SG.hu

Egy lap komplett szerkesztősége felmondott az MI használata miatt

Az igazgatótanács tagjai aggodalmukat fejezték ki a magas honoráriumokkal, a szerkesztői függetlenséggel és a mesterséges intelligencia szerkesztési folyamatokban való alkalmazásával kapcsolatban.

Az ünnepek alatt a Journal of Human Evolution (JHE) szerkesztőbizottságának egy kivételével minden tagja felmondott „szívből jövő szomorúsággal és nagy sajnálattal” - írja a Retraction Watch, amely segítőkészen PDF-ben közzétette a szerkesztők teljes nyilatkozatát. 2023 óta ez a 20. tömeges felmondás egy tudományos folyóiratnál különböző vitás kérdések miatt, amelyek közül sokan a kiadói iparág által alkalmazott üzleti modellek vitatott változásaira reagáltak. "Ez egy kivételesen fájdalmas döntés volt mindannyiunk számára” - írták a vezetőség tagjai közleményükben. "Azok a szerkesztők, akik az elmúlt 38 évben a folyóiratot irányították, rengeteg időt és energiát fektettek abba, hogy a JHE a paleoantropológiai kutatás vezető folyóiratává váljon, és még jóval a megbízatásuk lejárta után is hűségesek és elkötelezettek maradtak a folyóirat és szerzőink iránt. A társszerkesztők ugyanilyen hűségesek és elkötelezettek voltak. Mindannyian mélyen törődünk a folyóirattal, a tudományágunkkal és a tudományos közösségünkkel; azonban úgy látjuk, hogy nem tudunk többé jó lelkiismerettel együttműködni az Elsevierrel.”

A szerkesztőbizottság több olyan, az elmúlt tíz évben végrehajtott változtatást is említett, amelyek véleménye szerint ellentétesek a folyóirat régóta fennálló szerkesztési elveivel. Ezek közé tartozott a különszámok szerkesztője támogatásának megszüntetése, mert inkább a szerkesztőbizottságra bízták e feladatok ellátását. Amikor a testület kifejezte egy külön szerkesztő szükségességét, az Elsevier válasza az volt, hogy „fenntartják, hogy a szerkesztőknek nem kellene figyelmet fordítaniuk a nyelvezetre, a nyelvtanra, az olvashatóságra, a következetességre vagy a megfelelő formázás pontosságára”. A szerkesztőségben is folyamatban van egy jelentős átszervezés, amelynek célja a társszerkesztők számának több mint felére való csökkentése, ami „azt eredményezi, hogy kevesebb szakember foglalkozik majd sokkal több dolgozattal, ráadásul olyan témákban, amelyek jóval kívül esnek a szakterületükön”.

A házon belüli tartalomgyártást csökkentették vagy kiszervezték, és 2023-ban az Elsevier elkezdte használni a mesterséges intelligenciát anélkül, hogy erről tájékoztatta volna a testületet, ami számos stílus- és formázási hibát eredményezett, valamint a szerkesztők által már elfogadott és formázott dolgozatok elvetését. "Ez rendkívül kínos volt a folyóirat számára. A megoldás hat hónapig tartott, és csak a szerkesztők kitartó erőfeszítéseinek köszönhetően sikerült elérni” - írták a szerkesztők. „Az MI-feldolgozás továbbra is használatos, az rendszeresen átformálja a benyújtott kéziratokat, hogy megváltoztassa a jelentést és a formázást, és kiterjedt szerzői és szerkesztői felügyeletet igényel a korrektúrázási szakaszban.”

Ráadásul a JHE szerzői oldaldíjai jelentősen magasabbak, mint az Elsevier más profitorientált folyóiratainál, valamint az olyan széles körű nyílt hozzáférésű folyóiratoknál, mint a Scientific Reports. A folyóirat szerzői közül nem sokan engedhetik meg maguknak ezeket a díjakat, „ami ellentétes a folyóirat (és az Elsevier) egyenlőségre és befogadásra vonatkozó ígéretével” - írták a szerkesztők. A töréspont novemberben érkezett el, amikor az Elsevier tájékoztatta Mark Grabowski (Liverpool John Moores University) és Andrea Taylor (Touro University California College of Osteopathic Medicine) társszerkesztőket, hogy megszünteti az 1986 óta működő kettős szerkesztői modellt. Amikor Grabowki és Taylor tiltakozott, azt mondták nekik, hogy a modell csak akkor maradhat, ha 50 százalékkal csökkentik a díjazásukat.

Az Elseviernek már régóta vannak hangos kritikusai, és ez a legújabb fejlemény csak olaj volt a tűzre. "Az Elsevier szokás szerint rosszul irányította a folyóiratot, és mindent megtett a profit maximalizálása érdekében a minőség rovására” - írta PZ Myers biológus, a Minnesotai Egyetem Morris professzora. "Úgy döntöttek, hogy az emberi szerkesztők túl drágák, ezért mesterséges intelligenciával próbálják elvégezni a munkát. Azt is javasolták, hogy felére csökkentsék a főszerkesztő fizetését. Ne feledjük, hogy az Elsevier a szerzőknek 390 dollár díjat számít fel minden egyes cikkért. Gondolom, még egy kicsit javítaniuk kellett a kalózkodási módjuk gazdaságosságán.”

John Hawks, a Madison-i Wisconsini Egyetem antropológusa, aki pályafutása során 17 tanulmányt publikált a JHE-ben, blogján teljes támogatását fejezte ki az igazgatótanács tagjainak döntésével kapcsolatban, és egyben megdöbbenését fejezte ki azon felfedezéssel kapcsolatban, miszerint az Elsevier már 2023-ban bevezette a mesterséges intelligenciát a szerkesztési folyamatába. "Az elmúlt két évben négy cikket publikáltam a folyóiratban, köztük egyet most nyomtatásban. Ha volt is bármilyen értesítés a társszerzőimnek vagy nekem az MI-előállítási folyamatról, nem emlékszem rá” - írta, megjegyezve, hogy a lépés sérti a folyóirat saját irányelveit. "A szerzőket a beadáskor tájékoztatni kellene arról, hogy a mesterséges intelligenciát hogyan fogják használni a munkájukban. Máshova adtam volna be a cikkeket, ha tisztában lettem volna azzal, hogy az MI potenciálisan megváltoztatja a cikkek jelentését.”

Van ok az aggodalomra, amikor a mesterséges intelligencia tudományos célú felhasználásáról van szó. Alig egy éve lehettünk tanúi annak a vírusszerű szenzációnak, hogy több égbekiáltóan rossz, mesterséges intelligenciával generált számadat jelent meg egy lektorált cikkben egy tekintélyes tudományos folyóiratban, a Frontiers-ben. A tudósok a közösségi médiában egyformán megdöbbenésüknek adtak hangot a képek láttán, amelyek közül az egyik egy groteszk módon nagy és bizarr nemi szervekkel rendelkező patkányt ábrázolt. A cikket azóta visszavonták, de az eset megerősíti azt a növekvő aggodalmat, hogy a mesterséges intelligencia a publikált tudományos kutatások megbízhatóságát csökkenti, még akkor is, ha növeli a termelékenységet.


Mindezek mellett a mesterséges intelligenciának vannak hasznos alkalmazásai is a tudományos életben. Januárban például a Science kiadó bejelentette, hogy minden folyóiratában olyan kereskedelmi szoftvert használnak, amely automatizálja a manipulált képek felismerését. Talán így sikerült volna elkapni a patkányok nemi szervét ábrázoló égbekiáltó ábrát, bár a szoftvernek megvannak a maga korlátai. "Bár a képmanipuláció néhány legkirívóbb esetét elkapja, a vállalkozó kedvű csalók könnyen elkerülhetik a lebukásukat, ha tudják, hogyan működik a szoftver” - írta egy szerkesztő, John Timmer. Hawks a blogján elismerte, hogy a mesterséges intelligencia használata a tudósok és a tudományos folyóiratok által valószínűleg elkerülhetetlen, sőt, elismeri a lehetséges előnyöket is. "Nem hiszem, hogy ez egy disztópikus jövő. De a gépi tanulás nem minden felhasználása egyenlő” - írta.

A Nature még tavaly márciusban közölt egy cikket, amelyben megkérdőjelezte a tömeges lemondások, mint a tiltakozás új formája hatékonyságát, miután a Wiley által kiadott Syntax című nyelvészeti folyóirat összes szerkesztője lemondott februárban. (Számos problémájuk tükrözi a JHE szerkesztőbizottságának aggodalmait.) Az ilyen lépések minden bizonnyal figyelmet keltenek, de még Klaus Abels, a University College London volt Syntax-szerkesztője is azt mondta a Nature-nek, hogy az ilyen tömeges lemondások célja a puszta tiltakozáson túlmutató, inkább a tudományos közösség számára új, független, nonprofit, nyílt hozzáférésű és magas tudományos színvonalú folyóiratok létrehozására kellene, hogy irányuljon. Abels és korábbi Syntax-kollégái éppen ezen dolgoznak, követve a Critical Public Health és egy másik Elsevier folyóirat, a NeuroImage korábbi szerkesztőinek tavalyi példáját.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • nlght #8
    A sok agyhalott szégyellje magát, aki itt a multinacionális nagy kiadókat védi, miközben kb 5-10 éve kongatják a harangot a tudósok, hogy a profit érdekében minden mást feláldoznak, az akadémiai hitelesség haldoklik.

    A telex-en épp ma főhír lett egy hasonló cikk:
    A tanulmányok fele rossz adatokon alapulhat, publikációs válságban a tudomány
  • kvp #7
    "Én azt mondom semmi baj nincs az MI-val, majd helyükre kerülnek a dolgok, a felnövekvő generációkban kialakul egy alkalmazási és felismerési képesség, nincs itt semmi mumus."

    Elvi problemak vannak. A mai elerheto MI-k kivetel nelkul hazudnak, mert hibasan az emberi fel maximalis elegedettsegere tanitottak oket, nem az igazmondasra. Akkor is hazudnak, ha ismerik az igazsagot, de valoszinubbnek tunik, hogy a hazugsag jobban fog tetszeni az embernek. Mindehhez jon meg hozza a hibas tanito adatbazisok hasznalata, amikor teljes hulyeseg van a tudasbazisban, plusz a kapcsolatok felismeresenek kepessegenek teljes hianya. Gyakorlatilag statisztikai modellekrol van szo, amik az elozo szavak alapjan probaljak megbecsulni, hogy mi lenne a kovetkezo szo ami passzol a szoveghez. Mindez reddit szintu adatbazisokon betanitva.

    Semmilyen feladatra nem hasznalhatoak, ahol valos tenyekrol van szo es fontos, hogy igaz legyen az osszes allitas. Mindet ujra kellene tanitani, helyes, legalis, lektoralt adatbazisokon, csak azert, hogy a tenyeket jol kezeljek. Es akkor meg ott van a felso szintu logikai gondolkozas teljes hianya, tehat, hogy nem ertik azt se amit ezek a nyelvi modellek maguk leirnak. Ha feedback-re kapcsoljuk oket, tehat a sajat gondolataikat maguknak irjak le, akkor nagyon rovid ido alatt teljesen ertelmetlen zagyvasagga valik a gondolatfolyam. Ennel meg egy anno kezzel programozott, maslow piramison fuzzy logikat hasznalo SIMS karakter is ertelmesebb.

    "A fenti képre reagálva: hol a gond?"

    A tema ismeroje szamara egyertelmu. Az atlagos ember szamara nem. Pont ez a baj az MI generalta tartalommal, hogy az atlagos ember szamara igaznak tunik, de tobbnyire hatalmas nagy baromsag. Ez azert van, mert formailag helyesnek es jonak tunnek az MI generalta adatok, de tartalmilag pont az az info nincs meg a fejeben a hozza nem ertoknek amibol latszana, hogy hulyeseg. Ez van ha minel jobb hazugsag generalasara tanitanak egy statiszikai modellt. Meg azt se mondom, hogy szandekos volt, csak ez volt a legolcsobb ut a minel gyorsabb latvanyos eredmeny elerese szempontjabol. A befektetok ugyebar nem ertenek hozza es ugysem fogjak eszrevenni ha a modell hazudik. Szinte senki mas se vette eszre, elkezdtek hasznalni oket es most itt tartunk...
  • Frekvency #6
    boomer létemre szarul érzem magam amikor látom hogy a korosztályom kézzel lábbal kapálózik minden változás ellen, mert bent ragadtak a múltban és minden új dolog csak erősíti bennük az elműlás érzését. Én azt mondom semmi baj nincs az MI-val, majd helyükre kerülnek a dolgok, a felnövekvő generációkban kialakul egy alkalmazási és felismerési képesség, nincs itt semmi mumus. A fenti képre reagálva: hol a gond??? A patkány nemiszerve azért van kinagyítva, hogy jól látszodjanak az anatómiai részletek! Sok ilyen kép van, ebbe belekötni elég ciki egy szakember részéről. Gyanítom, hogy erősen egzisztenciális féltés forog fent álszent duma kíséretében...
  • reptile1313 #5
    megis mit varunk olyanoktol akik vagy vakon elhisznek mindent vagy vakon tagadnak mindent. a vago fele gondolkodni nem tudo lexikonok, a kamuszkeptikusok,plusz a "szkeptikus" tarsasag tipusu KAMU szkpetikusok mind ilyen sz3ktas, VALODI laposfolddijas olcso pancserek.
    mindent vakon tagado szerencsetlenek. de mit varhatunk nihillistaktol? utalnak elni, es azt hiszik nincs ertelme az eletuknek. csoda,hogy nem depressziosak. ja de, azok.
    Utoljára szerkesztette: reptile1313, 2025.01.06. 17:42:20
  • NEXUS6 #4
    Elvileg egyerértek, azonban végső soron sokkal inkább a lapra, a kiadóra mint a szerzőre vet rossz fényt a szövegben maradt nyelvtani, stilisztikai hiba. Ezek szakszerű és mind a két fél számára megelégedéssel történő kigyomlálása bizony nem kevés időt, energiát és egyfajta koordinációs rutint követel, amely erőfeszítést a kiadó ezután már nem hajlandó bevállalni. Csak éppen ha ők nem teszik meg, akkor sajnos senki nem is fogja, mivel elsősorban a pályakezdő, rutintalan szerzők hajlamosak formailag, nyelvtanilag, stilisztikailag nem megfelelő szintű kéziratot leadni, még ha a cikk amúgy szakmailag kiváló is.

    És a példa mutatja, hogy az MI erre nem használható, mert sem nem valódi értemező intelligencia, ezért a tartalmat, jekentést is szivbaj nélkül változtatja. Sem pedig alapvető szelektív szabályrendszerrel , akár etikai korlátokkal, tabukkal nem bír, igy azonos jelentés megtartása melett is simán ír gyökérséget.

    Mindez egy az emberi fejlődéssel foglalkozó szakmai lapnál irónikus szinten szembeötlő kehet. ;)
  • kvp #3
    A regi szabalyok szerint csak a szerzo modosithatja a cikket, de a szerkesztok barmibe belekothetnek es a cikket javitani kell amig el nem fogadjak. De a szerzon kivul senki nem modosithat semmit es ezt mar a modern vilagban digitalis alairassal is meg lehetne erositeni. A publikalasnal pedig alairhato lenne a cikk a szerkesztoseg altal es onnantol garantalt, hogy senki nem modosithatja.

    Ezzel szemben valahova beraktak egy MI alapu atformazo es atfogalmazo kodot, ami a szerzo es a szerkesztok kozott atirja a cikkeket... Gyakorlatilag vallalhatatlan.
  • Cat #2
    Elviekben igazuk van. Egy tudományos publikáció úgy zajlik, hogy a szerző (azaz a kutató) fizet azért, hogy megjelenjen a tanulmánya egy lapban. Ekkor a lap felkér kutatókat, hogy nézzék át az anyagot, helyes volt-e a metodika, megfelel-e az adott tudományterület szabályainak, stb. Ezután a lap kirakja, a szerző pedig örülhet, hogy újabb tanulmány publikálása kerül be az önéletrajzába.

    Tehát az, hogy milyen a helyesírás, olvashatóság, stb., az mind mind a szerző felelőssége, és ha ebbe egy külső ember belenyúl adott esetben megváltoztathatja a szöveg értelmét is.
  • end3 #1
    "Elsevier válasza az volt, hogy „fenntartják, hogy a szerkesztőknek nem kellene figyelmet fordítaniuk a nyelvezetre, a nyelvtanra, az olvashatóságra, a következetességre vagy a megfelelő formázás pontosságára”".

    Ehhez csak "gratulálni" lehet!