkal keményebb lesz a gép ellen játszani. Egyrészt a tankok nem lesznek egyformák (pl. németeknek a Tigris megjelenéséig sokkal rosszabb tankjaik lesznek, mint Vologyáéknak), másrészt az alap fegyver gyártása sokkal gyorsabb lesz, így a gép sokkal nehezebben fogy majd ki belőle és képes lesz a manpower potenciálját teljesen kihasználni!
    Továbbá hajlamos lesz arra is, hogyha szarul áll, akkor a kiképzés alatt álló félig kész egységeit is a frontra küldje...
    Japánokkal lenyomtam ugyan Kínát, de EZ nem volt semmi.
    A linkelt képen kéretik megfigyelni, mennyi embert veszített Japán és mennyit Kína.
    Ha nem szerveztem volna páncélos hadsereget (amivel nagyon sok egységét sikerült bekeríteni és felmorzsolni), akkor nyugodtan mondhatom, hogy nem sikerült volna megverni!

  • yamato41
    #1040
    Semmiféle probléma nem volt a 3 hadseregszervezeti rendszerével. Mi a bonyolult abban, hogy dandár-hadosztly-hadtest-hadsereg-hadseregcsoport-hadszíntér? Aki még ennek átlátására is képtelen, az inkább ne is játsszon a HoI-val. Pontosan arról szólt, hogy remekül rendszerezni lehetett a csapatokat. Én a gyho-kat (hárog gydd, egy tü/pct/lg/utász) négyesével vontam össze ht-be, ezeket hármasával HDS-be, efölött meg igény szerint. A páncélosok és motorizált csapatok hármasával alkottak hadtestet. Ezeket a támadási iránytól függően rendeltem a front adott szakaszát tartó HDS-hez, vagy htalmas támadás esetén önálló HDS-be szerveztem. Egy nagyobb támadást megelőzően kb. 2 perc volt a szervezet kialakítása, a játékban három havonta meg fellvizsgáltam.
    A probléma számomra ott volt, hogy a magasabbegység-parancsnokságok is önálló harci egységnek számítottak (IRL ökörség). Tehát nem lehett megcsinálni, hogy mondjuk egy rohamlövegdandárt a hadsereghez rendelek (IRL így volt). Annyit kellett volna megoldani, hogy a dandárt magasabbegység-parancsnoksághoz rendelve ki lehessen jelölni, hogy melyik hadosztályokat támogatja, mondjuk max 6-ot, értékeit elosztva közöttük.
  • petymeg_1
    #1039
    A régi elavult, lecserélt, zsákmányolt felszerelésekkel mit lehet tenni? Örökre raktáron maradnak?
  • Kotomicuki
    #1038
    Igen, egy magasabbegység legfeljebb egy országhatár szélességű frontot tarthat, így vagy:
    - teljesen manuálisan állítod a kívánt pozíciókba a hadosztályokat
    - netán "megszállás" parancs, majd ennek törlése és szintén manuális irányítás
    - felosztod és beosztod részekre az erőidet és azoknak saját frontokat/országhatárokat jelölsz ki

    Mindenképp érdemesebb a frontvonalakkal és előre meghatározott támadási irányokkal dolgozni, mert úgy bónuszt kaphatnak az egységek a hadművelet idejére - ha megvan a hadművelethez szükséges túlerejük és kellő idő lett hagyva a hadművelet kidolgozására (ez utóbbi az idő elteltével növekszik, ha az előbbi kritérium teljesült).
    A szovjet határra viszont az egy marsall alárendelt egyetlen hadseregcsoport a nyerő, hogy mindenhol és mindig a lehető legmagasabb szintű parancsnok bónuszai érvényesüljenek (amíg meg nem jön a patch (és ennek javítása(i))). Az esetleges páncélosékeket/gyors csapatokat lehet - ha annyira bele akar kotyogni az egyén a MI dolgába - leválasztani erről a tömbről, hogy külön lehessen irányokat megadni az összes bónusz elvesztése nélkül.

    A HoI 3 hadseregszervezésével egyedül az volt probléma, hogy félig kidolgozott (és abban a formájában átgondolatlan, így nehézkesen kezelhető) volt és nem kapott külön képernyőt, ahol sokkal egyszerűbben, átláthatóbban lehetett volna ezeket összerakni, beállítani.
  • petymeg_1
    #1037
    Kösz a válaszokat!
    Sikerült felépítenem egy erős hadsereget és a frontvonalakat akarom kijelölni. A német nyugati határon létrehoztam egy 100 hadosztályos hadsereget, de nem tudok neki olyan frontvonalat kijelölni ami a teljes nyugati határomat lefedi a francia és a benelux országokkal. Pedig a hadosztályok száma bőven megvan, hogy minden tartományra jusson akár 3-4 hadosztály is. Lehetséges, hogy egy hadsereg csak egy országhatárhoz rendelhet hadosztályokat?

    Az első pár óra utáni észrevételem, ez vslóban lebútítottabb verzió a 3-hoz vagy a Darkest Hour-hoz képest is. A hadsereg szervezést nem bánom, hogy visszabutították a 2. részhez hasonlóra, a 3. többszintű szervezésében azért el tudtam néha veszni. A fejlesztések, kül és belpokitika jobb volt a korábbiakban, a harc meg még előttem van.
    Utoljára szerkesztette: petymeg_1, 2018.01.06. 22:47:12
  • ozimak
    #1036
    Valaki ismeri ezt a "Millennium Dawn: Modern Day Mod"-ot? Csak nekem "iszlamista szultánság" Magyarország benne? Épp készülök erősen beszólni a készítőnek, de gondoltam hátha csak nálam van ez a beteg dolog. Rendesen a piros-fehér-zöld közepén ott díszeleg a félhold. Ja a dátum 2001. Ki volt ez a barom a mod készítőknél?
  • Paladin
    #1035
    Hogy mennyit kapsz az árukért cserébe, azt ha minden igaz a civil gyáras fülön látod, ha jól emlékszem "traded for", vagy hasonló szöveggel. Befolyásolni két dologgal tudod.
    Egyrészt a kereskedelmi törvények szabják meg, hogy az összes nyersanyagnak mekkora része van félretéve kereskedésre. Ebből vihet a többi ország, ha akar. (De semmi garancia, hogy visznek is).
    Másrészt megakadályozhatod, hogy egy adott ország vehessen tőled, ha embergo alá veszed a diplomáciai lehetőségeken keresztül.
    (Na és természetesen ellenséggel nincs kereskedelem, ahogy az előttem szóló is írta.)
  • Kotomicuki
    #1034
    Üdv!

    A külkereskedelmi hozzáállása egy-egy államnak már önmagában meghatározza, hogy a készleteiből mennyit dob piacra - még ha neki abból az alapanyagból is kéne még.
    Ezen politikával tudod szabályozni - már, ha lehet a politikai beállítottságtól függően - , hogy mennyi kerüljön a belső piacokra, ha neked már keveset hagynak - zárt gazdaságnál senki nem vihet tőled semmit sem (ezt a játék 2. felében "szokás" meglépni, amikor már a gyárak kiépültek és minden apró morzsára szükség van azok ellátására).

    Tőled az visz, aki akar, ha hagyva van neki, de ha a harcban részt veszel, akkor onnantól csak a baráti államok vásárolhatnak az ellenség nem.
    Mivel nem lehet készleteket fölhalmozni, ezért érdemes a fölösleg minél nagyobb hányadát piacra dobni, ehhez illő politikát folytatni.
    Sajnos, a játék nem szól, hogy fölöslegesen rendelsz be árút, csak a hiánykor küld jelzést, ezért minden egyest, ezt érintő változáskor, vagy időnként (partizántevékenység, nagyobb légi tevékenység) érdemes rápislantani a "fülére"...

    A fizetség minden esetben civil gyári gyártókapacitással kerül ellentételezésre, így ha eladsz, akkor növekszik az országod építő-kapacitása (gyárak, infrastruktúra, erődök, kikötők, repterek, stb. húzható belőle).
    Ez a legolcsóbb civil gyári erőforrás-növelés - vagy -csökkentés, ha túl sok anyagból van hiányunk! Ezért is fontos a területek újraosztásánál a minél nagyobb alapanyag-lelőhelyekre megpróbálni rátenni a mancsunkat, vagy akárcsak ideiglenesen is megszállni azokat!

    Ha növeled a kitermelést (industry 2. sora), akkor több lesz eladható, vagy számodra felhasználható alapanyag.

    Van, aki azt mondja, hogy ez a része sem sikerült túl jóra az új sorozatnak, mert alapanyaghiány mellett is, igaz lassabban, de készülnek a harceszközök...
  • petymeg_1
    #1033
    Sziasztok!

    A napokban vettem meg a játékot és bár a korábbi részeivel (II-III, Darkest Hour) játszottam, ebben van pár változás, amire nem igazán találtam magyarázatot (a wikit és a paradox fórumot is olvasgatom). 1936-ban kezdtem a németekkel és az első újdonság a kerekedés. Az világos, hogy a korábbiakkal ellentétben nem pénzért vagy árúért megy a kereskedés és nem lehet betárolni nyersanyagokat, de a felesleg exportálása nem világos számomra. Ez -ha jól sejtem- a kersekedelmi politika lazításával érhető el? Pl. szabadkereskedelemre? Ha igen, hogy lehet kontrollálni, hogy kinek, mennyit adok el? Vagy ez teljesen automatikus? Ha sikerül az export a vásárló cserébe "kifizetett" civil gyári kapacítása nálam hol jelenik meg?
  • Malarki
    #1032
    Nem, az aktuális háborúk emberveszteségeit tudod megnézni, semmi mást.
  • yamato41
    #1031
    Pont ez a bajom nekem a hoi4-gyel. A 3 jó dolgait elb*xták, a hibáit meg b*xtak javítani. A területszerzősdi az utóbbi kategória.
  • nzmark
    #1030
    A saját és a többi ország összesített anyagi- és emberveszteségét meg lehet valahol nézni a játék során?
    A földgömb a jobb felső sarokban előhoz egy menüt, ahol az aktuális háborúk vannak, de amint azoknak vége eltűnik az adott háborúra vonatkozó statisztika.
  • Malarki
    #1029
    Elméletileg kapitulációkor ahhoz kerül a terület aki a legtöbb victory pointot elfoglalta.
  • ozimak
    #1028
    Ezen én is akkor gondolkodtam el, amikor egyszer sikerült Magyarországgal a szövetségesekhez bekerülnöm. Természetesen leigáztak a Németek a pics*ba :D De kis kivárással a szövetségesek felszabadítottak, sőt! Még megkaptam fél Romániát, majdnem az egész Jugó területet, Csehszlovákiát, és ha jól emlékszem még Ausztriából is kaptam :) Miközben nem is volt hadseregem. Maradt egy pár századnyi, de azokat kiküldtem segítségnyújtásra. Szóval érdekes a logika az tuti :D
  • Amergin
    #1027
    Szerintem ne próbálj meg értelmet keresni benne, jobban jársz...
    Annyi, amit ez ellen lehet tenni, hogy kéred a tartományok átadását az olaszoktól, átlépsz az olaszokhoz és elfogadod a területek átadását a németeknek, aztán visszalépsz a németekhez és problem solved.
  • nzmark
    #1026
    Sziasztok! Mitől függ az, hogy ha több egymással szövetségben lévő ország együtt elfoglal egy másikat, akkor az kinek a megszállása alá kerül? Konkrét példa: Németországgal játszom és háborúban állok Angliával. Az eredeti háború Német-Lengyel háborúnak indult, ahova a Lengyelek behívták Angol szövetségesüket. Lengyelországot azóta Németekkel elfoglaltam, majd Anglia ellen behívtam az Olaszokat a háborúba. Az Olaszok el is foglaltak egy kikötőt, ahová partra dobtam egy erős hadsereget és az Olaszokkal elfoglaltuk Angliát, ami kapitulált is és az egész Olaszország részévé vált. Miért?
  • cesar22
    #1025
    Nagyon szépen fogalmaztál azzal hogy Hoi Light :)
    Számomra inkább olyan mint ha néhány informatikus hallgató a koliban összeült volna, jól lerészegedve és beszívva, fogták volna volna a hoi3 forráskódját, és csináltak volna belőle egy ilyen hipszter paródiát.
  • HAnti20
    #1024
    Sziasztok!
    Egy olyan furcsa ötletem lett hogy mi lenne ha a great war módot és a 56-os módot vegyítem.Eddig minden jó.De utána ha valamit fejleszteni akarok akkor egyből kidob.Valaki csinált már ilyet?
  • Renegade
    #1023
    hát, vasárnap még kap egy esélyt, aztán ha nem adja, meglesz az első refound és megveszem belőle a hármat összes DLC-vel ,leakciózva. Egyszerű nagy stratégiának ott a Making History II, vagy a jó öreg Strategic Command 2.

    Nálam az AOD (HOI2) volt az alfa meg az omega, háború elején meg kis országgal rohadt izgalmas volt, hogy hogyan is osztom el a kapacitást, lesz e elég üzemanyag meg supply. Célzottan lehetett területet támadni légierővel, vadászokkal is, meg bombázókkal is és még lehetne sorolni.

    Sajnos az számomra nem opció, hogy nyersanyag nélkül is minden működik, nem kell pofátlan kereskedelmi egyezményeket kötni, csak hogy legyen egy kis olaj, supply. Ez tényleg nem GS.

    Azt meg már tényleg ne is forszírozzuk, hogy a kutyát nem érdekli, hogy simán szétbaszom a térséget azzal, hogy háborúzgatok jobbra-balra Magyarországgal.

    Ez nem HOI, ez vicc.
  • Malarki
    #1022
    A HoI4-et semmilyen szinten se szabad a korábbi részekhez mérni, azoktól egy sokkal egyszerűbb, butítottabb játék, amolyan HoI Light. Ha el tudod fogadni olyannak amilyen akkor el lehet vele lenni, főleg multiban, de ha igazán komolya II vh-s grand strategy játékot akarsz akkor marad a HoI3.

    Pont a héten toltam le egy német kampányt a 3-ban, fájdalmasan óriási a különbség a két játék közt, még így 5-6 év távlatából is.
  • PetruZ
    #1021
    A supportnak ezt a részét kivették, van helyette egy régió-alapú support, ami az infrastruktúrától (úthálózat, kikötők nagysága, stb.) függ. Van rá külön térkép nézet, de ez a része valóban a leggyengébb az egész sorozatból.
    Utoljára szerkesztette: PetruZ, 2017.12.01. 17:29:20
  • Renegade
    #1020
    ja, de ha régi játékokban elfogyott az olaj akkor nem repkedtél, meg nem rohangáltak a gépesített egységek, hanem szépen hátramaradt az adott egység és fogyott az effi majd az org, majd pápá. Ennél még a HOI1 kereskedelmi rendszere is jobb volt, ami ugye a kalap szar kategóriába tartozott.

    Ez meg ugye egy vicc: 3 komponensből kettővel nem rendelkezik az ország (finomítók nincsenek) és így egy repülő legyártása nem 20, hanem 22 óra.

    ja, az ágyukhoz konkrétan semmim sincs, aztán úgy gyártják, mintha kötelező lenne, beszarás.


    Utoljára szerkesztette: Renegade, 2017.12.01. 17:28:47