1393
Hearts of Iron 4
  • PetruZ
    #859
    Ez minden Paradoxost jelentősen érint, ezért mindenhová bemásolom, sorry. A Paradox CEO válasza és reakciója a legutóbbi áremelésre. A lényeg: egyelőre vissza fogják vonni a pár héttel ezelőtti emeléseket. Aki a Steam Sale alatt vesz (vagy az emelés után, de még a Sale előtt vett) PDX terméket, amit ez érint (kb. minden), a Sale végén visszakapja a különbözetet, vagy valahogy kompenzálva lesz, ha ez lehetséges. A Sale végén az árak visszaállnak majd és részletesebb előzetes kommunikáció lesz, ha emelni fognak.
  • Kotomicuki
    #858
    Az új éra a paradoxnál: az "alapjáték" szinte csak a HUD-ot tartalmazza, ahhoz, hogy megszólaljon, vagy "mozgásra" lehessen bírni, egy teljes játékbolt megvételéhez szükséges összeget kell még ráköltened; lásd: EU IV - bizonyos kiegészítők nélkül szinte "játszhatatlan"!
    Mert úgy gondolták, hogy ez is olyan, mint a kábítószer: egyszer rákap az egyén és utána folyamatosan megveszi a következő adagot és nekik csak ez utóbbiról kell gondoskodniuk...
    Van, akinél ez bejön, de van, akinél nem - nem ez lenne az első tévedésük!
    Megoldás: vagy messzire elkerülöd a termékeiket, vagy csak akciókor vásárolsz...


    Jó, de ha csak a gyalogság alapdolgaira telne a választott nemzetének, akkor az igényekből is visszább kell csippenteni és kicsit több időt hagyni az egész világ meghódításához!
    Egy idő után úgyis a tankok, meg a gépesített és önjáró dolgok veszik át a támadásokban résztvevő egységek szerepét...
    Annyi a különbség, hogy már eleve ezzel kezd, vagy ezt az állapotot kell elérnie, minél előbb!
  • LookUsArts
    #857
    Mar ha megvetted a kiegeszitot.... A vanillaba nem raktak bele...
  • Kotomicuki
    #856
    Erre írtam, hogy ha a Superior Firepower megfelelő oldalát választja és ahhoz rendezi az egységeit, akkor akár a vontatott cuccokkal is tud eredményt elérni és nem kell feltétlenül a gépesítettség, vagy a páncélos alváz...
    Ha meg nem a SF doktrínát választotta, akkor maradnak a páncélosok a támadásokhoz - most már pl. a könnyűeket át lehet alakítani önjáró löveggé és TD-vé is, ha már a közepesek vannak használatban a páncélos/tank egységeinknél! Olaj sem kell a fenntartásukhoz, így megint csak az átalakításhoz, ami hamar megy, kell a gyár...

    Nálam legalább 4-5k könnyű tank szokott maradni az átfegyverzések után, ha "háborús" nemzettel tolom, az egy ideig kitart...
  • sakkay
    #855
    Ismerem
  • LookUsArts
    #854
    Black Ice mod


    Ha nagyobb kihivasra/tobb reszelre van szukseged.
  • LookUsArts
    #853
    Ez igy van. Az onjaro valtozatoknak jobbak az ertekeik ertak/gyartasi kapacitas szinten. De ezek altalaban tobb nyersanyagot is igenyelnek. Az en velemenyem szerint ez megint csak helyzet fuggo. Ha rothadasig vagy olajjal/volframmal/krommal es van ugyan ennyi gyarad is hozza akkor valoban az onjaro valtozat a jo. Ha nincs (A nemzetek 95%) akkor en csak a pancelos/pancelgranatos/motorizalt egysegeknek szoktam adni (Ahol az extra sebesseget is kitudjak hasznalni)
  • MuldR
    #852
    Nekem tetszik a HOI4. Ha WOT felb@sz ezen vezetem le, mert könnyed nyugodt szórakozás. :)
  • sakkay
    #851
    Tudom ez nem az a fórum-de nincs neki-ha valaki ért a decisive campaigns: barbarossához, leírná nekem privátba az egység visszatöltés rendszerét? A kártyás megoldással nem kapnak utánpótlást, vagy vissza kell őket vonni??? Előre is köszi. Ja, HOI 4 el befejeztem. Könnyű is, szar is. Sajnos.
    Utoljára szerkesztette: sakkay, 2017.06.18. 23:36:28
  • phylemon
    #850
    A légiharc ugyanaz a fos mint eddig volt. Továbbra se szükséges vadászokat gyártani.
  • Kotomicuki
    #849
    Ha szereted az egyik részét az üzleti modelljüknek, akkor szeresd a másikat is, mert ugyanarról szól, mind a kettő: a tudatlan "játékosok" végsőkig való kizsebelése a cél!
    Igen, a könnyed szórakozás volna a cél, de ez inkább a hamar felbosszant és dühössé tesz csoportba sorolandó "játék", szvsz. Ha meg még az ezért elkért összegre is rágondolok...

    ...

    Támadni azért NEM ideális a vontatott változatokkal, mert kevesebb az áttörési és védettségi értékük, mint az önjáró/gépesített változataiknak.
    Ill. ha ezekkel akar a játékos dolgozni, akkor az ahhoz illő Superior Firepower doktrínát és annak megfelelő ágát célszerű választania: ezek után, ha minden egymásra épül és passzol, már eredményeket is lehet velük felmutatni...
    Utoljára szerkesztette: Kotomicuki, 2017.06.18. 18:02:27
  • yamato41
    #848
    Igazad van. Szerintem a normális út az lett volna, ha fejlesztik, mélyítik a HoI3 rendszereit, pl. a termelést újragondolják, légierőt, tengeri harcot átszervezik. Mindenre húznak egy automatizálható opciót, amivel ki/be kapcsolható az adott terület árkádosítása. Pl. ha nem akarod a termelést irányítani, akkor bekapcsolod, csúszkás rendszerben a prioritásokat megjelölöd, aztán az AI megoldja. Ugyanez pl. a hadsereg-szervezéssel, diplomáciával, fejlesztéssel, kutatással, utánpótlással. De ehelyett addig nem jutottak el, hogy normálisan leprogramozzák/fejlesszék az általuk "megagyszült" totál új árkádos rendszereket.
  • LookUsArts
    #847
    Ahogy lentebb is irtak, mind a 2 jo tamadasra is meg vedekezesre is. Csak a Tuzerseg a gyalogsag ellen jo, a Panceltoro pedig Pancelosok ellen. De a tuzerseg fontosabb mert tobbszor harcolsz gyalogsag ellen mint tankok ellen.
    Utoljára szerkesztette: LookUsArts, 2017.06.18. 17:49:13
  • LookUsArts
    #846
    Iteljetek el erte de en veteran Hoi 1-2-3 jatekoskent MEG mindig tudom elvezni a 4et. De amugy a biznisz model az mogotte, hogy csinalnak egy "arcade" nagyon konnyu strategiai jatekot amit tobben veszenek, es azok akik valami komolyabbra vagynak azoknak meg ott vannak a modok.
    Es amugy ugy tunik mukodik nekik (szemelyes pelda > a 3-at a 4 strategia fan haverom kozul 1 vette meg. A 4-et meg 3-an... ez egy 3X os novekedes > ergo tobb penz. En meg jatszom a Black Ice-t mert az eleg hardcore)

    En csak azt serelmezem, hogy a jatek nem kap elegendo figyelmet (osszehasonlitva a Stellarissal vagy a Eu4-el) es szeretetett a keszitoktol+ kis DLC-ben adjak el a jatekot mint tettek ezt a CK2-vel is....
  • Kotomicuki
    #845
    Védekezni, a támadótól függően: bármelyikkel; támadni meg inkább az önjáró változataikkal, vagy tankokkal + motorizált, vagy gépesített egységekkel célszerű.
    Ha idejében bekeríted és megsemmisíted az ellenfél páncélosait - vagy harckocsikkal vegyíted a védekező egységet; van ellenlökésekre tartalék páncélos erőd - , akkor a páncéltörő ágyúkra nincs is szükség a játékban!
    Igazából a könnyű célpontok elleni tüzérség az, ami nagyon fontos és erre kell a hangsúlyt fektetni - akár önjáró és rakéta- formájában is.
  • Kotomicuki
    #844
    Gondolom, az a gond, hogy ha precízen szeretnék megoldani, akkor elvesztené a játék az arcade-os jellegét és visszatérnénk a HoI gyökereihez - és kiderülne, hogy a 4 kezdeti állapota/iránya valóban tévút egy "normális" stratégia játék számára.
    Azt is feltételezem, hogy a feltűnően gyatra MI is azért van/marad, hogy takargassa a hibákat és minden csibészke generalisszimusznak tudhassa magát, mert ha komolyan reszelni kezdenek rajta, akkor nagyjából mindent újra kell gondolniuk, mivel már csak ez is boríthatná az egész kreálmány "egyensúlyát".
    De nem lett volna gond, ha végiggondolva és normálisan kidolgozva, letesztelve egy már kész, "egyszerűbb" (netán: nehézségi szintekkel változó bonyolultságú) HoI-t adnak a játékosok kezébe (talán ez volt az eredeti elképzelés is) - de ez még egy év (és számtalan fizetős tartalom!!!) után sincs ennek a közelébe sem...

    Történelmi hűség és már '39-ben partra szállnak Németországban azok az angolok, akik az akkor éppen bevethető 3 (azaz: három) hadosztályára alapozva a lengyelek visszautasították a német javaslatokat (kb. mint az USA, japánnal szemben - csak a jenkiknek volt egy biztos hátországuk és iparuk is, ami a háború végére uú már az összeomlás szélén állt...).
    Ill. csak a félkegyelmű Churchill, akinek nagy része volt az angol birodalom bukásában ("pályafutását" még jóval a WW I előtt kezdte és az igen hosszúra és "termékenyre" sikeredett), ugrált a partraszállások mellett - lásd: '42 Dieppe - , amikre ugyan ki is dolgoztak terveket, de azok többségét a józanabb gondolkodású tábornokainak még idejében sikerült megfúrnia.
    Ezért, bár a veszélye mindig fennállt, de a valóságban nem nagyon akartak (és tudtak volna a jenkik segítsége nélkül) partraszállni az angolok...
  • hooah
    #843
    A tüzérségi egységekkel vagy a páncéltörőkkel érdemessebb védekezni, vagy támadni?
  • yamato41
    #842
    Az egész HoI 4 egy elk*rt koncepció, amit próbálnak toldozni-foldozni. NEM fog sikerülni, hogy egy játszható játék legyen belőle. Ez az árkádosítás hatalmas tévút. Szerintem már belátták, próbálják menteni a menthetőt, de nem nagy sikerrel.
  • Kotomicuki
    #841
    Nagyon nehéz volna, legalább egy, a játékos által beállítható változót beletenni, hogy mekkora távolságból engedélyezett a "vonatozás" - és meddig tartana, ha ELŐTTE (is) vizsgálna, mielőtt mozgatna? - , ill. tartalékok kijelölése, amiknek pont ez volna a feladata, hogy a szorongatott, vagy üres szektorokba mozogjanak... (ha már ennyire mereven ragaszkodnak a nagyon elQrt megoldásukhoz), mert így még 2 év múlva sem oldják meg ezt!

    Meg kulcsszektorok kijelölése, amikben nem csökkenhetne egy bizonyos szint alá az egységek száma - akár az egész frontvonal hosszában?

    A repülést sem oldották meg, csak hozzányúltak... (látványosan, hogy úgy érződjön, mintha...)
    Utoljára szerkesztette: Kotomicuki, 2017.06.18. 16:04:25
  • LookUsArts
    #840
    Amugy HA valakinek szuksege lenne ra, egy videoban osszefoglalva a teljes 1.4 Oak patch tartalma + a Death or Dishonor Dlc tartalma


    Utoljára szerkesztette: LookUsArts, 2017.06.17. 18:52:05
  • LookUsArts
    #839
    Nem olvastam a forumot mar egy jo ideje altalanossagban beszelek, mindig ezt lattam csak. (Jogosan is meg nem is) Nekem a 4 jobban tetszik mint a 3 de megertem azt ha valakinek nem. Engem csak az erdekel, hogy van-e valaki itt akit erdekelne egy multyplayer. Mert teljesen random ismeretlen emberekkel nem fun a jatek.
  • akda2000
    #838
    https://youtu.be/QYL3CshV7Ww
  • PetruZ
    #837
    Nem emlékszem már rá.
  • Paladin
    #836
    Nem arról volt szó korábban, hogy a conversion a patch része lesz, nem pedig fizetős?
  • PetruZ
    #835
    1.4 "Oak" patch notes előzetes (jó hosszú lista). Megjelenés (az új DLC-vel együtt) szerdán.
  • akda2000
    #834
    https://youtu.be/akGBBUGiAlw
  • yamato41
    #833
    "a Hoi4 mennyire szar es a 3 mennyire jo"
    Hát, ha csak ennyit értettél meg belőle, akkor komoly szövegértési problémád lehet...
  • LookUsArts
    #832
    Hali
    Ismerem ezt a forumot es tudom, hogy legtobbszor csak arrol van szo, hogy a Hoi4 mennyire szar es a 3 mennyire jo... de attol en meg megkerdeznem hogy vannak-e olyan szemelyek itt akik szivesen jatszananak hoi4-et multyban.
  • sakkay
    #831
    Jól hangzik.
  • yamato41
    #830
    Annyiban összetettebb, hogy három haderőnemet kell koordinálni, nem csak kettőt. Az alapok nagyon hasonlók: hexás, hasonló a szárazföldi erők részletezettsége, a térkép kezelése, viszont a légierő kibontottabb a WitPAE-ben. Nagyon sok logisztikát kell szervezni, utánpótlást szállítani. Mindezt tengeren, hajókkal, nem vasúton, közúton. Pont az a szépsége, hogy megérti az ember az utánpótlás és a felkészülés, tervezés fontosságát. Nincs olyan, hogy gondolog egyet, elindulok elfoglalni egy szigetet. Fel kell halmozni utánpótlást, hajókat, fel kell deríteni, távolsági és közepes bombázókkal puhítani, légi és tengeri fölényt bizosítani, tüzérségi előkészítést megszervezni, tengeralattjáró-védelmet biztosítani, tartalékot képezni. Ha egyik hiányzik, összeomolhat a támadás.
    Volt olyan, hogy a Fülöp-szigeteket, Szingapúrt és Jávát is meg tudtam védeni a szövikkel, mert koncentráltam a védelmet, folyamatosan tudtam szállítani az utánpótlást, fenn tudtam tartani a légvédelem hatékonyságát. Csak Borneó és Celebes veszett el, mint komolyabb terület. Nagyon élvezetes fél év volt.
  • sakkay
    #829
    Nagy különbség van a decisive campaigns barbarossa, meg e között? Mármint összetettségben. Éppen ezzel játszom. Szimben meg a DCS Normandy.
    Utoljára szerkesztette: sakkay, 2017.06.09. 11:07:06
  • yamato41
    #828
    Kicsit hihetetlen, de a Matrix Games honlapján éppen a WitPAE egy modja van a fókuszban.
  • yamato41
    #827
    Ha esetleg érdeklődnél a WitPAE után, küldj privet. Talán tudok segíteni megtalálni...
  • phylemon
    #826
    A War in the Pacific nekem is nagyon tetszik, sokat toltam. Most hogy felmerült, rákerestem erre az Admiral Editionra (nekem még az alap van), meg egyéb Matrix Games játékokra és durva hogy milyen drágák. a War int the East 74 euro steamen!! Ráadásul nem is elérhetőek csak a a cég honlapján, kivétel ez az egy steames kiadású. A Pacific még virágboltiként került hozzám, de úgy meg végképp nem lelhető fel.
  • sakkay
    #825
    Csak azt tudom mondani mint az előttem szóló! A hc stratégiák alatt" már több tucat játék van, nagyon sok játékossal, akik ki is vannak szolgálva rendesen. Nekünk marad a paradox meg a mátrix games, meg egy két kis cég. Ez egy külön piac, kiszámított bevétel tól-ig. Nem mondom, hogy a hoi 4 tömeg stratégia de nagyon sokat egyszerűsítettek rajta, és itt a többség nem!!!ezért fizetett. Van az a vékony határ amikor leesnek a két szék közé-és ha nem változtatnak a progin, akkor ez szerintem éppen pont a határ. Főleg ha a családfát nézem. Amúgy csak menj fel a hivatalos fórumra aztán nézzél körül. Egyik HOI-t sem küldték ennyire.
  • Paladin
    #824
    Egyáltalán nem szűk az. A paradox pont rétegjátékok fejlesztéséből élt és nőtt meg egész szépen.

    Nagyon veszélyes úton járnak azzal, ha "higítani" akarják a játékos állományt, és elidegenítik a korábbi fanokat.
  • Paladin
    #823
    Az egyik, amit írni akartam a #813-ra is: muszáj volt hozzányúlni a 3 kutatási rendszeréhez, egyrészt azért, mert a leadership pontok többi elköltési lehetőségét átalakították, csak kutatás maradt volna. A leadership pontokban amúgy sem tartottam túl reálisnak, hogy a nagyobb területek elfoglalásával többhöz jutsz. Plussz amit írtam korábban, hogy illeszteni kellett a gyártási rendszerhez. Innen kezdve már csak balansz kérdése, hogy hány pont/slot jut a fejlesztésre.
    Gondolom az is közrejátszott, hogy így gyakorlatilag egy már kipróbált módszerhez térhettek vissza.

    A kezelésben megértem bizonyos fokig, hogy kicsit nyitni akartak az alkalmi játékosok felé (bár ahogy itt olvastam pár kommentet, ez kicsit tényleg túl jól sikerült :( ).
    De a "hozzáférhetőség" nem feltétlen kell hogy együtt járjon egyébként azzal, hogy a játék casual legyen. Nem kell ahhoz feltétlen meredek tanulási görbe, hogy komoly maradjon a cucc. De tény, hogy HoI4 kissé elcsúszott szerintem is ezen a ponton.

    Supply rendszer egyébként van, és használhatóbb mint a háromban. Viszont pont ezért érthetetlenül nagy hiba, hogy az utánpótlás gyártását egyszerűen úgy oldották meg, hogy feljebb tolták az attrition-t, és az új eszköz gyártásába kalkulálták bele supply-t.
    Nem hiszem, hogy olyan rohadt bonyolult lett volna egy supply stockpile-t is lemodellezni, ha már a továbbítási rendszert kidolgozták.
    (Plussz ezzel lehetne büntetni a békeidőben fenntartott indokolatlanul nagy sergeket, amik jelenleg nulla terhet jelentenek a gazdaságra.)

    Nekem a gazdasági része leginkább az, ami elviszi a hátán a játékot továbbra is. Ha valaki inkább a hadászati részét szerette, nyilván kevésbé tudja elviselni a hibákat.
  • PetruZ
    #822
    A PDX fórumai alapján az arány szerintem sokkal rosszabb. A hype nagy volt az előző részek alapján és sokan úgy szálltak be, hogy most kapnak egy olyan "felújított" HoI részt, ami mentes a 3. rész idegesítő bug-jaitól (főleg a soha meg nem oldott memory leak miatti kifagyásoktól), miközben megörökli a méltán dicsőített új Clausewitz motort a CK2-től és az EU4-től (és ezek bonyolultságára szerintem nem nagyon lehet panasz). Amikor kijöttek az első videók, elég nagy volt a pofára esés a fórumokon, nem csak hc oldalról, hanem olyanoktól is, akiket megfogott a hype, de inkább viszakoztak. Ennek ellenére sokan megvették a játékot, mivel mégis csak PDX, szokásuk, hogy majd kijavítják menet közben DLC-kkel, ez van. Ez egyelőre itt nem látszik.

    Én nem mondom, hogy rossz a 4. rész, mert van valamennyi élvezeti faktora, de valóban túl casual lett. Mondjuk a 3. rész tech fejlődését a rengeteg 1-10 szintű fejlesztéssel nem vágyom, de a leadership és a nagy vonalakban vett tech gyakorlat kidobása sztem is hülyeség volt (mondjuk, amíg nem látjuk az egyelőre be sem jelentett "kémes" DLC-t, nem tudjuk, jobb lett volna-e megtartani). De mivel a komplett officer rendszert is kivették, jelenleg valóban nincs rá szükség (a 3-ban a leadership pontok és a belőlük leosztott arányok szabályozták a kémek, a kutatók, és a tisztek számát). Az, hogy a 3. rész supply rendszerét dobták, nagyon nagy piros pont nálam, szerintem az új jobb lett, bár túlságosan el van dugva ahhoz, hogy elsőre érthető legyen. Hogy az OOB kell/nem, nehéz kérdés, korábban is írtam már, hogy plusz egy köztes szintet elfogadnék, lenne jogosultsága, de jelen állapotában ez nem kivitelezhető. A diplomácia a 3-ban sztem kezelhetőbb volt és volt is értelme foglalkozni vele, itt valahogy kevésbé érdekes/fontos az önkénteseken és a lease-n kívül (de a kémes DLC ehhez biztosan hozzá fog nyúlni). A production a 4-ben sokkal jobb, átláthatóbb, az építkezéssel és a civil/katonai gyárakkal jól össze lett kötve, a 3-ban még lock-olással is rengetegszer kellett piszkálni kézzel az arányokat. Az viszont tényleg furcsa, hogy ha legyártottunk egy egységet, többé nem kell foglalkozni vele és nem kell supply-t gyártani neki, mert az valahonnan a semmiből megterem és eljut hozzá. A 3-ban azért nagyon számított, hogy mennyit használsz a fémből, energiából és olajból a supply gyártásra, különben megálltak az egységek bekerítés nélkül is.
    Lehetne még folytatni, de igazából nem fontos. A HoI3 a BICE-vel piszok erős még mindig (de a 4. részhez tartozó BICE már nagyon rossz, szerintem), ugyanúgy, mint pl. a HoI2 és a Gotterdammerung (vagy a Darkest Hour), de ezeknek évek kellettek, mire ilyenek lettek. A PDX-ről van szó, ismerjük jól, nem írnám még le őket 1 év után.
  • yamato41
    #821
    A következő lépés, hogy majd lehet sárkányokat is venni, mint plusz fícsör, meg pénzért csalásokat. Ezek is biztosan több járékost fognak hozni, mint amennyi elveszik miattuk. Aztán öt év múlva meg majd kamillázunk, hogy a HoI egy fantasyárkáddá alakult át. Biztos több játékosa lesz, mint a HoI3-nak. Ezen az úton indultak el.
  • jocking
    #820
    Viszont ez a réteg annyira szűk, hogy abból egy fejlesztőcég nem tud megélni.
    Ők is biztos csináltak elemzéseket, hogy az egyes lépések mivel járnak. Ők is biztos látták, hogy akiknek az eddigi részek túlbonyolítottsága tetszett, azoknak valszeg az új rendszer nem fog bejönni, és ezzel vásárlókat fognak veszteni.
    A mostani formában elvesztenek párszáz szimest, cserébe nyertek több ezer "normál" játékost. Akik ugyanannyit fizettek a játékért. Lehet matekozni, rosszul tuti nem jártak azzal, hogy a játékosállományuk 0.2 %-a nyafog azon, hogy túl egyszerű a játék. :)