7903
Space Engineers

Katt a képre
  • RoboKutya78
    #1719
    nem termel energiát kell hozzá a napelem bár nem tudom hogy reaktorból újra lehet e tölteni mindig napelemmel párosítottam ebbe az esetbe meg nem kötelező a reaktor hisz korlátlan energiát ad a napellem ha úgy forogsz a hajóval:)
  • SG fan
    #1718
    Ma készültem el az első kis hajómmal! Semmi extra csak egy kis sima utazó hajó! De amikor a munkám eredményében nem csak gyönyörködhettem hanem ki is próbálhattam és repülhettem vele úgy hogy minden tökéletesen működött az hihetetlenül isteni volt! :DDD Most még jobban megjött a kedvem a gémhez! :D

    Ja és lenne egy kérdésem: Az akkumulátor az voltaképpen egy energiatároló/backup item? PL: vészhelyzet esetére ha nem megy a reaktor mert kifogyott vagy megsemmisült elromlott? Vagy termel is energiát? Vagy mire jó pontosan?
  • RoboKutya78
    #1717
    kár hogy nem lehet a sima blokokat is kiíratni ezzel a damabe parancsal
    Most lestem meg csak úgy véletlenben elvileg az állomásom valami ok miatt 75 ponttal volt rossz állapotba így ki kellett javítanom.
  • SG fan
    #1716
    Hmm ez egész érdekes! Majd ki kéne próbálni de kicsit, zavar hogy még csak alpha... :S
  • SG fan
    #1715
    Nagyon komoly! :D
  • RJoco
    #1714
    Én most kiegészítettem vagy 300 flexszel az állomást. Olyan mint a sakktábla, de csak a fehér mezőkön van flex. A többin a továbbító rendszer megy. A hatótávja felfele, hát ez jó kérdés. Most szedtem szét a hajót teljesen. Elvileg úgy lett megcsinálva a rendszer, hogy a futóművek alatt van 1 blokk szabad hely. Ezt még szét kellene szednie. De nem tette. Volt pár rámpa elem, amit nem szedett szét. Közelebb nem nagyon akarom vinni, nehogy egyszer véletlenül elkezdje lebontani a futóműveket.
    A nagyon deformálódott blokkok gondot jelentenek, érdemes kijavítani az elején, hogy simán menjen a szétszedés.
    0,2 m/s elég jó sebesség, nagyjából tudta tartani a szétszedő.
    12000 hajtómű alkatrész jött ki a hajóból :)

    Az tényleg egy hack számítógép és azt írja egy gép egyszerre csak 1 dolgot tud hackelni. Vagyis érdemes jópárat felpakolni, hogy a fegyverzetet és antennát egyszerre lehessen kiiktatni.
    A kikapcsolt blokkot nem lehet távolról hackelni.
  • RoboKutya78
    #1713
    mi ez a hack számítógép izé?
    http://steamcommunity.com/sharedfiles/filedetails/?id=543770448
    jól értem most már meg se kellene támadni az ellenséget elég volna ezen keresztül átvenni a gép irányítását???
    Hm lehet meglesem mi a manó ez.
  • RoboKutya78
    #1712
    engem most az zavar hogy a vágófejeimnek a beavatkozó területét nem tudom ki rajzolni pedig az nagyon kéne.
  • RJoco
    #1711
    Majd megpróbálkozom vele.
    Korábban próbálkoztam ilyensmivel, mindent bekapcsoltam és semmit nem mutatott. Még direkt az érzékelők hatósugarának a beállítása miatt csináltam. Antenna is volt az állomáson. És nem mutatott semmit. Ez akkoriban volt, mikor valaki programozott egy program blokkot és hol zölden, hol pirosan világított a lámpa, az érzékelő állapotától függően.

    A kurzoros gond még mindig fennáll nálam is. Egy karakterrel hátrébb rakja a kurzort, mint ahova klikkelek.
  • RoboKutya78
    #1710
    Az egyszerű a progiba is meg tudod lesni
    kell egy antenna a bázisodra
    Nyomsz egy k betűt a felső menüben van az info menü ott találsz egy rakat pipa lehetőséget lehet nem az infó alatt nem emlékszem pontosan. Vannak ott olyan beállítások hogy az érzékelők hatósugarának mutatása vagy micsoda azt hiszem van egy a gravitációs mező mutatása pipa is. Ha bekapcsolod, kapcsold be a gravgent hogy mutassa a helyzetét a térképen a zöld halvány kocka fogja mutatni a gravitációs területet.
  • RJoco
    #1709
    Nem beállítani akarom, csak megnézni, hogy éppen hogy van lefedve az állomás, illetve a környező terület gravitáció ügyileg. Jelenleg van 3 generátorom, de csak kettőnek tudom a pontos határait. A 3. olyan helyre van építve, hogy ott elég nehéz behatárolni.
    Nameg a későbbiekben jó lenne tudni, hogy merre tegyem le a következőt.
    Ha nem lesz más, akkor kell kerítenem egy raszter hálós papírt és magamnak kell rajzolgatnom.
  • RoboKutya78
    #1708
    igen azt a videjót láttam
    Lehet rá kéne lesnem jobban a dologra bár a meghajtásnak az automatizálása lesz a legproblémásabb minnél kevesebb érzékelővel akarom megoldani a dolgot nagyon kicsi lett a drón hasznos felülete még a timer bloknak meg a számítógépnek is kell helyet találnom.
    elven tutti kell két időzítő az oda vissza mozgáshoz ha jól sejtem.Az SeTools szerintem nem használható gravitáció beállításra ha jól sejtem nem éred el a blokok beállítási rendszerét.
  • RJoco
    #1707
    Ha egy elem legyártási ideje 10s, akkor 300%-os teljesítménynél a legyártási ideje már csak 3,33s. Elméletben. A gyakorlatban sajnos nem így van vagy én nem tudom, honnan is számít a 10s. De az sem kizárt, hogy az SE wiki nem a legfrissebb és az a 10s nem 10-es.

    Ma meglepődtem, a medical feltöltötte a hidrogén tankom. Sőt, a hajóban ülve az állomásra dokkolva is feltöltődtem. Teljesen.
    A hidrogén palackot az oxigén tankba rakva tudtam eddig feltölteni. Viszont hidrogén nem volt a rendszerben. Hoztam át jeget a szétszedésre váró hajóból és most a hidrogén tankban is van hidrogén. A csaknem 10kg jég majdnem 50%-ra töltötte fel az oxigén tankot és 1,5% körülre a hidrogént.

    Nem használok SETool progit. Bár már gondoltam rá, hogy megnézem, hátha áttekinthető lenne benne a gravitációs tér.

    A fogott hajó programblokkjában talált progival lehet, hogy meg lehet oldani a drón problémád egy részét. Szerintem a menny ide és oda és dokkolj biztos menne. De ezt elméletileg az autopilóta is tudja, amikor bejött ez a funkció, még videó is volt róla. Az anyag mozgatást szortírozóval tudod megoldani. Az összekapcsoló kapcsolgatását meg szerintem időzítővel.
    Utoljára szerkesztette: RJoco, 2015.11.02. 14:38:50
  • RoboKutya78
    #1706
    Nem tudom meg lehet e oldani valahogy a dronokat hogy járőrözzenek a bázis körül és ha valami sérülés keletkezik a bázisomon akkor keressék meg a sérült elemet és javítsák meg.
    Illetve kéne okosítani egy drónt hogy csinálja a következőt
    dokkoljon egy helyen és vegyen fel minden elemet ami a legközelebbi konténerben talál majd lavírozzon el egy másik helyre ahol dokkolás után feltölti az ott levő konténert.
  • RoboKutya78
    #1705
    Ha nem akarsz szenvedni a vissza bontással ott a tools progi lemented a játékot belépsz a progiba megnyitod a mentést kikeresed a hajót és átállítod a tulajdon jogot
    visszamész és csodálkozol:) Elvben túlélőbe is mükszik.
  • RJoco
    #1704
    5 fps-sel tényleg nagyon kitartó vagy. Én már beújítottam volna egy gépet vagy más elfoglaltságot kerestem volna. Hamar kimerít és erős fejfájást okoz, ha gond van az fps-sel.

    Szerintem azzal, hogy átállítottad a hajó tulaját, lelassítottad a műveletet. Eddig azt vettem észre, hogy ami nem az enyém, azt sokkal tovább tart leflexelni, mint ami az enyém. Tegnap a szerver beállításnál volt a hacking-re egy paraméter, növelni vagy csökkenteni lehetett az általános időt. És más feltörést nem ismerek, minthogy lebontani kék vonal alá, majd visszaépíteni.
  • RoboKutya78
    #1703
    Tegnap csúnyát bakiztam így kénytelen voltam kreálni egy javító dron rendszert a bázisom köré:)
    Felfegyvereztem a rendszert telepítettem pár gépágyút a grinder oldalaiba:)
    Gondoltam printelek egy hajót kísérletezésre beraktam egy bányászt.
    Eléggé nehezen kezdett neki a vágó leszedte a fúrókat.
    Na mondom lehet hogy azért mert sajátként van beállítva a hajó és gondoltam akkor nem úgy áll neki a rendszer mint kéne.
    Átállítottam space piratra.
    Ebbe a pillanatban mint a barom elkezdték kilőni az ágyúk a helyéről a hajót az meg elindult valamerre csak úgy magától.
    Na mondom gyorsan visszaállítom a hajó besorolását. Észrevettem hogy az egyik ágyú mint a barom lövi az egyik grinder fejet.
    Húú mondom, na most hogy keresem meg melyik elem sérült a rendszerben.
    Aztán eszembe jutott hogy az állomáson beállítottam egy monitort hogy mutassa a sérült rendszereket. Szerencsémre jól működött, viszont a blok beazonosításánál gondom volt mert több is volt abból a blokból azonos néven.
    Na mondom akkor ezt is tisztázom átneveztem a 150 fejet más más számmal.
    Oké be van azonosítva a sérült blokk lehet javítani, na de mondom az már milyen snassz egy engineer részéről ha ezt a feladatot se bonyolítja meg magának és miért ne oldaná meg a javítási problémákat a központi sky trónszékéből:)
    Készítsünk egy drónt meglett a dolog a székemből simán fel tudom venni a hajóra a kívánt mennyiségű alkatrészt és nekiálltam a javításoknak:)
    Hopi mondom ideje lenne meglesni mi az a piros felhő 5 6 ezer kilométerre tőlem, na akkor jön a következő fázis a harci dron alkalmazása a sky trónszékből:).......folyt köv?:)
    Most jutott eszembe egy dron gyártót még be tudnék suvasztani a rendszerbe valahova:)Mindezt 5 fps-el kitartó vagyok!!:)
    Pedig csak egy vágót akartam kreállni:)
    Utoljára szerkesztette: RoboKutya78, 2015.11.02. 11:55:19
  • RJoco
    #1702
    Ez jó kérdés, szerintem nem keletkezik hulladék. Ahhoz igencsak erős behatásnak kell történnie. Például megrakétázom a hajót.
    0,5 m/s-nál semmilyen kár nem keletkezik ütközés során. Gyorsabban meg nem érdemes haladni, mert úgysem tudja eldolgozni a flex és amúgy sem akarok kárt okozni magamnak.

    Kreatívban nem néztem, hogy mit dolgoz fel a gép. Ott teljesen lényegtelen. Próbáld meg túlélőben.
  • RoboKutya78
    #1701
    Amúgy nem tudom van e valami beállítási lehetőség e erre de kreatív módban amikor bedobtam a hajót a kések alá szinte semmi nyersanyag nem keletkezett lehet át kéne dobnom kreatívba a cucclit.
  • RoboKutya78
    #1700
    Nem tudom ezeknél a préselős rendszereknél a nem megfelelő vágási sebesség eltalálása esetén nem keletkezik több fém hulladék?Bár azt se tudom mikor jön létre fémhulladék biztos van valami behatási folyamat amire létrejön
  • RJoco
    #1699
    A korábbi hsz-emben tévedhettem. Nem valószínű, hogy a mod bugos vagy a gép rossz.

    Ha jól értelmezem, akkor, ha egy hajó belép az érzékelő hatótávjába, akkor az érzékelő működésbe hoz valamit. Mivel a hajó nem távozik, ezért tovább működteti a dolgot.
    Mikor te leveszed az érzékelő hatótávját 1-re, akkor kiesik a hajó az érzékelési területből, ezért kikapcsolja azt a dolgot, amit működtetett.
    Mikor ismét felviszed az érzékelő hatótávját, akkor ismét bekapcsolja a dolgot, mert ismét érzékelte a hajót.

    Lényegében az érzékelő jól működik. Az életben is csak egyszer zárja az áramkört az érzékelő és egész addig zárva is tartja, amíg a hatótávjában van a tárgy. Innen kezdve az elektronika végzi a dolgát, amire kötve van.

    A játékban a legegyszerűbb ilyen jellegű elektronika az időzítő. Csak szerintem nem jól állítottad be. Nem az érzékelőt kell kapcsolni vele, hanem azt a dolgot, amit működésbe akarsz hozni. Van rajta időzítő funkció is, így ismétlődőre is állíthatod a dolgot, de ehhez legalább 2 időzítő kell. Az egyikkel bizonyos idő elteltével bekapcsolod, majd a másikkal x idő múlva lekapcsolod és indul az egész újra. Ha a hajó eltűnt az érzékelő hatótávjából, akkor kikapcsolja a bekapcsoló időzítőt (vagy leállítja a visszaszámlálást).
    Ismereteim nem hiánytalan e téren, de én így állnék hozzá a probléma megoldásához és menet közben, ahogy felfedezem a lehetőségeket és korlátokat, úgy igazítanám a megvalósítást is az elképzeléshez.
    Utoljára szerkesztette: RJoco, 2015.11.02. 09:29:06
  • RJoco
    #1698
    Még nincs szétszedve, mert a rámpás részek szeretnek becsúszni 2 flex közé és emiatt megakad a művelet. Még kicsit építenem kell hozzá.
    Van még 2 ilyen hajóm próbálgatni :)
    Nem igazán tudtam rávarázsolni a kerekeket, hogy minden oszlopra illeszkedjenek és rendesen mozogjanak is. A futómű egyszerűbb és stabilabb.
    Az oldalirányú mozgás hasznos lenne, de vannak itt olyan erőhatások, hogy pikk-pakk szétrobbannak a dolgok és elszállnak.
  • i robot
    #1697
    Állat nagyon! Milyen gyorsan kapta szét azt a hajót?

    A tető mozgatása nem lenne jobb kerekekkel?
  • RoboKutya78
    #1696
    juuj nem sámlíí :)

    Utoljára szerkesztette: RoboKutya78, 2015.11.02. 00:23:50
  • RJoco
    #1695
    Kipróbáltam a szétszerelő üzemem. Sajnálatos módon teljes egészében le kell fednem a területet flexekkel, mert a 2 méter üres területre simán beszorulhat valami. Bár még megpróbálom csillag szerűre megcsinálni, hátha nem kell annyi flex, de így is 600 fölé emeli a darabjukat. Viszont még mindig gyorsabb lesz a szétszedés, mint kézzel.
    Sajnálatos mód bugok megint voltak, 2 futómű belemélyedt az oszlopba és nem akart kijönni. Persze ezzel egy időben a tető sem állt egyenesen. A szétszedni kívánt hajó elengedése után magától helyre rándult.
    A másik bug, hogy egyes nagyon sérült blokkokat nem volt hajlandó szétszedni. Mivel grafikailag annyira eldeformálódott, hogy a széle a flexbe ütközött, ám a központi része 1 blokkal odébb volt, amit a flex már nem ért el.
    15 kép készült, melyet albumba rendezve ITT érhettek el.
  • RJoco
    #1694
    Akkor nem értem, hogy mire is kell. Szerintem a mod rossz, nem erre készítették fel. 5 km amúgy is elég távoli dolog. Lehet, hogy a géppel is gond van, nem bírja feldolgozni.

    Jobb lenne, ha legközelebb valós gondot írnál le és akkor én sem vacakolom el az időmet olyannal, amire senkinek semmi szüksége.
  • RJoco
    #1693
    A gomboknál nekem nincs gondom. Ma volt problémám a vezérlők elérésével. Nem mindig akart előjönni a sárga jelölés, hogy hozzáférjek.

    A szövegmezőknél, mint amit a képen is írtál, ott volt gond. Mindig egyel odébb tette a kurzort, mint ahova klikkeltem. Most nem tudom, hogy a német nyelv miatt jött rendbe vagy csak egyszerűen már nem klikkelgetek így. Számokat törölni szoktam és újraírni. A szövegnél meg lehet, hogy megszoktam már.
  • RJoco
    #1692
    Hát ez sajnálatos, azért köszi, hogy megnézted.
  • SG fan
    #1691
    Egyelőre nekem nem baszakodott az egér! De ez még nem jelenti, hogy ne lehetne bugos...
  • laci4321
    #1690
    Na mindegy, bonyolult lenne elmagyarázni miért, de akkor is arra lenne szükségem, hogy a szenzor újraellenőrizze az érzékelőterületét. Hogy újra akciót indítson ha találat van az érzékelőterületében. Ezt úgy lehetne megvalósítani, ha a szenzor hatótávja lecsökkenne 1-re, majd visszanövelnénk az előző értékre. Egy elég könnyű szkript lenne.
    Meg tudom oldani timer blokkokkal a problémám, de az nem lenne 100%-ig megbízható megoldás!

    Bevallom nem próbáltam ki hogy kilépésnek érzékeli-e ha valami felrobban a belsejében, az csak egy példa akart volna lenni, hogy szemléltessek, mert azt nem tudom leírni egyszerűen, és ez hasonlított a problémára a legjobb közelítésben. De a szenzor akkor is úgy működik, ahogy leírtam, mert a tényleges problémámnál ez a gond. Egyszerűen csak egy szkriptre lenne szükségem, ami a hatótávot lecsökkenti aztán visszaállítja és kész :D

    Ha kész a kis eszköz amit kiötlöttem akkor megosztom és meglátjátok :D Csak e nélkül nem lesz tuti a cucc :D
  • RoboKutya78
    #1689
    Kezdem dörzsölni a tenyerem mikor fog összeomlani a játék az effajta elgépelési hibákból kifolyólag:)
    Nem tudom csak nálam nem pozicionál rendesen az egér?? Vagy mindenkinél a nyíl hegye alá esik a találat jelzés??
    Azt se vágom hogy egyes gombokat miért nem tudnak értelmesen pozicionálni
    gondolok itt a blokoknál az első sorban levő on off gombra, ha a csoportot akarok megadni akkor ha véletlen a függőleges vonalnál kattanok egyet tutkó hogy kikapcsolom a blokot azt nézek miért nem jó a buli.
  • SUPERTRABI
    #1688
    Olvastam, nem lehet megcsinálni, mivel scriptel nem lehet anyaggyártást inditani
  • RJoco
    #1687
    Ripityára lőttem ugyanazt a kis hajót és a lámpa ismét kialudt. Bár elég rendesen kellett küldenem ahhoz képest, hogy alig állt 88 blokkból.
  • RJoco
    #1686
    A továbbító cső üveg felület kivétele elég érdekes. Ha elég messze megyek, akkor van üvegfelület és ahogy közeledek, úgy egyszercsak átalakul és az üveg olyan lesz, mint a keret.
  • RJoco
    #1685
    Vagy a mod hibás vagy nincs jól beállítva nálad valami. Bár szerintem inkább a mod a hibás, ahogy leírtad a jelenséget.

    Most próbáltam. Egyszerűen leraktam az érzékelő mellé egy lámpát. Beállítottam kis hajóra és semmi másra!
    Csináltam egy kis hajót, tele bombával. Mikor az érzékelő fölé vittem, a lámpa zöldre váltott. Megsemmisítés után lekapcsolt a lámpa, mert nem maradt semmi.
  • laci4321
    #1684
    Ez az életben is így van? :D De ez nem az élet, ez a Space Engineers. És itt nem így van. A probléma ott kezdődik, hogy a szenzor nem küld infót arról, hogyha valami nem kilép a hatótávjából, hanem megsemmisül benne!

    Ahogy a játékban van: A szenzor nem küld folyamatosan infót arról, hogy valami a területén belül VAN. Egyetlen egyszer küld infót (jelet, inputot) arról, hogy valami BELÉPETT a területébe. És kész. Nem azt hogy ott van (másodpercenként valahányszor), hanem hogy belépett (egyetlen egyszer). Mert ha az a valami eltűnik, de úgy hogy nem kilépett a területről, hanem eltűnt, megsemmisült, akkor a szenzor azt nem érzékeli, nem küld arról információt (jelet, inputot) és nem áll le az időzítő amit a belépéskor bekapcsolt.

    És ha a az időzítő nem áll le, akkor nekem fogalmam sem lesz arról, hogy az a valami ott van-e akkor még, vagy eltűnt-e már. Ezért gondoltam, hogy meg lehet-e oldani egy szkripttel a dolgot. Akár úgy hogy a szenzor hatótávját lecsökkenti 1-re, majd újra megnöveli az előző értékre (gyorsan, de fokozatosan), mert akkor kipróbáltam, a szenzor újra teljesítette az 1. slotjába bevitt parancsot, ha érzékelt. (Időzítő start) Mintha újra átvizsgálta volna az érzékelőterületét.

    Egy moddal meg lehet növelni a hatótávjukat akármennyire (bár 50.000 m fölött nincs értelme, mert nincs a memóriában a fölött semmi, csak majd a bolygók), és érzékelőhálót akarok csinálni (5000m-es szenzor hatótáv). Minden egyes szenzornak le-fel csökkenteni a hatótávját azért hogy frissítsem "meglehetősen" időigényes. Mert 5000m-en belül meg tudom semmisíteni a hajókat a nélkül, hogy kilépnének a hatótávból. És így egy idő után már használhatatlan lesz a szenzorháló. Nekem kell manuálisan leállítani a szenzorok által futtatott időzítőket, és a hatótávot lecsökkenteni, majd újra megnövelni minden szenzornál, hogy újra aktiválódjon az 1. slotban lévő blokk és infót kapjak arról, hogy a hatótávon belül van-e még valami.
  • RJoco
    #1683
    Érdekes, de a jel, input vagy akárhogy is nevezed, még mindig nem tiszta. Itt valamit működtetsz és a szenzor tulajdonságaiból adódóan, ha érzékel és zárja az áramkört, akkor az addig zárva marad, míg érzékel. Ez az életben is így van. Az, hogy mit működtetnek vele vagy esetleg egy IC lábára van kötve és onnan kezdve egy program végzi a műveleteket, már más kérdés. De az alap játék még nem ennyire bonyolult. Persze script-be sokmindent bele lehet írni, ha valaki ért hozzá.

    Gyanítom hangot csak egyszer játszik le a rendszer és nem ismétli. Erre az esetre kell az időzítő. Mikor érzékel, akkor az időzítőt kapcsolja be és az ismétli a dolgát. Mikor nem érzékel, akkor kikapcsolja az időzítőt.

    Én ezt egyszerűen lámpákkal akarom megoldani. Mikor hatótávban van valami, akkor világít, mikor nincs, akkor le van kapcsolva. De, ha úgy jobb, akkor pont fordítva is lehet kapcsolni.
  • laci4321
    #1682
    RoboKutya78: Vagy használhatod az Amount parancsot, az a legegyszerűbb. Amount [G:fegyverek]. Minden egyes torony külön sorban ki lesz írva és progress barral a benne lévő muníció.

    A szenzort annak a reményében kapcsolom ki-be, hogy hátha küld új jelet. De nem :/

    A lényeg az lenne, hogy ha pl. felrobbantok valamit a hatótávon belül, akkor az ugye nem lép ki a hatótávból, tehát nem teljesül a szenzor 2. slotjában lévő parancs. Ezért arra gondoltam, hogy ki-be kapcsolom a szenzort és ha teljesül az 1. slotban lévő parancs akkor az objektum még ott van, ha pedig nem teljesül akkor nincs ott. De nem működőképes a dolog, mert hiába van még ott, akkor sem teljesül az 1. slotban lévő parancs, nem kapok információt :(

    Ezért kéne valahogy megoldani, hogy de mégis teljesüljön, a szenzorral tudjak egy kérést intézni egy szkripttel, hogy a szenzor érzékeljen.
    Utoljára szerkesztette: laci4321, 2015.11.01. 17:31:05
  • laci4321
    #1681
    RoboKutya: Ne az Inventory parancsot használd, hanem az InvList-et. Tök ugyan az mint az Inventory, csak nincsennek kiírva a kategóriák, csak simán az anyagok mennyisége és kész. (Benne van a leírásban is.) Aztán meg az echo helyett a center-t használva középre rögzítve kiírhatod a torony nevét. A center tök ugyan úgy használatos mint az echo, csak itt középen lesz a szöveg
  • RJoco
    #1680
    És miért kapcsolod ki a szenzort?
    Egy időzítő blokk lehet, hogy megoldaná a gondot.
    Milyen parancsot hajt végre pontosan a szenzor?