9875
  • Kis-Bob
    #1
    Sziasztok! Azért nyitottam ezt a fórumot, hogy tőletek is megkérdezzem, hogy van-e értelme az űrkutatásnak. Már több cikknél találkoztam olyan hozzászólásokkal, melyek szerint sokan fölöslegesnek tartják. Hát gyerünk! Győzzetek meg! Én igazából ebben Látom a jövőt.
  • Kis-Bob
    #2
    Legutóbb "Egy elveszett aszteroida a Pioneer rejtvény" ebben a témában szólalkoztam össze az ellenzőkkel.
  • Koppernikusz
    #3
    Mármint te nem hiszed hogy az űrkutatásban van a jövő?
    Az űr kutatását tekintheted egy alibinek, h miért is fejlesztenek mindenféle dolgokat. Leghétköznapibb pl. teflon..
    A távoli célok elérésének útja mindig ad megoldást melléktermékként az aktuális problémákra is :)
  • Kis-Bob
    #4
    Én hiszek az űkutatásban. Az egy másik kérdés, hogy néha alibi is.
  • Kis-Bob
    #5
    Éppen ezért vagyok teljesen megdöbbenve, hogy van, aki csak a kőolajban mega szénben gondolkodik.Pl. Bush is csak a kampánybeszéde miatt erőlteti. Amíg anyagi hasznot nem hajt neki, addig sz.rik rá.
  • Koppernikusz
    #6
    Űrkutatás csak nagyon hosszútávon térül (?) meg, Bush nyilván nem lesz annyi ideig talpon :D Persze hadseregre van pénz mindig.. Állítom előtte is csak azért támogatták az űrkutatást, hogy a rakétavédelmi ernyőt űrben lévő komponensekkel támogassák..
  • Kis-Bob
    #7
    Én például azélt félek, mert manapság sok olyan laikus szól a témához, mint Lola is. Ezzel nem őt akarom bántani, hanem a helyzetre utalok. Nem a megfelelő emberek alkotjá a "szabályokat".
  • Gorvik #8
    Én is ebben látom a jövőt. Valahogy elkerülhetetlennek tartom, mártcsak azért is, mert hihetetlen sok dolog van odakint, amit a hasznunkra tudunk fordítani.
  • Koppernikusz
    #9
    Sőt, enélkül nincs is hosszabbtávú jövőnk :(
    Igazából az usa költségvetését nem hibáztathatjuk, hiszen az európai űrkutatók sem kapnak túl sok pénzt :(
  • Gorvik #10
    Egyébként a széttagoltság már megint a fejlődés útjába áll. Gondoljatok bele, mi lenne ha az ESA és a NASA közösen fejlesztene eszközöket közös! pénzből. Biztosan előrébb tartanánk, mint most.
  • Gorvik #11
    Hááát, azért nem mondanám, hogy nem kap elég pénzt a NASA. Talán az lehet a baj, hogy nem egy adott kifejlesztendő technológiára koncentrálnak (pl csak a hajtóművekre kell gondolni), hanem többre, így eloszlik a pénz.
  • Koppernikusz
    #12
    Bush csökkentette a támogatásukat..
  • Gorvik #13
    Az lehet, de vegyük csak az űrhajó-meghajtó rendszereket.
    Noha már létezik, még mindig fejlesztik az ionmeghajtóművet. A plazmával és a lézerrel is kísérletezgetnek.
    + még olyan anyagokat is fejleszgetnek, amik a napszél hatására mozognak (vagy hogy kell írni...)
    Ez eddig 4. És még ki tudja, hogy mivel kisérletezgetnek. Márpedig egy kísérlet nem valami olcsó mulatság. Persze szükség van párhuzamos fejlesztésekre, de ha a meghajtórendszerekre fordított pénz nagy hanyádát csak egy fejlesztésre fordítanák, akkor valószínűleg előbbre járnánk.

    ((((((meghajtórendszerekre fordított pénz= nem tudom milyen szisztéma szerint osztják szét a pénzt, ezt csak szemléltetésképp írtam))))))))
  • Dead
    #14
    ha meg csak egy re koncentrálnának, akkor 1 csomó tudóst ki kellene rúgni
  • haxoror
    #15
    Ha vki azt mondja hogy értelmetlen v fölösleges az űrkutatás az pont akkora barom mint azok akik anno a repülésről mondták ezt :P
    Ez a tipikus "Én jól elvagyok a fán, hülyeség lemászni" mentalitás :PP
  • Gorvik #16
    Nem azt mondtam, hogy egyre kell csak koncentrálni.
    Ezt mondtam: "ha a meghajtórendszerekre fordított pénz nagy hanyádát csak egy fejlesztésre fordítanák, akkor valószínűleg előbbre járnánk."

    De persze ez csak egy vélemény, nyílván a NASA-nál a Nagykoponyák tudják, hogy mit hova kell tenni.
  • Gorvik #17
    egyetért
  • blackgamer
    #18
    "értelme"? nem lehet így mérni, és nem is szabad mindent az "értelme" alapján rangsorolni

    űrkutatás nélkül nem lenne műholdas tv-adás, időjárásjelentés, GPS, katonai lépéseket nem lehetne nyomonkövetni (talán 3. világháború is kitört volna)
    nem lenne: mikrohullámú sütő, spéci napszemüveg, stb.
    hidegháború miatt nyomta Amerika és az orosz is a pénzt mert akkor az volt a cél hogy egymással lépést tudjanak tartani
    mára az anyagi juttatások is lemaradoztak, mert az űrkutatást okosabban kell végezni mint pár évtizede
    pl. X-díj is ezért lett kiírva, kevés erőforrásból kell kihozni a legtöbbet
  • LittleL
    #19
    Van értelme az űrkutatásnak,
    de hatásai csak hosszútávon érzékelhetőek.

    Egyszer meg úgyis túl sokan leszün itt a Földön,
    úgyhogy nem árt ha lakhatóvá tesszük a Mars -ot.

    mint az " Emlékmás" -ban.
  • TommyC
    #20
    Hogy a fenébe ne lenne!
    A Földnek is vége lesz egyszer...Ha nem akkor, mikor a Napból vörös óriás lesz, ami kb 5 milliárd év:) , akkor valami más jelenség könnyen végezhet a Földel.Pl az Andromáda galaxis, habár ez nem hiszem h valós veszély lenne..
    De ha még akkor is csak itt fogunk éldegélni a Földön akkor....
    Ezenkívül még sok más fontos jelentősége van...!
  • haxoror
    #21
    "Pl az Andromáda galaxis, habár ez nem hiszem h valós veszély lenne.."

    Jajaj, a rohatt marslakókkal kell előbb leszámolni!
  • TommyC
    #22
    Ha még nem olvastad volna...
  • blackgamer
    #23
    :) az biztos, hogy nem mi jutunk el hozzájuk
  • Gorvik #24
    50 nap alatt a Marsra- Nem lenne rossz
  • [NST]Cifu
    #25
    Deja Vu.... :)
  • Gorvik #26
    Jól van na... :)
  • [NST]Cifu
    #27
    Maradjunk a realitás talaján - Kliper, a Szojuz-váltó orosz űrhajó:

    [center]
    Fantáziarajz: Kliper egy Zenit hordozórakéta orrán.


    A Kliper.
    Adatok:
    Indulótömege: 13000 kg
    Legénység: 2-6 fő
    Felhasználható beltér: 20 m3
    Hasznos teher: 500kg (mind az űrbe, mind vissza a földre)
    Max. független űrrepülési időtartam: 5 nap
    Max. űrben tárolási idő (pl. ISS-hez dokkolva): 360 nap


    A Kliper főbb részelemei.


    A Kliper belső elrendezése. Adatok:
    Visszatérő modul tömege: 8800kg
    Max. nehézkedési erő visszatéréskor: 2.5G
    Max. szállítóható személyek száma: 6 fő


    Kliper visszatérési lehetőségek:
    Bal oldalon: Kapszula-szerű visszatérés ejtőernyővel: (a'la X-38/CRV)
    -Leszállás előre kijelölt régióban
    -Max. vitorlázási távolság: 500km
    -Közvetlen a földetérés elött raktahajtóművek csökkentik a becsapódás erejét (mint a Szojuznál)
    -Lehetővé teszi, hogy egy indítórakéta-hibánál a kabint leválasztva biztonságosan földet érjen.
    Jobb oldali kép: űrsikló-szerű visszatérés:
    -Leszállás az előre kijelölt repülőtéren
    -Max. vitorlázási távolság: 2000km
    --Lehetővé teszi, hogy egy indítórakéta-hibánál a kabint leválasztva biztonságosan földet érjen.
  • [NST]Cifu
    #28
    Kicsit felhozom a topicot. :)

    Az első ok, amiről nem nagyon emlékeznek meg (sajnos) a médiák: Ma 25 éve, hogy elindult az űrbe a máig egyetlen Magyar űrhajós, Farkas Bertalan.



    A második egy kicsit más jellegű hír: az USA-ban is rájöttek, hogy van egy "kis" rés az STS űrsikló 2010-es, már eldöntött visszavonása, és az új CEV űrhajó 2014-re tervezett első útja között. Miután 4 év emberes űrutazás nélkül kicsit sok, ezért most rohamtempóban küzdenek azért, hogy minél inkább felgyorsítsák a folyamatott. A tervek szerint idén Júliusban választják ki a pályázók közül a két döntős tervet, és jövő év elejére hirtedik ki, hogy melyik cég készítheti el a CEV-et.

    [center]
    A Lockheed legutóbbi CEV terve.


    1.: Semlegesgáz (Nitrogén) irányító hajtóművek, 2.: Felfújható "úszógumi", 3.: Mikro-meteor és űrszemét elleni védőpajzs,
    4.: Folyékony oxigén-tartály, 5.: Fékezőernyő, 6.: Üzemanyagcellák.
  • haxoror
    #29
    28 év repülés után a Voyager1 a héten érte el a naprendszer határát és folytatja tovább az útját a végtelenbe
  • Gorvik #30
    Érdekes, pár hónapja már folyamatosan hallom, hogy elhagyta a naprendszert. Kíváncsi vagyok mikor jelentik be újra.
  • AnuluWork #31
    25 éve tért vissza Bercike az űrből.
  • TommyC
    #32
    Pedig én hallottam a Tv-be...igaz csak egyszer, és azt is nagyon röviden....
    hát igen...:/
  • tomcat1
    #33
    Honnan szeditek a képeket?
  • _Vegeta_
    #34
    Sziasztok!

    Eljott a nyar ideje elovenni a tavcsoveket es furkeszni. En is igy tettem, van egy ilyen kisebb amator tavcsovem, azzal szoktam nezelodni, a hold nagyon szep ilyen jo idoben, probaltam fenykepezni is de vhogy hozza kene erositeni a digit h ne remegjen egyaltalan. :(
    Viszont megtalaltam a jupitert es ennek nagyon orulok, mert amikor itt volt a marskozelseg nemigazan tudtam beloni a marsot. :(
  • Gorvik #35
    Vannak képeid? Nem rakod ki?
  • _Vegeta_
    #36
    Leirtam, h teknikai okok miatt nem tudtam kepet csinalni. :(
    Vhogy ra kene erositeni a digit a telcso-hoz, de fogalmam sincs hogy.:)
  • Gorvik #37
    Ja, ok. :(
    Mindenesetre ha tudsz képet csinálni, feltétlen rakd ki! :)
  • Kis-Bob
    #38
    örülök,h szép számmal érkezett hozzászólás a témához. Bár sok hozzászólásból az jön le számomra, hogy nektek úgy tűnt, hogy én szkeptikus vagyok az űrkutatással kapcsolatban. Hát most közölném veletek, hogy ez téves. A témát azért kezdtem, mert sokan mondták nekem, hogy minek erőltetni az űrkutatást, én meg nagyon bepöccentem. Kezdtem azt hinni, hogy az emberek nagyobb része így gondolkodik. Azért jó tudni, hogy ez nem így van.
  • Kis-Bob
    #39
    A fórumban olvastam valahol, hogy mi lenne, ha a NASA és az ESA összefogna. Én ezt nem tartom túl jónak. De ami jelenleg is zajlik, hogy támogatjuk az oroszokat, az már kifizetődőbb. Nehogy valaki komcsi jelentést társítson a véleményhez! Csak gondoljunk bele! Az oroszoknak valóban szükségük van a támogatásra, így egyenrangú félként kezelnének. Az amcsik csak a saját malmukra hajtják a vizet. Nem beszélve arról, hogy a távolság-költség arány sokkal kifizetődőbb, ha Eurázsiában maradunk. Egyéblént lehet, hogy csak az USA ellenességem beszél belőlem...
  • _Vegeta_
    #40
    Azon leszek.. legalabbis mindig is ezt szerettem volna, most megvan hozza a "kezdetleges technikam" csak vhogy meg kene oldani. :)

    Kis-bob: Abszolut egyetertek veled, nagy osszefogas kellene, de az amerikai felfogas ezt soha nem fogja megengedni. :(