1002
Hadviselés a világűrben


  • [NST]Cifu
    #962
    Ha ezeket nem ismered, akkor nem fogod megtalálni. Itt nem megtalálásról van szó, hanem egy ismert szonda megfigyeléséről. A két dolog teljesen más. Észlelni lehet, megtalálni nem.


    Megint idézek tőled:

    Már írtam, de akkor leírom neked is, ha egy tárgy messze van, annál kisebbnek látom, ha már nagyon messze van, akkor nem látom. Ez infravörösre is igaz, hiába tér el a környezetétől ha annyira messze van, hogy nem látom, ennek nem a termodinamikához van köze, hanem vagy józan paraszti észhez, vagy ha tudományos közelítem meg akkor az optikához. Utóbbit biztos tudod, hogy a szögelbontás nem végtelen... ennyi.

    A fenti ehhez képest már elég nagy pálfordulás, nem igaz?

    Tehát 420W kisugárzott hő, 100 AU feletti távolság, és észlelhető. Csak eljutunk valahova.
    Akkor azt a részt, hogy nem felderíthető, végre magunk mögött hagytuk, ha jól tévedek, Most ott tartunk, hogy meg tudjuk-e találni.

    Azt már te magad is leírtad, hogy ez számítási teljesítmény kérdése (a nagyságrend aligha kezelhetettlen, lásd ATLAS példaban említett számok, csak itt ugye nagyságrenddel többünk lesz), és a szoftverek által azonosított gyanús célok emberi ellenőrzése.

    Tessék forrás: megfigyelés illetve keresés kutatás jelentése, értelemező kéziszótár
    ...
    Egész pontosan mire szeretnél forrást, és mire szeretnél számot? Alapvető fogalmi tévedésre mint mi a különbség a kereséses és megfigyelés között, nos, értelemező kéziszótár? Vagy a 7.osztályos tananyagot szeretnél, hogy a távoli tárgyak fényessége, mérete csökken? Vagy, hogy van olyan, hogy zaj, meg rádiózaj, mert erről soha nem hallottál, gondolom. Rendben, beraktam őket, csak neked. De én vagyok a troll, persze.


    Figyelmeztetés után Trollkodásért négy büntipont. Jól el fogunk játszani... :)

    Felhozok példákat, hogy milyen távolságból milyen méretű aszteroidákat fedezünk fel, felhozok számszerű példákat, hogy milyen távolságból milyen kisugárzás adott, és egy példát, milyen észlelési képességű távcsővel számolunk.
    Erre nekiállsz értelmező kéziszótárat linkelgetni. Igen, ezt hívják trollkodásnak...

    Ezzel alapvetően két probléma van. Egyrészt a képen nagyon sok pixel van, ami ugyanazokkal a tulajdonságokkal rendelkezik mint a megtalálandó űrhajó, így kiszűrni lehetetlen. Másrészt a felbontás miatt nem lehet egy pár méteres űrhajót kiszűrni Mars közelében, persze több tíz km igen.


    Ahogy le is volt írva, egy feltételezett űrgyár a LMO pályán mozgást jelent, az ISS Alfa-t is meglátnánk, ha a Mars körül keringene. Igen, egy pixel méretű lenne, de az, ahogy kering a Mars körül feltűnne a képeken...
    Ugyanezen az elven találják meg az aszteroidákat is...

    De jó volna, ha most már te is bizonyítanád az állításid, és nem áthárítanád a másikra folyamatosan, hogy én bizonyítsam, de neked elég ugye kijelenteni!


    Bizonyítéknak nyilván nem felelnek meg a belinkelt képek, amelyeken a látható fény tartományában 45 méteres aszteroidát vettek észre 20 millió km-ről a Föld légköri torzítása ellenére. Nem elég az ATLAS honlapjának adatai, amely meghatározza, hogy a Föld légkörén át, 0,5 méteres tükörrel rendelkezű távcsövekkel 100 méteres objektumot tudnak észlelni 40 millió km-ről, és a pályáját hozzávetőleg megállapítani. Nem elég a felhozott példa a kisugárzott hőmennyiség és a távolság alapján megadott értékek a Voyager 1 esetében, és az alá rakott JWST érzékenységi adatok.

    Értem, ezek nem bizonyítékok...

    Végül is ez csak 768 km átmerőjű kb. Azért kb. mert pontosan nem tudjuk, mint ahogy a pálya is csak közelítőleges. És megint a kutatás szót nem érted, van kismillió Kuiper objektum, amiből ez megvan.


    A képet arra hoztam fel példának, hogy az általad belinkelt IR háttérsugárzásból hogy ugrik ki egy objektum.

    Méghozzá egy 2 arc sec-es felbontású képen. Számoljunk, 2 sec felbontás, 768 km átmérő, az cirka 79 000 000 km, vagyis ~0.5 AU (Astronomical Unit). Vagyis ha fél AU-ra lenne, akkor lenne egy pixel, és mégis látszik ~46AU-ról, micsoda meglepetés...

    A JWST felbontása és érzékenysége pedig ugyebár pár nagyságrenddel jobb (ott van az összehasonlító táblázat a #931 -es hsz.-ben).
    Utoljára szerkesztette: [NST]Cifu, 2016.01.06. 17:01:38
  • Irasidus
    #961
    Ok, javítom. De azért ti is tudnátok keresni a googléban ha akarnátok.

    "Nem tudom, hogy a te szemednek mekkora a felbontása, de az enyém képes érzékelni jó néhány csillag fényét is az éjszakai égbolton."

    A csillagok pontszerűek, nincs felbontásuk, és körülbelül olyan 1500 darabot láthatsz Magyarországról szabad szemmel. Egy csillagot hasonlítasz egy hajtóműhöz? Kell ecsetelnem, mi a probléma a hasonlattal vagy nem? (Vigyázat, pontszerű és a pont=pixel nem ugyanaz.)

    "Pedig hidd el ezek nagysága is bőven az emberi szem felbontása alatt vannak ilyen távolságból. Sőt abban is biztos vagyok, hogy a 7,5 milliárd fényévre lévő GRB 080319B is bőven az emberi szem felbontóképességénél kisebb. Mégis szabad szemmel látható volt."

    Szintén nem összehasonlítható egy hajtóművel a fényessége, a lefolyása, és az energiája. Továbbá szintén nincs felbontása, illetve a rövid ideig tartó mivolta miatt helyzetét sem ismerjük, és a lényeg még mindig ez lenne, ugyebár? Ez így érthető?
    Utoljára szerkesztette: Irasidus, 2016.01.06. 15:44:53
  • Ninju
    #960
    Azt azért tegyük tisztába, hogy az általad linkel mikroszkópok felbontását taglaló wiki oldal nem annyira releváns a mostani témában. Nem érdekel minket a tárgy alakja, színe és az sem, hogy milyen irányba áll éppen. Ezek a követés során lényegtelen információk.
    Nem tudom, hogy a te szemednek mekkora a felbontása, de az enyém képes érzékelni jó néhány csillag fényét is az éjszakai égbolton. Pedig hidd el ezek nagysága is bőven az emberi szem felbontása alatt vannak ilyen távolságból. Sőt abban is biztos vagyok, hogy a 7,5 milliárd fényévre lévő GRB 080319B is bőven az emberi szem felbontóképességénél kisebb. Mégis szabad szemmel látható volt.
    Nem kell a keresett tárgynak nagyobbnak lennie egy képpontnál. Bőven elég, hogy az általa leadott sugárzás az érzékelési szint fölé emelje az átlagos jelszintet az egy képpontra eső területen.
  • Irasidus
    #959
    Végül is ez csak 768 km átmerőjű kb. Azért kb. mert pontosan nem tudjuk, mint ahogy a pálya is csak közelítőleges. És megint a kutatás szót nem érted, van kismillió Kuiper objektum, amiből ez megvan. Ha sok ezer halálcsillag méretű űrhajó kering a Kuiper-övben akkor igen, megtalálhatunk jó párat belőle. Ez nem ugyanaz mint egyetlen darab, kicsi űrhajót megtalálni. Itt sem szükséges link, mivel minden adat megvan a te linkedben, a probléma, hogy súlyos logikai tévedésben vagy, amire rávilágol érvekkel.
    Utoljára szerkesztette: Irasidus, 2016.01.06. 15:27:51
  • Irasidus
    #958
    Az az űrgyár viszont kering a Mars körül (hacsak nem a valamelyik Lagrange pontra telepíted, igaz akkor meg a Mars Nap körüli pályáját követi), tehát a mozgását fel lehet fedezni. Hiába csak egy pixel, akkor is mozog...


    Ezzel alapvetően két probléma van. Egyrészt a képen nagyon sok pixel van, ami ugyanazokkal a tulajdonságokkal rendelkezik mint a megtalálandó űrhajó, így kiszűrni lehetetlen. Másrészt a felbontás miatt nem lehet egy pár méteres űrhajót kiszűrni Mars közelében, persze több tíz km igen. Linkeltem nyers képet, linkelte zajról is anyagot. De jó volna, ha most már te is bizonyítanád az állításid, és nem áthárítanád a másikra folyamatosan, hogy én bizonyítsam, de neked elég ugye kijelenteni! Másrészt létezik egy olyan dolog a tudományba, hogy forrás nélküli kijelentést lehet cáfolni, forrás nélkül is. Ha már riposztozunk, és nem a témával foglalkozunk akkor talán a gerendát a szemedből ki lehetne szedni...

    Utoljára szerkesztette: Irasidus, 2016.01.06. 13:39:36
  • Irasidus
    #957
    "Ha meg Pulzus-Nukleáris meghajtásról van szó, akkor egyenesen nukleáris töltetek robbanását láthatjuk, amely elég széles spektrumban észlelhető... "
    Valóban, nem mindegy miről beszélünk. Egyetértek.
    Ott volt a Voyager 1 példája, a számolt magnitudo 28-as. Utána a példa a JWST érzékenyéségével, amelyen bőven belül van. Vagyis képesek vagyunk (leszünk) észlelni. A Voyager 1 esetén pedig mindössze 420W hulladékhővel számolt, egy űrhajó ennél sokkal többet termel. Miután ezt a tételt továbbra se cáfolta senki, maradjunk ennél. Vagyis 420W hő látható ~17 milliárd km-ről (~113 AU). Innentől kezdve azt hiszem azt az érvelést, hogy márpedig nem láthatjuk, hanyagolhatnánk is. ... Felhozok egy számszerű példát, konkrét űrjárműre, amelynél nem tudom, hogy kerül elő a VLBA, lévén a 420W ugyebár a Voyager 1 esetében egy becslés, ráadásul ha valamibe bele akarhattál volna kötni, akkor az pont ez a 420W lett volna, lévén a Voyager 1 három RTG-je egyenként 160W elektromos és 2,4KW hőteljesítményre képes (forrás), vagyis a Pu238 feleződés miatt csökkenő elektromos teljesítmény lehet a 420W, a leadott hőteljesítmény még mindig több kW. A hőtel
    A Voyager esetében, ismerik a távolságot, a pályáját, a rádiófrekvenciát. Így lehet modellt készíteni, és elkülöníteni a zajtól. Ha ezeket nem ismered, akkor nem fogod megtalálni. Itt nem megtalálásról van szó, hanem egy ismert szonda megfigyeléséről. A két dolog teljesen más. Észlelni lehet, megtalálni nem. Ez a nagy különbség. Tessék forrás: megfigyelés illetve keresés kutatás jelentése, értelemező kéziszótár
    Leírod, hogy nem lehet észlelni, mert hát szögfelbontás és nem látjuk csak mert azért, és kész.
    Nem az írtam, hogy kész. Leírtam a fizika nyelvén, meg laikus nyelven is, hogy működik az optika, a fényesség. A távolsággal mindkettő csökken, ezt egy gyerek is tudja, de te valamiért nem vagy hajlandó tudomásul venni egy alapvető fizikai jelenséget, amit elvileg minden nap a saját szemeddel is tapasztalhatsz. Nem tudom milyen magyarázatot vársz egész pontosan!? Linkeltem az optikát, de akkor linkelem még egyszer jó? optika 7. osztályosoknak, részletesebben: felbontás fénnyesség
    "Azután ott van a kommunikáció problémája, hiszen ha az űrhajó használja a rádióját, akkor azt el lehet csípni SIGINT (SIGnal INTelligence, leegyszerűsítve rádiótechnológiai kémkedés) műholdakkal. "
    Attól függ milyen erős ez a rádiójel, mennyire ugrik ki a zajból, ha csak annyira mint a Voyager akkor tű a szénakazalban. Másrészt ha elég erős, és nem ismered a frekvenciát, akkor keresheted. A SETI több millió frekvenciát vizsgál át, amihez a lakosság számítógép-kapacitását is igénybe veszi, így sem tudja az összest átnézni. De tegyük fel ismerjük a frekvenciát, ha hajó sebességét nem ismerjük akkor a dopler-eltolódás miatt sávszélesség eltolódás következik be, ami miatt nem fogod tudni felfedezni. De mindenesetre még mindig könnyebb rádiójeleket keresni, mint hőt.jel zaj aránya modern csillagászatban
    Rádió zaj
    "Egyébként nagyon tetszik, hogy folyamatosan paprikázod a hangulatot, laikusnak kikiáltva, személyeskedve, viszont soha, egyetlen konkrét példát vagy számot nem írtál még le, egy forrásmegjelölést nem adtál meg, függetlenül attól, hány konkrét példát és adatot is adok meg, forrásmegjelölésekkel. Ezt a viselkedést hívják trollkodásnak és személyeskedésnek. Lehet játszani ezt egy ideig, csak aztán lehet, hogy megunom..."
    Egész pontosan mire szeretnél forrást, és mire szeretnél számot? Alapvető fogalmi tévedésre mint mi a különbség a kereséses és megfigyelés között, nos, értelemező kéziszótár? Vagy a 7.osztályos tananyagot szeretnél, hogy a távoli tárgyak fényessége, mérete csökken? Vagy, hogy van olyan, hogy zaj, meg rádiózaj, mert erről soha nem hallottál, gondolom. Rendben, beraktam őket, csak neked. De én vagyok a troll, persze.
    Utoljára szerkesztette: Irasidus, 2016.01.06. 13:32:10
  • Irasidus
    #956
    A hátrasugárzás is zaj, hacsak nem azt kutatod.
  • Ninju
    #955
    Korábban még a zaj volt a probléma, most meg hirtelen a háttérsugárzás?
    Nem vagy következetes.
  • [NST]Cifu
    #954
    És így néz ki egy ~700km-es Kuiper-öv béli feltételezett törpebolygó a Spitzer űrtávcső infravörös képén, amelynek a felszíni hőmérséklete ~39-40 kelvin, a Naptól mért távolsága pedig ~46 AU...

  • [NST]Cifu
    #953
    Ott van pl. a James Webb űrteleszkóp árnyékolása, elég brutális. Olyannal le lehetne árnyékolni egy irányból az űrhajót?


    Természetesen ez egy lehetőség, hogy a radiátorokat és a hajótestet leárnyékold egy irányból, a felületét pedig a lehető legsötétebb anyaggal bevonod. Csakhogy az nagyon nagy méretű lesz, és ezáltal viszont kitakar a háttérből, magyarul a másik félnek elég lesz azt figyelni, hogy hol takarja ki a háttérben lévő csillagokat, égitesteket valami. Ezzel megnehezíted a felderítést, de továbbra is felderíthető lesz.

    Itt egy felvázolt lehetőség egy ilyen automatizált "csatahajóra":

  • [NST]Cifu
    #952
    Ha a Hubble urteleszkopot a Marsnak szegezzuk, akkor a felbontasa, azaz a pixelmerete 27km. Ez akkor ha a mars a leheto legkozelebb van, de altalaban ennek a tobbszorose, akar 10x-ese a tavolsag.
    A legtobb gyar vagy urhajo ennel joval kisebb. Nem mondom hogy lehetetlen, de nagggggyon sokat kell fejlodjon az optika:)


    Az az űrgyár viszont kering a Mars körül (hacsak nem a valamelyik Lagrange pontra telepíted, igaz akkor meg a Mars Nap körüli pályáját követi), tehát a mozgását fel lehet fedezni. Hiába csak egy pixel, akkor is mozog...

    A fenti miatt ez korai elorejelzo rendszernek meg elmegy, de tul sok informaciot nem fog adni azon kivul hogy van ott valami.


    Igen, és az így leszűrt célpontokat aztán nekiállhatsz komolyabb űrteleszkópokkal figyelni huzamosabb ideig...


    Ezzel csak az a problema, hogy nem sci-fi, hanem ma is letezo technologia. A repulok lopakodotechnologiajanak jelentos resze az infravoros sugarzas elrejtese/elteritese. Pl nezd meg az F-22 hajtomuvet hogyan arnyekoltak, szinte a teljes infravoros sugarzast egyetlen iranyban bocsajtja ki.


    Őőőő... Te nagy tévedésben vagy, az F-22A Raptor hajtóműve nincs igazán árnyékolva. Ráadásul a mai infravörös szenzorok már messze nem csak a hajtómű által kisugárzott tartományában (1-2 mikron) észlelnek, hanem inkább a 10 mikronos tartományban, ahol az egész gép látható...

    Lásd a videót, az F-22A bemutató 1:37-től kezdődik:



    Ezt látja egy AIM-9X érzékelője a becsapódás előtt a QF-4 célgépből:


    Utoljára szerkesztette: [NST]Cifu, 2016.01.06. 09:26:32
  • [NST]Cifu
    #951
    Mondjuk en szvsz orulnek, ha a "Hadviseles a vilagurben" valoban arrol szolna ami a topik cime, nem pedig a tema egy kiragadott szeleterol, amit a korabbi hozzaszolasokbol kell kivadaszni, hogy mi is az. Igy eleg nehez barkinek is bekapcsolodni a temaba.


    Senki sem mondta, hogy a téma egy kiragadott szeletéről szól a topic. Arról szól, ami a címe, az űrhadviselés megvitatása reális megközelítésben.

    Az helyzettol fugg. Latom te minden penzt a felderitesbe tolnal, de egy valodi ellenfel a helyzet fuggvenyeben egyaltalan nem biztos, hogy igy dont.


    Egyáltalán nem oda tolnám, mindössze roppant fontosnak tartom. Ha belegondolsz, ez a mai viszonylatban sincs másképpen, nem véletlenül áldoznak a nagyhatalmak annyi erőforrást a különféle felderítési módszerekbe (kezdve a hagyományos humán kémkedéstől egészen a Föld körül keringő műholdakig).

    A hajtomu energiajat pedig nem kell teljesen elrejteni, csak a megfigyelo iranyaba. Igy mukodnek ma is a lopakodo technologiak. Ezzel parhuzamosan pedig a zavarasrol, mint lehetosegrol meg senki sem beszelt.
    Tul sok tenyezos jatek ez ahhoz, hogy kijelentsd hogy csakis egy dolog lehet az igazsag.


    Akadnak lehetőségek, de a kard és a pajzs adott, márpedig a világűrben elég nehéz a lopakodás, mégpedig a termodinamika törvényei miatt. Energiát termelsz, az hőtermeléssel jár, amitől meg kell szabadulnod. Itt nem csak a hajtóműről van szó...

    Azután ott van a kommunikáció problémája, hiszen ha az űrhajó használja a rádióját, akkor azt el lehet csípni SIGINT (SIGnal INTelligence, leegyszerűsítve rádiótechnológiai kémkedés) műholdakkal.

    Továbbra is javaslom, hogy olvasd át a már többször linkelt oldalát az Atomic Rocket-nek. ;)
  • [NST]Cifu
    #950
    Azért nem teljesíti a folyamatos követést, mert a rakétahajtómű nincs állandóan bekapcsolva, a scifiikkel ellentétbe, csak percekig ég, ha észlelnéd se sokra mennél vele, pályaszámításhoz egy adat nem elég.


    Eleve ott kezdődik a kérdés, hogy milyen hajtóművet feltételezünk. Például a mostani sláger EM hajtómű esetén nincs a hajtóműnek hője, csak az energiaforrásnak, viszont az EM hajtóműves űrhajóterveknél MW szintű termikus teljesítményű reaktorokban gondolkodnak, vagyis brutális mennyiségű hulladékhőtől kell megszabadulni.

    A kémiai vagy nukleáris-kémiai hajtóművek esetén a kiáramló gázok több ezer fokosak, szóval igen könnyen észlelhetőek.

    Ha meg Pulzus-Nukleáris meghajtásról van szó, akkor egyenesen nukleáris töltetek robbanását láthatjuk, amely elég széles spektrumban észlelhető...

    Ez lefordítva annyit tesz, a távolsággal változik a fényáram, vagyis jelen esetben csökken a fényesség. Ez a fizika része, ami laikusként annyit tesz, hogy ha egy hőforrást messzire viszel akkor gyengébb a melege (fénye), ha nagyon messzire már nem látod.


    Ott volt a Voyager 1 példája, a számolt magnitudo 28-as. Utána a példa a JWST érzékenyéségével, amelyen bőven belül van. Vagyis képesek vagyunk (leszünk) észlelni. A Voyager 1 esetén pedig mindössze 420W hulladékhővel számolt, egy űrhajó ennél sokkal többet termel. Miután ezt a tételt továbbra se cáfolta senki, maradjunk ennél. Vagyis 420W hő látható ~17 milliárd km-ről (~113 AU).

    Innentől kezdve azt hiszem azt az érvelést, hogy márpedig nem láthatjuk, hanyagolhatnánk is.

    ...VLBA-s magyarázkodás...


    Sehol nem írtam VLBA-s méretű optikai rendszerről, még #907 -es hsz.-ben idézett részben sincs szó ilyesmiről.

    A kímélés helyett a kiragadás a megfelelő szó. Az egész mondta a VLBA-ról szól, a vessző utáni rész is. Most szólok másodszor mit értettem alatta. Ez ebben a formában nem konstruktív vita a részedről.


    Az egész mondat a VLBA-ról szól, akkor hogy kerül bele az infravörös és a látható fény tartománya???
    Ostobaságot írtál le, felhívom rá a figyelmet, és ezek után én nem vagyok konstruktív?

    A Voyager esetében melyik szó nem teljesen világos abból, hogy tudják hol van, ismerik a frekvenciát, a távolságot és pályát? Ez a lényeg. Ha minden adatot ismerünk lehet követni, ha rádiójelet bocsát ki. Ráadásul ez rádiójel, nem hő, amivel nem lehet VLBA csinálni még mindig! Ez nem ugyanaz mint amikor semmit sem tudunk, és fel kell fedezni valamit, így a példád többszörösen téves.


    Leírod, hogy nem lehet észlelni, mert hát szögfelbontás és nem látjuk csak mert azért, és kész.
    Felhozok egy számszerű példát, konkrét űrjárműre, amelynél nem tudom, hogy kerül elő a VLBA, lévén a 420W ugyebár a Voyager 1 esetében egy becslés, ráadásul ha valamibe bele akarhattál volna kötni, akkor az pont ez a 420W lett volna, lévén a Voyager 1 három RTG-je egyenként 160W elektromos és 2,4KW hőteljesítményre képes (forrás), vagyis a Pu238 feleződés miatt csökkenő elektromos teljesítmény lehet a 420W, a leadott hőteljesítmény még mindig több kW. A hőteljesítmény meg ugye nem a rádiótávcsövek tartományában észleljük, hanem az infravörös tartományban, szóval a VLBA-t minek hoztad fel, nem tudom.

    Ráadásul ez még mindig arról szól, hogy lehet-e észlelni, sehol nem volt szó róla, hogy most a Voyager 1-et megtalálták IR tartományban. Arról van szó, hogy észlelni lehet.

    Egyébként nagyon tetszik, hogy folyamatosan paprikázod a hangulatot, laikusnak kikiáltva, személyeskedve, viszont soha, egyetlen konkrét példát vagy számot nem írtál még le, egy forrásmegjelölést nem adtál meg, függetlenül attól, hány konkrét példát és adatot is adok meg, forrásmegjelölésekkel.

    Ezt a viselkedést hívják trollkodásnak és személyeskedésnek. Lehet játszani ezt egy ideig, csak aztán lehet, hogy megunom...
    Utoljára szerkesztette: [NST]Cifu, 2016.01.06. 09:11:34
  • Sequoyah
    #949
    Ja a foldet utolag szerkesztettek ra? Oke igy mar ertheto.
  • Irasidus
    #948
    Ezt az IRAS és COBE csinálta, az űrben. A légkör az infravörös sugárzás nagy részét felfogja.
    Utoljára szerkesztette: Irasidus, 2016.01.05. 23:32:21
  • Sequoyah
    #947
    Van ilyen kép légkör nélkül is?
  • Irasidus
    #946
    Így néz ki infravörösben az égbolt (vákuum, meg sötét környezet mi?):



  • Irasidus
    #945
    Attól függ mekkora és milyen fényes az a gyár, vagy űrhajó. Nagyon nagynak kellene lennie, hogy észleni tudjuk. De értem a kérdést, és válaszolok. Ahogy az objektum egyre finomabb részleteit akarjuk feloldani, úgy egyre inkább csökken a kép kontrasztja, ezért nem lehet végtelen nagyítást alkalmazni, van egy fizikai határa! Ez azért van, mert az objektum egymáshoz igen közeli egyes képpontjai a képen egymáshoz igen közeli diffrakciós képként jelennek meg, nem pedig képpontokként. A közeli diffrakciós képek fényszegényebb részeire a szomszédos diffrakciós képek szórt fénye kerül, vagyis a diffrakciós képek intenzitáskülönbségei, a kontraszt csökken. Így olvad bele a zajba. Ezeket sokféle türkkel próbáljuk kitolni, de egyenlőre ez lehetetlenség, nagyobb távcsővel is.

    Nem ártana egyszer, egy éjszaka a várostól távol elmenni, és felnézni az égre, nem sötét, nem steril, infravörösben meg egyesen világít az égbolt! Az űrhajónak a végtelen világegyetem a környezte, nem tudod kiszedni, eltávolítani tőle (vákuum mi?), így a távcsőbe csak 1000 millió galaxis, csillag, stb. mindenféle hőmérsékletű fotonja fog beérkezni, ami az űrhajód mögött van, azonkívül a Napból visszaverődő fotonok, az állatövi fény hője, a Tejútrendszer hője, illetve a saját hője meg a Napból kirepülő részecskék távcsőbe és égitestekbe való ütközéskor keletkező másodlagos hősugárzásként, ja és még nem fejeztem be, csak meguntam a felsorolást! Ezt hívjuk zajnak, és ebben kellene megtalálni valamit, amiről semmit sem tudunk, ami bárhol lehet, és igen kicsi fénye van. Had ne írja le többször jó, már egy kicsit unalmas ezt ismételgetni, hogy zaj... Szóval nem az a lényeg, hogy használsz-e gyújtást, hanem az, hogy képes lennél-e egy nem túl fényes dolgot megkülönböztetni a zajtól, úgy hogy fogalmad sincs mit keress. Nem valószínű.

    A légvédelmi rendszerek nem távoli elmozdulásokat figyelnek, hanem közelieket, az égen ahol nincs más elmozdulás csak repülő, meg pár madár. Igen rossz hasonlat, a világegyetemben minden mozog, és mérhetetlenül sok dolog van, erre szoftver írni nem lehet. Ez annyira abszurd.
    Utoljára szerkesztette: Irasidus, 2016.01.05. 23:19:42
  • Sequoyah
    #944
    Miert ne lehetne? De az is oriasi segitseg, ha a hutoradiatorok nem a megfigyelo fele neznek, es a hajtomuvet egy iranybol eltakarjak. Ez idaig eleg egyszeru.
    A problema akkor kezdodik, ha tobb iranybol figyelik radarral, 360 fokos lefedettsegnel pedig valamelyik mindenkepp latja a celtpontot. De 360 fokos lefedettseget eleg nezez elerni, a legnagyobb hoforras, a hajtomu pedig eleg jol koncentralhato hokeppel rendelkezik, megfelelo tervezessel csak hatulrol vilagit.
  • Sequoyah
    #943
    Nem latom hogy az alkalmazott tiplusok szama miben cafolja a mondanivalomat. Bar ha szamolni akarunk akkor a F-117, B-2, F-22 tehat 3bol 3 szolgalatban allo lopakodobol 3 alkalmazza, de meg F-35-tel is 3/4 az arany.
    Valamint nem a levegovel valo keveresrol beszeltem, hanem az IR profil csokkentesenek egyeb modozatairol.
    Semmennyivel nem gyengitetted az ervemet, ha ez volt a celod.
  • fonak
    #942
    Ott van pl. a James Webb űrteleszkóp árnyékolása, elég brutális. Olyannal le lehetne árnyékolni egy irányból az űrhajót?
  • F1End
    #941
    Amennyire én tudom, csak az F-117 és a B-2 hajtóműve van jelentősen árnyékolva, illetve a különböző helikoptereknél van még meg az ilyesmi. Mindegyik esetben a dolgot jelentős részben segíti az, hogy a környező levegővel keverik össze az égésterméket, így lehűtve azt. Ez azonban vákuumban nem opció.
  • Sequoyah
    #940
    Itt viszont az alapfelállás az, hogy az űrhajónak mindenképp (a környezetéhez képest) magas a hőmérséklete, tehát ő maga bocsájt ki infravörös sugárzást. És a probléma az, hogy ezt semmilyen fizikailag elfogadható módon nem lehet megváltoztatni.

    Ezzel csak az a problema, hogy nem sci-fi, hanem ma is letezo technologia. A repulok lopakodotechnologiajanak jelentos resze az infravoros sugarzas elrejtese/elteritese. Pl nezd meg az F-22 hajtomuvet hogyan arnyekoltak, szinte a teljes infravoros sugarzast egyetlen iranyban bocsajtja ki.
    Es itt a topicban is szamos mod le lett irva hogy hogyan lehet ezt manipulalni. Igen igaz az amit Cifu irt, elobb utobb a ho 100%-atol meg kell szabadulni, de azt senki sem mondta, hogy ezt mindenkeppen a megfigyelo iranyaba kell tenni. Ahogy a mai radar elleni vedelem is azon alapul, hogy barmerre visszaverheti a radarjelet, csak ne a kibocsajto fele.
  • F1End
    #939
    "Ha a Hubble urteleszkopot a Marsnak szegezzuk, akkor a felbontasa, azaz a pixelmerete 27km"
    Nahát, erről eddig nem is hallottam.

    "Pont ugyanugy lehet alcazni, ahogy a repuloket is is a radar ellen."
    Szerintem a kettő nagyon különböző dolog.
    A radar esetében a repülőgép veri vissza a radar által kibocsájtott sugárzást. Ezeket el lehet téríteni vagy el lehet nyelni. Itt viszont az alapfelállás az, hogy az űrhajónak mindenképp (a környezetéhez képest) magas a hőmérséklete, tehát ő maga bocsájt ki infravörös sugárzást. És a probléma az, hogy ezt semmilyen fizikailag elfogadható módon nem lehet megváltoztatni.
    (Cifu már korábban valamikor elég jól kifejtette, de most hirtelen nem tudom, hogy melyik az a hozzászólás)
  • Sequoyah
    #938
    Itt most két különböző dologra utalsz, ha jól értem. Az egyik, amire eddig utaltál, hogy a beérkező fotonok mennyiségét kell figyelembe venni. Ugyebár ez az észlelés érzékenysége, vagyis hogy mekkora fényességű objektumot tudsz érzékelni, a forróbb (melegebb) testek több fotont adnak le infravörös tartományban, ezért "ugranak" ki a mélyűri háttérből - ez az, amit az elejétől fogva mondok, hogy egy folyamatosan hőt leadó űrhajót észlelni még nagy távolságból sem lehetettlen feladat. Főleg, ha a spektroszkópikus észlelést is figyelembe vesszük, ami ugye nem a fotonok mennyiségét nézi...

    A második fele az optikai felbontás kérdése, viszont ez megint más tészta, mert hiába kisebb a céltest, mint az optikai felbontásunk, ha a tőle beérkező fotonok mennyisége nagyobb, mint a környezetéből beérkező, akkor az a 'pixel' világosabb lesz, mint a környezete a képen.

    Ha viszont kicsi a celtest, akkor -ahogy irod- az objektum kepe pontszeru lesz (persze ha nem olvad bele a hatterzajba nagy tavolsagnal). Rendszer legyen a talpan ami egy pontbol rovid ido alatt es nagy pontossaggal megallapitja, hogy mi is ez. Talan a szinkepbol meglehet mondani valamit, de az manipulalhato.
    Ez nagyon magas labda a masik felnek, hogy zavarorendszereket epitsen, csalicelpontokat inditson.

    Az ATLAS arra jó példa, hogy egy olcsó (~5 millió dollárba kerülő) rendszer folyamatosan szkennelje az eget, és egy potenciális űrhajó méretű célt (~100 méter) észleljen 40 millió km távolságból.

    A fenti miatt ez korai elorejelzo rendszernek meg elmegy, de tul sok informaciot nem fog adni azon kivul hogy van ott valami.
  • Sequoyah
    #937
    "Az lehet, de olyan távcső nincs, ami a Marson, vagy Mars körül észlel egy űrhajót, vagy gyárat. Lásd fenti magyarázat."
    Tehát úgy gondolod, hogy fizikailag lehetetlen olyan távcsövet építeni (pl. Föld körüli pályára állított felderítő műhold képében), amellyel lehetséges lenne egy Mars körül keringő gyárat észlelni? Jól értem, hogy ezt mondod?

    Ha a Hubble urteleszkopot a Marsnak szegezzuk, akkor a felbontasa, azaz a pixelmerete 27km. Ez akkor ha a mars a leheto legkozelebb van, de altalaban ennek a tobbszorose, akar 10x-ese a tavolsag.
    A legtobb gyar vagy urhajo ennel joval kisebb. Nem mondom hogy lehetetlen, de nagggggyon sokat kell fejlodjon az optika:)

    "A távcsövek érzékenysége a közeli égitestek esetében éppen a hátrányukat is jelenti. Ha nagy a nagyítás, és közeli az objektum, akkor túl gyors lesz az észleléshez (hacsak nem tudod, hol van, mert akkor rá lehet állni).
    Nem hiszem, hogy ez lenne a legfőbb probléma. Ahogy egyes légvédelmi rendszereknél van (volt) külön radar a nagy és külön az alacsony magasságban repülő célok felderítésére/követésére, ugyanúgy több távcsövet is fel lehetne használni, más-más távolságra felkészítve őket.

    Gondolom arra gondolsz, hogy egy szeleslatoszogu a kereseshez, es egy keskeny latoszogu, nagy nagyitasu az ... ooo mire is? Ha a szeleslatoszoguvel eszleltuk, akkor kesz vagyunk. De a szeleslatoszogu erzekenysege ugyanennyivel rosszabb is. Ha azzal nem eszleltuk, akkor a keskenylatoszogut sem tudjuk hova iranyitani. Ez esetben a keskenylatoszogu celja max az lehet, hogy a szeleslatoszogu keresoradar altal mar eszlelt celrol tobbet tudjon meg.

    Ezt az infravörös képet az űrben viszont sehogy sem tudod álcázni

    Pont ugyanugy lehet alcazni, ahogy a repuloket is is a radar ellen. A teljes "lopakodas lehetetlen" mindket esetlben valoban, de nem csak a ket veglet letezik. Eleg az is, ha kisebbitjuk ezt a hokepet (learnyekoljuk, rovid ideig eltaroljuk, mas iranyba sugarozzuk stb...). Ha napokig tart az ut, akkor nagyon ertekes orakat/napokat lehet igy nyerni.
    A 300K-s hokep pedig eleg alacsony ahhoz, hogy ne lasd meg olyan messzirol. Egy begyujtott raketa nyilvan valoban nagysagrendekkel messzebbrol lathato, de egy szobahomersekletu targy epp hogy csak pislakol, es hamar eltunik a zajban.
  • F1End
    #936
    "Az lehet, de olyan távcső nincs, ami a Marson, vagy Mars körül észlel egy űrhajót, vagy gyárat. Lásd fenti magyarázat."
    Tehát úgy gondolod, hogy fizikailag lehetetlen olyan távcsövet építeni (pl. Föld körüli pályára állított felderítő műhold képében), amellyel lehetséges lenne egy Mars körül keringő gyárat észlelni? Jól értem, hogy ezt mondod?

    "A távcsövek érzékenysége a közeli égitestek esetében éppen a hátrányukat is jelenti. Ha nagy a nagyítás, és közeli az objektum, akkor túl gyors lesz az észleléshez (hacsak nem tudod, hol van, mert akkor rá lehet állni).
    Nem hiszem, hogy ez lenne a legfőbb probléma. Ahogy egyes légvédelmi rendszereknél van (volt) külön radar a nagy és külön az alacsony magasságban repülő célok felderítésére/követésére, ugyanúgy több távcsövet is fel lehetne használni, más-más távolságra felkészítve őket.

    "Azért nem teljesíti a folyamatos követést, mert a rakétahajtómű nincs állandóan bekapcsolva, a scifiikkel ellentétbe, csak percekig ég, ha észlelnéd se sokra mennél vele, pályaszámításhoz egy adat nem elég. Persze csak akkor, ha tudnánk észlelni a hajtómű hőjét."
    "Az helyzettol fugg. Latom te minden penzt a felderitesbe tolnal, de egy valodi ellenfel a helyzet fuggvenyeben egyaltalan nem biztos, hogy igy dont."
    Ha jól értem, az egész "lopakodás lehetetlen az űrben" dolog lényege, hogy attól függetlenül, hogy most használsz-e hajtóművet vagy sem, a legénység életben tartásához kb 20 C fokon kell tartanod az űrhajó egyes részeit, és ha bármilyen elektromos rendszert működtetsz rajta, hulladékhő keletkezik. Ezt viszont semmilyen közeg sem vezeti el vákuumban. Ezért valószínűleg folyamatosan nagyjából 300 Kelvin fokkal vagy még többel magasabb lesz az űrhajó hőmérséklete, mint a környezetéé.
    Ezt az infravörös képet az űrben viszont sehogy sem tudod álcázni (kivéve nyilván, ha beállsz egy bolygó mögé vagy ilyesmi). Viszont nagyon messziről lehet észlelni (nagyon messzi ~ több napon keresztül kellene még utazni az érintkezéshez). Ergó, az álcázás lehetetlen, mert napokkal/hetekkel/hónapokkal azelőtt fogod észlelni az ellenséges űreszközt, hogy tüzet nyithatna rád (kivéve ha nagyon messziről nyit tüzet, de amely fegyverek ekkora távolságból is hatásosak, pl. egy rakéta, annak még mindig hosszú ideig kell utaznia, hogy elérjen téged).
  • Sequoyah
    #935
    Javaslom olvasd el a topicot az elejétől, nem olyan hosszú.
    Alapvetően itt hipotetikusan egy "hard sci-fi" szinten közelítettük meg a témát, az egész amúgy a Battlestar Galactice Sci-fi sorozat űrvadászaiból indult, mely szerint mennyire van létjogosultsága az űrvadászoknak egy reális űrharcban.

    Mondjuk en szvsz orulnek, ha a "Hadviseles a vilagurben" valoban arrol szolna ami a topik cime, nem pedig a tema egy kiragadott szeleterol, amit a korabbi hozzaszolasokbol kell kivadaszni, hogy mi is az. Igy eleg nehez barkinek is bekapcsolodni a temaba.
    Persze a "hard scifi" resszel egyetertek, de olyan nem hangzott el, ami ezzel komolyabban szemben all. (a hatar viszont keplekeny)

    Ez is egy forgatókönyv, amiből ki lehet indulni.
    Ilyen esetben hogy állnál hozzá? Mire fordítanád az erőforrásaidat?

    Az helyzettol fugg. Latom te minden penzt a felderitesbe tolnal, de egy valodi ellenfel a helyzet fuggvenyeben egyaltalan nem biztos, hogy igy dont.


    Az ATLAS arra jó példa, hogy egy olcsó (~5 millió dollárba kerülő) rendszer folyamatosan szkennelje az eget, és egy potenciális űrhajó méretű célt (~100 méter) észleljen 40 millió km távolságból. Mindezt a légkörön keresztül, mindössze fél méteres tükörméretű távcsövekkel.

    Jo pelda, de onmagaban keves. Egy 100 meteres szikla nem probal megteveszteni teged, barmilyen modszerrel.

    Megvan a lehetőség, ez nem vitás, de ki mondta, hogy nem létezik itt is a Kard és a Pajzs. A különbség, hogy melyik éri meg jobban a ráfordított erőforrásokat. Ha a felderítés, akkor felesleges az 'lopakodásra' fordítani erőforrásokat. A fő kérdés ebben a témakörben az, hogy is akarsz te lopakodni.

    Elrejteni a hajódat nem tudod, azt eljátszhatod, hogy a hajód minimális fényt ver vissza, de azt már nehezebben oldod meg, hogy az energiatermeléssel járó hulladékhőt úgy add le, hogy az ne tűnjön fel senkinek. Azt pedig végképpen bajosan tudod megoldani, hogy a fő hajtóművedet észrevétlenül bekapcsolhasd egy komolyabb pályamódosításra.

    De tessék, kíváncsiam várom, hogy hol látod ebben a gondolatmenetben a hibát.



    Mondjuk a fo hiba, hogy egy az egyben rahuzhato ez a mondat a mai foldi hadviselesre, ahol viszont koztudottan nem ervenyes. Mindenki megprobal lopakodni, pedig "Elrejteni a hajódat nem tudod"
    De amugy szerintem te is biztosan kijelentetted mar, hogy a lopakodas nem egyenlo a lathatatlansaggal, de itt megis ugy allsz hozza, hogy a lathatatlansag a cel, es ha az nem elerheto, akkor hagyjuk is a fenebe.
    A hajtomu energiajat pedig nem kell teljesen elrejteni, csak a megfigyelo iranyaba. Igy mukodnek ma is a lopakodo technologiak. Ezzel parhuzamosan pedig a zavarasrol, mint lehetosegrol meg senki sem beszelt.
    Tul sok tenyezos jatek ez ahhoz, hogy kijelentsd hogy csakis egy dolog lehet az igazsag.
  • Irasidus
    #934
    "A folyamatos követés, amit felhoztam példának, miért nem teljesíti ezt?"
    Azért nem teljesíti a folyamatos követést, mert a rakétahajtómű nincs állandóan bekapcsolva, a scifiikkel ellentétbe, csak percekig ég, ha észlelnéd se sokra mennél vele, pályaszámításhoz egy adat nem elég. Persze csak akkor, ha tudnánk észlelni a hajtómű hőjét. Az optika elég világosan fogalmaz, a érzékelőbe érkező fénysugarak valamilyen szöget zárnak be, ha tárgy közelebb van, a bezárt szög nagyobb, ha távolabb akkor kisebb. Ezért látjuk a távoli tárgyakat kisebbnek, a közelieket nagyobbnak, viszont a szögfelbontás nem végtelen, egy idő után nem látod a tárgyat. Ez az egyik ok, amiért nem látsz egy több millió km lévő hajtóművet. A fényesség növelése, vagyis jelen esetben a hőmérsékleté, a csillagászatban sokféle meghatározása van. Az egyik a fényerősség, ami viszont a kis térszögben kibocsátott fényáram és a térszög hányadosa. Ez lefordítva annyit tesz, a távolsággal változik a fényáram, vagyis jelen esetben csökken a fényesség. Ez a fizika része, ami laikusként annyit tesz, hogy ha egy hőforrást messzire viszel akkor gyengébb a melege (fénye), ha nagyon messzire már nem látod. És még egyszer a zaj, a világűr hőforrások, vagyis fotonok millióival van tele, sőt az egészre még rátelepszik több - a laikus nyelven fogalmazva - fátyol amin keresztül nézed az infravörös képet (ez utóbbit mondjuk le lehet szedni a képről, de ahány ember és szoftver annyiféle képen szedi le, és annyiféle adat veszik el). Tehát nem ugrik egy apró hajtómű az infravörös égi háttérből, hanem beleolvad.

    Tegyük fel egy pixelen látjuk. Szuper, és az, az egy pixel egész pontosan hol van? Ha nagyítom, nő a pixel is és egyre nagyobb területet fed le, vagyis exponenciálisan nő a távolsággal a terület is. Ezért kell felbontás, hogy pontosan meghatározzam egy égitest helyzetét. Tudom, most jönnek a példák, hogy vannak pár pixeles Kuiper égitestek, igen, azok pontos pályáját nem is ismerjük, csak közelítőleg, éppen ezért.
    Ninju is ezt a forgatókönyvet vezette tovább.
    Az lehet, de olyan távcső nincs, ami a Marson, vagy Mars körül észlel egy űrhajót, vagy gyárat. Lásd fenti magyarázat.
    Hol is példálóztam én a VLBA méretű összekapcsolt optikai rendszerrel? Kérem az idézetet, ugyanis ilyet sehol sem írtam.
    #907 "Ehhez képest manapság a Voyager űrszonda alig 20Watt-os rádióadóját probléma nélkül észlelte a VLBA. Az, hogy az 1960-as években milyen problémákat jelentettek ezek a dolgok, aligha hiszem, hogy mérvadóak a mostani állapotokból. Lásd fent a NEO észlelés esetét..."
    A kiemelés tőlem. Nem azt írtad, hogy nincs ilyen méretű hálózat, hanem konkrétan nincs hálózatba között infravörös vagy látható fényben működő rendszer. Mikor erre felhívtam a figyelmedet, már ott tartottunk a #914 -es hozzászólásodban, hogy korlátai vannak. Most meg már én példálóztam VLBA méretű optikai rendszerrel???
    A kímélés helyett a kiragadás a megfelelő szó. Az egész mondta a VLBA-ról szól, a vessző utáni rész is. Most szólok másodszor mit értettem alatta. Ez ebben a formában nem konstruktív vita a részedről.
    "Voyager 1 példa @ XKCD fórum: "...we have a power source of 420 W at 1.78×10¹⁰ km, which gives a brightness of 1×10⁻¹⁹ Wm⁻², or an apparent magnitude of 28. That is just visible for a big ground-based telescope, and easily for the Hubble (by 1.5 orders of magnitude)."
    A Voyager esetében melyik szó nem teljesen világos abból, hogy tudják hol van, ismerik a frekvenciát, a távolságot és pályát? Ez a lényeg. Ha minden adatot ismerünk lehet követni, ha rádiójelet bocsát ki. Ráadásul ez rádiójel, nem hő, amivel nem lehet VLBA csinálni még mindig! Ez nem ugyanaz mint amikor semmit sem tudunk, és fel kell fedezni valamit, így a példád többszörösen téves.
    Mellékelve a JWST érzékenysége (forrás és adattábla): ... Bakker, az ATLAS-t arra hoztam fel példának, hogy egy automatizált NEO érzékelő rendszer, amely a Föld felszínéről, a légköri torzításon át, mindössze fél méteres tükörrel rendelkező távcsöveket használ, és még ez is képes egy 100 méteres aszteroidát észlelni 40 millió km-ről. Most meg az a bajod, hogy egy ennél kisebb űrhajót nem?!?!?
    A távcsövek érzékenysége a közeli égitestek esetében éppen a hátrányukat is jelenti. Ha nagy a nagyítás, és közeli az objektum, akkor túl gyors lesz az észleléshez (hacsak nem tudod, hol van, mert akkor rá lehet állni). A másik probléma, hogy ez távoli, halvány égitestekre lett kalibrálva, a közeli fényes égitestek a szenzorokat és így a képet beégetik. Persze ezt ma már szoftveresen lehet kompenzálni, csak éppen akkor a fényerőből veszít, éppen abból ami az erőssége. Továbbá, hátrány még a nagy felbontóképesség, ugyanis a felbontóképesség nagysága miatt "megnő" az égbolt is, és így feltérképezésének ideje is. Egy ekkora távcsővel végig pásztázni az égboltot nagyon sok idő, és szinte végtelen mennyiségű adatot produkálna, ezt több évtized lenne feldolgozni. A nagy nagyítás nem a megoldás, a detektort kellene feljavítani, de egyenlőre ennek technikai korlátai vannak.

    A sok távcső, évtizedekre feldolgozandó adatot produkál, de sokkal nagyobb eredményességet rövid távon nem produkál. Lehet, csak amíg feldolgozod az adatokat megőszülsz.
    Utoljára szerkesztette: Irasidus, 2016.01.05. 17:27:40
  • [NST]Cifu
    #933
    Es ki fogja szponzoralni ezt a komoly mennyisegu megfigyelo-muholdat? Egyaltalan kik a hadviselo felek?


    Javaslom olvasd el a topicot az elejétől, nem olyan hosszú.
    Alapvetően itt hipotetikusan egy "hard sci-fi" szinten közelítettük meg a témát, az egész amúgy a Battlestar Galactice Sci-fi sorozat űrvadászaiból indult, mely szerint mennyire van létjogosultsága az űrvadászoknak egy reális űrharcban.

    Lehet, hogy a hadviselo fel egy vallalat akinek az urbanyai melle futja meg 3-4 hadaszati celu urhajora, de egy teljes lefedettsegu megfigyelo rendszer az mar mas kategoria.


    Ez is egy forgatókönyv, amiből ki lehet indulni.
    Ilyen esetben hogy állnál hozzá? Mire fordítanád az erőforrásaidat?

    Én nem véletlenül "propagálom" a felderítés fontosságát, a hadviselés alaplépései gyakorlatilag a harctértől függetlenül a felderítés-célazonosítás-célleküzdés lépésekből áll, amit aztán felhasználhatsz arra, hogy megállapítsd ki jelenthet rád vagy a hajóidra veszélyt, ezek alapján megtervezheted, hogy a te hajóid milyen pályán közlekedjenek, ha el akarják kerülni (vagy éppen fel akarják venni) a harcot, és mindezt a lehető legoptimálisabban.

    Talan (hangsulyozom talan) a teljes emberisegnek lesz annyi muholdja, de nem feltetlenul ilyen nagysagrendu osszecsapasok varhatoak.


    Az ATLAS arra jó példa, hogy egy olcsó (~5 millió dollárba kerülő) rendszer folyamatosan szkennelje az eget, és egy potenciális űrhajó méretű célt (~100 méter) észleljen 40 millió km távolságból. Mindezt a légkörön keresztül, mindössze fél méteres tükörméretű távcsövekkel. A SENTINEL, aminek az adatlapját már linkeltem, egy jobb példa arra, mire is gondolhattam űrfelderítéshez szükséges távcsövek terén, annak az ára ~450 millió dollár. A JWST, amit folyton felhozok ugyen 8,8 milliárd körül jár (kifejlesztés, megépítés, felbocsátás és 5 éves üzemeltetés költségei), de ugyebár ha te több műholdat is felküldesz, akkor a fejlesztés költségei szétoszlanak, és a gyártás/üzemeltetés költségei is csökkennek fajlagosan.

    Most visszautalnék az NRO ismert műholdjainak számára. Az NRO költségvetése ~11-12 milliárd dollár évente (pontosan nem tudni). Állami szintű űrhardseregnél bizonyosan komoly erőfeszítéseket fognak tenni, hogy egy jókora adag megfelelő képességű űrszondát küldjenek fel.

    Nyilván az első időkben az űrbéli hadviselés (feltételezett) eszközeir még roppant egyszerűek lesznek, hiszen inkább a "gunship diplomacy" (vagyis a katonai fegyverrel való politikai nyomásgyakorlás lesz a fontos. Ráadásul az emberes űrhajók nyilván először a belső bolygók körül, illetve az aszteroida övben sertepertélnének.

    Ha te egy kisebb cég vagy, amelynek a saját területét kell megvédjen, ott nyilván más a szükséges mennyiség és a működési feltétel (ha a Ceres a működési területed, aligha fontos számodra, mi történik a Szaturnusznál).

    Gondolod ez ilyen konnyen athidalhato itt csak annyival, hogy hozzadobunk par uj tavcsovet a rendszerhez? Innen pedig mar kard es pajzs, az ellenfel is hozzaadhatja a sajat uj trukkjeit.


    Megvan a lehetőség, ez nem vitás, de ki mondta, hogy nem létezik itt is a Kard és a Pajzs. A különbség, hogy melyik éri meg jobban a ráfordított erőforrásokat. Ha a felderítés, akkor felesleges az 'lopakodásra' fordítani erőforrásokat. A fő kérdés ebben a témakörben az, hogy is akarsz te lopakodni.

    Elrejteni a hajódat nem tudod, azt eljátszhatod, hogy a hajód minimális fényt ver vissza, de azt már nehezebben oldod meg, hogy az energiatermeléssel járó hulladékhőt úgy add le, hogy az ne tűnjön fel senkinek. Azt pedig végképpen bajosan tudod megoldani, hogy a fő hajtóművedet észrevétlenül bekapcsolhasd egy komolyabb pályamódosításra.

    De tessék, kíváncsiam várom, hogy hol látod ebben a gondolatmenetben a hibát.
    Utoljára szerkesztette: [NST]Cifu, 2016.01.05. 17:25:18
  • Sequoyah
    #932
    Megjegyezném, hogy az űrhadászatnál én eleve jeleztem, hogy komoly méretű és mennyiségű megfigyelő műholdakkal, avagy égitestekre (Hold, Ceres, stb.) szerelt távcsövekkel figyeled majd a világűrt.

    Es ki fogja szponzoralni ezt a komoly mennyisegu megfigyelo-muholdat? Egyaltalan kik a hadviselo felek? Nem biztos hogy USA koltsegvetesevel fognak birni. Lehet, hogy a hadviselo fel egy vallalat akinek az urbanyai melle futja meg 3-4 hadaszati celu urhajora, de egy teljes lefedettsegu megfigyelo rendszer az mar mas kategoria. Talan (hangsulyozom talan) a teljes emberisegnek lesz annyi muholdja, de nem feltetlenul ilyen nagysagrendu osszecsapasok varhatoak.

    Ismerem az érzést, hidd el, viszont itt nem kézi célkövetésről van szó, és nem feltétlenül egyetlen távcsőről...

    Nem a kezivezerles a lenyeg a peldaban, hanem az, hogy nagysagrendekkel nehezebb feladat kovetni egy ismert helyzetu celpontot illetve megtalalni egy ismeretlent. Jopar hasonlo problemapar letezik aminek az egyik reszet akar kezzel is ki lehet szamolni, de a parjat meg szuperszamitogeppel sem. Gondolod ez ilyen konnyen athidalhato itt csak annyival, hogy hozzadobunk par uj tavcsovet a rendszerhez? Innen pedig mar kard es pajzs, az ellenfel is hozzaadhatja a sajat uj trukkjeit.

    ... lehet, hogy hatalmas űrbéli radarantenákkal az űrbéli felderítés sem lenne olyan elveszett dolog?

    Na nem azt mondom hogy elveszett dolog, hanem hogy nem trivialis. Nem kijelentheto, hogy "az urben marpedig mindenki latszik" es pont.
  • [NST]Cifu
    #931
    Természetesen ha az űrhajó startja ismert, mert történetesen valamelyik űrközpontból történik, akkor lehet a pályát követni egy darabig. De természetesen a pálya ismerete itt is csak közelítőleges, mivel több km eltérés lehetséges.


    A #899 -es hsz.-ből idézném magam:

    "Te egy űrflottát építesz a Marsi hajógyáraidban, én pedig a Földi flotta célkövetését felügyelem. Mivel ismerem a gyáraid helyzetét (méret / hőkibocsátás / stb.), ezért tudom, honnan indulnak majd a hajóid. Ha egy új hajót adnak át a gyáraid, én követem a mozgását, folyamatosan, és onnantól kezdve állandóan rá szegeződik egy orbitális űrtávcső. Bármerre is megy a hajó, ismerem az útját, ismerem azt, hogy milyen jellemzői vannak (kisugárzott hő, hajtóműjellemzők, stb.). Innentől kezdve ha el is vesztem, mert például megpróbál valahol egy égitest mögött megtévesztő manővert kezdeni (hogy az előzetes pályájától, ahol majd én elviekben ugyebár követném), előbb-utóbb újra rá fogok akadni."

    Ninju is ezt a forgatókönyvet vezette tovább.

    Ettől függetlenül a NEO-s példákkal élve egy eladdig ismeretlen űrhajó felfedezése sem lenne ördögtől való, hogy finoman fogalmazzak.

    De tegyük fel észlejük, mert pályát módosít, ebből az egy megfigyelésből nem lehet pályát számítani, ahhoz folyamatos, többszöri megfigyelés kelne, erre sokkal alkalmasabb a visszavert sugárzás, vagy rádiójel.


    A folyamatos követés, amit felhoztam példának, miért nem teljesíti ezt?

    Ez infravörösre is igaz, hiába tér el a környezetétől ha annyira messze van, hogy nem látom, ennek nem a termodinamikához van köze, hanem vagy józan paraszti észhez, vagy ha tudományos közelítem meg akkor az optikához. Utóbbit biztos tudod, hogy a szögelbontás nem végtelen... ennyi.


    Itt most két különböző dologra utalsz, ha jól értem. Az egyik, amire eddig utaltál, hogy a beérkező fotonok mennyiségét kell figyelembe venni. Ugyebár ez az észlelés érzékenysége, vagyis hogy mekkora fényességű objektumot tudsz érzékelni, a forróbb (melegebb) testek több fotont adnak le infravörös tartományban, ezért "ugranak" ki a mélyűri háttérből - ez az, amit az elejétől fogva mondok, hogy egy folyamatosan hőt leadó űrhajót észlelni még nagy távolságból sem lehetettlen feladat. Főleg, ha a spektroszkópikus észlelést is figyelembe vesszük, ami ugye nem a fotonok mennyiségét nézi...

    A második fele az optikai felbontás kérdése, viszont ez megint más tészta, mert hiába kisebb a céltest, mint az optikai felbontásunk, ha a tőle beérkező fotonok mennyisége nagyobb, mint a környezetéből beérkező, akkor az a 'pixel' világosabb lesz, mint a környezete a képen.

    Nem interferométer nincs, hanem ilyen méretű összekapcsolt hálózat nincs mint a VLBA, ugyanis ezzel példálóztál. Az optikai/infravörös interferometriának korlátai vannak, és mivel egy távoli, igen kicsi hőforrást akarsz észlelni, annak nagyságrendel nagyobbnak kell lennie, mint amire képesek ezek az infravörös interferométerek. Azt hittem érthető amit írok.


    Hol is példálóztam én a VLBA méretű összekapcsolt optikai rendszerrel? Kérem az idézetet, ugyanis ilyet sehol sem írtam.

    Még egyszer idézem, hogy mit írtál a #908 -ban:

    "A VLBA rádiótávcsövek összekapcsolt hálózata, ami nem infravörös fényre érzékeny, nem véletlenül nincs ilyen infravörösben, vagy látható fényben!"

    A kiemelés tőlem. Nem azt írtad, hogy nincs ilyen méretű hálózat, hanem konkrétan nincs hálózatba között infravörös vagy látható fényben működő rendszer. Mikor erre felhívtam a figyelmedet, már ott tartottunk a #914 -es hozzászólásodban, hogy korlátai vannak. Most meg már én példálóztam VLBA méretű optikai rendszerrel???

    Az, hogy megint ott tartunk, hogy "távoli" (milyen távoli?) és igen kicsi (milyen kicsi?) hőforrást ezek nem képesek észlelni pedig ismét olyan dolog, amit nem tudok hova tenni. Én a JWST-vel jöttem, és a kisugárzott hővel.

    Voyager 1 példa @ XKCD fórum:

    "...we have a power source of 420 W at 1.78×10¹⁰ km, which gives a brightness of 1×10⁻¹⁹ Wm⁻², or an apparent magnitude of 28. That is just visible for a big ground-based telescope, and easily for the Hubble (by 1.5 orders of magnitude).

    Mellékelve a JWST érzékenysége (forrás és adattábla):


    Fotometrikus érzékenység


    Spektroszkópikus érzékenység


    Lehet játszani a számokkal, hogy a Voyager thermoelektromos energiaforrása vajon mekkora energiát sugároz az adott frekin...

    Ezek a szoftverek nem csak az elmozdulást nézik, mivel minden mozog a képen, az automatizálás ennél sokkal bonyolultabb dolog, és kissé naiv elképzelés, hogy pusztán a mozgást elég nézni


    Ezek után felhoztam példának, hogy 25 éve volt az első sikeres, automatizált észlelés. Itt nem arról van szó, hogy naív elképzelésről lenne szó, itt élő példát hoztam fel, hogy működik a dolog, aztán hoztam az ATLAS programot, ami ilyen szinten nevetséges anyagi háttérrel működik, idézet a linkelt oldalról:

    "The key to detecting asteroids is that they continously move against the more or less fixed background of stars and galaxies: a typical asteroid moves something like 30 seconds of arc an hour. ATLAS will therefore record pairs of images of each part of the sky, with exposures separated by about 30 minutes. The computer system in the telescope dome, which is capable of analysing 500Mbytes of data per minute, will make a detailed comparison of the two images immediately after the second one is taken.

    The computer will then compile a list of all objects that appear to have changed either their positions in the sky or their brightness and will then work out which of these objects is likely to be an asteroid moving across the sky, and which may be some other astronomical phemenon such as those discussed here. If an object is suspected of being an asteroid, the computer will see if it can be identified with any of the hundreds of thousands of already-known asteroids. If not, the next step is to check if the object also showed up on previous nights' data; two nights of observation can usually provide enough information to calculate the orbit of an asteroid and distinguish between a main-belt asteroid, which is no danger to us, and a Potentially Hazardous Object, (PHO) which might be. All these calculations are made within minutes of the data being taken.
    "

    Ismét: mi az űrbéli hadviselést vennénk górcső alá, ezeknél komolyabb erőforrások állnának rendelkezésedre, hogy adott esetben a Naprendszeren belüli ellenséges hadihajókat észleld és kövesd.

    De ez esetben sem az esetlegesen bekapcsolt hajtóművet követed, hanem visszavert fényt, ami egy idő után nagyon kevés lesz az észleléshez.


    Látható fény tartományában, én viszont nem véletlenül mondogatom az elejétől, hogy mi egy olyan űrhajót keresünk, amely hőt ad le. Folyamatosan. Szóval mi nem a visszavert fényt keressük...

    A Sentinel nem konkrét célt keres, hanem sok aszteroidából azt amit éppen megtalál. Ezt a kutatás kb. 2,2 évig tart, míg a teljes lefedettséget eléri ("csak") a belső Naprendszerben, és még sok-sok év még az adatok kiértékelése!


    Egen, és a Sentinel egyetlen űrtávcső. Viszont én sose mondtam, hogy egyetlen űrtávcsővel dolgoznánk, éppen ellenkezőleg...

    A JWST, ATLAS meg nagyon nem kisbolygó észlelésre lettek kitalálva.


    Én aszteroidákat, NEO-kat hoztam fel észlelési példának, mert ezek foghatóak egy űrhajó észleléséhez.

    A JWST-t azért hoztam fel, mert az a mostani technológiai szintünkön a legérzékenyebb infravörös tartományban dolgozó űrtávcső. Vagyis annak érzékenységét fel lehet hozni példának, hogy milyen űrtávcsövekkel lehetne a fikcionális űrhadtestünk felszerelve, amelyel folyamatosan a Naprendszert pásztázzák...

    Az ATLAS már a nevéből eredendően is aszteroidák észlelésére lett kitalálva (Asteroid Terrestrial-impact Last Alert System).

    Továbbá azt írja, hogy 100 méteres égitestet képes 40 millió km távolságból észrevenni, tehát egy ennél kisebb hőforrást, vagyis űrhajót nem. Nem a watt, teljesítmény számít, a felbontóképesség. Mekkora egy hajtómű szögfelbontása 40 millió km távolságból, és távolabbról?


    Bakker, az ATLAS-t arra hoztam fel példának, hogy egy automatizált NEO érzékelő rendszer, amely a Föld felszínéről, a légköri torzításon át, mindössze fél méteres tükörrel rendelkező távcsöveket használ, és még ez is képes egy 100 méteres aszteroidát észlelni 40 millió km-ről. Most meg az a bajod, hogy egy ennél kisebb űrhajót nem?!?!?

    Miről írok kismillió hsz. óta? Idézek magamtól, #899 -es hsz.-ből:

    "Ha te katonai űrjelenlétet szeretnél megvalósítani, az első dolgod lesz, hogy egy rakat űrtávcsövet (esetleg megfelelő égitestekre, pl. Hold, Ceres, stb.) telepítesz, és egyfelől állandóan szkenneled a világűrt, másfelől az adatokat összesítheted, rendszerben kezelheted (távolság megállapítása háromszögeléssel), és végül pedig állandóan követheted a potenciális célpontokat..."

    Ezt a fajta értetlenséget már tényleg nem tudom hova rakni...
    Utoljára szerkesztette: [NST]Cifu, 2016.01.05. 11:17:58
  • [NST]Cifu
    #930
    A kerdes az, hogy az altalunk megadott, az urhadaszatban realisnak tuno ertekek eseten (beleszamitva az esetleges lopakodo technologiakat is) ez a tavolsag a naprendszeren belulre esik vagy kivulre. Amennyiben a naprendszeren belulre, akkor Irasidusnak bar elmeletben maximalisan igaza van, a gyakorlatban pusztan a kozelseg miatt megiscsak lathato lesz minden.


    Megjegyezném, hogy az űrhadászatnál én eleve jeleztem, hogy komoly méretű és mennyiségű megfigyelő műholdakkal, avagy égitestekre (Hold, Ceres, stb.) szerelt távcsövekkel figyeled majd a világűrt. A NASA-nak összesen 12 űrtávcsöve kering most fent (2 részecske, 1 infravörös, 3 látható v. multispektrális, 1 ultraibolya, 3 röntgen és 2 gamma tartományban dolgozó), az NRO-nak 32 ismert kémműholdja (látható, infravörös, radar, SIGINT/ELINT, illetve ismeretlen feladatú). Más képpen jelezve, az NRO költségvetése ~12 milliárd dollár, ami ugyan alacsonyabb, mint a NASA-é, ám a NASA nem csak az űrbéli tudományos munkával foglalkozik. Szóval a katonai felhasználásra mindig többet áldoznak, és itt nem csak az amerikai példát lehet elővenni, szinte bármelyik űrhatalmat vesszük elő, legyen szó Oroszországról, Kínáról, Japánról, stb., általánosan elmondható, hogy több katonai felderítő, mint tudományos műholdat bocsátanak fel. Oké, kivételek is akadnak, de itt az arányokra hívnám fel a figyelmed.

    Aki eleg fizikusnak erzi magat, az kiszamolhatna ezt az egyenletet, mert anelkul ennek a vitanak nem lesz eredmenye.


    Linkeltem már az Atomic Rocket űrbéli érzékelés oldalát, ahol képletekkel és forrásmegjelölésekkel is lehet találkozni. Úgy tűnik rajtam kívül senki sem veszi a fáradtságot, hogy végigolvassa... :)

    Nem tudom probaltal-e mar valami eros nagyitasu, kis latoszogu kezileg iranyitott tavcsovel vizsgalodni. Amennyiben igen, biztosan atelted mar, hogy veletlenul "meglokted", elallitottad a tavcsovet, es akkor vert kellett izzadni mire ujra megtalaltad a celt, foleg ha ismetlodo mintajuk hatterben kerested azt.


    Ismerem az érzést, hidd el, viszont itt nem kézi célkövetésről van szó, és nem feltétlenül egyetlen távcsőről...

    Az eselyek nagyon gyorsan meredeken zuhannak, es hatalmas radarkapacitas-novelesre lesz szukseged, hogy a teljes regiot le tudd fedni.


    Azért nem véletlen, hogy általánosságban nem radar-, hanem főleg infravörös, esetleg látható tartományban dolgozó (űr)távcsövekről beszéltem eddig. A radar-képalkotás mókás dolog, de új objektumok felfedezésére nem igazán elterjedt, inkább ismert célpontokról készülnek radarképek.

    Bár ilyen téren érdekes lehet, mit hoznak még össze, idén indítják az 5 tonnás ISAT radarműholdat, amely egy ~274 méterre kinyítható PESA radarantennával rendelkezik, kiváncsi lennék, hány PESA modul lehet rajta, és milyen felbontással képes dolgozni, lehet, hogy hatalmas űrbéli radarantenákkal az űrbéli felderítés sem lenne olyan elveszett dolog?
    Utoljára szerkesztette: [NST]Cifu, 2016.01.05. 08:19:21
  • Irasidus
    #929
    Sok szálon fut a beszélgetés, így nem mindig könnyű követni ki mire gondol, főleg ha laikus nyelven ír. Természetesen ha az űrhajó startja ismert, mert történetesen valamelyik űrközpontból történik, akkor lehet a pályát követni egy darabig. De természetesen a pálya ismerete itt is csak közelítőleges, mivel több km eltérés lehetséges. Viszont én ezekből a megfogalmazásokból arra következtek, hogy nem start pontos idejéről, és helyérő beszél, hanem ha meglát valamit az űrben, a korábbi válaszom arra az esetre vonatkozott.:
    Én az érvelésem során egy megfelelően kiépített hírszerzési háttérből indulok ki. Értem ez alatt, hogy miközben épül a hajó sikerül róla némi információt begyűjteni. Ezeknek a birtokában megközelítőleg fel lehet becsülni a várható teljesítményadatokat. A hőmérséklet növelésével nem lesz valami fényesebb. A kiindulási pontot ismerve én azért feltételezek egy annyira pontos vektormeghatározást, hogy ne valahol teljesen máshol kezdjék az eltűnése esetén keresni. ... A másik, hogy ha takarásban hajtja végre a pályamódosítást, akkor a korábbi adatok alapján lehet következtetni a várható felbukkanás helyére.
    Ha takarásba kerül, és pályát módosít, elég nehéz lenne újból megtalálni. Hajtómű alapján szinte lehetetlen észleni, korábban leírtam pár dolgot miért. De tegyük fel észlejük, mert pályát módosít, ebből az egy megfigyelésből nem lehet pályát számítani, ahhoz folyamatos, többszöri megfigyelés kelne, erre sokkal alkalmasabb a visszavert sugárzás, vagy rádiójel.

    Az űrben mindenhonnan hő sugárzás jön, ezt hívjuk zajnak - infravörösben az égbolt fénylene, és sokkal több fényes dolog lenne rajta mint most! Már írtam, de akkor leírom neked is, ha egy tárgy messze van, annál kisebbnek látom, ha már nagyon messze van, akkor nem látom. Ez infravörösre is igaz, hiába tér el a környezetétől ha annyira messze van, hogy nem látom, ennek nem a termodinamikához van köze, hanem vagy józan paraszti észhez, vagy ha tudományos közelítem meg akkor az optikához. Utóbbit biztos tudod, hogy a szögelbontás nem végtelen... ennyi.
    "Szóval állítod, hogy nincs összekapcsolt távcsövek hálózata infravörös vagy látható fény tartományban, majd kiderül, hogy voltál már egy ilyennél.Vagy én értek félre valamit? "
    Nem interferométer nincs, hanem ilyen méretű összekapcsolt hálózat nincs mint a VLBA, ugyanis ezzel példálóztál. Az optikai/infravörös interferometriának korlátai vannak, és mivel egy távoli, igen kicsi hőforrást akarsz észlelni, annak nagyságrendel nagyobbnak kell lennie, mint amire képesek ezek az infravörös interferométerek. Azt hittem érthető amit írok.
    "Szóval nem lehetséges, majd prezentálod a példát?"
    A válaszom arra vonatkozott, hogy szerinted az mozgást kell érzékelni, és ezt csinálják az automata tévőcsőrendszerek. Ezek a szoftverek nem csak az elmozdulást nézik, mivel minden mozog a képen, az automatizálás ennél sokkal bonyolultabb dolog, és kissé naiv elképzelés, hogy pusztán a mozgást elég nézni. Másrészt nem győzőm ismételni magamat, hogy ezek nem százszázalékos hatékonyságúak, rengeteg zavaró tényező van, erre hoztam most már több nyers képet példaként. Sokszor mellétalál, vagy nem talál meg valamit, az ember viszont igen. Ettől még hasznos. A kép automatikus, a kiértékelés emberi közreműködést igényel, pályaszámítás meg több célzott emberi megfigyelést! Másrészt ezt nem lehet minden esetben alkalmazni, távoli égitestek esetében egyre nagyobb a hiba.
    A pályamódosítás akkor számít, ha az űrhajó folyamatosan módosítaná a pályáját. Érdemes visszautalni, hogy én eleve feltételeztem, hogy ha megvan egy ellenséges űrhajó, onnantól kezdve azt folyamatosan követni fogsz logikusan. Ha pályát akar módosítani, akkor azt is észre fogod venni.
    Igen, ha megvan, lehet követni egy darabig. De ez esetben sem az esetlegesen bekapcsolt hajtóművet követed, hanem visszavert fényt, ami egy idő után nagyon kevés lesz az észleléshez.
    "Hogy legyen gyakorlatiasabb példa, én a JWST-vel szoktam pedálozni, de több Sentinel szerű űrteleszkóp is megfelel a célnak. Ugyebár azért infravörös tartomány, mert kiugrik a "hideg" háttérsugárzásból az aszteroida imigyen. Mi pedig hőt leadó űrhajókra vadásznánk..."


    A Sentinel nem konkrét célt keres, hanem sok aszteroidából azt amit éppen megtalál. Ezt a kutatás kb. 2,2 évig tart, míg a teljes lefedettséget eléri ("csak") a belső Naprendszerben, és még sok-sok év még az adatok kiértékelése! Másrészt az égitestek hosszan tartó követésére nem alkalmas, ami egy újabb érdekes problémát vet fel...! A JWST, ATLAS meg nagyon nem kisbolygó észlelésre lettek kitalálva. Ezt kifejtem. Amikor valaki számítógépet akar venni, és tanácsot kér tőled, akkor megkérdezed mire szeretné használni. Ugyanígy a távcsövekre esetében is sok különböző típus van, és mind másra jó. Egy kis távcső, mint a Sentiel nagyobb területet le tud fedni mint egy kis szögfelbontású távcső, viszont a nagyítása korlátozottabb.

    Továbbá azt írja, hogy 100 méteres égitestet képes 40 millió km távolságból észrevenni, tehát egy ennél kisebb hőforrást, vagyis űrhajót nem. Nem a watt, teljesítmény számít, a felbontóképesség. Mekkora egy hajtómű szögfelbontása 40 millió km távolságból, és távolabbról?
    Utoljára szerkesztette: Irasidus, 2016.01.04. 20:21:31
  • Sequoyah
    #928
    Viszont a pályamódosítás esetén is ismerjük azt a pályát, amely alapján meg lehet határozni, mely régióban lehet.

    Ez igy leirva szepnek hangzik, de gyakorlatban ez komoly nehezsegekbe utkozhet, edeskeves lehet, hogy hozzavetoleges regiot ismered. Nem tudom probaltal-e mar valami eros nagyitasu, kis latoszogu kezileg iranyitott tavcsovel vizsgalodni. Amennyiben igen, biztosan atelted mar, hogy veletlenul "meglokted", elallitottad a tavcsovet, es akkor vert kellett izzadni mire ujra megtalaltad a celt, foleg ha ismetlodo mintajuk hatterben kerested azt.
    Apro cel eseten, amikor mar amugy is az eszleles hataran vagy, a regio ismerete mar nem biztos hogy eleg. Az eselyek nagyon gyorsan meredeken zuhannak, es hatalmas radarkapacitas-novelesre lesz szukseged, hogy a teljes regiot le tudd fedni.
  • Sequoyah
    #927
    Szoval mint irtam, leirhato egy egyenlet, ami megmondja, hogy adott fenyesseg es mintavetelezesi ido eseten (mint az egyenlet bemeno parameterei) mekkora tavolsagig eszlelheto az objektum.
    A kerdes az, hogy az altalunk megadott, az urhadaszatban realisnak tuno ertekek eseten (beleszamitva az esetleges lopakodo technologiakat is) ez a tavolsag a naprendszeren belulre esik vagy kivulre. Amennyiben a naprendszeren belulre, akkor Irasidusnak bar elmeletben maximalisan igaza van, a gyakorlatban pusztan a kozelseg miatt megiscsak lathato lesz minden.

    Aki eleg fizikusnak erzi magat, az kiszamolhatna ezt az egyenletet, mert anelkul ennek a vitanak nem lesz eredmenye.
  • Sequoyah
    #926
    Megprobalom maskepp megfogalmazni, hatha ugy jobb lesz. Irasidus azt probalja elmondani, hogy ahol zaj van (es itt marpedig zaj van), ott nincs olyan, hogy valami "vegtelenul kicsi". Ha nem lenne zaj, akkor a "vegtelenul kicsi" fogalma ertelmezheto lenne, tehat barmilyen tavol is van az eszlelendo objektum (urhajo), 1-1 foton azert csak erkezik rola neha, azt felerositem es kesz (azaz ahol foton van, ott biztosan van is valami). Te nagyjabol errol beszelsz.
    De ahol zaj van, ott van egy hatar, ami alatt mar nem tudod megmondani, hogy ez az 1-2 foton a veletlenszeru hatterzaj egy veletlenszeru eleme, vagy valami konkret objektum bocsajtja ki. Matematikailag leirhato es kiszamolhato hogy hol van a hatar, amin tul lehetetlen kimutatni egy jelet. Tehat nincs az az erzekelo erzekenyseg, es nincs az az utolagos szamitasi teljesitmeny ami korlatozott mintavetelbol meg tudna kulonboztetni.

    Ad1 - Korlatozott mintavetel: A veletlenszeru hatterzajbol akkor emelheto ki egy jel, amennyiben eleg hosszu ideig mintaveltelezunk. Namost a Hubble sem veletlenul fotoz bizonyos dolgokat napokig-hetekig vagy akar honapokig. Ennyi ido viszont a hadaszatban nem all rendelkezesre, csak a csillagaszatban.
    Ad2: A mintavetelhez az is szukseges, hogy az objektum ne mozduljon el, vagy pontosan tudjuk hogy merre mozdul, kulonben biztosan nem lesz elegendo ido a sikeres mintavetelezeshez. Le lett irva, hogy ez miert is nehez dolog.

    Szoval ahhoz, hogy egy tavoli objektumot eszleljunk a tavolsaggal aranyos ideig tarto hosszu mintavetel szukseges, valamint a mintavetel ideje alatt az objektum pontos helyzetenek ismerete. Mindketto kell hozza, de a hadviselesben jo esellyel egyik sem all rendelkezesre.

    Persze ha, ahogy mondod, "szokatlanul nagy" mennyisegu foton erkezik be, akkor nyilvan erzekelheto az objektum, de ez azt jelenti, hogy kozel van. Viszont ha tavol van, akkor nem fog "szokatlanul nagy" mennyisegu jel beerkezni.
  • [NST]Cifu
    #925
    Tök jó, hogy képtelen vagyok normális mennyiségű időt szakítani a válaszra, de nem húzom tovább, bár biztos vagyok benne, hogy most fél óra alatt, ami időt adtam most erre magamnak, nem tudok normális választ írni...

    Azzal, hogy ismered valaminek a távolságát még nem fogod a pálya alakját meghatározni. Minden mozgás valamilyen csillag irányában történik, ezt belátni némi logika elég lenne. Ahhoz, hogy meghatározz egy űrhajó pályát szükség van a pályaelemeinek ismeretére, azzal te nem fogod a "pozícióját" ismerni, hogy láttad.


    Szvsz itt továbbra is nézetbeli különbség van. Te úgy nézed, hogy nem ismered a célpont pályáját, míg Ninju eleve olyan forgatókönyvet feltételezett, mely szerint a célpont űrhajó indulásától kezdve követve van, aztán egyszer csak elveszítjük valamiért, és újra meg kell találni. Tehát az eredeti pályája ismert, és újra meg akarjuk találni. Erre írta, ha begyújtja a hajtóműveit, akkor annyi energiát fog leadni, hogy sokkal könnyebb lesz az észlelése, szóval valóban elveszteni úgy lehetne, ha takarásban áll neki pályát módosítani. Viszont a pályamódosítás esetén is ismerjük azt a pályát, amely alapján meg lehet határozni, mely régióban lehet.

    Amit leírsz igaz ebben a formában, csak Ninju nem erről írt.

    Másrészt a távcső és detektor nem tud különbséget tenni e-között a két fényforrás között.


    Valóban nem tud, de a fényessége különböző. Nyilvánvalóan nem az űrhajó mérete számít, hanem a fényessége.

    Tudod, ezek hullámhosszt érzékelnek, nem azt, hogy van-e energiatermelés vagy nincs.


    Az energiatermelés hővel jár, amit kisugárzol. Ha a fő hajtóműved használod, akkor még több hőt adsz le, még könnyebb lesz észlelni. Egy energiát nem sugárzó égitestet sokkal nehezebb észlelni, mint egy olyat, amelyik hőt sugároz ki. Ezért hoztam fel a példáknál azt, hogy a Pan-STARR a Föld légkörén át képes volt egy 45 méteres (ami bőven űrhajó méret, vagy talán az alatti) méretű aszteroidát észlelni - 20 millió km-ről. Most fogd ezt a technológiát, nem egyett, többet, telepítsd ki a világűrbe (nincs légköri torzítás), és vedd figyelembe, hogy a célpont teste (radiátorai) hőt is sugároznak. Ezek után állítod azt, hogy ez reménytelen vállalkozás.

    elég ha 15 wattos energiatakarékos égőre gondolsz, aminek a fényereje egy 100 wattosénak felel meg


    Most egy teljesen más témát keverünk bele megint. Mint anno a Parks rádióteleszkóp esete az Apollo-éval. Ne...

    Minél távolabb vagy, annál kevesebb foton fog az érzékelődbe (szemedbe) jutni, és mint írtam a teljesítmény nincs arányban a fotonok számával, sem a fényerősséggel.


    Mert ha energiát adsz le (leadott energia, nem a felvett, mint az égős példád, ahol ugyebár a felvett energia és a leadott fény illetve hő energia arányai miatt van eltérés), akkor a leadott energiával nem arányos annak a kisugárzott hő mennyisége? Ez végül is csak a termodinamika törvényeinek mond ellent.

    A VLT egy nagy kísérlet is volt egyben, (amúgy csak mellékesen én voltam ott, pályázat keretében), ami megmutatta a korlátokat is egyeben az optikai interferomtriában, ezért is építenek ma óriástávcsöveket és nem sok aprót amit összekötnek.


    Akkor most idéznélek a #908-as hsz.-edből:

    "A VLBA rádiótávcsövek összekapcsolt hálózata, ami nem infravörös fényre érzékeny, nem véletlenül nincs ilyen infravörösben, vagy látható fényben!"

    Szóval állítod, hogy nincs összekapcsolt távcsövek hálózata infravörös vagy látható fény tartományban, majd kiderül, hogy voltál már egy ilyennél.
    Vagy én értek félre valamit?

    Mozgás érzékelése ezért nem lehetséges mert minden mozog a képen (zaj), ez egy NEO égitest és ezek automatikus képek:


    Szóval nem lehetséges, majd prezentálod a példát?
    Az első automatikus NEO észlelés 1990-ben volt. 25 éve.

    Amire én utaltam, az az, hogy több dologtól függ az észlelés, nem egyetlenegy tényezőtől!


    Én meg arra utaltam, hogy hőt leadó (főleg MW nagyságrendű hulladékhőtől megszabadulni akaró) űrhajót elég könnyű lesz észlelni. Nem azt mondtam, hogy pitiáner feladat, hanem azt, hogy már a jelenlegi technológiai szinten is lehetséges, ha biztosítva van a kellő pénzügyi (vagy erőforrás) háttér.

    Off.: Konkrétan cáfoltam ezeket. De erre rá se ránts, nyugodtan oltsál le mindenféle érv nélkül, azért mert rámutatok a példaképed tévedéseire. Ő sem tévedhetetlen.


    Nem vagyok tévedhetettlen, érvekkel meg lehet győzni. Pusztán itt nem látom a számokat, érveket, példákat, hogy mi miatt tévednék.

    A személyeskedést pedig hagyjátok abba plz.

    Az aszteroidákat meg akkor tudjuk követni, ha többször észleltük (az elmozdulás miatt) kiszámoltuk a pályájukat, ami egy hétbe is beletelik, szerencsére az aszteroidák nincs pályamódosító hajtóművük, általában nagyobbak mint egy űrhajó, vagy ha mégsem. akkor közel vannak és fényesek - ja és még így sem biztos a siker, volt már rá sok példa, hogy másnap nem találtuk meg, így soha nem került meg. És persze soha nem hajszálpontosak ezek a pályaszámítások! Sok km eltérés lehet, ami egy aszteroida esetében nem gond, egy űrhajónál igen. Ennyi.


    A pályamódosítás akkor számít, ha az űrhajó folyamatosan módosítaná a pályáját. Érdemes visszautalni, hogy én eleve feltételeztem, hogy ha megvan egy ellenséges űrhajó, onnantól kezdve azt folyamatosan követni fogsz logikusan. Ha pályát akar módosítani, akkor azt is észre fogod venni.

    Hogy legyen gyakorlatiasabb példa, én a JWST-vel szoktam pedálozni, de több Sentinel szerű űrteleszkóp is megfelel a célnak. Ugyebár azért infravörös tartomány, mert kiugrik a "hideg" háttérsugárzásból az aszteroida imigyen. Mi pedig hőt leadó űrhajókra vadásznánk...

    De hasonló példa az ATLAS, amely:

    Under favorable circumstances ATLAS can detect a 100-meter diameter asteroid at a distance of 40 million kilometers (a quarter of the distance to the Sun) and a 10-meter diameter asteroid at a distance of 4 million kilometers (10 times the distance to the Moon).

    A Földről, látható tartományban, alapvetően még mindig minimál költségvetésből (~5 millió dollárt költöttek rá).
    Utoljára szerkesztette: [NST]Cifu, 2016.01.04. 17:50:50
  • Irasidus
    #924
    Emlékszel mi volt az első hsz.-em? - "Ahhoz, hogy egy ennyire kicsi hőforrást észrevegyél és kiszűrj a hátérzajból, kell egy hatalmas távcső, elegendő számítógépes kapacitás, és sok-sok csillagász munkaórája, aki elemzi az adatokat (magától nem megy). Nagyon kicsi az esély, hogy megtaláld, ha nem tudod mit keress." - Nem az állítottam, hogy nem lehet, hanem hogy kicsi az esély, hogy megtaláld, és ezt részleteztem, hogy miért. Ez épp olyan, mit az tűt keresni a szénakazalban, ugyanezt csináljuk kutatás címén, ismeretlen fény/infravörös/stb. fényforrásokat keresünk... A Voyager nem ismeretlen, és nem infravörös hullámhosszon érzékelték hanem az ismert frekvenciájú rádiójelét, és a Vogager esetében pontosan tudták hol keressék! Ezt komolyan ennyire nehéz felfogni, hogy valamit megtalálni könnyű ha tudom hol van? Az aszteroidákat meg akkor tudjuk követni, ha többször észleltük (az elmozdulás miatt) kiszámoltuk a pályájukat, ami egy hétbe is beletelik, szerencsére az aszteroidák nincs pályamódosító hajtóművük, általában nagyobbak mint egy űrhajó, vagy ha mégsem. akkor közel vannak és fényesek - ja és még így sem biztos a siker, volt már rá sok példa, hogy másnap nem találtuk meg, így soha nem került meg. És persze soha nem hajszálpontosak ezek a pályaszámítások! Sok km eltérés lehet, ami egy aszteroida esetében nem gond, egy űrhajónál igen. Ennyi.

    Mond csak, te 100 kilométerről észreveszel egy tűt az a földön? Pedig mennyire elüt a környezetétől! Hiába üt el, ha egyszer nem látod, mert olyan kicsi. Megint nem veszed figyelembe a távolságot, a mértet, és fényességet. Mellesleg hány hsz. keresztül ecseteltem, hogy nem üt el a környezetétől, hanem beleolvad a zajba, ahhoz, hogy elüssön, ismernem kéne az adatait, vagy komoly modellezés lenne szükség, ami megint csak emberi munka, nem automatikus.
    Utoljára szerkesztette: Irasidus, 2016.01.04. 15:51:06
  • F1End
    #923
    Értem, nyilván több tényezőtől függ a dolog.
    Akkor tehát nem szokatlanul nagy mennyiségű, hanem más hullámhosszú foton érkezik be.

    Ettől függetlenül azonban továbbra sem értem, hogy miért ne lehetne egy űrhajót nagy távolságból követni. A lényeg, hogy egy olyan tárgyat keresünk, ami meglehetősen nagy mértékben elüt a környezetétől. Már többször is bizonyítva volt, hogy nagy távolságból is képesek vagyunk különböző dolgokat felderíteni és követni (aszteroidák vagy a Voyager). Miért ne lehetne ezt megismételni egy katonai űrhajónál is, ami elvileg sokkal "látványosabb"?

    Még ha nem is lehet teljesen automatizálni, feltételezem pár tucat/száz szakértő 0-24 -ben dolgozva képes lehet elég nagy pontossággal korrigálni a dolgokat.