690
  • Kryon
    #490
    Akkor ne olvasd.....
  • Epikurosz
    #489
    Miért kell ezt leszögezni?
    Ez nem hitvita :-)
  • Kryon
    #488
    Hát nem egészen úgy,de majdnem.....
    Ezek valahogy úgy néznek ki,hogy mikroszkopikus szinten a mi 3 térdimenziónk átmegy magasabb rendű felületekbe.
    Pl.messziről a cérna is csak egy vonalnak (1D alakzatnak) tűnik,de közelről látszik,hogy van egy térbeli felülete is,mely ez esetben hengeres,"felcsavarodott".
    Valahogy így lehet elképzelni.
  • Epikurosz
    #487
    Feltettem = Feltetted...
  • Epikurosz
    #486
    A membránok nem honnanvannak, hanem vannak.
    Te gondolom lehetsz olyan 170-180 cm körül.
    Feltettem magadban a kérdést, hogy honnan van a magasság?
    Nem, mert ez egy nyilvánvaló, önmagában létező tulajdonsága becses alakodnak.
    (Térbeli kiterjedésed írja le, részben).
    Ugyanígy a világnak is vannak belső, lényeges ("intrinsical") tulajdonságai.
    A membránokkal a világot írjuk le, így nincs értelme azt kérdezni, hogy honnan lettek. Azon természtesen lehet vitatkozni, hogy mennyire membránszerű a világ, és hány dimenzió a kóser.
  • IoIa
    #485
    Azért azt szeretném leszögezni, hogy nem vagyok vallásos, és nem hiszek semmilyen istenben.
  • IoIa
    #484
    Egy űrhajósnak még egy Jupiter méretű bolygón is "annyi lenne", nemhogy egy fekete lyukban...
    Ez az információs hadova is borzasztó...
  • IoIa
    #483
    Szóval ez sem tudományosabb, mint az "isten teremtette a világot".
  • Kryon
    #482
    Ha jól tudom,az információ ugyan megmarad,de roncsolódik,tehát szerencsétlen űrhajósunknak végképp annyi.....
  • IoIa
    #481
    Ez sem kevésbé nyögvenyelős, mint amit eddig írtál. Honnan vannak a membránok?
  • Epikurosz
    #480
    "fel vannak tekeredve"
    Így van. Olyan tupírozottak, mint Mátrai Márta (Fidesz), vagy Gereben Ágnes (kremlinológus) hajkoronája.
  • Kryon
    #479
    Hawking azért nem egyszerű figura,tudjuk milyen állapotban van sajnos,de eközben mégis gőzerővel viszi előre a tudományt.És még arra is gondol,hogy elméleteit közérthető formában is a nyilvánosság elé tárja....
  • Epikurosz
    #478
    lola!

    Csak egy szavadba kerül:
    Vannak olyan tudósok, akik szerint az univerzum 26 dimenziós.

    Én mindenesetre maradok a 11-nél, csinos kis prímszám, nekem tetszik.

    "Honnan van az a valami, ami felrobbant az ősrobbanáskor, és miért robbant fel?"
    A robbanás azért következett be, mert a 11 dimenziós világban két membrán összeért. Különben állandóan érnek össze membránok, és állandóan keletkeznek világegyetemek, de mi csak ezt az antropikus univerzumot tudjuk megismerni.
    Az a "valami" tehát az ősrobbanás pillanatában keletkezett, így semmi értelme arról elmélkedni, hogy miből lett. Ha úgy tetszik, a semmiből lett.
    Ez sem vadabb elmélet, mint a kreacionizmus.
  • Epikurosz
    #477
    "Akkor én még le vagyok maradva. Hogyan lehet információt visszanyerni?"

    Ez maga a a Hawking sugárzás. Erről meg tudsz.

    "A fekete lyukak sugárzása azt mutatja, hogy a gravitációs összeomlás mégsem olyan végzetes és visszafordíthatatlan, mint azt régeben gondoltuk. Ha egy űrhajós beleesik a fekete lyukba, annak tömege megnő. Végső soron az extratömegnek megfelelő sugárzás visszakerül a világegyetembe, és ebben az értelemben az űrhajós visszatér. Ez azonban a halhatatlanaság elég sanyarú formája, mivel számára a személyes idő véget ér, ahogy eltűnik a fekete lyukban. Még a fekete lyuk által kibocsátott részecskék típusa is más lesz, mint amiből az űrhajós felépült. Az űrhajós egyetlen tulajdonsága, mely túléli a fekete lyukat, a tömege (energiája) lesz."

    (id. mű 84. old., javítottam egy fordítói hibát)

    Vágod?
  • IoIa
    #476
    Honnan van az a valami, ami felrobbant az ősrobbanáskor, és miért robbant fel? Ez az elmélet semmit sem magyaráz meg. Legalábbis az anyagi világot semmiképp.
  • IoIa
    #475
    Hmmm... Ez siralmas... Ti ezt tényleg elhiszitek?

    PS: alternatív javaslat (nem kell komolyan venni), amivel a vallásban és a kvantumfizikában hívők közesen elfogadhatnak:
    bővítsük ki a 11 dimenziót további hárommal.
    1. mennyország
    2. pokol
    3. isten dimenziója

    Ez így legalább annyira vad, mint a "csak" 11 dimenzió
  • Epikurosz
    #474
    Különben íme mit mond Hawking a galaxisok kialakulásáról é örvénylő mozgásáról:
    Amikor az ősrobbanás után a hőmérsékelt pár ezer fokra hűl, elkezdődik az atomok képződése. A világegyetem alles zusammen tágul, de vannak benne olyan tartományok, ahol valamivel nagyobb az anyag sűrűsége, mint máshol, és itt elkezd működni a gravitációs vonzás.

    Most tessék nagyon figyelni:
    Az összehúzódás során a környező anyag gravitációs vonzása elkezdi forgatni a tömörülő anyaghalmazt, és a forgás sebessége a továbbiakban (az összehúzódás miatt) felgyorsul.
    Utána, a galaxis peremén lévő gáz kisebb felhőkre esik szét, itt is elkezd működni a gravitáció, és kialakulnak a csillagok.
    A többit már tudjuk.
  • Kryon
    #473
    Még egyet,asszem....
  • Kryon
    #472
    Úgyám,és még csak nem is ilyen eccerűen néznek ki,hanem irtózatosan fel vannak tekeredve......
  • Epikurosz
    #471
    Bocs, tévedtem egy kicsit:
    Ha a 11-ből elveszünk 1 dimenziót nem húrokat kapunk, hanem sima membránokat. Azért, hogy húrokat kapjunk, őszintén szólva nem tudom hányat kell elvenni a tizenegyől.
  • Epikurosz
    #470
    Az a gond, hogy nem tudnál sétálni benne, mert nem férne bele a kis lábujjad sem.
    Az ismert 3D jó nagy, az idő is bazi nagy, de a többi 7-el az a gond, hogy pindurkák, 1 cm-t el kell osztani sok-sok-sok-sok-sok... nullával.
    Ugye most érted?
  • IoIa
    #469
    Ez nagyon fájt. Merre kell sétálnom, hogy a másik 8 dimenziót is megláthassam? :))
  • IoIa
    #468
    És hol van a maradék 68%?
  • Epikurosz
    #467
    "Más kérdés ... szerinted az ősrobbanás után feketelyukak alakultak ki és semmi normál anyag ?
    Nem, sűrű anyag (laza köd) alakult ki, ami csomósodni kezdett, míg el nem érte a SBH méretet, ekkor az anyagként lőtte ki egy részét -> galaxis"

    Megvagy!
    Te 3D-ben képzeled el a világot.
    Pedig 11 dimenziós! Na bumm!

    A csomósodásra a membránelmélet adja meg a magyarázatot.
    A - tessék fogózkodni - szuperuniverzumot membránok töltik ki, amelyek felülete nem sima, hanem egyenetlen (ha így jobban érthető: rücskös).
    A mi világunk akkor született, amikor 2 ilyen membrán (mégegysezr hangsúlyozom: 11 dimenzióról (10 tér+ 1 idő) beszélünk) egymáshoz ér. Ebben a pilllanatban keletkezik egy világegyetem, a sok közül, hisz sok párhuzamos világegyetem létezik.
    A membránok tehát több ponton simulnak össze, és ahol két érdesség összeér, ott lesz a csomósodás, a majdani galaxisok.

    Ha a 11 dimenzióból elveszel 1-et, megkapod a húrokat.
  • Kryon
    #466
    Ez gondolom a JET miatt van.Ott lök vissza anyagot,a többit meg benyeli...
  • SzájenszFiksön
    #465
    Biztos olvastátok, de ha nem, ide illik.

    http://index.hu/tech/urkutatas/feke0815/
  • Kryon
    #464
    Az antianyagot nagy energiakoncetrálással lehet előállítani.Az űrben a hozmikus sugárzás termelhet valami keveset,és talán a Flyuk JET-je is termelhet valamennyit ,ott is rendesen felgyorsulnak a részecskék,azután már csak ütközniük kell valamivel.
    Egyébként a térben folyamatosan keletkeznek és tűnnek el virtuális részecskék,köztük részecske-antirészecske párok is.Ez a határozatlanság miatt van.
  • Kryon
    #463
    "Nova után maradhatott fehér törpe,vagy kék óriás,vagy pulzár/neutroncsillag..."
    "SNova után tudtommal csak Flyuk maradhat"

    Noss....
    A NOVA az amikor egy fehér törpe neutroncsillaggá omlik össze,mert pl anyagot szívott el egy közeli csillagtól és elérte azt a kb. Nap-tömeget ami ehhez kell.
    (Ezt szeretik mérésekhez használni mert mindíg pont ugyan olyan erősek)

    SUPERNOVA után maradhat fehér törpe,neutroncsillag,vagy Flyuk.
    A neutroncsillagot akkor nevezzük pulzárnak,ha a csillagtól megörökölt perdület miatt gyorsan forog és rádió-tartományban sugároz impulzusszerűen így lett pulzár.Amúgy akár sok ezerszer is megfordulhat másodpercenként,míg végül ki nem sugározza forgási energiáját és le nem lassul.
    A kék óriások hatalmas,forró,fiatal csillagok.
    F-lyuk akkor keletkezhet,ha egy legalább 10*Nap tömegű csillag magja összeomlik.
  • plamex
    #462
    gondolom már hallpttál erről ... ;-)
  • plamex
    #461
    Csak úgy kapcsolódik ez a témánkkhoz hogy
    a mai elméletek szerint látható anyag anyag csak 1-2 százaláka az ősrobbanáskor keletkezett összenergiának ...
    30 % körül van a sötét anyag (ami nélkül nem tudják megmagyarázni a galaxisok forgását - több anyag van mint ami látható) és a többi a sötét energia ami nélkül viszont nem tudják megmagyarázni a világegyettem nagyléptékű gyorsulva tágulását....
  • Kryon
    #460
    Azt ugye végképp nem igazán tudod (legalább elvben),hogy mi az a "kényszerített emisszió",és hogy mükszik a lézer(legalább nagy vonalakban)????
    Ezen hozzászólásodból ez egyértelműen kiderült......
  • mrzed001
    #459
    Más kérdés ... szerinted az ősrobbanás után feketelyukak alakultak ki és semmi normál anyag ?
    Nem, sűrű anyag (laza köd) alakult ki, ami csomósodni kezdett, míg el nem érte a SBH méretet, ekkor az anyagként lőtte ki egy részét -> galaxis.

    És az ősrobbanás feltételezésed szerint a lyukak robbanása volt ? :))
    Nem, ilyet én nem mondtam. El se tudom képzelni, hogy mi lehetett az ősrobbanás, de nekem olyan folyamatosan felfújódó szappanbuborék szerűnek tűnik

    Mi a vélemyényed a sötét anyag és sötét energia kialakulásáról ?
    Antianyag? Nemtom. Hallottam valahol, hogy van kapcsolata a lambdával is, de már nem emlékszem miféle.
    Elméletileg folyamatosan jön létre anyag az űrben, és pusztul is el.
    Lehet, hogy akkor jön létre antianyag, amikor az anyag megmarad, pl befogja egy gravitációs tér, vagy a fekete lyukakkal ellentétes fehér lyukak eregetik ... Szóval hallottam már 1-2 vad teóriát. Nemtom :)
  • mrzed001
    #458
    Nem feltétlen nyelnek el minden anyagot. Csak a galaxisok belsőbb részeit.
    Majd ezt követően a külsőket is, mivel nőtt a központ grav tere, ezért a közelében lévőket erősebben szívja -> letérnek orbitról, amitől távolabbiakat is befolyásol (grav. tölcsér mélyül) .... nagyon-nagyon hosszú távon semmi sem maradhat orbiton körülötte sztem

    És előbb-utóbb kisugározzák az összes energiájukat (igaz, rettenetes lassan).
    Sugároznak, igen, de ez vajon újból hozzáadódik a lambdához ?
    Mi lesz ezzel az energiával? És mekkora ez az elnyelt anyag viszonlatában?
  • Kryon
    #457
    "-EPR kísérlet."

    Nekem nem rémlik hogy az mi.Írnál néhány mondatot róla?

    És tudnál e nekekem ajánlani (nem túl durva) olvasnivalót az alapállapoti energiával,"holografikus világmodellel",húrelmélettel kapcsolatban?

    Előre is köszönöm!

    Te amúgy nagyon vágod a témát...
  • mrzed001
    #456
    Nem feltétlen marad ilyesmi egy szupernova után. Lehet egy közönséges fehér törpe is.
    Nova után maradhatott fehér törpe, vagy kék óriás, vagy pulzár/neutroncsillag ha jól emlékszem (persze erre nem vennék mérget, utána kellene nézni)
    SNova után tudtommal csak Flyuk maradhat

    És nem feltétlen kell közel lennie, elsodródhatott jó messze is. A környező csillagok eléggé megvariálják a grav. mezőt, és 5 milliárd év rettentő hosszú idő.
    Mivel a SNovából szabadultak akkor el a környező csillagok is, szóval nem zavarhattak össze semmit, SŐT, pont hogy nekik is a közös központ körül kellene keringeni!
    Szóval sztem annyira nem megalapozott ez az egész SNovából lett a nap tézis (pláne mások szerint a SBH keringő felhő csomósodott azzá, és kész)
  • mrzed001
    #455
    Nem erre gondoltam, volt más is.
    Mimás? Öregszem :))

    Felejtsd már el ezt az ár-apály dolgot. Semmi köze az egészhez.
    Keress rá, hivatalosan ez a forgással fűszerezett gravitációs ár-apály van (elég kevés utalást fogsz találni rá, mint minden másra is, mert annyira vad elképzelések, hogy a tudósok is alig merik leírni -sejtik sztem, hogy valami sántít-, bár még számítást is találtam rá 1-2 igen vad elképzeléssel fűszerezve)

    A "lefolyó" pedig csak egy példa volt arra, hogy hogyan jön létre forgás. Nem arról van szó, hogy a fekete lyuk minden anyagot lenyel, hanem arról, hogy a gravitáció összébb húzza az anyagot, és ettől a perdületmegmaradás miatt annak forgása felgyorsul.
    Na, ezt fejtsd ki kérlek bővebben. Hogy tudja a grav. összébb húzni úgy, hogy pont orbit közeli legyen benne az anyag sebessége

    "De nem hoz létre szimmetrikus, nem gömbfelületű alakzatokat"
    Dehogynem. Pont hogy szimmetrikus gömböket hoz létre

    Sztem ugyanazt írtuk :)
  • plamex
    #454
    az előző a #449 re ment
  • plamex
    #453
    ""És mivel a SBH nagyságrendekkel kisebb tömeggel rendelkezik mint a galaxis anyaga így nincs olyan hogy ha nagyobb tömeggel rendelkezne akkor minden behullana."
    Nemnem. Rossz a hozzáállásod, a galaxis gravitációs középpontja is a SBH, tehát a galaxis összes anyaga is hozzáadódik a SBH gravitációs vonzásához Ezért is feltételezték régen, hogy központi mag nélkül is így forognának a galaxisok. Csak arra nem gondoltak a kis buták, hogy ami nem éri el az orbit sebességét, az akkor középre fog zuhanni. És mivel minden egy lassan forgó felhőből alakult ki szerintük, ezért azt kellene feltételezni, hogy a felhő kapásból olyan gyorsan forgott, amekkora a SBH+galaxis gravitációs terénél szükséges, hogy mindene orbiton maradjon: ez persze megintcsak a lottóötös a négyzeten (ellenkező esetben meg ugyebár minden zuhanna gyorsulva befelé ... de ezt már leírtam)"

    Szerintem úgy kell elképzelni mint a korcsojázót amikor összehúzza a kezét gyosabban forog ... ugyanígy volt a kezdeti köddel is ami összhúzódott a gravitációnak köszönhetően.

    Más kérdés ... szerinted az ősrobbanás után feketelyukak alakultak ki és semmi normál anyag ?
    És az ősrobbanás feltételezésed szerint a lyukak robbanása volt ? :))
    Mi a vélemyényed a sötét anyag és sötét energia kialakulásáról ?
  • BiroAndras
    #452
    "Mint már említettem, a hivatalos tanok szerint a jövő az, hogy lassan a SBH-ok elnyelik az univerzum összes anyagát (ami a lambdából alakul ki), és elfogy az univ. belső energiája (lefagy, v. valami??)"

    Nem feltétlen nyelnek el minden anyagot. Csak a galaxisok belsőbb részeit. És előbb-utóbb kisugározzák az összes energiájukat (igaz, rettenetes lassan).
  • BiroAndras
    #451
    "Pl egy f.lyuk, pulzár, valami ??? Ezek nem mennek sehova :)"

    Nem feltétlen marad ilyesmi egy szupernova után. Lehet egy közönséges fehér törpe is. És nem feltétlen kell közel lennie, elsodródhatott jó messze is. A környező csillagok eléggé megvariálják a grav. mezőt, és 5 milliárd év rettentő hosszú idő.

    "A lényeg, hogy mindegy mennyi idő telt el, akkor is a robbanás középpontja körül kellene keringenünk, ha nem hagytuk el a gravitációs terét !"

    Ez igaz lenne, ha cask 1 grav, centrum létezne. De nem ez a helyzet, tele van minden csillagokkal, amiknek megvan a saját gravitációja. Ilyen körülmények közt elég kaotikus mozgása lehet egy csillagnak.