459
  • gombost
    #136
    Tényleg nem. Habár nem értek túlzottan az ilyen dolgokhoz, de emlékszem egy Nemere könyvre még gyerekkoromból (talán az Aranybolygó volt), amiben az egyik bűnöző a menekülés egyetlen útját a fénysebességre gyorsulásban látta. Még el sem érte, de atomjaira hullott. Pedig Nemere nem mostanában írogatta a könyveit.
    Tehát a kérdésem: most akkor mi újat talált ki ez az ember? Eddig is tudtuk, hogy ez nem lehetséges, mert, ha a problémákat meg is oldanánk, a látszólag pár éves utazás alatt a világ több millió (milliárd?) évet "öregedne".
  • Rundstedt17
    #135
    Értsd már meg hogy vannak határok és normális ember nem gondolhatja komolyan hogy valaha is fénysebességgel leszünk képesek utazni.....
  • who am I 7
    #134
    Miért kéne fénysebességgel haladnia egy űrhajónak, hogy térben és időben máshova is eljusson?Lehet, addigra térhajónak fogják már hívni ha túléljük 2012őt és a politikusokat...addig meg..ne is álmodozzunk csillagközi turnéról
  • alien47
    #133
    ja és a "tudósok" szerint 40 éve még semmi nem volt az űr vákumában.

    Egy egyetemen ha kijelentetted volna, hogy tartalmaz hidrogén atomokat azonnal felfüggesztettek volna. Szóval kedves tudósok óvatosan a következtetésekkel.

    Puszika

  • MartonRoby
    #132
    A cikk a fénysebességű űrutazás veszélyeiről ír, te meg a bennünk rejlő képességekről, és azok felfedezésének fontosságáról beszélsz. Biztosan igazad van, de ehhez a cikkhez olyan emberek jönnek fórumozni, akiket ez a téma érdekel, nem pedig az ember agyának a kihasználtsága. És ha te nem "hiszel" ebben, és másra akarod terelni a szót, akkor ne csodálkozz ha lehurrognak.
  • alien47
    #131
    És mi van a féregjáratokkal?
    ennek a cikk írója is egy marha...

    Ki mondta hogy fénysebességgel kell rohangálni.....Mi van ha egy civilizáció 1.000.000 évvel jár előttünk technikailag?

    Kb olyan lehet sőt, mintha visszavinnénk egy B52 es lopakodó bombázót ie. 4000 be.

  • jaspercry
    #130
    ja persze mert a Star Trek az igaz!
    (elég szük látásmódra val)
    Én nem a tudomány ellen beszélek,a cikk is erről ír,persze nem meggyőzően....
  • dronkZero
    #129
    Ezt az "az ember az agyának csak (kevés)%-át használja ki" dolgot felejtsétek már el, kibaszott nagy baromság. Semmi alapja, tévhit, faszság. Még _egyszerre_ is nagyobb rész működik 3%-nál.
  • bottika
    #128
    én nem tudom elolvasni mind az előttem lévő 124 hozzászólást, ezért bocs ha vki már írt ilyet, csak azon gondolkodtam el a cikk kapcsán, hogy mi a jobb: (többek közt) a fizikát olvasgassuk, vagy inkább írjuk? úgy értem, folyton fejlődik a tudomány és biztos, hogy a fizikai tételek mind igazak, tehát az igazság folyton a kezünkben van, csak sosem a teljes igazság. Kicsit egy nyomozáshoz hasonlít nekem ebből a szemszögből: mindent be tudunk bizonyítani, de az is tuti, hogy még nagyon sok összefüggés rejtve van előttünk. Én személy szerint 100% biztosra veszem, hogy az embernek 10.000 sievert leküzdése éveken belül pipafüst lesz, ha alig ötven éves a CPU és mára meg a Docomo meg a fülhallgatón át a szemünk mozgatásával vezérli azt a hülye mobiltelefont. És tuti, hogy a katonai kutatások lényegesen előbbre járnak ennél is. Biztos ti is néztétek a jútyúbon a nácik titkos UFO-előállítási kísérleteiről szóló doksifilmet. Ha van pénz, lesz űrutazás, a 10.000 sievert meg bekaphattya.
  • MartonRoby
    #127
    Sziasztok!

    Nem olvastam végig az összes hozzászólást, így lehet, hogy már más is írta. De lenne egy jó megoldás arra, hogy felgyorsíthassunk valamit fénysebességre, csak annyit kellene csinálnunk, hogy a nyugalmi tömegét 0-ra kell redukálni :D
    Ehhez nem is kell más, csak olyan anyag/antianyag aminek negatív tömege van. Így elméletileg, a fénysebességre való gyorsítás nem is kerülne sok energiába, sőt minimális energia befektetés kellene hozzá. Az egyetlen probléma, hogy nem ismerünk MÉG ilyen anyagot/antianyagot.

    Hogy a cikkhez kapcsolódva is írjak pár dolgot. Szerintem ha a technológia olyan fejlettségi szintet elér majd, hogy fénysebességre tudnak gyorsítani egy testet, akkor a legkevesebb, hogy valamilyen pajzsot is képesek leszünk létrehozni, ami megvédi a hajóban utazókat a hidrogén atomoktól.

    Mondjuk hogy ha fénysebességgel utazunk, akkor elektromágneses hullámként vagyunk jelen, és kérdéses, hogy egyáltalán képesek vagyunk-e ilyen módon létezni?
  • jaspercry
    #126
    Sajnálom ,de ezzel nem tudok mit kezdeni,valami újjabbat!
  • WoodrowWilson
    #125
    Agyhasználat.
  • jaspercry
    #124
    Hinni jó,meg hinni kell!az emberek fantáziája meg határtalan,nem hiszek benne ,hogy egyszer is bolygóközi,vagy csillagközi ,űrutazások lesznek valaha is fénysebességgel,szerintem a valóság egy kicsit más,a tudomány gyerekcipőben van,a Star Trek meg egy jó ,cifi semmi több,nagy konzekvenciát levonni belölle tök felesleges.(amig az ember agyának átlagban 3%-át használja ,addig az általa ismert univerzum gyakorlatilag ebből származtatik) így inkább az agy ismeretlen dimenzióit kell felismerni,és ha felismerjük eszünk ágában nem lesz bádogszarokban fénysebességgel utazgatni,mert felesleges lesz!
    Amíg az ember a földön lévő 11 dimenzióbal csak ezt az egyet képes átjárni,nem hiszem hogy túlságosan messzire kellene elmennie..("2 A VILÁG BENNÜNK VAN,nem rajtunk KÍVÜL")
  • Kornan
    #123
    Ki lehet gyűjteni googleval.

    katt
  • Kornan
    #122
    Már a 60-as években kitalálták star trekben, de lehet, hogy már előbb is. Én csak lebutítottam egy kicsit. Biztos akkor is te találtad ki és most fizetik neked a licencet.

  • roliika
    #121
    Csibó...legtöbb mi adható.
  • Merces
    #120
    no jó az itt leirtak, szinte mindenkié szép és jó, meg müködhet is miért ne ,csak azt meséljétek el honnan vesszük hozzá a kakaót (a térhajtogatósok válaszai különössen érdekelnek mer azé az meg pláne nincs ingyen :)
  • toyotakacsa01
    #119
    A "motorháztetőre" kell ültetni egy kis kínait pinpongütővél, és ha látja hogy jön a hidrogén, odébbüti.
  • Tetsuo
    #118
    Ezzel egyet ertek..
  • kukacos
    #117
    Na ezt már nem állom meg szó nélkül... Nyomultok a gimis tudásotokkal, és abban a keretben persze igazatok van. De Juszufka nem erről beszélt.

    Azt próbálja nektek elmagyarázni, hogy az általános relativitáselmélet szerint a newtoni szemlélet helyett valójában azt kellene mondanunk, hogy a Föld körül keringő test valójában egyenletes vonalú, egyenletes mozgást végez. Még pontosabban a minimális hatásintegrálú pályát követi. Csak épp a görbült téridőben.

    Einstein apónak ugyanis az ütött szöget a fejébe, hogy ha az ISS-en lezárják az ablakokat, a büdös életben nem lennének képesek megmondani, hogy ők most egy minden gravitációs hatástól távoli, vagy egy Föld körül keringő űrhajóban ülnek. Nincs az a kísérlet, amit elvégezve különbséget tudnának tenni. Einstein zseniális fizikai érzéke abban rejlett, hogy azt mondta, hogy akkor a két helyzetnek fizikailag pontosan ugyanannak kell lennie.

    Hogyan lehetséges akkor, hogy mégis görbén közlekedik az űrhajó? Úgy, hogy a tömeg megváltoztatja a téridő szerkezetét. Erről szól az egész általános relativitás. Einstein posztulátumából apró különbségek következnek néhány jelenségre, amiket megvizsgálva ma úgy gondoljuk, hogy a kócos bácsinak igaza volt.

    No ennyit mára, tessék olvasgatni még fizikát.
  • Tetsuo
    #116
    LOL Ilyen bulvar cikkek kb az origon szoktak megjenni.. :D
    1. a fenysebessegen, gondolom a fenysebesseghez kozeli sebesseget ertik, nem pedig pontosan azt..
    2. ha azt a sebesseget urhajokkal elerjuk, akkor a reszecskek ellen is vedekezni fogunk. ;)
    3. az emberisegnek kisebb gondja is nagyobb ennel, jelenleg..
  • Epikurosz
    #115
    Ez is érdeeks volt:
    http://www.sg.hu/cikkek/24226/egyszeru_felszerelessel_leptek_at_a_fenysebesseget
  • Justil
    #114
    pedig gombabácsinak milyen igaza van.

    hamarabb fogunk a saját szemetünkbe belefulladni, illetve hamarabb halunk éhen és szomjan, mintsem hogy más csillagokhoz jussunk el.

    há' vegyük már észre, hogy legkisebb gondunk is nagyobb annál, hogy hogyan jutunk el a vegára...
  • djhambi
    #113
    Figyelj. Hibás az interpretációd. Ne gyorsulással, hanem erőkkel számolj! Addig okés, hogy a Föld és az űrhajó is F12 erővel hatnak egymásra, ellentétes irányban. De nem mondhatod azt, hogy kiegyenlítik egymást, mert ellentétes irányúak, mert nem egy testre hat a két erő. Használható a Newtoni képlet: F12 = GMm/r^2. Ismeretes, hogy egy testre ható erők eredője a mozgásegyelet (Newton II) miatt m·a.

    A műholdra csak az F12 erő hat. F12 = GMm/r^2 = m·a.

    m-mel egyszerűsítve a műhold gyorsulása a = GM/r^2. Láthaó, hogy a gyorsulás függ a Föld tömegétől (M), és függ a távolságuk négyzetétől is.

    A Föld tömege M=5,9742·10^24 [kg]. Egy műhold magassága átlgosan kb. 20 ezer km, a nagyságrend számít igazán. r=2·10^8 [m]. A G megmért állandó 6.67·10^-11.

    Így egy 20 ezer km magasan lévő műhold a Föld felé a Föld grav. mezeje révén gyorsul: a = 0.00995 [m/s^2]. Ez természetesen kisebb a g értékénél, hiszen a rávolsággal négyzetesen csökken a gravitációs erő, és egy műhold esetében ez számottevő.

    Most számoljuk ki, hogy a műhold gravitációs mezeje milyen gyorsulással vonzza magához a Földet!

    a = Gm/r^2, használva az előző levezetést. Ha a műhold tömege kb. 3 tonna, amit a google-keresőben találtam, akkor a műhold magához a Földet ilyen gyorsulássa vonzza:

    a = 5.0025·10^-24 [m/s^2], ez pdig 24 nagyságrenddel kisebb az előzőnél. (Tehát koránt sem egyforma nagyok, ugyanis a gyorsulás függ a másik objektum tömegétől!) Az egymás felé vett gyorsulás ezek szuperpozíciója, vagyis össze kell adni őket. Az erdő pillanatnyi gyorsulás ilyen magasságban a = 0.00995 [m/s^2].

    Ez azt jelentené, hogy a műhold lezuhan. Kivéve persze, ha a jól ismert körmozgáshoz folyamodunk. Ebben az esetben v^2/r = a = GM/r^2, mivel a centripetális feltétel maga a gravitácós gyorsulás. Ez esetben v = √(GM/r) kerületi sebesség esetén a műhold nem zuhan le. Ez v = 1411.02 [m/s]. Soknak tűnhet, de erre kell felgyorsítani, hogy sohase zuhanjon le (rakéta). (A súrlódások mégis lekényszerítik a pályáról évtizedek alatt.)

    Tehát amit érdemes megjegyezned, az az, hogy

    - nincs nulla gravitáció, csak az űrhajós egy rendszerben zuhan az űrhajóval, és mivel az űrahajónak nincs alátámasztása, vagy felfüggesztése, addig súlytalan, hiszen nem hat rá nyomóerő
    - törekedj a helyes modellalkotásra! a műhold "közel" körpályán mozog, és ezt a cetripetális feltételt maga a gravitációs gyorsulás biztosítja.
    - ne keverd össze a rendszereket, egy példát egy rendszerből nézz!
    - a műhold és a Föld azonos erővel hatnak egymásra, de mivel más a tömegük, F = ma miatt különböző gyorsulással mozognak egymás felé, ezek szuperponálódnak.
    - érdemes leellenőrizned az állításaidat példával (ha nem lenne igaz, hogy a centripetális gyorsuás maga a grav. gyorsulás, akkor a műhold lezuhanna a Földre, mint egy kavics.)
  • Epikurosz
    #112
    Különben, rég hiányolom az SG-n, hogy egy bizonyos felhasználó összes hozzászólását nem lehet kigyűjteni. Így évekre visszamenni elég macerás.
  • Epikurosz
    #111
    Nem. Ezt be tudom bizonyítani.
  • Rundstedt17
    #110
    Remélhetőleg a sok barom felhagy az idegenek köztünk vannak elméketeikkel...és beletörödnek hogy ha létezik is vmi élet a világegyetemben az elérhetetlen mind nekünk,mind nekik.
  • moon08
    #109
    szerintem nem a sebbességet kell növelni,hanem az a és b pont közötti távolságot kell csökkenteni. Tér zsugorítás. :) Az űr nagyon híg sűrítsük össze az anyagot.:D
  • n3whous3
    #108
    ja bocsánat nem ti tizen, hanem az a maradék x, akik azt hiszik, ami a másik üzenet volt, kicsit már késő van azt hiszem
  • n3whous3
    #107
    Már megbocsássatok ti tízen, de ti hallottatok esetleg arról, hogy mi is az, hogy relatív idő? Az utazó szempontjából igenis 10 év telik el és nem 30 ezer. Majd ha kijártátok az általánost, vagy a középsulit, akkor térjetek ide vissza a szerkesztőt szidni, de addig lehetőleg kuss.
  • DrRadon
    #106
    Ugye most csak viccelsz, és megpróbálsz a magad szokásos elkúrt módján jópofa lenni? :)
  • Juszufka
    #105
    Üdv az "észreveszem tizedikként ugyanazt a hibát, amiről kilencszer már elmondták, miért nem hiba" klubban!
  • n3whous3
    #104
    Ha az idegeneknek sikerülne is megépíteniük egy fénysebesség elérésére képes járművet, akkor sem élnék túl vele az utazást.

    fuck yeah, még mindig itt tartunk, ósdi nézetek baszdmeg, féregjárat ésatöbbi hol van?
  • Doktor Kotász
    #103
    "Ahhoz, hogy egy csapat 10 éven belül megtegye a Tejút közepéhez vezető utat, a fény sebességének 99,999998 százalékával kell haladnia."

    Szerintem ehhez 30 ezer év kellene.
  • Alaktomos
    #102
    Hát van benne valami, de azt se feledjük el hogy Lord Helmeték az Ürgolyhókban elkpézelhetetlen sebességgel utaztak amihez képest a fénysebesség bakkfitty:). Még sem lett komolyabb bajuk...
  • Juszufka
    #101
    Meg ne adj a számba szavakat, kérlek. Szó szerint idézhetsz, de ne írd le, hogy "te azt írtad, hogy" és akkor leírsz valami hülyeséget, ami nyilván nem igaz. Próbálj meg tudományos precízséggel diskurálni. Használd azokat a fogalmakat, amiket bevezettem, és ha neked nem jön ki, amit írtam, kérdezz rá a definícióimra, mert ott lesz a megoldás.
  • Juszufka
    #100
    Most kezdem unni, hogy már megint belém köt valaki, mert nem sikerült megérteni, amit írtam. A Föld g gravitációs gyorsulása, és a műholdhoz rögzített vonatkoztatási rendszerben megjelenő s gyorsulás az űrhajó fedélzetén (de csak ha nem csillagromboló nagyságú hajóról beszélünk) azonos nagyságúak, és ellentétes irányúak. Ez így van. Ez fizika. Ebbe ne kössetek már bele még egyszer.
  • djhambi
    #99
    OFF

    "Luke közvetlen a Dagobahra repült, míg Soloék akár hónapokig is menekülhettek a Birodalmiak elől.. az ominózus asteroida kergetőzés, hetekkel vagy hónapokkal később is történhetett a hothi csata után, csak nem rágták az idő múlását a szánkba :D"

    Az Ezeréves Sólymon hónapokig egy ruhában, fürdés nélkül sokáig nem bírhatják, olyanok lesznek borotválkozás nélkül, mint csubakka. :P
  • djhambi
    #98
    Szerintem sokkal egyszerűbben cáfolható az időutazás, de a tied is jó. De mi van, ha elméletileg lehetséges lenne, csak nem utaznak vissza, mert nem akarnak?

    A válasz pofonegyszerű. Az idő nem egy létező mennyiség, az ember azért vezette be, hogy kategorizálni tuda a jelengések egymásutániságát. Az idő definíció szerint az, amit az óra mér. Nem lehet előre-hátra utazni benne. Nem egy létező fizikai mennyiség, mint pl. az energia. Ezt az ember maga kreálta, hogy leírhassa a megváltozásokat. Kezdve a lim dt->0 ds/dt-vel.
  • djhambi
    #97
    "az űrhajó fedélzetén tehát nulla a gravitáció"

    Vagyis a gravitációs mező kikerüli az űrhajót. Ez már majdnem antigravitáció.

    "Belátható tehát, hogy a két gyorsulás ellentétes irányú. Mivel az űrhajó akadálytalanul zuhan a Föld felé, ezért belátható, hogy a nagysága is azonos."

    Ez nem egészen így van. A gyorsulások vektoriálisan összegezhetők, de ha külön-külön kiszámolod a Földre és az űrhajóra a gyorsulást, nem egyenlő gyorsulásokat kapsz, hiszen a zojjektum gravitációs mezeje függ a tömegétől. Mert te azt mondod, ha leejtek egy kavicsot, az akadálytalanul zuhan a Föld felé, és mivel ő is vonzza a Földet, és a Föld is vonzza a kavicsot, a gyorsulásuk kiejtik egymást és a levegőben lebeg a kavics.

    Az űrhajó tömege elhanyagolható a Földéhez képest, ezért az eredő gyorsulás g, és az űrhajó gyorsul a Föld felé. (Ha két Föld zuhanna egymásra, az eredő gyorsulás 2g lenne.) Viszont a súlytalanság azért jön létre, mert nincs alátámasztás, illetve felfüggesztés, tehát az űrhajó az utasaival szabadon esik. Az űrhajónál g gyorsulás pedig nem más mint a centripetális gyorsulás, ami biztosítja a körmozgás dinamikai feltételét.