690
  • szgombos
    #1
    Miért akarunk mi emberek mindent megérteni, lemásolni és utána felhasználni lehetőleg egymás ellen?
  • IoIa
    #2
    "A fekete lyuk gravitációjának köszönhetően rendkívül gyorsan haladnak" - tessék? Ha fekete lyuk, akkor miféle gravitáció?
    "Tod Lauer, az arizonai Nemzeti Optikai Csillagvizsgáló munkatársa a jelenséget egy bűvész-trükkhöz hasonlította." - én meg sarlatánsághoz hasonlítom ezt a sok feltételezést.
  • juhand
    #3
    "Ha fekete lyuk, akkor miféle gravitáció?"
    A csóka a kurvára görbült teret akarta így kifejezni.
  • jonnie
    #4
    A fekete lyuknak nem tulajdonsága hogy igen erős gravitációs tere van?
  • Dömper Ármánd
    #5
    Azért akarunk minden tmegérteni, hogy ne legyük olyan sötétek, mint egyes fórumozók. Jól látod, lemásolni azért akarjuk, hogy fel tudjuk használni, sajnos tényleg sokszor nem túl szép, hogy egymás ellen használjuk fel, bár most lenne egy-két ötletem.
  • plamex
    #6
    "A fekete lyuk gravitációjának köszönhetően rendkívül gyorsan haladnak" - tessék? Ha fekete lyuk, akkor miféle gravitáció?

    Mit nemértesz ? Azt hogy feketelyuk vagy azt hogy gravitáció ?
  • Nyaci
    #7
    Jonnie véleményét osztom én is...
    a feketelyukaknak vang gravitácjuk, amúgy mivel vonzanák (szippantanák) magukba az égitesteket és minden mást ?
  • plamex
    #8
    "Tod Lauer, az arizonai Nemzeti Optikai Csillagvizsgáló munkatársa a jelenséget egy bűvész-trükkhöz hasonlította." - én meg sarlatánsághoz hasonlítom ezt a sok feltételezést."

    Te talán jobban érted a szakmát ? Amint látom nem mivel még annyit sem tudsz hogy a feketelyuknak gravitációja van.
  • avman
    #9
    "a tömeg meggörbíti a teret, tehát a hagyományos értelemben vett tömegvonzás nem létezik, csak térgörbület" :D.
  • HUmanEmber41st
    #10
    OFFFFFF
    nem valami érdekes helyen lévő piercingről van szó ??
    OOOONNNNNNN
  • lokko
    #11
    plamex ... szerinted van bármi értelme lolának beszólni?
  • Epikurosz
    #12
    OFF
    Nem engem kérdeztél, de válaszolok én: Nincs, mert sík hülye. Talán mindenki jobban járna, ha lola a köldökét nézegetné fórumozás helyett, mert tévhiteinek szétoszlatása időt emészt fel, és egyébként is hiábavaló. Uff!

    ON
    "A csillagászok nem értik hogyan alakulhatott ki egy ilyen lapos, 1 fényév átmérőjű csillagkorong egy hatalmas fekete lyuk közelében"

    Én ezt nem találom annyira meglepőnek, a kék korong kialakulása megelőzhette a fekete lyuk születését, és csak idő kérdése, hogy mikor fog széttöredezni a kék korong (spirálisan) a fekete lyuk gravitációjának hatására.
  • Epikurosz
    #13
    Persze, amit írtam annak kicsit ellentmondani látszik, hogy a kék korong kb. 200 milió éves lehet, a galaxis meg 12 milliárd éves, bár a közepében lévő fekete lyuk ennél fiatalabb.
  • Nethyrrea
    #14
    itt az tűnik furának hogy a fekete lyukhoz közelebb lévő csillagok is még egyben vannak kvázi ugyanúgy, mint a külsőbbek, és nem kezdek el szétesni. vagy ez még annyira "fiatal" fekete lyuk lenne hogy még nem volt ideje megkezdeni őket?
  • avman
    #15
    naszóval ha már tévhiteket szeretnél oszlatni, kezd ott, h egy fekete lyuknak nincs gravitációja, maximum csak gravitációs tere...
  • plamex
    #16
    ezekszerint nincs ... de én még viszonylag új vagyok itt :)
  • plamex
    #17
    bocs ... akkor gravitációs tere.
  • plamex
    #18
    azért szép sebességgel száguldanak ezek a csillagocskák ..k kb a fénysebesség 10 % - val
  • ÁjjLe BoBBi
    #19
    lehet hogy túl korán van még hogy megértsek valamit is de nem úgy volt hogy aminek tömege van nem haladhat a fény sebességénél gyorsabban?

    "A fekete lyuk gravitációjának köszönhetően rendkívül gyorsan haladnak, óránkénti 3,6 millió kilométeres sebességgel, éppen ezért rejtély a kialakulásuk."
  • precision
    #20
    A fény óránként nagyon durván számolva 1 milliárd kilómétert tesz meg.
  • ÁjjLe BoBBi
    #21
    huh télleg! mondom hogy valamit elnéztem! köszi ;)
  • Talley
    #22
    Nem igazán értek sok mindent az egész feketelyukak körül de egy kérdésem lenne - több is. Milyen messze is van ez az egész? És miért is olyan fontos, ha mi itt vagyunk az meg ott?
  • hungi
    #23
    Lol... miért is olyan fontos... ha nem esik ránk valami akkor már ne is legyen érdekes?
  • plamex
    #24
    Elég messze van. 2,4 millió fényév
    A kérdés második része pedig már sokakban sokféleképpen felmerül. Szerintme a válasz egértelmű : Mert meg akarjuk érteni-ismerni a világot amelyben élünk. Holgyen keletkezett ? Mikor milyen feltételek mellet alakult ki. És mi ebben a mi helyünk ... jövőnk.

    Pl.: gondoltad volna hogy a világegyetemben ha egy fizikai állandó más lett volna (Pl proton tömege nagyobb lenne vagy a gravitáció lenne erősebb kölcsönhatás ),
    akkor az élet ki sem alakulhatott volna ?
    Egy olyan univerzumban élünk ami biofil azaz finomhangolt az életre.

    Persze azt mondhatod hogy ennek közvetlenül a te életedre nemsok hatása van hogy ezt tudjuk de a tudományok összefüggnek. Pl a csillagászaton keresztül jobban megismerhetjük a kvantumfizikát is, mivel a világegyetemben megfigyelhetünk olyan dolgokat is amit laboratóriumban soha nem fogunk tudni reprodukálni. Ilyenek a feketelyukak is. Ezért fontos hogy megtudjuk miért más ez a csillaghalmaz amiről szó van.
  • plamex
    #25
    ja és a csillagászat a legősibb természettudomány :)
  • plamex
    #26
    bocs az elírásokért ...
  • Talley
    #27
    Azt nem mondtam hogy nem érdekes. Engem is érdekel, szivesen nézek, hallgatok, olvasok erről is, de mikor lehet majd egy feketelyukat igazán megnézni, megfigyelni?
    Az életet meg szerintem ne keverjük bele nagyon semmibe. Mert az hogy a földi élethez mi volt jelen itt az egy dolog. De nem lehet azt mondani, hogy minden élethez kell ez, vagy kell az kötelezően.
  • Talley
    #28
    Ja arra tudna valaki válaszolni, hogy hova is kerül minden amit egy ilyen lyuk "megeszik". Mert ki nem jöhet, vagy igen?
  • szgombos
    #29
    Minden, amit egy fekete lyuk "megeszik" bekerül a szcientifisták agyába, onnan meg ide :)
  • plamex
    #30
    "Azt nem mondtam hogy nem érdekes. Engem is érdekel, szivesen nézek, hallgatok, olvasok erről is, de mikor lehet majd egy feketelyukat igazán megnézni, megfigyelni?"

    Már most is megfigyeljük távcsövekkel és egyre pontosabban meg tudjuk.
    Hogy miért fontos azt már leírtam. Nem csak érdekes hanem lényeges is.

    "Az életet meg szerintem ne keverjük bele nagyon semmibe. Mert az hogy a földi élethez mi volt jelen itt az egy dolog. De nem lehet azt mondani, hogy minden élethez kell ez, vagy kell az kötelezően."

    Pontosan hogy idekeverhetjük ... a tested anyaga valamikor szupernovarobbanások végtermékeként lökődött ki hogy aztán pár milliárd év mulva bolygová kondenzálódjon ... .

    Ha a gravitáció 20-30 százalékal erősebb kölcsönhatás lenne nem csak élet nem jöhetett volna létre hanem csillagok, galaxisok semm hanem csak szupernagy feketelyukak.
    Ha gyengébb lenne akkor pedig csak gázködök.

    Az egész kémiánk azon alapul hogy a szupernova robbanásokban kialakultak a nehezebb elemek. De ha ezek nem lennének elég stabilak akkor az élet soha nem alakulhatott volna ki.
    Vagy pl a látható anyag pl 10-szer annyi lenne akkor az ősrobbanás után pár milliárd év mulva nagy reccs következne be ami kevás idő lett volna a komplex elét kialakulására. stb stb ...

  • plamex
    #31
    jelenlegi tudásunk szerint egy szupersűrű állapotba kerül és jópárszáz milliárd év alatt elpárolog...
  • plamex
    #32
    kikazok ? Ez valami szekta ? :))
  • plamex
    #33
    "Már most is megfigyeljük távcsövekkel és egyre pontosabban meg tudjuk. "

    Még mielőtt valaki félreértené Nem magára a szingullaritásra gondoltam hanem a feketelyuk környezetére.
  • troc
    #34
    "Pl.: gondoltad volna hogy a világegyetemben ha egy fizikai állandó más lett volna (Pl proton tömege nagyobb lenne vagy a gravitáció lenne erősebb kölcsönhatás ),
    akkor az élet ki sem alakulhatott volna ?
    Egy olyan univerzumban élünk ami biofil azaz finomhangolt az életre."

    ne legyünk ennyire determináció-hívők, mert még a végén vallás lesz belőle. :)
    nem azért akkora a proton tömege, és nem azért olyan olyan erősségű a gravitáció hogy az élet kialakulhasson, hanem fordíta. ilyen természeti jellemzők mellett olyan élet alakult ki, amit például (eddig még csak) a Földön tapasztalunk.
  • troc
    #35
    egy kék nap fényétől is csokibarnák lehetünk? :)
  • szgombos
    #36
    "Ha a gravitáció 20-30 százalékal erősebb kölcsönhatás lenne nem csak élet nem jöhetett volna létre hanem csillagok, galaxisok semm hanem csak szupernagy feketelyukak.
    Ha gyengébb lenne akkor pedig csak gázködök." stb...
    Pár száz éve, ha megkérdezted volna az akkori világ legnagyobb tudósait, nagy vonalakban gondolom, ismered, hogyan írták volna le a világegyetemet, a genezist, a fajok eredetét. Akkor létező elméleteik és bizonyítékaik szerint.
    Amit ma tudunk, csak "álláspont".
    Pár száz év múlva csak megmosolyogják, kéremszépen, ez egész másképp van. És micsoda az a pár száz év a milliárdokhoz?
    Az ember alaptermészete a szükségeinek a kiegészítése. A tudományos kíváncsiság csak töredéke ennek, mint ahogy mindaz, amit tudományosan lel lehet írni, elenyésző része az egésznek.
  • plamex
    #37
    azért mindent nem mosolyogunk meg .... pl Kepler törvényeit se (vagy Newtont se )... Ezzel csak azt akarom mondani hogy van egy aktuális elméletrendszerünk a világegyetemünkre ami most sokkal jobb mint 100 éve. Mivel a technika is fejlődik és igazolni vagy cáfolni tudjuk elméleteinket.
  • plamex
    #38
    "ne legyünk ennyire determináció-hívők, mert még a végén vallás lesz belőle. :)
    nem azért akkora a proton tömege, és nem azért olyan olyan erősségű a gravitáció hogy az élet kialakulhasson, hanem fordíta. ilyen természeti jellemzők mellett olyan élet alakult ki, amit például (eddig még csak) a Földön tapasztalunk."

    Én ezt nem mondtam de pl egy olyan világegyetemben ahol csak hidrogén van vagy pl csak szupernéz feketelyukaka az élet bármilyen formájának a kialakulási valószínűsége 0

    tehát igenis biofil a világegyetemünk.
    Persze ez nem azt jelenti hogy tervezett ... lehet hogy rengeteg multiuniverzum van amelyik közül abban a részhalmazban vagyunk amiben lehetséges az élet.
  • plamex
    #39
    Amúgy tudtommal Newton úgy gondolta hogy a világegyetem végtelen és egyenletes eloszlással vannak benne a csillagok. De nem tudhatott a háttérsugárzásról a vöröseltolódásokról és ha jól tudom akkor még a galaxisokról se tudták hogy csillagvárosok hanem ködöknek vélték őket.

  • mrzed001
    #40
    Mennyi, 8-9 éve leírtam, hogy minden galaxis középpontjában egy Supermassziv fekete lyuk -Supermassive Black Hole- van (csak fórumba, nem publikáltam).
    Talán, 3-4 éve rájöttek, hogy jéééé tényleg ott van (addig teljesen elképzelhetetlennek tartották a csillagászok).

    5-6 éve megmondtom, hogy a galaxisok ezekből a fekete lyukakból keletkeztek (hány év kell még, hogy erre is rájöjjenek ??)
    Hogy? A fekete lyuk elér egy kritikus tömeget (befolyásoló tényező a forgási sebessége), amit követően anyag kezd el szivárogni belőle.
    A legszebbek talán a 3 karú lassan forgók, ott látszik a legjobban, hogy hol van az a 3 pont a fekete lyukon, ahol elkezdett szivárogni az anyag

    Szóval egy hatalmas fekete lyuk gyermekei vagyunk :))

    Ja, és hogy a kék gömböcskék egyneletes eloszlásának rejtélyét megoldjam a mélyentisztelt uraknak:
    Miért is síkok a galaxisok? Mert a forgástengelyére merőlegesen az egyenlítőknél "eregeti" az anyagot
    Miért olyan rendezettek a galaxisok? Vszínűleg elég egyszerű a magyarázat, mégpedig ha az anyageregető lyuk az egyik oldalt ereszt egy adagot, akkor a többinek is kell, hogy megmaradjon az egyensúly
    (röviden a szimmetrikus anyagkilökődés következménye),
    ami oka sztem egy a SBH belselyében végbemenő robbanásszerű folyamat
    (rossz szó, mert ezt a robbanás folyamatos, és ameddig a M(visszazuhant+elnyelt) ~= M(kilökött), vagy az SBH nem megy a kritikus tömeg alá fennt fog maradni)