4498
  • Ironman2
    #355
    Pedig túl drága a játék minőségéhez képest,kb feleannyiért kéne árulni.Karácsonyra ennek a felébe se fog már kerülni steamen
  • DarkHorSe
    #354
    Mindenhez hozza lehet jutni, megis jarnak az emberek moziba es vesznek jatekokat, programokat is. Szerintem alapvetoen a minoseg donti el, hogy adnak-e erte penzt vagy sem.
  • DonnieBrasco
    #353
    Hogy lennének helytállóak a tévedéseid?
    Első kézből való információ, hogy játékprogram egyenlő az üzleti szoftverrel?
    Nem írtam, hogy hülye vagy, de hogy hülyeségeket írsz, azt mindenki látja.

    Viszlát, jól szórakoztunk (én biztosan) :)

    (Amúgy én pedig az MS EEU kereskedelmi igazgatója vagyok, és állítólag a neten mindig mindenki igazat ír magáról) :D

    DB
    Utoljára szerkesztette: DonnieBrasco, 2016.03.31. 10:18:19
  • Morinad
    #352
    Nem BSA-s vagyok és nem is hülye (ahogy te állítod). Digitális tartalmakat fejlesztő cégeket vezetek és ilyen cégek elindulását, vagy talpra állását segítem. (kb. 20 éve csinállom ezt)

    Ebből adódóan azt gondolom, hogy az állításaim helytállóak. Az információim első kézből valók.

    Egy ország törvénye sem különbözteti meg az "üzleti" és a "nem üzleti" szoftvert.

    Tekintve, hogy ez nem vita, hanem valami "magyaros" virtussá vált, én itt elköszönök még egyszer.
  • DonnieBrasco
    #351
    Szokásos szalmabáb-hazugság.
    A vita arról szól, hogy a túlárazott, bizonytalan minőségű valamiért nem érdemes, nem szabad fizetni.
    A jó minőségű szoftverért pedig nagyon is kell.
    Max az a kérdés, hogy mennyit, és hogy mikor/milyen formában.

    A csak warezoló, semmiért nem fizető kommentelő csak a te agyadban, meg a kényszerképzeteidben létezik, és próbálod most éppen ide író emberekre ráhúzni, hogy a demagóg (fél)hazugságaidat és tényszerű tévedéseidet puffogtathasd valahogyan.

    DB
    Utoljára szerkesztette: DonnieBrasco, 2016.03.31. 10:15:41
  • Morinad
    #350
    Nem azért nem fizetnek, mert nem jó, hanem mert ingyen is hozzá tud jutni (warez). Erről szól az egész vita.
  • Morinad
    #349
    "Hagyjuk szerintem, tényleg a legalja, amiket idehánysz."

    Komolyan a személyeskedés az egyetlen, amihez értesz? Sajnálom. Szevasz.
  • DonnieBrasco
    #348
    Ja és a legszebb: "Tegyük fel, hogy egy játékért senki nem fizet, mert mindenki úgy gondolkodik, mint te".

    Hogy gondolkodom, lángelme? Csak 5x írtam le, hogy miként szoktam, szeretem beszerezni legálisan a játékaimat (kickstarter, gog, stb.)

    Értő olvasás? Odafigyelés? Alapfogalmak?
    Hagyjuk szerintem, tényleg a legalja, amiket idehánysz.

    DB
  • DarkHorSe
    #347
    Igen ez rendben van, ha nincs olyan jo az a termek hogy az emberek fizessenek erte akkor nyugodtan csodbe mehet az a gyarto.
  • DonnieBrasco
    #346
    "Ez a mi szegény országunk nem számít a piacon és nem is fog emiatt megváltozni a kereskedelem."

    Visszavonom, siralmasan demagóg vagy, és ráadásul semmit nem fogsz abból, amit írunk.
    Vagy tényleg nem érted (ez esetben mindegy), vagy ilyen BSA-féle parasztfélemlítő inkvizítor.
    Előbbit gyanítom, mert utóbbi nagyon bénán megy...
    Na segítek: a világon mindenhol átalakulás van már MOST, ahol a te fajtád (jogász/marketinges/PR-os féle) szépen ki fog hullani, mert kezd kialakulni a fejlesztő és vásárló közötti *közvetlen* kapcsolat. Fájni fog, mert mehetsz dolgozni ezután valami valós munkára :)
    Coki, de ez az irány. Lásd még kertévék és netes tékák/műsorszolgáltatók, vagy taxi/Uber. Ott is nagy ám a sírás/rívás, biztos olvastál róla a nyomtatott sajtódban :)

    Ha már úgyis voltál tárgyalásokon, utólag hadd segítsek pár fogalommal:
    Üzleti szoftver: értéket állítok elő vele. Bevételem lesz abból, amit készítek velük/belőlük.
    Játékprogram: szórakozásra használom. Nincs belőle semmilyen anyagi bevételem.

    Még ez sem megy? Meg az, hogy ha kiadsz egy lakás/autót, akkor azt egy időben másnak nem tudod kiadni?
    Asszem az időnket pazaroljuk, hogy megpróbáljuk a világ mostani állását kicsit megvilágítani neked :)

    De ha gondolod, másold be még ide 612x, hogy a másolás lopás, hátha hirtelen megváltozik a törvény is :P

    DB
    Utoljára szerkesztette: DonnieBrasco, 2016.03.31. 10:06:38
  • Morinad
    #345
    Fel tudom fogni, de ettől még nincs igazad. Az, hogy szerinted nem lopás, az még nem jelenti, hogy nem az.

    Tegyük fel, hogy egy játékért senki nem fizet, mert mindenki úgy gondolkodik, mint te. A cég csődbe megy, az alkalmazottak elveszítik a munkájukat és több ezer család pénz nélkül marad. (nem beszélve a befektető cég mögött álló magánszemélyekről, akik elbukják a megtakarításaikat)

    Akkor ez rendben van, csak mert ez digitális tartalom?
  • Morinad
    #344
    Honnan jövök szerinted? :) Csak a tipp érdekelne, hogy aztán lássuk mekkorát tévedtél.

    Én nem látok különbséget az üzleti és a játékszoftverek között. (kivéve az árukat)
  • DonnieBrasco
    #343
    Képtelen felfogni a fizikai és a digitális világ közti különbséget.
  • Morinad
    #342
    Nos, látom nem sokat értesz az üzlethez. ha a sok "léhűtő" nem lenne, nem is lenne több játék.

    Az meg, hogy demagógnak nevezel nem okos. Én olyasmiket írok le, ami a hatályos törvényekből következik. Ez nem demagógia, hanem információ.

    Az, hogy mi neked az ideális és az, hogy mi működik a piacon, az nem azonos. A világ egy jelentős részén az embereknek nem probléma megvenni egy 50 EUR-s játékot. Nem problémáznak ezen, csak megveszik és kész. Ez a mi szegény országunk nem számít a piacon és nem is fog emiatt megváltozni a kereskedelem.

    A saját játékos tapasztalatom az, hogy minden játékról elképesztő információmennyiség áll rendelkezésre. Ennek ellenére inkább egyszerűen kipróbálom a játékokat (amelyek tetszenek persze a leírás alapján). Ha nem tetszik, nem játszom vele tovább.
  • DonnieBrasco
    #341
    Büntetőügyben mindenki azt mond, amit akar, jó sok szabály ráhúzható sok mindenre, legyen az bármilyen távol a realitástól és az etikától is akár.
    A józan ész pedig azt mondja: ha letöltök valamit, egyszer használom (de kiderül, hogy használhatatlan, szar), akkor egy normális, nem bíróságos világban nemhogy büntit nem kapok, de a készítőt veszik elő azokkal szemben, akik viszont fizettek érte, és szívnak, mert nekik is szar. Sokkal korrektebb a 3-10 napos free trial, és utána megveszem, ha akarom: a fordított (előbb vedd meg, aztán refund ha nem OK) is megoldás, csak kevésbé fair, főleg ha le kell vásárolnod. Szerintem ez a magyar törvények szerint nem is OK, mellesleg!
    Azért csak kibújt a szög a zsákból, hogy honnan jössz... Nem volt érdemes a példáiddal egy kifejezetten játékokról szóló fórumban erősködni, mert baromira nem lehet összehasonlítani az üzleti szoftverekkel, és ezt Te is tudod nagyon jól.
    A játékok másolását soha nem is fogják büntetni, de ha minden jól megy, és az előző kommentemben leírtak felé indulnak el a dolgot (megelőlegezett bizalom a fejlesztők felé, szabad kéz a fejlesztőknek, harmónia stb.), akkor nem is lesz rá szükség.

    DB
  • DarkHorSe
    #340
    Mi koze van a digitalis javaknak az autoberleshez, meg berelt lakasokhoz.

    ?????????????
  • Morinad
    #339
    A kiesett bevételről:

    A magam részéről eddig elég sok ilyen eljárásban vettem részt, ahol illegális szoftverhasználókat pereltek be vagy vontak eljárás alá. Láttam ilyen eljárás nálunk és külföldön is. Általában soha nem okozott még gondot a kiesett bevételek bizonyítása, mert a szoftvernek ára van. Amint egyszer is használja valaki, azonnal igényt tarthat a tulajdonos a szoftver ellenértékére. Meg is kapja mindig.

    A későbbi jogi eljárást meg az határozza meg, hogy mennyire könnyen kapja meg. Általában ha egyből fizet, akkor nem indul btk-s eljárás, egyébként meg igen. Olyankor a cég ügyvezetője, vagy a felelős technológiai vezető kap általában felfüggesztett büntetést vagy pénzbüntetést.
  • DonnieBrasco
    #338
    Ez már kicsit kevésbé demagóg, alakul ez.
    "A szoftver a fejlesztőé. Minden jog." - most ez a nem igaz, legalábbis a kiindulási témánál nem.
    Ha így lenne, és én minden pénzt direktben a fejlesztőnek utalnék, az teljesen elfogadható lenne, hiszen az ár is elfogadható lenne egyből.

    A klasszikus, médiacirkuszos nagy átverős dolgoknál (gagyi játék nagy körítéssel) vannak a gondok, ahol a bazi drága árban gyakorlatilag a reklámokat fizeted meg, és (a fejlesztést többnyire csak hátráltató és rossz irányba elvivő) ostoba kiadókat. Ezek miatt olyan rohadt drágák az ún. "AAA" játékok kiadáskor.

    Ez ellen lehet és érdemes is tenni, a legegyszerűbb nem megvenni (warezben megnézni vagy sem az tök mindegy, semmit nem befolyásol hiszen nem veszed meg amúgy sem, ezzel kezdtük a tételt), majd aztán amikor kiderült milyen (infó másoktól vagy warez), utána ha tényleg jó, megvehetjük később, reális áron.
    Ez még mindig nagyon NEM ideális, mert még mindig tömöd a kiadót, marketingest és egyéb léhűtőt, úgyhogy megint csak oda tudok visszatérni, hogy kickstarter és társai a jövő. Remélhetőleg.

    DB
  • Morinad
    #337
    Mindenki arról az oldalról nézi, hogy ő lop és az nem lopás. (a másolás valóban nem btk-s, de a másolat használata igen,. sőt a másolás birtoklása, ha nincs nálad az eredeti) (ennek ellenére ezzel én nem foglalkoznék, mert a törvény és az erkölcs nem azonos kategória)

    Arra a kérdésemre, hogy a saját munkád eredményét megosztanád-e ingyen, senki nem válaszolt. Arra sem, ki mennyit fektetne be ilyen környezetben.

    Amikor egy szoftvert elkezdenek fejleszteni, akkor azért csinálják, mert vevőkre számítanak. A szoftver a fejlesztőé. Minden jog. A használat, a megosztás, a másolás, rendelkezés a megsemmisítés, értékesítés joga. Ezt a jogát (eredeti jog) osztja meg ingyen vagy pénzért a későbbiekben. Ha ezt nem teszi, akkor senkinek semmi köze hozzá.
    Amikor te nem vevő vagy, hanem "önkényes ingyenes használó", akkor elveszed a fejlesztőtől a bevételt, amiért dolgozott, és felrúgod a jogát ahhoz, hogy rendelkezzen arról, ami a sajátja. Hívd ezt, ahogy akarod. Én úgy hívom, lopás.

    Amikor valaki egy szoftvert megvesz, akkor a használat jogáért fizet. Olyan ez, mint amikor autót bérelsz. Lehet, hogy az autóbérlésért sem kéne fizetni ezen túl? Meg a bérelt lakásokért sem?
    Utoljára szerkesztette: Morinad, 2016.03.31. 09:48:05
  • DonnieBrasco
    #336
    Lehet komikusan is felfogni, ettől még szimplán tények, amit leírtam.
    Mondom, át akartam fogalmazni az ellenkező irányú, szalmabáb-sarkítások miatt (a te kommented még hagyján), csak kifutottam a szerkesztési időből.

    Tények még egyszer.
    1. Az (ellenszolgáltatás nélküli) másolás NEM lopás. Aki ezt leírja, az hazudik/csúsztat/propagandát terjeszt vagy szívott be kontroll nélkül.
    2. Az (ellenszolgáltatás nélküli) másolás etikai, és bizonyos esetekben (belőle fakadó haszonszerzés) jogi szempontokból sem megengedett.

    Jönnek ezzel a "kiesett bevétel" c. baromsággal még a fentiek ködösítésél, de azt a fogalmat a mai napig nem sikerült senkinek bebizonyítani, sőt a legtöbb erre irányuló tanulmány azt mutatta ki, hogy aki játékokat másol, az akkor sem venné meg a boltit (bolti áron), ha lehetetlen lenne feltörni.
    Sokkal érdekesebb lenne egy olyan tanulmány, ami azt mutatná meg, melyik az az árszint, ahol már megvenné az amúgy letöltögetős ember is.
    Bár ha belegondolunk, akkor pl. a gog.com éppen ezt a kísérletet végzi, ráadásul empirikus úton, és még jól is járnak vele :D

    DB
  • Lokker
    #335
    Jaj, nem kell ám mellre szívni. :) Ezért is egy CAD programmal "példálóztam" ami lássuk be kicsit más tészta mint egy játék. De azt beláthatod elég komikus hozzászólás volt a részedről. :)
    Utoljára szerkesztette: Lokker, 2016.03.31. 09:35:17
  • DonnieBrasco
    #334
    Na akkor fuss neki a BTK-nak. A szoftver másolás nem bűncselekmény (ha csak saját szórakozásra, és nem vagyonszerzésre/értékteremtésre végzik), a lopás igen.

    Szerkesztettem egy csomót az előző kommentemem, egy kicsit a BSA-huszároknak meg az egyéb álszent majmoknak, de kifutottam az időből... eh.
    Nincs rendben a warez, főleg anno mikor a másolt cuccokat is pénzért árulták, viszont azt már a törvényhozók is felismerték, amit egyes szarokat kiadó cégek nem: úgy is le lesz másolva, akármit csinál, szóval választhatnak: vagy jó játékot adnak ki reális áron, és garantáltan sokan megveszik, vagy megpróbálkoznak még pár átveréssel, és mehetnek a süllyesztőbe.

    Rengeteg legális játékom van, és közülük csak nagyon kevés teljes áron. Kiadáskor egyből megvettek közül volt, amit megbántam (Gothic 3 kiadáskori minőségével), de volt amit nem (pl. Oblivion collector's edition). Aztán az ember ahogy komolyodik, rájön hogy nem kell 5 éves mentalitással ráugrani mindenre ami (a fizetett média által polírozva) csillog-villog, hanem kis kivárással (akár 1-2 év, hova sietünk) úgyis kiderül, mi a gyémánt és mi az üvegcserép. Ekkor pedig szépen, normális áron meg lehet venni.

    A türelmetlen, de racionálisan gondolkodó embereknek pedig ott a Kickstarter, early access stb. Bár utóbbi szerintem pofátlanul túl van árazva, de a steam amúgy is a legalja, ezt már kifejtettük.

    Ingyen játszani egy játékkal pofátlanság, de ma már szinte mindegyikkel lehet megfizethető áron, csak ki kell/lehet várni.

    Ettől függetlenül a másolás NEM lopás, ez továbbra is tény, és az összemosásuk átlátszó, butácskák által nyomott marhaság :)

    DB
    Utoljára szerkesztette: DonnieBrasco, 2016.03.31. 09:13:13
  • Lokker
    #333
    Nyilván, csak jót nevettem mikor elolvastam a kolléga hozzászólását és egyből ez ugrott be. :D
  • DarkHorSe
    #332
    :DDD

    Ennyi erovel nagyon sok embert be lehetne perelni meg bortonbe zarni.
  • Lokker
    #331
    Mekkora érvelés lenne ez a bíróságon mikor a Graphisoft beperel, mert jogtanul használtam az egyik CAD programjukat. Arra alapozom a védelmet hogy "az eredeti ott marad" és megnyerem. :D
  • DonnieBrasco
    #330
    "A digitális javak ellopása ugyan olyan lopás, mint fizikai dolgok ellopása."

    Ez mottó-gyanús.
    Csak egy kérdés: ha ellopsz egy fizikai dolgot, akkor az eredeti ott marad?
    Ha letöltesz valamit fizetés nélkül, akkor az eredeti ott marad?

    Nem a warez támogatása a célom (sőt), csak simán felhívnám a figyelmed rá, mekkora hülyeséget szajkózol.

    DB
  • DarkHorSe
    #329
  • Morinad
    #328
    A játék nem étel. Enélkül is lehet élni. Ha a kiadók túl magasra teszik az árat, akkor majd megjelenik több fejlesztő és lenyomja azt. Ez a piacgazdaság lényege, hogy a kereslet-kínálat határozza meg az áruk értékét.

    Egyébként érdekelne, hogy tudjátok-e, hogy mennyi pénzbe kerül egy játék kifejlesztése? Az a pár millió USD (időnként meg pár száz millió) az nem az égből esik, hanem valaki kockáztatja. Elkölti, és a végén szeretné, a visszajönne.

    Ti, akik szerint ez nem lopás, mennyi pénzt, munkát lennétek hajlandóak kockáztatni úgy, hogy a végén az eredményt, amire a pénzt költöttétek el lehetne lopni?

    Pl. Hamarosan kijön egy új animációs film, a Finaly Fantasy sorozatból. Azon a filmen kb. 1000-1500 ember dolgozik már hónapok óta. És ez csak az elkészítés. A terjesztés, a marketing, a reklámok gyártása területén valószínűleg még többen.

    Aztán szerintetek az tök OK hogy a végén te meg ingyen megnézed, mert túl drága a mozijegy, de úgy érzitek, nektek jár, hogy láthassátok ezt a filmet.
  • DarkHorSe
    #327
    Nem hinnem hogy hulyitenem magamat, a digatalis dolgokat eddig is megosztottak az emberek egymassal(udvozollek az interneten meg a 21. szazadban), meg ezutan is meg fogjak. Lehet sirni, meg vadaskodni hogy lopas, meg mittudom en, attol nem fog megvaltozni semmi. Kezdodott ez kb, 2000ben, amikor elterjedtek az otthoni cd irok, es mindenki zenei cdt irt/masolt. Par evre ra a hires ameriaki zeneszek is elkezdtek sirni, hogy csokken a bevetel aztan idovel elfogadtak hogy bizony ez a dolog megvaltozott es ebbol nem lesz akkora beveteluk. Ugyan ez vonatkozik az osszes digitalis dologra amit kb az emberek eloallitanak.
    Utoljára szerkesztette: DarkHorSe, 2016.03.31. 08:29:17
  • Morinad
    #326
    Ezek szerint Porsche-t, Ferrari-t lopni ér, mert drága. Valamiért mondjuk Suzukiból lopnak a legtöbbet, pedig az a legolcsóbbak közé tartozik.

    Én nem moralizálni akarok. Aki lopni akarja a szoftvereket, tegye. Engem nem zavar. Csak ne mondjuk rá, hogy ez nem lopás.
  • Although
    #325
    Te jó ég ti aztán nem vagytok kispályások. HA VALAMI DRÁGA NEM VESZED MEG.
    Hülye logikátok alapján egy túlárazott nootbookot is el kellene lopni. Jeszus. Ti ezt tényleg elhiszitek amit írtok?
    Az van amit Morinad topictárs ír.
  • FartingSquirrel
    #324
    Van benne valami...
  • Ironman2
    #323
    Na ja! Jó hogy itt folytatjuk,nem akartam elcseszni a szép topikodat vele.DD Amúgy vicc az egészben hogy annak idején maga Chris Sawyer a Rollercoaster Tycoon,és Transport Tycoon atyja perelte az Atarit az RCT jogdíja miatt.Akkor az Atari is lopott?
  • Lokker
    #322
    vagy nem veszel játékot...
  • nyirog
    #321
    írták, hogy Kanadában 60 dollár :D igazából ha ne adj isten senki se fogja tudni feltörni a Denuvo-t (azért bízom benne, hogy nem így lesz, cs.rin.ru-n dolgoznak a srácok keményen), akkor itt nagyon elszaladna a ló kiadókkal és olyan rablás lenne a vásárlóktól, hogy az valami eszméletlen lenne - már így se nagyon adnak ki demót játékokhoz. A warez pont az a szükséges rossz, ami egyensúlyban tartja a mérleget és kényszeríti a kiadókat, hogy emberi áron adjanak minőségi produktumot, enélkül az ellensúly nélkül mindenki ki lenne szolgáltatva.
  • FartingSquirrel
    #320
    Bár nem ismerem a játékot, de ez tényleg kurva soknak tűnik. Viszont azt tudom, hogy az Atari nem ma kezdte.
    Azt is figyelembe kell venni egy-egy játék áránál, hogy egy adott termék ára befolyásolja azt, hogy az emberek hogy tekintenek rá. Minél drágább a termék, annál inkább sugallja azt az embernek, hogy a termék minőségi. (Jó, ez Magyarországon lehet, hogy nem igaz. :D )
    Ezért vannak márkák, mert az "minőségi". Jó, persze jó esetben egy márkás cucc tényleg minőségibb, mint a kínai, de alacsony árakkal nem lehetne valami márkás.
    Egy régóta fennálló cégnél pedig fontos az, hogy az embereknek azt sugallja, hogy minőségi; a cég régi, sok terméket adott már ki, nem ma kezdte, ezért ennek a tapasztalatnak (a minőségnek) az árát is meg kell fizetni.
  • FartingSquirrel
    #319
    Szerintem pont ez az általános ok. Nem mondom, hogy senki nem tudja, hogy ez lopást jelent, de az ember már gyerekként megszokja ezt a cselekedetet, így később sem fog gondot okozni - nem érez bűntudatot.
    Egy szélsőséges példa, de gondoljunk pl. egy afrikai militarista, önkényuralmi szervezetre, ahol a gyerekeket kiskoruktól arra tanítják, hogy hogy kell ölni. Egy olyan ember felnőttként is ugyan úgy képes lesz ölni, hiába mondják meg neki, hogy az csúnya dolog.
    Ha gyerekként egy adott értékrend szerint nevelkedsz, akkor valószínűleg egész életedben aszerint fogsz élni.
  • Ironman2
    #318
    Itt van pl a Rollercoaster Tycoon Wolrd esete,most oldották fel 1 órája steamen,és adják 45 euróért az early accest.Ekkora pofátlanságot az Atari-tól még nem láttam.Még az Electronic Arts-ot is übereli.Persze hogy rá fél órára már meg is jelent a let9lthető változat,mivel nincs rajta védelem.Akkor ezt most hányan fogják megvenni??? Tizedannyian.Miért? MERT KIB.SZOTT DRÁGA!! Azért,és nem a warez miatt!
  • Morinad
    #317
    Ez részben néha igaz lehet. Biztos van, aki ilyen, de nem hinném, hogy ez az általános ok.
  • FartingSquirrel
    #316
    Tehát, manapság mondhatni különbség van a bolti lopás és a digitális javak lopása között. Egy bolti lopásért ugyan úgy "leköpnek" az emberek, mint régen, viszont ha valamit letöltesz, de akár ha még tovább is adod (pénzért), nem sokan fogják azt mondani, hogy milyen egy erkölcstelen bunkó vagy, vagy nem hívják rögtön a rendőröket. Torrentezni (illegálisan) szinte természetes, és ezért a digitális tartalmaknak valóban nincs értékük bizonyos emberek számára, mert még ő van felháborodva, ha a legújabb filmje még nincs fent nCore-on.