94974
10725198101090741028.jpg

-Nem alkalmazunk jelzős szerkezetet. Még arra se, akivel nagyon nem értesz egyet.
-Nem gyűlölködünk!
-HADITECHNIKAI TOPIC, aki nem tudja értelmezni, az megy máshova!


[Légi Harcászati / Légvédelmi FAQ]
  • aksurv2
    #81714
    hajnali 4 kor.
  • horthy
    #81713
    99% hogy CIA vagy Moszad által szervezett " False Flag " hadmüvelet volt a gáztámadás ! Asszad-nak nem volt érdeke max az ellenzékének hogy az amerikaiak csapást márjenek a Szir kormányerőkre . Csak kérdés hogyan tovább ? Mit lépnek az Oroszok gondolom nem fogják ölbe tett kézzel nézni hogy elbukjon Asszad mert akkor feleslegesen vannak ott !
  • molnibalage83
    #81712
    Strela-2-vel lehetetlen, Sztrela-3-mal sem menne, nem all aspect egyik sem. Igla-1 és Igla célsebsség, magasság és aspektus szerint is képes rá. A bibi az, hogy látni kell, hogy mire lősz...

    Egy 30 métern 3-4 km-re levő autónál sokkal kisebb cél optikai követéséhez kívánok sok szerencsét. :)
    Ha nem szól le neked valaki ráadión puszta szemmel kíszúrni kb. olyan, mint 3-as találat a lottón.
  • molnibalage83
    #81711
    Ez a FOFA koncepció része lehetett. Csak annyiara titkos, hogy bele sem írták. Majd utánanézek.
  • molnibalage83
    #81710
    Az új Tomahawk már ilyen kétirányos. Viszont sanszosan nem ezeket lövögették el, hanem régebbieket.
  • JanáJ
    #81709
    Bocs, akkor félre értettem.
  • JanáJ
    #81708
    Ezt értem, még ha a lehetőségeit / korlátait nem is tudom. Én csak arról beszélek, hogy egy Th. -ot nem kihívás lelőni talán még egy MANPAD-al sem, szóval ha az oroszok leadták a drótot, akkor egy- két darabot leszedhettek.

    Az Sz-300 itt hogy jön képbe? Mert nagyon kis távolságokról beszélünk. Szerintem simán jöhettek végig alacsonyan a Th-ok.
  • fonak
    #81707
    Szíria vegyi fegyvereit elvileg 2014-ben elszállították/megsemmisítették. A 2013-as gútai támadásról is hivatalosan ma sincs bebizonyítva, hogy Aszadék tették. Viszont voltak olyan hírek anno, hogy Líbia széthullásakor más fegyverek mellett vegyi fegyvereket is szállítottak onnan Törökországon keresztül a szír ellenzéknek... természetesen amerikai jóváhagyással.
    Ahogy Irak megtámadásakor, a titkosszolgálatok nyilvánosság elé nem tárt "bizonyítékai" pont ugyanígy álltak rendelkezésre akkor is. Hol vannak a vegyi fegyverek Irakban mellyel Szaddam a világot fenyegette? Ja gondolom, Szíriában rejtette el őket, azért voltak ott.
    Oroszoknak miért lett volna érdekük ezt kiprovokálni? Ők elvileg Aszad rezsimjét próbálják életben tartani, nem kinyíratni. Persze lehet elméleteket gyártani erre is, hogy miért...
  • JanáJ
    #81706
    Szerintem amit te írsz, az az alap koncepció volt.
    Wikiről: "Tacit Blue represented the 'black' component in the larger "Assault Breaker" program, which intended to validate the concept of massed standoff attacks on advancing armoured formations using smart munitions."
  • r4pt0r
    #81705
    "Damaszkuszi katonai illetékes szerint az 59 indítottTomahawk kevesebb mint fele ért célba a Sayrat légibázison. A hírek szerint 15 repülőgép semmisült vagy rongálódott meg."

    Meg HTKAn vannak képek, hogy vannak érintetlen repülőgépek is, amelyek fedezék alatt sértetlenül átvészelték. Bár ha a pálya olyan állapotba került egy ideig nem tudnak felszállni.
  • aksurv2
    #81704
    Siman megoldhato, mert oda vissza kapcsolat van a CM el. Egy csapatban inditottak oket, wiman megoldhato sot kell is hogy megoldhato legyem a szinkronizalasuk az idealis erkezesre. Ez on magaban vedi a tamadokat. Eleg ha az egy csoportba levo kiemelt celokra pl iranyitotorony ketto megy a reagalo kepesegen belul.
  • fade2black
    #81703
    kb bármit megtehet a Szír vezetés amit akar, bármit, US részről egyre mondták, hogy red line. És azért ennél messze durvábban is reagálhatott volna Washington, úgy, hoyg az nagyon durván fájt volna Damaszkusznak.
    Erre Szírek meglépik.
    Nem ez baromira nem egy spontán akció volt, hogy nincs más. Ez Moszkvából jött.

    A hidegháború nem újraéledt, hanem már él és virul.
  • [NST]Cifu
    #81702
    Miből gondolod, hogy nem fáj nekik? Azt nem vitatom, hogy a szír légierő sok vizet nem zavarhat az oroszok mellett.


    Én azt írtam, hogy nem nagyon fáj nekik. A légierőjük a Shayrat légi bázison csak pár repképes Szu-22, Szu-24-est és MiG-23-ast tudott felmutatni. A hírek szerint 9 gép pusztult el, ám nem tudni, ebből mennyi volt repképes.

    Ha végiggondolod, a Szír légierő mit csinált az utóbbi időben? Már mindenféle improvizált hordóbombákat dobáltak, mert kifogytak a felhasználható fegyverekből.

    A vegyi fegyver is szerintem így került a képbe. Eddig nem merték használni, de nem volt más, hát akkor uccu neki, dobjuk le azt...
  • molnibalage83
    #81701
    Az ilyen célok esetén minden légvédelmi rendszernél a kulcskérdés az, hogy a helyzetképe mennyire jó. Hiába van a TOR HMZ-n belül, ha önállóan kell célt keresnie és paramtéerrel érkezik a cél. Ha a rakéta HMZ-ben van elrepülés esetén 10-20-secig, akkor cseszhetik. Ezért kiemelten fontosak az AVR rendszerek.
  • JanáJ
    #81700
    Ha libasorban jöttek akkor is sok. Ami biztos, hogy Tartusz felett nem jöttek, de előtte még kb Irakba is elugorhattak egy kv-ra. Amúgy mivel bejelentett támadás volt, tuti nem játszották ki a lapjaikat, hogy bibibi mi 5mp-en belül be tudjuk küldeni őket.
  • molnibalage83
    #81699
    Mármint azt, hogy ez volt a J-STAR féle koncepció csak stealth-ben?
  • molnibalage83
    #81698
    Ez egy elméleti lehetőség. Soha nem találtam infót arra, hogy mondjuk egy B-1/52-ről kb. 1-2 perc alatt kiszórt CM-nél összehangoljá-e a repülést ennyire. Inkább az eltérő aspektussal érkezés a lényeg. Ezen felül azért minimális távolságot a repeszhatás miatt tartani kell, hogy egyik CM ne nyírja ki a másikat. De ennyi CM egy 2-3 perces ablkaban érkezve olyan, hogy a légvédelmi rendszerk közül a legdurvább is összefossa magát.
  • JanáJ
    #81697
    Köszi, de én úgy értettem, hogy Tomahawkra van-e ilyen pálya lukasztó. :-)

    @Cifu: Miből gondolod, hogy nem fáj nekik? Azt nem vitatom, hogy a szír légierő sok vizet nem zavarhat az oroszok mellett.

    @Molni: Köszi. Én abban voltam, hogy egy Th-ot bármilyen SHORAD képes leszedni, ha ép jókor van jó helyen. Kaphattak infót, hogy fájni fog. Ami ott volt az vigyázba vághatta magát. Persze 59 db ellen tök mind1. Max kiüríteni tudták a bázist.
  • Hpasp #81696
    OMG


    Ráadásul a Tacit Blue rendszer célját, az Assault Breaker rendszert meg sem említi...
    Utoljára szerkesztette: Hpasp, 2017.04.07. 11:09:37
  • aksurv2
    #81695
    59 db? Amik ha okosan csinaltak egy 5 masodperces idointervalumban erkeznek?
  • [NST]Cifu
    #81694
    Viszont témakör lehet az oroszoknál, hogy akkor a baráti szír központokat esetleg Pancírt / Tort kapnak védelmül.
  • molnibalage83
    #81693
    A szír légévédelem ebből sanszosan 0 db-ot szedett le. Egy ilyen salvo leszedéséhez "talpig páncéban" álló IADS légvédelem kellene. A szíreknek legfeljebb a Nyeva az, ami egyáltalán 30 méteres repülő célok esetén szó bajön de annál is alacsony a siker esélye, ez a HMZ alsó széle és kurvagyorsan kell dolgozni. Önálló osztályoknál a siker esélye AVR nélkül szinte elméleti. Vega nem jó, Volhov nem jó. Tor, Sz-300 nincs a Tor még képes lenne leszedni ezeket, ha éppen jó helyen van. Ebből van a szíreknek, de hogy mennyi és hol...
  • [NST]Cifu
    #81692
    Oké, úgy gondoltam, hogy egy, a szakmában neves amerikai mérnök / katonatiszt így nem mondta el.
  • [NST]Cifu
    #81691
    Nem nagyon, mivel eleve alig-alig működőképes.

    Ez mindenek előtt üzenet volt...
  • aksurv2
    #81690
    Van. warhead
  • molnibalage83
    #81689
    Én leírtam, magyarul. Pont itt. :)
  • molnibalage83
    #81688
    Esetleg arról lehet szó, hogy ha véletlenül elkapja a radar a jó visszangot de olyan PRF és egyéb beállítással, amikor éppen más távolságra van beállítva a radar, akkor téves távolságot mutat a radar.

    Az imp-doppler radarok úgy működek, hogy kiküdenek impulzust és X ideig várnak a visszaérkezésre, ebből jön ki az imp. ism. idő, a PRF. Ezt pásztázás közben váltogatják. Ha a lopakodó közel van a és a PRF értéke nagy, mert nagytávolságú célkeresés van, akkor több jel is megjelenik az indikátoron, mert a rendszer nem tudja, hogy akkor ez most melyik imp. kiadásának a visszahanja.

    Viszont kétlem, hogy erre gondolsz a szerző. Szerintem ott hülyeséget ír.
  • [NST]Cifu
    #81687
    Ezért emeltem ki ezt a részt, mert especiel ezt azért így eddig nem láttam leírva. :)
  • JanáJ
    #81686
    Nekem nagyon soknak tűnik. Pláne, hogy a repteret annyira nem is kellett bántani. Elég lett volna a repülőket. A futópályát meg tudják rongálni vele? Vagy olyan csak bombából van?
  • JanáJ
    #81685
    Ezt valaki fordítsa le nekem. Mi ez a máshol mutatja a radar? Nem arról van szó, hogy kevesebb hullám jön vissza csóri gépről, ezért azt csak közelebbről látja a radar? (HPASP most esett le a székről.)
    Vajon elő veszik megint a lopakodó légtér/harctér megfigyelőt?
  • molnibalage83
    #81684
    Nem tudni, hogy milyen harcé résszel és pontosan mire küldték rá. 59 db ilyen eszközzel elvileg le lehet nullázni egy repteret annyira, hogy érdemi harcértéke ne maradjon. Az üzemanyagtárolókat, szivattyúkat, tornyot, hangárakat és CBU fejjel a nyílt parkolók is szétkaphatóak és a HAS-oskra is bőven jut elég.
  • JanáJ
    #81683
    Ha magyar nem is, de szerintem még egy Kelet-Eu.-i is más mint egy Ny-Eu.-i fiatal. Jobban van "tartva", jobban fáj ha ezt elveszik tőle.
  • JanáJ
    #81682
    A reggeli Tomahawk dobálás mennyire sok egy reptérnek? Mert ha a felét leszedte a légvédelem még akkor is sokallom. Kíváncsi vagyok mennyire fájt ez a szír légierőnek. Gondolom nagyon.
  • molnibalage83
    #81681
    Az írásban vannak félelmetes ökörségek, de az valid észrevétel, hogy a Harrier egy fos, meg az egész VTOL/STOL a partaszálló hajókról. Az F-35B ezen a téren kimaxolta a hülyeséget, mert az AV-8B beszerzése nem volt hatással a többi gép tervezésére, de az F-35B miatt az A és C változat is szenved.

    Ha private carriert akartak volna, akkor sokkal több értelme lett volna valóban saját hordozót üzemeltetni. Erre még az elvi lehetőség is meg lett volna a hh alatt, mert a kisebb hordozó akkor még voltak tartalékban. Azokat át lehetett volna alakítani. Nem 5-6 százazod ezredek üzemeltek volna róla és nem lett volna F-14 sem, de A-7, A-6 és F-4 simán repülhetett volna azokról.
  • [NST]Cifu
    #81680
    “The Harrier was based on a complete lie,” said Pierre Sprey, an experienced fighter engineer whose design credits include the nimble F-16 and the tank-killing A-10. “The Marines simply concocted it because they wanted their own unique airplane and wanted to convert amphibious ships into their own private carriers.”


    F-35 elemzés @ War Is Boring
  • [NST]Cifu
    #81679
    Erre gondolsz? #60155

    Alapvetően a "poén" az, hogy az US NAVY mindig eggyel előrébb gondolkozik, mint ami megvalósítható, vagy legalábbis van értelme rá költeni.

    Az 1990-es évek elején az Arsenal Ship még új és friss gondolat volt. Megcsinálhatták volna, de elrabolta őket a lézer- és EM-ágyú koncepció, ezért azt akarták megvalósítani. Az Arsenal Ship csak ennek egy "olcsóbb" és egyszerűbb változata lett volna.

    Érdemes lenne belegondolni, hogy milyen ütős lenne az USS Zumwalt, ha az AGS helyére rendes VLS indítókat raknak, és a hajó ellátják AEGIS rendszerrel. Kb. a tengerek királynője lehetne, amihez képest a Kirov-osztály is csak egy ágas-bogas régi szép emlék...

    De nem, akkor is kellett tüzérség, akkor is kellett PGM gránát, akkor sem kell AEGIS...
    Utoljára szerkesztette: [NST]Cifu, 2017.04.07. 07:49:16
  • Lacusch69
    #81678
    Féloff...
    A nap kommentje az origón:
    "Oroszok? Ne röhögnessenek már a fideszcsicskák :) Az Amerika hadsereg már évekkel ezelőtt kifejlesztette a vaddisznó nevű szuper bombázót amivel az amerikaiak képesek kiírtjani az oroszok egész tank állományát pár perc leforgása alatt. Plusz az amerikaia hadseregnek van a legtöbb vadászgépe, és a levegő rakétákkal felszerelt vadászok több kilométeres távolságból képesek leszedni bármilyen ellenséges repülőt. Fideszcsicskák ne csak az a magyar 1 televízióból tájékozódjatok :) "
  • fade2black
    #81677
    Magyarok nagyja is nézne... akkor a magyar is külön állatfajta?

    UE-28: Arsenal ship gondolom erre gondoltál. Cifu erről is írt anno azt persze nem találom.
  • savaz
    #81676
    Ja az amcsi az kulon allatfajta. Nezett is az amcsi sogor a disznolesen, mikor kezebe adtam a veres talat.
  • JanáJ
    #81675
    1945-ben ez egy kalad volt, mondjuk annak meredek. Most meg annyira nem.
    Nő szerintem is van, csak meg ne gondolja magát, hogy mégsem akarta múlt héten.

    @savaz: Amerikaiakról beszélünk. Csodálom hogy nincs lift, meg busz a hajókon. :-)