Gyurkity Péter
Szénné alakítható a légkörben lévő szén-dioxid
A globális klímaváltozás jelenlegi folyamata és a várható következmények kapcsán zajló vita közben számos kutató igyekszik választ találni arra a kérdésre, hogy miként lehetne eltávolítani a légkörből az általunk kibocsátott szén-dioxid egy részét, hogy azt hosszú távon eltároljuk, ezzel megállítva, esetleg visszafordítva a koncentráció emelkedésének trendjét. A jelek szerint most végre egy valós alternatíva alapjait fektették le.
Az ausztrál RMIT University tette közzé a napokban hivatalos közleményét, amelyben kifejtik az új megoldás alapjait, valamint annak legfőbb előnyeit. Állításuk szerint végre valóban sikerült kidolgozni egy olyan eljárást, amely szobahőmérsékleten is megvalósítható, így most először alakulnak a jövőbeni megoldás körvonalai, hiszen korábban hasonló eredményt csak nagyon magas hőmérséklet biztosítása mellett sikerült biztosítani, legalábbis a szilárd halmazállapotra törekvő változatok esetében, vagyis ez nem volt túl gazdaságos (vagy éppen széles körben elérhető). Amíg ezen meglévő eljárások során a légkörben lévő szén-dioxidot összesűrítve, azt folyékony halmazállapotban tárolják el a felszín alatt, az új megoldás lehetővé tenné ennek szénné való átalakítását, amely azután (szilárd formában) szintén a föld alá kerülhetne, hosszú távú tárolás céljából, csökkentve a koncentráció szintjét.
Ezzel egyrészt drámai módon csökkentenék a felhasznált energia mennyiségét, illetve megelőznék a tárolókból való szivárgást, amely jelenleg legalább ekkora fejtörést jelent a mérnökök számára. Az elektrokémiai technika során egy folyékonyfém-katalizátort alkalmaznak, amely az elektrolit folyadékkal együtt, elektromos áram hatására, az edényben lévő szén-dioxidot szénpelyhekké alakítja át, amelyek maguktól elválnak a folyadéktól annak felszínén, ahogy lassan szilárd darabokká válnak. Az így létrehozott széndarabok elektromos töltést hordozhatnak, így ezeket egy napon akár szupravezetőként is alkalmazhatjuk majd a jövő elektromos autóiban, de ugyanígy felmerül a szintetikus üzemanyagként való felhasználás, elsősorban ipari körülmények között.
A kutatók reményei szerint ezzel akár vissza is fordíthatjuk a jelenlegi légköri folyamatot, bár itt nyilván további munkára lesz szükség ahhoz, hogy a megoldás szélesebb körben is elérhetővé váljon.