9875
  • 1sajat
    #1270
    3 vagy 4 kör még...
  • Dzsini
    #1269
    én itt találtam egy élő követést
    és itt is van egy


    Mivel fölöttünk alig 3 óra múlva elhalad, és még nem került olyan állapotba, hogy ki lehessen számítani a zuhanás pontját, így nagyon nem valószínű, hogy a környékre esik - sőt, volt egy hír, miszerint lehet, hogy csak holnap reggel felé várható a légkörbe érkezése, mert jóval magasabbra került, mint előzőleg számították - még mindig 160 km magasságban van, és 100 alá kellene jönnie, hogy elkezdjen szétesni.
  • 1sajat
    #1268
    Közben lehethogy pont a fejünkre potty? Itt egy valós helyzetkép a NORAD-tól.
  • Dzsini
    #1267
    Magyarország felett 21 óra 33 és 35 perc között fog áthaladni az akkor már igen alacsonyan szálló műhold. Azt még nem tudni, hogy elég alacsonyan lesz-e ahhoz, hogy távcsöveken kívül látni lehessen.

    EnxTheOne: egyszerű a megoldás - téged egyedül kell odaküldeni azután, hogy a Mars-leszállást tékelted, és a bányászatért cserébe kapnál csak ételt.
  • EnxTheOne
    #1266
    Ha találunk majd egy élhetö bolygot (szinte teljesen olyan mint a föld) akkor hogy kéne megcsinálni hogy a "telepesek" ne gondoljanak olyan hülyeségre pár száz évvel a beköltözés után hogy függetlenek akarnak lenni, és nem küldenek több nyers anyagot? :D
  • Dzsini
    #1265
    frissítve

    "A legfrissebb pályaszámítások alapján a légköri belépés szeptember 23-án este, hazai idő szerint 20 óra és éjfél között várható. A mellékelt ábrán húzódó három vonal három olyan pályát jelöl, amely mentén a műhold halad ebben az időszakban. Azt egyelőre nem lehet megállapítani, hogy a három közül melyik pályán, és azon belül is a pálya melyik szakaszán történik meg az esemény."

    lehet drukkolni :)
  • Dzsini
    #1264
  • Dzsini
    #1263
    Biztos lesz valami, mert reggel még azt lehetett olvasni, hogy nagyjából Dél-Afrika vagy az Indiai-óceán környékére tippelik, este a rádióban már azt nyilatkozta egy magyar csillagász, hogy jelenleg úgy tűnik, hogy tőlünk is meg lehet figyelni legalább részlegesen...
    időképről: "Talán Magyarországról is látni fogjuk (16:20) - Péntek este 8 és éjfél között várják a mérnökök az UARS érkezését. Amennyiben fél 10 környékén történik a zuhanás, úgy az Ausztria és Csehország felett lezajló események fénye hazánkból is (elsősorban az osztrák határhoz közel) látható lehet - írja az Origo."

    ekkora szórás azért nem semmi, ezért nincs hivatalos előrejelzés, a NASA is csak 2 és 4 órás figyelmeztetést fog adni a helyszínről.
  • Molnibalage
    #1262
    Vajon utólag lesz pálya felrajzolva. Megnézném azt a pattogást.
  • Dzsini
    #1261
    itt frissítik a legújabb információkkal az UARS belépését, holnap este-éjszaka várható a visszatérése, azt még nem tudják, hogy hol, mert egészen érdekeseket "pattog" a légkör szélén.

    ezen a linken elvileg elérhető az aktuális pozíció, de komolyan le van halva a szerver, túl sokan nézegetik.
  • morcosqtya
    #1260
    Sok színesfém tolvaj (vagy színes fémtolvaj.. khmm) reménykedik most még egy pár óráig..
  • Dzsini
    #1259
    le fog pottyanni :)

    "A viszonylag nagy, 6,5 tonnás műholdat több helyről is megfigyelték már. Az észlelések alapján változtatja fényességét, mivel "bukdácsol", részben a ritka felsőlégkör súrlódásától, de lehetséges, hogy egy űrszemétdarab becsapódása is módosította forgását. Az objektum fényessége alkalmanként akár a Vénusz bolygóét is elérheti.

    A NASA legújabb közleménye alapján is csak annyit tudni, hogy legvalószínűbben szeptember 23-án lép be a légkörbe, és töredékei közel 800 kilométer hosszú szakaszon oszlanak majd el. A műhold a becslések szerint a légkörbe lépéskor körülbelül száz darabra esik majd szét. Ezek zöme elég majd, és csak 20-25 éri el a földfelszínt, melyek közül a legnagyobb tömege meghaladhatja a 100 kilogrammot.

    A NASA senkit nem biztat arra, hogy törmeléket gyűjtsön be, mert bár nem mérgező, de éles lehet. Ráadásul a műhold minden része az Egyesült Államok tulajdonát képezi, ezért törvényellenes a birtoklásuk vagy az interneten való értékesítésük. A NASA ezért azt javasolja, hogy ha bárki egy darabot talál, azonnal értesítse a rendőrséget."
  • morcosqtya
    #1258
    采取!
  • Dzsini
    #1257
    Houston? Inkább Peking :)
  • morcosqtya
    #1256
    Ezért még semmit, de ha közben talajt (Marsot) érve vigyorogva bekiabálod Houston-nak, hogy "TÉK" akkor sokat esik majd a népszerűséged. :)
  • Dzsini
    #1255
    Szerintem simán csak ott hagynák az egyik roverrel beszélgetni :)
  • [NST]Cifu
    #1254
    1.: A kapitány valószínűleg a hátralévő másfél-két évben csak a WC tisztítást bízná rád. :)
    2.: Valószínűleg több űrutazáson nem veszel részt, mert az űrügynökségek ilyen rebellis űrhajósra nem tartanának igényt. :)
  • Pares
    #1253
    Úgy összevágnák a felvételt, hogy rajta se lennél, mert még szép, hogy nem élő adásban sugároznák...

  • EnxTheOne
    #1252
    Sziasztok, lenne egy láma kérdésem. :D
    Tételezük fel hogy egy olyan ürhajon vagyok ami a marsra megy. Ez az első emberi küldetés. A kapitány már készül hogy kiszál a komopbol, hogy kilépjen a marsra, de én gyorsan kiugrok hogy én legyek az elsö ember a marson. :D
    Ezért milyen büntetést kapnék? ::D:D:D
  • Molnibalage
    #1251
    Vagy Senate Launch System. Mondjuk fel lehetne rá rakni a felé és felküldeni. Retúrjegy nem kell. :)
  • DrRadon
    #1250
    Abból a 18-ból 10 biztosan munkahely megőrzésre megy. Valahol hallottam, hogy az SLS másik gúnyneve: Social Launch System :)

    Azért valamennyire megértem őket. Nem lenne jó, ha azt a sok ezer remekül képzett mérnököt Kína kilóra megvenné.
  • [NST]Cifu
    #1249
    Ime, az ARES V. utódja, az SLS. Elég szánalmas, hogy 18 milliárd dollárt adnak ki valamiért, amit a SpaceX bizonyítottan olcsóbban tudná előállítani (Falcon X Heavy: 125 tonna, a Merlin 2 hajtómű várható költsége "mindössze" 1 milliárd dollár, ami harmad annyi, mint a J-2X kifejlesztési költsége).
  • polarka
    #1248
    Hubblecast 49: Supersonic jets from newborn stars
  • polarka
    #1247
    The Planetary Society Blog: What's up in the solar system in September 2011
  • [NST]Cifu
    #1246
    Na, akinek a Space Shuttle cikkek technikai részei tetszettek, azoknak közelező: A Space Shuttle alakjának változása a fejlesztés alatt.
  • Freeda Krueger
    #1245
    Űrnövények
    érdekes lehet
  • Pares
    #1244
    Még szerencse, hogy nem ekkorák az űrtörmelékek, különben már 40 éve lakhatatlan halott sivatag lenne a Föld.

  • wantonly
    #1243
  • Pares
    #1242
    Nem írtam, hogy lehetetlen, csak azt, hogy a 60-as évek óta annyi ilyen jó terv született már, aztán alig valósult meg belőle valami, pedig akkor a politikai támogatottság is relatíve nagyobb volt.
    Egyébként (szégyen szemre csak) most kezdtem el olvasni A Mars Titkai-t Clarke-tól, ezért vagyok ilyen marsos kedvemben.
  • [NST]Cifu
    #1241
    Nem lehetettlen az olcsóbb megvalósítás, a Falcon 9 például harmad-negyed annyiba kerül, mint egy hozzá fogható EELV (Atlas 5. vagy Delta IV.)...
  • Dzsini
    #1240
    Nem ismert a mélyebb talaj szerkezete, tehát nem tudni milyen fúróeszközre lenne szükség. Kőzetek fúrásához/töréséhez/stb. rengeteg energia, és nagyon nagy tömeg kellene, hogy a fúró-vágószerkezet ne az eszközt emelje fel (lásd a földi markológépeket, fúrótornyokat) - ráadásul először jó lenne tudni, egyáltalán érdemes-e ilyesmivel vacakolni, emellett ezer más, egyszerűbb és olcsóbb lehetőség is van az ismeretek bővítésére: a felszín is eléggé változatos.

    Ilyen nagy szilárdságú eszközöknél pedig az összehajtogatás sem olyan egyszerű: ha megnézed most a Curiosityt, vagy akár a régebbi eszközöket láthatod, hogy egyik sem igazán robosztus.
  • Pares
    #1239
    Olvastam. Nem tudom miért, de nagyon nehezemre esik elképzelni, hogy ennyiből kihozzák az egészet. Papíron működhet, de a való élet... Ez akkora változás lenne a jelenlegi helyzethez képest, hogy... hát a NASA ennyi pénzből "apró" robotokat küldöz oda. De ha tényleg elkezdik megcsinálni, akkor visszaszívok mindent, amit írtam. Majd meglátjuk. Bár én megtanultam semmi jót nem várni.

    Így papíron sok minden hangzott már nagyon jól, aztán sok mindenből sok minden nem valósult meg.
  • [NST]Cifu
    #1238
    A jelenlegi gazdasági/politikai/társadalmi helyzetet elnézve emberes Mars-utazásra szerintem max. a század közepe felé lehet számítani, és akkor is csak valami oltári átalakulás után.

    Mindezt az után írod, hogy pár hozzászólással alantabb kifejtettem Robert Zubrinék legutóbbi "diszkont" Mars-utazás tervét. Ami 1 milliárd dollár alatt kijöhet (én azt írtam, hogy a várható költségeket duplázzuk meg, a túlköltekezést nehéz egy ilyen esetben elkerülni, de ennyi még akár reális is lehet), tehát ha egy picit is akarná a NASA, akkor megvalósítható lenne.
  • Pares
    #1237
    Hááát, azért a Nasanak van már némi tapasztalata a kicsire összehajtogatásról... nemde? Az interneten nem sok mindent (egész pontosan semmit) találtam ilyen tervekről... Vagy tényleg jelenleg a Phoenix a legjobb, amit ilyen Marsi mély-ásással kapcsolatban megengedhetnek maguknak?
  • Dzsini
    #1236
    Van helyben álló, lefele fúrós szonda, a Phoenix - már nem aktív, de rengeteg adat jött róla. A több tíz méterre lefúrással ott van a gond, hogy ahhoz több tíz méternyi rúd kellene, amit nehéz kicsire összehajtogatni.
  • Pares
    #1235
    Erről beszéltem az előbbiekben, hogy a nyugat jelenleg nem áll úgy se pénzügyileg, se politikailag, hogy csak "úgy", holmi "jelentéktelen" és "nem profitáló" tudományos célok miatt embereket lövöldözzön a Marsra. De ami nyugaton késik, az keleten nem múlik...
  • Molnibalage
    #1234
    Az a helyzet, hogy jelen helyzetben én nem örülnék, ha marsutazásra pazarolná a pénz a saját kormányom. Már, ha jenki lennék.

    Addig szondákkal lehet kereseni a potenciális leszállóhelyek. Látod, hogy még most is mennyi meglepetés van. Akkor ne "céltalanul" száljanak le egy helyen, hanem alaposan megfontolva, minél több infó alapján. Ez viszont töredék összegből kijön és a bolygó teljes területén gyak. szabadon választhat tudtommal leszállási helyet.
  • Pares
    #1233
    Tudom. Csak sajna ez esetben rohadt nehéz ignorálni azt a tényezőt, ami mindennek a legnagyobb visszatartója: a politikát. De ne firtassuk.

    Azon gondolkoztak már, hogy mi lenne, ha egy olyan szondát küldenének fel, ami nem mászkál sehova, nincs rajta semmi extra, pusztán annyit csinál, hogy jó mélyre, akár tíz méterre vagy többre is, és leás a földbe, és megvizsgálja a talajt? Mi az ilyen robotnak a hátránya? Nem lenne értelmesebb, mint a felszínt kapirgálni?
  • Dzsini
    #1232
    Ez nem az a topic.
  • Pares
    #1231
    Jóvan'. Nem kell ahhoz visszaolvasnom, hogy tudjam, nyugati embert a Marson valszeg én már nem látok... De az még lehet, hogy csillag alakú tévében fogom nézni, vörös-fehér színkavalkádban, ahogy a retúrjegy nélküli kis kínaiak hősiesen ugrálnak ki egy 2x2 méteres, atomrakétával felszerelt acéldobozból, amint azt kiabálják: "A Vörös Bolygó a Vörösöké!"