Hunter

Ősi perui piramisra bukkantak egy műholdfelvételen

Egy új távérzékelési technika lefejtette a perui Cahuachi sivatag közelében található terület kő- és sárrétegét, feltárva egy ősi vályogpiramist.

Az építményről Nicola Masini és Rosa Lasaponara, az olasz Nemzeti Kutatási Tanács munkatársai számoltak be egy Rómában tartott konferencián. A piramist a Quickbird műhold felvételeinek elemzései tárták a szakemberek elé, akik egy Nazca folyó menti területet vizsgáltak. A növényekkel és fűvel benőtt térség körülbelül másfél kilométerre húzódik egy ásatási területtől, ami elvileg a világ legnagyobb "sárvárosát" rejti magában.

A Quickbirddel Masini és munkatársai számos nagy felbontású infravörös és multispektrális felvételt készítettek, majd speciális algoritmusokat eresztettek a képekre. Az eredmény egy piramis részletes vizualizációja lett. A felfedezés nem lepte meg a régészeket, mivel a Cahuachi közel 40 dombjáról feltételezik, hogy fontos építmények maradványait rejtik. "Tudjuk hogy sok épület nyugszik még a Cahuachi homokja alatt, azonban egészen mostanáig szinte teljesen lehetetlen volt a pontos behatárolásuk és alakjuk észlelése a légi felvételekről" - nyilatkozott Masini a Discovery News-nak. "A legnagyobb problémát a vályog és a környező altalaj közötti nagyon alacsony kontraszt okozta."

Cahuachi a legismertebb Nazca ásatási terület. A Nazca civilizáció az i.e. 1. és az i.sz. 5. század között élte virágkorát a mai Peru területén, majd az Inka birodalom felemelkedésével szépen lassan elhalványult. A fennsíkba vájt hatalmas, leginkább a levegőből látható madár- és állatrajzaikról és sok száz geometriai vonalaikról ismert nép szertartási központként építette Cahuachit, a földből formázott piramisok, templomok és tereiket magából a sivatagból emelték. Papjaik a szertartások keretében gyakorta mutattak be emberáldozatokat.


A műholdfelvételen fehér nyilak jezik a vályogpiramist, feketék pedig a még vizsgálandó szerkezeteket

I.sz. 300 és 350 között két természeti katasztrófa, egy hatalmas árvíz és egy pusztító földrengés söpört végig a területen. Cahuachi ezt már nem tudta túlélni, elvesztette szent mivoltát, a terület elnéptelenedett. A nazcák azonban mielőtt elhagyták volna a helyet, lezárták az összes monumentumot és a sivatag homokja alá temették. "Eddig teljes egészében egy hatalmas aszimmetrikus piramist, az úgynevezett Nagy Piramist ástuk ki és restauráltuk. Egy teraszos templom és egy kisebb piramis feltárása szintén előrehaladott állapotban van" - olvasható Giuseppe Orefici, a területen dolgozó régész munkájában, aki évtizedeket töltött a Cahuachin.

Az újonnan felfedezett piramis 90x100 méteres alappal és négy terasszal rendelkezik, ami egy csonka, a Nagy Piramishoz hasonló piramist sejtet. "Hét szintjével ez az impozáns épület a tájból lett kialakítva, amit hatalmas vályogfalakkal erősítettek meg. Érdekes lelet. Ahogy a Nagy Piramis, ez is valószínűleg emberi áldozatok maradványait rejti" - mondta Andrea Drusini, a Padova Egyetem antropológusa. A korábbi ásatásokban Drusini közel 20 levágott "áldozat bemutató fejet" talált a Nagy Piramis különböző termeiben. "Kör alakú lyukakat vájtak a homlokukba, anatómiai szempontból tökéletesen elkészítve" - tette hozzá Drusini.

Masini csapata időközben az új felfedezés környezetét kutatja újabb eltemetett szerkezetek után. "Ez az innovatív technika új távlatokat nyit az eltemetett vályog monumentumok észlelésében" - összegzett Masini. "Ha sikerül több információt beszerezni az épületek méretéről és alakjáról, akkor segítségül hívhatjuk a virtuális régészetet és életre kelthetjük a piramist és a környező épületeket."

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Pares #39
    ha-ha
  • Epikurosz #38
    "Spam?"
    Igen. Mindenki nem árulhat Viagrát vagy hamis Rollex órákat a neten.
  • Pares #37
    Spam? Akkor itt meg is állhatunk. Attól tartok bármit felhozhatok, az minden áltudomány meg ilyesmik lesznek. Na csókolom.
  • Epikurosz #36
    Aranyoska!
    Én akkor átrágtam magam ezeken a spameken, amikor téged kiskanállal etetett az óvónéni.
    Valami komolyabbal gyere.
  • Pares #35
    Sehol semmi? Epikurosz, nagyon ajánlom figyelmedbe a következő 2 részes videót. Remélem tudsz angolul:
    Az 1. rész
    A 2. rész

    Komolyan mondom nézd meg! Jó, lehet hogy ezeket nem idegenek csinálták, bár szerintem az is lehet, de akkor egy igen fejlett civilizációnak kellett lennie vmikor a nagy vízözön előtt, mert hogy ezeket nem a kőkorszaki emberek tologatták 100 km.-eken keresztül, az tutibiztos.
  • Epikurosz #34
    Ezek mind érdekes történetek, alkalmasak az emberi érdeklődés felcsigázására, de én egyikük hitelességében sem hiszek. Úgy vagyunk ezekkel is, mint az ufókkal: milliós adatbázist lehetne megtölteni a különféle állítólagos bizonyítékokkal és megfigyelésekkel, de valójában sehol semmi.
  • Pares #33
    Perszehogy mond vmit. Ez a baj az egésszel, hogy a saját relativitásunk határain belül találgatunk. És mindig az általunk megmagyarázható vagy érthető elméletet fogadjuk el. Csakhogy az is csak egy elmélet. És lehet, hogy sok esetben a bonyolultabb, általunk érthetetlen elméelt az igaz, vagyis a realitás.
  • moikboy #32
    Aha értem. De szerintem még az sem lenne elég, ha a Föld minden egyes köbcentiméterét átvizsgálnánk, mert pl. lehet, hogy az amit keresünk, időközben egy olyan térrészbe mozdult el amit már átvizsgáltunk. Véleményem szerint az egyetlen megoldás az lenne, ha átszitálnánk a Föld anyagát, aztán pedig odébb újra összeraknánk, kizárva a fent vázolt hiba lehetőségét.

    Occam borotvája mond valamit?
  • Pares #31
    Jah, és találtam egy remek mester - tanitvány párbeszédet:

    Sríla Prabhupáda: A Föld kerülete huszonötezer mérföld; átkutattad az összes kőzetréteget és a talajt az egész Földön? Mindenütt végeztél ásatásokat?
    Tanítvány: Nem.
    Sríla Prabhupáda: Ezért az első vádpontunk Darwin ellen a következő: azt mondja, hogy nem voltak emberi lények millió évekkel ezelőtt. Ez nem tény. Látjuk, hogy ma az emberi lények együtt léteznek más fajokkal, és ebből arra kellene következtetnünk, hogy mindig ez volt a helyzet. Mindig jelen volt az emberi élet. Darwin nem tudja bebizonyítani, hogy nem volt emberi élet több millió évvel ezelőtt. (…)
    Én pedig azt mondom, hogy nem tanulmányoztad az egész világot. Megvizsgálta Darwin a bolygó összes kontinensét? Lement a tengerek legmélyére, és feltárta ott a Föld rétegeit? Nem. Tehát tökéletlen a tudása. Ez egy relatív világ, és itt mindenki relatív tudás birtokában beszél. Ezért kellene egy olyan személytől tudást szereznünk, aki nincs ezen a relativitáson belül.
  • Pares #30
    Külömben vannak nem olyan régi felfedezések is. Pl.:

    Vaskehely az oklahomai szénbányából
    1949. január 10-én Robert Nordling egy vaskehelyről készült fényképet küldött Frank L. Marshnak, a Michigan államban lévő Berrien Springs egyetemére, az Andrews University-be. Nordling azt írta: "Meglátogattam egy barátom múzeumát Észak-Missouriban. Az ő érdekességei között szerepelt az a vascsésze, amelyet a mellékelt fotón láthat."

    Ebben a magánmúzeumban a vaskelyhet a következő, eskü alatt tett nyilatkozattal együtt állították ki, amelyet Frank J. Kenwood tett Sulphur Springsben, Arkansas államban, 1948. november 27-én: "Miközben az oklahomai Thomas városban a Municipal Electric Plantnél dolgoztam 1912-ben, egy jókora méretű szilárd széndarab került a kezembe, amely túl nagy volt ahhoz, hogy használni tudjam. Egy kőtörő kalapáccsal szétvertem. Ez a vaskehely esett ki a közepéből, otthagyva a lenyomatát a széndarabban. Jim Stall (a vállalat egyik alkalmazottja) tanúja volt a széntörésnek, és látta, amint a csésze kiesett. Kinyomoztam a szén forrását, és úgy találtam, hogy az oklahomai Wilburton bányáiból származik." Robert O. Fay, az Oklahomai Geológiai Szolgálat tagja szerint a wilburtoni szénbányából nyert szén 312 millió éves.

    Vagy:

    Egy cipőtalp Nevadából
    1922. október 8-án a New York Sunday American című lap American Weekly melléklete egy jelentőségteljes cikket hozott le, amely ezt a címet viselte: "A megkövesedett, 5 000 000 éves cipőtalp rejtélye". A cikk szerzője, Dr. W. H. Ballou azt írta: "Nemrégiben, miközben a nevadai kövületeket vizsgáltam, John T. Reid, a tekintélyes bányamérnök és geológus hirtelen megállt és kifejezetten megzavarodva és csodálkozva lefelé nézett egy kőre, ami a lába mellett feküdt. Oda, ahol a szikla egy darabján egy lenyomatot látott, ami úgy nézett ki, mint egy emberi lábnyom! [6.6 Ábra] A közeli vizsgálat azt mutatta, hogy ez nem egy meztelen lábnak a lenyomata, hanem láthatóan egy megkövesült cipőtalp. Az első része hiányzott, de legalább a kétharmadának megvolt a rajzolata, és e körvonal mellett jól kirajzolódóan cérnavarrás futott, amely láthatólag összetartotta a talpat a felsőrésszel. Továbbá egy másik varrásvonal is volt rajta, valamint középen, ahol a lábnak kellett nyugodnia - hogy a tárgy tényleg egy cipőtalp legyen -, egy bemélyedés volt, pontosan úgy, mint amikor az ember sarokcsontja dörzsöli és elkoptatja a cipőtalp anyagát. Így egy olyan kövületet találtunk, ami a tudomány elsőszámú rejtélye. A kő, amiben megtalálták, legalább 5 000 000 éves...
    ...Hozzátehetem, hogy legalább két geológus (akiknek a neve egy napon majd napvilágra kerül) beismerte, hogy a cipőtalp valódi fosszilizáció egy triászkori kőben." A triászkori követ, amely ezt a megkövült cipőtalpat hordozza, jelenleg jóval több mint ötmillió évesnek tartják. A triászkort ma általában 213-248 millió évvel ezelőttre datálják."

    Még egy:

    Fémcsövek franciaországi mészkőben
    Y. Druet és H. Salfati 1968-ban bejelentették, hogy félig ovális fémcsöveket fedeztek fel, amelyek azonos formájúak, de különböző méretűek. Ezeket krétakori mészkőben találták (6.7 Ábra). Forrásunk William R. Corliss műve, az Ősi ember: a rejtélyes tárgyak kézikönyve (Ancient Man: A Handbook of Puzzling Artifacts). A leletadó mészkőréteget egy kőbányában tárták fel Saint-Jean de Livetben, Franciaországban, és legalább hatvanöt millió évesre becsülik. Alapos mérlegelés és néhány más feltételezés elvetése után Druet és Salfati arra a következtetésre jutottak, hogy hatvanöt millió évvel ezelőtt intelligens lények éltek.

    Mivel több információra vágytunk, írtunk a Caen Egyetem geomorfológiai laboratóriumának, ahová Druet és Salfati jelentésszerűen átadták mintadarabjaikat, de nem kaptunk választ. Kérjük az olvasókat, hogy - amennyiben rendelkeznek ilyennel - hozzanak tudtunkra bármilyen információt ezzel az esettel vagy hasonló esetekkel kapcsolatban, hogy belefoglalhassuk könyvünk későbbi kiadásaiba!

    És végül az afrikai golyók, amelyekre az egyik hsz.-emben céloztam:

    Vésett gömbök Dél-Afrikából
    Az elmúlt néhány évtized során dél-afrikai bányászok sok száz fémgömböt találtak, amelyek közül legalább egynek három párhuzamos véset fut körbe az oldalán (6.9 ábra). J. Jimson cikke szerint a gömbök két csoportra oszthatók: "az egyik szilárd kékes fém, fehér pettyekkel, a másik típus pedig egy üreges gömb, fehér, szivacsos középső résszel." Roelf Marx, a klerksdorpi múzeum kurátora Dél-Afrikában, ahol néhány gömböt tárolnak, azt mondta: "Ezek a gömbök igazi rejtélyek. Úgy tűnik, mintha ember készítette volna őket, ugyanakkor azonban a földtörténet azon időszakában, amikor nyugovóra tértek e sziklában, még nem létezett értelmes élet. Ilyet még sohasem láttam."

    Írtunk Roelf Marxnak a gömbökkel kapcsolatos további tájékoztatásért. Levélben válaszolt 1984. szeptember 12-én. "Semmi tudományos anyag nem jelent meg a gömbökről, a tények azonban a következők: pirofillitben találták, amelyet Nyugat-Transvaalban, Ottosdal városa mellett bányásznak. A pirofillit egy elég puha másodlagos ásvány, csupán a hármas szintet éri el a Mohs-skálán, és 2,8 milliárd évvel ezelőtt üledékképződés eredményeként jött létre. Másrészt a gömbök, amelyeknek a szerkezete belül szálas, és egy héj veszi körbe őket, nagyon kemények - még acéllal sem lehet őket megkarcolni." A Mohs keménységi skála Friedrich Mohsról kapta a nevét, aki tíz ásványt választott ki viszonyítási pontokként a keménység jelzésére, amelyek közül a zsírkő a legpuhább (1), a gyémánt pedig a legkeményebb (10).

    Hozzánk írt levelében Marx azt is említette, hogy A. Bisschoff, a Potchefstroom Egyetem geológia-professzora azt mondta neki, hogy a gömböket összekeményedett limonit alkotja. A limonit egy fajta vasérc. Az összekeményedett limonit egy tömör, kerek kőtömeg, amelyet egy középpont körüli cementálódás alakít ki.

    Azzal a hipotézissel, hogy a tárgyak összekeményedett limonitok lennének, egyetlen probléma van: a keménységük. Ahogy fentebb említettük, a fémgömböket még acélheggyel sem lehet megkarcolni, ami az jelzi, hogy különlegesen kemények. Az ásványok általános leírása szerint a limonit csupán 4-től 5,5-ig jelentkezik a Mohs-skálán, ami egy viszonylag alacsony keménységi szintre utal. Továbbá a összekeményedett limonitok általában csoportokban jelennek meg, összetapadt szappanbuborék-halmazhoz hasonlóan. Úgy tűnik, normál esetben soha nem jelentkeznek egymástól elkülönülten, teljes gömbként, ami a kérdéses tárgyak esetében látható. Ezen kívül általában nem párhuzamos vésetekkel az oldalukon jelennek meg.

    Témánk szempontjából az a gömb érdekel bennünket a legjobban, amelynek egyenlítői részén három párhuzamos véset fut körbe. Még ha el is fogadnánk, hogy ez a gömb egy összekeményedett limonit, akkor is tekintetbe kellene vennünk a három párhuzamos vésetet. Elfogadható természetes magyarázat hiányában a bizonyíték talány marad, nyitvahagyva azt a lehetőséget, hogy a dél-afrikai, 2,8 milliárd éves ásványi üledékben talált vésett gömböket értelmes lények készítették.

    Nem is mondok semmit, nézzétek a dátumokat... nameg a minimálisra becsült koraikat a leleteknek...