SG.hu

Kudarc a Starship rakéta újabb felszállása

A SpaceX Starship rakétája kedden Texasból indult az űrbe, de a repülés felénél irányíthatatlanná vált, anélkül, hogy elérte volna a legfontosabb tesztelési célokat, újabb mérnöki akadályokat támasztva Elon Musk vezérigazgató egyre viharosabb marsi rakétaprogramjában. A Starship célja a SpaceX Falcon 9 rakétájának, mint a vállalat kereskedelmi célú kilövési üzletága munkagépének felváltása, amely már most is a világ legtöbb műholdját és egyéb hasznos terhet juttat alacsony Föld körüli pályára.

A 122 méter magas Starship rakétarendszer Musk azon céljának a magja, hogy embereket küldjön a Marsra. A rakéta a a SpaceX texasi Starbase indítóállásáról emelkedett a magasba, és sikeresen elhagyta azt a pontot, ahol az év elején két korábbi kísérlet során is felrobbant, törmelékeket küldve a karibi szigetek fölé, több tucatnyi utasszállító repülőgépet kényszerítve irányváltásra. A mostani indítás a Starship kilencedik tesztküldetése volt a 2023. áprilisi első kísérlet óta. A második fokozatot egy korábban már felhasznált hordozórakéta tetejére rakták - ez volt a hordozórakéta újrafelhasználhatóságának első ilyen jellegű demonstrációja. A SpaceX azonban süllyedés közben elvesztette a kapcsolatot a 75 méteres alsó hordozórakétával, és az a tengerbe zuhant ahelyett, hogy az végrehajtotta volna a vállalat által tervezett ellenőrzött leereszkedést.

A Starship eközben folytatta útját a szuborbitális űrbe, de nagyjából 30 perccel a küldetés után kontrollálatlanul pörögni kezdett. A tévelygő pörgés azután következett be, hogy a SpaceX lemondott arról, hogy az űrbe jutassák a rajta lévő nyolc Starlink-műholdat, mert a rakéta "Pez" cukorkaadagoló-szerű mechanizmusa nem működött a terveknek megfelelően. "Nem állunk túl jól a mai napra kitűzött pályára állítási céljainkkal" - ismerte el Dan Huot, a SpaceX műsorvezetője a vállalat élő közvetítésében. Néhány órával a kilövés előtt Musk azt mondta Tim Doddnak, az „Everyday Astronaut” podcast műsorvezetőjének, hogy „messze a legfontosabb dolog” a tesztrepülés visszatérési része. Az űrhajó alján lévő hővédelem több variációt is tartalmazott, hogy kiderüljön, mi működhet a legjobban. "Minden a csempékről szól” - mondta Musk. Mivel az űrhajó ekkor már pörgött, ezeket az adatokat nem sikerült begyűjteni, és a következő repülésen újra meg kell majd kísérelni a teszteket.


Musk a tervek szerint a tesztrepülést követően a Starbase-ről tartott beszédében - amelyet a "The Road to Making Life Multiplanetary" (Út a multiplanetáris élet felé) című livestream előadásként hirdettek meg - az űrkutatási ambícióiról tartott volna beszámolót. Órákkal később még mindig nem tartotta meg a beszédet, és semmi jele nem volt annak, hogy ezt szándékában állna megtenni. Az X-re viszont posztolt: a Starship egyik hajtóművének űrben történő tervezett leállítását dicsérte, amit már egyébként a tavalyi tesztrepülések során is elértek. Közlése szerint a Starship elsődleges üzemanyagtartályának szivárgása vezetett az irányítás elvesztéséhez. "Sok jó adatot kell átnézni" - mondta. "A következő 3 repülés indítási gyakorisága gyorsabb lesz, körülbelül 3-4 hetente 1 repülés".


A SpaceX elmondta, hogy az idén repült Starship modellek jelentős tervezési módosításokat tartalmaznak a korábbi prototípusokhoz képest, mivel a vállalat több ezer alkalmazottja dolgozik egy olyan többcélú rakéta megépítésén, amely képes műholdak nagy tömegeit az űrbe juttatni, embereket visszahozni a Holdra, és végül űrhajósokat a Marsra szállítani. A legutóbbi kudarcok azt jelzik, hogy a SpaceX küzd a Starship több milliárd dolláros fejlesztésének egy bonyolult fejezetével. A vállalat mérnöki kultúrája azonban, amelyet széles körben kockázatvállalóbbnak tartanak, mint az űrkutatási ipar több, már befutott szereplőjét, olyan tesztelési stratégiára épül, amely az űrhajókat a meghibásodásig juttatja, majd gyakori ismétlésekkel finomítja a fejlesztéseket.


A Starship keddre tervezett útja egy majdnem teljes Föld körüli pályát tartalmazott volna. A cél az lett volna, hogy az Indiai-óceánba való ellenőrzött lezuhanás után kipróbálják a hőpajzs lapkáinak új kialakítását és a Föld légkörébe való visszatérés és leereszkedés irányítására szolgáló átdolgozott szárnyakat. A korai pusztulás azonban, amely egy kelet felé tartó tűzgolyóként jelent meg az éjszakai égbolton Afrika déli része felett, újabb szünetet jelent Musk gyors fejlesztési céljaiban egy olyan rakéta esetében, amely központi szerepet fog játszani az amerikai űrprogramban. A NASA azt tervezi, hogy a rakétával 2027-ben embereket juttat a Holdra, bár ez a holdprogram zűrzavarral néz szembe, mert Musk inkább a Marsra összpontosítana, és a milliárdosnak köztudottan nagy befolyása van Donald Trump amerikai elnök kormányára.

A szövetségi szabályozó hatóságok négy nappal ezelőtt adták meg a SpaceX engedélyét a Starship legutóbbi repülési kísérletéhez, lezárva ezzel a legutóbbi balesetek vizsgálatát, amely közel két hónapra földre kényszerítette a Starshipet. Az utolsó két tesztrepülés - januárban és márciusban - pillanatokkal a felszállás után szakadt félbe, mivel a járművek darabokra robbantak, törmeléket zúdítva a Karib-tenger egyes részeire és megzavarva számos kereskedelmi légitársaság járatát a térségben. A Szövetségi Légügyi Hivatal a keddi indításhoz kiterjesztette a törmelékveszélyes zónákat az indítási útvonal körül.


A korábbi egymás utáni kudarcok olyan korai tesztrepülési fázisokban történtek, amelyeket a SpaceX korábban könnyedén teljesített. Ez markáns visszaesése egy olyan programnak, amelyet Musk - aki 2002-ben alapította a rakétatársaságot - idén igyekezett felgyorsítani. A világ leggazdagabb magánszemélye és Donald Trump amerikai elnök egyik legfontosabb támogatója különösen vágyott a sikerre, miután az elmúlt napokban megfogadta, hogy a nemzeti politikába való viharos betörése és a kormányzati bürokrácia csökkentésére tett kísérletei után újra különböző üzleti vállalkozásaira, köztük a SpaceX-re összpontosítja figyelmét.

Musk gyakran irreális ütemterveket állít fel, és a Starship fejlesztése lassabban haladt, mint ahogy azt ígérte. A Doddal folytatott beszélgetése során Musk "objektíve gyengének” nevezte a Trump elnök első kormányzása idején létrehozott Artemis program céljait. "Vagy bázist kellene építenünk a Holdon, vagy embereket kellene küldenünk a Marsra” - mondta Musk. Marsra vonatkozó céljai részeként Elon Musk azt mondta, hogy a vállalat jövőre körülbelül öt űrhajót küldene oda - űrhajósok nélkül, de az elektromos autógyártó cége, a Tesla által épített Optimus robotokkal. Mind a Holdra, mind a Marsra vonatkozó tervek olyan jelentős előrelépéseket igényelnek, amelyeket még nem próbáltak ki, beleértve a többszöri, gyors egymásutánban történő indítást és a hajtóanyagok átvitelét egyik Starshipről a másikra.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • repvez #65
    [IMG][/IMG]

    Meg az se baj, hogy a NASA rakétája még annyi fejlödést se ért el azota, de csak a SPaceX-et kell fikázni , mert még orbitra se ment fel ugy mint az appollo .
    Utoljára szerkesztette: repvez, 2025.06.20. 17:34:26
  • Sequoyah #64
    A Starhopper is csak alig tobb mint 5 eve repult eloszor, a teljes Starship maga pedig meg mindig csak 2 eves...
  • repvez #63
    Te Meg még mindig nem irtál semmit sem ami a te álláspontodnak megfeleö helyzet lenne . Mindig csak a másik ban keresed a hibát, de saját ötlet az nulla, aztán hallasz valamit amit eddig te sem tudtál, és azon kezdesz el rágodni mint a pincsi kutya , de magátol nem képes rágnivalot beszerezni csak másra hagyatkozik, hogy majd dobjon neki valaki valamit amin rágodhat.

    Azt , hogy idegen szavakat használsz, hyg okosabbnak tunj azt se erőltesd ,mert nem megy.

    TEssék itt van egy atomreactor. semmi viz nélkül müködik , ha valamit nem értesz vagy szerinted nem mukodik, akkor tessék a NASA tudosaihoz és mérnökeihez fordulni , mert lehet , hogy ök ezt nem tudják és feleslegesen dolgoznak rajta, siess , hoyg szolj nekik , mert te jobban tudod, hogy nem müködik, nem lehet lehüteni .
    Na erről ennyit, de lehet probálkozni még ha szeretnél megint beszaladni abba az erdőbe .Te ezt igényled ahogy látom. Többször kértük, hogy akkor hadd lássuk és halljuk, azt ,hogy hogyan kéne akkor ami nem "szerintem" és nem hit alapján megy, és gazdaságilag megéri és 100%osan muküödöképes, nálad ugy látom ezek a szempontok.

    Macropus Rufus: az igaz, hogy avnnak számitogépek, de nem is hétkoznapi a holdra jutni még mostanában sem, arrol ,nem is beszélve, hogy nem a hold az elso és egyetlen cél amit a SShip-t fejlesztik. hanem a mars benépesitése. Nem mellesleg 100% os ujrahasznositható és gyorsan visszaküldhető rakéta kifejlesztése a cél. Tehát elötte senki sem csinált ilyet, , ugyan ugy még senki nem probált meg visszatérő hajot fejleszteni ami a marsrol jön vissza.
    Továbbá, ugyan ugy nem csak egy rakéta fejlesztése folyik, hanem párhuzamosan a kilövö állomásokat is amiknek nem csak anyni a dolga, hogy , feltöltse és megtartsa a rakétát mig kilövik, hanem olyat, hogy hogy el is tudja kapni a rakétát vissza térésben.
    ÉS mindezt egy cég fejleszti, nem egy egész állami aparátus fö célként minden céget ennek szentelve ,mint azt tették az appollo korszakban.

    Ha ezeket összeszámolod akkor talán látszik, hogy itt sem arrol van csak szó, hogy épitenek egy rakétát aztán minden jo, mert mi baj lehet, ha 50 éve ment akkor most már gyerek játék mert van számitogép .
  • Macropus Rufus #62
    több mint 10 éve fejlesztik. És meddig jutottak? Pedig nekik nem a nulláról kellett kezdeni, mint anno az Apollo programnak. Ők ennyi idő alatt eljutottak a Holdig. Okés több ember dolgozott rajta. Viszont nem volt meg a technológia hozzá, szóval azt is a nulláról kellett kidolgozni, hogy egyáltalán miképpen is jutnak el oda, nem csak azt, hogy mivel. (űrrandevú, leszálló modul stb...) Nem voltak számítógépek, amik komolyabban tudtak volna segíteni nekik. Logarléc oszt annyi. Meg rajztábal. Most meg minden jóság meg van. Valamit nem jól csinálnak sztem
    Utoljára szerkesztette: Macropus Rufus, 2025.06.13. 10:47:03
  • militavia #61
    Az az "apró kis porszem" nevetségessé teszi az egész ötletet. Te is fosod itt a wall of textet, de te és a másik meg nem értett zseni képtelen volt egy hővezetési tényezőt megnézni és értelmezni.

    Na erről ennyit...
  • repvez #60
    egyébként érdekes, hogy megint ott tartunk, hogy a nagy képtöl megint oda jutottunk, hogy molni kiragadott egy apro kis porszemet és azt kezdi szétcincálni, hogy ö milyen okos.
    DE még nem hallottunk töle akkor egy tételes levezetést, hogy akkor ö hogy is képzeli el egy müködö mindenre kiterjedő másik bolygon a dolgokat.
    ÉS igen a "szerintünk" egy ilyen topicban igen is játszik, mert ha nem igy lenne, akkor most mindannyian egy marsi koloniát terveznénk , hogy mi hogy .
    Mint ahogy bármenynire is probálod beadni a te teoriádt az is csak ""Szerinted"" lenne ugy és a valoságban meg teljesen máshogy fog megtörténni mert senki sincs olyan közel a tüzhoz, hogy 100%osan kijelentse(rajtad kivül persze), hogy ez igy lesz tökéletes és akkor ezt fogjuk tenni és müködni fog.

    De ezt nem érted és nem tudod felfogni, hogy a forumokon a konstruktiv párbeszéd a szerintemekből alakul is , hogy mindenki elmondhatja a pro ,kontra érveit és tágitja egymást tudásást.ÉS talán lenne egy közös társaság akiknek közös az érdeklödési köre és társalognának egymással.

    DE neked ez magas, nézd, meg azok akik beirtak ide már mind leléptek, mert ahogy irtak valami vélemmyént te azonnal izekre szedted és lehulyéztél mindenkit.Hát igy nem lehet komunikálni, föleg nem ha a második mondat után ha még mindig nem tetszik kamit mondanak neked elkezdesz anyázni és verekedést szitasz.

    Egy közösség rombolo vagy , ahol megjelensz ott megszunik a társalgás és csak a veszekedés van és mindenki inkább lelép, senki nem azért jön , hogy itt is csak az egymás uszitása menjen.


    DE , hogy a témába is szoljak, ez a Starsip fejlesztéséről iródott a cikk és a távlati célokrol, csak ugye leragadtunk megint a nuanszny hogy hutjuk le a vizes reaktort mutatvaánynál.

    Eddig amiket láttam látványtrveket és koncepciorajzolkat, ott napelemek és különbözö kombináciok voltak az energia termelésre, nem csak egy csinált mindent.És nem is csak egy célja volt, hanem több mindent is hasznositottak egy adot folyamaton belül.
    Igy nem lehet kijelenteni, hogy csak ez az egy járható ut van.

    Ha már föld hütés szoba került, azért, arra kiváncsi lennék, hogy a vizhüttéssel, hogy is oldanátok meg, hogy ne melegedjen tul ?Mert ott fennt nincs folyo, ami elviszi a meleget és jön helyette egy teljesen frissi hideg ?
    Ahogy a földnél sem, de azért a hold nagyobb tömeg és hidegebb is mint a viz.
    Ja és arrol nem is beszélve, hogy a vizet , hogy tartod folyákonyan, hogy ne vagyon el a csövekben? vagy ha nulla fok felett tartod akkor meg megint csak elpazarolsz egy csomo enegriát, mert nulla foknál tovább nem hutheted vissza a vizet, hogy keringetni lehessen, egy véges terfogatu tartájban mennyire hamar fog tulhevulni a viz?

    A holdon vagy a marson vannak olyan érszek ahol mindig árnyék van ott nem fog felmelegedni a napos orákban sem .
    DE ha azt nézzük itt a földön a hőszivattyus rendszereknél is lefurnak a mélybe és oda vezetik a hütöközeget, ahogy a földön ugy gondolom a holdon is a felszin alatt egy bizonyos mélységben állandobb a hömérséklett, és a hőcserélökön keresztül lehet a hutést megoldani.

    Az se feltétlen kell ,hogy egy legyen csak, igy lehet válogatni a helyszint, amikor egy terület átmelegedett akkor átkapcsolni a másik területi szindákra addig az elözö helyen ujra vissza hutheti a -180 fokos űr.

    De ugye ilyen érveket levezetéseket nem hallhatunk, mert nem tud Molni prezentálni.És ha szabad tudni akkor neked miért nem jutott eszedbe a regolit és a hővezetés amig Inkvisitor szóba nem hozta? onnantol már te is elkezdted rágni ezt a vonalat,mert láttad, hogy na itt akkor van keresni valod, hogy megmutasd ujra, hogy na látod megint igazad volt.

    De azt nem mered, hogy valami olyan teljesen uj dologgal állj elő amit eddig még nem hoztunk szoba és levezetnéd , hogy nem Hit és nem Szerintunk alapon , hogy oldanál meg valamit, mert félő, hogy a te dolgaidat is ugyan ugy szét lehetne darabokra cincálni mint ahogy te probálod a miénket. DE ugye ilyenkor ha már nibcs ellenérv akkor jön az anyázás és a bedobom a durct mert mindenki hulye stilus.

    Veled ellentétben mi nem állitjuk ,hogy tévedhetetlenek vagyun és pont ez a lényeg
    Utoljára szerkesztette: repvez, 2025.06.12. 19:57:23
  • militavia #59
    Magológép? Elég nagy szavak attól, akkor még a hővezetést is elfelejtette. Kétszer is. Mert a hőszigetelő és a víz között 40-60-szoros eltérés vagy nagy átlagban..
    Persze utólag jópofa hazudozás, hogy benézted.

    Megy az érdemi vita mantra, de most sem magyarztad meg, hogy egy kvázi hőszigetelő anyagban hogyan képzelted ezt a hőelvezetés batomságot.

    Igazából te is eltakarodhatsz ezután a kurva jó édes anyádba.
  • manypet #58
    "Láthatólag manypet a 2x2-nek sem nézett utána"
    +
    "a világ legjobb hővezetői közé tartozó vizet használnak"


    Aha. 0,6-os hővezetési tényezővel tényleg a "legjobbak egyike". :-D
    Kár, hogy sokkal inkább szigetelő a víz, mintsem megfelelő hővezető. Annyi csak az előnye, hogy keringetni lehet és a hőjét át lehet utána adni másnak, vagy el lehet vezetni a külvilágba. De hogy jó hővezető lenne... Te tényleg magadat égetni jársz ide? :-)

    És akkor én nem néztem utána dolgoknak?
    Kisfiam, itt egyedül te vagy az, aki nem nézett utána semminek. Én valóban benéztem a regolit hővezetési tényezőjét, de legalább utánanéztem. Nem úgy, mint te, akinek lófasz érve nem volt, csak fröcsögött. És most, hogy Inkvisitor megmutatta, hogy rossz adatot néztem, döngeted a melled a semmire. Tudod, nem csak röhejes vagy, hanem egyértelműen látszik, hogy vitaképtelen is. Ha képes lettél volna vitázni, egyből írtad volna, hogy rossz a hővezetési képessége, esetleg mutatsz adatot is, nem csak utólag pampogsz, miután már más utánanézett. Ha képes lennél érdemben érvelni, akkor lehetne veled is úgy beszélgetni, mint Inkvisitorral. De láthatóan neked ez nem megy, mert nem csak ostoba vagy, hanem érzelmi nyomorék is.

    És pont erről beszéltünk neked. Hogy képtelen vagy az érdemi vitára, mert nem csak nem látod át a dolgokat, és nem csak hogy képtelen vagy elvonatkoztatni és új dolgokat elképzelni, hanem még utána sem nézel semminek, csak nyomod a baromságodat, mint a hisztis kis óvodás. Nem vagy te mérnök, soha nem is voltál, még ha papírod is van róla. Egy korcs vagy, semmi több. Az oktatási rendszer mintapéldánya. Ostoba, összefüggéseket meg nem látó, kreativitásra és elvonatkoztatásra képtelen magológép, akinek olyan szintű frusztrációi vannak, hogy egy átlag pszichiáter nem hogy a 10 ujját, de a 10 lábujját is megnyalná utána. :-)
    Utoljára szerkesztette: manypet, 2025.06.12. 18:20:52
  • manypet #57
    1. Köszi. Én is néztem a regolit hővezetési tényezőjét, de alighanem benéztem. Valamiért ezt a táblázatot néztem, de most, hogy te mást írtál, újra ránéztem, és látom, hogy ez nem a regolit adata, hanem csak hasonló anyagokkal való mérések. Megint kiderült, hogy ezért jó, ha érdemben vitázunk, mert abból lehet tanulni, meg a hibákat felfedni.
    Így viszont ez a megoldás valóban nem jó hűtésre. Hacsak valahogy a regilitot nem tudjuk "keringetni" a csővezetékek körül, ami talán tényleg nehézkes lenne.

    2. Itt a reaktort darabokban vinnék fel a Holdra, nem egyben. Ezért a reaktor "felrobbanásával" (nevezzük most így - gondolom te sem nukleáris robbanásra gondoltál) nem kellene számolni, hiszen a működő reaktor csak a Holdon lenne összerakva.

    3. Szerintem nagyjából egyről beszélünk. Egyrészt az ionizáló sugárzás hatására az anyag nyilvánvalóan roncsolódik, ami már magában gondot okozhat egy űreszköz esetében, hiszen az adott anyag tulajdonságai megváltoznak. (Erre gondolsz alighanem: https://en.wikipedia.org/wiki/Radiation_damage ). De ezen felül az adott védőréteg atomjai pl. a neutronsugárzás elnyelésekor átalakulnak más izotóppá (néha akár sugárzó izotóppá is).
    Források:
    https://www.quora.com/Can-an-object-that-has-been-subjected-to-radiation-become-radioactive-itself-as-a-result
    https://www.quora.com/What-materials-absorb-ionizing-radiation-particles-such-that-they-become-measurably-radioactive-themselves-using-a-geiger-counter
    https://www.nature.com/articles/s41598-021-82512-w
    És emiatt idővel a védőréteg már nem tud több sugárzást elnyelni (avagy akár önmaga is sugárzóvá válik - anyagtól függően). Erre írtam, hogy "telítődik". Ezért idővel cserélni kell a védő elemeket. Ezért írtam, hogy ez probléma lesz a Mars expedíció kapcsán. Nem találom már, hol olvastam (ha rálelek, belinkelem), ahol éppen arról folyt eszmecsere, hogy a Mars expedíció esélyesen hosszú hónapokig (vagy akár 1-2 évig) tartana, és ezalatt az idő alatt az űrhajó védőburka már nem tudja betölteni a funkcióját. Vagy roncsolódik (ahogy te is írod), vagy már nem képes elnyelni (vagy megfelelő mértékben elnyelni) a kozmikus sugárzást.
  • militavia #56
    A regolit hővezető képessége azért picit magasabb is lehet, kicsi a mintha, de nagyságrendileg a hőszigetelők tartományában van.

    Na ehhez képest az atomreaktoroknál nagy sebességgel a világ legjobb hővezetői közé tartozó vizet használnak.

    De azért egészen cuki, ahogy itt egyesek egy "szerintem" banyögésre atomreaktort meg más álmodnak meg. Csak úgy. És még nekik áll fentebb, amikor egy akkora faszságot mondanak, amiért egy 4. féléves éves mérnökhallgatót kb. kibasznának a 2-esért szóbelizésért is.