1945
Futás
  • Tinman #1585
    Igen, nagyon szar vagy 5:12-es pace-el 36 km-t futni egy kiba. lélekölő 2-300m-es körpályán.

    Szóval: Tengermély respect, és hatalmas nagy gratula! Én jelenleg erre nem vagyok képes, meg se merem próbálni!

    36 km-en kb. 37-39.000 db. lépést teszel meg, vagyis ennyiszer vered bele a talajba/betonba a lábad... őrületes terhelés! Legközelebb 3:45-ön belül meglesz a maratonod, ami nekem csak leányálom.
  • grebber
    #1584
    Egy szar vagyok (Fejbe pedig már megvolt,de lábam már nem volt ok miután megálltam úgy tudtam csak elindulni mint a robotzsaru akit seggberaktak..)

    200m-es körpályán, nem vittem zenedobozt..erre tellett. A jó jel hogy ha legközelebb megyek és bekenem a lábam fokazsírral szerintem meglesz és az általam akart 5 óra alatt bőven.

  • Tinman #1583
    Így van, de te egy racing machine vagy, jók az időid, meg a korábban betett eredményeiden is látszik, hogy nem igazán fáradsz te ki később se. "Lelassulsz" majd 25k után 5:40-re? Hát nem egy nagy katasztrófa, sokan ölnének ilyenért :-D
  • grebber
    #1582
    Te mondtad a maraton az nem két félmaraton. És abból kiindulni hogy 1:50 alatt bármikor lenyomom a félmaratont butaság pláne úgy hogy életemben egyetlen egyszer futottam 25km-es távot többet egyszer sem.

    "Szvsz 3:30-al megoldod" Bár úgy lenne,de az idő most nem érdekel engem jelen esetben csak a táv ,hogy sikerüljön és vagy bírni fogom-e.
    Utoljára szerkesztette: grebber, 2019.07.23. 22:47:50
  • Tinman #1581
    A kutya az komoly gond errefelé is. Közterület ellenére is póráz nélkül... néha lehozzák a sportpályára szaratni őket, ahol kisgyerekek és vasárnap 2 település focistái játszanak. Mit lehet erre mondani?

    "3 óra gec már most fáj és legalább 5öt kell majd"

    5-öt?????? Ezek szerint 55 km-t futsz? WTF?

    Mert azt ugye te sem gondolod komolyan, hogy nem leszel simán 3:45-ön belül? Szvsz 3:30-al megoldod.
  • grebber
    #1580
    Sose lehet tudni... amikor a szabadban is emberek közé engedik azokat a dögfattyakat akik nem bírják a futókat biciklizőkét és nekikmegy..az hogy nem harap ahogy a gazda is mondja leszarom attól még neked meg kell torpanni átugrani kikerülni a szaros dögöt mert nem tudod mi a szart akar.
    Azt lehet viszek zenét, mert 42km leírva is sok és amikor futok mindig hallom hogy km-enként csipog az óra így legalább a zene elnyomja majd és nem a km-re fogok koncentrálni úgy könnyebb..
    Rárakom a két kedvenc mixem az pont 3 óra ha az a végére ér és még élek majd akkor örülni fogok :) 3 óra gec már most fáj és legalább 5öt kell majd
  • Tikal #1579
    Vajon milyen veszélyek leselkedhetnek rád egy futópályán :D
  • grebber
    #1578
    Szerencsére meg lehet színezni mert egy iskolán belül van és van neki hozzá csatlakozó része amivel egy kör mondjuk 300 lesz és a "kört" kicsit szélesíti.. Zenét nem szeretek hallgatni futás közben. Szeretem hallani mi mi hol merre ólálkodik.
  • Tinman #1577
    Maraton 200 méteres körpályán.... bmeg Grebber te vagy a világ legnagyobb meglepetés gyárosa :-D

    400-as körpályán futottam le 2x a félmaratont, a frissítés szempontjából jó volt, mert minden kéznél volt, de amúgy egy kibaxott pokol. Egy monoton, irritáló szar. 53 kör volt.

    Cserébe remek időt lehet futni, mert sík, mert nincs semmi ami zavarjon.

    Az egyetlen tanácsom amivel mentálisan túlélhető az a negyedelés és valami zene, vagy podcast, vagy bármi ami leköt.

    Negyedlés: 53 kört futsz egyik irányba, utána megfordulsz és visszafelé, 53, majd megint és az utolsó köröd már "csak" 52 körös.

    Ja ami 200-as körön még nagyon zavaró, azok a folyamatos bedőlések egyik-másik irányba, így egyik oldalad mindig jobban terheled. Már csak ezért is jó a negyedelés, mert így a másik oldalad is majd terhelve lesz 53 kör után...
    Utoljára szerkesztette: Tinman, 2019.07.23. 11:04:21
  • grebber
    #1576
    Lassan hónap vége és a jön a teszt. Kicsit félek tőle,mert sosem futottam még 25km-nél többet. Mivel viszek magammal üccsit is és nem akarom hogy zavarjon az öv vagy a hátizsák így kénytelen vagyok 200méteres körpályán tolni ahol csak lenyúlok érte ahova leraktam azt kész. Nem tudom meddig jutok és mennyire fogok bedilizni mert ezen 211 kör kellene...Annyi biztos ,hogy hajnal 4kor kezdek majd mert ide járnak futni focizni azt ilyenkor még senki nem látja mit össze szenvedek majd. Ha sikerül és lemegy és túlélem és 5 óra 30-on belül leszek már rohadt boldog ember leszek és 2 hétig a futás felé se nézek ha nem sikerül ott rohadjak meg soha többet nem fogom megpróbálni maradok a biztos feleseknél..
  • Csabesz6
    #1575
    Hülyeséget mondtam, csak 13,5 km felénk ez a "mini"maraton.
    Szóval nincs akkora ördögi tempóm, közel sem...:)
    5:09, 5:05, 5:10 mérési pontjaim voltak.
    Idén ezt meg kéne dönteni, akár picivel is.
  • Tikal #1574
    zokniban is lehet futni :)
  • grebber
    #1573
    Ma csak egy jó erős 4km-ert akartam megcélozni nem atomerőset ,de jót. Aztán amikor a 4.km-nél ránéztem az órára már kicsit visszalassítva a hirtelen kraft veszteségből eszméltem hogy baszki sima ügy lehet a 5k rekordom megdöntése. És hát meg is dőlt

    Az 1 mérföld is megdőlt igaz az lóhúggyal mert nem sprinteltem az elején az eddigi 6:03 a múlté az új 6:02.8
    5km-en az eddigi garminos 20:40 (adidasos 20:36 ezt nem tudom már bizonyítani) is a múlté az új idő 20:14 és ha nem lassítok bele bekuszhattam volna unciával 20 alá is. Meg a végén ha belerakom még a szuflát lehetett volna egy új fél maraton rekord is ,de már nem volt nyálam se





  • Tinman #1572
    Nekem az nagyon fontos. Amúgy a Garmin legnagyobb hibája, hogy ilyen 10.000 Ft-os ócska órákban is már van simkártya, meg net, ezek meg még mindig ott tartanak, hogy nincs esim lehetőség, pedig ha az lenne, akkor nem kéne Live Trackinghez egy telefont is magaddal cipelni, meg esetleges segítségkérés miatt se kellene a telefon. 2019 van, én nem értem, hogy nagy gyártók még mindig miért élnek 2005-be -.-
  • Tikal #1571
    nincs sajnos
  • Tinman #1570
    Live Trackingjük van?
  • Tikal #1569
    Én eddig a Nike app-ját használtam, és ott is beszél hozzád egy coach, mikor mit, biztat stb, nem rosszak egyébként az edzésterveik, készültem már velük versenyre is.
  • Tinman #1568
    Igen azokat, nem tudom az új óra teszi-e de kiszélesedett azóta az edzéstervek köre. Már választható személyi edző is van, aki videókkal, tanácsokkal járul hozzá a fejlődésedhez adott részeken. Ha nincs BT fülesed, akkor csak rezeg/csipog ha bármi váltás van, ha van BT fülesed, akkor előszóval bemondja, hogy mit kell tenned és persze rezeg és csipog. Jó.

    De még mindig nem Adidas miCoach szint... hihetetlen, hogy azt az appot megölték, ami a legfaxább volt a piacon. A Runtastic még mindig kevesebbet tud, kivéve a Live Trackinget, ami meg abban kiváló, ezekkel az előszavas üzenetekkel, cheerekkel, etc.
  • Tikal #1567
    Garmin Connect-es traing plan-eket használod? hogyan működik, pl jelez az óra mikor tempó váltás van, mást kell csinálnod?
  • Tinman #1566
    Nem értek hozzá, de a profik azt mondják az kevés. De mondjuk te tök másképp vagy bekötve, visszaveszel kicsit a pace-ből, viszel valami folyadékot, meg energiaszeletet, néha eszel/iszol és lazán lenyomod.
  • grebber
    #1565
    Munkanapoktól és focitól függ de próbálom a 100-at mindig elérni. Előző hónap 147km volt erre a hónapra 170 van betervezve ,mert most a foci pihen így minden szabadnapomon tudok menni futni.
  • Tinman #1564
    200-250km/hó lefutott km ajánlott a maratonhoz. Nekem ennek kb. a 60%-a szokott összejönni.

    Neked mennyi a havi mennyiség?
  • grebber
    #1563
    Próbáltam megkeresni a topikban az 1:36-os félmaraton képemet de a bejegyzést se találtam nem hogy a képet.Lehet nem is ide írtam? Mindegy a lényeg durva hogy 2014 óta maratont akarok futni Kb sose lesz meg :(
  • Tinman #1562
    :-DDD

    Ha 100 edzést nem toltam le benne (15k felettit), akkor egyet se. Jellemzően 3-ban víz, 1-ben izo. Ha a víz súlya lehúz és lecsúszik a derekadról, akkor ott méret gond van. Nekem perfektül a csípőmön volt a 25k-s futás alatt is végig... kb. el is felejtettem, hogy rajtam van, nem is dörzsölt ki sehol.

    A cupák egy idő után nálam se zár már tökéletesen, de 1-2 csepp víz szokott a gatyámra/pólómra kerülni. Azzal van ilyen apró gondom, amit nagyon sokszor elvittem már öv nélkül is, az kicsit elkopott már szegény, abban több 100 edzés van.

    Ja, még valami: sprintelni nem lehet vele. Arra alkalmatlan. Ez a lassabb, de hosszú távokra való, oda nekem be is vállt, hiszen minden héten van egy igazán hosszú, 1.5-2 órás futásom. Mondjuk maratonhoz kevés lenne... az a kb. 8 deci folyadék lófax maratonra.
  • grebber
    #1561
    A vízről jut eszembe..Tegnapelőtt volna futni. Gondoltam ha már több mint 1 éve megvan a fuelbelt öv had szóljon..
    Életem legrosszabb vétele volt :( Van egy ~13-ezres (vagy a rák emlékszik mennyi volt már)hely fogom a szekrénybe...inkább mentem víz nélkül..

    K.A.T.A.S.Z.T.R.Ó.F.A Szerintem oltári fos a kialakítás és a víz súlya húzza le ezért folyton csak csúszik lefelé a derékról.. + nem zár normálisan a "cupák" résznél az összesből jön ki a víz amikor fut az ember és lötyög a víz..
    Mindegy ilyet is próbáltam már a hibáiból tanul az ember.

    1 esélyt még kap ,de lehet szarrávágom átalakítom és magamra szíjazom hátha jó lesz valahogy..

  • Tinman #1560
    Hogy lehetsz kezdő, amikor #1527 ?

    A kezdő az aki 2 perc tempósabb futás után kapkodja a levegőt, aki 1km-t se bír tisztességgel lefutni, nem, hogy 5-10-21-et. Mi amatőr haladók vagyunk, ami nem degradáló, mert jobb, mint a kezdő, és akik már 1-2-3-10 félmaratont letoltak azok nem kezdők.

    Te ilyen mazo srác vagy... fekete téli aláöltözetben egy élmény lehet futni, amikor az egy szál vékony, ujjatlan atlétám is csatakokban lógott rólam 20 perc után. Le is szoktam venni, ha már nagyon túlhevülök és nézhetik a male boob showt! Akinek nem tetszik bekapha$$a'!

    Amúgy nézz utána annak, hogy albedó képesség, seperc alatt megérted, miért szinte teljesen világos cuccokban nyomom...

    Voltam futni ma én is, kibaxott jó volt! Igen, vittem vizet, ittam vizet 1 órás intervallok voltak, rohadt nagy pára, meleg, bogarak és mégis: edzésterv, működik! Remekül vagyok a VO2 Max értékem 2-öt ment fel, a fitnesz korom így 20 év! (40 éves leszek 1 hónap múlva.)
  • grebber
    #1559
    Én is kezdő vagyok. Ilyet bárki tud kimegy azt fut ahogy jól esik.

    (Már most tudom nem lesz meg a nyári 42.2 de szerintem a 25 se...) Ilyen melegbe 17 után már rohadtul nincs kedvem tovább menni.. De pár napja a 10 is elég volt azt megálltam a pba mert kivoltam. Mondjuk biztos nyom valamit a latba hogy a fekete téli alácuccba nyomom amit mindig írok... De más nincs :(
  • Tinman #1558
    Jogos! Sorry!
  • Tinman #1557
    A kimegyek oszt' futok elvisz valameddig, egy edzésterv azon túlra is! (Ráadásul utóbb, ha normális terv, akkor nem fogsz lesérülni... ne magadból indulj ki, hanem a kezdőkből, akik lihegnek a 2. emeleti fordulóban.)

    Há' de csak jobb ha mozgok, mintha nem, nem? :-)
  • Tinman #1556
    Eszedbe se jusson futni. Egyelőre. Csak az ízületed teszed tönkre. Ilyen BMI-vel legalább 40 kilót le kéne dobni ahhoz, hogy azt mondhassa egy sportorvos, hogy mehet futni.

    Neked ami kell: Úszás első körben. Ha nem teheted meg, akkor kerékpározás és TORNA! Később, ha már lement 20-30 kg, akkor egy jó cipő és gyaloglás, majd intenzív gyaloglás. Vannak erre is remek edzéstervek, nem kell rögtön az 1. hónapba kikészülnöd.

    Egy lényeg: Így ne fuss. Ártani fog. Sokat!
  • Tikal #1555
    az inkább 4:56 mint 4:18, de ez nem von le semmit belőle :)
  • grebber
    #1554
    "Kimegyek' oszt futok... ja, ez meddig elég?" Bármeddig amíg azt ember úgy dönt elég volt és inkább otthon punnyad helyette.

    Egészségmegőrzés olyen nem létezik csak mondom. Csont makk egészséges (ezekszerint mégse) embereket visz el a rák olyan hirtelen hogy ihaj.. Ez ellen futhatsz te éjjel nappal nincs ellenszere :(
  • Tinman #1552
    Nagyon könnyű elérni a magas/káros pulzust egy kezdőnek... utána számolnak be rosszullétről. Elég ha egy meredek emelkedőn meghúzza a lépést, még futás se kell hozzá. Seperc alatt max közeli pulzussal szenved.

    Az edzésterv eljuttat A-ból B-be. A 2000-es évek elején elhatároztam, hogy futni fogok. Kimentem oszt' futottam. Bírtam pár hónapig, majd évekig a futás felé se szagoltam, aztán egy emelkedőn való lassú gyalogláskor kb. ziháltam, akkor határoztam el, hogy edzésterv alapján futok... már abban az évben 10k-t toltam, 1 évvel később meg 21k-t. Nulláról húzott fel a 2 órán belüli félmaratonig.

    Az edzésterv motiváló, ugyanis az ember eredendően kényelmes és a futás ebből kizökkenti. Most is ellennék itt gaminggel, meg néznék egy sorozatot, de ezt leírom és megyeik intervallokat tolni, mert mára ez van és a céljaimhoz ez kell (egészségmegőrzés, fejlődés, jobb félmaraton, majd maraton).

    Sajnos sorba tudnám hozni ide neked a neveket azokról az ismerőseimről, akik belebuktak a futásba... az összes edzésterv nélkül tolta. Kimegyek' oszt futok... ja, ez meddig elég? Neked elég, na de a legtöbb ember nem olyan, mint te.

    Egyetértek: Nincs miről beszélni.
  • grebber
    #1551
    Ha egy kezdő hobbi futo 200as pulzussal fut nos az eljutott 5 percig kb és sokat mondtam. Semmiféle mérés nem kell a hobbi (kimegyek hogy lemozogjam a gép előtt punnyadást vagy bármi indok ami rávisz) futáshoz.

    Ha van edzésterved az nem hobbi hanem "munka" onnantól kezdve nincs miről beszélni
    Utoljára szerkesztette: grebber, 2019.06.18. 16:10:28
  • Tinman #1550
    A pulzusmérés azért is fontos a kezdőnek, mert minden kezdő túlhajtja magát. Egyszer olvastam egy 30+ éve futóedzőként dolgozó, olimpiára felkészítőket abszolváló ürgétől, hogy a kezdők - a szintjükhöz képest - gyakran nagyobb(!) teljesítményt nyújtanak a futópályán, mint egy olimpiai futó! És ez nagyon igaz!

    Amíg a kezdő nem látja, hogy bmeg 200 BPM-et ver a szívem percek óta, addig nem fog benne tudatosulni, hogy amit csinál annak semmi köze az egészséghez.

    A párom pont így járt. Lelkesen nekiesett ő is a futásnak, letöltötte netről a nagy okosok (lol) összetákolt edzéstervét és nyomta. Soha a büdös életben nem volt tőle se boldog, se flow, se endorfin. Megcsinálta mindig, odatette magát mindig a tervnek megfelelően, de kb. 1 év után kiszállt azzal, hogy úgy érzi ez neki rossz. És igaza volt. Ahogy csinálta úgy rossz is volt!

    Idén úgy fest kezdem meggyőzni arról, hogy pulzusmérős órával, nagyon alaposan átgondolt edzéstervvel, pulzus alapon van esélye csodát tenni. (Neki a csoda 10k lefutása lenne egy korrekt tempóval.)
  • grebber
    #1549
    "Szerintem a futáshoz nem igaz, hogy csak egy jó futócipő kell, hanem nagyon fontos a pulzus mérése is."

    Csakis abban az esetben ha valamire valahova készülsz. A hobbifutáshoz igazából elég a cipő még óra se kell kéne, de adatok nélkül ki hinné el :)
    Utoljára szerkesztette: grebber, 2019.06.18. 15:42:13
  • Tinman #1548
    +1 mindenre.

    Az órás vagy. telefon + öves pulzusmérés szerintem létkérdés. Nagyon sok megmagyarázhatatlannak tűnő dologra jön rá az ember, hogy valójában a pulzus okozza. Pl. ellehet futni 195-ös pulzussal, fejből, akaratból 30 percet is, de, hogy utána lesz következménye az biztos. Ráadásul a pulzus alapú edzés figyelembe veszi azt is, hogy éppen milyen állapotban vagy... ha beteg vagy kicsit eleve magasabb az alappulzusod, így nyilván amikor anaerob zónában futtat, az előbb fog bekövetkezni, így garantáltan nem terheled magad túl. Szerintem a futáshoz nem igaz, hogy csak egy jó futócipő kell, hanem nagyon fontos a pulzus mérése is. Okostelefon már mindenkinél ott van, egy Runtastic ingyenes app + Polar H10 (24k körül) és minden adott a jó edzéshez.

    Igen, a bekajálás nem jó barátja a futásnak.
  • Csabesz6
    #1547
    Köszi, de azért van hova fejlődni, úgy érzem. Még a tempó mértékegységekkel is most ismerkedem amúgy. Lehet beruházok valami kis órára, ami méri a pulzust, tempót, akármit. Ha már csinálja az ember, próbálja meg minél tudatosabban. Pl. a tele hassal futást absz. nem értem, volt ismerős aki betolt 2 rántott bordát, hasábbal (!!!), 30 perccel a váltó előtt. Én meg attól rosszul vagyok (emésztésileg), ha előző este esetleg becsúszott egy nagyon késői (19:00+) vacsi.
  • Tinman #1546
    04:18 körüli pace 14km-en... az nagyon szép! Grat!

    Nekem ilyen távon kb. ez 10-11 perccel többe fájna, mint neked , vagyis kb. 5:00-as pace.

    2 naponta van edzésem nekem is, ma is lesz szerintem flow, sok benne a gyors, relatív hosszabb tempó.
  • Csabesz6
    #1545
    "Na de az endorfin az utána is marad! Ha a futást jól csinálják és a nem durva túlerőltetés, de azért intenzív edzés közti sávot jól belövik, akkor akár 1 teljes napig is érezteti a hatását. Mindent szebbnek lát az ember, sokkal toleránsabb, megértőbb, tényleg ilyen nagy love köd önti el az érzelmeit."

    Pont erről beszélek, tökéletesen leírtad. Még mindig így vagyok most is :D (kedd az egyik futónap)
    Én azt hittem, hogy a minimaraton az 14km. Itt legalábbis így csúfolják, ott sikerült tavaly az 1 óra 09 perc. Ahogy rágugliztam, ennek a hivatalos neve inkább "harmadmaraton" lenne. (lol)