94975
10725198101090741028.jpg

-Nem alkalmazunk jelzős szerkezetet. Még arra se, akivel nagyon nem értesz egyet.
-Nem gyűlölködünk!
-HADITECHNIKAI TOPIC, aki nem tudja értelmezni, az megy máshova!


[Légi Harcászati / Légvédelmi FAQ]
  • [NST]Cifu
    #89293
    Ha elemezni szeretném a Luftwaffe helyzetét, én azt tippelném, hogy a Luftwaffe nincs elájulva az Eurofightertől összeségében. Ha így lenne, feltehetően azt csinálná, amit mondasz. Számomra eléggé árulkodónak tűnik, hogy nem is nagyon hallottam arról, hogy a Luftwaffe komolyabb képességfejlesztésre vágyna az EF kapcsán. Pedig ahogy molni hsz.-éből is látható, elvi szinten semmi akadálya ennek, csak integrálni kéne hozzá a fegyverrendszereket és az érzékelőket. Eleve emiatt megy a húzd-meg-ereszd-meg a Luftwaffe, a német kormány és az Eurofighter Gmbh között, mert az Eurofighter gyártósorai szépen lassan állnak le a kevés megrendelés miatt (Katar tavaly aláírt 24 gépre, de azokat Olaszországban szerelik össze, így tavaly a BAe már elkezdte leépíteni a gyártókapacitását, mert az Ománnak legyárandó gépek után nincs megrendelés). Az Eurofighter Gmbh lobbyzott azért, hogy a Tornado-k helyére 2 üléses EF-eket vegyenek a németek, amit a német kormány félszívvel támogatott (mert azért ennyit kifizetni nem akartak volna), míg a Luftwaffe akkori vezetője közölte, hogy ő inkább F-35A gépeket látna szívesen. Amiből lett egy szép kis durci a német kormány részéről, és a Luftwaffe főnöke pár hónappal később távozott...
  • JanáJ
    #89292
    És nem lenne egyszerűbb rendelni még modern EF-et, vagy fejleszteni hozzá SEAD-et? Gondolom a Tornadók is konténerrel SEADelnek. Biztos olcsóbb lenne mint egy zsír új gép, ami mire meglesz addigra ezt már drónok csinálják. Persze kicsit olyan lenne, mint verseny autót alakítani locsoló kocsivá.
  • [NST]Cifu
    #89291
    A Tornado a németeknél a SEAD (légtérlefogó) és EW (elektronikai hadviselés) gép. Ezekre a német EF-ek tudomásom szerint nem alkalmasak. A leváltott Luftwaffe főtiszt ezeket akarta F-35A-val kiváltani, de nem hagyták neki...
  • molnibalage83
    #89290
    Mert a német EF-ek nagy része tudtommal nem T3A/B szériás, PGM képességük nincs. Lényegben F-15C szinten vannak. Korszerű BVR képesség és jó idős vagy radarral segített buta bombázgatás megy, de az utóbbiban sem vagyok biztos.

    A Tornadok kiesésével a LW lényegében PGM csapásmérő és SEAD képesség nélkül marad.
  • JanáJ
    #89289
    Kicsit naivan kérdem, hogy miért okoz majd problémát a németeknek a Tornadok kiesése, ha az EF-ek többsége nem hadra fogható? Vagy túlrendelték magukat az EF-ekkel valami korábbi szerződés miatt? Feltételezem az újabb EF-ek röhögve - és drágábban - tudnák hozni a Tornado képességeit.
  • [NST]Cifu
    #89288
    A következő európai vadászgép kifejlesztésére vonatkozó tervek eddig nagyjából két nagy csoportra volt osztható:

    "Team Tempest": Nagy-Britannia, Olaszország és Hollandia
    "Next Generation Fighter (NGF)": Németország és Franciaország

    Nos utóbbihoz most csatlakozási szándékát fejezte ki Spanyolország, erősítve az NGF program jövőjét. Érdekes kérdés, hogy miért döntöttek e mellett, de Spanyolország az Airbus és Dassault vezette programhoz állt eddig is közelebb, így sok meglepetés nincs benne. Egy említésre méltó, hogy a Spanyol védelmi miniszter és az Airbus katonai fejlesztésekért felelős vezetője is utalt arra, hogy mivel a Tempest és az NGF igénylistája nagyon hasonló, ezért nagy valószínűséggel a két program amúgy is össze fog olvadni a jövőben, mivel Európa nem engedhet meg magának két vadászgép-fejlesztési programot. E téren látványos hiányzó amúgy a svéd Saab, amely ugyanakkor a Dassault-al közös nEUROn UCAV programban érintett, márpedig az NGF valójában egy nagyobb rendszer, a Next Generation Weapon System (NGWS) része, és az NGF mellett nem ember vezette UCAV-ok is részesei.

    A fő probléma ugyanakkor az, hogy több ország, első sorban Németország a Panavia Tornado, illetve Spanyolország az F/A-18 típus esetén, is küzd az elöregedő flottával. Mindkettő 2025 körül kezdene látványos problémát okozni, ám az NGF 2030 előtt aligha lesz harcra képes, sőt, inkább 2040 a céldátum, de a Team Tempest is 2035-öt jelölt meg célként. Németország számára az F-35A és az Eurofighter nyújthat megoldást, Spanyolország számára újabb F/A-18E/F gépek vagy az Eurofighter, ám eme kérdések terén sok a kérdőjel, főleg gazdasági és politikai téren...
  • Hpasp #89287
    2. rész

  • ximix #89286
    AU-220M «Bajkal» - АУ-220М «Байкал»
    link

    Tetszetős ez a sokféle kialakítás, a legegyszerűbb puritántól a komolyan felszereltig.

    http://bastion-opk.ru
    link

    Utoljára szerkesztette: ximix, 2018.12.03. 17:59:03
  • [NST]Cifu
    #89285
    Irányított direkt irányzású 40-57mm-es gránát hadrendben még nincs szerintem.
    Az ATGM-eket nem nézve direkt irányzású lövedék semmilyen kaliberben nincs, csak indirekt tüzérségnél.
    Irányított lövedékeknél meg megint ott a bajom, hogy a kulcs az ár. Ha nem tudjuk az irányított lövedékek árát, akkor nincs viszonyítási alap, hogy nem lenne-e jobb a "hagyományos" gépágyú, plusz mellé 2-4 irányított rakéta...
  • molnibalage83
    #89284
    Irányított intelligens gránátokra váltanak majd 57 mm-nél szerintem. Ezzel megy a drónvadászat és olyan fölényt ad más lövészpáncélossal szemben, hogy ihaj, amik nem pgm-mel lőnek.
  • [NST]Cifu
    #89283
    Kínai QN-506: Én továbbra sem értem, hogy közvetlen irányzású irányítattlan rakétának mi a létjogosultsága egy harcjármű esetében. Meg hogy ilyen nagyjából nulla oldalsó védelemmel mit akarnak ettől a járművtől, amelyet ugye városi hadviselésre szánnak...

    Harimau alias Medium Tank: A STANAG Level 5 azt jelenti, hogy 25mm-es gépágyú lövedéknek áll ellen szemből, 500 méteres távolságból. Egy 30mm-es gépágyúval szerelt lövészpáncélos, de akár egy BTR-80A is veszélyt jelent rá. Én továbbra se teljesen értem a koncepciót, mert tűztámogatásnál nem nyújt sokkal többet, mint egy lövészpáncélos, de más páncélosok ellen nem sokkal veszélyesebb, mint egy lövészpáncélos...

    Oroszok 30mm-ról 57mm-re váltanak ha jól értem: Nem váltanak, csak megkezdik a fejlesztésekkel kapcsolatos teendőket. Ezzel annyi a probléma, hogy bár írják a BTR kategóriát is, oda az 57mm túl nagy. Lövészpáncélosnak pedig nem tudom hol lehet olyan helyzet, ahol a 30mm kevés, de az 57mm meg kell... Oké, ellenséges lövészpáncélosoknál, mint a PUMA. De várjunk csak, hiszen ott van az ATGM pont ezért a tornyon. Akkor meg?
  • JanáJ
    #89282
    Szerintem a fegyverüzletek kb arra jók, hogy életben tartsd a gyártó sort.
  • molnibalage83
    #89281
    Ha igaz az egyik diagram, akkor pontosan azt mutatja, amiről sokat pofáztam már n+1 helyen, amikor a sok konteós és más ember veri a dobot, hogy mekkora üzlet a fegyverbiznisz. Ja, igen, 0,1%. Az energetika és ásványkincs export meg 50%...
  • JanáJ
    #89280
    Tudom, index, de olyan adatok vannak benne amit magamtól nem keresnék ki: Oroszok
    A nagy világhatalom Orosz o. ...
  • ximix #89279
    Plano Brasil hírek
    -------------------------
    -- Submarino Riachuelo (S40) --


    -- (VBTP-MR) “Guarani” --

    6x6-os hajtásképlet,max 100 km/h sebesség, Remax hőkamerás torony, 11 férőhely , IVECO Brazília a gyártó
    -link

    Gur Khan hírek
    ------------------------
    -- Altay kötött egy 250darabos szerződést az állammal, ha jól értem. --
    - link

    --Kínai QN-506


    - link

    -- Török-Indonéz fejlesztés "Harimau" az Indo Defense 2018-on. --


    -link

    -- Oroszok 30mm-ról 57mm-re váltanak ha jól értem --
    -link

    -- Cseh Excalibur Army T-72 Scarab modernizációja --

    -link

    -- BMP-2M --

    - link

    -- „Iskander-M” --

    - link

    -- T-72B3M (modernizált) --

    - link

    -- Aktív védelem "Zaslon" és a "Zaslon-L" --

    -link

    -- Orsz optikák --
    -link

    -- Irak (1991) "Abrams" --

    -link

    -- Kínai ööccá milis :) --


    -- Szíriaiak mernek nagyot álmodni egyenlőre még csak photoshop-al :) --


    Utoljára szerkesztette: ximix, 2018.12.02. 21:03:27
  • molnibalage83
    #89278
    Zseniális hasonlat.
  • ximix #89277
    Az első híreknél sem értettem, hogy egy tankernak hogyan sikerült neki menniük, de nem semmi.
    Kb olyan ez mint egy 6 sávos autópályán 3 kamiont egy sport kocsival nem tudtak volna elkerülni, miközben az egyiket benzinkútnak nézték ...
  • molnibalage83
    #89276
    Basszus gyakorlatilag a büszkeség szó mantrázásával az egyik okos simán eltűri a különösen nagy vagyoni kárt okozó szándékos rongálását, amit a Btk büntet tudtommal.

    Komolyan mondom, hogy eszefaszom megáll. És akkor még ő áll neki osztani az észt, hogy okoskodók...
  • fonak
    #89275
    Szerintem a turbómagyarozás nem adekvát, inkább a 29-es és ált. a ruszki technika iránti elborult rajongás szólt egyesekből.
    Valaha, mikor még nagyobb élet volt az sg-n, itt is rendszeresen vitatkoztál sokat egy-két ilyen fazonnal (nálad jobban talán csak Kővári Lászlót utálták), emlékszem halványan.

    Utoljára szerkesztette: fonak, 2018.12.01. 21:41:57
  • Ninju
    #89274
    Urak! Erről a sorozatról szeretném kikérni a véleményeteket:



    SPOILER! Kattints ide a szöveg elolvasásához!

    Ok, bevallom már láttam és nem tartottam rossznak.
  • molnibalage83
    #89273
    Olvasd csak tovább. Édes istenem, hogy meg azzal jönnek, hogy "parancs" és megtisztelés?

    Miért van az, hogy a HT iránt érdeklődők számottevő része elborult turbómagyar....?
  • Lacusch69
    #89272
    Látnád azt a pár kommentet a fosbúkon az Ex-katonák csoportban, az állítólagos izraeli gépveszteség miatt. ..
    Kb az jött le, hogy én vagyok a (z egyik) hülye, mert szeretnék róla képeket látni, nemcsak az orientalista.hu szövegét.
    Olyan xar ruszki propaganda csoport lett, hogy már utálok belenézni...
  • molnibalage83
    #89271
    Édes istenem, azok a kommentek...
  • Hpasp #89270
  • Hpasp #89269
    @HPASP, #89242: Oh, akkor érdemes lesz nézni. ^_^

    Tényleg érdemes, az első epizód jó volt, hasonló a tengeralattjárós sorozatukhoz.


    A román kikötő előtt már várta őket egy orosz "hidrográfiai" hajó, meg egy Szu-24...
    Utoljára szerkesztette: Hpasp, 2018.12.01. 15:25:05
  • Hpasp #89268
    Az Sz-300/400 elterjedésére a válasz TBM-ek bevetése...

  • JanáJ
    #89267
    Azt olvastam, hogy a hajo vizzaro rekeszei nem mukodtek. Az utkozes utan nem tudtak lezarni oket, hogy ezzel elszeparaljak a viz alatt levo reszeket. El is sullyedt.
  • [NST]Cifu
    #89266
    Megvan az előzetes report a norvég hajóbalesetről.

    Röviden:

    A KNM Helge Ingstad dél felé hajózott 17-18 csomóval, fedélzetén navigációs gyakorlatot tartottak. 02:40-kor be is jelentkeztek az irányításhoz, a Fedje VTS-hez. A hajó ki volt világítva, de az AIS hajózási azonosító-rendszer csak vétel módban működött.

    3:13-kor a Sola TS tanker elkezdett kihajózni a Sture olajterminálról két vontatóhajó segedelmével.

    3:40 és 3:55 között a KNM Helge Ingstad hídján őrségváltás volt, a csatornában 3 északra tartó hajót regisztráltak (ezekről a Sola TS is tudott), illetve a Sture terminálnál egy "sok fénnyel" bíró járművet.



    3:57-kor a Sola TS fedélzetén tartózkodó kikötői navigátor (pilot) észlelt egy északról délre tartó hajót kikapcsolt AIS-al, amelyről egy perccel később érdeklődőtt a Fedje VTS-től, aki nem tudta megmondani, milyen hajó lehet. A navigátor utasította a tanker kormányosát, hogy 10 fokkal térjen ki, és aktiválta az Aldis jelzőfényt, ami a veszélyhelyzetre figyelmezteti a környező hajókat.



    4:00-kor a Fedje VTS jelezte a Sola TS-nek, hogy az északról érkező hajó feltehetően a KNM Helge Ingstad. A Sola TS fedélzetéről rádión kérték a hadihajót, hogy forduljon balra, és térjen ki. A KNM Helge Ingstad negatív választ adott, mondván amíg az észak felé tartó hajók nem haladnak el, addig nem tud balra fordulni.



    Nem sokkal 4:00 után, mikor a két hajó között már csak 400 méter volt a távolság, mind a Sola TS, mind Fedje VTS kérte a hadihajót, hogy térjen ki. A hadihajó ekkor kitérő manőverbe kezdett, de már túl késő volt, a két hajó összeütközött, és a KNM Helge Ingstad elvesztette a kormánylapátok illetve a meghajtás feletti irányítást. A hajó irányíthatatlanul haladt tovább, és 10 perc múlva felfutott a partra.

    A jegyzőkönyv szerint a hadihajó fedélzetéről nehezen lehetett megkülönböztetni a Sola TS fényeit a mögötte lévő, szintén kivilágított olajtermináltól. A Sola TS fényeit statikus kikötői infrastruktúrához kötötték, és a hajó személyzete a figyelmeztetéseket hallva a rádióban abban a hitben élt, hogy a három északra tartó hajó valamelyikével kommunikálnak, és azért nem reagáltak a kitérésre való kérésekre mert attól féltek, hogy nekiütköznek a Sola TS-hez tartozó fényeknek, amit ugye statikus kikötői infrastruktúrának gondoltak (megj.: ha az AIS vételre volt állítva, akkor is látniuk kellett volna, hogy a Sola TS jelölés nem azokhoz tartozik, márpedig rádión a Sola TS azonosította magát, tehát itt egyszerűen figyelmetlenek voltak szerintem - Cifu).
  • savaz
    #89265
    Úgy látszik beindult a kommunikációs háború teljes gőzzel.
    Telepakolták a youtube-ot a norvég hadgykorlat videóival. Ahogy nézem, valami brutális mennyiségű haditechnikát mozgattak meg igen távoli országokból is:
  • Hpasp #89264
    Nem függ a darabár a megrendelt mennyiségtől sem...

  • Hpasp #89263
    Érdekes és tanulságos az árképzés...
    (mindegyik ajánlat az idei nyár utáni)

    Japan of thirty-two (32) AIM-120C-7 Advanced Medium Range Air-to-Air Missiles (AMRAAM) for an estimated cost of $63 million.
    Denmark of twenty-eight (28) AIM-120 C-7 Advanced Medium Range Air-to-Air Missiles (AMRAAM) for an estimated cost of $90 million.
    Netherlands for twenty-six (26) AIM-120 C-7 Advanced Medium Range Air-to-Air Missiles (AMRAAM). The estimated cost is $53 million.
    Norway for sixty (60) AIM-120 C-7 Advanced Medium Range Air-to-Air Missiles (AMRAAM) for an estimated cost of $170 million.
    Poland for one hundred fifty (150) AIM-120C-7 Advanced Medium Range Air-to-Air Missiles (AMRAAM) for an estimated cost of $250 million.
    Finland of three hundred (300) AIM-120C-7 Advanced Medium Range Air-to-Air Missiles (AMRAAM) for an estimated cost of $435 million.
    Utoljára szerkesztette: Hpasp, 2018.11.30. 18:38:48
  • molnibalage83
    #89262
    Ilyen drága AIM-120 szerződést még nem láttam.
  • Hpasp #89261
    Qatar extra adag rakétát vesz a NASAMS komplexumaihoz.

    - forty (40) AIM 120C-7 AMRAAM missiles
    - one (1) spare AIM 120C-7 AMRAAM guidance section
    - one (1) spare AIM-120C-7 control section
    - eight (8) AMRAAM Captive Air Training Missile (CATM-120C)
    - missile containers

    The estimated cost is $215 million.


    Utoljára szerkesztette: Hpasp, 2018.11.30. 16:23:25
  • JanáJ
    #89260
    Tudtommal fele annyi hely volt, mint ember.
  • molnibalage83
    #89259
    Mindenkinek? Ez biztos? Amikor még a mostani tengókon is van hot bunking és a legkezdőbbek még mindig a torpedótérben alszanak az LA-n vagy talán még a Virginián is?
  • Oddball29
    #89258
    Nálam már ott nyertek, hogy klíma, hűtőszekrény, mindenkinek saját priccs.
  • zoltang
    #89257
    A Typ IX D2 az igazán hasonló kategória.
  • [NST]Cifu
    #89256
    Type IX.:

    Vízkiszorítás:
    1,032 t felszínen
    1,152 t alámerülve
    Hossz: 76.50 m
    Szélesség: 6.51 m
    Magasság: 9.40 m
    Merülés: 4.70 m

    Balao-osztály:

    Vízkiszorítás:
    1,550 t felszínen
    2,429–2,463 t alámerülve
    Hossz: 94.9–95.0 m
    Szélesség: 8.3 m
    Merülés 5.13 m
    Utoljára szerkesztette: [NST]Cifu, 2018.11.29. 16:30:35
  • molnibalage83
    #89255
    De még azoknál is nagyobb volt. Asszem. Baromi rég néztem utána.
  • [NST]Cifu
    #89254
    Oké, de jóval nagyobbak is voltak, ezért mondtam, hogy a Type IX.-hez lehet inkább hasonlítani őket.