592
Kung Fu
  • Jont100
    #352
    Persze, hogy a magyar shaolin össze sem hasonlítható a Kínában gyakorló tanulók tudásával. Ettől még a magyaroknak elég jó képességeik vannak a dologhoz. Azért vannak olyan mesterek KÍnában, melyek eltávolodva a civilizációtól élnek, és hihetetlenül magas szinten vannak.
  • Jont100
    #351
    Egyébként szinte minden rendszer a maga kúltúrájában és kifejlesztett országában a leghasznosabb, így a shaolin is, és minden más harcművészeti ág. Mondom, az egyik alaphiba, hogy a shaolin egy nagyon magas fokú és féltett rendszer, melynek a " krém" elemeit és belső chi gyakorlatait nem adják át, csak nagyon szűk körben. Érdekes téma egyébként a Chi is, kíváncsi vagyok más stílussal foglalkozók véleményére ezzel kapcsolatban
  • VolvexGlobator
    #350
    Érdekes nézőpont,de akceptálható.
    Vingcsunos ember ne nagyon járjon kocsmába,ha lehet...
    Versenysport az lehetne,de nem az.Nincsenek versenyeink,hisz nem a ringbe találták ki.
    Hadseregekben....hmm...S.A.R..MI5,Nemzetőrség,stb.Van pár helyen...
    Az már csak a magánvéleményem,hogy 20 évvel ezelőtt,amikor a WT megjelent magyarországon,akkor már sok év előny volt a karate javára.Mindennapos tapasztalat,hogy a HM-ekkel nem foglalkozó emberek 95%-a még mindig nem tud különbséget tenni a japán és a kínai (avagy a karate , aikido,,judo,stb és a kung-fu)dolgok közt.
  • juzosch
    #349
    Hát h egyik frontos sincs élvonalban. Se a kocsmai bunyóknál, se a versenysportban, se a hadseregekben. MIndenhol a küzdősportok dominálnak. De nem tudom mi bajod ezzel, hisz ez a küzdősport célja. A harcművészeteknek más a céljuk, nem féletlenül 'művészet'.
  • VolvexGlobator
    #348
    "...a tények nem emellett szólnak, de teljes mértékben nem is cáfolják...."
    Ezt kicsit kifejtenéd bővebben?Nem vagyok képben,hogy pontosan mire is gondolsz....
  • juzosch
    #347
    Ha ez a véleményed, én tiszteletben tartom. Bár a tények nem emellett szólnak, de teljes mértékben nem is cáfolják.
  • VolvexGlobator
    #346
    Igen,elég jól elbeszélgettem a sráccal,és tanulságos volt.
    Bár ő nem a robertlájonsz féle shaolint gyakorolta - gyakorolja.
    (Nekem igazábólaz előbb említett emberkével,illetve a rendszerével vannak bajaim)
    Lengyelországban élt jó ideig,ott ismerkedett meg az oktatójával,akitől a rendszert tanulta.(A nevét ne kérdezd ,mert bár elmondta,számomra megjegyezhetetlen volt,de valamilyen ököl névre hallgatott).
    Ami konklúziót levontunk,az az,hogy az itt tanult shaolin szép,látványos,de küzdeni vele maximum a nagyon magasan képzett,és jó ideje azzal foglalkozó kínai szerzetesek tudnának.
    Elmondtam neki az aggályaimat,hogy egy küzdelemben (amit én eddig láttam) nem fedezem fel azokat a gyönyörű,akrobatikus elemeket,amiket annyira favorizálnak a tréningeken.
    Ebben ő semmi meglepőt nem talált,mert -mint mondotta- az a testkultúra része,de a valós küzdelemben -a fentebb említett okok miatt- gyakran egészen mást alkalmaznak.
    Összevetettük az általunk tanultakat,és nagyon örültem neki,hogy bizony felfedeztem a shaolinos gyökereket a dolgokban(pl: a bong-sau,jum-sau,stb..) ,amiket ugyan egészen más megközelítésből szemlélnek,de sok dolognak a neve,alkalmazási területe megegyezik.
    Nem állt szándékomban lenézőnek lenni,csak kételyeim voltak,amik meg is maradtak.Nem lehet ugyanazt az önvédelmi technikát tanítani egy negyven kilós lánynak,mint egy kilencven kilós palinak.Illetve lehet,csak a használhatósága fog némi kívánnivalót maga után.
    ...és igen.Máday Si-fu a mesterem.
  • peacyg
    #345
    abszolút nem a vitába akarok beszállni, csak egy kérdésem lenne: neked Máday si-fu a mestered?
  • Jont100
    #344
    javítás: annak :)
  • Jont100
    #343
    Több alkalommal meglátásom és mások szerint is eléggé fennhangos vádakat és lenézőnek tűnő gondolatokat osztottál meg a shaolinnal kapcsolatban. HA mára nem így van, vagy véleményed megváltozott, annyak csak örülök. De ezt bizonyítja az is, hogy mennyire nem hittél, és el szerettél volna beszélgetni egy shaolinossal, hogy meggyőződhess. Egyébként mire jutottatok?
  • VolvexGlobator
    #342
    Nem.Azt írtad: hatékonyabb.Szerintem ez sem helytálló.
  • VolvexGlobator
    #341
    Bens!
    Az,hogy egy rendszerről hogyan nyilatkozol,hidegen hagy,hiszen sosem próbáltad,csak vagdalkozol,téped a szádat.
    Azt meg sem említem,hogy ítéletet mondasz,noha semmi sincs,ami feljogosítana rá.
    Megint más kérdés,hogy tényeket veszel semmibe,ugyanis:

    - a vingcsunt mindig is igen borsos áron "mérték" ,és világviszonylatban messze Magyarországon a legolcsóbb a WT tanulása.

    -Magyarországon minden vingcsun irányzat a WT -ból alakult.Aki ma kis hazánkban valamiféle vingcsunt oktat,az mind Máday si-funál kezdte egykor.

    - az országban valamivel több,mint 60 klubb működik,közel 2000 tanítvánnyal (világviszonylatban : 64 ország,kb.egymillió ember).Mindenhol a földön a legdrágábban tanulható rendszerek közé tartozik,mégis,a Leung Ting Wing Tsun létszámát tekintve a legnagyobb kung-fu iskola.

    -neked is jogon van Aston Martinnal járni,lehet,mégis csak Renaultod van.Lázadj kicsit az olasz autógyártás ellen is,mert Lamborghini sincs 30 millió alatt.Ahogy nem kötelező a fent említett márkák egyikével sem járni,uyganúgy fakultatív a WT tanulása is.Senki nem kötelez rá.
    Nálunk sem mindenki milliomos,sőt! (Főleg itt,a régióban,mint pl.: Borsod megye,vagy akár Szabolcs)
    Akik mégis a mi rendszerünket választják,azok elfogadják ezeket ,és nem háborognak a tandíjon,hanem megspórolják.Nem mennek el mekibe,lemondanak 1-2 moziról.Áldozatot hoznak azért,amit tanulni szeretnének.

    Az idáig leírtak akár vita tárgyát is képezhetik,bár nem hiszem,hogy vitázni akarnék veled.

    Hanem az,hogy a mesteremet cseszegeted,az nagyon nem tetszik.
    Te még a templomkerben rohangáltál a csattogó szárnyú fapillangóddal,amikor ő már 20 évvel ezelőtt tanított.
    Akkor még üldözendő volt a kug fu,nem elfogadott;voltak is belőle abban a rendszerben galibák.A Magyar kung-fu társadalom sokat köszönhet annak a harcnak,amit kínai harcművészetek létjogosultságáért folytatott.
    Egyszer már leírtam: neves magyar harcművészek ismerik el a munkáját,pont nem a te véleményed lesz a mérvadó.
    Tudom,hogy ezt nehéz lenyelned,de attól még így van.
  • juzosch
    #340
    Mondtam én, hogy jobb? Épp azt mondom, hogy más. És épp az egyik előnyét rombolja le az üzletiesség.

    A komponennsek amiket felsoroltál pedig teljesen függetlenek a stílustól. Ezek az egyénre jellemzőek. Én viszont épp a stílusról beszélek.
  • VolvexGlobator
    #339
    "...azért választ inkább egy harcművészetet a hatékonyabb küzdősportokkal ellentétben..."
    Már megbocsájtsd,de ekkora badarságot rég írtak le.
    A hatékonyság egy nagyon sok komponensből álló dolog (pl.: a redszezerben eltöltött idő,felkészültségi szint,aktuális edzettségi állapot,technikai cizelláltság,az egyén harci értéke,etc...etc).
    A fenti kijelentéseddel nem teszel mást,mint kijelented,hogy minden harcművészet kategorizálható jobb-roszabb csoportba,ami véleményem szerint hibás fundamentum.
    Nincs jobb ,vagy roszabb.Másabb van,különböző.
  • juzosch
    #338
    Na igen, az ember azt gondolná, hogy azért választ inkább egy harcművészetet a hatékonyabb küzdősportokkal ellentétben, mert az úgymond életfilozófiát is tanít. De ez a reklámszag lövi az egészet.
  • VolvexGlobator
    #337
    Találtam Miskolcon shaolinost,és el is beszélgettem vele.
    Jó fej srác,lehet vele értelmesen kommunikálni.
    "...ha ismered a WT-t, akkor tudod, hogy a hőn szeretett stílusod is ebből alakult ki, és nem bántanád a családfáját a WT-nek...."
    Sosem bántottam,nem értem,miért mondod ezt?
  • bens
    #336
    kérdés h ér-e annyit szvsz, bár mondjuk ezt nem lehet így kijelenteni. ha valakinek ez a testhezálló, akkor csengetni kell a lóvét ugye.
    minden esetre én kicsit átverésnek érzem ezt az egész rendszert. a mi stílusvezetőnk is nagy név, évekig volt közelharc kiképző az uruguai különleges alakulatoknál, és utána itthon is. ezen kívül számos versenyen és küzdelmen bizonyította a stílus hatékonyságát, és nem igazán van ellenfele itthon. mégsem terjeszt olyat h ez egy high-class stílus, és nem emeli ki a többi közül, habár sokakkal megtehetné. ezzel szemben én nem tudok Máday sifuról olyat, ami arra jogosítaná fel h ő ezt megteheti.
    de nekem mindegy, bár csak 2000Ft edzésdíjat fizetek havonta, nem érzem magam hátrányos helyzetűnek :)
  • Goth
    #335
    Ebbe nem tudok belekötni, mert sajnos így van.
    Dehát így jártunk, aki tanulni akarja a rendszert, az fizesse meg az árát.
  • bens
    #334
    az első részével egyet értek, de azért kíváncsi lennék azokra az egyáb okora, hacsak nem titkos.
    az utsó mondatoddal kapcsolatban csak annyit, h harcművészetben ilyen nincs, és ezt biztosan tudom. egyáltalán nincs összefüggés az edzésdíj és az átadott tudás között. ez egy reklámfogás; vedd meg, mert ezáltal több leszel, mint a sok csóró aki nem tudja befizetni. mintahogy az is reklámfogás, h kiemelkedőnek és "arisztokratikusnak" nevezi a wt-t. a sok beképzelt mókus azt hiszi h ő jobb mint a többi azáltal h ő "arisztokratikus" stílust csinál havi 10 rugóért. persze, ha el akarnák adni vmit, én is ilyeneket mondanék. ez a marketing lényege.
  • Goth
    #333
    A csóró parasztgyereknek is ugyanannyira van joga tanulni mint a gazdagnak. Sőt, lehet hogy emellett még jobb ember is, és jobban ráérez, hogy "mit tart a kezében". Sajnos pont az a több ok nem lett leírva hogy miért volt mindigis drága, amire egyébként kíváncsi lennék. Nyílván egy épeszű ember sem tartja pozitívumnak az árát, hacsaknem maga is kiveszi a hasznát belőle.
    De itt ugye lehetne hozni azt a példát, hogyha valaki márkás cuccot akar venni, meg kell fizetnie az árát...
  • bens
    #332
    ehh, ezt is most olvastam:

    "A legtöbb "kukkoló", aki állandóan minket les és próbál valamit tőlünk összkapirgálni úgysem értené."

    én elhiszem h Máday ügyesen kungfuzik, de ekkora nagyképű kijelentést ritkán olvas az ember. minden wt-s így el van szállva magától?
  • bens
    #331
    légyszi magyarázz, mert ezt most nem értem
  • bens
    #330
    ezt most olvastam Máday sifu blogjában:

    "Szép napot !
    Minden dolog annyit ér, amennyire az emberek értékelik. Manapság hallani néha hangokat, hogy a Wing Tsun túl drága, stb.
    Szeretném mindenki figyelmét felhívni, hogy a Wing Tsun régen pl. Yip Man nagymester idejében sem volt olcsó. Mindig magas volt a tandíj...!!! Ennek több oka is volt.
    De mindig volt egy high-class réteg, aki a Wing Tsunért megadta az aktuális árat.
    Mert tudta, hogy mit tart a kezében, s érezte a kvalitást, a tiszta stílust, az egyedi megoldásokat, az arisztokratikus eleganciát. Üdv Sifu "

    mielőtt elmondanám a sajátomat, kíváncsi lennék h nektek mi a véleményetek.
  • Goth
    #329
    mármint egy shaolinos? nagy valószínűséggel az exponenciális egyenletek megoldásának menetéről. Miről másról lehetne még valakit felvilágosítani egy kung fu-ról szóló topikban? ^^
  • bens
    #328
    miről akarod h felvilágosítson?
  • Jont100
    #327
    ha ismered a WT-t, akkor tudod, hogy a hőn szeretett stílusod is ebből alakult ki, és nem bántanád a családfáját a WT-nek.
  • Jont100
    #326
    már megint a shaolin... szerintem keress fel egy weboldalt, és ott kérdezgess kül. emberektől, vag mesterektől.
    Nem kell annyira lenézni, ha egy szerzetes és egy WT-s összekerülne, nem lenne egyértelmű a végkimenetel. ( persze ha mindegyik fél jól képzett a maga rendszerében)
  • VolvexGlobator
    #325
    Még mindig sehol egy shaolinos,aki felvilágosítana?Ez szomorú...
  • VolvexGlobator
    #324
    A levezetés általában chi -kung,vagy laza páros gyakorlatok formájában van jelen.
    Az a tipikus nyújtás ,amit pl. a keatékák csinálnak,nincs,hiszen fejrúgások,stb sincsenek,amihez ki kéne spárgázni.
    A földharc természetesen van,de a hangsúlyt az álló küzdelemre helyezzük.
  • fm
    #323
    szia

    hogy zajlik nálatok a bemelegítés, levezetés, nyújtás? földharcot oktatnak? üdv!
  • VolvexGlobator
    #322
    Akkor így jártam...:)
    Esetleg azóta nincs új?
  • juzosch
    #321
    Sok volt, nem sorolom fel újra.
  • VolvexGlobator
    #320
    Akkor viszont bocsi....de mi volt a kérdés?
    Illetve a szakmai dolog?
  • juzosch
    #319
    Én próbáltam a szakmaiság felé terelni, de a válaszolni senki nem tudott. Csak a szokásos terelés.
  • VolvexGlobator
    #318
    Na....megint itt az általános képlet: ha nincs meg a közellenség,leáll a fórum.
    Esetleg valami szakmai vita,vagy kérdés nem kieszközölhető?:)
  • VolvexGlobator
    #317
    Helyesbítek:
    "...hanem a stílus győzelmével a harcos." helyett a stílus segítségével a harcos.
  • VolvexGlobator
    #316
    Ezt addig alá is írom,amég sportról beszélünk.Szabályokkal,védőfelszereléssel,súlycsoportokkal,stb....
    Nem hiszek benne,hogy egy verseny különböző stílusok között jellemezné bármelyik rendszert is.
    osem a harci rendszer a legfőbb,hanem a gyakorlója.Nem a stílus győz,hanem a stílus győzelmével a harcos.
    Ez persze csak az én véleményem.
  • bens
    #315
    pedig vitatkozással semmire nem jut a dolog, mint ahogy a melléket ábra mutatja.
    nem véletlen, h régen is ha két mesternek nézeteltérései voltak, akkor kihívásos alapon megküzdöttek, jól elverték egymást, és lenyugodtak a kedélyek.
    sztem nem egészséges ha egy harci művészetet vagy sportot versenyek nélkül űznek. ezeket arra találták ki hogy élesben gyakorolják, nem arra hogy megbeszéljék vagy vitázzanak róla.
  • VolvexGlobator
    #314
    Bár nem versenyzem,az valahogy nekem nem túl emberi,ha az ellentéteket egy versenyen akarják elintézni.
  • Emperor
    #313
    És az iwiw-en a Wing Tsun Kung Fu (Gyönyörű Tavasz) személyiséget is olyanok ismerősnek jelölték, akik már nincsenek szervesen benne... ez szép kezdet:)