459
  • djhambi
    #377
    "Ebből az a következtetés, hogy nem az idő lassul, hanem hibásan mérjük (definiáljuk)."

    Félreértettük egymás. Én azon izéltem, hogy nem mérjük hibásan az időt. Nem hibásan mérjük. Egy órával egyféle időt tudsz mérni, és az mindenképp jó lesz az adott inerciarendszerben.
  • toto66
    #376
    Az is igaz, hogy elhamarkodott, mert egészséges vita folyik és nem tudományos értekezés.

    Ha túlontúl megfontolnám, nem lehetne vitatkozni hozzászólás hiányában C:
  • toto66
    #375
    Persze, hogy az atomos példa nem annyira jó.
    Azért írtam anyagot is.
    De hiszen koordinátarendszer nem létezik fizikai valóságában, viszont használjuk a matematikában, és akkor már bármilyen kis térben végtelen sok lehet. Igaz lineárisan független vektort a valós térben csak hármat lehet elhelyezni egyszerre, mert a negyedik mindig leírható a másik három segítségével. Ennek ugyan nem sok köze van a dologhoz, hacsak annyi nem, hogy a koordinátarendszereket felhozták mint példát, pedig nem így helyes, hanem vonatkoztatási rendszer szó lett volna a helyes ebben a témában.
    Tehát a koordinátarendszerezés már csak ezért is marhaság, mint írtam.
  • CarlosBoy666
    #374
    Hány óra van az univerzumban?
  • CarlosBoy666
    #373
    az 1 kordinátarendszerben lévő részecskéknek nincs még külön kordinátarendszerük.
    de ha minden atomnak más a sebessége akkor az abból adódó
    sebességváltozás okozza az időbeli eltérést a saját kordinátarendszerük szerint.
    Tehát az egyik atomnak kicsit lasabb az órája a másiknál, néha meg fordítva. DE ez az időbeli eltérés nagyon picike.
    de toto66 et annyira nemjó ez az atomos példa.
  • Hawaii
    #372
    Sok mindenben egyetértek veled, de a következtetéseknél óvatosságra intelek, nehogy elhamarkodottnak bizonyuljanak. Ez fokozottan érvényes a #359-esre!
  • toto66
    #371
    A koordináta rendszerezés egy marhaság, ugyanis minden részecskének atomnak darabka anyagnak van koordináta rendszere! Tehát vagy mindenhová érvényes, vagy sehová.
    Ha mindenhová érvényes, akkor nem lehetne azonos idő alatt végbemenő jelenségeket detektálni. Mert az egyik részecskének, atomnak, anyag darabnak ekkor a másiknak akkor telne le az idő, a saját ideje alapján.
    Márpedig ismertek azonos idő alatt végbemenő folyamatok (az időmérés is ezen alapszik), illetve közel azonos időben, ugyanis a sebesség valóban befolyásolja, csak az a probléma, hogy nem minden folyamatot azonosan, ezért nem jelenthető ki hogy az időt befolyásolja.
    Van olyan folyamat amit lassít, meg van olyan amit gyorsít a sebesség.
    A müonok bomlását lassítja, de például a mechanika eseményeket gyorsíthatja is.
    Ezért az idő definíciója a hibás mint már írtam
  • CarlosBoy666
    #370
    érdekesség:
    A fénysebesség mégsem állandó?--> http://index.hu/tudomany/alfa
  • CarlosBoy666
    #369
    DE a fény sebessége nem minden megfiygelő számára állandó?
  • CarlosBoy666
    #368
    gyorsabb
  • CarlosBoy666
    #367
    A relativitás igaz csaka fénysebességre nem mert az állandó?
    Abban a kordinátarendszerben amiben te vagy abban állandó.
    A marslakók majdnem fénysebességel száguldó űrhajójában is állandó a fénysebesség. DE ha a marslakó számára a te kordinátarendszeredben a fény fénysebességnél.
  • Hawaii
    #366
    Éppenséggel nem neked írtam kioktatólag, hanem a hsz.-od kapcsán mindenkinek, akinek inge. Elnézést az újabb félreértésért.
  • CarlosBoy666
    #365
    toto66 akkor azért nemjó az idő mert megváltozhat azaz mindenhol más és más a sebességtől függően. TE másnak látod más kordinátarendszerében.

    AKkor neked egy egységes idő kell? Ahhol te azt mondod h 4 óra telt el az érvényes minden rendszerbe?
  • toto66
    #364
    Összefoglalva:
    A relativitás elmélete igaz és helytálló, csak az alábbiak nem:
    A fénysebesség állandó, az idő lassul nagyobb sebességnél, a tér görbül a gravitáció hatására.
    Persze szerintem.
    Így azután nem is elfogadott az amit leírtam (de Galilei tanai sem voltak a saját korukban... ) Tehát fizika órán nem érdemes hangoztatni, csak elgondolkodni rajta...
  • toto66
    #363
  • CarlosBoy666
    #362
    Epikurosz
    Ha bólintó janika vagyok, akkor te Humor Herold.
  • toto66
    #361
    Persze, de a vita arról szólt, hogy mérték az idő lassulását a sebesség növekedésekor.
  • CarlosBoy666
    #360
    Ha azt mondjuk h a föld 1 év alatt kerüli meg a napot, akkor valójában azt mondjuk hogy a föld annyi idő alatt kerüli meg a napot ahányszor egyszer megkerüli.

    Az időt a föld mozgásához viszonyítjuk. Ha azt mondjuk h 6 óra telt el egy cslekmény után, akkor a föld már egy negyed fordulatot megtett a cselekmény történésekor a föld akkori állásához képest.

    toto66 #354 Ez is megváltozhat ha 1 kisbolygóvan nézünk farkasszemet:D
  • toto66
    #359
    Csak hogy felszisszenjenek a mindent tudók!
    A tér görbülését a gumilepedős kísérlettel szokták demonstrálni.
    Csak az elmélet hibáját jobban bemutatja, mint amire szánták.
    Ugyanis a gumilepedő nem horpadna be a golyó alatt ha a golyóra nem hatna a gravitáció. Ebből az derül ki, hogy a tér görbüléséhez erő kell, márpedig ha van erő ami a testtől távolabb is hat a térre, akkor ez az erő hathat közvetlenül egy másik testre, tehát a tér görbülésével egy plusz faktort vettünk bele az elméletbe. És ezt anélkül, hogy bármiféle szükség lenne rá. Így erre vonatkozóan alkalmazható az a tétel, hogy elhagyandó.
    Következtetés nem görbül a tér.
  • Epikurosz
    #358
    Mi vagy te, Bólintó Janika?
  • CarlosBoy666
    #357
    Hawaii #353 Tökéletesen egyetértek veled!:D
  • Epikurosz
    #356
    Az idő akkor is telik, ha nem méred. Na bumm!

    Hawaii, te meg ne sulizz engem a vákuumból, mert lehet, hogy én írtam be oda azt a passzust, vagy valaki, engem olvasván.
  • toto66
    #355
    "Ezért ha lehetséges, hogy az időmérő eszköz jobban meghatározza "
    Javítás:
    Tehát lehetséges,hogy az időmérő eszköz jobban meghatározza
  • toto66
    #354
    Az előbbihez még hozzávehetném azt a példát, hogy a beduinok a sivatagban teával mérik az időt, és a távolságot, például azt mondják három teányira van a legközelebbi oázis.
    Ezért ha lehetséges, hogy az időmérő eszköz jobban meghatározza az idő látszólagos múlását, mint a sebesség. Ezért hibás olyan mérőeszközt használni ami az adott célra alkalmatlan. A sivatagban tökéletes a tea, a hétköznapi életben a karóra, a GPS-nél az atomóra (ott azért már visítva). Bizonyos tudományos kérdések eldöntésére viszont már alkalmatlan.
    Majd lehet hogy pár év és találnak megfelelő eszközt (ha keresnek), és hipp-hopp máskép fog telni az idő.
    Ezért nem jó, az idő jelenlegi definíciója, mert megváltozhat.
  • Hawaii
    #353
    "A vákuum egy olyan térbeli térfogat, ami lényegében nem tartalmaz anyagot, így a benne lévő nyomás sokkal alacsonyabb, mint a standard légnyomás.[1] A szó latin eredetű, a „vacuus” melléknév jelentése: „üres, valamitől megfosztott, szabad”[2], jóllehet egy tér soha nem lehet teljesen üres. A „tökéletes vákuum”, mint olyan inkább csak filozófiai fogalom. Valóságban még soha nem figyeltek meg „tökéletes vákuumot”, és a kvantumelmélet szerint nem is lehetséges."

    "A világűr általában sokkal üresebb, mint bármilyen mesterséges vákuum, amit létre tudunk hozni. A világűr nyomásértelmezését ugyan nehezíti, hogy ott a nyomás túlnyomó része a napszélből származik, amihez képest az izotróp gáznyomás elhanyagolható."

    http://hu.wikipedia.org/wiki/V%C3%A1kuum

    Tehát, ha valaki esetleg a filozófiai értelemben vett 'tökéletes vákuum'-ban gondolkodott eddig, az vegye a fáradságot és olvassa el a Wikipédia vákuumra vonatkozó cikkét.
  • CarlosBoy666
    #352
    Az idő lassul ha majdnem fénysebességgel száguldassz az űrhajóban. VAgy az idő ugyanolyan csak a földiek gyorsultak fel?:D
    Ez már el van döntve. Ez van.:D Az óra jól mér az eltérés valós a más kordinátarendszerben lévő órával.
  • toto66
    #351
    Nos te fektess bele energiát, a szövegértésbe:

    Én írtam:
    Ebből az a következtetés, hogy nem az idő lassul, hanem hibásan mérjük (definiáljuk).

    Te írtad:
    Azért mérünk, mert az óra egy működőképes szerkezet, ami a mérést szolgáltatja. Nem a hagyományos hétköznapi értelemben vett idő telik lassabban, hanem a szerkezet működik lassabban, de mivel "az idő az, amit az óra mér", tehát az idő fogalma szoros kapcsolatban áll a méréssel, és a mérőeszközünk lassabban jár, ezért az időnk telik lassabban.

    Hát nem érdekes?
  • CarlosBoy666
    #350
    A vákumban ha már hat valami erő, akkor már nem vákum.Mert az erőt, az energiát valaminek közvetítenie kell. A vákumban is van energia. És ha van energia, akkorlennie kell valaminek ami közvetíti.Tehát ha már van valamia vákumbana mi közvetíti aze negriaáramlást, akkor az már nem vákum.Legalábbis nem tökéletes vákum.Lehet h ezt a valamit ami közvetíti a részecskék közötti kapcsolatot, a tér.
  • Epikurosz
    #349
    Az én józan paraszti eszem szerint a vákuum, mint olyan nem létezik. Soha nem is létezett.
    Illetve, szó köztünk maradjon, el tudom képzelni, hogy valamilyen módon Bose-Einstein kondenzátumból álló gömbhéj belsejében esetleg, talán lehet vákuum, mint olyan, de ebben nem vagyok biztos.
  • CarlosBoy666
    #348
    Tudni kéne h mi történik az egyes rendszerekben, és az egyik rendszerből mit lehet érzékelni a másik rendszert tanulmnyozva és fordítva.
  • Hawaii
    #347
    Találtam valami érdekeset:
    "The constancy of the speed of light was postulated by Albert Einstein in 1905,[4] motivated by Maxwell's theory of electromagnetism and the lack of evidence for the luminiferous ether but not, contrary to widespread belief, the null result of the Michelson–Morley experiment.[5] However the null result of the Michelson–Morley experiment helped the notion of the constancy of the speed of light gain widespread and rapid acceptance."

    http://en.wikipedia.org/wiki/Michelson%E2%80%93Morley_experiment
  • Hawaii
    #346
    Visszaolvastam az utóbbi néhány hozzászólásod és úgy tűnik, nagyon hasonlóan gondolkodunk.
  • Kelta
    #345
    Nem vagyok atyauristen, mért kérdezel ilyen hülyeségeket?

    csak írogatok, válaszolgatok, beszélgetek..

    Az ürhajós példát megtalálod a neten, simán értelmezhetö, ábrák is vannak, és minden kérdésre, felvetésedre választ találsz, hadd ne másolgassam ide be...
    de az alapvető válasz az összes feltevésedre, hogy nincs általános igazság, mint ugye nézöpont sem, amit írtál mind igaz, de csak a saját vonatkoztatási rendszerében..

    ott érted félre a dolgot, hogy mindent egy rendszerbe raksz...holott épp az a lényege hogy mindnek sajátja van..
  • toto66
    #344
  • CarlosBoy666
    #343
    Ez az elméletem az Assain féle kocka példára.
    Remélem valaki kijavít ha nem jól gondolnám.

    300e km oldal nagyságu kocka alaku ürhajó. Az egyik faláról amásik felé
    elindul a fény és az űrhajós látja h 1 mp alatt ér a másik falhoz.
    Akik a földön vannak az úgy látja h elindul a fény és kevesebb mint 1mp alatt el is érte a másik falat. DE csak akkor ha a fény iránya ellentétes az űrhajó haladási irányával. VAgyis ami az űrhajóvan 1 mp, az földről nézve kevesebb, vagyis ott gyorsabb az idő, azaz az űrhajóban lasabban telik az idő. Akkor látják a födről a fényt görbének, ha a fény haladási iránya és az űrhajó haladási iránya nem 0 vagy 180 fokot zár be. Ha megegyezik, akkor a fény a külső megfigyelő számára a fény ugyanolyan sebességgel halad mint az űrhajó, az űrhajós számára a fény sebessége 0 vagy 300000 km/s?
    AH az űrhajó fénysebességgel megy akkor úgy is tekinthetünk rá mintha 0 sebességgel menne, és minden körülötte halad fénysebességgel. Ezesetben a fény 300000 km/s al halad az űrhajóban az űrhajósok megfigyelése szerint. A földről nézve a fény az űrhajóban megegyező iráányba száguldva áll.
  • csiber
    #342
    Teljes mértékben igazad van. Igaz, sok mindent tettem én már a felsorolásból, de ez csak 1 ember cselekedete, ami bolygó szinten édes kevés. Itt globális nézett változtatás kellene, vagy marad a jelenlegi helyzet.
  • csiber
    #341
    Miért, szerinted háborúzni kéne? Nem hippi féle gondolkodás mód ez, inkább csak normális.
  • Hawaii
    #340
    Ne ess te is ugyanabba a hibába! Nem az számít ki mondja, hanem, hogy mit mond. Kerüljük a személyeskedést és a lényegre koncentráljunk.
  • CarlosBoy666
    #339
    Ez az Assain itt az atyaúristen?
  • CarlosBoy666
    #338
    Hény évesek vagytok?