Hunter

Készül a napcsapda

Ahhoz, hogy elektromosságot nyerjünk a napfényből, használhatunk a fényt közvetlenül átalakító napelemeket, vagy a napfény hőjét, amivel vizet felforralva turbinákat hajthatunk meg. Ezek egyaránt kiforrott technológiák, azonban elvben létezik egy harmadik módszer is, a hő közvetlen, gőz és turbinák nélküli felhasználása.

Ebben az esetben a hagyományos napelemekkel ellentétben, ami csupán a fény bizonyos frekvenciáira érzékeny, szinte az összes beeső energia átalakítható, és nincs szükség a forró vizes módszer mechanikai folyamataira sem. Sajnos azonban, ha egy ilyen eszközt közvetlen, koncentrálatlan napfénynek teszünk ki, az nem termel sokkal több hőt, mint ami a víz felforralásához elegendő, mivel a hőtan törvényei szerint ennél jóval magasabb hőmérsékleteken ugyanolyan gyorsan adódik le a hőt, mint ahogy elnyelődik. Ez komoly probléma, ugyanis egy közvetlen átalakítónak ahhoz, hogy hatékony legyen, el kell érnie a 700 Celsius fokot, ezt pedig eddig csak a fény koncentrálásához szükséges speciális - nem utolsó sorban költséges - parabola tükrökkel sikerült megoldani.

Peter Bermel és munkatársai az MIT-nél azonban úgy vélik, sikerült megtalálniuk a probléma megkerülésének egy módját. A Nanoscale Research Letters szaklapban megjelent publikációjuk szerint feltalálták a napfényben rejlő energia koncentrálásának egy tükrök nélküli módját, ami szó szerint egy "napcsapdaként" funkcionál.

Dr. Bermel csapdája egy vékony volfrámból, a legmagasabb olvadáspontú fémből készült lap, ami ezáltal erősen "hőtaszító". A lapot egy egészen szokatlan módszerrel munkálják meg. Az egyik oldalát, ami a Nap felé néz, mikroszkopikus bemélyedésekkel borítják, míg a másikat, ami egy különleges, indium-gallium-arzenidből készült napcella felé irányul, egy fotonikus kristályszerkezetté formálnak, melynek hatására infravörös sugárzást bocsát ki a cella által elnyelendő legalkalmasabb frekvencián. A lap mindkét oldala a számítógépes processzor gyártásban is alkalmazott fotolitográfiával állítható elő.

A csapda szerepét a mindössze háromnegyed mikron átmérőjű és három mikron mélységű, egymástól négyötöd mikron távolságra elhelyezkedő mélyedések hálója látja el. Amikor az eszközt úgy állítják be, hogy a mélyedések egyenesen a Nap felé néznek, a beeső sugárzás nagy része lesüllyed a mélyedések aljára, ahol elnyeli a volfrám, majd ahogy azt a termodinamika törvényei kimondják, gyorsan visszasugározza. A mélyedés belsejéből érkező hősugárzás mielőtt kiszökne a külvilágba nagy valószínűséggel találkozik a mélyedés falával. Amikor ez bekövetkezik, újraindul az elnyelődés és a visszasugárzás teljes folyamata. A végeredmény, hogy a volfrám sokkal forróbbá válik, mint amit egy egyszerű fémlap képes lenne kezelni.

Az elektromossággá alakításhoz a keletkező hőt a volfrám felszínébe mart, fotonikus kristályként funkcionáló szabályos geometriai minta irányítja a napcellához, bizonyos frekvenciákon felerősítve, míg másokon elnyomva az infravörös kibocsátást. A trükk a kristály finomhangolásában rejlik, amit a minta részleteinek oly módon történő módosításaival érnek el, hogy az a lehető legtöbb energiát bocsássa ki az indium-gallium-arzenid számára leghatékonyabb frekvencián.

Dr. Bermel számításai szerint az eredmény egy olyan rendszer, ami a napfény 37 százalékát alakítja energiává, ami nem rossz a hagyományos szilíciumalapú napcellák 28 százalékos csúcsértékéhez viszonyítva, vagy a tükrökkel elért 31 százalékkal összevetve. A következő lépés természetesen a módszer gyakorlati kipróbálása, Bermel azonban magabiztos számításai helyességét illetően.

A volfrámot, mint anyagot, eddig főként a hagyományos villanykörtéknél alkalmaztuk, ezek azonban erőteljesen kezdenek kiszorulni a piacról, mivel az elektromosság túl nagy hányadát alakítják fény helyett hővé. A dolog iróniája, hogy a folyamatot megfordítva a volfrám nem csak hogy újra visszatérhet a köztudatba, de segíthet megoldani a világ megújuló energia hiányát.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Doktor Kotász #37
    "Egyébként kerestem adatot a napelem általad említett színérzékenységéről, de sehol sem találtam. Így kitalációnak kell tekintenem az egészet."

    Mondjuk elolvashatnád ezt a cikket, ami alatt bloggolsz!

    Idézek belőle:

    "Ebben az esetben a hagyományos napelemekkel ellentétben, ami csupán a fény bizonyos frekvenciáira érzékeny, szinte az összes beeső energia átalakítható, és nincs szükség a forró vizes módszer mechanikai folyamataira sem."

    A bevezetés utáni első bekezdés...

    Lehet, hogy baromságokat beszélek, de ha jól rémlik, a napelemek azért érzékenyek a fényhullámhosszára, mert az az elemi áramkör, ami átalakítja a fényt árammá, egy adott méretű, és a pont ekkora hullámhosszú fotonokra érzékeny. Mint az antennahosz, és a rádiohullám hossza.

    Persze ehhez elektronikai ismeretek kellenek, nem általános műveltség.

  • f3rikoni #36
    lapaleves ha megkapod a parabola rajzat nem kuldened el nekem is a [email protected] ra koszike
  • teddybear #35
    Megint hülyeségeket beszélsz, de mindegy. Én tovább sem veled, sem pedig kvp-vel nem erőlködöm. Ha képtelen vagy felfogni, hogy az egész koncepció úgy hülyeség, ahogy eladni próbálod.

    Egyébként kerestem adatot a napelem általad említett színérzékenységéről, de sehol sem találtam. Így kitalációnak kell tekintenem az egészet.
  • Doktor Kotász #34
    "Szerintem meg te nem bírod felfogni, hogy ha akár a napkollektort, akár a napelemet árnyékba teszed, nem fog működni. Egyszerűen azért, mert a napfényt alakítják át más energiafajtákra. A napelem elektromos árammá, a napkollektor meg hővé, aminek vagy meleg levegő, vagy meleg víz a hordozóközege.
    Ha nem kapnak napfényt, nincs amit átalakítsanak. Elemi logika."

    Nem érted, mert a szilíciumnapelemeket sem érted.

    Azok úgy működnek, hogy csak egy szűk spektrumban érkezp fotonokat képesek árammá alakítani. Hogy szemléletes legyek, a nap fehér fénye z infravöröstől az ultraibolyáig tartalmaz fotonokat kölönböző hullámhosszokon. A napelem meg olyan, hogy egy kis elemi áramkore egy hullámhoszra van hangolva, a többi hiába bombázza, abból nem lesz áram. Mondjuk a kék fotont alakítja árammá. Neki megy a zöld, és nem fog áramot termelni. Nekimegy egy vörös, az sem fog, nekimegy egy kék, na abból áramot csinál. Tehát nem minden foton energiájából csinál áramot.

    Veszik ezt a wolfram lemezt, és teljesen eltakarják vele a napelemet. Egy foton sem fogja elérni a Napból a napelemet, és nem is termel közvetlenül a Nap fényéből áramot. Semmit. De a wolframlemeznek olyan a felszíni mintázata, olyan barázdás, hogy a fotonok belecsapódnak, felmelegítik, és nem tudnak kilépni fotonok belőle hősugárzás formájában. Ha ez a lemez vákuumban van, akkor csak melegszik, melegszik, melegszik. A nem a Nap felé néző oldalának viszont olyan a mintázata, hogy egy magas 700 fokos hőmérséklethez tartozó foton hullámhosszon a foton képes kilépni a lemezből. Tehát egyszerűen ez a lemez, ha vákuumban van, a fényt elnyeli, de nem tudja kisugározni, mert mint egy faraday-kalitka saját maga leárnyékolja a saját hősugárzását, így folyamatosan melegszik, anélkjül, hogy izzani tudna, és fényt bocsátana ki magából. Amint eléri a 700 fokot, felízzik, és fotonokat enged ki a hátoldalán.

    Na és ott van mögötte egy napelem, ami a Nap széles spektruma helyett pont erre a 700 fokos tartományra van hangolva. Tehát igaz, hogy a Napot nem látja, aminek a fényéből csak egy keveset tud hasznosítani, de helyette ott ízzik az a wolframlemez, ami ízzik, és megvilágítja.

    Tehát olyan wolframlemez az új ötlet, aminek olyan a felszíni barázdáltsága, hogy elnyeli a fényt, anélkül, hogy visszatudná sugározni, ezért felízzik, de csak a másik oldala, és az megvilágítja a mögé tett napelemet, ami nem napfényt kap, hanem a lemez ízzását fényforrásként.

    Tehát a wolframlemez egy hőcsapda, aminek vákuumban kell lennie, hogy a levegő nem hűtse.

    Így már érted?
  • teddybear #33
    "A padlas tobbe-kevesbe szigetelve van."

    Csak akkor, ha beépítették, és lakóterületnek használják. Ha nem építik be, akkor a födémet szigetelik, mert úgy gazdaságos. A padlás alapterülete jóval kisebb, mint a tetőszerkezet borításáé, kevesebb szigetelőanyag is elég.

    "Ellenben egy napra kitett napelem hatso oldala nagyon is forro tud lenni."

    Kizárólag nyáron, és akkor is csak tűző napfényben. Egyébként a napelem alsó elektródáját és hordozóelemét adó rozsdamentes acéllemez hőpajzsként működik. Visszaveri a hőt a napelem felé.

    Sokkal jobban működik a napkollektor, ha a közvetlen napsugárzást fogjuk fel vele. A Sörkollektor oldalon többen is írják, hogy a levegős kollektoruk még télen is ad meleg levegőt a fűtéshez. Viszont nekik eszükbe sem jut letakarni a napkollektorukat.
  • teddybear #32
    Szerintem meg te nem bírod felfogni, hogy ha akár a napkollektort, akár a napelemet árnyékba teszed, nem fog működni. Egyszerűen azért, mert a napfényt alakítják át más energiafajtákra. A napelem elektromos árammá, a napkollektor meg hővé, aminek vagy meleg levegő, vagy meleg víz a hordozóközege.
    Ha nem kapnak napfényt, nincs amit átalakítsanak. Elemi logika.

    Ami pedig az általad igen zavarosan bizonygatott működési elvű hatásfoknövelő előtétet illeti, az több sebtől is vérzik.

    Egyrészt: Ha egy rendszer több komponensből áll, akkor az erdő hatásfok az egyes komponensek hatásfokának szorzata lesz. Azaz ha az egyik 38%-os, a másik 28%-os, akkor az eredőjük 10.64%. Alapfokú matematika. Ahhoz, hogy a rendszer végső hatásfoka jobb legyen mint 28% a megadott előtéthatásfoknál, a napelem hatásfokának legalább 75%-nak kell lennie. De ilyen hatásfokú napelemnek minek az előtét?

    Másrészt: ha egy 700 Celsius fokon működő előtétet teszel egy napelemre, az nem fog jobb hatásfokkal működni. Sehogyan sem fog, ugyanis ekkora hőség elolvasztja az ónból(ónötvözetből) készült felső elektródákat, illetve tönkre teszi a szilíciumkristályokat. (nem olvad meg, de átrendeződik a kristályszerkezet) Az sem segít, ha nem ér hozzá, és vákuum van közöttük, mert a hősugárzás előbb-utóbb fel fogja melegíteni.

    Aztán: Az általad emlegetett fényhullámhossznál mekkora a napelem hatásfoka? mindenképp kisebb, mint az egész spektrumnál mért 28%, mert az általad vélt hullámhossznál leadott teljesítményhez még hozzájön az alatta és felette lévő tartományból kinyert teljesítmény.
  • djw #31
    "a világ megújuló energia hiányát." - a hiány újul meg (vagy az állandó?) vagy az energia? :)
  • Szefmester #30
    "A padlas tobbe-kevesbe szigetelve van. Ez azert van, hogy nyaron ne legyen tul meleg, telen ne legyen tul hideg a hazban. Ellenben egy napra kitett napelem hatso oldala nagyon is forro tud lenni. Ezt a hulladekhot lehet kollektorral osszegyujteni. Nem ket fuggetlen rendszer van egymas alatt, hanem a napkollektor a napelemet hasznalja elolapnak, tehat a viz a napelem also 'hutobordajaban' megy. Idealis esetben gyarilag ossze is lehetne epiteni oket. Persze ez a langyos viz nem olyan jo mint az igazan forro, de mivel kvazi ingyen van ezert jol johet."

    Ez önmagában nem tűnik nekem baromságnak, mert mintha a napelem hatékonysága csökkenne ahogy melegszenek, így még jót is tesz a hűtőfolyadék. De azt a minimális hőt nehezen lehetne hasznosítani, valamint nem ártana keringetni is. A keringetés pedig lehet több energiába kerülne mint amit kapnánk hasznosításkor. Ki kellene próbálni kicsiben akár és megnézni mit produkál a rendszer.
  • kvp #29
    "Mit nem lehet érteni azon, hogy a napelem leárnyékolja a napkollektort? Mert ha árnyékban is működne akkor senki sem lyukasztaná ki a hibátlan tetőt, hogy fölé szereljék a napkollektort, mert a padláson is működne."

    A padlas tobbe-kevesbe szigetelve van. Ez azert van, hogy nyaron ne legyen tul meleg, telen ne legyen tul hideg a hazban. Ellenben egy napra kitett napelem hatso oldala nagyon is forro tud lenni. Ezt a hulladekhot lehet kollektorral osszegyujteni. Nem ket fuggetlen rendszer van egymas alatt, hanem a napkollektor a napelemet hasznalja elolapnak, tehat a viz a napelem also 'hutobordajaban' megy. Idealis esetben gyarilag ossze is lehetne epiteni oket. Persze ez a langyos viz nem olyan jo mint az igazan forro, de mivel kvazi ingyen van ezert jol johet.

    "Ami pedig ezt a vackot illeti, drága, és olyan magas hőmérsékleten működik, ami csak a paksi erőmű primerkörében uralkodik. Viszont ha ilyen hatásfokkal tudja átalakítani az energiát árammá, akkor már rég kidobták volna a legtöbb erőmű egész gépészetét. Egy százalék hatásfok-növekedés esetén már megéri az azonnali átépítést."

    Ha paksi rendszerben is infravoros sugarzas formajaban jonne az energia akkor hasznalhato lenne. Mondjuk egy fuzios reaktorban, ahol szeles spektrumu infra es lathato feny a reakcio eredmenye, akar hasznalhato is lenne energiakonverterkent. Ott meg a viszonylag draga eloallitas is megbocsathato, mivel kis feluleten nagy energiasuruseg erheto el.
  • Doktor Kotász #28
    "Bocs, de ha egymásra teszed a napkollektort és a napelemet valamelyik nem fog működni. Ha a napkollektor van felül, akkor a napelem árnyékban szarik áramot adni. Ha a napelem, akkor a kollektor nem melegszik fel igazán.

    Persze még ott az átlátszó napelem is, de annak 2% körüli a hatásfoka, és az is árnyékol, ha kevésbé is. Nem túl gazdaságos."

    Na várjál, szerintem nem érted.

    Ha valami felmelegszik, és vákuumban van, és nem ér hozzá semmi, akkor a hőt fénykibocsátással tudja csak leadni. Tehát nincs levegő, ami hozzáérne, ami hűthetné. Mit csinál ilyenkor? Fényt bocsát ki. A vas is vörösen ízzik, ha nagyon meleg. Tehát energiát sugároz ki fotonok formájában. Mivel a szemünk csak egy szűk spektrumot lát, ezért nem látjuk fényként mondjuk az 50 celsius sugárzását. A hőkamera az látja.

    Ez a wolfram lemez teljesen eltakarja a napot a szilicium napelemtől.

    De olyan a felszínének a mintázata, hogy az alacsonyabb hőmérsékletnek megfelelő hosszabb hullámhosszú fotonokat nem tudja kibocsátani, mint a nem jut eszembe milyen kalitka, ami a rádióhullámokat árnyékolja. Faraday-kalitka...

    Mert a felszínének olyan a mintázata, hogy az alacsony hőmérséklet termikus sugárzását árnyékolja.

    Mi történik ilyenkor?
    Vákuumban, ahol fizikai közeg nem érintkezik a felszínével, nem tudja kisugározni a hőt. Szóval csak melegszik, melegszik, és felmelegszik 700 fokra. Na de a 700 foknak megfelelő hullámhosszon a hátoldala már tud sugározni.

    És ez bombázza egy szűk spektrumban azt a szilícium napelemet, ami amúgy azért alacsony hatásfokú, mert csak egy szűk spektrumban képes átalakítani a fényt árammá. És ez benne a zseniális. A nap széles spektrumát elnyelki egy lemezzel, ami egy szűk spektrumban adja le ugyanazt az energiát az igazi napelemnek.