94974
10725198101090741028.jpg

-Nem alkalmazunk jelzős szerkezetet. Még arra se, akivel nagyon nem értesz egyet.
-Nem gyűlölködünk!
-HADITECHNIKAI TOPIC, aki nem tudja értelmezni, az megy máshova!


[Légi Harcászati / Légvédelmi FAQ]
  • [NST]Cifu
    #91877
    Csak tippelni lehet, hogy miben tud többet az A4, mint az A3. Egyetlen ismert újdonsága egy adatkapcsolat, amely a SEPv3-hoz van párosítva, az A4 anyagában nem tesznek említést arról, hogy a korábbi Abrams-változatok is tudják-e használni, ami mondjuk minimum furcsa. Azt lehet látni, hogy extrém hosszú maga az átütőrúd. A feltételezések azt mondják, hogy esetleg a lövedék a cél előtt leválasztja az orr-részt, amely a valódi átütőrúd előtt repül az aktív védelmi rendszereket működésbe hozva, és így az átütőrúd már "csak" a páncélzaton és ERA rétegen kell átverekedje magát.

    Annyi ismert még, hogy az US ARMY folyamatosan tesztelte a fejlesztés alatt E4 jelölést kapott nyíllövedéket a nehéz ERA-k ellen, ukrajnából vásároltak például a T-84 Oplot(-M) esetében használt Duplet ERA-ból, és anno volt náluk Kontakt-5, de hogy az újabb orosz ERA-kkal, mint a Kaktusz vagy a Malacsit van-e tapasztalatuk, azt nem tudjuk. Ahogy azt sem, hogy az Afganit aktív védelmi rendszerről mennyit tudnak.
  • molnibalage83
    #91876
    Mitől Armata gyilkos? Vagy az APFSDS ellen nem nyújt védelmet az aktív védelme? Mit tudni, hogy ez az M829 mitől és mennyivel több, mint a régi?
  • [NST]Cifu
    #91875
    Amúgy a videó érdekessége az, hogy ki van homályosítva a drón felső része. Feltehetően ott vannak az érzékelők, amivel azonosítja a célpontot...
  • [NST]Cifu
    #91874
    Griffin II: Egy fokkal kidolgozottabb, mint a tavaly mutogatott Griffin III, de én még mindig vakarom a fejem a személyzettel ellátott torony miatt...

    Magyar Leo2 + Pzh hír: mókás, hogy a magyar zászlót sem tudták eltalálni... Egyébként a KE2020-ból rendeltünk volna? Hogy emlegetik...

    Armata gyilkos: ... No az ilyen hatásvadász szövegek miatt szoktam le GurKhan-ról... :(

    Borsuk: Én azért várnék a hosszú távú tapasztalatokkal a gumi lánctalp terén... Kis járműveknél oké, de ilyen méretűnél nem nagyon van még gyakorlati tapasztalat...
  • molnibalage83
    #91873
    Mennyiség * árba megy át a háború. Bár, talán mindig is ez volt...
    Köszi a linket, a készülő cikkhez ez jó videó lesz.
    Utoljára szerkesztette: molnibalage83, 2019.10.07. 09:47:07
  • [NST]Cifu
    #91872
    Tűz ellen tűz: quadrokopterek ellen elfogó-quadrokopterek: Vimeo video.
  • ximix #91870
    -Pinokkiók befűtenek egy kicsit


    -Mobile Protected Firepower (MPF) program két indulója közül az egyik modell
    General Dynamics Corporation „Griffin II”
    forrás



    -Nemrég orosz légideszant gyakorlaton, két járműnek nem nyílt ki az ernyője.
    Ennyi maradt belőlük





    -Cikk link


    -GurKhan bácsiban van egy kis keserűség az Armatával kapcsolatban, amit nem tud kendőzni
    M829A4 - "Armata" gyilkosa
    forrás





    -LAND 400 Phase 3 program ausztrál pályázatának két részvevője
    forrás
    Hanwha AS21 Redback


    Rheinmetall KF41 Lynx


    -A lengyel BORSUK
    30mm-es távvezérelt gépágyú+PPK SPIKE és úszóképes

    A teljes gumi lánctalp és a gumírozott futó görgök miatt szerintem extrém halk lehet a menetzaja.

    -Az új tornyos Challanger II a Defense and Security Equipment International (DSEI) londoni kiállításán
    forrás
  • fade2black
    #91869
    Tök hülye* vagyok a témához annyit akartam eredetileg ami érdemi, hogy az uránvmilyen oxidja ott a porban, vízben, földben, levegőben...
    érdekes volt meglepett, hogy vmelyik linken ott volt, hogy Kanadában meg Ausztráliában van olyan bánya ahol pl "23% uranium oxides on average" gondoltam leírom... kb ennyi.

    *=Pécsi vagyok feleségem családjából dolgoztak uránbányában hallottam rakat storyt, kővágószöllős, eü problémák se ismeretlenek kb ennyivel nagyobb a tudásom mint átlagpistának. btw Kövágoszöllős és környékén tuti most is és még jó ideig gondok vannak, lesznek...
  • molnibalage83
    #91868
    Mennyi van ebből az igen dús ércből?
  • fade2black
    #91867
    "Az 2%. Nem húsz. És ez is extrém. 20-30%-os koncentrációról az életben nem hallottam."

    wikiről pl uranium
    "High-grade ores found in Athabasca Basin deposits in Saskatchewan, Canada can contain up to 23% uranium oxides on average."

    de a te linked forrásnak véve is ott van 20%
    Very high-grade ore (Canada) – 20% U 200,000 ppm U

    Mostmár hallottál. :)

    Ha tévedek akkor nem mert akarom hanem mert 2-3 linken uaz van.

    Utoljára szerkesztette: fade2black, 2019.10.06. 20:48:32
  • molnibalage83
    #91866
    2,8 ppm a földkéregben.

    Máshonnan.
    Mining of uranium ore is economical, if the concentration of U is 0.5-5 g/kg ore

    Még adat.

    Uranium deposits have been mined with the most extreme range of grade (from about 1 × 10^2 grams/tonne of uranium for the phosphates of Florida, to nearly 2 × 10^5 grams/tonne of uranium in the unconformity-related McArthur River deposit in Canada) and tonnage (from a few tonnes for some intragranitic veins in the French Massif Central to nearly 2 million tonnes of uranium (tU) in Australia’s Olympic Dam deposit).

    Ez 20000g/tonna, ami 20 kg/tonna. Az 2%. Nem húsz. És ez is extrém. 20-30%-os koncentrációról az életben nem hallottam.
  • fade2black
    #91865
    Csendbe tegyük hozzá, hogy átlagos föld, por urántartalma 10-11 ppm. Ezt belélegezzük, élelmiszer nő belölle...
    Uránbányák közelében ennek simán a 100*a és egyes Kanadai, Ausztrál lelhőhelyeken a kibányászott érc akár 20-30%!!! is Urán lehet. Az 200000-300000ppm.
  • Palinko
    #91863
    Igen a kézifegyverekre gondoltam a ballisztikus mellények elterjedésének folytán.
  • JanáJ
    #91862
    Bocs de ennek megint nincs ertelme. Nyilvan mas kell 20 centi hus es 70 centi acel atutesehez. Te gondolom a kezifegyverekre gondoltal.
  • Palinko
    #91861
    Használják, de speciális célokra, lehetne minden lövedék wolfram magvas ha annyira olcsó lenne az anyag mint pl az ólom.
  • JanáJ
    #91860
    Ennek igy nincs ertelme. Plane hogy hkban pont hogy hasznaljak.
  • ximix #91859
    A DU a szegényített urán gondolom, elvileg a volfrám egy kicsivel nehezebb, mint az urán.
    Vagy másra gondolsz ?

    Szegényített urán wiki link
    Régen halottam vagy olvastam, hogy az öböl háborús használatát nem éljenezték, de naivan én az enyhe sugárzása miatt gondoltam a felháborodásra, erre most olvasom a wikin a sztorit, hogy mint mérgező nehézfémporral vannak gondok vele.

    SPOILER! Kattints ide a szöveg elolvasásához!

    Közben megtaláltam a forrást, egy KickStart szerű projekt
    Az oldalukon link a, story fülnél lenyitva (continue reading) van a történet és jobb szélen a gömbök adatai.
  • Hpasp #91858
    2.5cm átmérőjű, 1kg-os DU gömb kimaradt a végéről.
  • Palinko
    #91857
    Ebből is látszik hogy wolfrám lövedéken nem nyernének annyit mint amennyivel drágább.
  • ximix #91856
    fél OFF érdekesség
    Minden gömb 1 kg.

    Balról jobbra: magnézium, alumínium, titán, réz és volfrám
  • z0ty4
    #91855
    Az MH Pápa Bázisrepülőtér és az MH 86. Szolnok Helikopter Bázis természetesen teljesítette a kihívást! Nézzétek csak milyen menő kép lett!!
    A képen látható: kutató-mentő katonák, Mi-17-es helikopter és hajózó személyzet.


    forrás
    Utoljára szerkesztette: z0ty4, 2019.10.04. 17:29:05
  • [NST]Cifu
    #91854
    A Kongsberg nem egy hagyományos hajóépítő társaság, igazából eddig maximum alvállakozóként volt jelen a piacon, más hajóépítőknek beszállítóként. Most előállt egy új hajóosztállyal, amit igazából nem is ők gyártanának, hanem a megrendelő ország hajógyáraiban, a Kongsberg az integrációt, a gyártás felügyeletét és a know-howt adja, persze a saját eszközein túl. A Vanguard alapvetően egy OPV-szerű hajóegység (becslésem szerint 700-1000 tonna közötti vízkiszorítással), amely ugyanakkor képes lehet ellátni akár egy kisebb fregatt feladatait is, beleértve a tengeralattjáró-elhárítást. A hajóegység alapvetően modulszerűen épül fel, egy nagy hangárral a közepén, amelyben nem csak egy közepes méretű helikoptert, de légi- és tengeri (tenger alatti) személyzet nélküli járműveket is el lehet helyezni. Négy "effektor" hely van kialakítva a hajótestben (egy a felépítmény előtt, egy annak hátsó részén és egy-egy két oldalt), ahova legfeljebb 76mm-es hajóágyút, VLS indítókat, torpedvető csöveket vagy hajó elleni robotrepülőgépeket lehet telepíteni.








    Utoljára szerkesztette: [NST]Cifu, 2019.10.04. 07:44:47
  • ximix #91853
    Pukguksong-3
    forrás



  • JanáJ
    #91852
    ... és legyen lopakodó, láthatatlan, a víz alat is működjön és hiperszonikus is legyen. Kezdesz ráérezni... :-)
  • molnibalage83
    #91851
    De akkor én azt írnám elő, hogy legyen orr és rotoragy rögzítési pont. COIN-ba orr alá, csapatlégvédelem ellen meg fel.
  • [NST]Cifu
    #91850
    Klasszikus probléma, mivel nincs varázsgömbje senkinek, ezért általában az előző háborúkat veszik alapul a katonai fejlesztéseknél.
  • molnibalage83
    #91849
    Ez tök jó, ha meg valódi csapatlégvédelemmel találkozik szembe...
  • [NST]Cifu
    #91848
    Mitől szállt el a ARH-70 Arapaho?


    Hivatalosan a 2007-re jelentősen megszaladt munkaóra-díjaktól (emelkedő fizetések) és a beszállítók általi áremelések miatt. A Bell eredetileg 8,5 millió dollárért vállalta az ARH-70 darabjának leszállítását, 2007-re ebből cirka 14,5 millió dollár lett, menet közben a Bell értesítette a részvényeseit, hogy az ARH-70 program esetében ha megvalósul az eredeti árajánlat, akkor 2-3 millió dollárt is veszíthet a cég per leszállított gép.

    Ehhez nem árt tudni, hogy a Textron cég (a Bell tulajdonosa) elég durva helyzetben volt ekkoriban. Volt egy Lewis B. Campbell nevű új CEO 1998-tól, aki alaposan átszabta a céget, fel akarta futtatni a Cessna és Bell eladásokat, sok új fejlesztés. Jött 2011 szeptember 11, és a megrendeléseket elkezdték visszamondani. A Textron nem tudott a katonai megrendelésekből komolyabban részesülni, a civil piac pedig összeomlott. A Bell ekkor nyerte meg az ARH-70 programot, a Boeing AH-6i ellenében, egyes vélekedések szerint csúnyán alulvágva a saját lehetőségeinek is az árajánlatban. Az árak nőttek, a Bell pedig nem tudta / akarta az árakat mélyen tartani és veszteséggel folytatni a programot. Hozzá kell tenni az ARH-70 nem volt egyedül ezzel, de ettől még sok más programnál nem volt probléma ennyire a túlköltekezés, itt igen...

    Az OH-58F hogyan lett 10 mrd USD...?


    Nagyjából egy milliárd a fejlesztés, 368 új gyártású gép (darabja cirka 8,5 millióra volt taksálva) és a régebbi OH-58A, C és D gépek átépítése F változatra, ami cirka 5 millió per gép (pontos számot itt nehéz hozni, 500-700 között mozgott az aktív gépek száma, a 10 milliárdos összeghez vagy 1200-1300 Kiowa kellene, szóval egyértelműen én sem értem ezt az összeget).

    Miért teszik le az EO/IR tornyot az orr alá? Értem én, hogy kényelmesebb szervizelni és kisebb vibráció, de más téren visszalépés, ha ott van az érzékelő...


    Eltérő alkalmazás. A Kiowa Warrior a hidegháborús koncepcióra épült még, ahol a Kiowa a bokorszinten repked, és a terepadottságokat kihasználva kukucskál fedezékből, hogy az ellenséges harcvonal ne lássa és ne tudjon lőni a helikopterre. Csakhogy 2003-ban már ugye más szelek fújtak, és nem tűnt túl jó ötletnek a kis magasságban való repkedés ott, ahol bármelyik ház mögül rádlőhetnek AK-val, PKM-el, RPG-7-el, olykor ZSzu-23-2-vel. Szóval viszonylag magasabban lett volna célszerű repkedni, csakhogy az EO/IR érzékelő a gép legmagasabb pontján volt, így értelemszerűen nem volt ideális városi környezetben az ellenség felderítésére, ahol inkább lefele kéne nézelődni...
    Utoljára szerkesztette: [NST]Cifu, 2019.10.03. 16:22:15
  • molnibalage83
    #91847
    Mitől szállt el a ARH-70 Arapaho?

    Az OH-58F hogyan lett 10 mrd USD...?

    Miért teszik le az EO/IR tornyot az orr alá? Értem én, hogy kényelmesebb szervizelni és kisebb vibráció, de más téren visszalépés, ha ott van az érzékelő...
  • [NST]Cifu
    #91846
    Most komolyan, erre értelmes választ vársz?


    RAH-66 Comanche


    '90-es évek: Nekünk kell egy hipermodern lopakodó felderítő-harci helikopter, legyen gyors, legyen könnyű, legyen halálos és lásson mindent, de őt ne lássa senki. Ez lesz a RAH-66 Comanche.


    OH-58D Kiowa Warrior


    2000-es évek eleje: Upsz, nincs pénz a Comanche-ra, program lelő, OH-58D marad felújítás után.


    ARH-70 Arapaho


    2000-es évek közepe: Kell nekünk egy modernebb sárkányra épített OH-58D, a Bell Model 407 egy fokkal jobb, mint az "öreg" Model 206 (olvasd: OH-58), ráadásul olcsó lesz, hiszen semmi világmegváltót nem kérünk. Program elindít (ARH-70 Arapaho), a program költségei elszállnak, a hadsereg kevesebb pénzért várja el a Bell-től a helikoptereket, az beint, a hadsereg meglepett Pikachu képet vág, majd erre a törvényhozás kihúzza a program alól a szőnyeget, mondván: töketlen lepkevadászok vagytok, ha még ezt sem vagytok képesek összehozni.

    2000-es évek vége: Figyi már, meg tudjuk mi csinálni ezt, csak ne a Bell legyen a kormánynál, hanem a hadsereg, taramp-taramp (ujjak zongoráznak az asztalon), na oké, vágjunk bele.


    OH-58F prototípus


    2010: Elindítjuk az OH-58F programot, új hajtómű, a főrotor teteje helyett az orrba kerül egy kisebb és modernebb EO/IR érzékelő, új fedélzeti avionika, kompozit páncél a hasra, rakétaközeledés-érzékelő, ráadásul a régebbi Kiowák is megkapják a csomagot, juhuuu. A program első prototípusa fel is száll 2013-ban.

    2015: Hmm... a Kiowa Warrior túl öreg és drága üzemeltetni, az OH-58F program majdnem 10 milliárd dollár, nincs nekünk pénzünk erre. Vonjuk ki a fenébe az egész KW szériát.

    2017: Huhh, a Kiowa Warrior csaknem teljesen kivonva, tök jók vagyunk... Héééé, az FVL első inkrementje (CS1) egy könnyű felderítő helikopter, eddig ez a ködös jövőbe veszett volna (a CS3, vagyis az UH-60 leváltás a prioritás, az is várhatóan csak 2030 körül valósul meg), de nekünk kelllllll! Nagyonnnn! Mooooossstttt!!!!

    2018: Elindul az FARA (Future Attack Reconnaissance Aircraft), melynek célja a kivont OH-58D-k pótlása...
    Utoljára szerkesztette: [NST]Cifu, 2019.10.03. 15:48:41
  • JanáJ
    #91845
    Drágák.
  • molnibalage83
    #91844
    Akkor mi a f*sznak dobták ki a Kiowa heliket, amiket most vesz boldog boldogtalan? Mi fúdeújat tudnak majd az új helik a sebességen kívül...?
  • [NST]Cifu
    #91843
    Őőőő... kis részben. A RAH-66 fő problémája az volt, hogy a hidegháborúból származott elvárásokkal indultak neki a programnak. Tudjon mindent is felkiáltás, mint a JSF / F-35 esetében. A fő probléma az volt, hogy a méregdrága felderítő helikopter korántsem volt olyan nélkülözhetetlen, mint az F-35, így amikor meg kellett húzni a nadrágszíjat az Afganisztáni-Iraki hadjárat és a költségvetési megszorításoknál, akkor a RAH-66-ra viszonylag könnyű volt rámondani, hogy akkor engedjük el. Persze, mondhatjuk, hogy vehettek belőle X darab drónt, csak ha megnézzük, akkor kevesebb, mint 100 darab MQ-1C Grey Eagle lett vásárolva, 650 RAH-66 Comanche helyett, akkor azért feltűnő, hogy nem jön ki a matek, és nem azért, mert a Grey Eagle hosszabb bevetésekre indulhat...



    Az US ARMY a Comanche után is akart felfegyverzett felderítő helit, ez volt az ARH-70 Arapaho, ami nem volt más, mint egy XXI. századi Kiowa Warrior, alig több, mint egy felfegyverzett Bell 407. Csakhogy még ezt a programot is sikerült költségvetési spirálba lökni, ezért ezt is elkaszálták. Jött jó pár év csönd, de az FVL programban a kezdet kezdete óta ott van egy könnyű felfegyverzett felderítő helikopter.... Szóval a hadsereg helikopteresei esélyesen továbbra is igényt tartanak erre a feladatkörre és eszközre....
    Utoljára szerkesztette: [NST]Cifu, 2019.10.03. 15:01:04
  • molnibalage83
    #91842
    Hát én ezt az egészet nem értem. Lényegében az UACV-k nyírták ki az RAH-66-ot. Hova akartnak azután 15+ évvel újra helit...?
  • [NST]Cifu
    #91841
    A Bell megoldásának a lényege az, hogy kisebb légellenállásra hajaznak, ezért kvázi fogták az 1990-es évekbéli Bell / MDD LHX projektet és azt időszerűsítették. Az LHX anno NOTAR elvű volt, ez itt most házba került farokrotorral lett kiválta. Az LHX anno a Comanche-val végződött tenderen indult, de végül ugye a Sikorsky nyert.


    Utoljára szerkesztette: [NST]Cifu, 2019.10.03. 14:39:04
  • fonak
    #91840
    Ezek is felfegyverzett szállítóknak néznek ki inkább, kivéve a Bellt, az valóban erősen hajaz a Comanche-ra.
  • JanáJ
    #91839
    Hát nekem ez egy F-22/F-15 párhuzamnak tűnik, de jó. Mindenesetre érdekes a FARA-ra jelentkezők közti különbség.
  • [NST]Cifu
    #91838
    Nem, a Comanche nem az Apache-ot váltotta volna, hanem a mellett, egy felderítő - lopakodó csapásmérő egységnek volt szánva, amely az ellenséges vonalak mögött érzékeny célpontok leküzdésére (parancsnoki állások, kommunikációs központok, tüzérségi állások, stb.) alkalmas.

    A FARA egy eleme a Future Vertical Lift (FVL) tendercsoportnak, amely az UH-60, AH-64, CH-47 és az OH-58 helikopterek kiváltását célozza, egész pontosan ebből a négyesből az utolsóra adna választ.

    Amire te gondolsz szerintem, az a Future Vertical Lift - Medium ága, amely az UH-60-as leváltását célozza, erre pályázik a Bell V-280 Valor és a Boeing / Sikorsky SB-1 Defiant.
    Utoljára szerkesztette: [NST]Cifu, 2019.10.03. 11:44:02
  • Oddball29
    #91837
    Amikor látom ezt a Sikorsky Raidert, mindig elkezd zakatolni a fejemben az Airwolf témája, pedig nem is hasonlít.
  • JanáJ
    #91836
    Ez miért hajaz a Commanche-ra? Az egy lopakodó Apache lett volna, ez megy egy gyors Black Hawk a kor szintjén.