SG.hu

A brit hadsereg lézerfegyverekkel lövi le az égről a drónokat

A brit hadsereg először semmisített meg sikeresen repülő drónokat egy páncélozott járműre szerelt nagyenergiájú lézerrel. Ha a technológiát tökéletesítik, hatékony ellenintézkedést képezhet a dróntámadások ellen.

A brit védelmi minisztérium (Ministry of Defence, MoD) bejelentette, hogy a 16-os Királyi Tüzérség katonái a Wales közepén található Radnor Range-en teszteket végeztek repülő - bár a szóhasználat szerint inkább lebegő - célpontok ellen. Ez a legújabb fejlesztés azt követően történt, hogy az év elején a brit hadsereg harcjárművéből először lőttek lézerfegyverrel a Védelmi, Tudományos és Technológiai laboratórium (DSTL) által üzemeltetett Porton Down-i lőtéren. Ekkor a 15 kilowattos infravörös lézerről kiderült, hogy 1 km-nél nagyobb távolságból is képes semlegesíteni a célpontokat. Mindkét teszt során a fegyvert egy Wolfhoundra, egy hatkerekű páncélozott teherautóra szerelték, amelyet a hadsereg a taktikai támogató járművek (TSV) csoportjának részeként üzemeltet.

A kísérletekben részt vevő védelmi vállalkozó Raytheon szerint ez volt a hadügyminisztérium nagyenergiájú lézeres lézerfegyver (HELWS) demonstrációs programjának (LDEW - Laser Directed Energy Weapon) legújabb szakasza, és a katonák sikeresen követtek és semlegesítettek mozgó légi célpontokat. Oroszország Ukrajna elleni háborúja megmutatta, hogy a harckocsik sebezhetőek a drónok támadásával szemben, és a fegyveres erők világszerte sietve fejlesztik ki az ellenintézkedéseket. Az olyan energiafegyvereket, mint a lézerek, ésszerű megoldásnak tekintik, mivel ezek addig képesek tüzelni, amíg elegendő energia áll rendelkezésre, míg a csöves fegyvereknél és rakétáknál hamar elfogy a puffogtatnivaló.


"Ez még mindig egy feltörekvő technológia, de a világ megváltozott, egyre több drónt látunk a harctéren. Ez költséghatékonyabb megoldást igényel a csapataink védelmére” - mondta Stephen Waller, a Védelmi Minisztérium védelmi felszerelésekkel és támogatással foglalkozó ügynökségének (DE&S) irányított energiafegyverekkel foglalkozó csoportvezetője. „A mozgó drónok követésére és megsemmisítésére való képességünk nagyobb műveleti előnyt biztosít az Egyesült Királyság csapatainak, és ezek a sikeres kísérletek bebizonyították, hogy jó úton haladunk ennek elérése felé” - tette hozzá.

De az még sokáig tart, hogy lézerrel felszerelt harcjárművek jelenjenek meg szolgálatban a brit hadseregnél: egy szóvivő elmondta, hogy ez csak egy képességdemonstráció, amelynek célja, hogy megértesse a lézertechnológiát és azt, hogy hogyan lehet azt bevethető képességként megvalósítani. A hadügyminisztérium azonban közleményében azt mondta, hogy „figyelembe veszik a projekt tanulságait, és értékelik a szükséges lépéseket a lézeres irányított energiafegyverek kifejlesztéséhez, hogy a jövőben a brit hadsereg frontvonalban használhassa azokat”.

A szárazföldi hadsereg nem az egyetlen része az Egyesült Királyság haderejének, amely megpróbál lézerfegyvereket alkalmazni. A Királyi Haditengerészet saját DragonFire programja célja, hogy a 2030-as évek elején a készülő Type 26 fregattokra lézert telepítsenek ki az olyan fenyegetésekkel szembeni védelem érdekében, mint a drónok. A Királyi Légierő szintén tesztelt egy lézeres önvédelmi rendszert azzal a szándékkal, hogy olyan repülőgépekre szerelje fel, mint az A400M Atlas szállító repülőgép, és szó volt arról is, hogy a jövőbeli Tempest vadászgépet is lézerrel szerelik fel. Mindezek a projektek a védelmi minisztérium DSTL-jének hatáskörébe tartoznak, amely a jelek szerint igen elfoglalt szervezet.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
Nem érkezett még hozzászólás. Legyél Te az első!