15042
Minden amit a II. világháborúról és a Harmadik Birodalomról tudni lehet
  • millerius
    #11462
    Hát az, hogy Krétán megtizedelték a Ju-52 szállítógép-flottáját és az elit ejtőernyőseit, az nem volt túl hasznos, a keleti fronton jobban tudta volna hasznosítani őket! Krétával semmire se mentek, azon kívül, hogy ott kellett tartani egy megszálló erőt, később is kiderült, hogy az egész Balkán/Görögország erősen mellékhadszíntér, szerintem csak púp volt a hátukon.
  • Prof William
    #11461
    Én azt olvastam hogy a tavaszi esőzések miatt alapból elhalasztották a hadjáratot. Hitler csak hasznosan töltötte az így felszabaduló időt.
  • robgros
    #11460
    'A sok de rosszul koncentrál katonai fejélesztés is komoly ok szerintem. Ha jól rémlik NO-ban egymástól független fejlesztőcsapatok között nem volt igazi együttműködés és központosítás.'

    Elég gyakori probléma volt a légierő projektjeinél. Mikor a légügyi minisztérium kiírt egy 'pályázatot' x feladat betöltésére alkalmas gépre, a jelentkező repülős cégek között nem létezett összhang, infócsere abban, ki mivel kíván jelentkezni.

    Más: a görög támadást a Barbarossa késleltetése miatt tulajdonítja Hitler nagy baklövésének. Ha nem áll le Musso-t pátyolgatni, mert olyan csúnyán leszerepelt, akkor nyilván időben indul a szovjet hadjárat.
  • Tono34
    #11459
    Elsőnek szembenézhet egy tigrissel :)
  • robgros
    #11458
    'pl. a birodalmi autobahn-on versenyezhettek volna, ki ér előbb Berlinbe. :-)'

    Mi lehet a nyertes jutalma? :)
  • Prof William
    #11457
    Hozzáfűzve ehhez sok igazság van benne de sztem a Görög támadás nem tartozik ezek közé.

    A sok de rosszul koncentrál katonai fejélesztés is komoly ok szerintem. Ha jól rémlik NO-ban egymástól független fejlesztőcsapatok között nem volt igazi együttműködés és központosítás.

    Az újabb és egyre megalománabb fejlesztések helyett a németeknek is ki kellett volna találni egy jó képességű és könnyen nagy számban sorozat gyártható tanktípust (mint a T34) és azt nyomatni. Így nem lett volna folyamatosan akkora tankhiányuk. Így is nyomasztó lett volna az ellenfél anyagfölénye, de legalább nem lettek volna annyira lemaradva.

    Ja és persze az egész V1-V2 + a többi megtorlófegyver fejlesztést el sem kellett volna kezdeni és az így felszabaduló nyersanyagokat másra fordítani.
    Utoljára szerkesztette: Prof William, 2016.04.13. 13:40:01
  • kissssss
    #11456
    talán a bt-5 és a bt-7 verzióra ez még igaz lenne de a t-26.... az minden volt csak nem gyors.
  • millerius
    #11455
    Igen, volt jópár olyan típusuk, amiről leszerelve a lánctalpat (és szükség esetére felmálházva a kocsira) a gumibetétes kerekeken jóval gyorsabban lehetett haladni a sima úton - pl. a birodalmi autobahn-on versenyezhettek volna, ki ér előbb Berlinbe. :-)
  • robgros
    #11454
    A szovjet korai gyors páncélosok kapcsán olvastam olyasmit, eleve a Nyugat-európai utakon való közlekedésre tervezték azokat.
  • robgros
    #11453
    Mi is volt Kelet-Berlinnel?
  • [NST]Cifu
    #11452
    1.: Nem igaz. Erődítések voltak, összefüggő védelmi vonaluk nem.
    2.: Nem számított, Sztálin nem nagyon érdekelte, hogy mi van a papírra írva (lásd Kelet-Berlin esetét).
    3.: Számszerűleg a Vörös hadsereg messze felülmúlta a németekét (harckocsik és vadászrepülőgépek terén cirka 3x). A haderejük alapvetően támadásra volt berendezkedve, lásd főleg gyors járatú harckocsikkal bírtak (BT-széria, T-26, stb.).
  • robgros
    #11451
    Vélemény a benne foglaltakról?

    https://www.warhistoryonline.com/world-war-ii/10-reasons-hitlerlost.html
  • wednes
    #11450
    Szerintem támadni akartak.

    1. Arról nincsenek információim milyen védműveik voltak a szovjeteknek. De nem hinném, hogy kiépítettek volna komoly erődvonalakat a megszállt Lengyelország területén pl. Azért pusztult el és kerítettek be annyi szovjet hadsereget, azért zsákmányoltak annyi hadifelszerelést a németek (tűzérséget, tankot stb), mert ezek nagyon közel voltak a határokhoz összevonva. Gyakorlatilag a németek beletámadtak a felvonulásba. Ez a grandiózus német győzelmeket és gyors előretörést is megmagyarázza. Van olyan felvetés is, hogy hetekkel előzték csak meg szovjet támadást. A szovjet doktrínák és forgatókönyvek és a szovjet hadsereg is támadásra lett felkészítve.

    2. A megnemtámadási egyezmény pontosan azért született, hogy nevető harmadik félként, majd Sztálin beszál a világháborúba és világforradalommal zárja le a dolgot. Sztálin azzal érvelt, hogy a kommunista rendszer béke időben nem képes elterjedni a nyugaton szükség van a háborúra, ami az első időkben nélkülük zaljik. Nem lesznek kényszer helyzetben, pontosan a megfelelő időpontban fognak belépni, amit ők maguk választhatnak meg. Azzal kalkuláltak, hogy Németországnak segítség nélkül sok esélye nincs az antant ellen. Tehát el kell húzni addig a háborút még az I. VH mintájára elkezdenek kifáradni, kivérezni a felek és akkor friss erővel lehet lecsapni rájuk. Közben lehet diverzáns tevékenységet folytatni, földalatti kommunista mozgalmakat támogatni elsősorban Franciaországban és a francia hadsereg köreiben. Tehát Németországot infúzióra kötik, úgy számolták épp annyival, hogy sikeresen küzdhessen a nyugati fronton. Igazából a túl gyors antant győzelemtől tartottak, hiszen a kaptitalisták győzelme, semmiféle kommunista fordulatot nem indíthat el Nyugat-Európában még a megszállt Németországban sem. MIkor a németek bezúzták a franciákat, úgy számoltak a britekkel lesznek elfoglava egy ideig. Ki akarna kétfrontos háborút?

    3. A SZU hadserege papíron brutális és hatalmas volt, akkora páncélos armadával, hogy olyannal senki nem rendelkezett. Semmilyen gyengeséget nem éreztek benne. A téli háború a finnek ellen ugyan felszínre hozott hiányosságokat, de úgy számoltak ez a lengyel síkságon nem fog gondot okozni.
    Utoljára szerkesztette: wednes, 2016.04.13. 09:13:56
  • robgros
    #11449
    Mit gondoltok arról, ha kijelentik, 1941-ben a szovjetek nem támadni, hanem védekezni akartak?
    Hozzá az érvek:
    1. Fejlett beásott erődrendszerűk volt. Kb. mint a Maginot vonal
    2. Megnemtámadási egyezményt kötöttek
    3. Pontosan tudták, hogy a felszerelésük még a védekezéshez is gyenge
  • Renegade
    #11448
    úgy ülj neki, hogy művészfilm, Tarkovszkij-t nem veri le, de van baj :)
  • kissssss
    #11447
    én megnéztem egyszer egynek elmegy, túl sokat ne várj tőle.
  • fonak
    #11446
    Ez a film is kimaradt nekem eddig.

  • Freeda Krueger
    #11445


    számla
  • fonak
    #11444
    Kb. annyira hiteles, mint a "most már kétségtelenül bebizonyították, hogy Hitlernek nem csak fél heréje hiányzott, hanem rendkívül kicsi pénisszel is rendelkezett" féle index cikkek.
    Valami valóságalapja lehet, de ezek a bulvár szövegek, hogy a szuperhősök meghiúsították a gaz náczyak összeesküvését, amely majdnem sikerrel járt, és az angol zsidók kiirtását tervezték az utolsó szálig, oh, the horror! shudder! Mekkora szerencsénk, hogy egy beépült háziasszony megmentett minket! :)
  • Nohab
    #11443
    Ha jól emlékszem, akkor a B-24 faroklövészének is jelentős utat kellett megtennie a géptörzsben az ugrásig.
  • molnibalage83
    #11442
    Őt előbb még a TÁRSA fel kellett hogy húzza és utána ugorhatott ki...

    Ha ellőtték a hidraulikát vagy bármi okból nem tudták felhúzni a gömböt, akkor neki annyi volt. Legalább egy olyan esetről tudok, mikor a hazrepülő gép nem tudta a tornyot visszahúzni. Próbálkoztak mindennel, feszegették, kalapácsal ütötték, de a gépnek végül kifogyott az üzemanyaga és le kellett szállnia. Nem tudtak mást tenni, mint tehetetlenül nézni, hogy szerencsétlen toronylövész szétkenődött a gép alján...

    Ezek azok a pillanatok, amiket nem nagyon szoktak emlegteni.
  • kissssss
    #11441
    nem irigylem a ball turret lövészeket...
  • RatBaG #11440
  • Renegade
    #11439
    érdekes:

    index cikk
  • [NST]Cifu
    #11438
    Erhard Milch


    1933-tól 1943-ig ő volt az RLM vezetője, és mint ilyen, végső döntésekbe beleszólása volt (korábban említettem például a Messersmith elleni áskálódását). Az RLM-en belül a technológiai fejlesztésekért a Technisches Amt (T-AMT) felelt, ennek Ernst Udet volt a vezetője 1934-től 1941-ig (amikor öngyilkos (?) lett), Udet haláláig az RLM folyamatosan bővítette a különféle irodái és intézményei számát, amely 1943-ban idáig fajult, hogy külön fejlesztési és gyártási igazgatósága volt a vadászgépeknek, csatarepülőgépeknek, bombázógépeknek, szállítógépeknek, stb. (ekkor Göring éppen Himmel-el csatázott azon, hogy ki is irányítsa a repülőgép-gyártást). 1944-ben Speer jelentősen leegyszerűsítette ezt.
    Utoljára szerkesztette: [NST]Cifu, 2016.03.30. 11:31:44
  • robgros
    #11437
    Az RLM-nél személy szerint ki felelt a fejlesztések, projektek elbírálásáért? Maga Erhard Milch?
  • Pares
    #11436
  • fonak
    #11435
    LOL

  • Freeda Krueger
    #11434
  • ambasa
    #11433
    A Boeing 737 és az Airbus 320-as technológiája L/E Slat-et használ, pedig az is hidraulikus működtetésű. Ellenben létezik L/E Slot is, amelyen az olyan merev orrsegédszárnyakat értik, mint amilyen pl a Fi 156-oson, vagy a Wilgan volt.

    https://en.wikipedia.org/wiki/Leading_edge_slot
    https://en.wikipedia.org/wiki/Leading-edge_slats

    TG
  • [NST]Cifu
    #11432
    Tuti, hogy nem angol anyanyelvű írta, de olyan se, aki megtanult rendesen angolul.

    maiden night -> maiden flight
    almost two years elapsed before the first pre-production Ar 240A-01 and A-02 new, in October 1942. -> almost two years elapsed before the first two pre-production aircraft the Ar-240A-01 and A-02 flew in October 1942. (a sok vessző miatt gyanakszom arra, hogy magyar anyanyelvű írhatta :D)
    fixed wing outboard slots -> fixed wind outboard slats
    pressure cabin -> pressurized cabin
  • robgros
    #11431
    Érdekes, nekem ez a hiba fel se tűnt. Automatice maiden flight-ot olvastam helyette. :)
  • molnibalage83
    #11430
    Nekem is az a gyanúm, hogy ezt valaki már valamiből írta, aki annyira nem igazán értett hozzá.
  • millerius
    #11429
    robgros
    Gyanús, hogy az első sorban az "maiden flight" = első repülés akart lenni - nászéjszaka helyett /éhes disznó szűzlánnyal álmodik :-)/

    tailcone dive-brakes = farokkúp-zuhanóféklap (a törzs hátsó vége kétfelé nyílva féklapként működik)
    fixed wing outboard slots = slot helyett slat = külső szárnyrészre (a motorokon kívülre) szerelt orrsegédszárnyak (a fixed szerintem itt csak szinonímája a felszerelésnek/rögzítésnek, de pontatlan, mert ilyen gyors gépnél az orrsegédszárny nem fix, hanem működő; nekem az egész szöveg olyan, mintha nem angol anyanyelvű írta volna)
    remotely-controlled gun barbettes = távvezérlésű géppuska-tornyok
    pressure cabin = túlnyomásos kabin
    double-slotted trailing flaps = kettős réselésű fékszárnyak/ívelőlapok
    periscopic sight = periszkópos célzókészülék
  • molnibalage83
    #11428
    Az angol oldalakon a működési elvtől függően más elnevezéssel is találkoztam.
  • robgros
    #11427
    Ha kell, bemásolom a szövegrészt, egyébként egy Luftwaffe fejlesztésről, az Arado 240-ről van szó.

    'Between the maiden night of the Ar 240 VI
    on 10th May 1940, almost two years elapsed
    before the first pre-production Ar 240A-01 and
    A-02 new, in October 1942. The design
    appeared to have been plagued from the outset
    by numerous problems, partly associated
    with its innovative tailcone dive-brakes, the
    fixed wing outboard slots, pressure cabin,
    remotely-controlled gun barbettes, double·
    slotted trailing-edge flaps, periscopic sight,
    etc.'

    Utoljára szerkesztette: robgros, 2016.03.25. 00:03:24
  • millerius
    #11426
    A leading edge slat az általában jelent orrsegédszárnyat, működtetéstől függetlenül.
  • millerius
    #11425
    A slat az orrsegédszárny, a slot az rés, keskeny nyílás,hasíték, bemetszés; pl. slotted flap = réselt fékszárny
    Pontosabb megfejtéshez többet kellene ismerni a szövegből.
  • molnibalage83
    #11424
    A leading edge slats az a külső erőforrás nélkül kinyíló orrsegédszány, a Me-109-en volt ilyen. A lenti megnevezés elég furcsán hangzik, az életben nem láttam még így. Ha slot helyett slat, akkor minimális értelme még lenne.
  • robgros
    #11423
    A szövegben slots szerepel, de nem zárom ki, hogy nyomdahiba történt és az slats lenne.

    Merevszárny külső segédszárnya?