94974
10725198101090741028.jpg

-Nem alkalmazunk jelzős szerkezetet. Még arra se, akivel nagyon nem értesz egyet.
-Nem gyűlölködünk!
-HADITECHNIKAI TOPIC, aki nem tudja értelmezni, az megy máshova!


[Légi Harcászati / Légvédelmi FAQ]
  • JanáJ
    #91997
    A zenitco az AKk magpulja. Az hogy neked mennyire tetszik, az szerintem masnak nem szempont. :)
  • SZUsszan
    #91996
    Elég gáz az az 553-as holo a rearsight helyére pakolt sínre. Akkor inkább egy micro t1, vagy valami pici nyílt dot.
    Airsoftos berkekben már rég szarrá pakolták az összes létező formációban az összes AK variánst.

    Airsoft, full acél lego szet:



    A szerintem igényesebb SU variáns:

  • qtab986
    #91995

  • qtab986
    #91994
  • [NST]Cifu
    #91993
    A probléma az adott esetben az, hogy le akartak vágni egy pár kanyart a fejlesztéseknél. Ilyenkor benne van a pakliban, hogy a végén derül ki, hogy sz@r van a palacsintában, de nyilván ezt nehéz lenyelni, ezért most megy a felelősségre vonás köre, és a politikusok nem azt kérdezik meg, hogy miért szabtak költségplafont, hiszen arra például egy GAO elemzés és a hajógyár is rámutatott idejekorán, hogy bajokat okozhat...
  • molnibalage83
    #91992
    A hidegháború inkrementális fejlesztései valahogy jobban sikerülnek. A civil ipar fillérbaszása nem jön be az ilyen speciális eszközöknél.

    A Nimitz osztályt is inkrementálisan fejlesztgették...
    Utoljára szerkesztette: molnibalage83, 2019.10.25. 15:22:57
  • r4pt0r
    #91991
    Önmagában tényleg nem baj ha csúszik, de most így csak tologatták a felelősséget ahogy lentebb olvasható. Valószínűleg így drágább és több idő lesz kijavítani mintha tesztelték volna elsőnek az egészet. Szóval ha beleakarnak pakolni mindent, nincs gond, de akkor ne csodálkozzanak a politikusok ha egyre drágább is lesz.
  • Palinko
    #91990
    De igazuk is van ha nem pakolnak bele minden újdonságot akkor mi értelme a fejlesztésnek? Nem úgy van hogy háború van és minden kicsike előny számíthat. Totál ráérnek és nem baj ha csúszik.
  • r4pt0r
    #91989
    Ez van akkor amikor a politikus "építi" a hajót, aki ért hozzá az meg le van sza... De ami a legviccesebb az egészben hogy jön majd megint egy új csoda fegyverrendszer vagy gép amibe megint belefognak pakolni mindent és kezdődők elölről.
  • [NST]Cifu
    #91988
    Az US NAVY-nél áll a bál a USS Gerald R. Ford körül, mivel egyre valószínűbb, hogy 2024 előtt nem indulhat el az első bevetésére. Ford osztály névadó egysége eredetileg 2018-ban kellett volna teljesen hadrendbe állnia, de egy rakás eszköz még mindig nem működőképes megbízhatóan a fedélzetén, így a US NAVY nem adja meg neki a jogosítványt arra, hogy valódi bevetésre indulhasson - noha a hajót amúgy átvette már.

    A Ford-osztály alapvető problémája az, hogy a US NAVY minden újdonságot bele akart zsúfolni (ismét) egy új osztályba, ideértve az elektromagnetikus katapultot, a szintén elektromagnetikus alapon működő fékezőkábel-rendszert, a teljesen új fegyverlift-rendszert és persze egy új AESA radarrendszert is. A probléma az volt, hogy valahogy a törvényhozás és a haditengerészet vezetése kiegyezett abban, hogy 12,9 milliárd dollárnál nem fognak többet költeni a Ford osztály első egységére. Csakhogy emiatt egy sor menet közben kialakult problémára csak akkor derült fény, amikor a hajóegység elkészült és a tesztelést élesben hajtották végre. Az egyik legtöbbet kritizált része az AWE, az új fegyverlift-rendszer. A 11 liftből mindössze három működőképes, a negyedik várhatóan az év végéig működésre bírható, de a többi hétnél komolyabb átépítésre lesz szükség. A hajót építő Huntington Ingalls már az építés kezdetekor jelezte, hogy jó lenne, ha a beépítésre szánt új rendszereket először a szárazföldön megépített tesztkörnyezetben próbálnák ki. Erre viszont a költségplafon miatt nem volt keret. Mivel menet közben a hajó több szerkezeti elemén is változtatásokat eszközöltek, amelyeknél nem voltak kellően körültekintőek, az lett a vége, hogy mintegy 70 (hetven) ajtó és 17 zárható liftnyílás egyszerűen nem használható, mivel egyszerűen nem lehet kinyitni őket teljesen, egyes esetben részlegesen sem. Az AWE problémaköre már régen látszott, ám a határidők miatt a Huntington kellemetlen helyzetben találta magát: ha a felülvizsgálat miatt megállítják az építést, akkor a szerződés szerint kötbért kell kifizetniük. Viszont ha átadják a hajót, és utólag találják meg a hibát, akkor a várható költségek már nem őket fogják terhelni. Emiatt húzódott el a hajó átvétele a US NAVY által, de alapjában véve a hajógyár érvelése is helytálló, hiszen ők előre jelezték, hogy az új elemeket először a szárazföldön kellene letesztelni, és a már biztosan működő rendszereket beépíteni a hajóba. A faramuci helyzet vége az, hogy a USS Gerald R. Ford át lett adva, a US NAVY át is vette, de a hajó gyakorlatilag átépítésre szorul és egyes elemeit (mint az EMALS vagy az AWE egyes részeit) úgy is le kell cserélni, hogy kvázi nem használták őket...


    A USS Gerald R. Ford egyik fedélzeti AWE liftet szemlélik meg az amerikai törvényhozás képviselői 2019 júniusában
  • ximix #91987
    Látványos lökéshullámok
    coub link
  • JanáJ
    #91986
    Biztos jobban képben vagy mint pl én, de a nagy egészet hogy látnád át? Ennél fontosabb rendszere az amiknak aligha van. Hogy mennyi és milyen alkatrészük van megint nem tudjuk. Még egy nyamvadt multi is eljátssza, hogy drágábban javíttat valamit, mint hogy újat venne. Ez persze hülyeség, de ettől még így van.
    Hpasp pedig tényeket, adatokat, leírásokat ad, nem azzal érvel, hogy de, mert ő jobban képben van.
    A B-52-eket is lehet direkt nem akarták áthajtóművezni, mert akkor nem lehet pénzt kunyizni új B-3-ra. De ennyi erővel hülyeség volt a B-1,B-2, F-22 is, mert kb sehol nem volt nélkülözhetetlen.
  • ximix #91985
    A lengyelhez hasonló vagy ugyan olyan gumi "tappancsa" van.


    Soucy Defense YT link
    Utoljára szerkesztette: ximix, 2019.10.24. 20:12:14
  • fade2black
    #91984
    Jogos. Én nem csak ismerem de csinálom is.
    Olyat meg még nem láttam, hogy vki érdemileg beleszolt volna, jobban tudná, úgy, hogy nem csinálja, csinálta. Nem láttam még olyat, hogy vki ne csinálná de hobbiból red bookokat olvasna...

    részemről befejezve.
  • molnibalage83
    #91983
    A példa rossz, mert Hpasp soha nem volt légvédelmis, csak ismeri a témát. Ezt ő maga mondta.
    Ergo te is kioktathatsz olyat, aki ért a témához akkor is, ha nem abból él éppen...
  • fade2black
    #91982
    Ezen a területen dolgoztam/dolgozok jó ideje. IBM HA, üzleti kritikus rendszereken pl S1 utódán is. kb tisztába vagyok mennyibe került pár éve EOL HA rendszer supportja. Mondjuk úgy, hogy már rövid távon is igencsak megéri megvenni az újat.

    Murisak vagytok. Mindha én oktatnám ki HPASPot légvédelem témakörben és mindig jönne egy nagyokos aki beállna a hülyeségem mögé.
  • [NST]Cifu
    #91981
    Hanwha Redback 21, a Dél-Koreai K21 továbbfejlesztése, tömege 42 tonna, személyzet + szállítható személyek: 3+8, fegyverzet: T2000 torony 25-50mm közötti gépágyúval (az ausztrál tenderen 30mm-es M230LF-el felszerelve) és rakétaindítóval (1db Javelin vagy 2db Spike-LR), plusz opcionális távirányított fegyvertoronnyal, illetve Iron Fist aktív védelmi rendszerrel.


    Utoljára szerkesztette: [NST]Cifu, 2019.10.24. 11:10:48
  • JanáJ
    #91980
    Miért gondolod hogy te nulla infóból jobban tudod mint ők? Mivel ez működik, ezért máshova öntötték a fejlesztés költségét. Lehet pont most érték el azt a határt, hogy már nem éri meg üzemeltetni. Szerintem pont hogy elismerésre méltó, hogy egy ilyen tartós rendszert raktak anno össze, mondjuk a témát tekintve ez nem meglepő. A B-52-es hajtóművezését pedig utólag könnyű értékelni. Ennyi erővel a II. VH is hülyeség volt, meg az orosz Hold program is...
  • fade2black
    #91979
    C64 volt az első "pc"m 5.25 driveal. ;) És ha hiszed ha nem 3270et is láttam. Mondjuk az még mindig van Zn. És előfordul néha, hogy SSHzok IBM Ira annak ellenére, hogy az 5250 se ismeretlen elöttem.

    Csak mint érdekesség egy kép:

    Series/1 computers used in the U.S. Air Force Strategic Automated Command and Control System as of 2016

    32KByte RAMmal használják 2019ben. Az fele annyi mint amennyi az elöbb elmített C64ben volt... hogy a HW supportot, hogy oldják meg az X. Vszeg elképesztően sok pénzt fizetnek IBMnek az üzemeltetésért.

    Utoljára szerkesztette: fade2black, 2019.10.23. 20:48:53
  • Cnut
    #91978
    Ugy latszik megis nehez felismerni keprol :)
  • Xsillione #91977
    És ismét kár, hogy nincs hulladék üzeneteinek törlésére való módszer ezen a forumon...

    Igen, írtál róla, nem túl nehélz felismerni képről, dehát neked nem megy, majd egyszer ha látsz ilyet, talán elmodnja neked valaki mi is volt ez még a fizikai hordozók korábol.
  • fade2black
    #91976
    Írtam én egy szót is az 5.25, 3.5es floppyról? Az egy simán abszolválható laza baba probléma több szempontból is.

    Amiről én írtam az az S1. Értem én, hogy neked is ismeretlen...
    Utoljára szerkesztette: fade2black, 2019.10.23. 17:57:09
  • Xsillione #91975
    Mi az, hogy 30 éve nincs támogatva, értem én, hogy sokaknak ismeretlen, de azért ne essünk paci túloldalára 5,25" az vagy 15 éve még simán ott volt minden gépben, a 3,5" pedig simán lehetne ma is, ha az alaplapok többségén lenne hozzá csatoló, sajnos csak ritka példányok bírják, amik egyébként vagy drágák vagy egyéb gonddal küzdenek, ám nem kihalt (teljesen.) Egyébként ha megy, akkor meg mi a gond? Naponta használok laborgépet, amihez egy csodás 95-l üzemelő számítógép a segédeszköz, amiben speciel egy darab 5,25" az össz opció adattovábbításra, meg a tűs nyomtató, ami szintén van hozzá.
  • Palinko
    #91974
    Ránéztem ebayen nem is akkora gond találni pótalkatrészt.
  • fade2black
    #91973
    a probléma, hogy elöbb utobb tönkremegy. és ami nincs 30éve hw supportálva ott ha vmi megmakkan nem lesz cserealkatrész vagy olyan áron, hogy jóval olcsobb lett volna váltani. főleg, hogy volt ""van"" mire váltani.

    Ez olyan mint a B-52 újrahajtóművezése csak sokkal durvább. Elképesztő a pazarlás.
  • [NST]Cifu
    #91972
    Én 5 évvel ezelőtt még 3,5"-es floppyn küldtem be az államkincstárnak egy szociális intézményi jelentést. Csodás dolog a retró életben tartása. :)

    A miért nem cseréltékre szerintem te is tudod a választ, az amerikai katonai terminológiában erős a "If it's not broken, do not fix it!" mentalitás. Ha olyan hátránya lett volna, amely jelentősen korlátozta volna az alkalmazhatóságát, feltehetően lecserélték volna már. De a célra megfelelt, a működése stabil volt, és a csere önmagában nem hozott volna olyan előnyt, amit alátámasztotta volna a cserét.
  • fade2black
    #91971
    Búcsút intenek a flopinak az amerikai nukleáris erők

    Amikor egy HW 30éve nincs támogatva kiváncsi lennék, hogy üzemeltetik.... értem én elképesztő minőséget tud IBM HA/katonai HWban is de akkor is....

    Külön izgi mért nem cserélték? Az S1/S36/S38 váltója az AS400 volt ami egy mai napig létező rendszer. Láttam anno intran 13év uptimeval egyet... meg ami kritikus back end ott most is használják.
    Utoljára szerkesztette: fade2black, 2019.10.22. 19:38:53
  • [NST]Cifu
    #91970
    Hivatalosan is megjött az ősz:



    Az FN az 1980-as években nekiállt kifejleszteni egy "szupernehéz géppuskát", az FN BRG-15-öt, amely 15.5x105mm-es lőszert tüzelt volna (ha esetleg valakinek fura a kaliber - egy .60 cal). Ez a szovjet 14.5mm-es nehézgéppuskák ellenpárja lett volna, és közel kétszer nagyobb torkolati energiával bírt, mint az .50 BMG M2 nehézgéppuska. Végül a programot lelőtték, noha az FN gyakorlatilag már készen volt a fegyverrel és a lőszerrel. A hivatalos indoklás szerint ahova a 12.7mm-es M2 nem elég, oda úgy is 20mm-es gépágyú vagy 40mm-es gránátvető kell...



    A 15.5x105mm-es lőszer alul, a .50 BMG felül:

  • [NST]Cifu
    #91969
    Mit írtam?

    "...bár menet közben a tendernél a 360°-os folyamatos lefedést kivették az igénylistából"

    Mit ír az általad linkelt hír?

    "Though the Army backed off its 360-degree detection capability requirement for the competition,"
  • molnibalage83
    #91968
    Tudom, csak azért jó, mert látszik rajta az előretartása a ballisztikus pályának.
  • Hpasp #91967
    Igen, de csalóka a röppálya megjelenítése, mert az X/Y tengely osztása más. (Y - km, X - 10 x km)
  • molnibalage83
    #91966
    Ööööö
    .Eszerint 360 fokos lefedésű lesz a radar.
  • molnibalage83
    #91965
    A felső képen távolodó célra lő a Patriot és a sebességvektort látni?
  • [NST]Cifu
    #91964
    Az amerikai hadsereg (US ARMY) a Bradley-t leváltó tenderét október 1.-én zárták le, a két végső pályázó a Rheinmetall-Raytheon Lynx-41 és GLDS egy még meg nem nevezett járműve. Csakhogy a Rheinmetall-Raytheon csapatot kizárták október 4.-én a tenderből arra hivatkozva, hogy a pályázónak egy járművet október 1.-én át kell adnia a hadseregnek tesztelés céljából az Aberdeen-i bázison. A Lynx-41-ből mindössze egyetlen példány létezik, amelyet kiállításról kiállításra, illetve tesztről tesztre visznek, és például a Cseh hadsereg tenderének tesztjén is részt vesz. A Rheinmetall-Raytheon páros panasszal élt és a határidő meghosszabítását kérte, ám azt elutasították. A dolog még nem zárult le teljesen, de több helyen is azt olvasni, hogy ezzel kvázi bebetonozták a GLDS győzelmét - politikai módszerekkel.

    Azt is hozzá kell tenni viszont, hogy közben megváltozott a hadsereg elvárása a jármű fegyverzete terén. Eredetileg 30mm-es gépágyút írtal elő minimum, de 40m-es volt a megkívánt. Ezt most felülírták - a Northrop-ATK féle 35/50mm-es gépágyút kérik. Ez a gépágyú anno az 1980-as években még a Rheinmetall boszorkánykonyhájából került ki (Rh503), de akkor senki sem volt vevő rá, mivel túl erősnek és nagynak vélték. Az ATK anno a licenszt megvásárolta, és próbálta értékesíteni, kevés sikerrel. Az gépágyú töltőrendszere és a lövegfar megegyezi a 35 és 50mm-es kaliber esetében is, csak a lövegcsövet kell lecserélni, mivel a használt 50mm-es lövedék valójában a "palacknyakú" 35mm-es hüvelyére építkezik, csak teljes űrméretű lövedéket helyeztek el benne. A nagyobb kaliber leginkább repesz-romboló ill. programozott (esetleg irányított) lövedék esetén számottevő előny, mivel a kinetikai lövedék energiája nem lehet sokkal nagyobb (a csőfart a 35mm-es KE lövedékekre méretezték, ezért tud relatíve kicsi lenni).


    Variációk egy témára, hátul a 30mm-es M230, aztán a 30mm-es Bushmaster II és alul az 50mm-es SuperShot csöves Bushmaster változat (látható, hogy az 50mm-es lőszer hüvelye azonos átmérőjű a 35mm-essel)
  • Hpasp #91963
    Így néztek ki régebben a "normális" röppályán repülő lérakok:



    Így meg a modern végfázis irányítású ballisztikus lérakok:



    Legfelül egy SCUD ballisztikus rakéta, középe az Sz-300, alul a Patriot rakétája...
    ... egyértelműen a SCUD-ra hasonlítanak jobban mint a korábbi generációra.
  • [NST]Cifu
    #91962
    Ez oké, de a KM-SAM rövid hatótávolságú, a videón látható kijelző alapján 13km körül van a legfelső pálya vége vízszintesen és 1,5km függőlegesen.
  • [NST]Cifu
    #91961
    A Raytheon nyerte a Patriot AN/MPQ-53/65 radarját leváltó új radarját, a Lower Tier Air and Missile Defense Sensor-t (LTAMDS). Az új radar valamivel kisebb lesz, nem szükséges hozzá nagy méretű stabilizálótalp és bár menet közben a tendernél a 360°-os folyamatos lefedést kivették az igénylistából, a Raytheon bízik benne, hogy meg tudja oldani majd ezt is. A GaN technológiára épülő radar hatótávolsága ugyan nagyobb lesz, mint elődjéé, ám a PAC-3 MSE rakéta teljes hatótávját továbbra se tudja támogatni, ahhoz külső radarokra kell támaszkodni (olvasd: AN/TPY-2 radar). 2022-re kell a Raytheon-nak hat prototípust leszállítania majd.
  • Hpasp #91960
    Mindegyik modern közepes/nagy-hatótávolságú lérak tulajdonképpen egy végfázis irányítású ballisztikus rakéta.

    Patriot:


    Sz-300PMU


  • [NST]Cifu
    #91959
    A K-SAM esetében most ez vagy direkt átverés, vagy nagyon nem zavarja őket az, hogy felfedik a rakéta milyen pályán mozog és mik a képességei...

  • ximix #91958
    Mousavi tábornok meglátogatja Irán déli légvédelmi parancsnokságát Bushehr tartományban
    link



    Mousavi tábornok meglátogatta Irán légvédelmének délnyugati parancsnokságát Omidiye körzetében
    link

    A főni, hogy lekövette mán a repcsit . . (na jó egy kicsit lehet rásegítettek a vágószobában )

    KM-SAM(Block1), Cheongung (Iron Hawk) Korea
    Ez az Orosz-Korei közös gyerek