94974
10725198101090741028.jpg

-Nem alkalmazunk jelzős szerkezetet. Még arra se, akivel nagyon nem értesz egyet.
-Nem gyűlölködünk!
-HADITECHNIKAI TOPIC, aki nem tudja értelmezni, az megy máshova!


[Légi Harcászati / Légvédelmi FAQ]
  • Hpasp #72247
    Jósok légvédelem...

    Utoljára szerkesztette: Hpasp, 2015.12.02. 07:44:16
  • [NST]Cifu
    #72246
    Semmi, ahogy olvasom, teljesen más épületeket jelöltek meg eredetileg, a kórház épületénél nem folyt tűzharc (eredetileg ezért rendelték oda őket). Utólagosan volt olyan vád, hogy az épületben Tálib harcosokat is elláttak, de az MSF erre azt reagálta, hogy erre vonatkozólag nem tagadnak meg senkitől egészségügyi ellátást, és ez nem lehet indok sem a támadásra. A helyszínen lévő SoF parancsok (nem említik melyik SoF egységről lenne szó) nem látott rá az épületre, és ezért nem tudta, hogy rossz épületet támad az AC-130.

    Szóval sok ködösítés és megbízhatattlan információ volt az első napokban az eset körül, amit nem erősítettek meg a vizsgálatok. Ide tartozik az is, hogy a baráti Afgán erők kérésére mentek oda (nem azért).

    Ezzel együtt több csúnya dolog is van az eset mögött, mert például az is kiderül, hogy az AC-130-ast egy másik feladat helyszínéről irányították át. Ezek alapján a Kunduzi harcoknál nem volt más CAS-ra alkalmas platform kéznél, ez pedig egy másik dolgot hoz elő, mely szerint az Afganisztáni amerikai erők a szükségesnél kevesebb erőforrással kell ellássák a feladatukat. Erre volt korábban is több panasz, vagyis szép és jó, hogy Obama visszavont katonai erőket, csak éppen feladat meg bőven lenne az ott maradt erők részére...
  • Lacusch69
    #72245
    Én abban látom a problémát, hogy fél óráig lőtték, nem pedig egy bomba kapta szét.
    Hibás célmegjelölés, bomba, bakker elkúrtuk, mea culpa...
    Azért nehezen hihető, hogy nem ismérték fel a környék egyik kórházát.
    És mi is van azzal a sztorival, hogy egy tálib parancsnokot akartak megcsípni az épületben?
  • molnibalage83
    #72244
    Ahol ez van, örüljenek neki.
    Utoljára szerkesztette: molnibalage83, 2015.12.01. 14:22:33
  • JanáJ
    #72243
    Ennyiből azért nehéz kideríteni hogy jogos-e a küldetés. Ha pl két napja szolgálatban lettek volna, pedig egy nap után pihi jön, akkor már más a leányzó fekvése. Amúgy nem értem, miért nem lehet egy bazi nagy vörös keresztet tenni egy épületre. Valamint értem én, hogy 40 ember, de lehet az oroszok naponta ennyi járulékos veszteséget okoznak. Szóval nekem ez álszent picit. De ez van, ilyen a média.
  • Garou
    #72242
    Nem akarok nagyon off-olni, de nem ertek egyet, azert nem mindenhol van ez igy! Van pl olyan german sportkocsigyarto, ahol a fonokseget azert elkapjak, ha tulleped a munkaidot. Ugyanigy a projektek sikeres levezenyleseert is szemelyes felelosseggel tartoznak. Es emelle a viselkedesuk is nagyon rendben van (pl mindenkihez egyenkent odamennek koszonni reggel, siman beugrik mindegyikuk kreativnak ha kerdes, problema van, stb). Ha valami varatlan esemeny ut be, azt is profin, nyugodtan kezelik, nincs se kiabalas, se lebaszas. Akar szemelyes problemaval is lehet hozzajuk fordulni, stb. Szoval akad meg kivetel, csak keves.
    Mondjuk biztos vagyok benne, hogy kikepzest kaptak, hogyan legyenek jo vezetok, illetve nagy tettel meg mernem fogadni, hogy psziches teszten is atesnek, hogy tudjak-e kezelni a stresszt.
  • molnibalage83
    #72241
    Csak a ló farára mértek egy nagy ütést, de elfelejtették a fejet is pofán vágni...
  • [NST]Cifu
    #72240
    Félreértés ne essék, egyértek azzal, amit a #72237-ben írtál. Maximálisan.

    De.

    Itt a személyzet egy kitérő manőver után elvesztette a célépületet, és egy másikat fogott be helyette, majd a teljes támadás ideje alatt nem tűnt fel nekik a hiba. Akár hogy is, ez emberi hiba, és alapvetően a hajózószemélyzet hibázott. Ezer pontja lett volna az esetnek, ahol kiderülhetett volna a hiba, ha. Ha a földi megfigyelők felhívják a figyelmüket a veszélyre. Ha a hajózószemélyzet ellenőrzi, milyen 'no-attack' épületek vannak a régióban. Ha... Ha... Ha...

    Félreértés ne essék, én is jobban örültem volna annak, ha az AC-130-as egység parancsnokát is felelősségre vonják azért, mert úgy engedte küldetésbe a gépet, hogy a kommunikációs rendszerei nem 100%-osak. De ezzel együtt is legalább van felelősségre vonás.
  • BEAST #72239
    Nem haditechnika, de talán érdekesnek találhatod te is.

    Pár perc Simon Sinek-kel, aki elmeséli hogyan is néz ki az "ideális vezetés". rövidebb és hosszabb verzió
  • molnibalage83
    #72238
    No és a felső vezető felelőssége, aki kiküle őket olyan INTEL-lel és RoE-vel. Ki adta kis a tűzparancsot? John Smith őrmester vagy talán valaki magasabbról?
  • molnibalage83
    #72237
    Nálam is ez van a cégnél. Még véletlenül sem a felső vezetés azért, mikor aláírt és bevállalt egy olyan munkát, amire a szaktervezők azt mondták, hogy erre nem lehet ajánlatot adni és el ne vállaljátok. Jé, hát nem egy szarkupac lett az egész...?

    Manapság a kisember pontosan azért utálja a vezetőket lassan mindenütt, mert degeszre keresik magukat, de felelősségük valahogy soha semmiért nincs ezeknek a kurvapecéreknek. Sereg, politika, magáncég, egyre megy. Egyik sem állna ki és mondaná ki azt, hogy

    BAZMEG, EZT ODAFENT KÚRTUK EL...!

    Áh, dehogy. Odafent csak tévedhetetlen félistenek vannak, akiknek a szarját valahogy mindig másnak kell ellapátolni...
  • [NST]Cifu
    #72236
    Azért végigolvasva a cikket akadnak gondok a személyzet viselkedésével kapcsolatosan is.

    -A leírás alapján egy manőver közben elvesztették a célépületet a kijelzőkön, majd utólag egy másik épületet azonosítottak a célpont épülettel.
    -Hiába jött sűrgős kérés a légicsapáshoz, akkor is végre kellett volna hajtani a célpont épület azonosítását a "no-target" listával. Át lehet ugrani ilyen lépéseket, de a RoE-t vérrel írják. Adott eseten civilek vérével. Természetesen a katonák szempontjából ha rájuk lőnek, és hibásan mérik fel a helyzetet, esetleg az ő vérükkel írják, ezt pedig a repülőgép személyzete nem vállalta be.
    -A helyszínen lévő, tűzharcba keveredett SoF egység parancsnokát is büntették.

    Szóval especiel most én nem érzem úgy, hogy jogtalan lett volna a személyzet büntetése. Sőt, inkább lennék mérges, ha azt olvasnám, hogy semmiféle retorziót nem tartottak volna jogosnak...
  • wednes
    #72235
    Most veszem észre nem is neked akartam válaszolni, hanem egyel lejjebb a linkre. :-)

    Nem a poénra reagáltam. A Cifu komment meg elkerülte a figyelem. Így már kicsit érthetőbb, ha egymással kergetőznek a miliciák.

    Olvastam még régebben, hogy az USA csapatokkal szövetséges iraki, afgán erők néha olyanokat csináltak, hogy az amcsi katonáknak a hátán felállt a szőr, egy rohamozásnál vagy "fedezék" használatnál stb.
  • Lysandus
    #72234
    Amit írtam poén volt.

    De Cifu a #72218-ban még valami ilyen felállásról ír. Lehet, hogy tovább nem olvasták. Vagy már nem akarják javítani. Nekik mindegy.
  • repvez
    #72233
    Megint a végrehajtók lettek a bünbakok
    Főleg a katonaságnál ahol mindenki csak parancsra tevékenykedik és mindenkinek van felettese , ott hogy lehet a bűnos az aki végrehajtja?
  • wednes
    #72232
    A cikk szerint pont fordított a felállás, mint amire gondoltunk. Lázadók tankkal vs kormánybarát erők kikergetése (akik nem feltétlen kormányerők).
  • Lysandus
    #72231
    Ki itt az indexes? Tegye fel a kezét! :-)
  • Tikal #72230
    Már az indexhez is eljutott ennek a nagyszerű hadműveletnek a híre.
  • Lysandus
    #72229
    Tényleg érdekes volt elolvasni is.
  • molnibalage83
    #72228
    Ja, akkor tévedtem...
  • [NST]Cifu
    #72227
    Szerintem megzavar, hogy a videó egyes részei fel vannak gyorsítva. Valójában egy-két komolyabb gázfröccsöt leszámítva nem száguldozik, érdemes figyelni a gyalogosok mozgását.... ;)
  • molnibalage83
    #72226
    A harckocsi egyébként figyelemreméltó sebességgel randalírozik.
  • wednes
    #72225
    Minek kiképzés, majd a fronton összeszedi a tudást. :D

    Bár ez a videó még ennek is ellentmod. Gondoltam, hogy miliciák harca kissé kaotikus, bár azt hittem 5 év harc alatt itt is érvényesül a "II. VH-s orosz módszer", ha túlélte az első pár hónapot a katona, akkor ki is van képezve.

    Most már kezdem érteni miért is húzodnak itt a harcok évek óta. Inkább kiszorítósdinak tűnik az egész. Akinek éppen jobban esik a morálja az fut meg.
  • SZUsszan
    #72224
    Nem tudom, 4x néztem meg a videót. A támadó gyalogosok lemaradtak a sáncnál. A tank elrobog balra, majd jobbra fel a kerítés mellett.

    A védők jól láthatóan elhagyták a sáncot keresztül a kis zöld részen felfelé. Akkor átvált a hk goprojára. A gyalogosokat nem látni. Majd vissza dronera és a harckocsi előtt két irányban sprintelnek az alakok egy épülettel arrébb. Ennyire gyorsan odarohantak volna azok, akik a sáncnál voltak, 0 körültekintéssel?

    Elég merész lenne keresztül sprintelni egy ismeretlen ellenséges városi területen. Ráadásul be sem néznek sehova, csak futnak a hk előtt (elől).

    Szerintem a védők menekültek a hk elől. Akkor viszont látni, hogy pont a hk előtti kis épületnél válnak kétfelé. Vált a kamera a goprora és a hk előtt sietnek el páran és akkor jön a sárvédős rész.

    Szerintem a védők voltak.
    Utoljára szerkesztette: SZUsszan, 2015.11.30. 13:29:29
  • JanáJ
    #72223
    Én inkább úgy fogalmaznék, hogy a kiképzés teljes hinát. Olyan érzésem van, mint amikor a kezdő airsoftosok "rohamoznak". Az igazi nulla tudással vagy tapasztalattal rendelkező ember "tömeg" támad érzés.
  • ximix #72222
    Az úri embernek 6 videó van a csatornáján azokat megnézve kiderül, hogy a területet először megszórták aknavetővel majd ekkor látni, hogy a falu lakossága elmenekül, és ezután jön a diadalmas bevonulás vidijó.
    Elsőre én is azt hittem hogy a hk. előtt ugrabugrálok azok a védők , de nem hanem a támadók csak a hk. tüzelése megzavart, mert ha baráti alakulat ugrabugrál háznál minek lövöldöz még eltalál valakit közülük, ha meg védők akkor biztos por ment a szemébe hogy 10méterre sem lát.
    Nem annyira megrendezett a videó, inkább csak a demonstráláshoz egy gyengén vagy egyáltalán nem ellenálló települést választottak, nekünk ez ilyen flottul megy jeligére nincs akadály előttünk. . .csak a hk. csövéből kéne levágni egy pár métert
  • SZUsszan
    #72221
    Egyébként ha tényleg nézte volna rádió mellett ülve egy parancsnok a drone felvételt, akkor a páncélos tudhatta volna, hogy a védők a legvégén két oldalra spuriztak el, és az egyik brigád kiszorult az utolsó ház felé.

    Azaz egy feléjük irányuló tűzvezetés miatt valószínűleg kiszaladtak volna a fedezék nélküli terepre, ahol könnyű célpontok lehettek volna.

    Persze ez mind smafu ahhoz képest, hogy amikor a harckocsi előtt elsietnek (nem is szaladnak) a védők és csak utánuk kezdi el lőni őket a géppuskával, illetve nem is őket, hanem az ablakot, meg a saját sárvédőjét. Ott kellett volna egy jó HE-t beleküldeni a házba és valószínűleg a védők majd felét kiiktatta volna a harcból.
  • [NST]Cifu
    #72220
    Pontosan, itt alapvető kiképzési és katonavezetési / parancsnoki hibákat látunk, nyakonöntve motívációs hiánnyal. Pont ezért volt hatékony az, amikor a helyi szinten jól szervezettnek, kiképzettnek mondható és morálisan is jól álló Hizbullah a harctérre lépett a Szír kormányerők oldalán. Pontosan ezért fordult meg drasztikusan a helyzet, amikor a helyi szinthez képest több szinttel jobban szervezett és kiképzett orosz erők is csatlakoztak a harcokhoz szintén a kormányerők oldalán.

    Hogy kinek mennyi kedve lenne ilyen feltételek mellett harcolni, az pedig a morál kérdésére vonatkozik. Nyilván mindenki 'be van szarva', amikor éles helyzetbe kerül, de pont ezért fontos dolog a kiképzés. A 'támadók' oldalán tapasztalattlanság és viszonylagos szervezettlenséget látni (a gyalogságot nem várta be a harckocsi, avagy a gyalogosok nem is igazán akarták közelről kísérni a harckocsit). A 'védők' oldaláról ugyanez masszív problémákkal súlyosbodik a morál részéről.
  • [NST]Cifu
    #72219
    Ez így van, de ez így csak propaganda célú. Ahhoz, hogy harcászati értéke legyen, kell egy koordináló parancsnok hátul, aki a drón / drónok képét figyeli, és rádión utasításokat tud adni a harckocsi és/vagy a gyalogság részére.

    Valószínűleg sokat segÍtett volna a harckocsi személyzetnének is, ha a GoPro kamera képét élőben nézhetik, de erre megbízható mód nincs. Kábelt "csak úgy" biztonságosan nem lehet a harctérbe bevezetni, WiFi-n meg aligha lehet jól megoldani a rohadt vastag páncélzaton keresztül.
    Utoljára szerkesztette: [NST]Cifu, 2015.11.30. 09:31:46
  • [NST]Cifu
    #72218
    A támadók az Al-Núszra front. A védők megállapítása nehezebb, a videófeltöltő szerint irániak (perzsák), de az eléggé valószínűtlen. Alant a hozzászólásokban több különböző megállapítás is születik, kezdve a "valódi" Hizbullah egységtől (a fekete egyenruha rájuk vall), a Hizzbullah által kiképzett Irakakon (Kataib Hizbullah) át a Szír hadseregig. Annyi biztos, hogy a Szír kormányerők oldalán harcolókról lehet szó.
    Utoljára szerkesztette: [NST]Cifu, 2015.11.30. 09:32:06
  • aksurv2
    #72217
    Ez különbség a valódi háború és demózás között. Úgy Nagyjából kíváncsi lennék kinek lenne kedve harckocsit kísérni Allepo utcáin. Itt kurvára be van mindenki szarva, ennyi.
    Ennél sokkal kevesebb is elég tényleg jól képzett embereknek is hibázáshoz. És ezek nem azok.
  • SZUsszan
    #72216
    1:05-nél lőnek egy RPG-t de fölé megy. Az is lol, hogy amikor szétlövi a sárvédőjét, előtte egy rakás ellenség szaladgál előtte, amire meg nem lő.
  • JanáJ
    #72215
    Eztuti nem valami marketinges kamu videó? Értsd megrendezett.
  • ximix #72214
    Ha másra nem is jó az egész, de arra hogy egy hétköznapi drón is mennyire megtudná(ja) könnyíteni a támadás előkészületeit vagy annak irányítását madár nézetből.
  • molnibalage83
    #72213
    Ez a kormányerők színvonala?
  • [NST]Cifu
    #72212
    Szürreális látvány az egész. Először is a "támadó" csapat mindössze egy (T-72M?) harckocsi és két BMP, a BMP-k nem is kockáztatnak, előre viszik a nyuszikat, és húznak haza.

    Aztán jön az, hogy a harckocsi mindenféle kíséret nélkül, egyedül ront előre. Se gyalogos, se másmilyen kísérete nincs. Ha a "védő" csapatnak lett volna egy TOW-ja, vagy akár egy-két RPG-7-ese kellően hidegvérű katonákkal, akkor ez a támadás egy tökéletes kudarcként valósulhatott volna meg.

    Utána jött a harckocsizók esete. Ha jól láttam szinte alig használja a löveget, csak a párhuzamosított géppuskával lövöldözik. Ez egyébként roppant kellemes lehet, ha ugyanis a PKT rakasza kifogy, akkor bizony nem annyira kényelmes kicserélni azt egy újra. Sebaj. De aztán jön két eset, az elsőnél vágással menti a videószerkesztő az esetet, de lehet látni, hogy a balra kiforgatott toronnyal simán telibecsűrnek egy falat. Rögtön ezután jön a másik eset, amikor jobbra kitérített toronnyal egy ház oldalát kapják el. A sofőr is tudja, merre néz a torony, tehát erre őneki kell(ene) figyelnie.

    A végén pedig a jelenet, ahogy a saját sárvédőjét szitává lyuggatja géppuskával, szabályosan mesteri. Különösen az, hogy láthatóan nem is hagyja abba, feltehetően nem látja, hogy mit is csinál a géppuska a harckocsi jobb elejével...

    Azért a "védők" is látványos bemutatót rendeznek, kezdve ott, hogy meg se próbálják az elején, az árkos résznél valahogy megállítani a páncélosokat. Az ezt követő rész pedig már-már kabaréba íllő, kisebb-nagyobb csoportokban, mindenféle, legalább tetettet szervezettséget mellőző módon zajlik a visszavonulás. De úgy, hogy még csak hátra se néznek. Szinte látom, hogy Juszuf halálra válva rohan hátrafelé, mikor Asszad képébe ordít, hogy sok harckocsi jön, fussunk. Asszad meg lakonikus nyugalommal lassú ügetésbe vált át, hátra se nézve.
    Utoljára szerkesztette: [NST]Cifu, 2015.11.29. 16:44:22
  • [NST]Cifu
    #72211
    Először is erre volt lehetőség a rengeteg T-54/55 esetében is, mégse vetette fel senki. Az átalakítás sem sétagalopp, az Izraeli Archazhit a T-55-ös alvázaknál szinte semmit sem hagy érintetlenül, például a motort is kicserélték, hogy lehetőség legyen a jármű végén egy alagutat kialakítani, ahol a szállított gyalogosok biztonságosan kiszállhatnak.



    Az oroszok megcsinálták az egyszerűbb megoldását BMO-T néven, de "valamiért" végül inkább a dedikált T-15 mellett maradtak. A BMO-T a T-72 teknőre kapott egy felépítményt, ami két oldalt egy-egy magasított oldalfalat is jelent, de a motorteret nem bolygatták meg, így a katonáknak a motortéren felmászva tudnak beszálni a jármű utasterébe...

  • PSG 1
    #72210
    Erdekes tanulmany: Iranyitott energiaju fegyverek
  • Lacusch69
    #72209
    Lehet, hogy csak tesztelte a privát autós navigációját repülés közben.
  • PSG 1
    #72208
    Aha.. a Garmin 152 egy 15 eves cucc.. A 24M upgradelt egyedei integralva vannak a GLONASS-rendszeerbe(Seemmi szukseguk, h a GPS-t hasznaljak).. !!
    Mikori ez a kep?