3511
A nagy Gazdasagi Világválsag
  • Cef
    #3151
    "Tudom úgy magyarázni,hogy soha nem fogod megérteni,és tudom úgy magyarázni,hogy 10 perc alatt megérted."

    Mint mondtam, nem mindenki képes érthetően elmagyarázni a dolgokat, mellesleg a benzinmotor működése nem túl bonyolult folyamat. Ahogy a gazdasági folyamatok sem mind bonyolultak, az értékteremtési folyamatot is könnyű elmagyarázni. Akkor van baj, amikor többrétegű dologról van szó. Az autós példánál maradva, nem csak a benzinmotort kell elmagyaráznod, de a generátort, a sebváltót a kéziféket stb., és ezek milyen kapcsolatban állnak egymással. El lehet őket gyorsan magyarázni, de az egész megértéséhez már bele kell mélyedni a témába. Meg kell érteni, ez egy tudomány ág. Nem azért nem egyszerű mert hülyén adják elő, hanem azért, mert tényleg bonyolult makro szinten.

    "Miért nem teszi meg a magyar politikai vezetés a szükséges és nyilvánvaló lépéseket a válság kezelésére?"

    Tettek lépéseket. Voltak köztük jók és voltak rosszak. Amit jelenleg csinálnak azzal a munkáltatóknak akarnak kedvezni, csak sajnos olyan intézkedéseket akarnak hozni, amikkel kicsinálják a munkavállalókat, aminek nem értem, hogy mi értelme van.

    "Én ha pénzt adok valakinek,akkor elvárom tőle ,hogy az én érdekeimet képviselje.
    Ennyi."

    Jót írsz, csak ez nem egyszerű, mert nem lehet mindenkinek a kedvére tenni. Olvastam régebben egy tanulmányt, arról szólt, hogy akárki is van hatalmon és az akármit is tesz, a népesség 60%-a biztos, hogy elégedetlen lesz. Másfelől a politika meg szereti leszarni a választópolgárok véleményét. Ami a parlamentben megy az már egy rossz vicc.

    "a WTC balhénak meg kellett történnie mert el kellett nekünk adni,hogy oda kell mennünk rendet tenni."

    Én ebben a WTC-s dologban egy valamit látok biztosnak. Tuti, hogy repülőgépek okozták a tornyok leomlását, nem volt semmiféle rejtett robbanóanyag, meg meggyengítés. Az, hogy a lehetséges támadásról tudtak az tény. Hogy ez egy kommunikációs hiba/mulasztás miatt nem jutott el a megfelelő döntéshozókhoz, vagy előre le volt zsírozva azt sohasem fogjuk megtudni. Én inkább az előbbire tippelek, de az utóbbi sem tartom kizártnak.

    "pont azt próbáltam éreztetni,hogy minden mindennel összefügg"

    Ezt itt szerintem senki sem vitatja. Annyi a különbség, hogy vannak akik ezek mögött összeesküvést látnak, és vannak -mint én is- akik szerint a gazdaságra és a világra kiterjedő dolgokat nem lehet előre megtervezni, mert rengeteg különböző érdekű szereplő van, rengeteg információt kéne egyszerre birtokolni, és túl sok mindenkit kéne tökéletesen befolyásolni, ami fizikai képtelenség.

    "Azonnal megemelni a fizetéseket!"

    Ez elég kézenfekvőnek tűnik, de csak elsőre. Ha megemeled a fizetéseket, attól a vállalatnak nem lesz több profitja. Többet kell fizetni a dolgozóknak, de ez leépítésekkel jár, mert minden nélkülözhető embert elbocsájtanának, hogy megmaradjon a korábbi profit. Főleg a kis-és középvállalkozásoknak(KKV) lenne nagy érvágás ez amik nem több száz embert foglalkoztatnak. Ráadásul a piac nagy részét a KKV-k teszik ki.

    A válságkezelésnek is megvannak a maga módszerei.
    Mikro szinten: A legelső lépés, hogy még a válság előtt készülni kell a válságra. Válságalapot kell létrehozni, mert tudjuk, hogy lesz válság, csak azt nem, hogy mikor. Amikor bekövetkezik a válság csökkenteni kell a termelést és ha szükséges elbocsájtani a legnélkülözhetőbb alkalmazottakat. Ha tovább romlik a helyzet válságstábot kell létrehozni, lehet, hogy még tovább kell csökkenteni a termelést, lehet, hogy műszakokat kell megszüntetni, le kell építeni a gyártókapacitást, újabb embereket elbocsájtani. Ha ez sem segít mindent el kell adni mindent ami közvetlenül nem szolgálja a termelést, esetleg még jobban leépíteni a céget (ha ez sem válik be akkor le kell húzni a rolót). Az összegyűjtött válságalapot a cég túlélésére kell fordítani, de egy jelentős részét tartalékolni kell, hogy maradjon tőke a válság utáni időszakra. Sok vállalkozás ott bukik el, hogy a tartalékait még a legeslegelején felhasználja és később nem marad semmije.

    Makro szinten: megszorítócsomagok, a vállalkozásokat segítő döntések, a munkavállalókat segítő döntések
    A piac megtisztítja önmagát, a válság magától véget ér. Az állam azért avatkozik be, hogy a gazdaság minél nagyobb maradjon a válság végére, és a lakosság se dőljön közben nyomorba.
  • Fürtös
    #3150
    Még valami:
    Észrevettem,hogy mindenki csak kiragadott néhány általam írt mondatot és azt próbálta cáfolni vagy magyarázni,nem lehet kiemelni egy problémát a többi közül mert azzal semmit nem érünk,pont azt próbáltam éreztetni,hogy minden mindennel összefügg.
    Ez egy igen egyszerű rendszer egy egyszerű körfolyamat aminek önfenntartónak kellene lennie,csak épp pont a mozgatórugóját akasztották ki.
    A válság megállításának módszerét egy mondatban le lehet írni:

    Azonnal megemelni a fizetéseket!

    (Itt most páran azt fogjátok gondolni,hogy komplett idióta vagyok,de hajlandó vagyok belemenni a bizonyításába ha akarjátok)
    Csak ugyebár ez nem érdeke a vezetőinknek.


    És ne feledjétek az exponenciális függvényt,mert lehet bemagoltátok de érteni nem értitek és nem is használjátok:D
  • Fürtös
    #3149
    Nézd,meg fogsz lepődni,de én is kétféleképpen tudnálak tanítani egy benzinmotor működésére.
    Tudom úgy magyarázni,hogy soha nem fogod megérteni,és tudom úgy magyarázni,hogy 10 perc alatt megérted.
    Van nekünk egy olyan valamink,hogy kreativitás meg gondolkodás(józan paraszt ész) bár eléggé igyekeznek kiirtani belőlünk...
    Minden csak azon áll,hogy én azt akarom-e ,hogy megértsd vagy azt hogy ne.

    Értelmes választ meg nem igen kaptam csak megint az iskolában bemagolt dolgokat (kivéve talán Remarkot ő talán sejti mit akartam).

    Próbáljatok meg egy dolgot,bontsatok ki egy sört dőljetek hátra és felejtsetek el mindent amit tanultatok,csak a saját gondolataitokra támaszkodjatok,felejtsétek el az összes szakkifejezést meg mindent és tegyétek fel magatoknak a kérdést:miért nem működik?

    Ha olyan választ kaptok amiben bármilyen GDP vagy IMF vagy hasonló szakkifejezés szerepel akkor kezdjétek elölről mert rossz úton jártok!

    Miért nem teszi meg a magyar politikai vezetés a szükséges és nyilvánvaló lépéseket a válság kezelésére?
    Miért is nem?
    Szerintetek ki nyeri a választást?
    A választás is csak egy biznisz aki több embernek tudja eladni a termékét az nyer,terméket pedig reklámmal adnak el.
    A reklám viszont sokba kerül ---->akinek több pénze van az nyeri a választást.
    Ez tény,de honnan jön a pénz?
    Én ha pénzt adok valakinek,akkor elvárom tőle ,hogy az én érdekeimet képviselje.
    Ennyi.

    Nincs itt semmiféle konteo meg összeesküvés elmélet.
    Egyszerűen csak annyit tesznek,hogy korlátozzák az információkat amiket megkapsz.
    a WTC balhénak meg kellett történnie mert el kellett nekünk adni,hogy oda kell mennünk rendet tenni.
    Hogy hogy történ? Nem számít.
    A média nyomta éjjel nappal és ti szépen elhittétek,hiszen az emberiség összes nagy vezetője akikre felnézünk azt mondta,hogy márpedig ezek rossz fiuk és nekünk biza oda kell mennünk szétrugni pár segget

    Szerintetek mi történt a parancs kiadása előtti napon?
    Bush nak nem állt meg este az asszony és ezen annyira bepöccent ,hogy másnap hívatta a hadügyminisztert?
    Amerika politikája nem úgy alakul hogy az elnök vagy a szenátus kitalálnak valamit,egyik ország politikája sem így működik.
    A politikusokat felhívják azok az emberek akik a pénzt adták a kampányra,és megmondják nekik,hogy mi a következő lépés...
    Ezek tények!

    Apropó ha valakinek van Izlandi ismerőse feltétlenül beszéljen vele!
    Ugyanis történt arrafelé néhány igen érdekes dolog amiről a mainstream média elfelejtett beszámolni.
  • steweee
    #3148
    na , egész jól felpörgött a topic, élvezettel olvastam el az újabb hozzászólásokat. sztem egész jók a meglátások és az érvelés is ami mögötte van. szeretem a sg-t nagyon, az evolúció topicba is érdemes benézni akit esetleg az is érdekel, nagyon jó és humoros hsz-ek születtek a napokban, részemről is :)

    én már csak annyit tennék hozzá az itt elhangzottakhoz, hogy mindenkinek van részigazsága abban amit gondol és leírt. a dolog szörnyűsége az, hogy lehet akármeddig csavarni az általunk (nem bennfentesek) által kapott információkat, lehet tudományosan kivesézni a közgazdaságtant, elemezni a banki tevékenységeket, a csúf igazság mégis egészen más mint a látszat.

    ha egyel vagy kettővel mélyebbre is tud vki nézni a dolgok mögé, akkor azt látja, hogy van a "világon" néhány nagyon meghatározó pénzügyi csoport, akik ilyenolyan kapcsolatban állnak egymással, baráti, üzleti, érdekköri stb. semleges és egymást utáló, gyűlölő, elutasító, elpusztítani próbáló....

    pont mint az ember saját kis életében is. a makroökonómiat alapvetőleg ugyanaz mint a mikro, csak míg a mikro dimenziójában az egyéni vagy néhány szereplős döntések a legmeghatározóbbak, nagyobb színtéren már sokszereplős a játék, a határozott szándékot cselezéssel, üzleti manőverekkel, pénz és tőkepiaci manipulációkkal, kormányok hatalomra juttatásával, nemzetközi kényszerítéssel, háborús fenyegetéssel vagy valódi háborúval játsszák.

    az ehhez szükséges pénz és hatalom az alapja hogy vki illetve valakik részt vehessenek a játékban. a társadalmi változások létrehozása az első lépés egy bizonyos cél érdekében, pl világhatalmi státusz megszerzése, megőrzése, fenntartása stb. vagy nemkívánatos politikai erők látszólag igazságos okból történő elpusztítása pl: irak, afganisztán, vagy most éppen líbia (csodálatos megfigyelni, hogy az iz**é média mindig a gonosz ellen küzd, és csak úgy hopp , kibombázza egy másik ország legitim vezetőjét egy épületből, a szegény elnyomott állampolgárok megsegítése miatt)

    visszatérve, azoknál az országoknál, ahol igényt tartanak a területre és döntő befolyást akarnak szerezni az ország irányítása felett, szükséges olyan politikai hatalmat az ország élére állítani, amely kiszolgálja az őt hatalomra juttatókat. persze szükséges még a társadalom elszegényítése is, hisz akinek nincs megtakarítása, az nem fog menni sztrájkolni sem. mivel ugye ezen hatalmi periférián nincs hatalmi erőszak, így a békés ellenállás lenne a legjobb fegyver megbuktatni a rendszert. ezt elkerülendő inkább csórósítsuk le őket, el lesznek foglalva a saját problémáikkal.

    bárki aki ELHISZI közületek hogy a svájci frank erősödése, az euró és dollár gyengülése nem egy jónéhány évvel ezelőtt eldöntött folyamat mostani megvalósulása, az menjen gyorsan vmelyik karitatív szervezethez önkéntes munkásnak. jól fogja ott érezni magát...

    a hitelt adó bankok már akkor tudták, - legalábbis vezetői részről - hogy később be fognak dőlni a svájci frankot már kiadáskor se látott csaló hitelek, amikor elkezdték kiadni azokat.

    ez egy szándékos folyamat része, hiszen magyarországon is erőre kaptak a "jobboldali" és "nacionalista" vagy éppen "fasiszta" médiafelületek és társadalmi csoportosulások, amik veszélyeztetik az önálló országhatalom totális átvételét. remélem láttátok az izraeli miniszterelnök sajtótájékoztatón elhangzott beszédét, ahol is nevetve részletezi hogy már mely országokat sikerült kivásárolniuk a gatyájukból is. természetesen cenzúrázott az anyag, de azért itt ott megvan...

    ha nem az emberi kapzsigás, abszolút hatalomvágy és észosztás jellemezné ezeket az embereket és hatalmi csoportokat, akkor olyan kurva jól ellenénk mi velük is. gyakorolják csak a hatalmat mint nyugat európa nagyrészén, csak legyen az átlagember életszinvonala egyre magasab, kiszámítható jövő és biztos öregkor.

    de nem, szó sincs erről, a társadalmi elzüllesztés és szembeállítás egy 1xűbb módszer az érdekeik elérésére, mert ezzel nem kell úgy foglalkozni mint a gazdasági talpraállítással.

    na lerövidítve : a közgazdasági oldalról oly bonyolultnak tűnő folyamatok, melyeket szegény hozzáértők se láttak ugye előre, egy tudatos irányítás részeként létrejött folyamatok együtthatója az előre elhatározott cél érdekében. ez pedig nem más mint az európai egyesült államok létrehozása, amit később kapcsolni akarnak az észak amerikai unióval is.

    nem biztos hogy sikerül, mert megbukhat a dolog több oldalról is, de a törekvés ez. és hogy mi miért nem fejlődünk ? mert valakik így döntöttek rólunk. semmilyen válság nem lenne ha a világpolitikai nagyszereplők nem íyg akarnák. a ciklusos válságmodellt írta valaki, ami tökéletesen helyes is. csak ott sem véletlenül és időszakosan következik be, hanem tudatosan azok irányítása alatt, akik majd a legtöbbet kaszálják az üzleten, így nyerve újabb teret és befolyást más, korábban jobban ellenálló területek és politikai erők felett.

    végül végül kis adalék : a volt izraeli miniszterelnök, a volt IMF elnök elleni sexbotrányok és eltávolításuk, soros úr "visszavonulása", vagy a nyíltan fasiszta és nem kifejezetten izraelbarát berlusconi sexbotránya ismét nem egy véletlen folyamat része. jelzi hogy új idők jönnek, bizonyos érdekcsoportok átveszik az irányítást ugyanabból a klikkből, csak már más lesz az igazgató és az osztályfőnök, a diákok persze maradnak a padban...
  • Cef
    #3147
    "Az egy másik kérdés, hogy helyes-e ez így vagy helytelen. Nyilvánvalóan ha egy másik országot ki akarsz fosztani, akkor a te szemszögedből ez helyes dolog,"

    Itt egyáltalán nem kifosztásról van szó. El akarják adni a terméküket egy másik országban. Ez már a kereskedelem megjelenése óta így van. Csak ma globális szinten folyik, mindenki kereskedik mindenkivel.

    "Tehát milyen jófejek a vállalatok, mert felépítik a saját telephelyüket, meg golfpályát, ja és alkalmaznak is embereket... Biztos hogy ezt akartad írni?"

    Ezt nagyon félreértetted. Azt írtam, hogy nem rossz az, hogy idejönnek. Nem jófejségből jönnek ide, de a jelenlétüknek van rengeteg pozitív hatása az érdekeiktől függetlenül.

    "Mikor azt írod, hogy Magyarországot felvevőpiacnak tekintik, akkor ezzel azt mondod, hogy az életszínvonalat alacsonyan tartják. Mert ha a cégek többsége számára mi csak felvevőpiac vagyunk, akkor bizony törvényszerűen eladósodunk, és ez a kifosztás alapja."

    A rendszerváltáskori idióta privatizáció eléggé elbaszta a gazdaságot és az ipart, de ez nem csak a cégek, hanem a hülye politikusok hibája volt. Utána jött az EU-s csatlakozás, ami már nevezhető kifosztásnak. Minket és a velünk csatlakozó országokat felvevőpiacnak vettek fel (minden EU-s bővítés ezért történik). De ez sem teljesen kifosztás, mert ettől még lehetnénk sikeresek, csak egyszerűen képtelenek vagyunk versenyezni a nyugati gazdaságokkal az EU-n belül. A helyzetünkről nem csak a külföldi vállalatok tehetnek, hanem mi is. De ez a múlt. Ha a jelenben akarunk akadályozó tényezőt festeni magunk elé az inkább az EU. De az is megjegyzendő, hogy az EU csatlakozás óta szinte minden EU-s pénzekből épült, amiket persze a korrupt magyar bürokrácia szépen lenyúlt és "elosztogatott". Sok időnek kell még eltelnie, hogy meg lehessen állapítani, hogy végül is nyertünk, vagy éppen buktunk-e az EU-val. Idáig úgy tűnik, hogy buktunk, de a "mi lett volna ha" feltételezésekkel óvatosan kell bánni, mert nem tudhatjuk. Lehet, hogy sokkal jobb helyzetben lennénk, de lehet, hogy sokkal szarabban. De megvallom, nem vagyok ennek a témának a szakértője, így a fenti csak az én saját véleményem.

    "Magyarul te azt mondod, hogy egy vállalat azért fog magas béreket fizetni, hogy növekedjen a gazdaság? Ezzel egy időben mintha azt mondanád, hogy azért mennek pl. Kínába a cégek, mert ott alacsony a munkabér."

    Megint félreértettél. Azt írtam, hogy nem érdek az életszínvonal alacsonyan tartása. Munkaerő szempontjából jó, de az eladások szempontjából nem. Vagyis a cégek olyan országba mennek gyárat építeni ahol több profitot tudnak szerezni. Már alapból olyan országba mennek, ahol alacsonyabb az életszínvonal mint otthon. De a lényeg, amit ebből ki akartam hozni, az az, hogy nem a külföldi cégek tartják alacsonyan az életszínvonalat.

    "Ha a cég profitja maximalizálódik, akkor ez nem jelenti azt törvényszerűen, hogy a cég partnereinek profitja minimalizálódik? Tehát más szavakkal a cég partnerei (alkalmazottai, beszállítói stb. stb.) profitjának minimalizálásában érdekelt. "

    Nem, ez nem ezt jelenti. A partnercégek is a profit maximalizására törekednek, tehát nem fognak olyan szerződéseket és megállapodásokat kötni, amiket ők nem találnak elég jónak. Viszont maga a cég sem választ olyan partnereket, amelyek nem felelnek meg az elvárt követelményeknek.

    "Van külön "konteó" mentes világválság topik. De ez nem az."

    Erről nem tudtam :D

    "Szerintem ez attól függ, milyen forrást olvasol. Sokan jóelőre pontosan megmondták mi fog történni, pedig csak kívülállók voltak. Te pedig azoknak a híreszteléseknek hiszel, hogy akik nyakig benne voltak, azoknak fogalmuk se volt, hogy mi fog történni?"

    Én is olvastam a válságra figyelmeztető cikkeket már évekkel ezelőtt. Szerintem itt az játszott szerepet, hogy "ment a szekér" és a legtöbben leszartak minden figyelmeztetést. Az ilyen témákban az szokott lenni kettőnk közt a különbség, hogy te ezeket inkább ármánynak és összeesküvésnek tartod én pedig emberi hülyeségnek és nemtörődömségnek.

    "Na végre hozzáértőkkel van dolgom. Akkor beszéljünk annak hatásáról mikor a nagy bankok beszüntetik a refinanszírozást. Ha kell előásom a hivatkozott cikket.
    Vagy beszéljük meg végre azt, hogy mikor egy bank hitelt helyez ki, akkor pontosan mit könyvel."

    Bankos témában nem szeretek vitázni, mert nem erre szakosodtam, nagyon keveset tudok róla. A bankos könyvelés pedig speciális eset (a sima könyvelést is elég volt megtanulni), ha jól tudom csak a pénzintézeti szakirányosoknak tanítják. Közgazdásznak tanulok ugyan, de a bankokat csak alapszinten tanultam. Az én szakirányom a vállalkozásszervezés (minden ami a vállalkozásokkal kapcsolatos), ebben a témában szívesen válaszolok bármilyen kérdésre.
  • remark #3146
    Ahogyan már írták, manapság már nem kifizetődő az életszínvonal alacsonyan tartása.

    Leírták, meg ennek az ellenkezőjét is. Nekem az jött le, hogy a cégek a profitmaximalizálással, azaz mások profitjának minimalizálásával próbálják az életszínvonalat magasan tartani. Ami paradoxon.

    A huszadik század eleji utópista (illetve disztópista) irodalom kedvelt fogása volt, hogy olyan jövőképet fest ahol az életszínvonal roppant alacsony, melyből a hatalmi piramis csúcsán élők különféle gazdasági, társadalmi, de elsősorban politikai előnyöket kovácsolnak.

    Az író sokszor azért írja, hogy felvilágosítson. Terjeszteni meg (többek között) azért terjesztik, hogy felkészítsenek téged arra, ami be is fog következni. Hisz pont az valósult meg, amiről írtak ezek a regények.

    Ez a valóságban már életképtelen modell lenne bármilyen diktatúra számára, melynek fontos, hogy a gazdasága legalább olyan szinten működjön, hogy a felső tízezer megszedhesse magát, már fontos egy erős fogyasztói bázis.

    Mégis azt látom, hogy gyakorlatilag ez valósult meg. Óriásiak a különbségek "vásárlóerőben", tehát gyakorlatilag a hatalmi piramis csúcsán élők gazdasági, társadalmi és politikai előnyökben részesülhetnek. Ez tény. Hogy álláspontom megváltozzon, ahhoz nagyon erős tényeket kellene hoznod arról, hogy ez nem így van.

    A gazdaságunk a vég nélkül növekedő termelésre épít és ha nincs mellette fogyasztás akkor az egész összeroskad (ahogy az történt az 1920-as években is, ahol a gazdasági recessziót részben ez okozta, részben pedig a kilábalást hátráltatta, hogy nem indult be a fogyasztás (pénz nélkül ugye nehéz is).

    A fogyasztásnak vannak alternatívái. A legismertebb és leghatékonyabb a háború. Túl sok az eladatlan árú a boltokban? Küszöbönálló krízis jeleként fogom ezt értelmezni...
    Valamit célzol arra, hogy a fogyasztás gátja a pénz hiánya. Erre mi a te verziód, miért nem volt elegendő pénz a forgalomban?

    Simán megeshet, hogy érdekcsoportok lokális piacokon lokális válságokat indítsanak, de az már kevésbé valószínű, hogy ezt sikerül világméretűvé fejleszteni, hiszen az már a hatóságok szemében is túlságosan feltűnő.

    Pedig világméretűvé fejlesztették, és a "hatóságoknak" kerekedik is a szemük. Szó volt már itt a Bennfentesek c. filmről. Láthatod benne, hogy hogyan szolgálja a világméretű őrületet a politika és a szakma is.

    De a tőzsdespekuláció és a "fekete dobozok" a banki világban pont elegendőek, hogy a rendszerből építőelemeket tüntessenek el, mely labilissá teszi az egészet. A gazdaság viszont nem követi a politikai ciklusokat, így a politikusok csak rövidtávon hajlandók gondolkodni egy újraválasztás reményében és azt hiszik minden fedezhető hitelből. Már a hitel hiteltörlesztése is egy hitelre felvett hitellel történik... ezt pedig nem lehet a végtelenségig csinálni, mert hatalmas pénzek tűnnek el egyik pillanatról a másikra.

    Most gyakorlatilag jól leírtad, hogy mi a probléma. De ezzel együtt azt állítod, hogy ez pár hozzá nem értő ember tévedése nyomán alakulhatott így ki? Én azt állítom, hogy pár hozzáértő tudatos döntése nyomán alakult ki mindez.

    Ha pedig egy olyan ország jut (újra) a totális csőd szélére mint az USA, akkor az nem csak lokális piacokon okoz zavarokat.

    Ugye ezt is csak mint ténymegjelölést írod. Hisz ez múltidő, ez már megtörtént.

    Az USA pedig évtizedek óta maga alatt vágja a fát, mert nem bír saját tartozásaival és erre úgy reagál, hogy majdnem évente emeli meg a hiány maximumát. Ez viszont sehova sem vezet, mert ahol már a GDP ilyen jelentős része megy el a nagy semmire, akkor az előbb utóbb nagy bukást idéz majd elő.

    Bukást kinek? Előnyt kinek?
    A csőd jó üzlet - valakinek.
    A krízis jó üzlet - valakinek.
    Ahogy Cef is írja: A válság után újra fejlődésnek indul a gazdaság, új vállalkozások születnek és folyamatosan szívják fel a munkaerőt, növekednek a bérek stb. Egyébként a piacgazdaságnak az a különlegessége, hogy ciklikusan következnek be gazdasági válságok. Ha bekövetkezik egy válság az nem meglepő, mert törvényszerű...
    Néró se véletlenül gyújtotta fel Rómát. Hisz a változást meg kell mindig előzze a lenullázás. Tiszta lappal kell indulni, a fejekben is, a bankszámlákon is.
    Tehát én azt állítom, hogy a ciklikus krízis rendszere egy több ezer éves társadalomirányítási módszer, amivel lehetővé teszik nagyobb társadalmi változások gyors keresztülvitelét. Példát számtalant lehetne mondani. Az a ritka, mikor valami nem e szerint alakul, amit írok.
  • remark #3145
    Miután befizetik az adókat és kifizetik az alkalmazottakat azt csinálnak a saját bevételükkel amit akarnak.

    Azaz kilapátolják a pénzt. Tehát úgy van, ahogy Fürtös írta.
    Az egy másik kérdés, hogy helyes-e ez így vagy helytelen. Nyilvánvalóan ha egy másik országot ki akarsz fosztani, akkor a te szemszögedből ez helyes dolog, hogy ma ez már korlátlanul lehetséges, sőt, egyesek még helyeselnek is, és mindent megtennének azért, hogy ez a jog - hogy őket kifosszák - megmaradjon.
    Az meg egy harmadik kérdés, hogy adót alig fizetnek, a bérek pedig alacsonyak. Utóbbiról még lesz szó.

    Dehogy is nem. Minden gyár saját maga építteti fel a telephelyét, még akkor is ha ilyen-olyan támogatásokat kap érte. Sőt, volt olyan külföldi cégvezető, aki golfklubbot épített, mert szeretett golfozni, de egy pálya sem volt a környéken. De még lehetne folytatni. A lényeg az, hogy van pozitív hatásuk a munkahelyek biztosítása mellett is.

    Tehát milyen jófejek a vállalatok, mert felépítik a saját telephelyüket, meg golfpályát, ja és alkalmaznak is embereket... Biztos hogy ezt akartad írni?

    "új pénzt meg nem lehet nyomtatni"
    Lehetni lehet. Csak nem túl előnyös mert növeli az inflációt.


    Nos, pénzt lehet nyomtatni, és nyomtatnak is. Fürtös azt írta, hogy olyan pénzt nem lehet nyomtatni, ami aztán a gazdaságot élénkíti, azaz a "lakosságnak" hoz hasznot. (Kvázi a lakosság nem nyomtathat pénzt saját maga megsegítésére.)
    Ennek példájára nemrég hoztam egy cikket amiben pont az volt kifejtve, hogy a válságot az USA-ban az okozta, hogy a nagy bankok a pénzt kivonták a bankközi piacról, így a kis bankok kis ügyfeleinek (lásd még: lakosság) nem jutott pénz (hitel).
    Valamint pont most nyomtat vígan az USA annyi pénzt amennyit csak akar. Ebből is látszik hogy az infláció sokadlagos szempont. Én inkább azt mondanám, hogy az a szempont, hogy minél magasabb inflációt lehessen eladni az embereknek, hisz infláció = kifosztás. Nem csak cégek lapátolják ki a pénzt a tevékenységük során, hanem a bankok is a hitelezés során.

    És annál kevesebbet fognak költeni. Ami senkinek sem jó, mert nem növekszik a gazdaság.

    Magyarul te azt mondod, hogy egy vállalat azért fog magas béreket fizetni, hogy növekedjen a gazdaság? Ezzel egy időben mintha azt mondanád, hogy azért mennek pl. Kínába a cégek, mert ott alacsony a munkabér.

    Abban igazad van, hogy Magyarországot felvevőpiacnak tekintik, hogy a saját áruikat itt adják el, de nem ők tartják alacsonyan az életszínvonalat.

    Hanem ki? A cégek a legfőbb szereplői annak a kapitalista rendszernek, amelynek célja az erőforrások központosítása. (Értsd: keveseknek sok, sokaknak kevés.)
    Mikor azt írod, hogy Magyarországot felvevőpiacnak tekintik, akkor ezzel azt mondod, hogy az életszínvonalat alacsonyan tartják. Mert ha a cégek többsége számára mi csak felvevőpiac vagyunk, akkor bizony törvényszerűen eladósodunk, és ez a kifosztás alapja.

    Oda települnek, ahol olcsóbb a munkaerő és az üzemeltetés, mert úgy jobban megéri. Mehetnek bárhova gyárat telepíteni és ezt ki is használják a profitmaximalizálás érdekében.

    Ha a cég profitja maximalizálódik, akkor ez nem jelenti azt törvényszerűen, hogy a cég partnereinek profitja minimalizálódik? Tehát más szavakkal a cég partnerei (alkalmazottai, beszállítói stb. stb.) profitjának minimalizálásában érdekelt. Fogalmazzunk így, érthetően, mert így nem lesz félreértés. Javaslom a közgazdaságtan is beszéljen végre nyíltan, és hívja a profitmaximalizácíót mások profitjának minimalizálásának.

    "Ez a "Válság" meg van tervezve,"
    Ez már az NWO topikba való téma.


    Van külön "konteó" mentes világválság topik. De ez nem az. (Sose gondoltam volna, hogy Cifu döntésére egyszer így fogok hivatkozni.)

    Egyébként nem volt megtervezve. Ez egy sok tényezős dolog volt, akik közvetlenül érintettek voltak tudták, hogy mi lesz a következménye, de minimum sejtették, csak leszarták.

    Szerintem ez attól függ, milyen forrást olvasol. Sokan jóelőre pontosan megmondták mi fog történni, pedig csak kívülállók voltak. Te pedig azoknak a híreszteléseknek hiszel, hogy akik nyakig benne voltak, azoknak fogalmuk se volt, hogy mi fog történni?

    Itt nem erről van szó, hanem arról, hogy a közgazdaságtan egy társadalomtudomány. Ha nem ezzel foglalkozol nem fogod megérteni.

    Na végre hozzáértőkkel van dolgom. Akkor beszéljünk annak hatásáról mikor a nagy bankok beszüntetik a refinanszírozást. Ha kell előásom a hivatkozott cikket.
    Vagy beszéljük meg végre azt, hogy mikor egy bank hitelt helyez ki, akkor pontosan mit könyvel. Mert még Bucsertől is csak annyit hallottam, hogy milyen könyveket olvassak el, ha tudni akarom a választ. De nem igaz, hogy nincs itt valaki, aki le is tudja írni a választ!
  • mojito10
    #3144
    Ahogyan már írták, manapság már nem kifizetődő az életszínvonal alacsonyan tartása. A huszadik század eleji utópista (illetve disztópista) irodalom kedvelt fogása volt, hogy olyan jövőképet fest ahol az életszínvonal roppant alacsony, melyből a hatalmi piramis csúcsán élők különféle gazdasági, társadalmi, de elsősorban politikai előnyöket kovácsolnak. Ez a valóságban már életképtelen modell lenne bármilyen diktatúra számára, melynek fontos, hogy a gazdasága legalább olyan szinten működjön, hogy a felső tízezer megszedhesse magát, már fontos egy erős fogyasztói bázis. A gazdaságunk a vég nélkül növekedő termelésre épít és ha nincs mellette fogyasztás akkor az egész összeroskad (ahogy az történt az 1920-as években is, ahol a gazdasági recessziót részben ez okozta, részben pedig a kilábalást hátráltatta, hogy nem indult be a fogyasztás (pénz nélkül ugye nehéz is).

    Annyiban kiegyezhetünk, hogy a válság tényleg szándékos tevékenység eredménye, de nem úgy ahogy azt te gondolod. Simán megeshet, hogy érdekcsoportok lokális piacokon lokális válságokat indítsanak, de az már kevésbé valószínű, hogy ezt sikerül világméretűvé fejleszteni, hiszen az már a hatóságok szemében is túlságosan feltűnő. De a tőzsdespekuláció és a "fekete dobozok" a banki világban pont elegendőek, hogy a rendszerből építőelemeket tüntessenek el, mely labilissá teszi az egészet. A gazdaság viszont nem követi a politikai ciklusokat, így a politikusok csak rövidtávon hajlandók gondolkodni egy újraválasztás reményében és azt hiszik minden fedezhető hitelből. Már a hitel hiteltörlesztése is egy hitelre felvett hitellel történik... ezt pedig nem lehet a végtelenségig csinálni, mert hatalmas pénzek tűnnek el egyik pillanatról a másikra.

    Ha pedig egy olyan ország jut (újra) a totális csőd szélére mint az USA, akkor az nem csak lokális piacokon okoz zavarokat. Az USA pedig évtizedek óta maga alatt vágja a fát, mert nem bír saját tartozásaival és erre úgy reagál, hogy majdnem évente emeli meg a hiány maximumát. Ez viszont sehova sem vezet, mert ahol már a GDP ilyen jelentős része megy el a nagy semmire, akkor az előbb utóbb nagy bukást idéz majd elő.
  • steweee
    #3143
    bucs - télleg nem neked akart menni direktbe...véletlen volt

    nem akarom tovább ragozni a kisregényt amit már írtam, íme egy link érdeklődők számára, esti mese gyanánt. természetesen nem kell komolyan venni, hisz minden csak összeesküvéselmélet meg fantazmagória...

    http://www.okotaj.hu/szamok/39-40/ot39-08.htm

    hozzáteszem, hogy drábik úr bizonyos világnézeteivel és fogalmazásmódjával nem értek egyet, ennek ellenére érdekes kis műveket ír. ő is előszeretettel alkalmazza a világ, világon kifejezést, ami ugye korlátozottan igaz, hisz a föld országainak kisebb, ámbár legfejlettebb részét tekinthetjük zsiráfos tartománynak. ábrahám fiait az arab világ többsége, a sárgák és még sokan mások úgy vágnák seggbe ha tehetnék (de nem tehetik egyenlőre, cifu úr által részletezett okok miatt) hogy az urológus azonnal menthetetlennek titulálná őket.

    viszont a kiindulópont az volt, hogy világválság, illetve van e. az én meglátásom szerint a felsorolt okok miatt történik most a recesszió a föld ezen féltekén a versenyképesség és elsőség megőrzése végett, minden más csak ennek folyománya.

    pár idevágó linket ha szabad :

    http://www.sg.hu/cikkek/83855/shi_lang_a_kinai_flotta_legujabb_gyongye/0

    http://vilag.transindex.ro/?hir=4454

    http://aranykor.freeblog.hu/archives/2011/01/16/Joschka_Fischer_A_cel_az_Europai_Egyesult_Allamok/

    franc, a többit már tegnap este bezártam, ennyi most csak
  • Cef
    #3142
    "A nagy vállalatok kilapátolják a pénzt"

    Miután befizetik az adókat és kifizetik az alkalmazottakat azt csinálnak a saját bevételükkel amit akarnak. Amúgy külföldön is vannak magyar tulajdonú vállalatok, azok se hozzák haza a külföldön szerzett bevételüket?

    "A nagy vállalatok kilapátolják a pénzt és nem fektetnek be Magyarországon"

    Dehogy is nem. Minden gyár saját maga építteti fel a telephelyét, még akkor is ha ilyen-olyan támogatásokat kap érte. Sőt, volt olyan külföldi cégvezető, aki golfklubbot épített, mert szeretett golfozni, de egy pálya sem volt a környéken. De még lehetne folytatni. A lényeg az, hogy van pozitív hatásuk a munkahelyek biztosítása mellett is.

    "új pénzt meg nem lehet nyomtatni"

    Lehetni lehet. Csak nem túl előnyös mert növeli az inflációt.

    "Minél alacsonyabban tartod az életszínvonalat az emberek annál kevesebb pénzért fognak dolgozni."

    És annál kevesebbet fognak költeni. Ami senkinek sem jó, mert nem növekszik a gazdaság. Abban igazad van, hogy Magyarországot felvevőpiacnak tekintik, hogy a saját áruikat itt adják el, de nem ők tartják alacsonyan az életszínvonalat (az alacsony életszínvonal is relatív: világviszonylatban nem tartozunk a szegény országok köréhez). Oda települnek, ahol olcsóbb a munkaerő és az üzemeltetés, mert úgy jobban megéri. Mehetnek bárhova gyárat telepíteni és ezt ki is használják a profitmaximalizálás érdekében.

    "Ez a "Válság" meg van tervezve,"

    Ez már az NWO topikba való téma. Egyébként nem volt megtervezve. Ez egy sok tényezős dolog volt, akik közvetlenül érintettek voltak tudták, hogy mi lesz a következménye, de minimum sejtették, csak leszarták.

    Amit ezután írtál a válságról abban van igazság, de ez a folyamat nem folytatódik a végtelenségig. A válságnak az a pozitív hatása, hogy megtisztítja a piacot és csak a legversenyképesebb vállalkozások maradnak fent (ezek nem csak nagyvállalatok lehetnek). A válság után újra fejlődésnek indul a gazdaság, új vállalkozások születnek és folyamatosan szívják fel a munkaerőt, növekednek a bérek stb. Egyébként a piacgazdaságnak az a különlegessége, hogy ciklikusan következnek be gazdasági válságok. Ha bekövetkezik egy válság az nem meglepő, mert törvényszerű, az okozza a meglepetést, hogy pontosan mikor és miért következik be. A megszorítóintézkedések pedig azért kellenek, hogy az állam ne menjen csődbe, hogy megnyugtassák a piacot és a befektetőket.

    "Mert ha elhiteted valakivel,hogy ő ehhez nem ért, és ez neki túl bonyolult,és úgy adsz elő egy magyarázatot hogy annak a tizedét sem érti akkor sosem fogja megérteni."

    Itt nem erről van szó, hanem arról, hogy a közgazdaságtan egy társadalomtudomány. Ha nem ezzel foglalkozol nem fogod megérteni. Ahogyan egy autó pontos működését sem, ha nem vagy jártas a témában. Ezért amikor ezzel kapcsolatban nyilatkoznak a sajtóban, megpróbálják olyan egyszerűen elmagyarázni a dolgokat amennyire csak lehet, hogy még a leghülyébbek is megértsék. Csak ez nem egyszerű, mert ennek az ágazatnak is megvan a saját szaknyelve, amit az ember önkéntelenül is használ. Nem könnyű közérthetően elmagyarázni, és van aki nem is képes rá. Ez egy tudományág. Aki bele akar mélyedni annak foglalkoznia kell vele. Bonyolult, de nem érthetetlen.

    "Egy hegesztő segédmunkás valószínűleg elalszik egy 2 táblát betöltő matematikai egyenlet magyarázatán...De ha egy matematikus hegesztőpisztolyt vesz a kezébe akkor jó esetben kórház,rosszabb esetben börtön lesz a vége..."

    Van benne igazság, de a hegesztő sem tudott hegeszteni, amíg meg nem tanították neki, mint ahogy a matematikus sem egyenleteket megoldani. Ez olyan mintha egy kőművest beraknának egy autószervizbe, hogy javítsd meg a motort és amikor nem sikerül neki akkor "ejj de buta vagy". Tisztelet az őstehetséges kivételeknek :)

  • Fürtös
    #3141
    Dobálóztok itt a bonyolult szavakkal,valaki cáfolja meg az én állításomat aki okosnak érzi magát.

    A ti általatok "nyugatinak nevezett" civilizáció mindig is abból gazdagodott,hogy kizsákmányolt másokat.
    Magyarországra levetítve:Több pénz megy ki mint amennyi bejön.A nagy vállalatok kilapátolják a pénzt és nem fektetnek be Magyarországon=A lakosságnak egyre kevesebb és kevesebb pénzen kell osztoznia,új pénzt meg nem lehet nyomtatni:D
    Nincs itt semmiféle zsidó meg egyéb összeesküvés,Az eddig kizsákmányolt országok lerázták a rabigát és felébredtek,van atomfegyverük innentől meg lehet bárkinek bármennyi repülője senki nem fogja még az 1%százalékát sem megkockáztatni egy atomtöltet becsapódásának...
    Magyarország rajta van a következő kizsákmányolandó országok listáján,sok más országgal együtt.Minél alacsonyabban tartod az életszínvonalat az emberek annál kevesebb pénzért fognak dolgozni.

    Globálisan meg még egyszerűbb ha továbbvisszük a mostani gazdasági modellt akkor 10 év múlva 1 éves élettartamra veszel autót,2 hónapra hűtőt,2 hétre mikrót,muszáj szart gyártani,hogy pörögjön az eladás és több legyen a profit mint tavaly.
    Ez a "Válság" meg van tervezve, a WTC- meg Afganiszánt meg a többi dolgot nem kell forszírozni az már csak médiaszemét és aki elhiszi őket annak hiába magyarázol,mert ő el akarja hinni.

    A válságból pedig nem lehet megszorításokkal kilábalni,pont az ellenkezőjét kellene tenni: minél több erőforrást "pénzt" biztosítani az embereknek a vásárlásra csak ugye az nonszensz,hogy emeljük az életszinvonalat...
    Levezetem: Józsit aki plazmatévégyárban dolgozik kirugják,ezért Józsi Nem hozza hozzám javíttatni az autóját mert nincs rá pénze,én kirúgom Pistát mert nincs elég bevételem a Józsi megrendeléseinek kiesése miatt
    Pista másnap nem vesz Plazmatévét mert ugye nincs meló nincs pénz!
    Ezért holnap kirúgják a plazmatévégyárból Gusztit.
    Guszti hétvégén nem megy el a wellnes szállóba ezért kevesebb bevétel van és kirúgják Ágit.
    Ági jövő héten nem vesz plazmatévét mert elvesztette a munkáját ezért a Plazmatévégyárból kirúgják Julit.....
    Ez van és gyorsul,ezt hívják exponenciális függvénynek.
    Ezt vezesd le nekem GDP-re meg tripla AAA ra.
    Ne érts félre de pont az ilyen zagyvaságok meg a közgazdászok miatt vagyunk ekkora kakiban:D
    Mert ha elhiteted valakivel,hogy ő ehhez nem ért, és ez neki túl bonyolult,és úgy adsz elő egy magyarázatot hogy annak a tizedét sem érti akkor sosem fogja megérteni.

    Nincs közgazdász diplomám de had idézek valakit:
    Egy hegesztő segédmunkás valószínűleg elalszik egy 2 táblát betöltő matematikai egyenlet magyarázatán...De ha egy matematikus hegesztőpisztolyt vesz a kezébe akkor jó esetben kórház,rosszabb esetben börtön lesz a vége...

    Előre közlöm semmi bajom a közgazdászokkal meg a diplomásokkal tisztelek becsülök minden tisztességes becsületes dolgozni akaró embert.
    Meg különben is mindannyian át vagyunk kurva:D
    Szerintem
  • remark #3140
    Másféle magyarázat mint a tiéd: Credit Downgrade May Hammer Munis and Stocks Instead of Treasuries
  • remark #3139
    Érdekes lehet gazdasági szempontból is: MONSANTO szerint a világ

    "A rendszerváltozás óta Magyarországon túlságosan is szemérmesek vagyunk a tőkés vállalatbirodalmak bírálatában. A mindenkori kormányt, az állami szektort és saját múltunkat bátran szidjuk, de valamiféle hamis tekintélytiszteletből, a piacgazdaság lényegének tökéletes félreértéséből nem merjük kimondani az igazságot a multinacionális cégek uralmának árnyoldalairól."
  • Bucser
    #3138
    Köszi, de meg van a saját szemszögem a világról. Rég nincs szükségem "alternatív" oldalakra, hogy eldöntsem miről mit gondolok. (azt sem értem miért nekem címezted)
  • steweee
    #3137
    http://antidogma.hu/node/3025

    kicsit más szemszögből is a világ...

    http://antidogma.hu/node/3029
  • remark #3136
    Erre hivatkoztam: Obama: Az USA mindig AAA volt és az is marad
  • Bucser
    #3135
    Nincsennek játékszabályok remark. A leminősítés hiba volt. a piac nem így érzi a jelen helyzetben, hogy az USA bondba kockázatosabb lenne fektetni mint UK vagy Francia bondba. Ennyi.

    Az S&P meg szokásáshoz híven megint elbaszta.
  • remark #3134
    Azon mi a csodálkozni való, hogy azok akik meghatározhatják a játékszabályokat meg is határozzák azokat?
  • steweee
    #3133
    kis kitérő után, amire remélhetőleg sok reagálás születik majd, az én véleményem az, és bízom benne hogy ÉN TÉVEDEK :

    a globalizációt erőltető érdekszféra (akiket már olyan nagyon sokat bántottak a történelem során, másokat meg nem..)által birtokolt és hatalom alá vont országok jelen folyamatokat figyelembe véve hosszú távon nem képesek tartani a versenyt a nem kevésbé háborús beállítottságú és állampolgáraik jólétével amúgy kevésbé törődő ellenhatalmakkal. ennek ellenlépéseként megszorításokat kell alkalmazni a gazdasági és katonai potenciál fenntartása érdekében, az elsőség megőrzése végett.

    ennek alapvető eleme, hogy fogyasztás csökkenést vezessenek be, amely mindig a szegényebb országokat érinti érzékenyebben, ahol is a jövedelmek a megélhetésre elegendőek (talán) míg a gazdagabb országokban a pazarlásból kell "csak" visszavenni. a környezetvédelem emiatt újra háttérbe szorul, a gazdasági növekedés alappillére a természet kizsákmányolása, ahelyett hogy annak előtérbe helyezésével számszerűsítenék annak értékét, elősegítve a megóvását, és az okozott károk helyretételét

    az emberi élet, az életciklus alatt lévő egészség, egészséges környezet és a közérzet a buták, az érdektelenek és a komformisták kellően nagy száma miatt sajnos folyamatosan háttérbe szorul (csak mint eddig is), és ez ezután sem fog változni. de míg a korábban maihoz fejletlen technikai szint miatt bármennyire is pusztította a civilizáció a természetet, néhány kisebb helyi válságot tudott ezzel előidézni (ld: húsvét szigetek)addig mostanra a természeti környezeti struktúra teljes megsemmisítését is elő tudjuk és fogjuk idézni

    mivel mindig is népek, civilizációk és egyéb hatalmi szerveződések küzdöttek egymással, így ez most sincs másként, csak a leosztás és a módszerek változtak.

    minél több az egyéni probléma, annál kevésbé foglalkozik az ember a felette uralkodó hatalommal, kevésbé emeli fel a szavát a számára előnytelen vagy nem tetsző dolgokkal szemben. ez a hatalmi rendszer szegényebb országaira alkalmazandó technika (itteni hatalmi struktúrában, nem kína vagy arabok, ott a kuss a juss ilyen téren).

    a gazdagabb részeken a jóléti társadalom által kinevelt dolgozni nem igazán akaró és tudó buta fiatalok tömegével, valamint a bevándorlók által keltett bűnözéssel és feszültséggel, munkanélküliséggel kell megbirkózniuk ld: london. így kellene megőrizni a hatalmi elsőbbséget, mikor egyre kevesebb a hadrafogható fiatal is. pénzügyileg meg ugye hogy akarna egy eladósodott rendszer felülkerekedni a hitelezőjén, mikor a zsidó politika lényege pont az eladósításból adódó befolyásszerzés a másik felett...

    a feladat majdnem lehetetlen, mert az előbb cifu által említett katonai potenciál az ugyan meggyőző lehetne, csak nem veszi figyelembe azt a tényt, hogy egy uniós országnak vagy az usának pár ezer katona elvesztése is a egy kormány bukását okozhatja, addig ha kis túlzással, de egy kínai, indiai vagy arab kormány és lakosság néhány tízezer katona elvesztését se "veszi zokon" pl egy általuk igazságosnak vélt leendő pici kis helyi erőfitoktató konfliktusban.

    világháborúról kár is álmodni, amerika vesztett azonnal, pedig még el se kezdődött. belebukik a kormány, még afganisztánt se bírja el a költségvetésük. kína hihetetlen ügyesen csinálja amit csinál, lehet nekik is vannak izraeli tanácsadóik :) elég ha csak mindig annyit ránt szerencsétleneken, amennyit kell, és ő maradjon a jófiú a világ szemében. az őt körülvevő nagyhatalmak nyilván nem mint cuki óriásbébire tekintenek, bőven lenne félnivalója egy esetleges világháborúban kínának is

    összefoglalva az ÁLTALAM ELKÉPZELT DOLGOKAT, a "gazdasági világválság" amely ugye az országunkat is irányító hatalmi csoportosulást, és az általuk birtokolt területeket és azok lakosságát érinti, reformra szorul.

    (érdekes megfigyelni, hogy mindig így van lekommunikálva a dolog, ami ezen hatalmi érdekszférán kívül esik, és momentán nincs ott válság, az mintha nem is a földön lenne)

    ez mindig megszorítást jelent ugye. viszont ezt meg kell magyarázni apró kis trükkök százaival, mert ugye itt demokrácia van, nem csúnya diktatúra meg erőszakos államhatalom. arról szó se lehet ám, még az usa is csak honvédő háborúkat vív, igaz mindig egy óceánnal arrébb, dehát a veszélyt sose szabad a partok közelébe engedni. szóval hazudjunk reggel, délben és este a BBC-n a CNN-en meg másütt is, amíg hihető nem lesz a dolog

    ezért fel kell vezetni a bekövetkező fogyasztáscsökkenést egy színjátékkal, mint amikor a kikapós menyecske megrázza a farát a kiszemeltje előtt, de baszásról azért egyenlőre szó se lehet...

    majd amikor kellően hitelesen lehet előadni a dolgokat, akkor meg is lépik. hogy pontosan mikor és milyen formában az múlik azon is, hogy mekkora lesz az egyes érintett országok nemzeti ellenállása (pl: szlovákia esete a görök megsegítő csomaggal) de a forgatókönyv kész, legfeljebb finomítanak majd rajta. hogy most amero lesz az új "világpénz" vagy valami más, az is részletkérdés.

    nem pénzügyi meg gazdasági válság van a "világban", mert a jelenlegi technikai fejlettség mellett ha nem lenne világhatalmi versengés, elképzelhetetlen lenne bármiféle hiány vagy nélkülözés gazdasági téren. amiben válság van az morális és társadalmi. az elbutulás, az egyéni elszigetelődés, a társadalmi párbeszéd hiánya, a civil szféra érdekérvényesítésítő erejének a visszaszorítása a mindenkori hatalmi struktúra célja, pusztán önnön hatalmi státuszának megtartása céljából.

    a pénzügyi válság bűvésztrükk, a korábbi értelmetlen pazarló fogyasztás és természekárosítás visszaszorításának egyik lehetséges, ám nem megfelelő módja. amerika legerősebb fegyvere az általa nyújtott életszinvonal imidzsének az eladása, nem a fegyveres ereje. a konkurens hatalmak államainak lakossága körében pláne a mozin keresztül tud szimpátiát és kultúrális befolyást szerezni, ugyan ki harcolna szivesen egy olyan hatalom ellen, aminek az ételeit eszik, a mozijait bámulják, az életstílusát követik ? mondhatni rambo nem az M60-al erős, hanem az életérzéssel amit képvisel. ezért cenzúráznak amennyire lehet pl kínában és az arab országokban is. hogyan lehetne háborúzni a nagy sátán ellen, ha a fiatal pasik a neten amerikai pornóra recskáznak ?

    ezek persze sokkal komolyabb témák attól hogy így leegyszerűsítve minden részletre kitérjenek, de a folyamatok mozgatórugói valahol ezek körül mozognak. sajnos, ilyen az emberi természet és a társadalom. van aki csak él benne, van aki próbálna változtatni rajta, lehetőleg jó irányban, van aki meg csak cinikusan bizonyítékokat kér mindenről...
  • steweee
    #3132
    kissé érdekes lenne hogy ÉN bizonyítanám az alább leírtakat, mármint a többség számára hitelt érdemlő módon. ha lennének ilyen bizonyítékok a birtokomban, már vagy nem lennék szabadlábon, vagy nem lennék életben.

    addig amíg vki "vizionál" és ilyen felületeken megosztja a gondolatait másokkal, sebaj bármit is mond, nem jelent veszélyt azokra, akik nem szeretnék ha gyengülne a hatalmi helyzetük. kit érdekel néhány százalék a lakosságnak, ha tudomást szerez az afféle dolgok valódi természetéről, mint pl a WTC elleni támadás, jörg haider autóbalesete, a mostani amerikai helikopter lezuhanása/lelövése amin az oszamás kommandósok voltak... m indig is a tömegek irányítása és befolyásolása volt a cél, az emberek többsége meg vagy buta, vagy érdektelen a saját egyéni problémáin felüli dolgokban, vagy az amúgy iskolázott és nem buta, de komformista gondolkodás szerint él.

    sztem ez utóbbi a jelenleg legveszélyesebb probléma. nem akarok eltérni, de a hatalmi irányítási rendszer ugye az emberi civilizáció kezdetétől fogva azonos struktúrára épül, talán kivétel az ősember, ahol is az "én vagyok a nagyobb és erősebb, én vagyok a főnök" gondolkodás még dívott, de már ott se biztos hogy így volt teljesen.

    ha vki buta akkor oké, nem kell vele foglalkozni, hogyan is alakíthatna ki megfelelő véleményt megfelelő világnézeti tájékozottság nélkül. ezt a demokrácia kiküszöböli azzal, hogy mindenki ugyanannyit ér a szavazóurnánál :), és választási ciklusonként elmehet szavazni egy általa a médián keresztül megismert pártformációra, szimpátia alapon. azt hiszem a jelenlévőknek nem kell részletezni hogy a mutatott felület és a valódi szándék és teljesítmény politikai téren mennyire tér el egymástól.

    aztán vannak az érdektelenek, ami szintén nagy baj, de ilyenek mindig is voltak, sok vizet nem zavarnak, lehet tök jól élnek anélkül hogy bármlyen szinten is akarnák alakítani a sorsukat. mivel ez külső gazdasági politikai tényező is, egy szomália éhező gyerkőcből sose lesz ismert és befolyásos ember, bármennyire is tehetséges lenne vagy erősen küzd, leginkább az életbenmaradásért. ugyanakkor a fejlettebb országokban azért lehetőség van az egyénnek a saját sorsának az alakítására, mégha áldozatok árán is. és ebből akár ki is maradhat a politikával való foglalkozás.

    aztán persze vannak a komformisták, és ez a fajta gondolkodásmód jellemző a hívő emberekre is, akik szeretik hinni, hogy van isten, aki vigyáz ránk, és hogy a kormányok az emberek jólétét szolgálják, értünk vannak stb... számomra ugyan érthetetlen módon, de sok embernek az nyújt támaszt a különféle dolgok közötti eligazodásban, ha valaki vagy valakik által nyújtott jónak tűnő, szépnek hangzó állítások valóságtartalmát elfogadják, na jó, legfeljebb kis egészséges kétkedéssel, de azért végül is igen.... pl: örök élet vagy éppen feltámadás, tízparancsolat betartása azért hogy....tökmindegy

    mivel kellően sok ilyen felfogású ember van, kurva jól lehet őket irányítani ilyen olyan módon. a módzserek alapvetően ugyanazok, csak fejlődnek a modern kor kihívásainak megfelelően.

    az egyik legjobb módszer az, ha vmi látszólag véletlenül következik be, és minden más annak a folyománya, ok-okozati összefüggésben (pl: afganisztán)

    ha a választópolgárok döntő többségének hiteles a színjáték, akkor bingó, el is van takarva a valódi cél és szándék, szépen csinálják amit eredetileg is akartak, csak a nyugati társadalmakban már nem megy az mint a konkurens államokban, hogy csináld amit mondok és kuss, mert jön a kényszermunkatábor vagy a főbelövés... ezért vagyunk "fejlettek" és "modernek"

  • steweee
    #3131
    hmmm.... most. a politikai hatalmi rendszerek milyen időintervallumban gondolkodnak ? persze semmi nem tart örökké, de a stratégiai célok sosem néhány évre szólnak, a hatalom valódi birtokosai 10-20-40 év múlva is szeretnének az irányításban részt venni. ez mindig is így volt, aztán ahogy sikerült. lám, még a kommunizmus is összeomlott, pedig az elég erős és stabil volt pár évtizedig.

    leírtál egy állapotot, ami tökéletesen valós és reális. és a jelenleg zajló folyamatok merre mutatnak ? országok szintjén nem néhány év, hanem néhány évtized az alapegység, amiben mérni lehet a változást.

    a korábbi "nyomorult" kína az usa mint "szuperhatalom" legnagyobb hitelezője. szerencsétlen ország (usa) ha holnap bejelentené az összes hitelezője, hogy na ide a lóvét górékám, azonnal pénzügyileg összeomlana. csak annyit tehetne, "hogy na gyere oszt vedd el erővel, ha mered" mert ugyan se kifizetni nem tudná őket, persze nem is akarná.

    az alább leírtak megértéséhez(nem feltétlenül egyetértéséhez) azért szükséges lenne a makroökonómia olyan szintű ismerete, hogy azt át is lássa az ember.

    amikor én tanultam, néhány dolgot azért kifelejtettek elmondani a pénz funkcióival kapcsolatosan. többek között azt, hogy a pénz a társadalmi státusz meghatározó eleme az átlagpolgárok szintjén, itthon úgy néhány milliárd forintnyi vagyon esetén. ezt követően megszűnik a személyes fogyasztási korlát, a tőke viszont nem. egy nehezen meghatározható határ felett, amely adott ország gazdasági szinvonalától is függ (a gazdag polgárok száma, politikai befolyása, gazdasági érdekkörök államirányító tevékenysége stb.) a pénznek már csak irányítási és újraelosztási funkciói vannak. minél több van belőle, annál több a rendelkezésre álló erőforrás, amely vagy saját előállítású, vagy a világpiacon beszerezhető, akár drágábban mint a hazai. (mivel csak úgy senki nem jut hozzá, sok tényező kell ahhoz hogy valaki vagy valakik rendelkezhessenek felette)

    Ezért is jópofa bármely ország részéről az a kísérlet, hgoy a válságból úgy lábaljon ki, hogy növeli a saját fizetőeszköze nominális kibocsátását, a valós produktum megléte nélkül. tulajdonképpen ez állami pénzhamisítás, csalás, bűncselekmény. szintúgy a hitelpénz sokszorozása, ami a bankok hitelezési rendszeréből adódik.

    SZTEM a jelenlegi "globális" pénzügyi válságban kizárólag a problémák elodázásáról van szó, rövid távú intézkedésekkel akarják elütni a probléma gyökerét. a sztem-et úgy kell érteni, hogy kevésbé ismert és támogatott médiafelületeken nyilakozó neves közgazdászok, pénzügyi szakemberek által előadásokon prezentált "sötét jövőképet felfestő" nyilatkozatok számomra elég meggyőzőek voltak azok valóságtartalmát illetően, amit természetesen a jelenlegi hatalom, mivel az érdekeit sérti fikciónak, rémhírterjesztésnek, nem hitelesnek és hazugnak titulál.

    egyrészt, másfelől felkészülnek a kipukkadás utáni új társadalmi-gazdasági-pénzügyi berendezkedésre, amely egyetlen célja a jóléti kiadások megnyirbálása és az egy egy munkavállalóra jutó produktum növelése. ugyanakkor már annyi az aluliskolázott, agresszív beállítottságú, társadalomban nehezen beilleszkedő és szegény bevándorló európában és az usában, hogy tulajdonképpen SZTEM 20 év múlva a jelenleg még létező közbiztonságot és szociális rendszert el is lehet felejteni.

    bűnözési hullám és hatalmas szegénynegyedek fognak létrejönni a nagyvárosokban, elkülönülés a társadalom különböző rétegei között ld: dél-amerikai országok.

    nyilánvalóan egészen más egy afrikai erőszakalapú szegény országban gazdagnak és befolyásosnak lenni. ott a helyi viszonyokhoz mérten lehet valaki gazdag, hatalmas és élet halál ura. egy egy diktátor vagy törzsi vezető vagyona egy egy híres sportoló vagy filmszínész vagyonát alulmúlhatja, ugyanakkor kettejük politikai ereje nem mérhető össze. míg egyikük nyilatkozgathat a médiában hogy így vagy úgy gondolja hogy vmi helyes, a másik a saját hatalmi területén életek fölött is rendelkezik (kivétel ezek alól ugye svarci, de ő a sEX-terminátor :)

    ez az alapja a modern gazdasági-politikai-katonai irányításnak, vagyis a hatalom VALÓDI birtoklásának. a média egy adalék, hamis világképet épít ki az emberekben, kissé mátrixos formában. ha bármi balul sül el a politikai felsővezetés hibájából adódóan, a végén mindig meg lesz magyarázva, hogy véletlen volt, ők se tudták előre, teljesen jogos az elindított háború, nem tehettek mást az adott helyzetben, valójában minden csak az állampolgárok érdekében történt stb.... és sajnos ezt a legtöbben el is hiszik.

    nem kell hogy mindenki bevegye a dumát, elég ha kellően sokan. majd jól elvitatkozgatnak rajta meg elmennek szavazgatni, a hatalom irányítása meg megy ugyanúgy tovább. egymás között elmarakodnak azért, de lefelé kuss van mindenkinek. magyarországon ez amúgy is a végletekig jellemző, a "fejlettebb" országokban azért a civil szféra érdekérvényesítő ereje sokkal erősebb, akár a szakszervezetek, akár a környezetvédelem terén. így a faszságok legjobb beoltási trükkje mára ezekben az országokban nem a nyílt erőszak és kényszerítés, hanem az emberek érdektelenné tétele, és a hamis világképbe való ámítása vált.

  • [NST]Cifu
    #3130
    1.: Gazdaság?
    Az USA GDP-je ~14 trillió dollár, az EU GDP-je ~12 trillió dollár, Kínáé ~6 trillió dollár, kicsivel több, mint Japáné (~5,5 trillió dollár). India 1,7 trillió dollár.
    1.1.: Katonai erő?
    Kína modern harci repülőgépeinek száma annyi, mint Franciaországé és Németországgé összesen. Az USA-nak annyi modern vadászgépe van, mint az őt követő négy országnak összesen. Az USA felsziní flottája egymaga 12 repülőgép-hordozóval bír, Kína az optimista becslések szerint 2025-ben fog néggyel, amik kisebbek, mint a Nimitz-osztály. Soroljam tovább? Kína katonailag nem lesz egyenrangú hagyományos fegyverzet terén az USA-val az elkövetkező 30 évben.

    2.: Növelni a katonai potenciált? Az USA fölénye nem vitás (csak neki van rendszerben lopakodó repülőgépe, katonai fejlesztésekre többet költ, mint Kína éves katonai kiadása), de éppen idén alaposan megnyírbálták a katonai költségvetést. A többi nyugati ország drasztikusan építi le a seregét (németországban a sorkatonai szolgálatot megszüntetik, anglia a katonáinak negyedét építi le az elkövetkezendő 5 évben).

    A két legkomolyabb fejlődő konkurens (India és Kína) jelenleg sok téren nem képes saját kútfőből katonai fejlesztéseket eszközölni (a Shi Lang gőzturbináit ukrajnából vették, az Indiai BrahMos robotrepülőgépet gyakorlatilag oroszok tervezték, India csak a pénzt adta rá, stb.).

    Vagyis a kiinduló megállapítás már hibás...
  • Bucser
    #3129
    Ajj de nagy biztonsággal nyilatkozol bizonyítékok nélkül:)
  • steweee
    #3128
    röviden összefoglalva ami most történik :

    1. a nyugat-európai és észak-amerikai gazdasági összefogás (bizonyos bibliai kisebbség pénzügyi érdekszférájának hatalma alá vont országok és kormányok összessége) nem versenyképes már sem gazdaságilag, sem katonailag a feltörekvő más nagyhatalmakkal, melynek kiemelkedő szereplője kína

    2. azért hogy az elsőséget meg tudja őrizni, vagy legalább ne maradjon le végérvényesen a következő húsz évben, növelni kell a gazdasági/katonai potenciált, melynek egyetlen lehetséges módja, hgoy a jóléti kiadásokat drasztikusan csökkentsék.

    3. a fejlett országokban ugye nem veszélyezteti az életszinvonalat jelentősen, hogy pl: hozzánk képest 4-6-8x-os jövedelmekből a lakosság döntő többsége továbbra is szépen megéljen, viszont csökkeni fog a saját célú olaj és energiafogyasztás, még silányabb műkajákat fogunk enni, a nyaralásra, egyéb szabadidős tevékenységekre fordított kiadásaikat csökkenteni fogják.

    4. az ilyen fos országokat, mint pl hazánk rettentő súlyosan fogja érinteni az újabb fogyazstáscsökkentés, hiszen eddig is ki voltunk zsákmányolva, plusz a gazdasági növekedést is teljesen megtorpedózza ez a folyamat, sose lábalunk ki már a válságból. azt meg nem kell hangsúlyozni, h ogy a jelnelegi fizetések a lakosság többségét illetően a tisztességes megélhetésre is kevés, nemhogy megtakarításra vagy luxuskiadásokra

    5. pár év alatt végiggyűrűzik a mesterséges válság, a hatalmi rendszer részét képző lakosság elfogadja azt a tényt, hogy sajnos most ez van, majd miután végképp megroppan néhány előre kiszemelt ország gazdasága és becsődölnek a "segítség" ellenére, amit a megintnemmondomki által irányított IMF és egyéb szervezetek nyújtanak, eljön a megfelelően időzített időpontja a színpadias megújulásnak egy új "világpénz" az amero segítségével.

    6. az egész színjáték arról szól, hogyan legyen versenyképesebb továbbra is a iz**** jajj majdnem kimondtam érdekszféra, mert a katonai előny is kezd elolvadni a gazdaságival együtt. egy biztos, csak szar világ jön, és mi szívni fogunk ezzel mint a torkosborz

    minden más csak mese habbal, egy felvezető előjáték a valódi cél leplezésére. ugyan az folyik mint a "jogállamiság"-nak elnevezett balettelőadásnál, DIREKT azért oylan bonyolult és átláthatatlan, hogy jó vitatémát adjon a lakosság döntő, és kevésbé tájékozott részének, valamint ellehetetlenítse a negatív folyamatok elleni demokratikus fellépés lehetőségét a hatalom birtoklása céljából. pl mint most a sztájktörvény)

    sok jó játékot kívánok a civilization nevű játékkal a kétkedőknek...
  • 1sajat
    #3127
    273 a juró. És lehet hétfő délelőttre már hetven alatt lesz. Nemrossz!
  • Bucser
    #3126
    A röhej az hogy a hitelminősítők ha lerontják az USA AAA minősítését akkor annak emelnie kellene a bondokra fizetendő kamatot. a poén az, hogy ennek az ellenkezője történt...
  • joebacsi
    #3125
    Az mondjuk tényleg durva, hogy mekkora hatalma lett a hitelminősítőknek.
    Vajon a minősítőket ki minősíti?
  • remark #3124
    Mire való a mesterséges gazdasági válság?
  • remark #3123
    Bedühödtek az olaszok: házkutatást tartottak a hitelminősítőknél

    Házkutatást tartott a Moody’s és a Standard&Poor’s milánói kirendeltségén az olasz ügyészség, mivel gyanújuk szerint a tőzsdei kereskedésben napok óta tapasztalható óriási zuhanás miatt a hitelminősítők „piaci spekulációi” felelősek.
  • remark #3122
    Obama: Az USA mindig AAA volt és az is marad
  • remark #3121
    Amit igazán nem értek, hogy még ti sem értitek azt, hogy a Tiszaeszlári per óta Magyarországon ettől nagyobb horderejű per nem volt ahol ennyire összezárna a hatalom, hogy megakadályozza az igazság kiderítését.
  • pzoli00
    #3120
    - a hét idézete: "Markets go up and down, but this is America, and no matter what happens, we will always be a AAA country"
  • remark #3119
    DEVIZAHITELEK - A Kuruc infó és a Magyar Nemzet azonos szintre süllyedt?
  • horthy
    #3118
    " Amerika annyi pénzt nyomtat amennyit csak akar ! " Látom van bőr a pofájukon ! Jün a " Hiperinfláció " ?

    http://www.privatbankar.hu/frisshir/hircentrum/greenspan_az_usa_annyi_dollart_nyomtat_amennyit_csak_akar%20_101365
  • PSG 1
    #3117
    Velemeny..??
  • ManoNegra
    #3116
    Ezer kép felér egy szóval: értéktelen



    "Jeff Clark a Casey Research-től érdekes történelmi albumot állított össze egy manapság egyre több embert foglalkoztató kérdéssel kapcsolatban: Hogyan változhat egy valuta értéke x-ről nullára? Ez nem történhet meg! Legalábbis a dollárral biztosan nem. Igaz?"
  • ManoNegra
    #3115
    Még egy kérdést engedj meg Bucser! Szerinted milyen erkölcsi alapokon nyugszik annak a szervezetnek a felfogása akik egyrészt a világ pénzügyi piacaira nagy befolyással rendelkeznek, másrészt az akkori elnöke ilyet nyilatkozik:

    "Demokratikusan megválasztott kormányok bukhatnak meg, és regionális háborúk törhetnek ki a nemzetközi élelmiszerválság következtében "
    És ez egy 2008-as "jóslat"...

  • Saintgerman
    #3114
    Én "megbízójaidat" írtam neked szándékosan, nem pedig mesteredet bucser !!
    Már csak azért is, mert a mesterét ismeri az ember, de megbízó lehet egy komplex láncolat is. Ennek a komplex átverésnek vagy te is az áldozata, ahol a részleteket megtanították veled, azt, hogy hogyan kell lehúzni a honfitársaidat. Áttekintést nem engedtek az egész lehúzás felett neked, még azután sem, hogy 10 évig iskolapadban pössedt a s@gged, csak azért, hogy képtelen legyél felfogni a kézenfekvőt, és kivitelezni egy nem mindennapi aljasságot, aminek magad is áldozata vagy. Ha még fel nem fogog is ! Talán majd egyszer leesik neked is, és akkor majd megérted végre, hogy hogyan mûködött az egész.
  • horthy
    #3113
    Ez Népszava cikk de megfogott :http://www.nepszava.hu/articles/article.php?id=426905&referer_id=friss

    Akkor mos Bankárainknak és az általuk madzagon logatott vagy táncoltatott politikusaik miatt jön a közelgő ujjabb világválság ?? Most megint szivni fog a világ a mértéktelen kapzsiság miatt ? Vagy ez csak egy fikció és a dollár örökké a legfontosabb kiválthatatlan " Vörös Pajzs " hulladék világvaluta lesz ? Az Europai központi bank azt mondta hogy válság esetén korlátlan likvididást nyujt majd a kereskedelmi bankoknak . Kérdés : ez mit jelent ész nélkül fogják majd nyomtatni az Eurot hogy mégtöbb legyen majd belőle növelve az inflációt ?
  • horthy
    #3112
    Akkor most a magyarországon müködő kereskedelmi bankok vettek föl Svájci frank-ot és azt adták ki hitelbe a Magyar Nemzeti bank-on keresztül átváltva az ügyfeleknek vagy csak szivassák az embereket az extra profitért ? Magyarul kértek forintot a központi banktól gondolom a Magyar Nemzeti Banktól ami ha joltudom a jegybank bár nem vagyok bankszakértő és a kapott forintot a szerződésben a svájci frank-hoz rögziteték mert ha ez igaz akkor most jól megszivatták a népet !

    http://bangasanyi.com/hu/2011/07/devizahitel-ez-egy-akkora-de-akkora-atveres/