2111
A megmaradási törvények vesztették értelmüket
  • Albertus
    #28
    Szia!

    Remélem a kiegészítéssel érthető számodra is. Igen, öntsünk vizet
    a repedésbe, lehüléskor-fagyáskor a teljes hőenergia készletét leadja.
    Emellett közel végtelen nagy tömeget lehet vele felemelni.

    Ezen tömeg megemelésére sehonnan nem kap (a mai fogalmaink szerint) energiát, mégis megemeli.



  • Albertus
    #27
    Sziasztok!

    Köszönöm a sok és színes hozzászólást!

    Azoknak akik nem értették a kisérlet lényegét röviden, másként fogalmazva:

    A hőtágulás-zsugorodás mértéke mindig a lineáris hőtágulási tényezőnek megfelelően alakul.
    Azaz terheletlen szál éppen annyi %-al zsugorodik, mint a terhelt szál.
    Nyílván a terheléssel rugalmasan megnyújtott szál, minden hőmérsékleten hosszabb a terheletlen szálnál.

    Ami a lényeg: a zsugorodással, hőtágulással végzett munka, többlet energia.
    "Kifelejtették" az energia megmaradási és termodinamikai törvényekből.

    Így ezen törvények nem is lehetnek korrektek, pontosak.

    Így nem fogadhatók el törvényként sem!


  • sz4bolcs
    #26
    Ma már nincsenek polihisztorok, ugye..
  • Molnibalage
    #25
    ""homo universale" vagyis a minden iránt érdeklődő, mindenben otthonosan mozgó státusz elérésére"

    Ez lehet, hogy akkor ment, de ma már ez rég a múlté.
  • Hixer
    #24
    ehh ezt nem szószerint kell venni, ne játszad itt a középszerűt.

    azt jelenti, hogy egy ember minél jobban vágja a dolog egy részét, tehát pl. tudósok a magyarázatokat, összefüggéseket, akkor annál inkább elveszti az egészről alkotott képet, és nem egészében kezdi nézni a dolgokat. példa: egy kémikus professzornak fingja sincs a G-protein működési elvéről a sejthártyában.

    Leonardo da Vinci ezért is szorgalmazta, hogy mindenki törekedjen a "homo universale" vagyis a minden iránt érdeklődő, mindenben otthonosan mozgó státusz elérésére, Leonardo ezért is volt sokminden mestere, repülő szerkezeteit a madarak megfigyelésével sikerült megalkotni, az életből merítette az ihleteit, a példákat.

    Ezért is ha valaki ezt állítja, hogy "épp azok nem tudnak semmit sem a világegyetemről, akik tudósoknak nevezik magukat" akkor ezt olyan értelemben teszi, hogy aki tüzetesen megpróbálja megmagyarázni a világot, azt mindig megpróbálja leegyszerűsíteni, hogy megértse, pedig közbe minden tudomány mindennel összefügg, és valójában olyan bonyolult, hogy aki tudós az mindig csak egy szeletét ismerheti meg a VILÁG-nak.
  • Dj Faustus #23
    Hogy is mondta Leonardo Da Vinci?
    “... ó ti, az örökmozgó feltalálói, hány semmit nem érő tervet alkottatok! Menjetek az aranycsinálók közé!”
    Forrás: SZABADALMAZTATHATÓ-E AZ ÖRÖKMOZGÓ? - Élet és Tudomány archívum a Sulinet oldalán.

    Amikor a gravomágneses falszárítót, a csodálatos mosógolyót, az impulzus üzemű makroszkópikus kvantum-oszcillátort elhiszik az emberek (és Isaura kiszabadítására pénzt gyűjtenek, a láncleveleket továbbküldik), akkor már semmin nem csodálkozik az ember.
  • Molnibalage
    #22
    "épp azok nem tudnak semmit sem a világegyetemről, akik tudósoknak nevezik magukat"

    Te magadnál vagy? Akkor ki tud náluk többet róla te zseni? Például te? Az átlagember biztosan nem, akik már lassan összekeveik a víz forráspontját a derékszöggel. Fok, fok...
  • mikike
    #21
    (érdekelne pl. hogy a súlyokkal terhelt rendszert ugyanannyi energiába kerül-e lehüteni, mint egy súlytalant)
  • mikike
    #20
    én sem értem ez miért zárná ki az energiamegmaradás törvényét
    dehát nekem mindig is az volt a véleményem, hogy épp azok nem tudnak semmit sem a világegyetemről, akik tudósoknak nevezik magukat
    leszámírtva az energiamegmaradást, mert azt jól kitalálták
    csak zárt rendszernek itt az egész világot kelllene tekinteni
  • Hixer
    #19
    egyébként én egyáltalán nem hiszem el, hogy ugyanakkorára húzódtak össze az acélszálak... mikor ráakasztottál súlyokat megnyúltak igaz? le nem mérheted mert nagyon kicsi mértékben, de megnyúltak. Ezután lehűtötted a szálakat, mind összement térfogatilag, ezzel felemelte a súlyt, de szerintem arányosan, szóval nem mind ugyanannyit ment össze, mivel minden acélszál a ráakasztott súly miatt igaz kicsi, de meglévő értékben más hosszúságú, és más átmérőjű volt! Vagyis nem uyanannyi lehűtéssel emelte fel ugyanolyan magasra a két eltérő tömegű súlyt.

    Összehúzódtak, lecsökkentetted az atomok mozgását, az őket összetartó elsőrendű kötés a fémes kötés pedig nem engedte őket szétválni, ergo nem szakadt el a szál, hanem optimális mértékben összehúzta, szóval szerintem a te általad keresett energia ott rejlik, hogy az atomok lassulása miatt az atomok közti tér növekedése megbolygatta a halmazban uralkodó kémiai kötést, az egyensúlyt, ennek kiegyensúlyozására az atomok erősebben vonzották egymást, ezzel megrövidült az acélszál. szóval nem a semmiből jött energia, hanem az egyensúly visszaállítására törekedve "húzták fel az atomok" a súlyt.

    Ezt kb. úgy képzelem el, mint a magerő dolot, hogy ilyen kis távolságokon belül van ez az erőhatás, ami nagyon erős és ha mondjuk egy atommagból elkezdenél húzni kifelé egy protont, de még a távon belül elengeded, azonnal visszarántódik, ha a távon kívül húzod, leszakad és önnálló részecskeként mozog tovább.

    Én így látom a dolgot, egyébként jól tükrözi szerintem, hogy a tudományok mennyire kapcsolódnak valójában egymáshoz, atomi szinten már a fizika és a kémia egybeolvad szinte, én nem is tudnám megmondani, van-e határ. Nyugodtan javítsatok ki, mert énnekem sose volt kedvenc tárgyam a fizika, habár élveztem az órákat, mert nagyon életszerűen hangzott ott minden, lehet csak jó tanárom volt, de mindenesetre a tudomány maga nem fogott meg, én is kémia párti vagyok mint, ahogy már előttem említették.
  • LES FORZA INTER
    #18
    jah más: hidak tervezéséél is számolnak a lehüléssel, felmelegedéssel, ezért hagynak 20cm-et kb, hogy tágulhasson, összemehessen. attól, hogy összébbmegy, még elbírja a rajta áthaladó autók súlyát.
    -hűlésnél a részecskék lassabban rezegnek, kisebb térfogatot foglalnak el.
    -mindennek megvan a szakító szilárdsága, és 1-2 fok változással, még nem változik akkorát, hogy ne bírná el ugyanazt a súlyt(kivétel, ha a súly már előzőleg a szak.szilárdság határán volt.)
    -esélytelen, hogy annyit hűtsél azon az acélszálon, hogy annyi munkát végezzen, hogy megérje, és ne is pattanjon el a változatlan súly miatt.
  • LES FORZA INTER
    #17
    p*V=n*R*T p,n,R állandók, T változott, így V is.
    tehét te hőmérsékletet csökkentettél, és csökkent a térfogat igaz? hol itt a probléma? na mind1 én inkább kémiás vok, nem fizikás...
    jah a rendszer gondolom nem zárt volt, nem volt az energiaáramlás megakadályozva, szal itt is sántít, de mind1 mindim kémiás vok inkább...
  • Locutos
    #16
    Én nemtudom, de énnekem nagyon érdekesnek tűnik az Albertus feltevése...
    Szóval ha azt akarnánk hogy mindenképpen érvényesüljön az energiamegmaradás, akkor minél nagyobb súlyok vannak felfüggesztve annál nehezebben kellene lehessen lehülljenek a szálak. De egyszer úgyis lehüllnének... Vagy esetleg ott lehetne bibi, hogy csak bizonyos hőmérséklet külömbség hatására lenne elég "energia" a környezeti hőben, hogy megbírja kezdeni lehűteni a szálat...ez alatt a szál nem hűlne másképp. Nagyon érdekes, ennek utánna kellene jól számolni, és jól kiszámolni mennyi hőenergiatartaléka lehet a kaloriméternek, és ősszehaosnlítani a végzett munkával. Persze ezt kísérletileg is ellenőrízni az eredményeket.
  • bardocz
    #15
    én azt nem értem hogy mi lene ha pár törvény megbukna?hirtelen öszedőlne a világ mert kiderült?semmi sem változna meg és minden működne ugyan úgy ahogy eddig is,akkor meg miáért izgatnám fel magam emiatt?én értem a kisérletet amit leírtál,de hát akkor ez van,nem dől ösze a világ
  • Molnibalage
    #14
    Ammenyire átlátom a gond az, hogy rosszul értelmezik a termodinamika második főtételét.
  • CaviaR
    #13
    A fizika alaptörvényeit nem lehet ilyen kis általános iskolás kísérletekkel megcáfolni. Hadd ne kezdjem el ecsetelni miért.
    És a föld sem banán alakú, mielött még be akarnád bizonyítani valamiféle furcsa kísérlettel és idegen szavakkal tűzdelt mondatokkal.. :D
  • Molnibalage
    #12
    Egyébként meg a topic indítójának még javaslom, hogy ne minket fagasson, hanem tudományosan kopmetensebb embereket. Nemtalálsz ilyet?
    BME-n van egy pár? Ajánljak pár tanszéket vagy ismered már a járást?
  • Borg
    #11
    Attól, hogy ennél a kisérletnél sántít a törvény, még nem hamis. Maximum nem 100%-ban fedi a valóságot.

    Einstein a relativitás elméleténél pl magában az elméletben megjósolta, hogy nagyon nagy valószínűséggel szingularitások fognak fellépni, amivel lényegében az elmélet a saját bukását vetíti előre.
  • Molnibalage
    #10
    Akkor mágis hogyan lehetséges, hogy a "hibás" elveket alkalmazva tervezett dolgok működnek? Érdekes. Hol történt a mérés? Ha ilyen fantasztikus az eredmény miért nincs publikálva?
  • Dave0092
    #9
    ezek a törvények nemcsak ugy röpködtek az emebrek fejébe, rengeteg kisérlet után jött létre ez a fizikai törvény... és valamivel több életfelfogása volt annak aki ezt megirta, mint neked...
    igaz én ezt nem értem...
    de ha igyis lenne ahogy leirnád, miben váltizna meg a világunk?
  • Sir Quno Jedi
    #8
    Te figyu! Olyat láttál már, hogy vizet öntesz egy sziklarepedésbe és mikor megfagy szétveti a sziklát, amihez neked igen komoly munkagépek kellttek volna. Ugyanez peitában az egyiptomban is közkedvelt, verjünk bele faéket és vizet rá, már reped is a kő effekt. Ezek szerint akkor én egy kulacs víz "ENERGIÁJÁVAL" sziklátzúztam?!!! Ejnye!
  • TommyC
    #7
    Tehát ha jól értem:
    Annak ellenére, hogy energiát (hőt) vettél el a rendszertől, a rendszer elemei munkát végeztek (~energiát termeltek) azzal, hogy felemelték a súlyokat (megrövidültek).
  • TommyC
    #6
    Nemtudnád egy kicsit közérthetőbben elmagyarázni, mert érdekel a kisérleted, csak nem értem a szavakat.
  • Sephi
    #5
    Ez relativ. Joule tanulmanyaiban es irasaiban sehol sem tunik fol maga a bizonyitek hogy korlatozott lenne a torvenye olyan egyseges szinten hogy azt sajat magat zarja ki.

    Tehat nem is igazan ertem eme topik lenyeget.
  • Albertus
    #4
    Az egészben az a legérdekesebb, hogy annyira kézenfekvőnek tűnt a kisiskolás tananyag, hogy amikor a méréseket végeztük azt hittük, hogy
    mi tévedtünk.
    De akárhányszor ismételtük meg, minden eredmény egyezett.
    új műszerekkel, új kaloriméterrel, új tömegekkel.. minden eredmény újra és újra egyezett.
    Elvégeztük az szakirodalom átvizsgálását, eredmény: senki, soha sem
    vitatta Joule kisérletének értelmét, tartalmát.

    Joule törvényére épült a termodinamika, az energia megmaradási törvény, mind hiába.
    Az egész alapja, a Joule törvény hibás eredményét minden tudomány ág továbbvitte.


  • Icebarney
    #3
    Ó, bocsánat. Megelőztél :)
  • Icebarney
    #2
    És pontosan milyen törvények vesztették értelmüket? Vagy egyáltalán miért? Egyébként biztos, hogy nem hamis egyetlen törvény sem, csak esetleg bizonyos korlátokon belül igazak, amiket állít. Lásd pl. Newton-törvények
  • Albertus
    #1
    Függesszünk fel három szál egyenlő tömegű, egyenlő hosszúságú 1 mm2 keresztmetszetű acélszálat egy kaloriméterben.
    Függesszünk 100 kg terhelést az első szálra, a másodikra 10 kg-ot
    a harmadik maradjon üresen.
    Mérjük meg a hőmérsékletüket és a szálak hosszát.

    Majd 1 fok celziusszal csökkentsük a kaloriméterben a hőmérsékletet és várjuk meg, amíg kiegyenlítődik.
    Kiegyenlítődött hőmérsékleten mérjük meg a szálak hosszát.

    Azt tapasztaljuk, hogy a lineáris hőtágulási tényező értékének megfelelő mértékben mindhárom szál hossza rüvidebb lett.

    Igen, ám! De energiát vontunk ki és a rövidüléssel 100 kg-ot és
    a másik szál 10 kg-ot emelt fel!
    Vagyis a hőenergiától független munkát végzett!

    Energiát termelt plusszban!

    Ha zárt folyadéktérrel, vagy gáztérrel megismételjük a kisérletet
    ugyanezt az eredményt kapjuk!
    A hőenergia mennyiségétől független nagyságú energiát "termel" a
    hőmérsékleti zsugorodás.

    Ez lehetetlen lenne az energia megmaradási tétel értelmében.

    Miután, a valóságban a lineáris hőtágulás bizonyítottan léztezik,

    kizárja az energia megmaradási tétel helyességét!