94974
10725198101090741028.jpg

-Nem alkalmazunk jelzős szerkezetet. Még arra se, akivel nagyon nem értesz egyet.
-Nem gyűlölködünk!
-HADITECHNIKAI TOPIC, aki nem tudja értelmezni, az megy máshova!


[Légi Harcászati / Légvédelmi FAQ]
  • [NST]Cifu
    #91917
    1.: Azért Rafale vagy Eurofighter esetében én nem sűrűn láttam ilyen volumenű füstölést...
  • molnibalage83
    #91916
    1. Ez minden hajótműre igaz erősen tranziens üzemben. F-15-öst is láttam már füstölni.
    2. Az az.
    3. Ez az, amit senki nem értett.
    4. Az.

    Bevallom nem igazán értem, hogy a manővert hogyan csinálta meg, mert ehhez a TVC-nek semmi köze. Én úgy láttam nem is működött, legalábbis az elején biztosan nem. Az viszont látszik, hogy a gép sebessége nagy részét eldobta, tehát a második fázisban már lehet, hogy jól forgatta a gépet és a hajótmű tolóereje akkor már minimálisan, de gyorsította a fordulót.

    A gép saját tengely körüli mozgása is eszméletlen gyors. Kicsit olyan, mintha bedöntve elkezdett volna egy Kobrát, csak nem fejezte be. Ehhez kurva jó pilóta és vezérlőrendszer kell. Ennél kisebb mutatványokkal palancsintáztak le pl. F-14-gyel.
  • [NST]Cifu
    #91915
    1.: Még mindig füstöl. :)
    2.: Látványos, ahogy a vízszintes vezérsíkok egymástól függetlenül mozognak.
    3.: Mi a francért van egy R-27R súlymakett a középső-hátsó pilonon?
    4.: A bemutató továbbra is igen látványos. :)
  • molnibalage83
    #91914
  • molnibalage83
    #91913
    Egész korrekt videó, csak kicsit hatásvadász a cím, amit csak a végén javít ki.

    Egy helyen viszont sajnos orbitális tévedést mondott szerintem.

    A legdrágább rendszer nem lehet, mert azt a fajlagos ár dönti el. Attól, mert a program költség a legnagyobb, az nem érv, mert ha sokat gyártasz le olcsó dologból, akkor a végösszeg drága. Ettől maga a fegyverrendszer nem drága. A B-2 mellett kispályás az F-35 a programköltsége számolt árral. A mai áron 2,5-3 mrd-os B-2 mellett labdába nem rúg az F-35. És mindkettő repülőgép, még azt sem lehet rá mondani, hogy "de hát ez hajó"... Mert a CVN is egy fegyverrendszer és az bizony 4mrd USD/db felett volt a végén a Nimitz osztály. A Ford meg...
  • qtab986
    #91912
  • [NST]Cifu
    #91911
    Ez ha jól értem csak némi töketlenkedés, de nem vészes dolog. Mondjuk ciki valahol.

    De hogy pozitívumot is írjak, azért fejlődik a Honvédség PR részlege. Hosszú ideig eléggé teszthalott állapotban volt, láthatóan szűk körnek írtak és ha nem is túl szép ez a szó, de mintha elmismásolták volna a munkát. Aztán mintha két-három éve elkezdték komolyabban tolni az ipart, értelmezhető szinten megjelentek a Facebookon, sőt, az Instagrammon is, de döcögősen ment az indulás, folyamatosan belefutottak olyan csapdákba, amikbe nem kellett volna (technikai tudás hiánya?). Azért manapság már elég korrektül nyomják, lásd ezt a képet:

  • Oddball29
    #91910
    Hoppá
  • molnibalage83
    #91909
    A valódi szimulátoroknál tudtommal fizikai motor fut a fedélzeti rendszerek szimulációjánál is.
    Ez az FS motor azt oldaná meg, hogy nem kell ezentúl a scenery-t modellezni. Sehol. Persze ehhez az is kéne, hogy rombolható legyen a környezet. Na, ezt sanszosan nem tudja...

    Az Outerra engine ezt úgy oldja meg, hogy proced generált sokkal több minden, nem csak a fű és a táj egyes része. Mert akkor az valódi 3D modell, ami rombolható. Az FS esetén erős a gyanúm, hogy minden egy full tömör 3D tárgy és nem rombolható.

    Ha azt is megtanítják az MI-nek, hogy 3D modellt építenek és 1000000 millió futásból megtanulja az épület összeomlást és annak kinézetét, akkor hoppá, meg is vagyunk. Úgy kb.
  • [NST]Cifu
    #91908
    Yah, és akkor miért kérnének a horror összegeket a vadászgép-pilótaképzéshez való szimulátorokért? :D
  • SZUsszan
    #91907
    Egyetértek!

    Fantasztikusnak tűnik az én laikus szememben!
  • molnibalage83
    #91906
    Ha ezzel egyszer készülne katonai szim, akkor insta elavulttá tenne egy ponton minden mást.
  • SZUsszan
    #91905
  • kiskorúbézoltán #91904
    "ami papiron le van irva az ugy is müködik a gyakorlatban"

    Egyrészt hajjaj, mert sokszor ahogy le van írva úgy nem működnének a dolgok amiknek működniük KELL, másrészt meg hála az magosságosnak, mert néha oltári nagy szívás is lenne! :D
  • repvez
    #91903
    Pont ez az amit nem értesz egy katonai dologban, hogy azt gondolod, hogy ami papiron le van irva az ugy is müködik a gyakorlatban és az életben.
    Mint irtam, nem tudod a körülményeket, hogy mi miatt nem tartották be a 250 órás szabályt. És ahogy irtam, nem mindegy, hogy a 250 órát 3-4 év alatt összegyütő oktató alkalmasabb lenne egy 75 órát 2-3 hónap alatt összegyujtöttel szemben. De az első az a papiroknak megfelelő oktató mig a másik nem.
  • Palinko
    #91902
    Nekem az a fura, hogy már 10 óra után egy ilyen elég felsőfokú manővert gyakoroltattak, bár biztos nem csak 10 órát ült kopterben a tanonc, de neki is át kellett volna szokni. Kicsit olyan ez mintha az autóoktató már a 10. órán driftelni tanítaná a delikvenst.
  • molnibalage83
    #91901
    A szabály az, hogy X óra kellett volna. Nem volt. Pont. Innentől fogva a szart pofozod. Az idióta veszélyes előzésekből sem lesz mindig baleset és halál. Ettől még azt sem kell csinálni....
    Utoljára szerkesztette: molnibalage83, 2019.10.09. 16:38:55
  • repvez
    #91900
    Milyen emberre? Megint ugy alkotsz valakiről véleményt , hogy nem tudod a teljes képet hozzá, nem ismered, milyen egy katonai környezetben dolgozni , föleg nem amikor feladatot osztanak ki az embernek.Sokkal másabb mint a civil életben.
    És a csávó közel volt a 20 éves szolgálati idejéhez ami után elmehet nyugdijba, egy ilyen megbizatás ok pénz is jelenthett volna a nyugdijához amit gondolom a családja tudott volna fordiani.
    z a 4000óra sem kevés, hogy azt mond hogy alkalmatlan lenne a feladatra .az hogy a 250 óra milyen megkötésekkel kellett hogy meglegyen nem tudjuk, de ha azt nézed, hogy nálunk volt hogy az éves repült óra volt 70 óra körül. Ő lehet ezt a 75 órát letudta 2-3 hónap alatt .Tehát akár rutinosabb is lehetett mint aki egy évre leosztva gyújti össze.
    Azt sem tudjuk, hogy a baleset bekövetkezténél mi az elöirás az oktató és az oktatott részére, mire kell figyelnie . Ez a kar állást lehet nem is kellett figyelnie az oktatónak vagy más elvonta a figyelmét ami akkor fontosabb volt.

    Egyszeri eseményekből nem kéne meszemenő következtetést levonni. Lehet 100 bol 99x nem lett volna belöle hiba , de a repülésben nem mindig lehet egyszer sem hibázni.
  • JanáJ
    #91899
    Értsd a karrierjének vége és félre teszik valami beosztásba. Nyilván nem akarta ezt senki, kérdés a szükséges 250 órás gyakorlat az oktatói minősítéshez le van-e írva valahova.
  • [NST]Cifu
    #91898
    Feltehetően ezért Reidy-re esett a választás, a felesége szerint is olyan ember volt, aki nem kifogásokat keresett, hanem mindig igyekezett a feladatát végrehajtani. Gondolom fel sem merült benne, hogy nemet mondjon...
  • molnibalage83
    #91897
    Továbbra sem értelek. Ez minimum lefokozva kirúgást érő cselekedet. Az ilyen emberre semmilyen feladatot nem bízunk rá.

    Civil életben mondhat nemet az ember bizonyos dolgokra, nem tudom, hogy a hadseregnél mit szóltak volna, ha megtagadja a parancsot. Sajnos nem tette meg, bevállalta. Belehalt.
    Utoljára szerkesztette: molnibalage83, 2019.10.09. 09:38:18
  • JanáJ
    #91896
    Akkor katonai kolesz, vagy börtönt, vagy valamit.
  • molnibalage83
    #91895
    A katonai temetőt se, azért tiszteljük már az elesettek emlékét...

    Ez kb. hanyagságból elkövetett emberölés közeli dolog, mert olyat utasítottak egy feladatra, amire nem alkalmas.
    Utoljára szerkesztette: molnibalage83, 2019.10.08. 20:20:08
  • JanáJ
    #91894
    Akkor meg nen volt net.
    Remelem a gatyat leperli a seregrol es az illetekesek mennek katonai temetot parancsnokolni.
  • ximix #91893
    Amerikaiak tényleg jól élnek, ha 4000 órás Apache pilótát képesek egy ellentétes irányítású zümmögőre felültetni . . .
  • molnibalage83
    #91892
    Hát aztakurva.
    Basszus nem tudom, hogy csak az idő szépíti-e meg a dolgokat, de a hidegháborúból ilyen történetek valahogy nincsenek.

    Ez is mehet a HTKA-ra. Nem akarom én linkelni, mert más találatait nem akarom úgy feltüntetni, mintha én találtam volna.
    Utoljára szerkesztette: molnibalage83, 2019.10.08. 16:51:14
  • [NST]Cifu
    #91891
    Érdekes történet egy tavalyi Szaud-Arábiai baleset kapcsán.


    AH-6i

    Tömören: Szaud-Arábia vásárolt egy csomó Boeing AH-6i (a jól ismert Little Bird legújabb változata) helikoptert, és az ilyenkor szokott módon a kiképzés is a csomag része volt. Viszont Szaud-Arábia több pilótát akart kiképezni és nagyobb ütemben, mint a Boeing-al aláírt szerződésben szerepelt, ráadásul a kiképzés (mivel az AH-6i-ket már leszállították) Szaud-Arábiában zajlott teljes egészében. A Szaudiak ekkor az Egyesült Államok hadseregéhez fordultak, hogy biztosítsanak egy tapasztalt oktatópilótát. Ő volt CW4 Paul J. Reidy (a CW4 a Chief Warrant officer four, vagyis nagyjából Főtörzszászlósnak felel meg). Reidy cirka 4000 repült órával rendelkezett, ennek oroszlánrészét AH-64 Apache helikopterekkel. Egyhajtóműves helikopterrel szinte csak a kiképzésekor repült, így nem volt ideális jelölt, ráadásul az AH-6i nem volt az US ARMY-nál rendszeresítve, így Reidy is csak Szaud-Arábiában kapott rá átképzést. Amely meglehetősen kapkodós volt, és maga is tisztában volt vele, hogy vannak gondok, például jelezte, hogy az AH-6i irányítása több téren ellentétes azzal, ahogy ösztönösen reagálna a pilóta. Már volt komolyabb problémája is, mikor egy nap kétszer is hagyta, hogy egy tanulója túl magas fordulatszámon pörgesse a főrotort - ennek vizsgálatánál megjegyezte két pilóta, hogy könnyű az AH-6i esetében ezt elérni, és idő kell ahhoz, amíg valaki ráérez hol vannak a határok. Ahhoz, hogy Reidy kiképzőként dolgozhasson, minimum 250 repült órával kellett volna rendelkeznie az adott típussal. 2018 szeptember 6-án mindössze 75 órája volt...


    Reidy és Apache helije


    Ezen a napon egy újonc pilótával, aki mindössze 10 repült órával bírt, éppen az autorotációs (hajtómű nélküli) leszállást gyakorolták, először Reidy mutatta be a műveletett, majd a tanuló, akinek az első két alkalommal ez nagyszerűen ment, ám a harmadik gyakorlatnál a tolóerő-szabályzót (a helyes művelettől eltérően) nem állította 400 láb magasságnál IDLE (üresjárat)-ból FLY (repülés) üzemmódba, az oktató pedig későn vette észre ezt a hibát, és csak közvetlenül a földet érés előtt állította vissza, miközben a tanuló teljes fordulatszámra pörgette a hajtóművet. Ez csak súlyosabbá tette helyzetet: a faroktartót elérte a főrotor, gyakorlatilag levágva azt, értelemszerűen levágva a farokrotort is, a teljes fordulatszámra felpörgő főrotor reakcióereje pedig vad pörgésbe hozta a gép testét. Reidy meghalt, tanulója súlyos sérülésekkel, de túlélte a balesetet.

    A baleset vizsgálatának után Reidy felesége végül közvéleményhez fordult, kikelve azon, hogy az US ARMY gyakorlatilag a Boeing (és az Egyesült Államok) katonai eladásainak áttételes áldozata, ahol a körülmények miatt egy olyan emberrel végeztették el a munkát, aki évi 90 000 $-t keres, amiatt, mert egy szerződéses civil pilóta ugyanezért évi 250 000 $-t kért volna (ebből azt lehet leszűrni, hogy a távozó szerződéses pilóta ennyit kért volna a szolgálataiért, amit feltehetően a Boeing sokallt, a Szaudiak meg valamiért nem akarták kifizetni, vagy a fene tudja). Az US ARMY az eset után szűkszavúan csak annyit mondott, hogy jelenleg nem oktat egy pilótájuk sem Szaud-Arábiában.
  • JanáJ
    #91890
    Nézd van az a szint, ahol ennyire pontosan kell fogalmazni, de én odáig fel sem látok. :-)

    @Cifu: Pedig van, csak karabélyba.
  • ximix #91889
    Ez is érdekes összefoglaló, ugyan azon oldalról, az egyes katonai eszközök késésének okairól.
    Reasons Behind Program Delays 2017 Update
    link
  • molnibalage83
    #91888
    Ezt osszad meg szerintem a HTKA-n is.
  • ximix #91887
    Amerikai "merre van az irány" dokumentum, felül az url-be az évet átlehet írni korábbi évszámokra is
    DOT&E FY 2018 Annual Report
    link
    Utoljára szerkesztette: ximix, 2019.10.08. 11:57:45
  • [NST]Cifu
    #91886
    Ha esetleg kiskorúbézoltán javaslata túl hosszú, akkor használd a 'nyíllövedék' megnevezést. ;)

    Nem leválóköpenyes nyíllövedékről nem nagyon tudok.
    Utoljára szerkesztette: [NST]Cifu, 2019.10.08. 09:33:44
  • kiskorúbézoltán #91885
    Akár lehetne magyarul is, nem? "Űrméret alatti leválóköpenyes szárnystabilizált páncéltörő lövedék fényjelzővel"... :D
  • JanáJ
    #91884
    A köpeny a cső elhagyása után leválik a légellenállástól így is úgy is. (Szerintem).

    @Cifu: Tiszta a sabot, de akkor hogy hívjam gyűjtő néven a leváló köpenyes nyíl övedéket (?). Az APFSDS-hez diszgráfiás vagyok ;-) és nem is gyűjtő. Nekem ez kb mint a "lopakodó". Hülyeség, de mindenki érti.
  • ximix #91883
    Borsuk. Igen, nehéz terepen, sárban, laza talajszerkezetnél egy 180°-os fordulónál nem biztos hogy bírni fogja, lehet könnyeben kifordul a görgők közül, de ha jól látom a Hanwha AS21 Redback is valami hasonló dologgal próbálkozik.

    "Armata gyilkos" lehet a köpeny leválását tudják időzíteni és ez a hosszú köpeny tartja egyben a rudat, ami több részből van és az első aktiválja a védelmet a többi meg át üt ? passz
    M829A4 pdf link
    ADL pdf link
    face link


    Utoljára szerkesztette: ximix, 2019.10.07. 14:47:48
  • ximix #91882
    Cikklink
    YT videó
    Cikklink
  • [NST]Cifu
    #91881
    Az oroszok szerint az Afganit aktív védelmi rendszer esetén a leküzdendő beérkező veszélyforrásokat 1700m/s sebességig képes kezelni. Ez nagyjából megfelel a nyíllövedékek sebességének.

    BTW a sabot az a levállóköppeny neve, azt nem akarja senki megfogni. ;)
    Utoljára szerkesztette: [NST]Cifu, 2019.10.07. 11:30:46
  • [NST]Cifu
    #91880
    Az adatkapcsolat nem a legjobb szó volt. Programozható a hüvely fenekén lévő csatlakozón keresztül a lövedék maga. A jelek szerint ez csak a M1A2 SEPv3 és az M829A4 esetében működik.
  • JanáJ
    #91879
    Van olyan aktív védelem ami a Sabot-ot megfogja?
  • molnibalage83
    #91878
    Adatkapcsolat....? Ez APFSDS lövedékhez? Vagy magáról az M1A3-ról van szó?