SG.hu

A csődbe ment Liliumot nemsokára más légitaxi cégek is követik a sorban

A Lilium bukása reflektorfénybe helyezte a légitaxi-ágazatban lévő pénzszűkét: nagy a verseny az első utasokat szállító nyugati légitaxi társaság címéért, de ez a fiatal iparág dollármilliárdos befektetések híján soha nem fog létrejönni.

Az elektromos függőlegesen fel- és leszálló repülőgépek (eVTOL) - közismert nevükön a légi taxik - gyártói 2019 óta nagyjából 13 milliárd dollárt gyűjtöttek össze, de az éves beruházások üteme a 2021-es csúcspont után visszaesett - derül ki az Alton Aviation Consultancy cég adataiból. Az olyan kiemelt befektetők, mint az amerikai Delta légitársaság, valamint a Stellantis és a Toyota autógyártók ellenére az elemzők szerint további milliárdokra lesz szükség a tanúsítás, a nagyüzemi repülőgépgyártás és a nyereségesség eléréséhez. "Kezdjük látni, hogy a gyengébb szereplők elesnek. A Lilium csak az első volt, még több fog következni” - mondta Brian Foley, a Brian Foley Associates légiközlekedési tanácsadó cég alapítója.


Az EVTOL-gyártók 2024-ben eddig 2,3 milliárd dollárt gyűjtöttek össze, szemben a 2023-as 1,5 milliárd dollárral, a 2022-es 3,4 milliárd dollárral és az egy évvel korábbi 4,3 milliárd dollárral az Alton adatai szerint, miközben a nyereség továbbra is megfoghatatlan, mivel a vállalatok a működés beindításába és a tanúsítás biztosításába költik minden pénzüket. Az Archer Aviation, a Joby Aviation, az Embraer által támogatott-Eve Holding, a Lilium és a Vertical Aerospace az évtized elején több milliárd dolláros értékelésekkel mentek tőzsdére. Ez még azelőtt történt, hogy egyáltalán termékkel rendelkeztek volna - ez volt az a szakasz, amikor a legtöbb vállalat inkább magánvállalkozás marad, és a kockázati tőkefinanszírozástól függ.

Az Archer, a Joby és a brit Vertical a cégek nyilatkozatai és egy 2021-es Bernstein elemzői jegyzet szerint a tőzsdére lépésük után 2024-re becsülték a kereskedelmi szolgáltatás elindítását. Ez az ütemterv biztosan nem fog teljesülni, mivel sem Európában, sem az Egyesült Államokban nincs szabályozva a terület. Az eVTOL-vállalatok ma már nem is tesznek nyilvános előrejelzéseket a világ legnagyobb piacát szabályozó amerikai Szövetségi Légügyi Hivatal (FAA) jóváhagyásairól. De a szabályozási késedelmek, a bizonytalan gazdasági környezet és a lappangó globális feszültségek ellehetetlenítik az ágazat pénzgyűjtését és fejlődését. "Nem látjuk, hogy ezek a vállalatok akár az évtized végére elérnék a nyereségességet” - mondta Savanthi Syth, a Raymond James elemzője.


A nyugati világ lassúsága miatt az eVTOL-gyártók más piacok felé fordultak. Az Archer már a jövő év negyedik negyedévében kereskedelmi járatokat tervez indítani az Egyesült Arab Emírségekben, a Joby pedig 2026 elejére tervezi a kereskedelmi járatok indítását Dubajban. Elemzők szerint a közel-keleti szabályozó hatóságok több munkaerőt fordítanak a tanúsításra és az eVTOL-ok biztonságos környezetének megteremtésére, mivel uralkodóik megpróbálják vonzóvá tenni a jövő technológiáit. A Közel-Keleten az infrastruktúra kiépítése is könnyebb, mint Európában és az Egyesült Államokban.

Az Archer, az Eve, amely nemrégiben kötött hitelmegállapodást a brazil Nemzeti Fejlesztési Bankkal, és a Joby van a legjobb helyzetben van ahhoz, hogy túlélje legalább a tanúsításig. Ez a három vállalat és a Vertical idén várhatóan együttesen legalább 1 milliárd dollárt éget el, amely veszteség a következő két-három évben is folytatódhat - mondta Syth, aki szerint az első eVTOL 2026 végén vagy 2027 elején kaphat utasok szállítására alkalmas tanúsítványt az Egyesült Államokban. A Joby 2021 és 2023 között 863,3 millió dollár készpénzt égetett el, a legtöbbet a négy eVTOL-gyártó közül, mivel üzleti modellje a repülőgépek gyártását és üzemeltetését is előírja. A vállalat az elmúlt hónapokban további tőkebevonást jelentett be, és a harmadik negyedévet 710 millió dollár készpénzzel zárta. Az Archer több mint 500 millió dollárnyi készpénzzel és pénzeszközzel rendelkezik, míg az Eve a második negyedév vége óta 236 millió dollárnyi saját és idegen tőkét vont be, ami „nagyon kényelmes pénzügyi helyzetbe” hozza a következő évekre.


Elemzők szerint az eVTOL-vállalkozásoknak fontolóra kell venniük a kizárólag gyártásra épülő üzleti modelleket, hogy csökkentsék a készpénzégetést, és a tanúsítás felé tett előrelépés már a szállítás előtt bevételt hozhat. Fúziókra is szükség lehet. A tanúsítás után fel kell majd gyorsítaniuk a termelést, miközben csökkenteniük kell az eVTOL-ok költségeit - elemzők szerint kulcsfontosságú lesz az akkumulátor- és infrastruktúra-kiadások kordában tartása. Bár ezek a nehézségek miatt az elemzők szkeptikusak azzal kapcsolatban, hogy az eVTOL-ok valaha is uralni fogják a városokon belüli közlekedést, egyesek optimizmusuknak adtak hangot. A múlt héten a Needham elemzői „vételi” minősítéssel jelölték meg a Joby és az Archer cégeket, mondván, hogy 3 milliárd dolláros globális bevételi lehetőséget látnak a piacban.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Gabbbbbbbbbbbb #4
    Úgy amblokk igazad van, hogy felvinni 1 tonna akkut a levegőbe nem tól jó ötlet. Mondjuk szerintem lenne értelme újragondolni a helikopter koncepcióját, mert elég veszélyesek. Lehetne építeni olyan gépeket, amik kinézetben hasonlóak a cikkbeli képeken levőkhöz, viszont üzemanyagot égetnek.
  • Kotomicuki #3
    Tipikus, mélysötétzöld hozzáállás: a leginkább arra alkalmatlan technológiával kell létrehozni egy teljesen új, addig gyártani és használni ki nem tanult és igazából a piac által sem követelt terméket, aminek a jogi szabályzása szintén a nullán van - igaz, pont ez utóbbi miatt, a zavarosban lehet szépen kaszálni..., de akkor ez sem több egy profitszerzési próbálkozásnál, egy nemlétező piaci rés betömésének megpróbálásával fellendíteni a nemlétező keresletet.

    Esetleg egy újabb, a túl sok halott pénz legalább egy részét élővé tenni próbálkozás a sok közül?

    A szumma megint csak az, hogy a technológia régen átlépte már a fennálló társadalmi berendezkedést, pontosabban a kevesek által vágyott és erőszakkal fenntartott visszarendeződés már nagyon messze van - lemaradva - az alkotó, mentálisan is fejlődni képes emberiség valódi igényeitől és elvárásaitól (és tényleges lehetőségeitől) - igen, kivéve a(z ön)pusztító technológiákat.
  • kvp #2
    Alapvetoen nem az elektromos hajtas a gond, hanem a szabalyzasi szigor es a cegek rossz fejlesztesi es marketing strategiaja. Ha egy ceg nem aksi elektromos, hanem mondjuk gazturbina elektromos hajtaslancot hasznalna, akkor sokkal egyszerubben es gyorsabban tudnanak fejleszteni. Befektetesileg pedig szerintem nem a civil szektort kellene eloszor megcelozni, hanem a katonai jarmuveket. Arra van piac es senkit nem erdekel, hogy a harcmezon van-e civil repulesi engedelye egy vtol gunship-nek vagy csapatszallitonak. Egy ilyen fejlesztes kozel azonnali bevetelt biztositana a fejleszto cegnek, mikozben szepen lassan be lehetne vezetni a gepeket mint civil jarmuveket is. Kesobb kiegeszitve oket onvezeto kepessegekkel, amikor mar napi hasznalatban vannak.

    Persze a legtobb fejlesztoceg valamifele onvezeto pod-ot akar kesziteni, a hagyomanyos, pilotak altal vezetett vtol-ok helyett. Az akkumulator elektromos hajtaslanc miatt pedig vagy a tomegben vagy a hatotavolsagban kell kompromisszumot kotniuk. Ehelyett egy gazturbinas legijarmu eseten meg lehetne celozni egy Bell UH1 kepessegeit mint abszolut minimumot.
  • NEXUS6 #1
    Érdekesek ezek az újdonsült elektromos járművek (értsd rollertől, a drónon és az elektromos autón keresztül, a villanyhelikopterig). Talán általános tapasztalatként kimondható, hogy miközben egy bizonyos költséghatár alatt nem jelent alapvető problémát a közlekedéssel kapcsolatos szabályozatlanság, mert a piacon történő elterjedés kikényszeríti, akár utólag is a szabályzók létrehozását, addig a nagyobb befektetést igénylő/jelentősen nagyobb baleseti kockázatot jelentő megoldásoknál ez átugorhatatlan akadályt jelent. Lásd önvezető autók/villanyhelikopterek.