592
Kung Fu
  • fm
    #432
    de nem biztos, hogy jó úton jár. az ego veszélyes dolog. szerintem az ilyen emberek többször kerülnek verekedésbe olyan szituációban, amikor el is lehetne kerülni azt.
  • juzosch
    #431
    MIndegyik szokott utcán verekedni?

    Mondjuk az igaz, hogy akinek úgymond van pofája elmenni egy versenyre, annak már az utcán sincsennek önbizalmi gondjai:)
  • bens
    #430
    hát azért én kevés olyan fullos versenyzőt ismerek, akinek van versenyrutinja és az utcán meg sem bír mozdulni... mondhatjuk h sztem ilyen nincs.
  • bens
    #429
    van egy aranyos sztorim is ezzel kapcsolatban: egyszer egy nagyon jó barátomat megtámadta pesten egy cigány. a srác már több mint 3 éve edző, a tong-long imádkozó sáska stílusban. úgy történt h a trabijával megkarcolta a cigó bmw-jét, és a cigó beszólt neki, mire ő visszaszólt. a feka kiszállt a kocsiból, mire a haverom gondolta, ...nem baj, úgyis tud egy csomó hatékony technikát, legalább élesben is kipróbálja... namost ez úgy történt, h kiszállt a kocsiból, felvette a küzdőállást, a cigány meg orrbakönyökölte gondolkodás nélkül. pontosan ez történik, ha valaki nem gyakorolja versenyen a technikákat. az alkalmazás hiánya, és annak következménye.
  • juzosch
    #428
    Persze van olyan, aki versenyen profi, az utcán viszont meg sem bír mozdulni, de azon aki nem ilyen, azon sokat fejleszt a küzdelem gyakorlása.
  • bens
    #427
    merthogy az én tapasztalatom szerint meg a verseny pontosan ezt segíti elő. de ha belegondolsz, mi más segíthetné elő...? kiállsz egy veled hasonló tudású emberrel szemben, közben néznek 500an és az edződ miatt is teljesítened kell azon felül, h ha nem nyújtasz 100%-ot akkor nagy az esélye h beveri az orrod, ami amúgy is benne van a pakliban. mi ez, ha nem az utcai szituáció legjobb imitálása? és ha ez gyakran előfordul, akkor hozzászokik az ember. ergó ha utcán teljesíteni kell, nem fog bepánikolni, hanem könnyedén hozza a 100%-ot, amire versenyen is képes.
    ezzel szemben az edzőteremben semmiféle teljesítményre nem vagy kényszerítve, és mindig benned van az a tudatos érzés, h ...ha nem sikerül, majd legközelebb... úgysincs semmi jelentősége. ha az ilyen embernek küzdenie kell utcán, akkor jobban teszi ha a futást választja, ugyanis majdnem biztos h le fog blokkolni a pániktól.
    én tehát egyáltalán nem hasonlítanám össze az edzésen való küzdelmet a verseny-küzdelemmel. az edzésen elfogadható teljesítmény az versenyen még nem súrolja az alsó határt.
  • VolvexGlobator
    #426
    na.....egy "már"- ral több maradt benne:)
  • VolvexGlobator
    #425
    Nem.Nem ezen technikák miatt jó.Sosem állítottam ezt.
    Épelméjű ember disztingvál harc közben.Ahogy te is másképpen lépsz fel egy atomrészeg ellen,aki tolakodik,cigit akar lejmolni,mint az ellen,aki már pölö 2 haverod már arconzúzta.

    Bens: pont az ellenkezőjét állítom!..bár nem okvetlenül versenyre gondolok,hanem edzőharcokra,kemény sparringokra...vagy akár versenyre is!
  • bens
    #424
    értem, tehát azt mondod h az utcai küzdelemben mindegy h valaki kipróbálja-e magát rendszeresen versenyen, vagy csak az edzőteremben küzd, ahol nincs tétje.
  • juzosch
    #423
    De ha ezen technikák miatt ilyen jó ez a stílus, és ezen technikákat nem lehet sehol sem használni, akkor miért is jó?
  • VolvexGlobator
    #422
    Utcán megölni valakit.....azért azt nem.Igazság szerint egy átlagemernek az életében -szerencsére-nem sok olyan helyzet van,amikor ennyire súlyos sérülést kényszerülhet okozni.
  • VolvexGlobator
    #421
    Az már egy másik téma,hogy valóban vannak olyan -nem is rossz-küzdők,akik tréningen,gyakorlóharc közben,vagy akár versenyen brillíroznak,de éles,utcai helyzetben leblokkolnak,és lőttek a tudományuknak.Tapasztalatom szerint nagyon kemény meló ezt kinevelni valakiből.
  • juzosch
    #420
    Harchelyzetben ok. De megnézem h az utcán megölsz valakit egy ilyen technikával. Aztán a börtönből már nehéz lesz edzsre járni.
  • bens
    #419
    az ami a wt-ben megvan, megvan az összes harcművészetben. karatéból ugyan úgy gyakoroljuk a hererúgást, szemkiszúrást, torokra való ütéseket, folytásokat, könyökütéseket izületre, gerincre...stb. és ezek mind pusztakezes technikák. a különbség nem ez sztem.
    ha téged megtámadnak utcán, akkor sokkhatás ér, mert komoly tétje van a dolognak. ilyenkor az ember képes leblokkolni. viszont versenyen pontosan ehhez hasonló adrenalinszint van jelen, mert ott is komoly tétje van a küzdelemnek. nem csinálhatod az összes technikát a szabályok miatt, de megtanulsz küzdeni felfokozott izgalmi állapotban. és ez nagyon nagy előnyt jelent, tapasztalatból tudom. egy versenyző nem gondolkodik amikor fel kell ismerni egy helyzetet, mert hozzá van szokva h nincs idő rá. ezért lesz eredményesebb küzdő, mint egy olyan, aki csak edzőtermi küdelmekben vesz részt, aminek nincs tétje.
  • VolvexGlobator
    #418
    Dehogy nincs küzdelem!
    Értelemszerűen "emberire" finomítva a technikai repertoárt.Küdzelem nélkül az egész csak halovány lepkefing,vagy max. egészségmegörző lökdösődés.
    "...Egyébként mi értelme van egy olyan technikának, aminek hasznát valszeg soha az életben nem veszed?..."
    1.: ha nagy gáz van,veheted hasznát,vagy esetleg vannak olyanok is,akiknek "szakmája" ,hogy ilyen helyzetekben legyenek.
    2.: a rendszer megalkotójának -mind minden stílusalapítónak- volt egy igen egyszerű célja :gyorsan,hatékonyan leamortizálni az ellenfelet.(ezért mondtam,hogy nem ringbe szánta)
    3.: a fentebb felsorolt dolgok -szeritem- még a gyakorlatiasabbak közé tartoznak.Ha megnézel egy tradicionális shaolint (nem basztatásként mondom) ,ott aztán van flikkflakk,átkötő mozdulat,látványelem,aminek semmi köze a rendes harchoz.
  • juzosch
    #417
    És egyáltalán nincs küzdés? Mert ha egyszerűen még nem voltál ilyen helyzetben, nem fogsz tudni maximálisat nyújtani.
    Nem arról van szó, hogy szúrd torkon edzésen, hanem hogy egész egyszerűen tudj gondolkodni, miközben az ellenfél jön és meg akar verni. Ehhez egy szimpla hagyományos küzdelem is megfelel, nem kell semmi spéci technika.

    Egyébként mi értelme van egy olyan technikának, aminek hasznát valszeg soha az életben nem veszed?
  • VolvexGlobator
    #416
    Na igen.Sok ifjú titán esik bele abba a hibába,hogy nem a számára megfelelő terhelést alkalmazza (akár hosszabb időn keresztül is) ,vagy nem fektet elég hangsúlyt a fokozatosság elvére.Ilyenkor jönnek a sérülések,szalag - vagy izomszakadások,izületi gondok...
  • VolvexGlobator
    #415
    Ja....jó.Bocsi.Nem bírtam hová tenni így hirtelen.
  • VolvexGlobator
    #414
    "... ezek szerint az igazán hatékony stílusokban nincs igazi küzdelem?..."
    Ugyan behatóbban csak a sajátomat ismerem,a többiről van némi fogalama,és amit írok,szigorúan a saját véleményem:
    Jó a verseny,és van,akinek kell is,hogy versenyezzen.Vagy azért,mert ilyen a habitusa,vagy mert szüksége van rá a teljesítménye fokozásához,vagy legyen az bármilyen más ok.
    Azt még mindig fenntartom,hogy nem az egyedüli módja a HM -eknek,de mindenesetre egy jól bejáratott út.
    Namármost: a szabályok a versenyek miatt szükségesek (súlycsoport,korcsoport,nemenkénti felosztás,védőfelszerelések,stb,stb...) ,és a versenysportok gyakorlói ezek figyelembevételével készülnek fel.És ez így van jól.
    Hozok viszont egy példát : egy tréning alkalmával te,vagy bárki,aki hasonló sportot csinál,pontkesztyűre,vagy tai-padra leüt 1500 csapottat.Ezzel párhuzamban én (mi) fabábura,vagy bármilyen más edzőkészségre ráverünk ugyanennyi satsau-t (egyfajta kézéltechnika torokra).Neked javul a horgod,nekem a satsau-m.Az viszont világos,hogy én talán soha a büdös életben nem fogom tudni alkalmazni élesben a satsaumat,de még ha oda kerülne a sor,versenyen sem,mert mindenhol tiltják,érthető okokból.ha innen nézem,még a faigerk (azt hiszem,a karatéban kin geri a neve) is "humánusabb".Említhetném még a WT -ból a számtalan szemre döfést,amit ez előbb említetteken kívül a kesztyű is lehetetlenné tenne,de szerintem párhuzamot lehet vonni az Aikido izületroncsoló technikai repertoárjával is.
    Nem mellékesen sem a vingcsun,sem az Aikido megalapítója nem ringbe szánta a rendszerét.
    "...A harcművészeteknél pl hangsúlyosabb a látvány (ettől művészet)...." Ez is csak bizonyos feltételek mellett igaz.A WT -nál szerintem nincs "látványtalanabb" harcművészet.Semmi sallang,semmit hátraszaltó,semmi flikkflakk.

  • juzosch
    #413
    Csak utána megfelelőenki is kell ezt pihenni.
  • bens
    #412
    elírás...

    bukásig. azt jelenti, h addig edzel amíg talpon bírsz maradni.
  • VolvexGlobator
    #411
    "..a bukásik való edzés is haszos..."
    Mi az a bukásik?
  • juzosch
    #410
    Ezzel nem kötözködsz, direkt kezdtem úgy, hogy 'először is'.
    Ez a második, hogy egyes stílusoknak más-más célja van. A harcművészeteknél pl hangsúlyosabb a látvány (ettől művészet).
  • bens
    #409
    had kötöszködjek: az aikidoban nincsenek szabályok, mégis kevés az olyan aikidos, aki alkalmas az utcai harcra. doshinkannal ugyanez a helyzet. nem gyakorolnak szabad küzdelmet, mert (állításuk szerint) az ő technikáik túl veszélyesek ehhez.
    akkor most hogy van ez? ezek szerint az igazán hatékony stílusokban nincs igazi küzdelem?
  • bens
    #408
    egy bokasúlyos lábedzés nálam úgy néz ki, h először súly nélkül lerúgok 20-30at mindkét lábbal, h bemelegedjenek az izmok. utána súllyal 2×20 ismétléses szériákat rúgok felváltva, a szériák között pedig vagy árnyékolok vagy zsákolok. általában 8-10 szériáig szotam bírni, utána még súly nélkül levezetésként 50-50et. a bukásik való edzés is haszos, de vigyázni kell a túledzéssel. én már beleestem ebbe a hibába, egy versenyszezont kellett kihagynom a túledzés miatt. izomgyulladás -> 3 hónap pihi.
  • juzosch
    #407
    Először is a szabályrendszerek igen komoly korlátokat állítanak. Pl ha nem lehet fejre ütni, rúgni, földharc stb, az alapvetően meghatározza a stílust. És minél több ilyen korlátozás van, annál kevésbé alkalmas pl egy szabályok nélküli harcra.
  • juzosch
    #406
    Tudsz linket, vagy pár kulcsszót ami alapján rákereshetnék?
  • VolvexGlobator
    #405
    Egyszer olvastam valamelyik UFC-s tag (talán Vittor Belfort?)versenyre felkészülési időszakának edzéstervét....és arra jutottam,hogy ha azt túléli,akkor bármit:)
  • bens
    #404
    ok, váltsunk témát!
    szerinted a küzdelmet tekintve van-e különbség egyes stílusok között? ha igen, akkor mi az, ami kiemel egy stílust a többi közül?
  • VolvexGlobator
    #403
    A fél és egykilós bokasúllyal szériákat nyomsz(ha igen,milyeneket) ,vagy időre,esetleg a "kifulladásig" módszert favorizálod?
  • bens
    #402
    ami még eléggé lényeges küzősportot tekintve, h kinek milyen vele született fizikuma van. mert egy 2 méteres cingár gyerek járjon kondizni, de egy alacsonyabb erősebb felépítésűnek meg nincs rá szüksége. ezért sem lehet általánosítani.
  • bens
    #401
    na ez az. ahány féle rendszer, annyi edzésterv. te mivel földharcot is gyakorolsz, neked a statikus izommunka sem mindegy. judoban pl egyértelműen előny ha valaki gyúr mellette. én amíg thai-boxra jártam, minden nap kondiztam, nem is kis súlyokkal. de pl karatéban nem tudtam fejlődni rendesen, mert folyamatos tónusban voltak az izmaim és ez a pontos, gyors mozdulatoknak nem használ.
    ennek ellenére nem bántam meg, mert ez az időszak adott egy jó fizikumot.
  • bens
    #400
    személy szerint én a súlyokkal való edzést nem szoktam javasolni a tanítványaimnak, max annak aki fullozik, nekik is csak versenyen kívüli időszakban. gyorsulni egyáltalán nem lehet sztem tőle, és az ütőerőnek sem használ sokat. az intenzív zsákolás és párnázás jobban növeli az ütőerőt. viszont bokasúllyal zsákolni az hasznos. magamon vettem észre, h verseny előtti alapozáskor ha bokasúllyal rúgom a zsákot akkor sokat gyorsul a rúgás. fél és egy kilós súlyt szoktam használni.
  • juzosch
    #399
    Azért a gyúrás sem árt. Az edzés úgyis leszálkásít majd. És azért több izommal mindig többre mész, mint kevesebbel.

    Anaerob edzés pedig rengetegféle létezik. Ha az anaerobság a lényeg, azaz hogy pl végig bírj pár perc küzdelmet ,akkor sprintek, ugrálások stb, ameddig bírod.

    Érdemes elolvasni Lee Haney edzéstervét, amit Holyfieldnek készített. Lehet belőle tanulni.
  • VolvexGlobator
    #398
    na...vissza a szakmához: milyen anaerob edzésmódszereket javasoltok?
    A nagy súly-kis széria értelemszerűen totál kizárt,mert ugyan baromi látványosan növeli az izomtömeget,ellenben lelassít,és ez ugyebár nem éppen előny egy HM-nél...
  • VolvexGlobator
    #397
    "...öbbet fejlődnél a harcban mint a mostani helyen 2 év alatt...."
    Látod,Goth...ilyen öntelt vagyok én:D
  • VolvexGlobator
    #396
    ..csak nem bír leszállni a témáról...kicsit rágörcsölt:D
  • bens
    #395
    hát sztem elég kínos egy mesternek öntelt módon nyilatkozni a stílusáról. de ti ezt biztosan nem így gondoljátok...
  • bens
    #394
    ami az aerob és anaerob edzések arányát illeti, sztem ez több dologtól függ. értem ezalatt: alapozás, versenyre való felkészülés, pihenő időszak... valamint stílusonként, személyenként is változhat.
    ettől eltekintve én az egyensúly-elv híve vagyok.
  • juzosch
    #393
    Egyébént még csak nem is ismersz, szal nem tudom mi ez a fél év utcai harc.