10049
Europa Universalis IV
  • cesar22
    #9529
    Flotta témában még annyit hozzátennék hogy a kereskedőktől tudsz kérni 5 hadihajót teljesen ingyen. Szerintem ez egy elég nagy pro a hadihajó mellett.
  • Lysandus
    #9528
    Én gályát nem szoktam csinálni, én is azok közé tartozom, akik szerint nem éri meg. Amíg nincs pénz big shipekre (gondolom ez lenne a hadihajó) inkább nem gyártok semmit. Vagy apránként legyártok belőlük egy flottát, ahogy pénzem, a tengerészeim száma engedi. De amíg nincsenek legalább 15-en, addig nem küldöm őket harcba, hanem egy biztonságos kikötőben tartom őket. Egy idő után persze lesznek gályáim, amiket foglalok. Ezeket külön flottába szervezem, és amint összegyűlik vagy 30-40 darab használom is őket beltengeren ellenségre vagy fosztogatókra vadászni.

    Ligth shipeket (gondolom ez lenne a kereskedelmi hajó, bár valójában ezek is hadihajók - karavel, illetve később a fregattok) is használok, sőt idővel nagyon sokat, velük töltöm ki a forcelimitet, ha már van egy vagy több erős bigshipből álló flottám és megfelelő számú szállítóm. Ezek mindig a tengeren vannak, protect trade missionnal, mert így termelnek pénzt. Nyilván beltengeren ezek nem ideálisak a gályák ellen, van amikor jobb őket háború idején a kikötőbe parancsolni.

    Magyarul: én is azok közé tartozom, akik egyáltalán nem gyártanak gályát.
  • gebali
    #9527
    Viszont:
    "Ami konkrétan érdekelne hogy megéri-e gályákat gyártani a Földközi-tengerre, vagy inkább nyomassam ott is a hadihajókat?"
    Szóval nem az a kérdés hogy egyáltalán használjon-e hadihajókat, hanem hogy a meglévő hadihajós flottája mellé még több hadihajót nyomasson kifejezetten a Földközi-tengerre, vagy pedig oda inkább a gályákat részesítse előnybe. Valószínűleg már van egy tekintélyes flottája az Újvilág körül, szóval ha a gálya ugyanolyan jó beltengeren, akkor jobban megérheti azt gyártani oda.
  • pretorius07
    #9526
    A kérdező egy spanyol kolonizálós kampányról kérdezte,mit vegyen,arra egyértelmű a hadihajó. ha a spanyolokkal nem telik rá,akkor ne is vegyen semmit se:)
    nyílván van olyan nemzet,akikkel nem fogsz tudni finanszírozni az elején,de a spanyolokkal csak-csak...
  • gebali
    #9525
    Jaunpur kb. easy mode. Én most Mewar-ral tolom a videósorozatot, és van benne azért kihívás, eléggé össze tudnak ellened fogni a környező országok. Saját küldetések (bár gagyik) és két achievement. Amiért még érdekes, hogy kifejezetten figyelni kell a terjeszkedés irányára mert közel van a hindu-muszlim határ, illetve a kulturális elválasztóvonal is. Maga az ország hindu, ami szintén érdekes, ha még nem próbáltad.
    Utoljára szerkesztette: gebali, 2018.10.19. 12:34:40
  • cesar22
    #9524
    Van valakinek valami jó tippje egy indiai kampányhoz, a mughals kivéve? Nekem mindegyik olyan uncsinak tűnik, mert annyira monoton. Foglald el indiát, a különbség hogy keletről, nyugatról, délről, északról, középről. Valami izgalmas, és kihívást jelentőre vágyom. Jaunpuron gondolkodtam, de nincs nekik mission tree-jük, végülis csak a legtöbb developmentes nemzet indiában. Esetleg nepal?
  • cesar22
    #9523
    Nyilván ez attól is függ hogy melyik nemzettel, melyik nemzet ellen. Én pl a mamlukokkal biztos veszek 15 hadihajót és letudom vele a török flottát. Spanyolokkal portugálokkal szintén hasonló, mondjuk nekik nem nagyon vannak útban a törökök, late game-ben esetleg, de ott még már úgyis telik rá. De pl ha nem a törökök ellen, hanem mondjuk a dánok ellen megyek, pl a norvégokkal, a dánoknak rengeteg gályájuk van, lehetetlen matchelni a számokban, úgyhogy inkább kevesebb hadihajó, és mikrózás.
  • gebali
    #9522
    Hát ha te ki tudsz köhögni a játék elején 50 aranyat egyetlen hadihajóra...
  • pretorius07
    #9521
    hát én ezzel azt akartam volt mondani,hogy ne,ne építsen gályákat,hanem hadihajókat. Felesleges pénzkidobás. Mikor majd lehullanak,mint a legyek,és újra kell őket építeni,akkor meg fogja a fejét,hogy miért nem hadihajók... Hosszú távon semmiképp gályák,akkor meg már az elején is a hadiba fektetek.
  • Xsillione #9520
    Értem, tehát amikor mindegy mi van a másik oldalon mert sajtolod az AI-t (kereskedő flotta támadás), akkor a beltengeren erősebb a hadiflotta mint a gálya, kár, hogy ebben az esetben a hadiflotta erősebb, mint a hadiflotta, tehát semmi értelme a mi kell a gályák ellen kérdésre válaszként, ráadásul ilyen sajtokat akkor használj, ha feltétlen wc-zni akarsz opm-l, nem pedig Portugál normál játékban, ott eleve zéró kihívás akad.
  • gebali
    #9519
    Ez biztos igaz, de az eredeti kérdésfelvetésre a válasz még mindig az, hogy igen, építs gályákat.
  • pretorius07
    #9518
    Pedig cesarnak igaza van,látszik,hogy florry streameken szocializálódik,ajánlom is mindenkinek,aki naval battleben pro akar lenni. Galley egyenlő kuka. Ha jól taktikázól,40-50 hadihajó akár 300 gályát is elnáspángol. A titka,hogy kapd el a kereskedő flottát a hadihajókkal,majd az ai reinforce-olja a gályákkal. Amint az első kereskedő leesik,onnan dominó effekttel húzza a többit. Mivel mknden elsüllyedt hajó morál hitet jelent minden hajóra! A tengeri csata teljesen más,mint a szárazföldi. És hiába beltenger,a hadihajó 100-szor többet ér...
    Említett streamer portugálokkal kb 8-szoros török gályaflottát zúzott szét,valami 130 hajófoglalással. Mindezt olasz partoknál,beltengeren.
  • Malarki
    #9517
    Oké, értem, köszönöm a válaszokat. Azt nyilván tudtam hogy a gályák kapnak bónuszt beltengeren, csak azt nem hogy így verik a hadihajókat is. Gyorsan kipumpáltam még 120 gályát, így gondolom már elég lesz :D
    Vicces ez a spanyol végigjátszás, végtelen pénz a kereskedelemből + hetente jön egy aranyszállítmány valamelyik gyarmatról. Van 350 hajóm, 150 ezer katonám, de nem tudom vívtam-e 5 saját háborút a 250 év alatt :D
  • gebali
    #9516
    A hadihajó ráadásul alapáron ötször drágább mint a gálya (tengerészből csak kétszer annyi kell hozzá).
  • Xsillione #9515
    Segít ezen is a beltenger, többet sebez és kevesebbet kap, így a beltengeren érdemben 16 a gálya hp-ja. Ami ennél is fontosabb, az a méret, a hadihajó 3-as méretű (10 megy csatába alapesetben), míg minden más hajó 1-es, azaz vele szemben 30 gálya áll majd 200 vs 240 hp (minden előny előtt), persze ha időben ki tudsz menni a csatából, akkor megoldható, hogy nem vesztesz nagy hajót, csak kétségess, hogy ez sikerül (két hétig tengeren sem tudsz visszavonulni) és igen pontos mikrózást igényel.
  • cesar22
    #9514
    A gálya hull strength-je 8, a hadihajó-nak 20. ezen nem segít a beltenger, és lehet hogy háromszoros túlerőben megveri beltengeren, egy csatában, de ha úgy csinálod ahogy írtam akkor 15 hadihajóval eltudsz pusztítani 50 gályát is akár úgy hogy te egyet sem veszítesz, szimplán azért mert ekkora a hull strength különbség, ezt gályával nem tudnád megcsinálni.
  • gebali
    #9513
    Lejjebb írták hogy a gályák beltengeren úgy harcolnak kb. mint a hadihajók. Az 50 gálya megeszi a 15 hadihajódat reggelire.
  • cesar22
    #9512
    Szerintem csatázni csak hadihajókkal érdemes. Kevesebb kell belőle mint a gályából és olcsóbb is mert nem hagyod hogy elpusztuljanak, ugyanis ügyesen kell velük harcolni. Ha ottonak asszem van olyan 50 gályája, akkor építesz kb 15 hadihajót. Meggyőződsz róla hogy több a navy morálod, ez fontos, illetve semmi mást nem szabad vinni a csatába csak a hadihajókat, se gályát se transzportot semmi mást, mert minden egyes hajó elpusztulásakor morált veszít a flottád. Tök mindegy hogy hogy ütközöl meg vele, lehet beltengeren is, csak arra kell figyelni hogy egy ráviszed az egered a hajóidra csata közbe és ott kiírja mindegyikre hogy mennyi morálja van. A tengeri csaták kijelzőjén ez az egyetlen érdemi információ, semmi mással nem kell foglalkozni, ugyanis ha a hajódnak leesik a morálja csata közben egy pillanat alatt elpusztul vagy az ellenfél lenyúlja, teljesen mindegy hogy a teljes flotta morálod mennyi, vagy hogy mennyi százalékon van az állapota. Tehát elindul a csata szép lassan naponként figyeled hogy mennyi morálja van a a hajóidnak, érdemes mindig a legkevesebb morált nézni, mert nem akarsz egyet sem veszíteni, hiszen drága volt, ha olyan 20-30 körül van a valamelyik morálja akkor visszavonulsz, ha jól figyeltél akkor nem vesztettél egy hajót sem, az ellenfél pedig olyan 10 körül. Tehát visszavonulsz valamelyik kikötődbe, vársz néhány hónapot hogy felgyógyuljanak, és ugyanezt újra, amíg el nem pusztul a teljes flottája.
  • gebali
    #9511
    Plusz a gálya sokkal olcsóbb.
  • Xsillione #9510
    Ha nagy seregek/flották csapnak össze, akkor lehetőleg ne küldj be többet, mint amennyi hasznos, főleg ne sokkal többet.
    Ha 20-n férnek el, akkor 20 tüzérség meg 20 gyalogság hasznos és értékes, a további 5-10 gyalog segít, hogy mindig tele legyen az első sor és véletlenül se kerüljön tüzérség előre. minden további egység felesleges, és káros, mert morált veszít az is, aki nem vesz részt a csatában. csal vár a sorára. Ellenben a kásőbb érkezők teljes morálala bírnak, így tovább tudnak harcolni.

    A gályák baromi erősek beltengeren (ahogy jelezte kolléga, 100% bonuszt kapnak), gyakorlatilag egyenértékűek a nehézhajókkal ekkor. Ehhez jön még az esetleges nép és egyéb előny, ami a gályás népeknél a gályát tolja rendesen. (szerencsére ezeket az előnyöket már nem duplázza a beltenger duplázása.)
  • hitman1028
    #9509
    igen
    szószerint:Galleys get a +100% bonus to their strength in inland seas (e.g. Mediterranean, Baltic, Japan) versus non-galleys
    https://eu4.paradoxwikis.com/Naval_units
    Utoljára szerkesztette: hitman1028, 2018.10.15. 20:50:46
  • Malarki
    #9508
    Kellene egy kis help a hajókkal kapcsolatban. Eddig úgy voltam hogy legyen belőlük sok 'oszt jó van, de most csinálok egy spanyol kolonizálós-kereskedős játékot. Ami konkrétan érdekelne hogy megéri-e gályákat gyártani a Földközi-tengerre, vagy inkább nyomassam ott is a hadihajókat? Jelenleg van egy 40 gályás flottám Itáliában és van az Armada 73 hadihajóval. Viszont most volt egy háborúm az oszmánokkal akik ugye gályaspamet nyomnak van kb 110 gályájuk. Na ez a flotta kétszer is bucira verte az enyémet, amit nem igazán értek hogy történt. Amint látszik kb ugyan annyi hajónk van de nekem sokkal több a hadihajó, neki 4.4 morál(ha jól emlékszem), nekem 4.7. Ennyivel többet érne a gálya beltengeren?
  • gebali
    #9507
    Azt hiszem annyi stratégia van hogy nem szabad több embert beküldeni a darálóba mint amennyi ténylegesen aktívan tud harcolni, hanem a közelben parkoltatni a többit és később becsatlakoztatni őket. Ezen túl itt inkább a csata előtti dolgok a meghatározóak, jól lehet játszani a területi büntetésekkel, hogy hol vállaljuk fel a csatát.
  • Lysandus
    #9506
    Lehet, hogy ritka, de nálam már ez a helyzet. Szóval nagyon zavaró, mert szinte lehetetlen kezelni.

    gabeli: Hiába figyelsz rá, ha kezelni nem tudod. Egyébként meg úgy vagyok vele, hogy engem nem zavar, ha valaki nem akar hódítani. Én viszont szeretek, ezért játszom. Ezért fizettem :-)
  • cesar22
    #9505
    Nekem az tetszene hogy ha lenne valami stratégia arra hogy nagylétszámú csatákban ne az nyerjen már mindig akinek több embere van. Mert szerintem ha tényleg sok embered van, az egy bizonyos szám után már nem akkora előny, sőt van hogy hátrány. Hasonlóan a tengeri csatákban. Ha az otto ellen harcolsz teljesen mindegy neked mekkora sereged van, mert ő mindig fog tudni hozni valahonnan egy 30-40-50k-es stacket, akik becsatlakoznak egy éppen folyó csatába, és a moral boost miatt meg is nyerik, hiába van 8-as morálom.
  • gebali
    #9504
    Nekem tetszik hogy egyre jobba kell figyelni ilyen dolgokra nem pedig csak automatikus hódítás az egész.
  • cesar22
    #9503
    Az azért elég ritka eset hogy több a territory mint a state. Legalábbis ha ez a helyzet akkor nagyobb probléma is akad mint a korrupció. Én most az oroszokkal vagyok, admin ideagroup nélkül 0 corruption-ön állok, pedig már enyém egész szibéria, meg az orosz régió.
  • Lysandus
    #9502
    A korrupciót viszont nagyon elszabadították 1.26-ban. Most már attól is nő, ha több a territory, mint a state. Megfékezni meg nem nagyon lehet. Szerintem ezt a játékot végigtolom még, aztán hanyagolom az EUIV-et.
  • Lysandus
    #9501
    Mondjuk az új provinciákat 1,1,1 developmenttel kaptam meg, de bánja kánya.
  • Lysandus
    #9500
    Érintette. (Havasalföld például) De gondolom azzal már nem akarták hergelni a népet, hogy nem jók a régi mentések néhány hét után.
    Utoljára szerkesztette: Lysandus, 2018.10.03. 19:11:19
  • pretorius07
    #9499
    Akkor lehet hogy csak bizonyos esetekben... Gondolom ha a patch nem érintette a te játékod területeit.
  • Lysandus
    #9498
    De, ezek most működnek, kaptam már achivementet az 1.26 alatt elkezdett játékban, de miután már áttértem 1.27-re.
  • pretorius07
    #9497
    A mentès maga betölthető,de achivementeket nem kapsz èrte,ha 1.26-ról származik.
  • Lysandus
    #9496
    Erre, köszönöm!
  • gebali
    #9495
    1.26 elvileg működik. Vagy mire gondolsz?
  • Lysandus
    #9494
    Egyébként a régi ironman mentések megint mehetnek a kukába?
  • Lysandus
    #9493
    A Moldáv Fejedelemség felváltva volt magyar, lengyel, török vazallus. A Moldvai Fejedelemség első ura, Dragos Nagy Lajos vazallusa volt. Moldva mindig lefeküdt az erősebb szomszédnak. :-)
  • cesar22
    #9492
    Wow. Az új patchben van egy ilyen esemény, hogy: "Moldavians seeks hungarian support", ami esetén moldavia magyar vazallus lesz, pontosabban march, tehát a lengyelek alól kikerül. Nem rémlik történelmi vonatkozás de tetszik. :)
  • pretorius07
    #9491
    revolutionary mindenki lehet:)
    Nem mondom,hogy leírnám a gallokat,csak van náluk jobb.

    Azért late game-ben sem írnám le teljesen a cav combat abilityt. Nyílván van attól jobb,de a nullától az is többet ér még 1800-ban is. Abban egyet értek,hogy nem mindegy,mely kort hasolnlítjuk. Nem mindegy,milyen ideákkal pakolunk még rá.
    Prussia hosszú távon azért rossazbb,mert nincs semmi stability ideája. Akkor már a franciák jobbak,mert ott a tolerance.
    Tulképpen ezek mind nagyon jó alapok,de dolgozni kell velük,hogy játszható is legyen:)
  • cesar22
    #9490
    A franciáknál ott van az a revolutinary dolog is nem? Az is ad valamit úgy tudom. Nem tudom mert addig még egyszer sem jutottam el a franciákkal, mert jóval hamarabb megunom velük, mert már minden az enyém amit akarok :)
    Utoljára szerkesztette: cesar22, 2018.09.30. 12:54:01