592
Kung Fu
  • bens
    #472
    itteltve igen :-)
  • bens
    #471
    de
  • VolvexGlobator
    #470
    Mennyi pénzbe kerül most egy csuklósúly?Esetleg tudja valaki?
  • bens
    #469
    nem zavarna, de a tai és a thai közt nagy a különbség. lásd: taijitsu -><- thaibox
  • bens
    #468
    igen, max annyi az eltérés, h mondjuk egy jujitsu-s a földharcban, egy thai-os meg állóharcban jobb, de mondjuk egy profi szinten már nem a stílustól, csak az egyéntől függ a dolog. nem a stílusnak lesz küzdője, hanem a küzdőnek stílusa.
  • VolvexGlobator
    #467
    Szinte ugyanúgy.Ez így ebben a formában -szerintem- helytálló megállapítás.
    Nincs ezen semmi csodálkoznivaló : normál esetben 2 test az eszköze a harcnak,2 lábbal,2 kézzel,stb.
    A módszerekben és az elvekben viszont nagy eltérések lehetnek.
  • juzosch
    #466
    Érdekes. Bárki bármilyen stílusból indul ki, magasabb szinten szinte ugyanúgy harcol, kb ugyanazon technikákkal.
  • VolvexGlobator
    #465
    Hopp...valóban.Elnézést a pontatlanságért!
  • bens
    #464
    muay-thai
  • VolvexGlobator
    #463

    Még csak hozzáértőnek sem kell lenni ahhoz,hogy felismerj egy Tae-Kwon-Do-s küzdelmet,vagy azt,amikor valamilyen Mui -iskola (mui-tai,kickbox,stb) tanítványai versengenek.Ugyanígy a judo,vagy a birkózás is szignifikáns jegyeket mutat,de említhettem volna bármelyik vingcsunt is.Sőt,az UFC-Pride-K1-nek is vannak szép harcos jegyei.
    Még azt sem kétlem (mivel van szemem,láttam a videót) ,hogy vannak ott ütőképes srácok is,és bizony nagy maflások be-becsúsznak....de az ég szerelmére,mi ebben a shaolin?Ugyanezzel a lendülettel lehetne sakk-harc is,vagy (némelyik megmozdulás miatt) kickbox.Azért,mert az az idétlen gyolcs van a lábukra tekerve,attól shaolni?
    Igaza van Goth-nak: ebben semmivel nincs több shaolin,mint amennyit ő tudhat.
    Pont erről írtam nem is olyan rég : az értelmesebbikje soha nem is tagadta,hogy a shaolinnak semmi köze az ilyen viadalokon előadott dolgokhoz.Innentől kezdek én nem érteni pár dolgot (magamból kiindulva,szóval lehet,hogy tévedek)!
    Azért tanulok egy rendszert - mint én pl. a WT-t - ,hogy azt alkalmazva tudjak hatékonyan küzdeni,ha kell.Gondolom,ezzel vannak még így egy páran,bármit is csinálnak.Valószínűsítem,hogy Bens is azért ment el az edzésre,mert van egy célja,amit el akar érni.Ez így rendjén is van.
    Szóval ezért nem értem ezeket,hogy miért hívják ezt shaolin küzdelemnek.
    Mert,ha csak a mozgáskultúra miatt tanulja?Addig rendben van,az az ember nem vágyik versenyre....de ha a harc miatt csinálja,akkor tényleg menne le valami olyan klubba,ahol versenyeztetik (akár Bensékhez,vagy taiboxolni,stb...),ne azzal nevettesse ki magát,hogy a saját stílusából egy morzsányit sem használ ,ha valóban harcolni kell.(Abba már bele sem kezdek,hogy a shaolint sem boxkesztyűre fejlesztették...)
  • bens
    #462
    teljes erejű ütések, rúgások. itt nincs olyan h shaolin v nem shaolin technika. ez egy olyan dolog h ők tudnak küzdeni. attól h nem formagyakorlatot csinálnak, még shaolin küzdelem.
  • Goth
    #461
    mármint a küzdők hatékonyak gondolom úgy gondolod, nem maga a stílus. Mert ebben a videóban kb. annyi shaolin technika van, amennyit én tudok.
  • bens
    #460
    nekem elég hatékonynak tűnik :-)
  • bens
    #459
    shaolin kungfu küzdelem
  • peacyg
    #458
    A magyarországiak között ha jól tudom nincs nagy, mivel úgymond egymásból alakultak ki. Szóval eredetileg az MKSZ és a ZBK Kempo egy és ugyanaz volt, aztán azt hiszem 1996-ban vált ketté. Ha jól tudom a Kurayfat kempo is hasonló, hiszen arról azt olvastam, hogy jópár DAN-vizsgázót a ZBK Kempo alapítója vizsgáztatott. Szóval szerintem a Magyarországon elterjedt kempo-stílusok között nincs nagy eltérés. Jó persze a vizsgaanyag más, de azért mégsem óriási a különbség. De ez egy szubjektív vélemény.
  • VolvexGlobator
    #457
    Nagy eltérés van a különböző kempók között?Van valami egységes irányvonal?
  • peacyg
    #456
    De a kempo egy önálló harcművészet, de tulajdonképpen más harcművészetek leghatékonyabb elemeit kivették és így alkották meg. Legjobb tudomásom szerint. És most a Zen Bu Kan Kempo-ról beszélek.
  • VolvexGlobator
    #455
    Ööö...na akkor most ezt nem értem.
    A Kempo az nem egy önálló harcművészeti rendszer,saját mozgáskultúrával?
    Amit leírtál -bár lehet,rosszul értelmezem! -abból az tűnik ki,hogy valamikor a múltban egy mester -vagy mesterek- kiszedtek az általad felsorolt stílusokból bizonyos dolgokat,és összegyúrva azokat megalkották a kempót?
  • peacyg
    #454
    huhh hát pár szóban elég nehéz lenne, nem is gyakorlom olyan régóta, de azért megpróbálkozom vele... Egy nagyon komplex stílusnak tartom, mely főleg box, jitsu, karate, aikido technikákat alkalmazva egy nagyon hatékony harcművészetet képez. Ezenkívül tanít fegyverrel való küzdelemre és az elleni önvédelemre. Leggyakoribb fegyverek: kés, rövid bot, hosszú bot, kard azt hiszem. A lényeg, hogy kesztyűs küzdelemre box (ütések, mozgás, védekezés) és karate (rúgások stb), pusztakezes küzdelemre pedig box, karate, jitsu, valamint önvédelemre box, karate, aikido, jitsu és minden, amivel pl meg lehet ölni az ellenfelet. Biztos rengeteg dolgot kihagytam. Tehát a küzdelmi részére azt mondanám, hogy talán nics gyengepontja (jóóóó tudom, hogy van :) ) és minden helyzetben van valami megoldás.

    Mindezekenkívül megvannak a hagyományos tradicionális karate mozdulatai. Amiket vizsgákra meg kell tanulni, tehát a szellemiség és a tradicionális mozdulatok sem idegenek egy kempostól.
    Egyébként én a Zen Bu Kan Kempot gyakorlom.
    Még mindig nagyon sok dolgot kihagytam és lehet, hogy 5 év múlva máshogy fogom látni, de most így látom.
  • Polaroid
    #453
    1869-ben Meidzsi császár Edo-ba költözött, és átnevezte a várost Tokio-ra. (A tokió szó jelentése "Keleti Főváros".) Tehát 1869-ig Edo-nak hívták.
    (info a wikipediábóllopva.)
  • VolvexGlobator
    #452
    Tényleg messze van...de nem mondok le róla.
    Tudnád pár szóban jellemezni az általad gyakorolt kempót?
  • peacyg
    #451
    Miskolcon sajnos - legjobb tudomásom szerint - nincs kempo dojo. Legalábbis én úgy tudom, hogy Magyarországon 3 féle kempo-stílus képviselteti magát, azok között pedig nincs miskolci dojo. Legközelebb hozzád talán a debreceni meg az egri van...Sajna egyik sincs túl közel.
  • bens
    #450
    a késes támadás ellen akkor jársz a legjobbn, ha még akkor beleteszed a blokkot, amikor az ellenfél nem szúrt, vagy vágott. ez a blokk csak akkor működik, ha még könyök felett sikerül ráblokkolni a karra. különben megvágja a kezed. ehhez úgy kell begyakorolni, h reflexből menjen, mert ha lekésel, akkor valóban önveszélyes a technika.
  • VolvexGlobator
    #449
    Tokiónak van másik neve?Mire gondolsz?Esetleg arra,ahogy a natívok hívják?
  • VolvexGlobator
    #448
    Hmm...szerintem ezekkel a megkötésekkel már elég tisztességesen lehet küzdeni.
    Sajna sosem volt alkalmam kempóssal ütögetni,de rajta vagyok a témán.Apró hiba,hogy Miskolcon nem találtam kempóiskolát.:(
    Ha esetleg tudtok ilyenről,legyetek oly' jók,és világosítsatok fel róla!Előre is köszi.
    Más : párszor megsasoltam azt az önvédelmi gyakorlatsort.Tuti,hogy beletennétek egy olyan blokkot abba a felülről lefelé irányuló késdöfésbe?
  • peacyg
    #447
    Persze. Maga a kiírás természetesen hosszabb, csak a fontosabb pontokat szedtem ki belőle és azért fórumra mégse akartam hosszabbat rakni :)
    Csak úgy érzem így nagyjából világos, hogy kb mik a szabályok, mivel kell számolni a VIADAL név alatt Zen Bu Kan Kempoban
  • VolvexGlobator
    #446
    Nem voltál hosszú.Aki olvasgatott már versenykiírásokat,az tudja,hogy sokszor milyen hosszúak tudnak lenni.Ne milyen hosszú,hanem több oldalas,de ez szükséges a későbbi "reklamációk" elkerülése végett.
  • sz4bee
    #445
    Tudja valaki hogy tokionak mi a másik neve?
  • peacyg
    #444
    Igen az első késes támadás elleni önvédelem. Egyébként a legközelebbi kempos verseny, amin lesz viadal, az most vasárnap a HANSHI-kupa. Aztán persze minden országos kempo-versenyen van pusztakezes viadal. De egész pontosan:
    Szabályos technikák: Teljes erejű köríves rúgás fejre, teljes erejű ütések és rúgások (beleértve a könyök- és térd technikákat is, akár ráfogással (természetesen csak 5 másodperc erejéig)) a tiltott felületeket kivéve bárhová a testen. Térdrúgás fejre ráfogás nélkül engedélyezett. Továbbá: dobások, lerántások, fojtások, feszítések állva és a földön is. A földre került ellenfél testre végrehajtott ütéstechnikákkal való támadása engedélyezett álló helyzetből. (A földön fekvés ténye: az egész test három ponton való érintkezése a talajjal). A földre került küzdő természetesen védekezhet az álló helyzetből őt támadó fél technikái ellen, illetve ellentámadást kezdeményezhet. Amennyiben mindkét küzdő a földre került, testre végrehajtott ütésekkel és rúgásokkal kölcsönösen támadhatják egymást. Fogás: 5 másodpercig szabályos a fogás, fogáskeresés, összekapaszkodás állásban. Ez idő alatt szabályos ütés- és rúgás technikák alkalmazhatók. 5 másodperc után a vezetőbíró szétválasztja a küzdőket. Földharc: passzivitás esetén, illetve 30 másodperc letelte után a vezetőbíró felállítja a versenyzőket. A küzdőtéren belül szabályosan megkezdett, de a küzdőtéren kívül véget érő szabályos technika esetén a küzdőket, illetve az akciót nem szabad leállítani. Kivételt képeznek ez alól: a küzdők egymás testi épségét veszélyeztetik, a berendezési tárgyak, illetve egyéb eszközök épsége kerül veszélybe.
    és még: 1. Versenyruházat, védőfelszerelés. Az övfokozatnak és stílusnak megfelelő ruházat. (Esetenként a felsőrész hiánya megengedett, ilyenkor a küzdők meztelen felsőtesttel, felkötött övben mérkőznek meg. A mindenkori versenykiírás a mérvadó.) Fogvédő, lágyékvédő, lábfejvédő, lábszárvédő használata kötelező. A kézen semmiféle kötés, bandázs, csuklószorító nem alkalmazható. Fejvédő használata megengedett.
    2. Javasolt menetidő 1×5 perc (De a versenykiírás nem ragaszkodik szigorúan csak ehhez a menetidőhöz – a küzdelem tarthat feladásig is, menetidő nélkül. A mérkőzés menetidejét a versenykiírás szabályozza.)

    Bocs, ha hosszú voltam...
  • VolvexGlobator
    #443
    Néztem a kempós oldalon a videó szekcióban az önvédelmi részt.
    A legelső az valami késes támadás elleni védekezés?
  • bens
    #442
    esetleg itt, vagy itt, találhatsz ilyen versenyeket, de én neten nem vagyok túl tájékozott etéren. általában élőben értesülök, ha van valami amiben érdekelt vagyok.
  • bens
    #441
    nem, ezeken a versenyeken egyiken sincs fejvédő. de ha belegondolsz, fejvédőnek csak akkor van értelme, ha kesztyűvel bunyóznak.
    nálunk ilyen az ökölvédő.
  • VolvexGlobator
    #440
    Esetleg a neten fellelhető,hogy mikor vannak ilyen versenyek,és hol?
  • VolvexGlobator
    #439
    Mi az az ökölvédő?Olyasmi,mint a sárkánykesztyű?Fejvédőt gondolom kötelező viselni.
  • bens
    #438
    ó persze hogy vannak ilyen versenyek. kempo versenyeken vannak free fight kategóriák, csak ők viadalnak hívják. akkor vannak amatőr ufc versenyek is, és különféle street fight-nak becézett meccsek. a kyokushin karatésok meg eleve puszta kézzel bunyóznak versenyen is, és ott is van térdrúgás. nálunk is csak ökölvédő van versenyen, ami olyan mintha nem is lenne semmi a kezeden. igaz h könyökütés és térdrúgás tilos nálunk, de vannak dobások, földharc, ami növeli a realtását a küzdelemnek.
    szóval bőven van lehetőség kezdő szinten is az utcai harc jellegű versenyzésre.
  • VolvexGlobator
    #437
    "...az adrenalinhoz csak versnyen tudsz hozzászokni...."
    Hmm...én éppem nost újítok fel alaptól a tetőig egy 110 négyzetméteres házat.Hidd el,itt is hozzászokik az ember az adrenalinhoz,nem is beszélve az önuralomról,mikor a burkolóm reggel kilenckor mata részegen állít be....és nem verhetem torkon.
  • VolvexGlobator
    #436
    ...vagy az utcán,de az már egy másik kategória.:D
    Elhiszem Bens,hogy hiszel a versenyben,és mindabban,amit állítasz ; és mint mondottam volt,igaz,amit a versenyekről gondolsz.
    Annyit tennék csak hozzá,hogy -lehet,az én hibám- nekem az is elég nagy adrenalinfröccs,mikor odaállok a partnerem elé,és tudom,hogy nagy valószínűséggel lecomboz úgy,hogy mindenhonnan sípolni fogok.
    Van viszont egy kérdésem : létezik-e olyan verseny (UFC,Pride,K1,és egyéb vérprofi dolgokon kívül) amin akár kezdő szinten is el lehet indulni (meg középhaladó,meg félprofi) ,nem semi-kontakt ,és lehet használni öklöt,könyököt,térdet,plusz nem kötelező a nagy bumszli kesztyű használata,csak mondjuk a fejvédőé?
  • bens
    #435
    ehhez a súlycsoportos dologhoz annyit tennék hozzá, h versnyen is meg lehet oldani. én pl évente egyszer-kétszer indulok open kategóriában is, ahol nincsenek súlycsoportok. magyarul egy 60kg-os összekerülhet egy 120kg-ossal. ez pont arra jó h nehezebb ellenféllel is kipróbáld magad.
    jó persze, én is igyekszem mindig 100%ot nyújtani edzésen. de hidd el h edzésen a 100% nem olyan mint versenyen. az adrenalinhoz csak versnyen tudsz hozzászokni.
  • VolvexGlobator
    #434
    Azt hiszem,nem jui-jitsu,hanem jiu...bocs,későn van már...
  • VolvexGlobator
    #433
    Nézd Bens : a te szemszögedből nézve sok igazság van abban,amit mondasz a versenyekről.
    Viszont ,ha egy gyakorlóban nincs annyi -szigorúan jó értelemben vett!- bizonyítási kényszer,hogy akár tréning keretén belül ,szabadharc gyakorlásánál odategye magát 100%-ig,az inkább menjen el horgolni,de legalább is sokat ne várjon attól,amit művel.
    Nem vitaindítónak szánom,csak leírom az én saját ,elmeháborodott "módszeremet" :
    mindig igyekszem olyan emberrel gyakorolni a harcot,aki:
    a.: nagyobb súlycsoportú nállam -->kicsit nehéz megoldani,mert 102kg vagyok

    b.: nagyobb tudású nálam az adott rendszerben (nem kizárólag WT!)-->ezt már jóval könnyebb kivitelezni

    c.: nagyobb (lehetőleg lényegesen nagyobb!) szabadharci (vagy akár versenyzői) tapasztalattal rendelkezik.

    Félreértés ne essék!Nem a veresnyre való felkészülést,vagy annak bármelyik momentumát akarom leszólni!
    ...de ha versenyre készülsz,akkor veled egy súly- vagy korcsoportban levő ember ellen készülsz.
    Egyik alapelvünk az,hogy aki megtámad,az erősebb,vagy annak hiszi magát.Persze,a fenti felsorolásból kitűnik,hogy pölö nagyon szívesen harcolok a 75 kilós kickboxerrel,mert van mit tanulni tőle(főleg,ha rámheggeszt egy olyan combost,hogy 2 napig terminátor-üzemmódban húzom a lábam ) ;de említhetném a szintén mázsa körüli cselgáncsos havert,vagy a jui-jutsu-s tesókáját,akik földharcnál néha úgy becsomagolnak,hogy a saját kezemet nem lelem.Élvezem,hogy egyre kevesebbszer sikerül nekik,de a földön még mindig az van az esetek 70%-ában,amit ők akarnak.
    Az utcai harc : mindig azt mondom a tanítványaimnak: meg tudom mutatni a technikát,el tudom magyarázni,hogy a leghatékonyabb.Sparringolhatunk órákat,szabadharcolhatunk ,amennyit akarnak...de gyakorolni nem tudok helyettük,márpedig azt semmi nem pótolja!A másik dolog,amit nem tudok adni : (kicsit talán fellengzősen hangozhat,de én hiszek benne) a kínai terminológia úgy hívja: siu-tam.A harcos szív.Fejleszthető,edzhető,de annak fejben kell eldőlnie.