1032
  • SaGa
    #592
    Szökőkutak kellenek, ha van víztározó meg vízvezeték. Én általában úgy csináltam, hogy a korább, ásott kutak helyére raktam a közkutakat. Anélkül egyébként is macerásabb a fejlődés.

    Elég rég játszottam vele, de úgy emlékszem, itt is vannak ilyen beállítások, csak nem egyszerű őket előcsalni. Nem biztos, hogy az áruk listájánál, de mindenképp a raktárak beállítsainál keresgélj... Ha mégse, akkor bocs...
  • tibor16
    #591
    az előzőt hsz-t SaGa-nak címeztem..
  • tibor16
    #590
    szia, vagy nem találom ezeket a beállításokat, vagy már tényleg régen játszottál vele, vagy a 3-asban volt - a lényeg, itt csúszkákkal lehet termékenként beállítani, miből mennyi lehet az adott raktárban. A keresre kaptam fel a fejem, mert az jó lenne, de - én legalábbis nem találtam ilyent.
    A kereskedésre mondottak igaznak tűnnek - köszönöm - így ahogy végig gondoltam.

    Hanem ,volna még egy gondom. Ez pedig a tűz. Most direkt előről kezdtem (Kartágó) és szépen szellősen építettem. Külön sávban a kiszolgáó, szórakoztató és külön sávban a lakóépületek. A legtöbb helyen 1 ház térközzel egymástól mindenfelé. Hajnalban, mikor az utólsó mentésem megcsináltam, gondoltam nézem 1 kicsit, mire jut ezekkel a kondíciókkal a város. Hát - kb 2 perc alatt leégett az egész, Minden hiába volt, egyszerre 8 helyen gyulladt ki, teljesen értelmetlenül. Hiába a vigyázó építkezés, a rendesen elég sűrűn levő pretorianusok, mindhiába.
    Kérdésem - ilyenkor, ha a környéken van kút, az segít valamit? Mert nekem víztározók vannak, meg az összekötő vízvezeték a szivatyúval meg a forrással és más semmi. Vagy ilyenkor a plussz lerakott pretoriánusokon kívűl van valami trükk? - vagy ez van és kész? - leég akármit csinálok?
  • SaGa
    #589
    Kimaradt: a raktár csak akkor kezd rendesen dolgozni, ha a melósok legalább fele megvan hozzá...
  • SaGa
    #588
    Az a baj, hogy nem érted a város belső árumozgását...

    A termelők emberei elviszik a megtermelt cuccot azokba a raktárakba, amelyek fogadják az adott árut.

    A kereskedők emberei elmennek a közeli raktárakba azokért az árucikkekért, amelyeket forgalmaznak (élelmiszerért a magtárakba).

    A raktárak emberei a raktárak közötti rumozgatást végzik. Ha van külkereskedelmed, akkor ki kell építeni a raktárak láncolatát:

    1: a termelő helyekhez közeli raktáraknál be kell állítani, hogy fogadják az alapanyagokat és a késztermékeket.

    2: A piacok közelében lévő raktáraknál azt állítsd be, hogy alapanyagot ne fogadjanak, a késztermékeket viszont kifejezetten keressék (nincs előttem a játék, nem emlékszem a szakszavakra, de megtalálod).

    Ezzel eléred, hogy a termelőknek lesz alapanyaga, meg lesz hova vinnie az árucikkeket (gyárközeli raktárak). A távolabbi raktárak emberei meg szépen mennek és elhozzák ezekből a raktárakból a cuccot a saját raktáraikba.

    A kikötőt és a karavánok raktárát tekintsd úgy, mint egy piacot. Ennek az emberei azokért az árukért fogják kajtatni a többi raktárat, amelyeket el akarsz adni. Ha a kikötő közelében nincs megfelelő mennyiségű áru, a kordésoknak messzire kell menni, nem érnek vissza időben, a hajó elmegy üresen. A vevő hajója jön az áruért a városba, nem a tied, így nem fog várni arra, hogy elkóborogjanak a kordésok, hanem elmegy.

    A 3 féle beállítás (nem fogad, fogad, keres) egy-egy áruhoz ezt a láncolatot segít kiépíteni. Van egy negyedik is: kiürít. Ezt akkor kell használni, ha az adott raktárban valamelyik cikkből sok van, elveszi a helyet egy másik elöl. A kiürít parancsra az adott raktár kordésai kezdik széthordani a több, aza adott cikket fogadó raktárakba a cuccot. A raktárak kordésai csak a raktárak között mozognak. A termelők kordésai a gyár (farm) és a legközelebbi, fogadóképes raktára között, a piacok, kikötők hordárai meg a legközelebbi, feltöltött raktár és a saját telephelyük között.
  • SaGa
    #587
    Ahhoz, hogy vegyenek tőked, neked is kell vásárolni tőlük (ha van mit). A kereskedelmi utaknál ott vannak az adatok, melyik város mit, mennyiért és mennyit vesz. Ha elérted a limitet, abban az évben már nem vesz semmit. A limit nő, ha te is vásárolsz tőle...
  • Smokk
    #586
    Beallitottam mar azt is.
    Nem kell vmelyik raktarat kinevezni(h onnet hozzak at az arut) v ilyesmi?
  • tibor16
    #585
    a nyersanyagoknál, a tanácsadóknál van egy fül alul, ha katt akkor kereskedésre vált és engedélyezned kell mennyit akarsz eladni venni - gondolom ez a hiba
  • Smokk
    #584
    Nem valt be semmi!
    Mit kell meg azon kivul csinalni, h megnyitom a kereskedelmi utat es megepitem a kikotot v. szarazfoldi kereskedoallomast?!?
    Nem visznek oda semmit,hiba van 1 rakat belole...
  • tibor16
    #583
    Sziasztok - nekem is van egy jó nagy problémám - egyszerűen leáll a kereskedelmem egy idő után - nem akarnak tőlem vásárolni - hálás lennék a tippekért, mert így akármit csinálok, tönkre megyek..
  • Smokk
    #582
    Oksa megprobalom igy is(bar mar probalkoztam ilyen tiltasokkal asszem,es azzal csak azt ertem el h a gyarakban allt a munka a felhalmozott cuccok miatt)
    Koszi
  • SaGa
    #581
    A raktárakban álltsd be, hogy ne fogadjanak be olyan cuccot, amit eladnál, illetve ahol van, onnan ürítsék ki.

    A legjobb, ha a kikötő ellé építesz 2 raktárat. Az egyik csak azt fogadja, amit eladnál, a másik csak azt, amit veszel.
  • Smokk
    #580
    Kene a segitsegetek!
    Megnyitottam mar ket varossal is a kereskedelmet,kikoto megepitve,beallitottam az exportlimitet es roskadoznak a raktaraim azzal az aruval amivel kereskedni szeretnek.
    A kikotobe megse viszik el a hordarok(termeszetesen van odavezeto ut is)
    Mi lehet a baj?
  • tibor16
    #579
    bocs, hogy nem válaszoltam, de nincs időm játszani.. Szerintem próbálkozz vele.. de ha nem megy, akkor van valami új runtime - Microsoft WSE 2.0 SP3 Runtime.msi - a neve. Nem vállalva a felelősségét, olvastam valaahol 1 játékos fórumban, hogy nem ment valakinek a telepítés és ezt javasolták arra az esetre. Rákeresel (Gugli a mi barátunk) és próbáld ki.. nekem megy a gép, így én nem próbáltam, csak biztos ami hótziher leszedtem..
  • visine
    #578
    Tehát ezek szerint ha a játék feltelepítése után kéri a dx telepítését, akkor azt ne engedélyezzem?
  • laller89
    #577
    Harc rendszer annyi hogy a csapatnak lehet adni csak utasítást és utána már néző vagy, nem egyesével irányítani őket.
    A tűzről meg annyit hogy nem nagyon lehet megállítani én ált. mindig vissza töltöm a korábbi állást(autosave) és ahol tűz volt oda rakok még prefektust.
    Későbbi pályákon lesz még földrengés (amit picit különbözik mint ami a caeser 3 ban volt.) Az épületek összedölés határába kerülnek és ha gyorsan nem raksz fel elég enginert akkor szinte a fél városod összeomlik. vki tud jobb védekezést ellene? mert nekem csak ugy megy ha min 20 enginert felrakok ami költséges sok ember kell hozzá és utána meg le kell bontani.
  • tibor16
    #576
    mivel újra kellett raknom a Caesart, jöttem rá, a DirektX telepítésének engedélyezésekor is rak fel runtime-t, vagyis lehet ez a hiba nálad.
  • tibor16
    #575
    A runtime letölthető külön, keress rá és tedd fel újra, hogy hogy használd - gondolom le van írva
  • visine
    #574
    Sziasztok! HELP!

    Megvettem EREDETIBEN a magyar nyelvű C4-et! Telepítés, beállítás stb. Variáltam a graf beállításain, el kezdtem volna játszani, de kiírta, indítsam újra a játékot. Kiléptem, majd újraindítás után egy remek "Run Time Error" hibaüzivel hazavágott. Nem indul. Most akkor mi a helyzet? Valaki tud segíteni? köszönöm!
  • dokee26
    #573
    Sziasztok!!Én még nem játszottam a játékkal (csak elődeivel)és mivel nem erősségem az angol,ezért ha valaki megtenné,hogy az email címemre elküldené a magyar file-okat v. magyarítást v. bármit, annak imába foglalnám a nevét Jupiter előtt!!A címem: [email protected]

    Előre is köszi!!Ave Caesar!!
  • tibor16
    #572
    Ja igen - arra is rájöttem, nem fontos egy viszonylagosan magas reputáció után a császárnak ugrálni, legfeljebb elveszítek néhány pontot, de amiből könnyen teljesítek, az majd helyre üti. Ez is lehetne szigorúbb. Aztán - felütötte a tűz a fejét, hiába volt szűrő szerint minden rendben, hiába volt ott a pretoriánus és a mérnök gárda, hiába volt víz a közelben - egyszerűen nem bírtam megállítani. Egyedül álló épületek, mellettük a tűzoltó egység házaival is leégett. Nem volt ésszerű magyarázata. Így döntött a játék, vagy a készítők - dühítő.. - Ha mégis tud vki magyarázatot, örömmel venném..
  • tibor16
    #571
    Ez a harcrendszer.. - no ez tényleg hagy kívánni valót maga után.. Az íjjászok nem íjaznak, a csatázók közül 2-en vívnak, a többi meg nézi. Jóformán hiába irányítok, mert arra mennek a katonák, amerre akarnak. A falanx rendszerről és az iskolás emlékeim szerinti híres csatarendszernek nyoma sincs - kiábrándító. Sajnálatos, mert a játék jó lenne, és ezen mint a hab a tortán csücsülhetne a végső élvezet, hogy a megérdemelt jutalmat, egy jó csatázást is kaphatna az ember.. Így viszont, jóformán csak néző vagyok, a játék lejátsza helyettem.. ehh :/
  • tibor16
    #570
    no, - tényleg bejött a rendszered.., - szinte azonnal fejlődni kezdtek a házak - eddig csináltam egy központot és mellé, kicsit blokkosítva a telepeket, - hát nem az a tuti az biztos. Valóbam az tűnik jónak, hogy a lakórészeknek saját szolgáltatásuk, szórakozási lehetőségük legyen.
  • tibor16
    #569
    köszi, biztos hasznos lesz - még mindig nem játszottam - talán majd most este.. ehh
  • laller89
    #568
    sikerült már végeznam azzal a pályával, a lényeg az hogy a szórakozás mindem embernek jusson, és mindenből odeum, színház, arena.
    caesar 3 ban igaz volt hogy amerre megy a csávoka ott lesz az, de itt a 4ben ahogy lerakom az adott épületett egyből meg is van mekkora részt jár be, (azonnal megjelenik a térképen.
    az hogy miből mennyi legyen, legegyszerűbb a tanácsadoknál megnézni.
  • SaGa
    #567
    Nem tudok arányt mondani, mert a területtől és az elrenezéstől jobban függ, mint a létszámtól. A borbély x egységet képes bejárni, ha ott csak egy ház van, kis létszámhoz elég, ha sok nagy, akkor nagyhoz.

    Hadsereg: ez szintén terep függő, hogy hova érdemes lerakni. A falon belül több védelmet kap az erőd, a falon kívül hamarabb találkoznak az ellenséggel. Pályánként változó, hol a legjobb. Lakossági arány megintcsak nincs, a fegyverkovácsok számától jobban függ...

    Volt olyan pálya, régebben, ahol 3 rétegű falat kellett építeni, hogy esélyem legyen a fennmaradásra (elefántokkal jöttek, több hullámban)...

    Ott egy erődöt kívülre raktam, jó messze a várható támadási iránytól, kettőt belülre. Amíg el voltak a falakkal, addig a külsők hátbatámadták őket.
  • tibor16
    #566
    nna ez igazán hasznosnak tűnik - ki is fogom próbálni délután.
    A katonaságot hova rakod, úgy értem a várfalon kívűlre vagy belülre? Meg én azt találtam ki, a költségek miatt, hogy a várfalat csak jelzem az elején, néhány fal oszloppal, de csak akkor rakom le ha már keresek vagy veszély van. A jelzés is csak azért van, hogy nehogy beépítsem a helyét. Eddig az ipart a várfalon kívülre tettem, de nem is volt még komoly támadásom. A mostani részben viszont előre szól a játék, hogy meg fognak támadni, - akkor mégiscsak belülre kellene tenni? Tényleg, a katonaság - lakosság arányban van valami szabály - arra gondolok, hogy kb mennyi lakos hány katonát tud eltartani? De a többi pl szórakoztató egység szolgáltató egységek arányára is kíváncsi lennk - vagyis 1 borbély kb mennyi lakosnak elég? -vagyis, hogy kelle ezzel számolni?
  • SaGa
    #565
    Egyébként nekem az a szerkezet vált be, hogy megcsinálom a már említett 30x5-ös négyszöget utakból. Az utak belső fele mellé 2 mező szélesen rakom a lakóházakat, a középső sáv kimarad. ide később lehet rakni parkokat, fákat, illetve ha megnő a terület értéke, szabadon bővülhetnek a házak.

    A két rövid oldalon (kívül)lerakom a kis épületeket (rendőr, tűzoltó, fodrász, ilyesmik, úgy, hogy egy átló két végébe kerülnek az azonos típusú épületek. A hosszú oldalak mellé, megintcsak kívülre, szintén egy átló két végébe 1-1 kút, 1-1 piac, stb... Így a hosszú oldalak mentén végigmennek az árusok.
    A kereszteződéseknél mindig azonos sorrendben fordulnak be, így a kereszteződések lehetőleg minimális számban legyenek a lakóterületen.

    A templomok a rövid oldalakon, a kis épületek túloldalára kerülnek, a hosszú utakat kitolom addig, hogy ezeket is bekösse. Ha fejlődik a város és van hely, a templom túloldalán lerakok egy hasonló blokkot...

    Az ipari területek szintén ilyen hosszú sávokba kerülnek, párhuzamosan a lakóépületekkel, de legalább 2 mezőt szabadon hagyok a korábbi épületek és ezek között, hogy majd lehessen fákat ültetni az elválasztósávba...

    persze vannak területek, ahol ez nem ilyen egyszerű, mert vagy kis szigetekre oszlik, vagy rengeteg szikla van, ami tördeli a felületet, de amennyire lehet, igyekszem ezeket az elveket betartani.

    Száraz, sivatagos területen rengeteg tűzoltó kell....

    Valamelyik verziótól voltak útzárak (nem emlékszem, hogy a IV-ben vannak-e). Ezek arra jók, hogy a jövő-menő árusokat, szinészeket, paopkat visszafordítsák. A céllal közlekedők (áruszállító, munkába menő polgár, stb) megkerülik, de a "lefedettséget" adó sétálók nem mennek át rajtuk. Ezekkel jól fel lehet osztani a területeket. Ha nincs ilyen, akkor az utak - jól megtervezett - megszakítása is tud segíteni...
  • SaGa
    #564
    Valamelyik korábbi Caesar-hoz volt egy leírás. Vagy a Cleopatrához? Meg tapasztalat is. Amikor pl a prefektusok "lefedettségét nézed", szépen látszik, hogy amelyik terület mellett elsétál az egyenruhás, az oszlop felugrik, majd egy idő után kezd összemenni.

    Én már az első Caesar-t (DOS alatt) is végigjátszottam, és azóta mindet...
  • tibor16
    #563
    nna erre pl nem gondoltam - ez a tudás honnan van? - úgy értem, erről lehet olvasni valahol, vagy esetleg a tapasztalat? Mert, eszembe nem jutna azt figyelni, hogy a kis manusok hol járnak el, vagy befordul-e vagy sem.. Írhatnál még ilyen okosságokat, mert ezekre tényleg nem gondoltam.
  • SaGa
    #562
    Nézd meg a "lefedettséget", hogy melyik tterületre nem jut elegendő kultúra...

    A Caesar játékokban kicsit el van kefélve ez a dolog. Az egyes épületekhez tartozó emberek mászkálnak az utcákon. Amelyik ház előtt elmegy pl a vízárus, annak lesz vize, amelyik előtt elfutnak a diákok, lesz iskolája, stb...

    Namost: ha túl sok keresztutca van, akkor lehet, hogy az adott "melós" mindig befordul a sarkon és sosem jut el egy adott ház elé, így annak nem lesz lefedettsége akkor sem, ha egyébként csak 3 háznyira van tőle pl a színház...

    Érdemes viszonylag hosszú, párhuzamos utcák közé építeni háztömböket (pl 5 egységnyire lerakni egymástól 2 utcát, párhuzamosan, legalább 20-30 egység hosszan. A végüket összekötni. Az utcákkal határolt részre kerüljenek a lakóházak, az utcák túloldalára meg a kiszolgáló épületek. Figyelni, hol járkálnak a melósok, ahova nem jutnak el, ott kicsit átalakítani...
  • tibor16
    #561
    nem, még nem járok ott.. sajnos a munkám.. de majd a hétvégén tudok játszani.
    Csinálj nekik csicsás környezetet, tereket, szobrokat, stb. Kevesebb patrícius házat nagy luxussal. Saját piacot, fürdőt kórházat stb. Kicsit el is szeparálva a "pórnéptől".. A jólétet nekem pl legalább 10 ponttal megdobta az egzotikus áru behozatalának szintjének a megemelése. Szerintem az is számít, hogy a talicskatologatós tömeg ne az elit negyeden keresztül szambázzon - remélem nem irok hülyeséget - de én mintha így vettem volna észre.. Aztán, jól védett, tetszetős legyen a város - ez is saját tapasztalat.. Az ipar, termelő cuccos, katonaság a várfalon kívül legyen.. Könnyen dumálok, de én is többször újra építem a városom..
  • laller89
    #560
    Azokat is építek, neked már sikerült teljesíteni az alexandria pályát
  • tibor16
    #559
    A templomok is számítanak, iskolák, könyvtárak..
  • somogyitomi
    #558
    hy valakinek megvan ehhez a game hez a magyarítás nagyon kellen
    [email protected]
    it ell lehet érni thx
  • laller89
    #557
    vki tul jutott már az alexandria pályán?
    cultura állandoan 55 között mozog, de 60ra nem megy fel
    mit tegyek? rengetek szorakozohelyet, stb építek de mégse
    vki tudna segíteni?
  • SaGa
    #556
    A "jólét" egy arány, ami a leggazdagabbak és legszegényebbek aránya a településen. Ha van már sok villa és mégse nő, kezd el lebontani a legótvarabb házakat és tegyél a helyükre valami díszítést, esetleg valami kiszolgáló építményt. Arra figyelj, hogy elegendő melós maradjon...
  • nermal93
    #555
    Honnan tudnám letölteni?
    Tud valaki nekem egy linket?
    Torreent is jó, feltéve ha qTorrentel leszedi.
    Köszi.
  • tibor16
    #554
    hi - köszi
    Narbo egyszercsak meglett :) - nem volt gáz a Gall támadás
  • laller89
    #553
    vki el tudná küldeni a magyarosítást nekem
    [email protected]

    "Ezek kellenének:
    főkönyvtár-->languagetext.xml
    -->data-->scenarious - az összes xml végű
    -->data--->campaigns - az összes xml végű
    -->data - helplayouts.xml"