1945
Futás
  • Tinman #1424
    - Mindenkinek, aki maratont, vagy nagyobb távot szeretne futni.
    - Mindenkinek, aki néha rosszul van futás közben/után.
    - Mindenkinek, aki fejlődni akar.
    - Mindenkinek, aki úgy érzi megtorpant és nem fejlődik tovább.

    Hadd módszer

    Hadd módszer 1. rész
    Hadd módszer 2. rész
    Hadd módszer 2. rész kiegészítő!
    Hadd módszer 3. rész
    Hadd módszer 4. rész
    Hadd módszer 4. rész kiegészítő!
    Hadd módszer 5. rész
    Hadd módszer 6., egyben befejező rész.

    Utoljára szerkesztette: Tinman, 2017.09.03. 10:35:00
  • Tinman #1423
    A Hadd edzésmódszer lényege a szervezetünk pulzus kontrollált terhelése. Ez komoly pszichés kihívás lehet sokunk számára, mert relatív lassú tempó párosul az ideális tartományhoz. A pulzust a megfelelő pulzus-zónában kell tartani, nem lehet kicsúszni huzamosabb ideig belőle.

    Egy kezdő futó pl. eleinte nem is tud futni ezzel a módszerrel, mert már az erőteljes sétájával eléri a zónáját. Ez egyébként tökéletesen mutatja, hogy még nagyon gyenge, nincs állóképessége.

    Hosszú, lassú, aerob alap (kék zóna) és aerob 1 környezetben (kék zóna és zöld alja) végzett futásokat kell csinálni, ezáltal az állóképesség mellett a VO2Max is emelkedni fog. Hadd metódusa alapján a szervezet idővel hozzászokik az alacsonyabb pulzusos "száguldáshoz". Ennek köszönhetően alacsonyabb pulzuson lesz a futó gyorsabb, mint korábban u.a. a pulzuson! Ergo ha lassan edz a futó, idővel gyorsulni fog.

    Minimum felkészülési/alapozási idő: 6-9 hónap. Minimum. Minimum!

    Természetesen folyamatosan mérhető a fejlődés, 6 hetente lehet tesztet futni, ami abból áll, hogy 140-es pulzuson kell futni 2.4k-t, másfél perc pihenés után 150-es, majd 160, 170 és 180-as pulzuson. Az eredményből lehet egy grafikont rajzolni (1. osztályos matektudás kell hozzá) és gyönyörűen látni lehet majd a fejlődést.

    Alig pár hónapja végzem csak a módszert. Nem fogok senkit se grafikonokkal fárasztani, legyen elég annyi, hogy a legkapatósabb dombon, ahol addig 9-10km/h-val és 200-as max pulzussal futottam fel, most 178-as pulzussal megyek fel u.i. sebesség mellett. Szaros 3 hónap kellett hozzá és még sehol nem tartok.

    Nem mellesleg nincs fáradtság (egészen elenyésző), nincs gyomor gond (alacsony pulzustartomány miatt), nincs semmiféle negatív hatás. Izé... egy van... sokkal kajásabb vagyok a sok hosszú miatt, így szedtem fel pár kilót, de arra meg mindenki azt mondja, hogy rám fért, mert vékonynak mondtak.

    Akiknél bevált: Ultrások, terepfutók, maraton futók. Közülük nem egy futja 130 -140-es pulzussal 5:30-as pace-el a maratont, ami mocskosul jó, mert innen még tud gyorsulni ha akar és ha verseny van, akar... 155-ös pulzus körül már 5:00 alatt van... végig! (Miközben a max. elérhető pulzusa 190.)

    Következő hsz-ben jön a módszer rendkívül részletes kifejtése Hadd által!
    Utoljára szerkesztette: Tinman, 2017.09.03. 10:33:59
  • grebber
    #1422
    Nos szerintem én "szögre" akasztom ezt a pulzus figyelgetést mert totálisan ellentmondásos és számomra értelmetlen dolgok vannak benne.

    Gyök 2-vel futok már rendesen ég az arcom az órára nézve kiliméterekkor 6:30 stb átlagot ír..a futás végén átlag pulzus 152-155 meg ilyenek...
    Lassan futok, de nem égő módon átlag 5:20 tehát a fentihez képest sokkal gyorsabban a táv ugyanaz a végén átlag pulzus 149.... ezek szerint ha fénysebeséggel futnék nem is lenne pulzusom? lol. Szánalom abbahagytam megleszek én a pulzus figyelgetés nélkül is.
  • Tinman #1421
    Reggel, közvetlenül ébredés után mérd meg. A 60-70 nagyon tág intervallum.
  • kamionosjoe
    #1420
    Na a nagy futás elmaradt mivel lábkörömfájdalmaim voltak már reggel, de egy könnyed kilences kméterest még így is megcsináltam. Nyugalmi állapotban 60-70 a pulzusom, sőt ha nagyon bepunnyadok 60 alá is szokott menni.
  • Tinman #1419
    Bár csak az életkorod alapján számoltam ki a pulzusod és a nyugalmit nem tudom, de ez jónak tűnik. A lényeg, hogy ne húzd túl magad és a mennyiség számít, nem az, hogy rommá hajtod magad minden edzésen.
  • kamionosjoe
    #1418
    Ebben a nagy melegben én úgy döntöttem inkább alapozok, aztán majd ha jobb idő lesz a futásra akkor csinálok nagyobb távot.
    Ez volt a pulzusom egy 7km-es futásnál tegnap előtt:

    (3,5 km-nél egy kicsit megálltam nyújtani, ahol visszafordultam. Az látszik ott középen.)
  • Tinman #1417
    A vádli, combizom merevedésére nagyon jó:

    - nyújtás, torna
    - úszás
    - masszőr

    És az ultimate weapon, az SMR henger:

  • repvez
    #1416
    A gyaloglás megvan , mert melóhelyen 1km-re van az ebédlő az irodámtól igy 2km oda vissza, plusz ha olyan az idő akkor bringáva megyek be ami 10,5km oda vissza 21km. bár az a futás ellen dolgozik , mert a combizm ok merevek lesznek töle.
    uszni nem tudok ugy, hogy egy hosszt le birnék menni ugyhogy az kizárva.
  • Tinman #1415
    Egy felnőtt egészséges ember napi mozgásszükgséglete lépésekben kifejezve 8-10.000 lépés. Ez nagyjából 8-9km. Naponta. Ebben benne van az is, hogy elmész a boltba, melóhelyre, szobából be, szobából ki. Így egy hónapban cirka 270km-nek kellene lenni. Ez kell az egészséges életvitelhez ez a minimum(!). A napi 8-9km-be természetesen beszámíthat egy 4 km-es kocogás is!

    Sportorvosok és kutatók szerint a futás 10km-ig egészséges és setovább. Így ha az egészséges életmód a célod, akkor simán megteheted azt, hogy hétfőn figyelsz arra, hogy 8-9km gyaloglás meglegyen összesen, kedden elmész a napi rutin mozgás mellett 5-8k-t futni, majd újra jön a 8-9km össze gyaloglás, hétvégén viszont futhatsz egy 10k-t, másik nap meg ha teheted menj el egy fél órát úszni.

    Semmi túlerőltetés, de garantáltan rengeteg teszel így az egészségedért.

    Ja még az is rendkívül fontos, hogy a mozgások jó része kint legyen mindenképpen, így a légzőrendszered is remekül alkalmazkodik az évszakok változásához, így jóval kisebb eséllyel kapod el a légúti megbetegedéseket is.

    Ez utóbbit csak megerősíteni tudom. Engem már lassan asztmásként akartak kezelni, aztán elkezdtem futni 4 éve és azóta mintha elvágták volna ezeket a tüneteket. Megszűntek létezni. De ehhez télen is ki kell menni...
    Utoljára szerkesztette: Tinman, 2017.09.01. 10:41:08
  • Tinman #1414
    Tegnap lefutottam 30 fokban 21.4km-t.

    0.5 deci vizet vittem. Tévedésből. Egyszerűen nem gondoltam, hogy lesz kedvem félmaratonhoz, de aztán eléggé elkeveredtem távol otthonról, így végül úgy döntöttem, hogy akkor már legyen meg ebben a hónapban 3. félmaraton.

    0.5 deci víz is rettentő kevés volt, pedig erőszakkal ittam. Figyeltem az órám kilométerenkénti jelzését és akkor erőszakkal ittam 1-2 kortyot. És még az is kevés volt. 10k körül úgy begörcsölt a jobb lábam fő combizma, hogy azt hittem fel kell adnom. Aztán egy jó 10 perc után elmúlt.

    A lényeg: NEM az a fontos, hogy kibírsz-e egy félmaraton vagy éppen 10k-t egyetlen korty nélkül, mert nyilván eljutsz majd arra a szintre, hogy kibírod, hanem az, hogy úgy fejezd be a végén a futást, hogy a természetes elfáradás dacára azért jól érezd magad.

    A 6 perc 15 másodperces pace amit írtál teljesen korrekt 17k-ra, de kérlek vedd figyelembe, hogy ez a táv ez nagyjából azon a határon van, amíg a tartalékaid égeted. És ha az elfogy? Nem véletlenül beszélnek maratoni falról is, ami sokaknál 28-32k között következik be és kényszeríti őket a teljes feladásra... vagy a szánalmas gyaloglásra.

    - Nagyon jó lenne tudni, hogy a 6:15-ös pace-ed milye pulzussal futod?
    - Jó lenne tudni mi a pulzus maximumod? Az életkorod alapján ez elvileg 191.
    - És a minimum? (Reggel felkelés előtt, közvetlenül mérd meg.)

    Az életkorod alapján a zónáid valahogy így néznek ki:

    - 112-128 -> Erőteljes séta. Alap testmozgás (Szürke zóna.) Aki már séta közben viszonylag magas pulzust ér el, az még nem áll készen a futásra, annak sokat kell sétálnia, majd váltogatni: kicsi séta, kicsi futás.

    - 128-143 -> Lassú kocogás. (Kék zóna.) Bármily meglepő ez az egyik legfontosabb zónád az alapozás szempontjából. Itt szinte teljesen zsírt égetsz! Ha ennél magasabb pulzussal futsz, égeted a glikogént, szénhidrátot, cukrot amíg tart, aztán lehúzod a rolót előbb-utóbb, de az garantált, hogy még a maraton előtt...

    - 143-159 -> Könnyű futás. (Zöld zóna.) Aerob zóna! Arra kell törekedned, hogy ebbe a zónában legyél a legtöbbet. Itt ugyan nem csak 100% zsírégetés megy, de az is a glükóz mellet. Az edzések célja az kell legyen, hogy minél gyorsabb legyél, ebben a zónában. De ez idő. Sok. Ehhez alapozni kell, akár 1-2 évet is! Nagyon jó alapozás, ha hosszúkat futsz, de LASSAN. Nem gyalogolva, de nagyon odafigyelve a pulzusodra! Hidd el már hónapok alatt eljuthatsz ezzel a módszerrel oda, hogy ha korábban 155-ös pulzussal 7:30-as pace-el futottál, akkor szépen lassan ugyan ilyen pulzus mellett gyorsulhatsz 6:45-re. 1 év elteltével változatlan pulzus mellett 6:10-re.

    - 159-175 -> Erőteljes futás, de még nem sprint. (Sárga zóna.) Anaerob zóna! Ebben a tartományban nem tudsz órákat futni, mert zabálja a glikogént és zsírt nem égetsz. Viszont hasznos zóna, mert ezt vegyítve a zöld zónáddal fejlődni fogsz. Laktátküszöb kitolható, de ésszel kell variálni. Hosszú távok esetén nem célszerű túl sokat ebben a zónában eltölteni, mert nem fenntartható túl sokáig, cserébe sokat kivehet belőled, idő előtt kimerülhetsz.

    - 175-191 -> Sprint, a maximumod. Nyélgáz. (Vörös zóna.) Ebben a zónában csak intervallumos edzésekkor legyél, akkor is max 30 másodpercet. 17, 21 vagy éppen 42km-en ebben a zónában NULLA másodpercig szabad tartózkodnod!

    A fentiek alapján a trükk az, ha hosszútávban gondolkodsz (a 21k-42k az már erősen az), hogy a lassan járj, tovább érsz elvet követed. Nem mellesleg gyorsulni fogsz.

    Kb. 6 hónapja kezdtem el a módszert (ultrások, és profi hosszútávfutók tanácsára!) és egy 5.5km-es tesztkörön (terep, domb is van rendesen) 2 percet javítottam úgy a saját rekordomon, hogy még csak nem is erőltettem meg magam annyira ^^

    Nem mellesleg sorba döntöm a saját rekordjaim, nem fáj sehol, nem vagyok rosszul, stb. It works.

    Nyilván nem a forró vízre gondoltam én sem, de a langyos, enyhén meleg víz a tökéletesen ellazít és az úgy rendben is van.
  • repvez
    #1413
    Nekem a napokban lesz meg mégcsak a 100km erre az évre, de igy is idén már többet futottam mint mióta elkezdtem .
    Persze jóval több is lehetne, ha nem csak 3,5km-t futottam volna amikor rászántam magam . olyan havi 20-25km amit most csinálok .
    Igaz nekem semmi célom nincs vele csak szinten tartás.
  • kamionosjoe
    #1412
    Eddig én se szoktam inni, csak utána olvastam egy cikkben, hogy frissíteni kell közbe is, hogy bírja az ember. Egyébként nem szoktam gyorsan futni, de sétának se mondanám, inkább olyan kocogós tempóban. Az a 17 km nekem kb. 1:45 alatt futottam, de a végére már görcsölt a vádlim ezért kelett megállnom ott. A távlati cél lenne végülis a maraton, de persze először a félmaratonnal fogom kezdeni. :D
    Tusolni én langyos vízben szoktam, valahogy olyankor nekem jobban esik a ha nem olyan forró a víz, mint normál esetben.
  • Tinman #1411
    Augusztus 2 db. PB rekord:

    1. 3 db. félmaraton vagy nagyobb táv volt letolva egyetlen hónapon belül (ebből egy ma :-) Ciki, de ez lehetett volna 4 is könnyen, csak 1x eluntam múltkor :-/

    2. Ebben a hónapban lefutott össz km:



    És ezzel a 171 km-el még éppen csak ráfogható, hogy maraton kompatibilis kezdek lenni. 200-250 km/hó lenne az ideális egy maratonhoz.
  • Tinman #1410
    Az már kezd elég korrekt idő lenni.

    Mi az a méreg anyag? A laktátra gondolsz? Azt logikusan a tágabb erek mellett tudja jól feldolgozni a szervezet a máj és a vese közreműködésével. A hideg/meleg váltogatása esetenként viszont nem butaság.

    Az izmoknak és az ereknek egyértelműen a melegebb víz tesz jót, pont az ellazulás, kitágulás okán.

    Erős fizikai megterhelés után, pont, hogy alacsony lesz a vérnyomás, de a pulzus relatív magasabb a megszokottnál. Ezen a meleg víz alig emel. Mérd le bátran...
  • Tinman #1409
    Egyszer lefutottál 17k-t és maratont akarsz? Miért nem a tisztességes félmaraton a következő cél?

    Ha a 21k-t már rutinból futod, utána lehet szó a maratoni tervekről.

    A frissítés nélkülözése meg nem csak hülyeség, de egészségre ártalmas is. Besűrűsödik a véred, károsodhat a vese, máj. Nem a futás után kell vedelni literszám, hanem közbe, de akkor se egyszerre sokat. 1-2km = 1 deci víz vagy iso. (Nem butaság váltogatni, ne csak víz menjen.)
  • Tinman #1408
    Attól függ, hogy mikor. Ha gyűjtöd a kilométereket, akkor jövő év vége felé esélyes lehet. Maratonhoz heti min. 50-60 lefutott km kell.

    A maraton az nem 4 db. kismaraton (10k) és főleg nem 2 db. félmaraton.

    10k-t glikogénből futsz. Az elfogy, a legjobb esetben 1.5-2 óra alatt, utána meg jön fejreállás... próbáld ki. Fuss 30k-t tesztnek (futás legyen, ne séta).
  • repvez
    #1407
    augusztus elején én is letoltam 10,5 km-t 1:05-alatt ment volna több is, de meguntam . Meg kezdett sötétedni.
    Egyébként a végén sztetek mi a jobb a hideg furdő vagy a meleg? A hideg elvileg összehuzza az ereket és kipréseli a méééreg anyagot igy kevésbé lesz izomláz és a kisebb sérülések is jobban gyógyulnak. viszont a felhevult testnek a hideg viz mennyire tesz jót, ugye halalni, hogy nyáron a hirtelen hideg miatt szivmegállása lehet az embernek.

    A meleg viz viszont sokkal kellemesebb :) ellazit , de a vérnyomást mégjobban megemelheti és az erek kitágulása miatt esetleg ez is okozhat gondot.
  • grebber
    #1406
    Inni én se nagyon szoktam közben ,de utána aztán 1 litert lazán húzóra letolok
  • kamionosjoe
    #1405
    Tavaly év végén kezdtem bele stabilan heti két alkalommal 6-7-10 km-t. Eddig a legtöbb ami ment az egy 17 km, viszont azt is ebben a dögmelegben csináltam és nem vettem figyelembe, hogy inni is kéne néha közbe. Hétvégén tervezek megint egy hosszabb futást, cél a 20km lesz.
  • grebber
    #1404
    Itt lehetne kérdezni még sokmindent... Mennyi ideje futsz? Mennyi volt a max táv? Milyen rendszerrességgel csinálod?Stb

    Nem lehetetlen de azért oda kell egy elég erős "felkészülés". Én a félmaratont ugy toltam le elsőre szerintem jó idővel ,hogy addig csak 5-7-9-10 max 12-őket toltam majd gondoltam egyet és gyí..Azóta ezt bármikor le bírom futni nem téma..De a maratonra még nem "mertem" soha vállalkozni....

    Megpróbálni megtudod te magad is és meglátod meddig jutsz ha nem bírod úgy is meg fogsz állni :) Rohadt mód erő de legfőbbképpen AKARATERŐ kérdése.... Én 10 km-eket után az első 21km-emnél nem vicc magamba beszéltem mert 16kmtől mert lépésenként meg akartam állni....
  • kamionosjoe
    #1403
    Szerintetek ha 10 km-t bírok futni megállás nélkül a 30 fokban, menni fog a maraton kicsit hűvösebb időben?
  • grebber
    #1402
    Klinikai eset vagyok nem is erőlködök tovább. Ha futásról van szó az én szervezetem nem tud alacsony pulzust produkálni.
    Mondjuk számomra nagyon érdekes hogyan lehet a pulzus átlag full ugyanolyan a 6.5 perces kilométer és az 5 perces kilométer átlagnál....
    Tegnap nyomtam 14 kilométert extra lassan 1 óra 30 lett 151-es átlag pulzussal!!! (Halkan jegyzem meg a legjobb félmaratonom 1:36 162-es átlag pulzussal)

    Az én szervezetem szerintem kb gyalog van 130-as pulzuson az már biztos ,mást elképzelésem nincs :(

    Utoljára szerkesztette: grebber, 2017.07.31. 16:09:40
  • bosco05 #1401
    Én az állóképességemet javítom az interval-al, zsírégetőben is bevállt mondjuk, csak figyelni kellett a pulzust. Igaz olyankor nem hajtottam magam rommá, csak lassú kocogástól a lassú futásig nyomtam. Nekem bejött így. Maratonra én se így készülnék :)

    ui.: Az Endomondo egyébként tényleg nem jó, én teszteltem kb az összes appot, de az még sokszor a GPS mérést is úgy benézte hogy hűha :/ Runtastic meg Strava szerintem a legjobbak de még a Runkeeper is profi. Utóbbinál még személyre szabott edzést is lehet kreálni a prémiummal. Én mindenesetre maradtam a Runtasticnál, mindent tud ami nekem kell ráadásul a prémiummal még a Resultsot is megkapom, ami nem a legjobb, de azért használható.
    Utoljára szerkesztette: bosco05, 2017.07.28. 00:45:39
  • Tinman #1400
    Edzéségi foktól függ. A kilométereid alapján bőven elég évente 1x állítana egy picit rajta. Kiindulási alapnak jó a 220-életkor, de az csak tájékoztató adat. Jóval pontosabb, ha elmész lefutsz 2 km-t, úgy, hogy a 2km vége egy domb alján legyen, amikor is megállás nélkül elkezdesz felfelé sprintelni, amíg csak bírod. (Ezt teljesen kezdők felejtsék el, mert könnyen lehet belőle hirtelen szívmegállás!)
    A kapott értéket otthon látni fogod, a maximális pulzusod az lesz, amit ott mértél, mint legnagyobb pulzus. Pénzesek mehetnek terhelésesre...

    "mert ahogy írtátok is az elején egy sima kocogás is a piros zónába lehet"

    Lehet, de akkor az teljesen helytelen edzés. Akkor az az ember még nem készült fel a futásra. Érdemes kerékpározással és úszással állóképességet növelni és utána próbálkozni a futással. Piros zónába nem edzünk, vagy csak intervalok során NAGYON rövid ideig. Totálisan egészségtelen és a piros zónás futástól senki nem fog elérni semmit, azt garantált.

    "meg az elején lehet, hogy csak pár % különbség van az egyik zóna között a másikhoz képest később már lehet 10% is az eltérés."

    Ez is egyénfüggő. Nekem 200-as maximális és 49-es nyugalmi pulzus között azért lássuk be elég tág határok vannak.

    "az endomondónál csak egy helyen lehet állítani ezt , de így ha változtatok akkor a régebbi adatokat is ahhoz állítja, tehát amit régebben futottam a sárga zónába az mostanra a pirosba lenne."

    Az akkor nem kicsit gáz progi...
  • Tinman #1399
    A hsz-ed nagy része tankönyvi példa, minden szavával egyetértek.

    A végével nagyon nem: "de én amúgy is az intervalra esküszöm, mert akkor sokkal jobban dolgozik a szervezet, nem tud felkészülni előre, mert nem tudja milyen terhelést fog kapni, ezáltal felhasználja a tartalékokat is, nem pedig csak vegetál :)"

    Az interval nagyon hasznos, heti, 2 heti 1x. A szervezet az interval edzés során mindent csinál, csak zsírt, meg szénhidrátot nem éget és ez baj. Mert ha pl. az anaerob interval edzés során 1 egységnyi glükózt alakít át a szervezetünk energiává, abból csak 2 egység energiát nyersz. De, ha 1 egységnyi glükózt aerob módon bontasz le, 36x annyi energiát vehetsz ki a folyamatból!

    Ergo ha aerob módon tudjuk lefutni azt a tempót, ami korábban még anaerob módon ment, akkor nem csak, hogy jobb futó leszel, de sokkal tovább fogod tudni tartani az adott tempót.

    Emeljük a tétet! Ha olyan hatékony vagy, hogy egy egység zsírt bontasz le glükóz helyett, abból 460x annyi energiát nyersz!!! De úgy, hogy közben a pulzusod JÓVAL alacsonyabb lesz!

    Arra kell törekedni, hogy minél magasabb legyen a zsír lebontásának aránya a glükóz ill. a glikogén mellett, hiszen olyan nincs, hogy csak és kizárólag zsírt égetsz. Fogy ott glükóz és sajnos glikogén is. De ha erre törekedsz, akkor kifáradás nélkül és jóval tovább tudod tartani az adott tempót, ezáltal egyszerűen gyorsabban fogsz futni.

    Az interval edzés során nagy százalékban az elraktározott glikogén elpörkölése történik meg. Ezekkel az edzésekkel izomerő gyűjthető, a fehér izomrostok száma növekedni fog, de csak ebből maratonfutás nem lesz, mert a glikogén a legoptimálisabb esetben is 40-70 percen belül elfogy és ha még mindig magas a pulzus és megy a hajtás, akkor jönnek a durva falak, meg a kidöglés.
  • Tinman #1398
    Nettó hülyeség bizony, hiszen minden ember maximális pulzusa más, ezáltal a zónái is! Olyannyira, hogy 220bpm mínusz az életkor is csak egy tájékoztató adat.

    38 vagyok. 220-38=182. Ennek kéne max pulzusomnak lennie. Oké... 200. Se több, se kevesebb, 200 a maximális pulzusom, fölé nem tudom vinni.

    Ismerős profi futó. 20+ éve napi szinten fut, ultrás. 110-es pulzussal futja a 6 perces km-eket, a max pulzusa 150 körül van, a kora 40 év körül.

    Futótársam már idősebb, ő 49 éves. A max pulzusa 140 körül van. Ha megszakítja magát a dombon, felrobban a feje, akkor se megy fel a pulzusa 140 fölé (+-1-2bpm).

    "Tehát annak úgy lenne érteleme, hogy aerob zónában futsz, vagy alatta, de így kijelentve a 130-140 elég csacskaságnak tűnik."

    Így van... az aerob zóna a nyerő. 1-2 év rendszeres edzés főleg aerob zónában (heti 50-60km!) és szépen optimálisabbá válik, sőt bővül a mitokondriumok száma az izomszövetben és mindjárt nagyobb sebességgel fog menni bármilyen táv.
  • Tinman #1397
    Sigh...

    #926
  • bosco05 #1396
    Én olyan két-háromhavonta újraszámolom. Nem esküszöm meg rá mert nem szoktam visszanézni, mostanában telefont se viszek, de mintha a Runtastic nem csinálná ezt.
  • repvez
    #1395
    A zónákat milyen időközönként vagy kell e egyáltalán utána állítani? mert ahogy írtátok is az elején egy sima kocogás is a piros zónába lehet , de edzettebb résznél, már meg kell dolgozni érte, hogy oda juss.
    meg az elején lehet, hogy csak pár % különbség van az egyik zóna között a másikhoz képest később már lehet 10% is az eltérés.

    az endomondónál csak egy helyen lehet állítani ezt , de így ha változtatok akkor a régebbi adatokat is ahhoz állítja, tehát amit régebben futottam a sárga zónába az mostanra a pirosba lenne.
  • bosco05 #1394
    Csak egy példának hoztam az aerob zónát. Van akinél a zsírégető pulzusérték alsó határa 140 fölött van. Tök különbözőek vagyunk, be kell méretni (vagy ki kell számolni :) ), hogy neked mi hol van. Egyébként egy idő után úgy is beáll a pulzusod. Nekem az elején még a kocogás is 170-et eredményezett a sok kávé és cigaretta miatt, a zsírégető zónához a lassú séta is erős volt nekem :D Egy idő után azonban alkalmazkodik a szervezet és ahogy nő az állóképesség úgy változik a pulzus is, ráadásul nem is kicsit, ezt pedig követi az adott pulzussal futható tempó fokozódása is. Manapság simán lassú futás a zsírégető már nekem, de én amúgy is az intervalra esküszöm, mert akkor sokkal jobban dolgozik a szervezet, nem tud felkészülni előre, mert nem tudja milyen terhelést fog kapni, ezáltal felhasználja a tartalékokat is, nem pedig csak vegetál :)
  • grebber
    #1393
    "
    Sokak számára a 70 százalékon (a legtöbb ember számára ez kb. 140 alatti pulzus) végzett futás komolytalanul lassúnak fog tűnni. Mégis javaslom a betartását. Rövid távon talán nagyobb fejlődést lehet elérni a túl korai intenzív edzésekkel, de mi nem csak a következő versenyen, hanem egész életünkben futni szeretnénk. És ha kitartóak vagyunk, el fog jönni az idő, mikor komolyan szedni kell majd a lábunkat, hogy 140-150 fölé tornásszuk a pulzust."

    Akkor nem én érzem csak csigalassunak :) Beállok akkor erre kiváncsi leszek mennyire lesz igaz a többi része.
  • grebber
    #1392
    Zsírégető zóna a neve ez a 130-140 ezért faszság ez a zonázás mert mint írtam az én szervezetemnek az gyors séta kb :(
    Utoljára szerkesztette: grebber, 2017.07.26. 22:39:57
  • bosco05 #1391
    Ezt a 130-140-et én eddig még nem hallottam, de elég hülyeségnek tűnik kiindulva abból, hogy minden egyes ember zónái mások. Nem ugyanott vannak sem az alsó sem a felső határok.

    http://www.keepmoving.hu/pulzusmeres-pulzustartomanyok-zonak-aerob-anaerob-laktatkuszob/2073

    Tehát annak úgy lenne érteleme, hogy aerob zónában futsz, vagy alatta, de így kijelentve a 130-140 elég csacskaságnak tűnik.
  • grebber
    #1390
    Embere válogatja az 100% .
    Ha erős az iram persze hogy magas a pulzus, viszont alacsoby pulzus mint írtam számomra már az erős séta inkább annak meg nem látom értelmét,mert futni megyek nem sétálni.. Világ életben mikor mértem eddig 152-165 közé tehető az átlagom. Ez nagyrészt 4:5*-5:10perces kilométereket jelent. Azért írtam megyek még majd pár ilyen tötymörgöset szokja a testem a lassuságot hátha "beáll"
  • repvez
    #1389
    Pedig hatásos, mert én eddig nem tudtam, hogy miért akarok meghallni már rövid futáskor is, és mióta megvan a mellpánt azóta tudom ellenőrizni, hogy mi volt a gond.
    régebben már 500m után felment a pulzusom 180 fölé és emiatt nem tudtam 3km-t sem futni. a mellpánttal visszavettem a tempóból és most már 8km meg olyan 165 körüli stabil pulzussal 6 perc/km es tempoval, mig elötte örültem ha 6:30 körül voltam ,de inkább 7.
    ÉS most igy tudnék még futni, de a gyomorszájam és a vádlim vagy a térdhajlatom elöbb feladja mint én fejbe.

    ugyhogy megpróbálok most szép fokozatosan növelni a távot , már az időre nem kell figyelnem . az utolsó futásom 7,7km 47 perc
  • grebber
    #1388
    Sosem érdekelt és ezután sem fog érdekelni ez a pulzus dolog,de tegnap olvasgattam róla hogy a 130-140 környéki pulzussal való futás hüdefasza hüdejó meg ezzel kifuthat az ember a világ végére ha van megfelelő frissítés mert amit elhasználsz a szervezet potolja és kb egyensúlyba vagy stb..

    Na mondom megnézem milyen ez.... belőttem az órát jelezzen 135nél.. a 16.3km-es szakasz során 3x rinyált hogy kicsit toljak neki mert karcsú....Nos én mivel az idő gyenge volt ,meg amikor jelzett az óra egyszerűen az már kb erős gyaloglás volt.... Tehát be kell vallanom hogy én ha 130-140-es pulzusra akarnék edzeni lehetetlen lenne ,mert számomra az kb már nem futás ,de tényleg.... még így csigalassan is átlag 152volt a pulzus ....
    Mondjuk amit írtak az igaz mert a csiga lassúság miatt nem is fáradtam el ahhoz képest mint amiket szoktam tolni....
    Majd még 1-2x megnézem ezt a pulzusszakaszt ha nem megy mert kb séta akkor ennyi volt részemről ez a pulzus dolog....

    A felső szintet 85+% meg nem lehet tartani az már atomspint és azt nem bírtam soha sem.. 1-2 kb 300 méteres izomspirnt jobban kifáraszt mint egy 1:45 órás félmaraton... ez ellen kéne tenni ,de lassan kiöregszem a fociból így már nincs értelme.
    Sajnos most megint jön a visszaesés mert kezdődik a fociszezon és alig lehet majd futni menni a meló mellett :( Pedig pont most találtam egy frankó félmaratonnyi kört ami elég jó helyeken megy keresztül zavartalanul lehet futni....az álmom itt a 2 kör megtétele,de esélytelen
  • Tinman #1387
    Az kemény!

    Én se futottam sokat a -10 és -18 fokok tiszteletére, de azért voltam. Viszont a jóval kevesebb futás miatt én is azt tapasztaltam, hogy a pulzusom magasabb, mint szokott lenni... nekem olyan 8-10 körül max.

    A póló eddig cirka 30x volt rajtam, de lehet, hogy keveset mondok. Ha csak max 1 órát futok akkor kiszellőztetem és jó az még a köv. alkalomra is, nem bálba megyek vele, hanem az erdőbe. A mosást szigorúan kézzel szabad végezni langyos vízben kevés mosóporral úgy, hogy az elektródákat ne nagyon nyújtogasd. Így nekem az állapota pontosan olyan, mint új korában.

    Ettől függetlenül én azt mondom, hogy ez a poló max 2 évet ha kibír, így rendszeresen használva és odafigyelve rá. Ez szvsz nem rossz.
  • grebber
    #1386
    Uh 2.5 hónap kőkemény punnyadás után + 5 kg súlyfelesleget felszedve elmentem első idei futásomra...... mintha lefutottam volna a világ végére Átlag pulzusszámom magasabb volt kb 15-el mint szokott lenni
    Kipróbáltam a feszülős pulzusmérő pólót a felcsattintós mérővel.Nem hagyott ki végig mért nem volt vele gond.

    Tinman: Te hányszor hordtad már ezt a "szettet" ?Mivel mosod ,hogyan és nem "kopik/foszlik/romlik az állapota?


    Utoljára szerkesztette: grebber, 2017.02.20. 19:04:02
  • atiboss
    #1385
    Köszi a válaszokat.
    Tudnátok még segíteni abban hogy melyik típus az a mellkasi pulzusmérő ami víz alatt is méri a pulzust és eltárolja azt.
    Esetleg kompatibils m400-al?

    köszi előre is.