10049
Europa Universalis IV
  • gebali
    #9489
    Attól függ hogy early, mid vagy late game. Early-ben a moral bonusz szarrá veri a discipline-t, de mid game-től megfordul. Hasonóan, ötven évig kitörölheted az ágy combat ability-vel, de late-ben meg a cavalry-é nem ér semmit.
  • pretorius07
    #9488
    Szerintem poland-plc erősebb. Még talán prussiánál is. 5% morállal van nekik kevesebb,meg 10% infantryval,de mellette van 33% cav combat ability. A poroszok annyival jobb tán,hogy szinte garantált a 3 csillagos tábornok mellé.
    A franciák persze,ott az Elan,de azon kívül... Valamilyen combat ability,vagy damage recieve,damage taken kell mellé,hogy igazán ütős legyen. Szóval a franciákat nem tenném első 3-ba.
    A morált később is (persze mást is).
    Perzsia,nepál mindenképp.
  • cesar22
    #9487
    Ti melyik nemzeteket tartjátok a legerősebbnek ha kizárólag a military-t vesszük figyelembe?
    Nálam 1. Prussia, ez gondolom mindenkinél. Viszont 2. szerintem Perzsia, ideák, shia vallás, school-ok, brutál sereget lehet velük összehozni. 3. Francia, a tonnányi moráljukkal.
    +1 Nepal is azért eléggé ott van ideákban, lehet majd egyszer kipróbálom őket.
  • pretorius07
    #9486
    Na igen,de azért az igen furi,hogy a franciákat könnyebb leverni,mint a plc-t. Régen ők voltak a nagy falat. Most meg az otto-plc konkrétan kettévágja a térképet. Russia egyre ritkább,ming meg egy vicc,csak sok devje van.
    Magyarán ha az elején nem intézed el őket,akkor szenvedés.
  • gebali
    #9485
    Minél nagyobb seregek csapnak össze annál többet ér a fegyelmezettség és kevesebbet a morál. Lényegében a morál csak az kezdohelyzetet befolyásolja, utána a fegyelmezettség függvényében fogy a morál. 5% az elég jelentős eltérés.
  • cesar22
    #9484
    Nagyon felbasznak ezek a lengyelek. Megkíséreltem megverni őket egy háborúban. Rum, akiknek az ideái több mint optimálisak harcolni, presztízs maxon, army tradition kb 80, janicsárok, még egy military tech-el is előzöm őket, és szarrá vernek. 1.0-val van több morálom, neki van 5-el több disciple, oszt annyi. Siegeléssel is úgy csal ahogy nem szégyell, természetesen. Ott is hagytam a francba.
  • pretorius07
    #9483
    Hát akkor ez most nem jött be :)
  • cesar22
    #9482
    Direkt visszatöltöttem párszor hogy ne PLC esemény opciót dobja, erre....
  • cesar22
    #9481
    Nem nagyon tetszik ez charter company újítás. Jó ötletnek tűnt, de szerintem nem így kellene működnie. Először is brandenburgnak mégis mi a francért kell tartományt szereznie kelet afrikában? Na meg volt szerencsém éppen egy olyan jelenséghez, hogy épp megakartam venni Malitól egy tartományt, volt rá vagy 8k ducatom, de ez a zöld csík aminek át kellene mennie a felén hogy yes-t lehessen nyomni, még csak 1 centi se volt, még úgy se hogy teljesen kihúztam a csúszkát vagy 20k-ig, szóval hagytam a francba, aztán néhány hónap múlva hogy hogy nem, megvette ugyanazt a tartományt bremen. Akitől persze el sem tudom venni, mert ha megpróbálom belép ellenem az egész HRE, abszolút reális.
  • Kotomicuki
    #9480
    Hát a rendek hatalma miatt volt gyenge pl. a magyar királyság is, sz'al nem mondanám hülyeségnek a velük való "törődést", amíg olyan államformát nem tud felvenni az országod, ahol a hatalmukat jócskán visszanyesik.

    Az angolszász hülyeségek általánosítását viszont én is marhaságnak tartom, na AZT korlátozhatnák nemzetre, kolonizálandó földrészre.

    Off: a HoI4-ben, ha a Felvidék és Észak-Erdély a magyarok kezén marad, amikor a szovjetek megszállják, akkor nem maradhat Magyarország Rákosi vezetésével, nem, hanem észak balkáni uniónak kell híni, hogy rohadjanak meg!
    Na az ilyen orbitális hazugságokat viszont kitakaríthatnák a játékaikból!
  • pretorius07
    #9479
    Persze,akkor erős volt eddig is,ha kihasználtad,és ezután is az marad:)
    De ha mondjuk portugálokkal tolod,és nem akarsz nagyon belefolyni sem európába,sem afrikába,csak mondjuk maroccoig,akkor tök felesleges volt eddig is,és ezután is a humanist lesz a nyerő. Ez csak egy példa. Szóval vannak esetek,mikor nem kell téríteni sem,mert ott van a trade company,és a humanista által adott +25% religious unity bőven fedezi a nem téríthetőséget.
    vagy Sunni esetén eddig nem nagyon kellett téríteni,mert odaadtad a dhimminek,azt jól van. Ott is többet ért a humanista,ha nem akartál nagyon sokat terjeszkedni mondjuk keresztények,hinduk irányába. Ez nem nagyon fog változni ezzel:)
    De legalább lesz lehetőség one faith-re a későbbi peccsekben újra. Ahhoz úgyis kellett a religious eddig is.
  • Lysandus
    #9478
    Akkor még erősebb lesz a vallási idea csoport. Itt a deux vault CB eddig is baromi sokat számított, ugyanis 75 % AE-vel lehet területet hozni vele. Ilyet később csak az imperialismus CB tud. (A sima claimre kapott conqest CB-vel megkapja az ember a teljes AE-t.)
  • pretorius07
    #9477
    nahát akkor továbbra is vagy humanist vagy religiuos. Ha sokat akarsz hódítani,akkor vallási,ha inkább magasan építkezel,akkor humanist... Bár ugye a kettő együtt lenne erős,csak hát mellé még admin,és az már három group al egfontosabb pontból...de pozitívum,hogy legalább belátták,hogy túllőttek a célon,és nem a népharag e cél:)
  • cesar22
    #9476
    Az új patch-ben formable nation lesz a mongol birodalom is már végre. Ami elég durva achievmentnek tűnik. Florrynak valszeg első dolga lesz ezt very hardon megcsinálni. Eléggé várom.
  • gebali
    #9475
    1.27: Religious Ideas finisher allow for conversion in territories
  • gebali
    #9474
    Utánanéztem, elvileg október 1-én aktiválódik rendesen a Games oldal. Aztán ha mégsem, akkor majd lesz egy remek káosz belőle.
  • Xsillione #9473
    remek, mostmár nehezebben fogják ellopni azt az adatomat, hogy milyen pdx játékom van, kár, hogy ezt soha nem kívántam titkolni, ám az ilyen tökörészések jelentősen gátolják a régebbi verziók használhatóságát, arról nem beszélve, hogy a pdx forumhoz a játékaim fele nem megy át a steamről, így majd gondolom kódot sem kapok hozzá:)
  • gebali
    #9472
    Mi ez a baromság? És ezt egyszer kell megcsinálni? Mert én most egyszerre játszom kampányt két külön verzión... Ja, nekem a Games alatt nem jelenik meg a sima EUIV, hiába van összekötve a Steammel.
  • pretorius07
    #9471
    Azért ez is vicces:) fene sem akart regisztrálni oda,pláne nem ilyenekért. Pláne nemigen értrm,mi köze a korábbi verziókhoz a gdprnak?
    Régi verziók elérése a jövőben.
  • Lysandus
    #9470
    Azért van olyan hülyeség, amiből kihátrálnak. Ilyen például a rendek (estates). Mostantól (1.26) a nemesség és a papság nem kezd el hisztizni, ha nem elég tartományt ellenőriznek. Ergo nem kell nekik földet adni.

    A state meg territory rendszerrel meg az a baj, hogy Észak-Amerikából vették át. Az USÁ-ban és Kanadában volt az, hogy a meghódított területeket először "területnek" pl. North-West Territories hívták, aztán ahogy nőtt a lakosság előbb-utóbb állammá szervezték. Ez Európában nem így működött, mondjuk Németalföld vagy egyes részei hiába cseréltek gazdát, nem minősítette vissza senki territory-vá, mivel legutóbb talán az ókorban volt olyan állapotban, ami a játékban használt "terület" fogalomhoz áll közel.
    Utoljára szerkesztette: Lysandus, 2018.09.24. 16:06:54
  • cesar22
    #9469
    Egyébként én csökkenteném a hadseregeket is a játékban, mármint a force limitet általánosságban. Szerintem nem reális hogy az otto, vagy a ruszkik a strelskykkel ilyen több milliós hadseregekkel dolgoznak 1600-ban. Oké hogy very hard, de a nehézségi szint nem kéne hogy a történelmi hűség kárára menjen.
  • Kotomicuki
    #9468
    Amíg DLC-kben gondolkodnak és azok megléte, vagy nem megléte jelentősen befolyásolhatja a játékmenetet, vagy a játék belső kiegyensúlyozottságát, addig nem lehet megoldást találni az - ebből kifolyólag is - egyre szaporodó problémákra.
    A kiadó egész szemléletét kéne először megváltoztatni, hogy egységesebbé lehessen tenni a játékot, majd az ebből fakadó lehetőséggel élve újra kiegyensúlyozni a korábbi káosz okozta, túlzott egyenlőtlenségeket.

    A csaló M(un)I-re: ezzel tudják legkönnyebben megoldani a működő gépi ellenfeleket, mert ha nekik is be kellene tartani az ugyancsak szerteágazó szabályokat, akkor tényleg nem volna ellenfele a játék belső működését, szabályrendszerét jól ismerő játékosoknak - vagy, mint egy "jó" sakkprogramban: akár órákig, napokig lehetne várni a következő lépésre.
    Itt annyit kéne változtatni, ahogy azt előttem is leírták már, hogy bizony legyen maradandó nyoma 1-1 nagyobb háborúnak az M(un)I oldalán is és a nagyobb birodalmaknak legyen szétesési "ütemterve" is - vagy maga a birtokolt területekkel arányosan növekvő korrupció is önmagában "megbéníthatná" őket, amit egyre nehezebb lenne visszaszorítani és egy idő után a fennmaradásukért küzdenének leginkább.
  • Xsillione #9467
    A gond, hogy pont ebben az időben bizony ekkora méretű országok kóricéltak (mégha nem Európában voltak ekkorák, hanem a gyarmatokon, bár az Orosz meg pár másik bizony ekkora méretekkel bírt normálisan, nem gyarmatokon keresztül), hogyan éred el, hogy egyes helyeken lehessen hatalmas birodalom, máshol pedig nem?
    Érdemben persze a háború következményievle lehetne, a devestationig és a prosperityig nem volt semmi kár abból, ha egy tartományt feldúltak, és most sincs maradandó veszteség, csak legalább pár évig eltart egy nagyobb harc hatása. Nincs kihalt lakosság és főleg nem szaporodó lakosság (mint a III-ban és előtte volt, ahol egy nagyobb harcot a játék végéig lehet látni a kisebb lakosság miatt, és ha egy taartományt sohasem érintett a háború, az bizony sokkal előrébb járt mint az, amelyiket rendszeresen feldultak.
  • Malarki
    #9466
    Nem azt mondom hogy ne legyenek nagy és erős államok. Azt mondom hogy olyan ne legyen már hogy egész Európában van 7 ország, mert ez nevetséges. Az se baj hogy nehéz legyőzni őket. Az a baj hogy meg sem érzik a vereséget, bármilyen súlyos is.
    Az kellene szerintem hogy hozzanak be egy normális admin efficiency értéket. Minél nagyobb a birodalmad, minél több területed van annál nagyobb negatív hatást kapnál belőle. Ezt még növelné mondjuk a nem core területek, a nem state területek, a más vallású és kultúrájú területek meg ilyenek. Így jobban megérné nem közvetlenül bekebelezni fél kontinenseket, hanem vazallusokat és szövetségeseket tartani.
  • pretorius07
    #9465
    na a late game szép lenne,ha nem lennének nagyobb államok... 1600 környékére már te is akkora vagy,hogy szinte esélytelen,hogy megtámadjanak,csak ha nagyon pofátlanul terjeszkedsz.
    ha meg nem lennének ilyen nehezebben legyűrhetőek,akkor meg tényleg 1650 után lehetne abbahagyni.
    Abban a formában,ahogy cesar mondja,mindjárt jobb lenne,mert akkor te sem lehetnél már akkora,és akkor te is kapnád a negatív eventeket.
    Amivel inkább kellene valamit csinálni,az a vazallusok. Ebben a formában használhatatlanok,és idegesítőek. Mikor én vagyok egy 3000+ developementes nemzet,és van két 300- deves vazallom,és kapják a relative streght,és a 287 dev elapján a minimum -80-as liberty desire-t. Épphogy 50 alatt tudod tartani,folyamatos presztízsbe kerülnek. Két szaros vazall,akik még a saját deved hatodát sem teszik ki.
    És pláne az új mssinary rendszerrel,ahol vazallok kellenének minél többen.... (arról nem is beszélve,hogy támadni képtelenek,hiába adsz parancsot,hogy ezt csináld,azt foglald,csatlakozz a seregemhez,szarik rá.Bár ez az összes ai-ra vonatkozik)
    Na és ha ezt is rendbe teszik,akkor lehet értelme a ceasar által említett colonial-vazall-PU nagyhatalmaknak.
    Utoljára szerkesztette: pretorius07, 2018.09.22. 13:28:31
  • Lysandus
    #9464
    Persze, az összes patchcsel idáig csak rontottak a játékon. Szerencséjük, hogy az még így is annyira jó, hogy elbírja az összes belekontárkodásukat. :-)
  • Xsillione #9463
    "very hard funkciója ez, de számomra ez így játszhatatlan."

    Nos, szerencsére nem csak very hard fokozat van, ha az nem tetszik:)

    Nagy országok: nem annyira képtelenek, hanem nem akarnak változtatni, a létrejöttüket korlátozzák valamennyire, ám a sikeres ország széthullását nem akarják (mert mindenki WC-t akar), kár persze, ám sajnos semmi érdemi korlát nincs ezekre, pedig nem volna olyan lehetettlen, csak épp a CK-ban azokaz elemek, amik ezeket okozzák, a leginkább nem kedveltek, hiszen egybek a játékos teljes szabadságát is korlátozzák. Irányítás szempontjából minden ország világháló(+teleport)+totális diktatúra jelleget mutat, függetlenül a kortol és államformától.
  • cesar22
    #9462
    Ezzel egyetértek, hogy a late game-re nincsen semmilyen válaszuk, ami valahol érthető is, hiszen nehéz úgy írni valamire eseményeket, hogy konkrétan csak ötleteid vannak hogy mi az, hiszen addigra már annyi random eseményen, meg a játékos kontárkodásán ment keresztül, hogy lehetetlen megjósolni hogy mi lesz belőle. Mondjuk erre egy elég jó funkció lenne ez a viszonylag új age-ekre bontás.
    Amúgy szerintem az viszonylag reális lenne, hogy minél nagyobb egy birodalom annál több negatív eseményeket, meg különböző negatív modifiereket kapjon, mint a kisebbek. Mert most az van hogy minél nagyobb vagy annál erősebb, gazdagabb, legyőzhetetlenebb vagy. Azért ez nem volt mindig így.
    Lehetne persze különbséget tenni, hódítás és hódítás között is. Van a brit, spanyol, portugál típusú hódítás ami trade company-k, colonial nation-ök, na meg a personal unionok, vazalussok. Ezek lehetnének az úgymond fenntarthatóbb hódítások. Ellenben az otto, plc féle blobolással, amiket súlyos penaltykkal kéne büntetni. A ming amúgy nálam még egyszer sem esett szét, a mandate of heaven óta.
  • Malarki
    #9461
    Amúgy ez még mindig nem lenne baj szerintem, jó csaljon az MI, így is simán le lehet verni, legfeljebb idegesítőbb mint lennie kellene.
    A legnagyobb baj a játékkal (legalább is szerintem) a blobolás. Az 1700-as évek elejére létrejön az a 6-7 szuperhatalom akik kb elpusztíthatatlanok a végtelen manpower és pénz miatt. Jellemzően a franciák, osztrákok, angolok, törökök, oroszok szoktak ott lenni, esetleg Ming ha nem esik szét. Na ők azok akik uralják a világ felét, hiába vered meg őket 5 év múlva ugyan akkora hadseregük van. Sosem szakadnak szét, mint pl CK2-ben ahol hiába van a fél térképet uraló birodalmad, bármikor darabokra hullhat. Ez rohadtul monotonná és unalmassá teszi a végjátékot. És ezen képtelenek változtatni gyak, a megjelenés óta.
    Utoljára szerkesztette: Malarki, 2018.09.22. 11:59:29
  • cesar22
    #9460
    A háborúk viszonylag korai szakaszában, egy-két csata után, már elkezdni végtelenségig spamelni a zsoldosokat, amiknek nincs drillje. Az army professionalism, meg nem ad annyi siege ability-t, főleg nem 50%nál kevesebb esetében. Asszem max 20-at ad, ami szintén nem olyan sok. Az offenzív idea group ad 20-at, azt általában kiszoktam húzni, és semmi különbséget nem érzek.
  • pretorius07
    #9459
    Hát igen. Bár azért annyi szerencsénk van,hogy a tartalom nem hiányzik ennél a játéknál:) legalább.

    A siege témához még annyit,hogy az ainak azért is megy jobban,mert folyton drillelnek. Nekem sosincs idő rá,folyton háború,több fronton is. Az ai tized annyit sem próbál az egész idő alatt,mint mi játékosok 100 év alatt. Addig meg drilleznek folyton.
  • cesar22
    #9458
    Azért az szerintem nem feltétlen baj hogy egy stratégiai játék, ami egy valós történelmi eseményeken alapuló időszakot dolgoz fel, nem nagyon támogatja hogy bármely országgal, meghódítsd az elég bolygót, meg még az egészet át is térítsd egy vallásra, meg kultúrára, meg a többi hasonló aberáltságok. Csak röhögni tudok ezeken, akik ez miatt sírnak, mert hogy nem is lehetetlen, hanem nehezebb lett. lol.
  • Kotomicuki
    #9457
    Sajnos, nem csak ennél a játéknál figyelhető meg, hogy bármi másért - ez általában a profit szokott lenni - beáldozzák az élvezeti faktort a kiadók...
    Ezért sem olyan "tartalmasak" a mai játékok, hiába is volna szebb a grafikájuk, mint a régieknek.
    Ebben a játékban is bőven volna potenciál, csak nem a profithajhászást kellene kizárólagosan egyedülivé tenni a célok kitűzésénél - lásd a DLC-őrületet!
  • pretorius07
    #9456
    Na igen. Többek között ilyenkor lépek ki,és keresek pár napra valami más gémet. Nem egyszer van nálam is ez. Én 7-8 hónap alatt eljutok 21%-ra,aztán az ellenfél nekikezd egy siege-bek,és hamarabb behúzza az én fortom. Pedig sokszor belapcsolom a deffensive ethictet is. Csal mint az állat. A zone of conteollt rendszeresen kikerüli. Nekem meg mikromenedzselni kell,meg exploitozni,hogy pariba legyek.
    Szerintem kb sosem volt,hogy 14% körül meg lett volna a siegem,az ai rendszeresen megkapja. Még ha 50 mill pontért be is töröm a falakat,akkor sem. Bár akkor legalább érezhetően gyorsabb.

    Amit meg a vallásira írtál Lysandrus. Hát az admin idea eddig is kellett,ha sokat akart hódítani az ember,de most nem felértékelődött,hanem ezáltal nerfelve lett a játék,nem kicsit. Ha sok területet akarsz,vallási egység nélkül megette a fene. Ahhoz térízeni kell,ahhoz core kell,ahhoz admin kell. A végén nem lesz annyi területed,vagy folyton lázadókkal kell pöcsölni. Ergo nem lehet hódítani.

    Amúgy a paradoxnak egyértelmű a célja minden egyes peccsel. A wc-ket akarják nagyon nehézzé/lehetetlenné tenni. Ezzel nem is lenne baj. De minden újítással a szórakozni vágyást is aláássák. Nem mindenki akar wc-t csinálni,csak élvezni,chillelni. De az így egyre nehezebb.
  • Malarki
    #9455
    Vannak ilyen "segítségek" az MI-nek amiket sehol se írnak le, de rá lehet jönni. Pl. gyorsabban ostromol, a kölcsönök hipp-hopp eltűnnek, háború utána a kimerültség automatikusan nullázóik, AE-t gyakorlatilag nem kap meg hasonlók.
  • cesar22
    #9454
    Jó lenne tudni hogy pontosan milyen esetekben. Azt tudom hogy az adóssággal rendszeresen, mikor 2-3 k adósság egyik napról a másikra eltűnik, de hogy a siege sebességével is, azt nem tudtam. Régen emlékszem hogy borzasztó béna volt a gép, félbe hagyta a siege-et hogy aztán 1 nap múlva visszaálljon rá, és ezzel resetelje a progresst, és ezt többször is egymás után. Remélem ezt nem úgy próbálták orvosolni, hogy a gép minden siegelnél jóval nagyobb progressről indul. Mert amikor a very hard funkciónál írja hogy milyen előnyöket kapnak az AI nemzetek, ott nincs siege ability, de még army tradition se.

    Egyébként most moszkával játszok, és a dánoknak 1500-ban van egy 4-6-5-4-es tábornokuk. Ez mi a búbánatos fittyfene? Mert a seregét azt leszarom, szétverem, nem probléma. De hogy aztán ilyen párezres zsoldos stackekkel rohangál, és ez a 4-es siege tábornok összevissza teleportál, és mindent bevesz 2 hónap alatt, ez röhej. Én nem is tudom hogy mikor kaptam utoljára 4-es siege tábornokot, szerintem amikor képes voltam még 1700 után is továbbjátszani, még akkor is kellett lőni 3-4-et mire adott egy ilyet, de azelőtt még 3-as siege-est is nagy ritkán ha kapok.
  • Tuvok #9453
    Meg könnyűn is.
  • Lysandus
    #9452
    A gép nehezebb fokozaton csal.
  • cesar22
    #9451
    Hihetetlenül felbasz hogy háromszor több időbe telik nekem lesiegelni egy erődöt mint az AI-nak. Nem tudom hogy ez direkt van-e így, vagy hogy a very hard funkciója ez, de számomra ez így játszhatatlan. Soha nem tudok nyerni az ellenfél ellen. Le kell darálni teljesen a seregét nullára, megszállni az összes tartományát, és utána elkezdeni siegelni. Különben az van hogy én 1 évig siegelek egy tartományt, ő ráül és 2 hónap alatt beveszi. Nekem 78-85 %-on is még status quo-zik, neki ahogy pozitívba kerül 14 de legkésőbb 21-nél már tuti bevette. Ellenfélnél még egyszer nem láttam hogy 60 fölé ment volna. Egyszer sem. Nemrég szemtanúja voltam, hogy negatívról bevette egy 1000+ garrisonos erődöt. Ez kurvára nem random, hanem csalás.
  • Lysandus
    #9450
    Meg lehet kerülni a territory szivatást. Egy state-t meg kell tartani talonban, utána ezt ellőni az egyik konvertálandó területre, majd ráküldeni a missziket. Amikor megtérítették az összes tartományt, visszaminősíteni a terrierré, és egy másikból csinálni state-et, amire megint rá lehet küldeni a missziket. És így tovább. Nyilván ez admin pontokba kerül, még jobban felértékelődött az admin idea group.

    És a vazallusok, PU junior partnerek is, mert ha tőlük integrált területeket state-esíti az ember, akkor külön már nem kell admin pontokat költeni erre. Illetve őket sem árt áttéríteni a saját hitünkre, mert akkor megoldják a konvertálás egy részét saját hatáskörben.

    Ki kell használni a trade companikat is, mert a kereskedelmi társasághoz tartozó tartományt ugyan nem lehet áttéríteni a 100 százalékos málusz miatt, de nem is számít bele a religious unitybe.

    Az is segít, ha van a közelben Center of Reformation (már ha vallást váltott az ember), mert azok a territorikat is konvertálják.