1458
Napenergia, hálozatba visszatáplálás kicsiben az interneten beszerezhető komponensekből
  • ximix #362
    Itt lehet írnak valamit erről a támogatás mentességről
    link
  • overseer-7
    ha lenne pénzem... kifejlesztenék egy belső égésű motort ami szén porral üzemel és a hőt kombinált ciklusban alakítja át.

az égésterméket.. kipufogó gázokat meg átvezetném finom szemcsés homokon.. ami a nagy felülete miatt kitisztítaná a szennyeződéseket az égéstermékből.. ami marad csak a co2 és valamennyi NOx.

a szén a legolcsóbb energia forrás jelenleg a bolygón... a szén erőművek botrányosan alacsony hatásfokúak.
    Ezen is változtatni lehetne.. nagyon olcsón. Átgondolt tervezéssel
  • overseer-7
    10 MW lenne ez a kis farm?

Hány ezer négyzetméter napelem felülete van a farmnak.. és mekkora lehet az elektromos hatékonysága?

10 MW hoz képest nekem kicsinek tűnik ez a farm.
  • ManfredMacx
    Mostanában az atomerőművek dőlnek be, tavaly például a V.C. Summer 2 és 3 építését kaszálták el, miután 9 milliárd dollárt ráköltöttek.
  • ManfredMacx
    Ezt az adatot én is hiányolom, a Tesla tárolói alapján úgy saccolom, 5-6 MWh körül lehet.
  • molnibalage83
    Öröm lesz látni, ahogy majd ezek bedőlnek. Aki felhúzta, az jól járt vele, a tulaj meg kevésbé.
  • Garga Pitic #356
    Az aksiknál következetesen sehol nem írnak tárolókapacitást, mindenhol csak elektromos teljesítményt.
    6MW, de mennyi időn át?
  • ManfredMacx
    Napenergia állami támogatás nélkül a ködös Angliában? A válasz: igen.

Egy évvel ezelőtt készült el Milton Keynes mellett az Anesco Ltd. 10 MW-os napelemfarmja és 6 MW-os akkufarmja - állami támogatás nélkül.
    A megtermelt áramot a nyílt piacon adják el, vagy ha az árak éppen túl alacsonyak, akkor az akkumulátorokban tárolják el.

Az Anesco további 4 projektet tervez Angliában, de egész európában tucatnyi olyan projekt létezik, amelyek állami támogatás nélkül is nyereségre számítanak. Kötelező átvétel helyett piaci áron értékesítik az áramot, vagy ipari nagyfogyasztókkal kötnek hosszútávú szerződéseket.

"Their costs are low enough that they can profit from selling power at the market price or by arranging a long-term power-purchase agreements, or PPAs, with big industrial consumers."
    Utoljára szerkesztette: ManfredMacx, 2018.09.30. 17:06:33
  • molnibalage83
    Blabla. Bocs, de engem irritál az, hogy a hazai energetikát műszaki és természettudományos balfaszok téveszméi és propagandája által készülnek romba dönteni egyesek.

De ha ennyire fasza a nap és szél, akkor csatlakozz le a gridről és oldd meg magad.
  • molnibalage83
    #352 balfaszkám.
  • molnibalage83
    Ezt miért nekem mondod?

Aktuális állapot.
    www.electricitymap.org/?page=map&solar=false&remote=true&wind=false

Ez meg egy hétre a FRA vs. GER
    data.electricitymap.org/?utm_source=electricitymap.org&utm_medium=referral&utm_campaign=country_panel
  • overseer-7
    én nem fogok keresztbe tenni neked.. Ha te sem vegzálsz engem.

Az érdekeink nem ütköznek.. nem vagyunk egymás ellenségei.

Elmegyek melletted szó nélkül...
    Ha te is így teszel.

De ha nem... és tovább szítod az ellenségeskedés értelmetlen tüzét.. ami szomorú.. és amire nekem is válaszolnom kell.
    Ami egy értelmetlen romboló negatív spirálba vezet...
  • overseer-7
    egyetlen közös nevező van bennem és az elmeroggyant molni között.. az az atom energia ipar.

Egyszerűen a rohadás... a valóság tagadás... irányítja az energia ipart.

Demokrácia?.. semmit nem ér..

Olyan gazdasági és politikai rendszert kellene üzemeltetnünk, ahol a GONDOLAT a legfőbb érték.. nem pedig az érdekek és vélemények szabják meg a fejlődés irányát.

én ÁLLÍTOM, hogy az atom energia a fejlődés jövője...

Az a baj, hogy a politikusok hoznak döntést.. miközben a politikusok nem tudósok.. nem szakemberek.. és nem látják át az egész képet a megfelelő döntés meghozásához.
  • overseer-7
    errre azt mondom, hogy JÓ
  • Xsillione #348
    Esetleg nézd meg a német (europa "szuperzöld" országa) meg a francia vagy épp magyar (két gonosz nem zöld energiatermelő) CO2/kWh értékét, és esetleg a németnél a 2010 óta eltelt időszakban a trendet is, és utána gyere a zöldenergia kő(szén)korszakiságával.
  • molnibalage83
    HAZA.
    Remek. Az energetikát immáron turulos turbómagyarsággal vegyíted. Ez ám a frankó. A műszaki és közgáz vetület és klímavédelem meg csak dísz.

• molnibalage83
    Maradi. Kőkorszaki. Meg az apád 3. lábát azt...
    Talán a valóságot nem kéne telibeszarni. Linkeljem újra a sarokszámokat a magadfajta rózsaszín ködös elmeroggyantaknak?
  • overseer-7
    én támogatom az állami lopást...
    nekem nagyon fontos az, hogy az állam minél jobban megerősödjön anyagilag.. pénzügyileg.
    Különben nem bír ellenállni a nemzetközi pénzelit nyomásgyakorlásának.

Több száz milliárd ft ra lesz szükség, ahhoz, hogy ellentámadásba menjünk át a politikai és média fronton.

Ha nem sikerül.. majd megtudjátok mi az a hazaárulás.. és mit jelent a nincstelenség és hazátlanság.
    ..Isten adja, hogy rájöjjetek mit jelent a HAZA fogalma.
  • overseer-7
    Engem nagyon érdekel amiket belinkelsz.
    Szerintem nagyon érdekesek ezek a tanulmányok és számadatok.

Csak így tovább.
    A változásért meg kell dolgozni.
    ..és ne törődj azzal, hogy vannak itt maradi, kőkorszaki emberek is akiket idegesít a fejlődés és a változás.
    Nem szabad itt megállnod.. ne csüggedj.. hiszen neked van igazad.

Minden újító szellem arra van kárhoztatva, hogy lámpást tartson a korszellem ellenében.
  • molnibalage83
    Gyakorlatilag az államilag támogatott lopásnak tapsolsz. Ennyi erővel az én hobbimat is támogathatná az állam bőkezűen...
  • ManfredMacx
    "Spontán" csökkent 26%ot az a rég bevezetett technológia. Van ilyen.

2018 január:

2018 szeptember:

• ManfredMacx
    És ez Gipsz Jakabot hol érdekli?

Azt nem vagy képes felfogni, hogy az emberek egyéni szinten egyéni érdekek alapján döntenek. Senit nem érdekel, hogy kik dobják össze a pénzt. Senkit nem érdekel a hálózat.

Ezért engem hibáztatni? Ehhez sok ész kell.
  • molnibalage83
    Te meg leszarod, hogy nem piaci alapú. Majd, ha nincs kötelező átvét és majd 11-16 HUF ért adod fel a gridre az áramot, ahogy más, akkor szóljál légyszíves. Mert addig a történet arról szól, hogy az adófizetók faszával vered a csalánt, akik neked összedobják erre a pénzt.
  • ManfredMacx
    "A fajlagos ár függ a beépített abszolút kapacitástól is"

Tényleg? Hogy mik vannak.

Akkor mégegyszer, mert valószínűleg idáig már nem sikerült eljutni az olvasásban:

Mielőtt beírnád, hogy neked milyen kevés az áramfogyasztásod és ki használ el évi 12 ezer kWh-át: a családi házakat nem véletlenül hívják családi háznak, általában családok laknak benne, magasabb fogyasztással. Villanybojler, villanytűzhely és már össze is jön.

Annyira tudtam, hogy ezzel fogsz jönni, de azt nem gondoltam, hogy el sem olvasod.

• molnibalage83
    Véletlenül sem tűnik fel, hogy balfasz módon fajlagosítasz? A fajlagos ár függ a beépített abszolút kapacitástól is. Pont ezért ökörség a házi napelem, mert a fajlagos ár a mérettel csökken. Egy szint alá ettől viszont nem megy és minél kisebb rendszert építesz be, annál drágább fajlagosan.

Mondom, agyatlan propaganda az, amit tolsz.
  • ManfredMacx
    "Mire alapozva?"
    Le volt ez írva, de úgy látszik szájba kell rágni.

1. Kiindulási pont: 1 kWp 400 ezer Ft-nál kezdődik.

Van 373 ezer forintos ár is 11 kWp-os rendszerre

De legyen egy átlagosan olcsó rendszer 400 ezer Ft.

2A kiindulási pont: 1 kWp telepítési költségéből németországban 46%-ot tesz ki a modulok ára, ami kb. 184 ezer Ft ha 400 ezer Ft 1 kWp.

2B kiindulási pont: a fenti ajánlatban szereplő modulok kiskereskedelmi ára 202 ezer Ft

Legyen akkor a nagykerár nálunk is 184 ezer Ft.

Úgy látszik, a tervezés, szállítás, anyagköltség és a villamos berendezés kijön 120 ezer Ft-nál kevesebből.

3. Kiindulási pont: a kötelező minimum ár eltörlése, lásd előző hozzászólásom.

4. Kiindulási pont: Csak az idén 26%-ot estek a mono perc modulok árai. Az egy 184 ezer Ft-os modul esetén 48 ezer Ft árcsökenést jelent.

Voilá: 400 000 - 48 000 = 352 000 Ft vagy 373 000 - 48 000 = 325 ezer Ft.

Bónusz: egy 16,5 kWp rendszer ezen az oldalon már most is 351 ezer Ft/kWp

Mielőtt beírnád, hogy neked milyen kevés az áramfogyasztásod és ki használ el évi 12 ezer kWh-át: a családi házakat nem véletlenül hívják családi háznak, általában családok laknak benne, magasabb fogyasztással. Villanybojler, villanytűzhely és már össze is jön.

Erre te azt hiszed, akkor akkor még többen rakják le? Miből? Kik? Hova?

Igen, azt hiszem, ha anyagilag megéri, Gipsz Jakabnak napelemet telepíteni a családi háza tetejére, akkor Jakab elő fog venni egy kockás füzetet, kiszámolja a megtérülést és meghozza azt a döntést, ami az ő pénztárcájának a legjobb. Ha azt hiszed, hogy Jakab egy pillanatra is meg fogja fontolni, milyen hatással lesz ez a hálózatra, vagy hány jegesmedvét ment meg vele, akkor bolond vagy. Az emberek 95+%-a csak a saját zsebével törődik.
    Utoljára szerkesztette: ManfredMacx, 2018.09.30. 11:12:08
  • Xsillione #336
    Értem, tehát spontán csökken 20%-ot egy rég bevezetett technológia ára, az átvételi ár marad a másfélszeresre növelt piaci ár mellett, és 10% extra költségel üzemeltetsz éveken át (ezt az elözőben nem számoltam bele, mert minek, nevetséges), valamint 7 évre 10%-os összhozamot számolsz.
    A panelek meg biztos tudnak ennyit, néha, máskor meg egy év után 5%-ot veszítenek, a valóság meg a kettő közt van, 15-20 év után többnyire kukázhatod őket, és a folyamatos teljesítmény csökkenés bizony nem segít a megtérülésben.
    A 40 ezer telepítés meg azért van, mert nincs piac, 30%-50%-66%-os támogatás van rá, és így is a többségük utólag nem annyira lelkesedik érte.
  • molnibalage83
    Akkor számoljuk újra: legyen 1 kW 350 ezer Ft +10% k
    Mire alapozva? A tervezés, szállítás, anyagköltség és a villamos berendezés nem jön ki ennyiből.

Ami a másik oldalt illet, az volt a kiinduló feltételezés, hogy 40 Ft-os kWh ár emelkedni fog, ezért fognak többen napelemet telepíteni.
    A drága napelem miatt. Erre te azt hiszed, akkor akkor még többen rakják le? Miből? Kik? Hova?

Ezen felül nem tűnik fel, hogy nem piaci alapon működik, mert átvételi áron adod el az áramot?

Mondom, megkérhetnélek, hogy a propagandát állítsd le? Irritáló az, amit előadsz egy nevében tudományos fórumon. A népmese fórumok odébb vannak.
  • ManfredMacx
    Kihagytad a számításból, hogy szeptemberben az EU eltörölte a dömpingellenes importtarifát. Kínában beszakadtak az árak*, amiből eddig nem sokat érzékelhettünk, mivel egy kötelező minimum áron kellett megvennünk. Innentől kezdve viszont megindulhatnak lefelé az árak.

Akkor számoljuk újra: legyen 1 kW 350 ezer Ft +10% karbantartást adjunk hozzá (ne felejtsük el azt sem, hogy ha 12 év múlva romlik el az inverter, akkor már kevesebbe kerül a csere, mivel azok ára is csökken**), összesen mondjuk 390 ezer Ft. Nem hiszem, hogy ez egy hihetetlen szám lenne, sőt, idővel lesz még kevesebb is, ha hagyják működni a piaci versenyt.

Ami a másik oldalt illet, az volt a kiinduló feltételezés, hogy 40 Ft-os kWh ár emelkedni fog, ezért fognak többen napelemet telepíteni.
    De mennyire emelkedjen? Legyen mondjuk annyi, mint az európai viszonylatban még nem túl drágának mondható francia áram, €0.18, vagyis 58 Ft.

És most számoljuk újra: 1 kWp termelése évi 1100 kWh= 64 ezer Ft = bő 7 év megtérülés, figyelembe véve az elmaradt kamatokat és a degradációt is. 7 év alatt visszakaptad a pénzed és még több mint 20 évig ingyen lesz az áramod***.

Aztán lehet játszadozni a számokkal, ha az áram árát 37 Ft-nak vesszük, akkor 10 év, ha 1 kWp csak 330 ezer és 37 Ft az áram, akkor 8 év. stb. Ezek egyike sem rossz szám, nem hiába van vagy 40 ezer háztartási naperőmű. Ha drágább lesz az áram megszaladnak a telepítések, ha olcsóbb visszaesnek Piacgazdaság 101. Nem értem, mit nem lehet ezen érteni.

*Egy 300 W-os Mono Perc modul wattonkénti ára a januári $0.37-ről $0.273-re csökkent. Kb. 26%-os árcsökkenés csak az idén, és még nincs vége az esésnek.
    Magyar adataim nincsenek, de Németországban egy 10 kW-100 kW közötti rendszer költségének szűk felét tették ki a modul árak.

**"Inverter prices show no sign of stabilizing, current technology trends have not exhausted their cost-reduction potential, and many markets are still extremely fragmented,” wrote GTM Research analyst Scott Moskowitz.

***30 éves német panelek még 90%-ot tudnak.
  • molnibalage83
    A rendszer a kamatait nem termelné ki. Ezen felül mivel itthon visszatáplálás és elszámolásos rendszer van - csak a fogyasztásodig megtermeltért fizetnek - kvázi 4-5 fős család alatt nettó marhaság az egész. Nekem a havi átlagos vill. fogyasztáson 85 kWh kb. 3500 HUF a számlám. Mennyi idő alatt termelné ki ez a 1 millát...?

A Manfred féle idiótáktól falnak megyek.
  • Xsillione #332
    Öngerjesztő bulink és a realitás:
    2 kW-s rendszer ára 1-1,2 millió HUF, 10 kW-s rendszer 4-5 millió HUF, 20 kW-s 8-10 millió HUF, azaz kW-nként 400-500 ezer HUF, ha komolyabb rendszert építünk. 40 HUF egy kWH, tehát a rendszernek "csak" 10'000 órát kell üzemelnie teljes teljesítményen, hogy megérje (azaz frászt éri meg ekkor még, 10 évre előre fizettünk!), ha a gyakorlati 10-15% rendelkezésre állást nézzük, akkor ezt 6-10-el kell szorozni, hogy a valós élettartam igényt megkapjuk, azaz 60-100 ezer óra (8-12 év), persze ha ezalatt az inverter vagy más alkatrész megpurcan (lol, jó ha a felét bírják), akkor a költségek 10-20%-t adhatjuk hozzá ismét, és persze az elemek sem bírják végtelenségig, a teljesítményük folyamatosan fog csökkenni. Ebbe még nincs tárolás, azt oldja meg a hálózat. És utána a leszerelés költségét persze nem számoljuk majd bele, az már a következő tulaj vagy más gondja, netán kérünk állambácsitól napelemcsere támogatást.
  • molnibalage83
    Drága az áram a szaros napáram miatt...
    Tehát tegyünk belőle még többet tetőre...?

Ehhez a kommenthez mennyire kell ostobának lenni? Megtennéd, hogy máshol tolod fullba a kretént? Melyik zöldbalfasz szervezet pénzel téged ezért az agyatlan propagandáért?
    Utoljára szerkesztette: molnibalage83, 2018.09.29. 19:46:59
  • ManfredMacx
    Ha drágább lesz az áram, az arra fogja késztetni az embereket, hogy napelemet tegyenek tetőre, így csökkentve a rezsit.
    A folyamat öngerjesztő.
  • molnibalage83
    Remek, legyen csak drágább az áram... Meg instabilabb a grid...
  • ManfredMacx
    "Idén 400 MW új naperőmű kapacitás is települhet Magyarországon... vagyis egyetlen év alatt több mint megduplázódhat a hazai napenergia-termelő kapacitás. "

via Portfolio
  • ManfredMacx
    Negyedév vége lévén következzenek az összesített adatok a három országból, azaz a világ feléből:

Az össztermelés kb 12 110 TWh volt a júniusra végződő 12 hónapban, ebből a napenergia hozzávetőleg 260 TWh, melynek aránya így 2,15%-ra nőtt a márciusi 2,02%-ról.

Az összesített energiamix (zárójelben a változás 2018 márciusához képest %pontban):

Hőerőművek: 68,1 % (-0,2%p)
    Atomenergia: 9,3 % (0%p)
    Vízenergia: 13,3 % (-0,3%p)
    Szél és egyéb megújulók: 7,2 % (+0,3%p)
    Napenergia: 2,15 % (+0,13%p)

Mint láthatjuk, a vizenergia aránya csökkent, azonban a kiesést nem több szén és gáz elégetésével pótolták, hanem a szél- és napenergia segítségével, sőt ez utóbbi kettő még valamelyest le is tudott faragni a szénhidrogének arányából.

Amit várok a következő negyedévtől: bár a kereskedelmi háború miatt a kilátások nem kedvezőek, a napenergia a 2,2X%-os tartományba fog lépni, talán meghaladja a 2,25%-os arányt, a szénhidrogéneket pedig kicsivel 68% alá várom.
  • overseer-7
    Itthon magyarországon milyen erőművek vannak magyar tulajdonban?

Azt tudom, hogy Lőrinc nemrég vett egy erőművet valahol. De az energia szektor többi része milyen kézben van?
    Van egyáltalán nekünk beleszólásunk a saját energia ipar hálózatunkba?
  • ManfredMacx
    Éljen meg mindenki a piacról. Persze ehhez az kéne, hogy senki se kapjon támogátást és mindenki fizesse meg az externáliáit is. Ami borítékolhatóan nem fog megtörténn, így marad a gridszocializmus. Kivéve ha valaki saját költségén leválik a hálózatról. Ami alighanem napelemet és energiatárolást jelent. És akkor eljutottunk oda, hogy a napenergia a legpiackonformabb energiaforrás.

A "propaganda" ellensúlyt képez az itteni "ellenprogandával" szemben.
    Gondolok itt például arra a toposzra, hogy a napenergia csak kerekítési hiba. 2% kerekítési hibának már elég durva lenne, így inkább arról van szó, hogy az emberek régi adatokra hivatkoznak. Pár éve még 0,5 % volt a napenergia aránya, az tényleg kerekítési hiba volt. Csakhogy olyan gyors a növekedés, hogy aki nem követi legalább néhány havonta az adatok változását, az mellett elrobog a világ.
  • molnibalage83
    Kíváncsi vagyok, hogy valaha leállsz-e a propagandával...

Láthatólag azt sem érted meg, hogy ha lebasszák ezeket a szarokat a gridbe, akkor a többi termelőnek kevesebbet KELL termelnie...

Tudod kötelező átvétel...
    Utoljára szerkesztette: molnibalage83, 2018.09.25. 14:29:23
  • ManfredMacx
    Egyesült Államok, június:

A napenergia termelés növekedése 24%-os volt (8,8 TWh --> 10,9 TWh)
    A napenergia energiamixen belüli aránya 2,12%-ra nőtt a májusi 2,07%-ról.

A félév végén a teljes energiamix így nézett ki (zárójelben a változás 2018 márciushoz képest):

Hőerőművek: 62,39 % (-0,04%p)
    Vízierőművek: 6,97 % (-0,23%p)
    Nukleáris energia: 19,88 % (+0,07%p)
    Szél és egyéb megújulók: 8,48 % (+0,08%p)
    Napenergia: 2,12% (+0,12%p)

Itt is a napenergia tudta legnagyobb mértékben növelni az arányát.