1634
Napenergia, hálozatba visszatáplálás kicsiben az interneten beszerezhető komponensekből
  • Duchovny
    #1
    Sziasztok

    Fotocellákkal, hálózatba visszatáplálós házi rendszerekkel és barkácsolással foglalkozó témát szeretném feszegetni.
    Belevágtam egy projektbe amivel egy kereskedelmi forgalomban levő (a képen látható) 6200EUR költségű 1,9kWp teljesítményű hálózatba visszatápláló napelem rendszert szeretnék a kereskedelmi ár 20-30%-ból összehozni.

  • Duchovny
    #2
    Mi kell hozzá:
    1. Napelemek ~1900Wp
    2. Visszatápláló inverter ~2000W (14-28V/240V)
    3. 3mm ALU lemez a konstrukciónak (nem kész L és U profil hisz barkácsolunk és költséghatékonyak akarunk lenni)
    4. Vezetékek, Elosztószerkény ( ez is házi készítésű ALU vagy PVC még nem tudom)


  • Wolfsnack
    #3
    nem fogják engedélyezni neked a visszatáplálást, ahhoz túl kicsi vagy és nem egyenletes a betáplálásod
    meg amúgy is mit érnél vele?
    inkább bonts vizet és vegyél egy hidrogén hajtású autót, máris nincs gondod az üzemanyagra
  • bardocz
    #4
    Tényleg nagyon megéri ám. 250 év alatt meg is térülne a hidrogénes autó, ha egyáltalán megtérül valaha is.
  • pxxl
    #5
    nem mintha a napelem megérné :D
  • Duchovny
    #6
    Egy kis grafikon hogy mennyi energiára számíthatok a környéken.




    Az teljesítmény függvénye az orientációtól:
  • ZilogR
    #7
    Wp az "wattperc"?
    Azaz 1900Wp energia az 31.7Wh ???
  • Wolfsnack
    #8
    figyelj, nem csak üzemanyagcellaként lehet hasznosítani, hanem a mai átlagos autókat is kis beavatkozással át lehet állítani hidrogén üzemmódra, marad a belsőégésű motor csak hidrogén robban be, na bumm
  • joebacsi
    #9
    p=peak

    Csúcsteljesítmény ideális körülmények között.
  • Duchovny
    #10
    Egy dolgot elfelejtetek. 2020-ra az EU-ban 14%-a az energiatermelésnek megújuló energiaforrásból kell származnia.
  • Duchovny
    #11
    Én Szlovákiában élek a magyarországi dolgokhoz nem tudok hozzászólni.

    Nálunk a 100kW alatti rendszereknek nem kell ceritfikát csak bejelentési kötelezettséged van. Az elektromos művek 15 évig 0,430 €/kWh áron kötelesek megvenni tőled a megújuló energiaforrásból származó áramot. Ha pedig magadnak termelsz akkor 0,374 €/kWh bónuszt fizetnek neked amiért megújulóból váltod ki amit felhasználnál.
  • Duchovny
    #12
    A bevezetőben bemutatott 6200EUR-s 1,9kWp-s rendszer megtérulési ideje 7-8 év.
    Ha 30% -ból sikerül összehoznom akkor 2.5 év.
  • Duchovny
    #13
    Az e-bay-en sikerült komponenseket találnom.

    Fotocella 0,5EUR/W egészen elfogadható


    300w grid tie inverter, 14v-28v dc to 220v,230v,240v ac
    75EUR(0,25EUR/W), halmozható úgyhogy minden 300W cellának lehet külön invertere.



    Egyelőre csináltam egy modellt hogy megtudjam milyen minőségűek a napelemek. Feldaraboltam 4 darab 3,5W(0.5V*7A)-os cellát 4 darabra, 4x4=16 -> 16*0.5V = 8V, 8V*1.75A=14Wp
    Novemberi napos időben a szabadban pontosan nap irányban adott (3,5mm-es üveg) volt a keretben 8.2V*0.9A=7.38W .

    Most egy nagyobb prototípuson dolgozom ami 80*80cm és 16 darab 0.5V*7.5A -os cellát fog tartalmazni, elméletileg 60Wp kell hogy legyen nyáron.

  • Duchovny
    #14
    Model 4 darab 3,5W(0.5V*7A)-os cellát 4 darabra, 4x4=16 -> 16*0.5V = 8V, 8V*1.75A=14Wp
  • Duchovny
    #15
    Egy meglátás a hidrogéncella és hasonló ötletekhez, drága a tárolás.

    A mai világban kis emberként (<20-30kW) a legolcsóbb akkumulátor a hálózatba való visszatáplálás + egy 4-5kWh akkumulátorkapacitás amivel áthidalod a hálózat kiesését.
  • bardocz
    #16
    Megnézném azt a kis átalakítást.
    Ha 100kg-nak vesszük a tankot, meg üzemanyagot együtt, akkor benzines kocsival ~1000km-t lehet megtenni, folyékony hidrogénnel ~500km, sűrítettel meg ~50km.
    És ugyan úgy környezetszennyező, mint a benzines autó(valamivel vizet kell bontanod).
    Ez az "olcsó" napelem viszont jól hangzik, és ha tényleg eléri valaki a 2.5 éves megtérülési időt, akkor teljesen jó.
  • Duchovny
    #17
    Ez a 14Wp-s modell nekem 8,5EUR-ba került.
    Azt hozz8 kell tennem hogy csak a napelemért fizettem.
    A 3mm-es ALU lemez amiből a keret van az üveg a szilikon és a PVC lemez ami a hátulja az ingyen hulladék volt :)
  • atomkrumpli
    #18
    6200 EUR = 1 720 368 HUF

    Az eon-nál jelenleg 50 HUF (0,18 euró) 1 kWh (a vezérelt olcsóbb) tehát kb. 34420 kWh amit megvehetnél ennyi pénzért.
    Havi 300 kWh átlag fogyasztással számolva kb. 9 év múlva megtérülne végre és akkor már veheted is az új akkukat :-(

    Nem tudom milyen bónuszt adnak Magyarországon a felvásárláskor, de ki van csukva hogy 0,430 €/kWh fizetnének ezért.
    Papíron lehet hogy engedélyezik, de a valóságban bele fognak kötni fűbe fába hogy miért nem jó a te rendszered, veszélyes a hálózatra és amúgy is meg kell venned egy spec. kütyűt amit csak ők árulnak majd arany áron ...stb. itthon ez nem fog menni.
  • Duchovny
    #19
    Pont ezért nyitottam ezt a topikot hogy aki hasonló projekten agyal az ossza meg a tapasztalatait.
    Én csak most kezdtem komolyabban a témával foglalkozni, eddig csak hobbi szinten érdekelt.
    A 1,9kWp-s rendszer havonta átlag 165kWh termel, egy évre ~2000kWh.

    Ha össze tudnék hozni egy 1EUR/Wp-s rendszert azt mar sikernek könyvelném el. A te 0,18Eur-s költségeddel ez 5,5 év megterülési idő ha piaci áron venné meg az elektromos művek. De ennek a zöld bónuszos dolognak nálatok is kell léteznie mert ez EU-s direktíva.
  • sanyicks
    #20
    Én is gondolxtam sok ilyen "ingyen" energiás cuccon.
    A legéletképesebbnek jelenleg a stirling motoros generátor tűnik parabolatükörrel (30%-os hatásfokkal), és megépíthető is lenne, egy dolog kivételével... a stirling motor ugye egy dugattyúból áll... hogy tudsz tartós tömítést csinálni a dugattyúra ami kw-os teljesítményeket elbír? Persze gyártani egyszerű lenne, hiszen az autóknál ugye nem 1 hengert tömítenek, és nagyobb teljesítményűek is... csak senki sem gyártja gondolom nem kell magyaráznom miért...
    Szélturbina a legegyszerűbben összerakható cucc (faragsz fából lapátokat, kukázol egy villanymotort valahonnan), csakhogy a szél az szerintem magyarország nagy részén kevésbé menő mint a nap...
    Viszont a napelemek, meg gyenge hatásfokúak, és drágák, legalább is amiket én találtam.

    Ez a 0,5 eur/wattos cucc már tűrhetőnek tűnik, de ez most hogy?
    Külön napcellánként kell venni, és neked kell táblára rakni, összekötögetni a kábeleket, és ilyesmik?

    Amúgy én az elektronika részével is ismerkedek, de egyszerűen nem értem hogy lehet kiszámíthatatlanul változó feszültséget (mert gondolom a napelemen kijövő fesz változik a napsütéstől függően) fix feszültségre (mondjuk 230 v ac) konvertálni.
    Azt tudom hogy lehet fix bemeneti feszt tetszőleges kimenetre konvertálni, de váltózót nem.

  • csuszi
    #21
    amihez nem ért valaki minek dumál bele?

    beslattyogsz a szolgáltatódhoz az ad egy visszafelé pörgő órát és annyit termelsz vissza amennyit bírsz vagy semmit.

    napelem nem éri meg, KIVÉTEL hogy eu támogatással akár 60% kifizetgik helyetted. de még ha nem is lenne így, 10 évben gondolkodva még úgyis megérné.


    kezdem megérteni miért vagyunk a 10millió szövkapitány országa...mindenki ért mindenhez, és még nem is restelli ezt megosztani másokkal. reméljük minél több hozzá nem értő jön be és hiszi el a fals infókat.
  • Duchovny
    #22
    Gondolom erre gondolsz :)
    Solar Stirling

    Nekem is van egy elkezdett prototípusom egy 90cm-s parabolához. A fókuszpontban majd peltier cellákat használok, igaz csak 5% a hatásfokuk de sokkal olcsóbbak mint a Stirling motor (egyenlőre).
    A kis jószág ami a videóban van 25000$-os már kereskedelmi forgalomban van, azt ígéri a gyártó hogy ha beindul az automatizált gyártás akkor lemehet 5000$-ra. Várjuk meg a kínai utánzatokat :).

    Ami a napelemeket illeti, igen neked kell táblára rakni és forrasztani, de így a töredékébe kerül a hagyományos kereskedelmi verziónak. Csak arra kell ügyelni hogy vízálló legyen és az üveg kibírjon egy nagyobb jégesőt.

    Az inverterek bizonyos tartományban működnek. Az a 14v-28v dc to 240v ac inverter amiről írtam az elején 14-28V bemeneti feszültségnél táplál vissza a hálózatba, ha kevesebb egyszerűen lekapcsol ha több akkor meg leég :).

    A normál tábláimban majd 36 cella lesz ami 18V, ha 14V (éjjel, borús idő) alá megy a feszültség akkor nem fog visszatáplálni a hálózatba.
  • R0zs0máK
    #23
    De, nálunk is tele van otthon a tető napelemmel és engedélyezik a visszatáplálást...visszafelé "forgó" digitális villanyóra is létezik hozzá :DD
  • Duchovny
    #24
    Erről beszélek. Egy dologba köthetnek bele az pedig az inverter, de ha egy inverter CE ceritfikát abba szerintem nehéz belekötni az EU-ban. Ezt megbeszéltük , R0zs0máK koszi az infót :).
  • Duchovny
    #25
    Még egy kérdés R0zs0máK. Magyarországon mennyiért veszi meg a szolgáltató az visszatáplált áramot ?
  • sanyicks
    #26
    Igen ilyesmi a probléma az, hogy SOHA nem fognak tömeggyártani, saccra úgy 5 éve mindig a következő évben "kezdik" és így is nyerészkedni akarnak, ugyanis egy stirling motor előállítási költsége még a 100$-t sem éri el, hiszen egy 200 éves technológia, egy csővel egy dugattyúval és benne gázzal...

    Az inverter leég ha túlfeszt kap? Nem valami bíztató, már mindenben van túlfesz védelem. Ez a 14-28v tartomány is kicsit szűk.
    Bár nem értek a napelemekhez, 14v mellé általában hány A jár?
    Miért nem mész kicsit följebb a fesszel?
  • sanyicks
    #27
    link

    az eon az eladási ár 85%-át írja, és normál személyként max 5kw-os teljesítményt.
    Ez nem is lenne rossz, csak a vége, hogy xy hatósági engedélyek, gondolom mindenbe belekötnek, abba is amihez közük sincs, és csak zsebpénzért adják ki az engedélyt a korrupt férgek, úgy ahogy minden működik magyarországon...
  • Duchovny
    #28
    Azért választottam a 14-28V-osat mert kezdetben csak 3 darab 18V-os 60Wp-es panellal kezdenék párhuzamosan kötve, a 28-52V-os kb. 35%-al drágább és sorosan kellene kötni a paneleket ami problémákat okozhat ha az egyik árnyékba kerül vagy megsérül/elromlik. Ha beválik akkor vennék még egy Ilyen 1200W-osat ami kb. 250 Euróba kerül. Ez kicsit jobb 0.2EUR/W árban van.
  • Duchovny
    #29
    A panelok amiket vásárolok azok multikristályos
    6"x6" 0.5V, 7.5A, ~3.7-4W
    3"x6" 0.5V, 3.7A, ~1.8-1.9W
    ezek jönnek ki legolcsóbban ár/teljesítmény szempontjából
    Védelemnek 10A,40V-os Scotty diódát fogok használni, a 14W-os modellben csak 1A-os sima dióda van.
  • Sadist
    #30
    Kötve hiszem, hogy az alkatrészek nagyon örülnének annak a víznek, ami a hidrogén elégésével keletkezik.
  • sanyicks
    #31
    Hogy lehet termelőt párhuzamosan kötni? Valahogy ilyet csak fogyasztónál sikerül felidézni, és a szimulátorok is rögtön sírnak ellenállás nélküli áramforrás hurok miatt, ha megpróbálom.

    A dióda minek? Az hogy véd?
  • Győri Devi
    #32
    off
    szeva Duch téged is rég láttalak :)
  • Duchovny
    #33



    Ugyan úgy lehet mint akkumulátorokat, szériában a feszültség adódik össze, párhuzamosan pedig az áramerősség

    Diódát napelemeknél két funkcióra használnak, blokkoló és bypass, hogy melyiknek mi a funkciója itt olvashatsz róla.

    Hali DEVI, hát nyáron kimaradtál :)
  • sanyicks
    #34
    Ezt a bypass diódát nem értem... azért egy otthoni napelem nem akkora hogy az egyik részét süti a nap, a másikat meg nem :)

    blokkoló dióda meg szerintem az inverterben is kell hogy legyen.
  • polarka
    #35
    Scotty = Schottky?
  • Duchovny
    #36
    Igen Schottky, kimaradt egy betű.
  • Duchovny
    #37
    Bypasst akkor érdemes használni mikor sok paneled van és a panelok közé teszed. Ha az egyik valamilyen oknál fogva nem termel annyit mint a többi akkor nem kell az arámnak átmenni a gyengébb panelen hanem átengedi a dióda, hogy miért gyengébb annak lehet több oka, ráfúj a szél valami szennyeződést, árnyékot vet valami a panelre valamilyen időpontban (faág, villanyoszlop, szomszéd ház ). Itt le van írva a működési elv.
    Blokkoló van az inverterben de biztonság kedvéért minden panelba tesznek a gyártáskor mert akkor még nem biztos hogy inverterre fogod kötni, de ki lehet spórolni nem mintha nagy értéke lenne a teljesítmény veszteség is max. 1-2% ha van a panelban.
  • Duchovny
    #38
    Ma voltam az üvegesnél és annyira meglepett hogy köpni-nyelni nem tudtam. Venni akartam egy 80x80cm 4mm-es edzett üveget a panelhez erre azt mondja hogy 20 Euró. A 36 darab napelem ára 30 euró, ne akarja azt mondani hogy az üveg majdnem drágább mint a napelem. Azt hiszem maradok a sima ablaküvegnél.
  • Duchovny
    #39
    Végül 4mm 80x80cm ablaküveget vettem 7,50 euróért.
    Így a prototípus költségei:
    Teljesítmény 16*3,5W - 16*(0,5V*7A) - 56Wp (ezek még a 20-as csomagolásból maradtak amit a modellnél is használtam)

    Napelem : 0,78EUR/Wp ( későbbiekben 1,8Wp-os modulokat fogom használni amit 0,54EUR/Wp áron vásároltam csak még nem jöttek meg)

    Üveg 4mm 80x80cm : 7,5EUR - 0,14EUR/Wp (Edzett üveg 0,36EUR/Wp )

    300w grid tie inverter, 14v-28V/240V ac, 0,25EUR/W (még ez sem érkezett meg)

    ALU L profil a keretnek, huzalozás,10A-os dióda, szilikon, PVC lap a hátuljára még mindig ingyenes hulladék

    tehát jelenleg 0,78 + 0,14 +0,25 = 1,17EUR/Wp -s költségeknél tartok.

    Talán a későbbiekben lessz ebből 1EUR/Wp .
  • Morphin
    #40
    Nagykernél voltál? Én dolgoztam üveges műhelyben,és meg kell mondjam a műhely/kisker ár amit az emberek is ismernek jóval drágább mintha nagykerben vennéd meg.(van ahol magán személyeket is kiszolgálnak) Példának mondjuk egy 3as üveg négyzetmétere kiskerben/üvegesnél 4200.- addig nagykerben ez 1500.- sincs. Persze vehetjük veszélyességi "pótléknak" is az árkülönbözetet...elég veszélyes és kényes szakma ez.

    Visszatérve a projektedre...én az edzett üveget nem ajánlanám amúgy sem.Nem csak mert drága,de amint eléri a sérülési határt szétrobban.Emberi sérülés miatt persze, ez jó lenne...de ha a tetőn kell védeni a napelemeket akkor jobb választás egy vastagabb 5-6os üveg.(ez ugye csak megreped)Asztalokra szoktak 6-7-8as üveget kérni.