1393
Hearts of Iron 4
  • MuldR
    #1181
    Azt néztem, hogy a lovaknak sok hadtáp kell. Parákat kipróbálom majd, köszi.
  • inkvisitor
    #1180
    Vicces, de nekem az ejtőernyősök váltak be legjobban. Nekik a legalacsonyabb a supply igényük.
    Afrikába rendszerint két hadosztály dobok le középre: 1 lovas (24 egységgel) 5 lovas, supply, kórház meg egy ejtőernyős (24) 4-5 paratrooper, supply, kórház, tüzérség. Egész jól elkolbászolnak miközben az ellen meg éhezik.
    Észak afrikába a teherautó osztagot szoktam küldeni meg a könnyűpáncélosokat. Ott még könnyen mennek mert közel a kikötők, de dél és közép afrikában meghalnak.
    A két közép afrikai hadosztály általában két éve alatt kipucolja afrikát teljesen.
  • MuldR
    #1179
    Igazad van, már csak presztizsből meg unalomból mentem afrikába. Onnan csak szuez kellett.
    5XCAV vagy elit + ENG+SUP +valami jó parancsnok. Megpróbálok este valami ilesmit összepakolni.
    Kínát meg kibombázom a világból, aztán a japcsik vagy elintézik vagy így jártak. :)

    Saját területről partaszállnom nehéz. Csehekkel vagyok. Nincs kikötőm. :p
  • Kotomicuki
    #1178
    Hát, nekem a lovasságot és az elit gyalogságot ajánlották ilyesmire - engi feltéttel, fogyasztáscsökkentő pótlékkal és vezetővel.

    Több irányból való támadás, hogy rövidüljön a kellemetlen útszakasz hossza, partraszállásokkal kiegészítve - ekkor te is növelni tudod az infrastruktúrát a "saját" terület jogán, nem kell átlépni az eredeti tulajhoz emiatt. Sivatagban inkább védekezni éri meg (a 40 széles hadosztályokkal) a már általad kiépített terület és a vadon határán: neked kánaán, neki pokol...
    De, mi a jó szöszt akarsz te Afrikában? Ott semmi "érdekes" sincs és csak potyára aprózod el miatta a sereged, azok pedig jól jönnék máshol is!

    Dél-Afrikát egy (aden-szokotra)-madagaszkár-dél-afrika ugrással kiütheted, utána meg hadd cikázzanak az M(un)I egységei az éh- és szomjhalál között a vadonban: dél-szudánnál és algirnál/casablankánál is megállok és felhúzom a utakat, meg a kikötőket, aztán hadd morzsolódjon a szomszéd... (ennyivel is kevesebb védi az angol és az amerikai szigetet)
    Ennél is jobb az aden-ceylon-szingapúr-(új-kaledónia, ha ezt nem vetted el a franciskák felosztásakor a franciska dél-kelet-ázsiával együtt) útvonal, mert így legalább az iparnak meglesz a megfelelő nyersanyagkészlete (és az ellennek meg nem), csak tudd biztosítani a konvojaidat.

    Ha afrikában vannak az egységei, akkor egy partraszállás(-tervezet, sok csapattal, több irányból) a főszigetén el szokta vonni onnan a "fölösleget", utána a sivatagban is könnyebb már a hadakozás. De sokkal egyszerűbb a core területeit megszállva hozzájutni ahhoz a földrészhez...

    Egy kései Kína ellen?
    A határvidéken beásod magad, miközben szarrá bombázod az iparát, majd csak ezután kezdesz bele a felőrlésébe: puskák és ágyúk nélkül a gyalogoshordái sem tudnak sokáig ellenállni...
  • MuldR
    #1177
    Van valakinek tuti division templateje sivatagi low infra területre? Megőrülök, hogy bármit viszek csak ott állnak, mert sem az olaszok, sem kínában a japánok nem fejlesztik az infrát.
    Ha meg valami minimal egységet viszek, hülyére vernek.

    dalmar:
    a szállítógép hatósugarában legyen az egység amit hadtápolni akarsz.
    Klikk a szállítógépre és fönt a misszió választónál közép tájon (hajó támadás, port bombing környékén) van valahol a suply drop. Arra klikk és akkor hordja az utánpótlást. De nagyon minimal mennyiséget tud vinni. A 700 géped is alig pár hadosztálynak lesz elég.
  • dalmar
    #1176
    A légi ellátmányozást hogyan lehet megoldani ?Van vagy 700 szállító gépem de nem tudom megoldani ,hogy partraszállásnál utánpótlást vigyenek.
  • Pluskast
    #1175
    Annyiból lett jobb, hogy az AI most sokkal jobban törekszik arra, hogy bekerítse a csapataidat és ténylegesen észreveszi, ha valahol a frontvonaladnál rés van. De kb ennyi. Ugyanannyira támad eszetlenül és pl az oroszoknál még mindig működik az a módszer , hogy ha erődrendszert építesz ki akkor nincs más dolgod míg megvárni amíg elfogy a supply és utána végig gyalogolsz rajtuk. Ami meg a spanyolokat illeti, igen nos hát simán meg lehet nyerni azzal a 2 darab páncélossal ha a németekkel vagy. De! Ez csak addig működik amíg nem kezdesz el multizni. Ugyanis ha valaki az oroszokkal van és te a németekkel 1000% hogy bebukod a spanyol polgárháborút. Az oroszok eleve 5 hadosztályt tudnak küldeni alapból, amit kicsivel később nyolcra tudnak felvinni., ráadásul az elején jobbak a páncélosaik. 1v1-ben esélyed sincs hogy megnyerd. Max akkor ha valaki még az olaszokkal van, de az is necces sokszor.
  • inkvisitor
    #1174
    Tényleg erősebb lett a gép az új patch-el vagy csak illúzió?
    A spanyol kommunisták most könnyen elverték Franco-t a két beküldött tank ellenére...
  • Pluskast
    #1173
    100 political power és 50 command point kell hozzá. Akkor tudod aktiválni. Egyébként szerintem ebben a formában használhatatlan. Mert béke időben kell a political power, hogy berakjad a tábornokaidat, minisztereidet, beállítsd a sorozás mértékét stb, így nem fogsz 100 pontot elpocsékolni rá. Amikor meg már benne vagy a háborúban, onnantól meg totál felesleges. XP-t amúgy is kapsz a harcokból, war supportot meg szerzel máshonnan.
  • Paladin
    #1172
    Szerintem vadászokat nem is érdemes így használni. A szektorok lefedettségét, a légifölényt jobb saját döntésekkel megoldani.
    Sereghez rendelni én leginkább CAS gépeket szoktam. Azoknak elég rövid a hatótávja, és így nem kell folyamatosan nekem finomhangolni őket, szépen mennek a sereg után (elvileg).
    Tactical bombereket már inkább szektor szinten kezelem, sereghez akkor rendelem, ha másodlagos frontról van szó, ahova nem tudok/akarok annyi figyelmet szánni.
  • vonKurz
    #1171
    szerintem a csapathoz rendelt légierő annyit csináll, hogy automatikusan megy a front után, a legközelebbi reptereken, de nem szokott annyi repülőm lenni, hogy muszáj legyen használni.

    meg ha nagy túlerőben vannak, a veszteség is aránytalanul magas, ha van 500 vadászom, akkor valószinűleg jobban járok, ha nem 5 hadsereg kap 100-100 vadászt, hanem egy adott terulet 500-t egyben
  • Amergin
    #1170
    Attasé-t nevezett már ki valaki? Állítólag lehet a diplomáciánál, de nekem még soha nem hozta fel a lehetőségek között.
  • Amergin
    #1169
    Aszongya: "Can now attach air wings to armies and they will follow them and do missions".
    Sirály. Csak azt felejti el megemlíteni, hogy air experience pont nem képződik így 1 db se, ahogy ászunk se lesz soha az ilyen módon csapatokhoz rendelt repülőszázadokból...
    Lehetetlen megítélni, hogy mennyire hatékonyak így.
    Szóval nekem nem világos, hogy ez hogy működik. (Már hogy mi a mechanikája!)
    Utoljára szerkesztette: Amergin, 2018.03.15. 16:20:38
  • Paladin
    #1168
    A skillezés úgy van, ahogy látom, hogy előbb meg kell szereznie a vonatkozó alapskillt ugyanúgy xp-ből, mint régen (pl. sokat harcol hegyekben, akkor a vonatkozó skill), aztán lehet fejleszteni tovább.

  • vgy63
    #1167
    Pár óra játék után azt mondhatom a változások előnyére váltak a játéknak.
    Amit továbbra sem tudtak kijavítani, az a frontvonalon az egységek random le és fel mozgatása. Az AI már kihasználja azt, hogy az üresen hagyott területre azonnal bevonul. Ez azzal jár, hogy elmozgatja az egységemet a front másik oldalára és az így megüresedett területre az ellen bevonul. Bosszantó. Előfordult, hogy két szomszédos hadseregem széleiről vont úgy el egységeket, hogy a front megszakadt és a két hadsereg között űr támadt, ahová az ellenfél beözönlött.
    Jó ötlet az, hogy a hadsereghez a légierőt hozzá lehet rendelni. Én Stukákat csaptam hozzájuk, de nem látni, igazán mit csinálnak. Statisztika nincs, vagy nem találtam. Kipróbáltam, hogy az összes egységet kiraktam, utánpótlást nem képeztem, s eztán egyetlen repülőt sem vesztettem. Úgy tűnt, nem csinálnak semmit...
    Az AI eszetlenül támad, a kellő erős védelem le tudja amortizálni őket. Német császársággal voltam, a Balti államok függetlenségét garantáltam. A lengyelek, a balti államok, a románok szövetségbe voltak, az oroszok betámadták az egyik balti államot, így mindketten háborúba keveredtünk. Két hadsereget kiküldtem megállítani az oroszokat, majd a páncélosokkal visszanyomtam őket, visszanyerve az elvesztett lengyel, stb területeket. Ezután kivontam a csapataimat. Az oroszok nem jöttek beljebb, a front változatlan maradt. megnéztem mi történt. Az orosz 10M embert vesztett, utánpótlás nulla, a lengyel 1M embert vesztett csak. Patthelyzet.
    A tábornoki rendszer, a skillezés jó ötlet, tetszik, csak valahogy random jön fel az új skill lehetősége, s nem én jelölöm ki a fejlődési irányt.
    Ja s nálam a minimap nem működik, ha belekattintok, valamelyik felső sarokba ugrik a kép.
  • MuldR
    #1166
    ~
    allowdiplo
    escape
    jobb klikk a célponton > declare war
    ~
    allowdiplo
    escape

    1.5ben azért még van bug rendesen, de nekem nagyon tetszik.
    A kínaiak sokkal gyengébbek lettek az új fájukkal.
  • Amergin
    #1165
    Vélemény az 1.5-ről?
  • Kotomicuki
    #1164
    De, hiszen ez volna a célja a törtélelmi hűségtől eltérő fáknak: ki lehessen próbálni egy másik utat - bár, ez ebben a játékban legfeljebb azt jelenti, hogy másik szövetséghez csatlakozhat az egyén (ami - sajnos - nem teljes szabadság a többi fa és előre script-elt esemény miatt).
  • Malarki
    #1163
    Igen, ha átmennek császárságba akkor non-aligned-ok lesznek.
  • PetruZ
    #1162
    A németek non-aligned-dé válnak, amikor elvesztik a fasizmust? Sose próbáltam.
  • Malarki
    #1161
    Oké, de wart jusitfyolni (szépen magyarosan) csak akkor tud non-aligned nemzet ha 50% felett van a wt. Neki ez volt a baja, hogy fókuszokkal csak caimet kapott, de ezekhez ugyan úgy igazolni kell wargoalt.
  • Kotomicuki
    #1160
    Hát, '33-ban is voltak, akiknek jó volt az a káosz, ami ellepi az országot, mert a zavarosban halászhattak. De a nagy tömegek a belső anarchia és a gazdasági válság miatt voltak a pácban, amit részben a háborús jóvátételek okoztak (manapság ezt kamatnak hívják), meg a töketlen/korrupt vezetés miatt, mint mostanság -> teljesen szétszakadt az ország mágnásokra és többségében nyomorban tengődő, lassan éhen halókra. Innen már csak az volt a kérdés, hogy melyik szélsőség győz és vet véget a felfordulásnak.

    A kódolással nem értek egyet!
    A német-francia "barátság" sokkal régebbre nyúlik vissza, mint az első VH...
    Amíg az éhhalál leselkedett rájuk a gazdasági válságban és előtte a semmilyen pozitív céllal nem rendelkező kormányzatok alatt, addig a franciska csak egy volt a sok közül, akit szid(had)tak a németek.
    Ugyanis Hitler először a halódó német gazdaságot rázta gatyába, megszüntette a munkanélküliséget és csak miután ennek a pozitív hatásai jelentkeztek és került már a hadsereg újraszervezésére is, kezdett el "politizálni" a határokon túlra és merült fel - egyáltalán: felmerülhetett - a revans víziója, mer' addig nagyon nem volt meg a "mivel"...
  • vgy63
    #1159
    Lehet, hogy igazad van, majd megnézem a következőekben. Most felraktam a modot és irány a Balkán.

    Kotomicuki: Véleményem szerint a Nagy Háború elvesztése bekódolta a németekbe a revansot, függetlenül attól, hogy Hitler, vagy a Császár vezeti őket. 33-ban bárkinek örültek volna, csak rend legyen.
  • PetruZ
    #1158
    Lényegtelen, a claim ugyanúgy működik. Most játszottam pár órát, csak hogy megnézzem. Amikor claim-et kapsz, a célpont ország diplomáciai menüjében a Jusitfy War Goal alatt is megjelenik. Onnantól kezdve simán ugyanolyan, mintha Conquer-t kezdeményeznél.
  • Kotomicuki
    #1157
    Nem értelek!
    Ha egy békésebb fát és ezzel célt választasz, akkor miért akarnál rögeszmésen háborút, amire szintén és direkt van fa(ág)...

    Ha visszahozzák azt a rendszert, ami már egyszer nagyon nagyot hasalt - már ezért nem valósághű a visszahozatalának a lehetősége sem: Bismarck is ellenezte anno a császári, háborús törekvéseket, mennie is kellett, de pont ezért került vissza a székébe a háború után, viszont a császárért csak a féleszű nemesek sírtak... - , akkor az naggggyon meggondolja, hogy még egyszer (uú) nekifusson-e a pofonfának!
  • vgy63
    #1156
    Találtam egy modot, Improved Non-Aligned mod, lehet támadni.
    Petruz, új fókuszfák vannak, átrendeztek elég sok mindent.
  • PetruZ
    #1155
    De hát a claim pont erre való. A célország diplomáciai menüjében aktiválható, és attól kezdve X (180?) napig időnként kapsz majd híreket beszédekről, jegyzékekről, ilyesmiről, és végül valami mondvacsinált üggyel megkapod az indokot a támadásra is. A tension pont az ilyenektől fog nőni.
    (Vagy régen játszottam már és ez is megváltozott?)
    Utoljára szerkesztette: PetruZ, 2018.03.10. 17:40:27
  • vgy63
    #1154
    A probléma az, hogy már 1940-ben járok és senki nem háborúzik senkivel, a wt úgy 16% körül van. Így sosem fog történni semmi, unalmas az egész játék.
    Megnéztem az ajánlott videót, a fókuszfában meg lehet támadni Franciaországot, a Szövetségeseket. Ez jó, csakhogy én előtte a Balkán nyersanyagait akartam volna megszerezni....
    Valami modot keresgélek, ahol a wt nem 50% felett engedi a wargoal indítását. Esetleg ismertek ilyet?
  • Malarki
    #1153
    Nem bug, te is leírtad a lényeget. Non-aligned vagy, így csak 50% wt felett tudsz fabrikálni, a fókuszfa meg nem ad cb-t, csak claimet. Várd ki amíg fentebb megy a wt.
  • vgy63
    #1152
    Köszi, nézem.
  • Pluskast
    #1151
    A fórumon érdemes rákérdezni, bár én több videót is láttam ahol a játékos megcsinálta a császári németországot és utána hadat üzent a szöviknek. Pl Ő. Érdemes végig nézni, hogy hogyan csinálta.

    Más téma. Pár napja rájöttem egy elég "szép" kis bugra. A paradox fórumán is leírtam, ott végül a fejlesztők arra jutottak, hogy bug és javítják a következő patchel. A lényeg. Jelen állapotban a stratégiai bombázók lelőhetetlenek. Ezt egy multi játékban szúrtam ki amit haverral toltunk. Én németekkel voltam ő meg az angolokkal. A 40 angol alap bombázója 1 hónap alatt elfogyasztott kb 600 gépemet úgy, hogy közben ő körülbelül 10 gépet vesztett, azok is vagy balesetben vagy a légvédelem által zuhantak le.
    Utoljára szerkesztette: Pluskast, 2018.03.10. 13:33:27
  • vgy63
    #1150
    Sziasztok! Elkezdtem az új dlc-vel a német kampányomat. Cél a Német Császárság feltámasztása, majd a Balkán gyors bekebelezése. Sikerült a Vilmost visszaültetnem, de háborút nem tudok kezdeményezni. A fókusz ág ezen a részén csak claimet ad, a world tension 16 körül mozog és csak 50 felett tudok háborús okot képezni. Ez egy bug? Vagy senki nem tesztelte a fókuszfát? Vagy bennem van a hiba? Ha van valami ötletetek, vagy megoldás, kérlek írjatok. Köszi.
  • Paladin
    #1149
    Azt tudom mondani, hogy nézz meg pár gameplay videot, és döntsd el az alapján. Sokan nagyon utálják, én a hibái ellenére bírom.
    Az AI-val van a legtöbb gond, ez szokott okozni néha fura történelmi kimenetelt, mert egyes országok nem tudják "hozni" a történelmi szerepüket olykor akkor sem, ha a játékos nem interferál velük.
    Az ipari része lett bonyolultabb, a hadszervezet egyszerűbb, kémkedés gyakorlatilag eltűnt belőle. Érdemes a modokban is gondolkodni.

    Dlc - nekem a második és harmadik van meg, vagyis szerintem megérte, különben nem lenne ;) Biztos vannak, akik nem így gondolják.
  • LAnders
    #1148
    Sziasztok! Most, hogy a játék akciós a Steamen, felmerült bennem a vásárlás szándéka, és szeretném kérdezni, hogy érdemes-e a jelenlegi állapotában megvásárolni?

    Alapvetően az számomra nem gond, hogy valamelyest egyszerűsödött a játékmenet a korábbi részhez képest, az viszont bosszant, ha valós gazdasági-történelmi helyzethez képest teljesen irracionális eredményt szülnek a mechanizmusok.

    További kérdés, hogy az alapjátékhoz érdemes-e dlc-t vásárolni.
  • Pluskast
    #1147
    Én is csak egy yt videóban vettem észre pl ezt az "erőltetett áttörés" dolgot :)
    Utoljára szerkesztette: Pluskast, 2018.03.08. 10:29:10
  • Paladin
    #1146
    Tudom, általánosságban követtem, csak úgy látszik nem minden apróság maradt meg :)
  • PetruZ
    #1145
    A kezdő poszt alján ott van egy másik kinyíló rész, na azt olvasd végig unalmas óráidban, mi mindent hoz még ez a patch. :)
  • Paladin
    #1144
    Ok, akkor félreértettelek. Nem figyeltem annyira szorosan a devblogokat most, azt hittem ez ugyanaz.
  • Pluskast
    #1143
    Annak a három fajta agresszivitási szintnek semmi köze ahhoz amit én leírtam. Ez egy teljesen más történet. Ráadásul ez a fajta 3 színt eltűnik. Plusz hozzáteszem, hogy a planing is átalakul. Ha tábornagyod indítja planinget plusz bónuszokat fogsz kapni. Kiindulva abból, hogy ők már csak hadsereg parancsnokok lehetnek. Más traiteket is kapnak mint a sima tábornokok.
    Utoljára szerkesztette: Pluskast, 2018.03.07. 14:05:38
  • Paladin
    #1142
    Az átalakítás már az előző dlc-vel jött.
    A tervek végrehajtásához rendelt a három aggreszivitási szint is megvolt már.

    Érdekes újítás itt még ez a politikai erőforrás cucc (nem tudom, hogy nevezték el), amivel különböző politikaii döntéseket-effekteket léptethetsz életbe. Hasonlóan az eu4-hez.