1393
Hearts of Iron 4
  • Kotomicuki
    #979
    Kijelölni a partraszállásban részvevő egységeket, a legelső, spec műveletet kijelölni, majd saját kikötőben bal klikk a beszállás helyén, jobb klikk a partraszállás helyén és végül enter.
    Kezdetben 8 dandárnál (10 szélesség) több ne legyen a műveletben résztvevő egységek ereje, mert a technológia nem tesz többet lehetővé. Ha elfoglaltak egy kikötőt, akkor tengeri szállítással mehet utánuk a többi, megszálláshoz szükséges erő.

    Fontos, hogy a partraszállás ideje alatt (nem a tervezéskor, hogy a hadműveletre már szétverjék őket) zöld legyen a légtér az indulástól kezdve (itt szárazföldi zóna) a partraszállási zónáig (itt - emlékeim szerint - elegendő a vízig), valamint a közbeeső vizeken a flottánk megjelenjen, lehetőleg minél nagyobb számban - aztán, hogy elkapják-e a csomagunkat, vagy sem, az már a szerencse dolga...

    Ezt - vagy egy korrektebb leírást - a topikgazda, vagy egy arra hivatott egyén igazán betehetné már a fejlécbe, mert minden 3. kérdés erre vonatkozik!


    Sippie #975:

    Volt olyan játékom Németországgal, hogy mire az Anschluss meglett volna, addigra Magyarország összenőtt az Osztrákokkal és mire a Szudéta-vidéket követeltem volna, addigra azt is bekebelezték - pontosabban: még kaptam a csehek ellen casus belli-t, de beváltani, vagy arra felkészülni már nem maradt időm (megmaradt, de büntit nem kaptam amiatt, hogy nem tudtam beváltani).
    A románok nekem elutasították egész Erdély visszaszolgáltatását Magyarországnak (semmilyen másik politikai dolgot nem tudtam intézni az eddigi események miatt!) - kaptam a casus belli-t - , de a "Monarchia" ezt is eltudta intézni magának, háború nélkül... - a casus belli jól jött a Lengyelek kiütése után: a románokon keresztül lettek lerohanva a yugók, majd a bolgárok is)
    Ott álltam a kezdeti területekkel - Memel nem sokat nyomott a latba - és még Olaszország sem volt velem hajlandó, az én felkérésemre szövetkezni, mert nem voltam nagyhatalom - egy Németországgal, mer' a magyarok megfúrták a terveket!
    Kínomban Svájc-ot rohantam le... (a franciskák a román pereputtyukkal smaciztak, miután leverték a kommunistáik lázadását, az angolok - szokás szerint mindenbe beleütve az orrukat - Lengyelországgal és a yugókkal, meg svájcnak is megígértek mindent - az nem kerül semmibe - , de nekik semmi segítséget nem tudtak nyújtani, így a hegyivadászaim elfoglalták végül: meglett az út a "körbe a Maginot-vonalonhoz"...)

    Politikai pontokkal ugyan, de a semleges Monarchia végül a Tengely felé kezdett el húzni. A kisebb csetepatékból igyekeztem kihagyni őket, hogy ne legyenek olyan szélesek a frontok és megerősödhessenek, mert se nekem, se a Monarchiának nem voltak még ahhoz szükséges számban csapatai, hogy fél Európán átívelő frontokon harcoljunk.
  • Amergin
    #978
    Dániát kell előbb lenyomni, ami szárazföldről működik. Utána már a Skagerrak-ba nem tud nyugat felől bemenni szövetséges flotta, így a tengeri fölény biztosítható az invázióhoz, harcban meg a norvég flotta még egy német flottával is lenyomható. Osloban, vagy mellette kell partra szállni. Nálam 5 db 8-as szélességű tengerészgyalogság (+1 engineer) mindig be tudja venni Oslo-t. Onnan meg már hogy van kikötő nagyon gyorsan le lehet rohanni az országot.
    Utoljára szerkesztette: Amergin, 2017.09.21. 20:37:17
  • Sippie
    #977
    lehet az ejtőernyős egyszerűbb, illetve olyan partszakaszt keresni, ahova nem ér el az angol flotta. Az biztos hogy némettel elő kell készíteni a terepet, vagy így vagy úgy, ha más nem naval bomberekkel. Én mondjuk sose suboztam pl, de lehet azok is jók. Régebbi játéknál némettel is legyártottam kv 5-6 CV-t ami már mindenre elég volt, ha együtt mentek, itt azért kicsit más, annyit nem lehetne, vagy rohadt sok dokk kéne hozzá ami pazarlás, bár ha 36-tól folyamatosan megy, akkor lehet 3 elkészülhet mire oda jut az ember.
  • lackoka25
    #976
    Hu ez igy elég összetett mondjuk a tengert nehéz uralni a szövetséges folotta miatt

    Köszönöm a válaszokat próbálkozom
  • Sippie
    #975
    Az új DLC-ben amúgy mi az értelmes módja a magyarországgal való játéknak? Úgy látom, hogy a nagymagyarország visszaállítása a non-aligneddel lenne a legjobb, mert úgy kapja meg core-nak a legtöbb területet, viszont non-alignedbe meg lófaszt nem lehet megtámadni magunktól, mielőtt be nem csatlakoznának valamilyen szövetségbe és lenne elég world tension (cseheken meg osztrákokon kívül).
  • PetruZ
    #974
    És kell elegendő számú transport fleet is. A németeknél kezdésnél talán csak az első van kifejlesztve belőle, az limitálja is, mennyit lehet egyidejűleg felpakolni. Transport lehet szállítógép is, de csak paratroop-okat lehet inváziónál ledobni.
  • Sippie
    #973
    uralni kell a tengereket, különben nem megy senki sehova. Ejtőernyősöknél a levegőt kell uralni ugyanígy. A tengereket elvileg flottával, és bombázókkal lehet felügyelni, de a bombázók nálam nem sokat értek úgy emlékszem (talán azóta peccsekkel ez módosítva lett).
    Csinálni kell egy hadseregcsoportot, amibe a partraszálló csapatokat rakd, ezután ki kell jelölni az elindulás helyét a hadműveleti tervezéses ikonoknál (ahol a frontot is húzod), aztán meg a célállomást. Lesz egy előkészülethez szükséges idő, ami annál több minél több egységet jelölsz ki a partraszálláshoz. Ha az letelik, akkor hadműveleti elindítás ikonnal már mennek is.
  • lackoka25
    #972
    Szép napot

    Egy olyan kérdésem lenne hogy kel partra szállni?
    Németekkel Norvégiába mennék de nem mennek csak állnak a kikötőből mit tegyek mert ideg vagyok
    Köszi a vállaszokat
  • Paladin
    #971
    Egyetértünk a nagyjában :)
  • yamato41
    #970
    Én éppen azt mondom, hogy a 4 rendszere -> kuka, a 3-at kellene továbbfejleszteni. Amit írtam, így értsd.
  • yamato41
    #969
    A tervezés három szinten volt IRL, legalábbis amit a HoI rendszere szimulál. Hadászati, hadműveleti és harcászati. Olyan nem volt, hogy kapott egy parancsot egy hadosztály és indult a támadás. Fel kellett készülni, terveket alkotni, összeköttetést megszervezni stb. Lehetne pl. egy stance a hadosztálynak: resting, combat ready/reserve, in front, strat move, pursue. Pl resting alatt gyorsabb org töltődés, in front alatt gyorsabb harcbavetés stv.
    A 4 rendszere legfeljebb a hadászati tervezést szimulálja, de ezt is - szerintem - pocsékul. Erőltetett, mondvacsinált kínlódmány. Egy tömegtermék vérpistikéknek. Szakított a HoI 1-3 HC felé közelítő vonalával.
  • Kotomicuki
    #968
    Fölösleges bonyolítás egy ennyire leegyszerűsített rendszerbe ilyen barom megoldást tenni - angolszászok... - , hogy a bevetett erők 90%-a be sem avatkozhat a küzdelembe, mert "az előőrsöt szétverték"!
    Amit leírsz azt akkor lehetne integrálni a játékba, ha a III rendszerét normálisan kivitelezik és továbbfejlesztik. Ennek hiányában bármilyen "bonyolítás" csak ronthat a koncepción, ahogy azt a példám is mutatja... (még az is lehet, hogy "csupán" azért ilyen, mert így tudta megoldani a programozó ezt - külön rutint írni arra, hogy a lehetséges sokból melyik kevés kerüljön a frontvonalba, ugyan már, fölösleges..., maj' mennek egymás után és problem solved - , vagy így kaptak "optimális" terhelési értéket)
  • Paladin
    #967
    Az org csökkenés még harc után nem hiányolnám - hiszen ha szétzilálódtak harc közben, az oké, de amikor vége, akkor miért romlana. Esetleg a regent megállítani egy kis időre...

    Egyébként a tervezési rendszerből adódó bónuszok a négyben pont azt lennének hivatottak szimulálni, amit mondasz. (Felkészülés, logisztika, eligazítások, stb.) Más kérdés, hogy elég elnagyolt, és szerintem is kéne valami minimum delay.
  • yamato41
    #966
    "EGYMÁS UTÁN veti be a hadosztályokat és NEM EGYSZERRE"
    Abban lenne ráció, hogy nem egyszerre hajtanak végre egy parancsot. Erre volt jó a 3-ban, hogy "lefagytak" egy időre támadás után. Szerintem ezt annyival kellett volna fejleszteni, hogy támadás előtt lett volna egy tervezési és mozgási idő, ami azt szimulálja, hogy a megkapott parancs végrehajtását megszervezik, az alegységek harcrendjét kialakítják, felzárkóznak a támadási vonalba, lőszerkészletet, élelmiszert, benzint halmoznak fel, stb. Kellene ennek egy minimum idő (néhány óra), ami után megindulhat a támadás, de csak a tervezési idő végére csatlakozik be az összes hadosztály.
    A támadás utáni "lefagyás" is jogos volt, csak azt szerintem egy néhány órás, fél napos idővel és orgcsökkentéssel lehetett volna helyettesíteni. Az egyes hadseregek, hadseregcsoportok számára viszont jó lett volna célpontot megadni (tervezési szint folyamatosan növekedik), abban az irányban támadva bónuszt kap minden hadosztály a tervezési szinthez képest. Ezzel szépen lehetne szimulálni, hogy a hadászati parancsot a hadsereg kapja, tervez, lebontja hadműveletire a hadtestnek, az pedig harcászatira a hadosztályoknak.
    Persze a vérpistikéknek két kattintásnál bonyolultabb rendszert nem lehet létrehozni...
  • Kotomicuki
    #965
    De itt >6 simán elfért volna a frontvonalban és mégis egyesével küldi őket!
    Nem annyira váltással, hanem magával a harcrendszerrel van a gond: EGYMÁS UTÁN veti be a hadosztályokat és NEM EGYSZERRE!

    Szerintem az általános támadásban nem volt olyan, hogy csak egy hadosztály mozdult meg és a többi lábhoz tett fegyverrel szemlélte azok lekaszabolását...
    Legfeljebb egymásra torlódhatnak: kapnak egy sebességcsökkentő és egy veszteségnövelő módosítót, de minden megy tovább és a túlerőnek - átlagos terepen és hasonló szintekkel - érvényesülnie kell.


    yamato41 #964:

    Csak ebben a rendszerben még kézzel sem tudsz rendet rakni, mert maga az alapkoncepció hibás és eleve meg sem engedi a felhasználónak az abba való beavatkozást, vagy annak módosítását!
    Utoljára szerkesztette: Kotomicuki, 2017.09.21. 12:19:18
  • yamato41
    #964
    Az lehet, de ha dormálisan megszervezted a hadseregedet, akkor ilyen problémád nem volt, mert hadtesteknek adhattál parancsot a támadásra különböző irányokból és a hadtest három-hégy hadosztálya már az elején is gond nélkül támadott egy irányból, a másik irányból meg a másik hadtest. Simán lehetett akár kézzel is cserélgetni a hadosztályokat, ha valamelyik orgja lement, de nem is volt rá szükség, esetleg extrém esetben. Tehát olyan még véletlenül sem fodulhatott elő, hogy egy ilyen koncepciós baki miatt az elsöprő erővel sem sikerült az áttörés. Még a Maginot-t is át lehetett törni jó mikromenedzsmenttel. A 4-ben viszont nincs command chain 5 szinten, hanem egy buta automatikus rendszer van, vagy pedig mindent kézzel csinálsz.
  • Paladin
    #963
    A háromban is volt front width, és hiába volt 50 hadosztályod, ha csak 3 fért a frontvonalra. Ha nem volt meg a megfelelő doktrína, hogy váltsák egymást, és frontvonalban levőknek mind lement az org-ja, akkor ott is buktad a csatát.
  • silverchain
    #962
    Lehet támogatni egy már elindult támadást, kattints a kis csataikon számra, és kék nyíllal jelzi, hogy becsatlakoznak támogatóként.
  • Kotomicuki
    #961
    Na, megvan végre - önerőből - , hogy miért is olyan elbaszott a hoi 4 szárazföldi harcrendszere!
    A régiekben, ha parancsot adtál egy tartományban állomásozó csoportosulásnak, akkor azok rátapadtak a frontra, teljes létszámban.
    Míg a IV-ben EGYMÁS UTÁN KERÜLNEK BEVETÉSRE, bármekkora is legyen a bevetett hadosztályok, vagy az adott front szélessége, így előfordulhat, hogy hiába lenne elegendő a front szélessége több támadó "befogadására" az 50 hadosztályt meg fogja állítani a 3, mert mire kellő számban beérkeznének a harcvonalra, addigra az elsőket szétverik és így, harcoló egység híján, leáll a támadás. ...és mivel ez minden támadásra érvényes (lesz), ezért az újrapróbálkozások is eleve kudarcra vannak ítélve az idők végezetéig!
    Ezért minden egységet fel kell szerelni rádiós alegységekkel, amik a frontvonalba érkezést hivatottak felgyorsítani, ill. több parancsnok alól kell indítani a legkisebb támadást is, hogy külön-külön küldhessék be, legalább az első egységeiket a harcba és azok kitarthassanak a 2. hullám, majd az azt követők beérkezéséig - ha nem tartanak ki és nem teszik lehetővé a folyamatos harcot, akkor SOHA NEM FOG AZ 50 HADOSZTÁLY AZON A HÁRMON ÁTTÖRNI!

    Ebből is látszik, hogy még a foteltábornokok szintjét sem üti meg a "fejlesztő"-gárda, mer' csak a hozzá nem értő elvetemült tud ilyen barom rendszert kitalálni - próbálták volna ezt meg pl. Sztálin hadseregében előadni...
    Ennél még a III várakozási ideje is jobb és realisztikusabb volt!
  • hupe04
    #960
    SZiasztok!
    Elkezdtem a magyarokkal játszani, de sajnos az osztrákok a referendumot mindig elutasítják, ami ezért szomorú, mert elég egyszerűen leverem őket, viszont az ő seregeik ugye nem csatlakoznak, ezáltal csehország nem kér a védelmemből és borul a dolog :/
    Ötlet?
  • yamato41
    #959
    "lesz valamiféle chain of command"
    B*sszák meg, én kérem vissza a 3 rendszerét. Addig számomra a 4 kuka.
  • soulless42
    #958
    Végre, jó hírek!
    A német tábornokok alap skill értékei valóban elég viccesnek tűntek, főleg a sov és usa/uk tábornokai mellett, ami igencsak érthetetlen volt számomra is! Szerencsére ezen könnyen lehetett változtatni :)
  • Kotomicuki
    #957
    Kezdenek visszatérni az elődök által kitaposott útra, hogy fogyaszthatóbbá váljék a termékük..., ennyi idővel a megjelenés után?!

    Nagyon nem tudják (vagy inkább: nem akarják?!) reálisan visszaadni azt, ami a múltban lezajlott, hogy bizony-bizony a német katona kiképzésben, fegyelemben, ill. a parancsnoki karuk is jobb volt, mint az ellenfeleiké és nagyjából erre visszavezethető a "Blitzkrieg" átütő sikere... (Akkor volt a legsikeresebb a német páncélos fegyvernem, amikor az ellenfelekéhez képest a leginkább lemaradásban volt a páncélosok minőségében!)
    Mi volt pl. Zsukov vezetői nagysága, ami fölébe emelné pl. von Kleist-nek, aki mind támadásban, mind védelemben tudott a túlerő ellen sikereket elérni, nem úgy, mint az ellenfeleik (azér', mer' a szovjet "irodalom" nem méltatta a nekik létszámhátrányban, folyamatos felszerelés- és ellátmányhiánnyal küzdve is évekig ellenállókat, attól még nem kéne beléjük rúgni). Zsukov kiválóan tudott vodkát inni, emberek tízezreit az aknamezőkre és hiába a halálba hajtani, minden "sikertelenséget" véresen megtorolni..., legfeljebb az hozható fel mellette, hogy Sztálin "barátjaként", szinte egyedüliként ellent mert neki mondani, és ez tenné őt "a legnagyobb parancsnokká"?!
    Wilhelm Marschall is megkapta az "old guard" lekezelő titulust, amikor pont azért üldözték, majd rúgták ki, mert szembe mert szállni az értelmetlen parancsokkal és azok ellenében sikereket tudott felmutatni - és ez igen nagy szó volt a majdhogynem az elmebetegség szintjéig "konzervatív" német haditengerészet háza táján...
  • PetruZ
    #956
    A korábban már belengetett, az 1.5-ös patch-csel érkező OOB változások/újdonságok: lesz valamiféle chain of command, illetve megszűnnek a tábornoki skill szintek, helyettük attack/defense/planning/logistics statok lesznek, amelyek részben összeadódnak majd a felettük lévő field marshal értékeivel.
  • phylemon
    #955
    Angliát a legkönnyebb kifüstölni a szigetről. Mivel a játék teljesen szar még mindig. Kis légifölény a szektorban és a legrövidebb úton a kikötő mellé partra szállni, aztán azonnal megtámadni a kikötőt szárazföldről. Ugyanis a kikötőkben általában van ellenséges egység, ami még ha kevés is, elegendő arra hogy a tengerről támadókat feltartsa addig amíg a brit flotta odaér. Szárazföldön támadva ha jók a támadó egységek akkor folyamatos ellátmány hiányában is beveszik a kikötőt gyorsan, utána meg már csorogni fog az utánpótlás a kikötőbe. Ha rendesen működne a játék akkor ezt elég nehéz lenne megcsinálni a brit flotta jelenléte miatt.
  • Kotomicuki
    #954
    Az angliai partraszállás nem volt nehéz, csak némi szerencse is kellett hozzá, hogy a tengeren ne fusson össze a zsenge német flotta az egybetömörült ánglius matuzsálemekkel.
    A titok nyitja, hogy nem feltétlenül a csatornán át menni és akkor a repülői sem zavarnak annyira be a képbe... (pl. Wilhelmshaven - Newcastle upon Tyne)

    Szerintem, még nem oldották meg a légierő "problémáját", csak színeztek rajta egy kicsit.
  • hupe04
    #953
    Sziasztok!
    Régebben játszottam a játékkal, ma tervezem újra felrakni. Anno írtátok és tapasztaltam is, hogy az oroszlánfóka hadművelet kivitelezhetetlen mert a gép elcsalja a repülők gyártását és szétszedik a luftwaffét simán. Ezen balance-oltak? MErt szívesen kipróbálnék egy partraszállást a németekkel :)
    Ehhez kérdésem, hogy az új patch óta, mióta lehet monarchiát vissza állítani versenyzeznem kell a magarokkal ausztriáért és csehszlovákiáért?

    Köszi :)
  • Paladin
    #952
    Nem okozott gondot, és direkt jó, hogy bonyolultabb mint a vanilla, de azért kicsit túlzásba estek szvsz.
    Rá vagyok most kattanva én is egyébként :)
  • soulless42
    #951
    Szerintem egy próbajáték után már simán át lehet látni a dolgokat, de a nemzetekre szabott technológiák és NF-ok miatt szinte csak ezzel vagyok hajlandó játszani, a Bice nélkül az alapjáték túl egyszerű!
  • PetruZ
    #950
    Igen, ez a legnagyobb bajom vele, ezért nem használom (pedig HoI3-ban szerettem). Az, hogy szó szerint az utolsó bakancsszögig le kell gyártani mindent, baromira nem élvezetes. A gyártás, vagy a raktár képernyő egy rémálom. Sokszor nincs összhang a kategóriák és a felszerelés elnevezések között sem, nehéz kisilabizálni az ezerféle géptípus közül vajon éppen mit hiányol, miért nem készülnek divíziók.
  • Paladin
    #949
    Élvezem, hogy most nincs a black ice-ban "bebetonozva" a történelem. Viszont a felszerelés részletessége terén szerintem kicsit átestek a ló túloldalára :) De azért jó!
  • soulless42
    #948
    A blackice modban vannak a főbb nemzetekre szabott harckocsik, repülők és hajók, szerintem egy próbát megér!
  • Malarki
    #947
    Semmilyen eltérés nincs köztük, csak a kép és a név, a statok ugyan olyanok minden azonos szintű tanknál, repülőnél, hajónál.
  • Kotomicuki
    #946
    Szerintem nincs, de fejlesztőválasztással, doktrínával, ill. a tábornok- és a diplomáciai pontért vett vezetői képességgel, valamint a támogató egységekkel lehet még javítani a karakterisztikájukon.
  • dolorex
    #945
    Áhhá, értelek benneteket. Köszönöm

    Még 1 kérdés. A legtöbb tank külön karakterisztikákkal rendelkezik? Pl: azonos szintű/osztályú tankok, legyen mondjuk Crusader - Panzer 3 között van alapból különbség? Vagy csak akkor lesz eltérés a paraméterei között, ha manuálisan erősítünk rá tapasztalati pontokból?
  • Paladin
    #944
    Vagyis a békekonferencia csak akkor jön be, ha a háborút nyered meg, nem elég, ha csak egy résztvevő kapitulál.
  • Malarki
    #943
    Nem az egész szövetséget kell legyőzni, elég ha a nagyhatalmak kapitulálnak. Viszont utána a béketárgyaláson csak azokkal szemben lehet követelni dolgokat akiknek területe is meg lett szállva, még ha csak 1 darab is.
  • MuldR
    #942
    Automatikusan adja be. A gond az, ha szövettségben van az adott ország, mert akkor az egész szövettséget le kell győzni előtte és utána adja be a béke konferenciát amin lehet darabolni.
  • dolorex
    #941
    Sziasztok!

    Egy gameplay videóban láttam, hogy amikor kapitulált egy ország, ezt követően fel lehet osztani az elfoglalt részeket a szövetséges államok között. Hogy lehet előhívni ezt a menüt?sehol nem találom :)
  • Zoltan1015
    #940
    Lenne egy olyan problémám hogy a játék elindul de miután megpróbálom elindítani a campign-t, tutorial-t vagy multit akkor a játék nemes egyszerűséggel megáll a betöltésnél. Az szeretném kérdezni mit tudok tenni ez esetben?