9875
  • Pares
    #8774
    Az eredeti fémfelület az a sötét szürke, ahogy mindenhol máshol is, a fehér rész az egyértelműen valami lerakódásnak tűnik nekem.
  • Dzsini
    #8773
    nem, a fehér csiszolt fémfelület az eredeti (ahogy épp esik rá a fény) - a nemfehér rész az, ami lerakódott rá - látszik is, hogy a belső felület nincs úgy lesimítva
  • Pares
    #8772
    És a marsi homok kifehéredik az árnyékban 200 nap alatt?

    Sol 840:



    Sol 1089:
  • Dzsini
    #8771
    Sol 840-ről van egy profilkép róla, ott már látszik bőven a lerakódás
  • Dzsini
    #8770
    Sol 51-ről találtam egy képet arról az üregről, akkor még tisztának tűnik (magasabb szögből van, de a pereme látszik)
    ez alapján egyszerűen megült benne a por a bal oldalon az idők során

    Utoljára szerkesztette: Dzsini, 2020.01.28. 08:57:10
  • molnibalage83
    #8769
    Üreg. Bent ragadnak a porszemek.
  • Palinko
    #8768
    Jó kérdés lehet forma miatt ott belül többet kavargott
  • Pares
    #8767
    De miért csak abban a belsö részben? A többi külsö müszeren miért nem látszódik még csak hasonló sem?
  • Palinko
    #8766
    Szerintem a szél vitte a homokot és az lecsiszolta a festéket.
  • Pares
    #8765
    Bocs, azt hittem másnak is feltűnő lesz a kép közepén az a fehér "anyag"...

  • Palinko
    #8764
    Sztem camera tracker
  • molnibalage83
    #8763
    Nem világos melyik részére gondolsz a képnek? A koncentrikus kör részére?
  • Pares
    #8762


    Az a fehér cucc micsoda?
    Sol 1089
  • [NST]Cifu
    #8761
    Hát nem biztos, hogy megköszönné, ha magasnyomású mosóval végignyomnád... :)
  • Dzsini
    #8760
    több, mint 7 év egy kiadós lemosás nélkül...
  • Pares
    #8759
    "An AC-130 gunship connected with SpaceX’s Starlink constellation. Although Dunlap did not provide much detail on this element of the exercise, he confirmed that the AC-130 was able to pass data through the constellation of small, high-bandwidth commercial internet satellites.

    The Air Force has shown interest in connecting its platforms to commercial broadband satellites through its Global Lightning experiment. A demonstration with Starlink and the KC-135 tanker aircraft is in the works, and the service also plans to evaluate equipment from Iridium, OneWeb and L3Harris."

    Defense News
  • MerlinW
    #8758
    Az ufók majd azt hiszik, hogy megadtuk magunkat harc nélkül :D
  • Xsillione #8757
    Edig sem a környezet érdekelte őket, hanem az annak látszólagos védelméből megszerezhető jó hírnév. Pontosabban a jó hírnév értéke, ha a rossz hírnévért cserébe többlet nyereséget kapnak, ami a számtan után nagyobb összeget jelent nekik, akkor leszarják a környezetett.
  • Sequoyah
    #8756
    Ebben semmi meglepo nincsen.
    A meglepo inkabb az, hogy oket eddig pont erdekelte a kornyezet vedelme. Bar azt hiszem a "kornyezet" fogalma az mas embernel mast jelent. Szamomra pl a kornyezet vedelme az nem kizarolag a CO2-t es a fustot jelenti, hanem, mindent amivel bele lehet ronditani masok eletterebe.
    Es ezek marpedig beleronditanak sok ember eletterebe...
  • molnibalage83
    #8755
    Tehát a helyzet most is az, mint eddig. Egy cégnek, a nem lépnek rá a tökére és mert versenyhátrányt jelenthet, teleszemeteli a világot. Aztán marad a "majd csak lesz valahogy"....
  • Irasidus
    #8754
    Az égbolt védelmében
  • mulli1986
    #8753
    A napokban megnyitottam egy szem wiki oldalt magyarul (tehát messze nem tartalmaz a téma annyi infót, mint egy angol lap) a szupernováról, aminek az lett az eredménye, hogy 10-15 óra további anyagot nyitottam meg. Hozzá kell tennem, hogy volt ismétlés is benne, nem csak újdonság, de hogy még példákon keresztül is nehezen emészthető a quantum fizika, realtivitás elmélet és a hozzá tartozó kiegészítő anyag, az azért nem egyszerű.. Műszaki ember vagyok, érdekel is a téma, de ilyenkor jövök rá, mennyire buták is alapvetően az emberek (én is) és mennyire nem tudnunk még semmit a fizikáról és a világegyetem működéséről, annak ellenére is, hogy a technikai fejlődés az utóbbi 100 évben annyira felpörgette ezt a területet is, hogy elképzelhetetlen. Remélem sokáig fogok élni és még nagyon sok felfedéznek lehetek szem és fültanúja.
    Ti hogy vagytok ezzel?
    Utoljára szerkesztette: mulli1986, 2020.01.22. 11:57:52
  • Palinko
    #8752
    Igen utána már én is elbizonytalanodtam, azt hittem hogy erre a total, de mondom lehet hogy ez mindenre mert csak map szerint osztotta szét nem máshogy. Na mindegy legalább most már 1 szavazat ismert abból a több tízezerből :D
  • Dzsini
    #8751
    az az összes szavazatok száma (total submissions), nem nyilvánosak egyelőre az adatok
  • Palinko
    #8750
    Én és 61,639 ember a Clarityt gondoltuk legjobbnak.
  • Dzsini
    #8749
    megnyílt a szavazás
    (nem ügydöntő, figyelembe veszik)
  • Dzsini
    #8748
    megérkezett, és február elsejétől kapható
  • Dzsini
    #8747
    úgy néz ki, hogy LEGO ISS készlet közeleg
  • Dzsini
    #8746
    Jaja, minden rendben ment. Reméljük soha többet nem kell majd használni ezt a rendszert.
  • Pares
    #8745
    Sikeresnek tűnt.
  • Dzsini
    #8744
    15 perc múlva
  • Pares
    #8743
    Standing down from today’s in-flight Crew Dragon launch escape test attempt due to sustained winds and rough seas in the recovery area. Now targeting Sunday, January 19, with a six-hour test window opening at 8:00 a.m. EST, 13:00 UTC
  • Pares
    #8742
    Holnap délután kettő és hat között IFA.
  • Dzsini
    #8741
    Pontosan ez a rakétahajtás - meggyújtják a hajtóanyagot, az nagy lendülettel kitágul, és egy csövön át ez csak egy irányba történik.
    A többit Newton III elintézi.
  • mulli1986
    #8740
    Bocsánat a hibás szóhasználatért. Szóval a rakétahajtómű, hogyan hajtja az űrsiklót a világűrbe, mikor nincs levegő. Nincs amitől elrugaszkodjon. Ezért gondoltam arra, hogy a hatás ellenhatás vagy inkább lendületmegmaradás elve alapján, ha ellökök magamtól a világürbe valamit, akkor mindketten (illetve a tömegeink arányától függően) elindulunk két irányba. Szóval ha a rakéta hajtómű is így működik, akkor elég lenne nagy sebességgel kilökni az üzemanyagot, nem?
  • Xsillione #8739
    "Illetve rég gondolkozok azon, hogy a világűrben milyen hatása van egy sugárhajtóműnek?"

    Akkor gondoljuk át együtt, hogy is működik a sugárhajtómű:
    1. Beszívja a levegőt. Valahol itt látszik elsőként, hogy gondok lesznek.
    2. Ehhez hozzákeveri az üzemenyagot és elégeti azt. Nincs mihez keverni, és oxigén hiányában az nem éghet el.
    3. A megnövekedett hőmérséklet miatt nagyobb sebességgel hagyja el a korábban beszívott levegő a gépet, és ez hajtja előre. Az első két pont kudarca miatt itt nincs minek létrejönnie, azaz ahajtómű semmilyen formában nem üzemképes az űrben (vagy akár bármely más, oxigénmentes légkörben)

    Ha meg viszed magaddal az oxidálószert is, akkor az már rakétahajtómű.
  • repvez
    #8738
    Illetve rég gondolkozok azon, hogy a világűrben milyen hatása van egy sugárhajtóműnek? Gondolom nem sok, mivel nem a hőenergiával és tolóerővel mozdítják meg a gépet, hanem a kiáramló anyag tömege hatás ellenhatás törvényt kihasználva. Jól sejtem vagy van erre valmi jobb tudományos magyarázat is?
    :

    Hát semmi nem történne, mivel az ürben nincs levegő amit be tudna szivni és összesüriteni a hajtómü, igy hiába permetezed az üzemagyagot az égőtérbe, nem lesz mi beinditsa a folyamatot.Tehát nem lesz semmi , se hő, se nyomás , se éghető anyagösszetétel, se hömérséklet hozzá. még ha öninditóval felpörgetnéd akkor sem lenne semmi változás, a lapátok nem terelnének semmit sem a hajtómüvön keresztül, csak magába forogna.
  • Sequoyah
    #8737
    Azert ez nem egy tuzijatek-szeru robbanas, hogy ha pislogsz egyet akkor lemaradsz rola:) Ez napokig/hetekig akar honapokig latszodni fog.
    Az elso masodpercek megfigyelesenek inkabb tudomanyos erteke van, mint szorakoztatasi.

    Sajna mivel ezek igen ritkan tortennek, nincs is igazan ra precedens az elmult 1-200 evbol, szoval nem tudjuk a konkret elojeleit hogy mar csak percekre/napokra vagyunk tole, vagy 1000 evre. Mas galaxisokban persze latunk szupernovakat, de ott meg az eredeti csillagot nem tudjuk megfigyelni a robbanas elott.
    Szoval valoszinuleg semmifele elorejelzest nem fogunk kapni, akar par perceset sem. Majd egyszer csak felnezel az egre (te vagy az uk-uk-uk unokad), es ott lesz ez a fenyes valami, es bemondjak a hirekben hogy megtortent.
  • Dzsini
    #8736
    Abban a pillanatban biztos, amikor felizzik az égbolton.

    Mivel nem láttunk még szupernóvát a jelenkori tudásunkkal közelről, így csak modell/elmélet van arról, hogy minek kellene történnie.
  • mulli1986
    #8735
    Na szünet óta nem jártma itt és egyből kiderül, hogy talán megsemmisül egy csillag...
    Világvége nem lesz? :)
    Egyébként mikortól biztos, hogy felrobban? Mennyire biztos, hogy konkrét időpontot tudnak mondani, amikor látni lehetne. Remélem mi fogjuk élőben látni, nem akarok emiatt máshova utazni. Pláne, ha annyira elcsúszik a jóslat, hogy azért maradok le róla, mert elfordult közben a föld. Illetve rég gondolkozok azon, hogy a világűrben milyen hatása van egy sugárhajtóműnek? Gondolom nem sok, mivel nem a hőenergiával és tolóerővel mozdítják meg a gépet, hanem a kiáramló anyag tömege hatás ellenhatás törvényt kihasználva. Jól sejtem vagy van erre valmi jobb tudományos magyarázat is?