94974
10725198101090741028.jpg

-Nem alkalmazunk jelzős szerkezetet. Még arra se, akivel nagyon nem értesz egyet.
-Nem gyűlölködünk!
-HADITECHNIKAI TOPIC, aki nem tudja értelmezni, az megy máshova!


[Légi Harcászati / Légvédelmi FAQ]
  • [NST]Cifu
    #81634
    Oh, ezen átugrottam.

    Autonóm hajókat per pillanat alapvetően kiegészítésre terveznek használni. Felderítő járművek, amelyek szonárral a tengókat, radarokkal a felszíni és légi célokat deríthetik fel, és az adatokat általában műhold segedelmével osztják meg a flottával. Az ilyen egységek értelemszerűen külső perifériás kísérőhajók lesznek, amelyek a flotta szemei lehetnek.

    Ezeket fel lehet fegyverezni például torpedókkal, hogy a tengókat ki is lőhessék, illetve akár VLS indítókkal is fel lehet szerelni. De akkor is kísérőhajók lesznek. A flotta gerince, ide értve a hordozókat is, maradnak ember központúak.
  • molnibalage83
    #81633
    Semennyire. Egy rombolón túl sok az olyan karbantartási feladat, ami megköveteli a személyzetet. A VLS újratöltéséhez meg jelenleg ember kell, de nagyon.
  • [NST]Cifu
    #81632
    A veszélyforrásoktól függ. A STHORA-1 tök jó addig, amíg TOW / Fagot / Maljutka szintű rakétákkal lőnek a harckocsira - Szíriában ezért is van SHTORA-1 az ottani T-72B3-asokon feltehetően. Itt ugye a két Infrarefi dolga az, hogy megtévessze az indítóállást, amely a rakétát irányítja - az indítóállás a rakéta végén lévő fáklya fényét követve pozícionálja a rakétát, a két új "fényforrás" ezt kavarja össze.

    Viszont amint újabb rakéták kerülnek a képbe (Kornet, Javelin, Spike, Hellfire, stb.), amelyeknél az irányítás nem a rakéta végén lévő infrajelet használja, a rendszer holt teher, plusz még lyukat is képez a védelemben, hiszen az Infrareflektorok tartókonzolja mögött nincs teljes értékű ERA modul.

    A T-90MSz-en vannak rakétaindítás-érzékelő szenzorok, de infrarefi nincs (soft-kill rendszerként működik tovább, ködgránátvetőkkel füstfüggönyt von a rakéta/indítóállvány és a harckocsi közé, így a célravezetést próbálja megnehezíteni). Itt viszont érzékelőket sem látni, tehát úgy tűnik teljesen leszerelték a rendszert, alapvetően a passzív-védelem felé fordulva.
    Utoljára szerkesztette: [NST]Cifu, 2017.04.06. 10:00:54
  • JanáJ
    #81631
    Nem bíznak a SHTORA-ban hogy oda is ERA blokk került?
  • [NST]Cifu
    #81630
    Képz:

    SPOILER! Kattints ide a szöveg elolvasásához!

    T-72B3 harckocsik felvonulás gyakorlásán, újdonság a T-90M-nél látott elrendezés Kontakt-5 torony ERA-nál, az, hogy nincs SHTORA-1, illetve a T-90MSz-nél látott oldalkötény/ERA megoldás, a motortérnél pedig rácspáncélzat.

    Viszonyításképpen egy korábbi T-72B3


    Az első három egyiptomi együléses Rafale


    AARGM-ER egy F-35A bombaterében


    Egy görög F-16-os CFT-vel, szárny alatti pótossal és IRIS-T-vel a tavalyi Tiger Meet-en, pár további kép onnan:






    Utoljára szerkesztette: [NST]Cifu, 2017.04.06. 09:33:44
  • JanáJ
    #81629
    Szerintetek mennyire reális, hogy önműködő hadihajókat használjanak mondjuk 20 év múlva? Romboló feladatkörben simán. De mini hordozót is el tudnék képzelni. Klasszikus anyahajót (nem hordozót) pláne. Tudom most is vannak robot hajók. Bár szerintem csak oceanográfia kutatásokat végeznek (=kémkednek).
  • JanáJ
    #81628
    Nem trolkodásból, de kiragadsz te is dolgokat. A puska nem fontos, de az IFV igen? Ahol az IFV lő, oda puska kell. Persze, kell a felderítés, de mit érsz vele, ha nincs aki kihasználja a szerzett infó előnyét? Pillanatnyilag mellény meg bakkancs nincs elég az 5-6000 harcolóra.
  • SZUsszan
    #81627
    "The Crossfire Mk1 is a combination 12 gauge shotgun and 5.56 NATO rifle, both actuated by the same pump action, which is (awkwardly) user selectable."

    Egy ilyen okádékot miért alkotnak meg a népek? =D
  • Freeda Krueger
    #81626
    Crossfire puska
    link

    már szerepelt itt is
  • [NST]Cifu
    #81625
    Csak tippelek, de ez egy két különböző kaliberű / csövű fegyver.

    Alul lehet látni, hogy egy kis kaliberű (.22LR?) fegyver tára van az alsó cső zárja alatt.
    Felül egy nagyobb kaliberű (tippre 12-es sörétes) cső és zár látható. A felső csőnél tárat nem látok, lehet, hogy csak egylövetű.

    Az alsó csőre meg mintha a sörétes puska felhúzókarja lenne rágyógyítva, ez az előágya a fegyvernek.
  • molnibalage83
    #81624
    Kaphatunk magyarázatot? Mert nekem fogalmam sincs, hogy mitől OMG.
  • SZUsszan
    #81623
    OMG!

  • savaz
    #81622
    A haboru nem csak lovoldozesbol all. Ez nem pisztolyparbaj delben a foutcan, ahol az nyer a ki jobban lo.
    Az ellenseget meg kell talalni, oda kell menni meg idoben, lehetoleg tuleroben. Jol meg kell szorni elsonek mindennel, ami van tavolrol, mert kimeljuk az emberi eletet , igy is fogy a Magyar. Aztan odamenni es golyot kuldeni abba aki meg mozog.
    Amikor a lovesz lo, az egy hosszu folyamat utolso lepese. Ha a folyamat tobbi resze nem mukodik a sereg vesziteni fog. Hiaba van szuper lezerfegyvere, ha az ellenzek hamarabb jut be a parlamentbe (afrikaiasan, bozotvago kessel :-), mert nem tud rola, mert nincs jarmuve, hogy odaerjen, elteved, mert nincs GPS-e, meg sotet van, ha felrobbantjak a btr-t egy elasott gazpalackkal utkozben etc.
  • JanáJ
    #81621
    Mindenki alapvetően lövész, lőni meg karabéllyal szoktak. Annyiból nem sürgős, hogy már elvertek egy csomó pénzt AK "modernizációra".
    Annak azért lehet némi oka, hogy nem erőltetik annyira ezt az aknavetőzést. Álló cél ellen még csak - csak, de támadó hk.-t ezzel eltalálni meredeknek tűnik.
    Minek MRAP, meg mesterlövész fegyver? Mire szeretnéd használni? Az éjjellátó jó dolog, de ha nincs hozzá ANPAQ akkor mire használod? Ha nincs hozzá M4, akkor mire rakod?
  • aksurv2
    #81620
    Milyen fenyegetes van jelenleg az orszag ellen? Mert van.
  • savaz
    #81619
    Nem tudom, hogy rendszeresitettek-e, de egy jo aknavetovel eleg pontosan lehet dolgozni, plane ha van valami ballisztikus kalkulatorod hozza az elso lovest beiranyozni. Valahol olvastam egy cikket, hogy mennyivel gyorsabb es olcsobb volt psion zsebkalkulatorokkal tuzet vezetni, mint az Arpad tuzvezeto rendszerrel.

    Az Ukranok meg valami mobilos appot hasznaltak a 122 mm-es tarackokhoz, de rabasztak, mert az oroszok meghekkeltek. Az app minden kalkulacional elkuldte a sajat koordinatakat a tuloldalra is.
  • savaz
    #81618
    Akkor is fontosabb az ejjellato, a dronos megfigyeles, az elektronikus felderites, a mesterloveszfegyver, az aknabiztos jarmu, a megfelelo kommunikacios halozat. Nem azert fogsz legyozni egy gerillat, mert neki AK-ja van, neked meg M-16, hanem azert, mert idoben eszreveszed es gyorsan tudsz reagalni, mozgekonyabb vagy es bekerited.
  • aksurv2
    #81617
    Tevedes. A puskas fegyveres az elsodleges az fejlesztesben, mert elsosorban uuskaktol kell tartanunk, es nemvegy szervezett modern hadsereg tamadasatol.
  • [NST]Cifu
    #81616
    Ezek szerint tévedtem. Furi mindenestre, hogy nem nagyon hallani róla. Rendszeresítették valahol vajon?
  • savaz
    #81615
    General Dynamics
  • [NST]Cifu
    #81614
    82mm-es és 60mm-es aknavetőhöz nincs. 120mm-es van - nekünk viszont olyan kaliberű aknavetőnk nincs.
  • savaz
    #81613
    Strix

    Svajcnak elvileg csak ez van pancelelharitasra, mert a raketakat kivontak.
  • molnibalage83
    #81612
    Ahhoz van PGM gránát egyáltalán?
  • savaz
    #81611
    Aknavetoket mennyire hasznaljak idehaza? Precizios loszerrel az is jo pancelelharitasra. Raadasul rohelyesen olcso a tobbi opciohoz kepest.

    A karabely szvsz utolso a sorban. A modern hagyomanyos , de nem hagyomanyos hadviselesben a puskas ember legkevesbe befolyasol, ha a tobbi mukodik. Felderites, legiero, tuzerseg, logisztika, geppuskak, DMR-ek kezigranat, gyalaso, puska, szurony.

    Az a komoly baj, ha mar csak az van.

    Utoljára szerkesztette: savaz, 2017.04.05. 14:07:43
  • JanáJ
    #81610
    Nem akartam ilyet a szádba adni. De a légi támogatás már megoldott. Jó lennének a helik, de előbb én is IFV/APC/HK/önjáró vonalat nyomnám. De egy NATO lőszert tűzelő karabély se lenne rossz. (Vagy elég katona meg bkkancs).
  • molnibalage83
    #81609
    Szót sem ejtettem a Griffekről. A szárazföldeiknél először talán a APC/IFV vonalat kellene lecserélni. Aztán a hk-t és aztán azok fire supportját, az tüzérséget. Alulró építkezünk felfelé. Annak nem sok értelmét látom, hogy M109A5 és PzH2000 tüzérség támogasson szutyok BTR-eket...

    Első körben egy APC/IFV cserénél azt kéne eldönteni, hogy kell a kétéltű képesség vagy sem. Ha nem, akkor a 30 éves M2A2 is földöntúli csoda lenne itthon... Vagy bármi hasonló.
    Utoljára szerkesztette: molnibalage83, 2017.04.05. 11:55:20
  • JanáJ
    #81608
    A légierőt kellene már elfelejteni. A Griffeket végre "kirepülik". De ha lenne itthon valami csim-bum akkor kit támogatnának? Mert most BTR van és MEtisz (?). Utána meg a sorozás akik max teherautóra tudnak ülni. Nem érzem arányosnak a cuccot. Ha a mostani low tech háborúkat nézem, akkor ott pont nagy szerepe van a tüzérségnek. Bár lehet ez csak az ez van, ezt tudjuk használni.
    Vagy az a nagy haditerv, hogy a sorozott Józsi mellett majd az SF JTAC fog Grippent rávezetni? XD Vicc.
  • JanáJ
    #81607
    Félek tényleg határvadászat. Akkor lenne értelme, ha a rá ültetett pilóták, meg a többiek tudják a képességet folytatni 2024 után is.
    Jó lenne valami földi cucc is. A Grifek mellett nekem ez feleslegesnek tűnik. A környező országok is leszerelték a MANPAD cuccaikat?
  • molnibalage83
    #81606
    Mert annak pontossága kb. egy nagyságrenddel a helié alatt van. 20 km-en távolságban 100 méteres CEP-je van egy M109A5 Paladinnak is. Egy UB blokkos rakéta sorozat szórása 2 km-en 20 méter alatt van amennyire meg tudom ítélni.

    A szomorú igazság az, hogy a tüzérség, mint CAS csak PGM lőszerrel jön számításba nálam, masszív tüzérségi előkészítés meg kb. konvencionális hadviselésnél szükséges.

    Éjszakai képességes Mi-8/17-et rakétával és adott estben őskori ATGM-mel is égetőbbnek tartot a Honvédség mai állapotát nézve főleg azért, mert multifunkciós lenne. A baj az, hogy sokszor feleslegesen nagyok.

    A zl. szintű aknavetős támogatás legyen meg jól elsőre. E téren lövésem sincs, hogy mennyire vagyunk jók.

    Én nagyon sokra tartom a Mi-8/17-et, de nem azon a '70-es évek színvonalán, ami itt volt a két NVG-s gépet leszámítva.

    Éjszakai képesség nélküli helit úgy ahogy van, el kell felejteni. Az airbase-es "rossz emlékeket" ébreszt részt is figyelembe véve meg főleg. Majd hülye lesz a migráns nappal mozogni.

    (Ezen felül a rossz emlék résszel kapcsolatban is UL szagot érzek. Sokszor írják, hogy az érkezők többsége fiatal. Ők nem is éltek, mikor a SZU már kinment A-ból és a tálibok meg nemigen használtak ilyen technikát. Szerintem a többségük nem nagyon látott ilyen helit az életében soha...)
    Utoljára szerkesztette: molnibalage83, 2017.04.05. 11:46:29
  • [NST]Cifu
    #81605
    Én értem, a kérdés, hogy mi is a cél a harci helikkel?

    Tűztámogatás? Akkor miért nem a szárazföldi tüzérséget fejlesszük ismét?
  • molnibalage83
    #81604
    A Mi-24 felúítás 2-3 millás tétel lesz talán gépenként. Az MQ-9 vágyálom...

    A tűzereje nem sokkal nagyobb. Tudtommal lehet gépűgyú konténert rakni Mi-8/17-re és ugyanazt az UB blokkot cipelik. A 30 mm-es ágyús 24-esnek még a forgó tornya sincs meg, tehát gimbalban sem tud többet. A páncélzat terén is lehet fejleszteni, persze páncélüvege nem lesz a Mi-8/17-nek...
  • [NST]Cifu
    #81603
    A fegyverzete a helinek alig lesz több, mint egy multifunkciós szállító/harci Mi-8/17-nek.


    Azért a túlélőképessége / tűzereje nagyobb lesz.

    A Hellfire integráció sci-fi. Ilyen rövid időre kis mennyiségre értelmetlen is és amúgy is overkill a környező országokat nézve. A Strum is bőven jó. Ha lenne legalább az...


    Gombhoz kabát. :)

    El kell dönteni mit szeretnénk. Légi tűztámogatás? Mi-24V/P erre elegendő.
    Páncélvadász/felderítő? Ahhoz például a Horvátok által is alkalmazott megoldás a jó megoldás, levedlett Kiowa Warrior-okat megvásárolni.

    BTW csendben megjegyezném, hogy megint az a kérdés, pontosan mire is van szükségünk. 4db MQ-9 plusz két földi kiszolgáló állomás ~60 milliárd forint lenne, de olyan képességeket hozna, amihez per pillanat a Griff kellene. Hellfire rakétákkal páncélvadászatra teljesen jó, de vihet 2x 500 fontos LGB vagy JDAM bombát. Mindenek előtt pedig ugyebár van fejlett EO/IR képalkotó rendszere...
  • molnibalage83
    #81602
    Hát, ennek szinte semmi értelme. A fegyverzete a helinek alig lesz több, mint egy multifunkciós szállító/harci Mi-8/17-nek. Egy valódi korszerű AGM-es helitől meg fényévekre van. Éjszakai képesség, ha jól értem továbbra is nyista...

    A Hellfire integráció sci-fi. Ilyen rövid időre kis mennyiségre értelmetlen is és amúgy is overkill a környező országokat nézve. A Strum is bőven jó. Ha lenne legalább az...
    Utoljára szerkesztette: molnibalage83, 2017.04.05. 10:46:23
  • JanáJ
    #81601
    Lehet hogy felújjítják a Mihukat. link
    Mondjuk nem tudom minek. Mire kiépül a képesség, addigra megint lerohadnak. Határon vagizni a BTR-el is lehet.
    Hellfire-t integrálni scifi? Tudom mindent lehet kérdés mennyiért.
  • molnibalage83
    #81600
    Nem tudom. Az ok, hogy az első 3 nap vagy legkésőbb a második héten áttértek közepes magasságra, de az Osza képes fellőni 5-6km-re is.
  • F1End
    #81599
    Mi lehet az oka az Osza sikertelenségének? Papíron elég jó rendszer volt.
  • molnibalage83
    #81598
    Bírom az ilyen fotelpszihológusokat akik megmondják, hogy a másiknak mit kell csinálni és azt hiszik van fogalmuk arról, hogy a másik mit csinál... Csak úgy lazán a képernyő másik oldalán. Nem semmi.
    Utoljára szerkesztette: molnibalage83, 2017.04.04. 23:08:29
  • VO101_Mate
    #81597
    Balàzs, lenyugonyoghatnál màr tènyleg. Említetted a Nyevàt, reagàltam rà, hogy jè van upgrade-el vàltozata,ami a NATO-ban SA-26 nèven fut (ha tetszik neked, ha nem). Te sem tudtàl róla, gondoltam èrdekes. Ennyi. A többit te generàltad. Nèha mozdulj ki a sz.gèp mögül emberek közè.. Na jó fórumozàst.
  • ximix #81596
    Fix telepítésű radarokra van valami terv háború esetére, ha enemi vészes közelségbe kerülne hozzá ?
    Teszem azt, kiemelnék a dómból egy mobil platformra műszereket meg konténeres teherjárgányba vagy valami hasonló.
  • Hpasp #81595
    A tudásom nem igazán teszi lehetővé, hogy beszálljak ebbe vagy bármelyik vitába, és ott kardoskodjak valami mellett, amit nem ismerek, bár kezdek tisztában lenni a fogalmakkal, de nincs meg a tudás alapja pl: mit tudott a régi Nyeva amihez hasonlítani kellene az felújítottat és hasonlóak

    Ebből sokat lehet tanulni a témáról, még ha csak a manuált is olvasod el...