SG.hu

Az Ukrajna elleni orosz ballisztikus rakétatámadás új fejezetet jelent

Ez az első alkalom, hogy egy háborúban egy hidegháborús fegyverkezési szerződés által korlátozott fegyvert, egy közepes hatótávolságú ballisztikus rakétát, más néven IRBM-et (intermediate-range ballistic missile) vetettek be.

Két nappal ezelőtt Vlagyimir Putyin orosz elnök bejelentette, hogy megváltozik az ország politikája a nukleáris fegyverek konfliktusokban való alkalmazására vonatkozóan. Csütörtökön aztán Oroszország egy új típusú ballisztikus rakétával támadta az ukrajnai Dnyipro városát, amely több nukleáris robbanófejet képes távoli célpontokra eljuttatni. Putyin szerint az Ukrajna elleni ballisztikus rakétatámadás figyelmeztetés a Nyugatnak. Ezek az események csak részei az Oroszország és Ukrajna közötti háború egy hete tartó eszkalálódásának.

Az elmúlt napokban Ukrajna először lőtt ki amerikai gyártmányú ATACMS taktikai ballisztikus rakétákat és az Egyesült Királyság által szállított Storm Shadow rakétákat orosz területen lévő célpontokra. Mindez azt követően történt, hogy Joe Biden elnök jóváhagyta, hogy Ukrajna az Egyesült Államok által biztosított nagyobb hatótávolságú rakétákat használhasson orosz célpontok ellen. Korábban Ukrajna csak saját területén használhatta ezeket.

Egy ritka televíziós nyilatkozatban csütörtökön Putyin azt mondta, hogy utasította az orosz hadsereget, hogy az „Oresnyik” nevű (magyarul mogyorófa) ballisztikus rakétával csapást mérjen Dnyiprora, ahol szovjet korabeli rakétagyárak találhatók. A támadás volt a rakéta első bevetése „harci körülmények között” - mondta Putyin. A közösségi médiában közzétett, Dnyiproból származó videókon több lövedék látható, amint nagy sebességgel becsapódnak a földbe. Dnyipro helyi lakosai szerint az Oresnyik egy ipari üzemet talált el, amelyet a PA Pivdenmash, korábbi nevén Yuzhmash üzemeltet. A PA Pivdenmash gyár korábban a szovjet Zenit rakéta gyorsítófokozatait gyártotta, legutóbb pedig a Northrop Grumman számára az Egyesült Államok által üzemeltetett Antares rakéta első fokozatának tartályait készítette el.


Sabrina Singh, a Pentagon helyettes sajtótitkára a most használt fegyvert „kísérleti közepes hatótávolságú ballisztikus rakétának” nevezte, amely az orosz RS-26 Rubezh interkontinentális ballisztikus rakéta típusán alapul. Bár a csütörtök hajnali csapás során hagyományos lőszereket használtak, a több lövedékrobbanás arra utal, hogy a rakéta többszörös visszatérő töltetet, vagyis MIRV-rakétát használt, hasonlóan ahhoz, ahogyan Oroszország is használhatná a rakétát egy nukleáris támadásban. Singh szerint a rakétát különböző típusú hagyományos vagy nukleáris robbanófejekkel is fel lehet szerelni. Elmondta, hogy Oroszország „röviddel” a tervezett támadás előtt értesítette az amerikai kormányt a nukleáris kockázatcsökkentő csatornákon keresztül.

Ukrán kormányzati tisztviselők kezdetben azt mondták, hogy a Dnyipro elleni támadást nem egy közepes hatótávolságú fegyverrel, vagyis IRBM-mel, hanem egy ICBM-mel hajtották végre. Az ICBM-ek jellemzően hosszú, íves pályát követnek, amely a rakétákat az űrbe, a légkör fölé viszi, miközben távoli célpontok felé haladnak. Egy közepes hatótávolságú rakéta - amely olyan fegyverként van besorolva, amely 3000 és 5500 kilométer közötti távolságra képes eljutni - szintén elérheti a világűrt, bár az Oresnyik rakéta által elért pontos magasságot csütörtökön nem lehetett tudni. "Egy IRBM és egy ICBM hasonló repülési útvonalakkal rendelkezhetnek. Magas röppályájuk lehet” - mondta Szingh. "Sok hasznos terhet szállíthatnak, de a fő különbség a hatótávolságban és a stratégiai célban rejlik”.

A héten indított Oresnyik rakéta az orosz Kapusztin Jar rakétabázisról indult, amely nagyjából 800 kilométerre van Dnyiprótól, távol az intenzív harcoktól. Ez az első alkalom, hogy bármilyen IRBM-et bevetettek harcban. A közepes hatótávolságú nukleáris erőkről szóló szerződés, amelyet az Egyesült Államok és a Szovjetunió 1988-ban ratifikált, betiltotta a földi indítású IRBM-eket. Az Egyesült Államok 2019-ben, az első Trump-kormányzat idején lépett ki a szerződésből, arra hivatkozva, hogy Oroszország nem tartja be azt. Akkoriban amerikai tisztviselők megjegyezték, hogy Kína, amely nem írta alá a szerződést, több mint 1000 IRBM-et tart az arzenáljában.

Putyin szerint a nyugati légvédelem nem képes megsemmisíteni az Oresnyik rakétát repülés közben, bár ezt az állítást nem lehet ellenőrizni. Azt mondta, hogy Oroszország a jövőben hasonló rakétatámadások előtt figyelmeztetést ad Ukrajnának, hogy a civileknek lehetővé tegye a veszélyzónák elhagyását. Az Oresnyik rakéták akár 10 Mach sebességgel, vagyis másodpercenként 2,5-3 kilométeres sebességgel csapódnak be célpontjaikba - mondta Putyin. "A világszerte meglévő légvédelmi rendszerek, beleértve az Egyesült Államok által Európában kifejlesztetteket is, nem képesek az ilyen rakéták elfogására”.

Megjegyzése talán leghátborzongatóbb részében Putyin azt mondta, hogy az ukrajnai konfliktus „globális méreteket ölt”, és kijelentette, hogy Oroszországnak joga van rakétákat bevetni azok ellen a nyugati országok ellen, amelyek fegyvereket szállítanak Ukrajnának, hogy az orosz célpontok ellen használják azokat. "Eszkaláció esetén határozottan és arányosan fogunk válaszolni” - mondta Putyin. "Azt tanácsolom azoknak az országoknak az uralkodó elitjének, amelyek katonai erőiket Oroszország ellen tervezik bevetni, hogy ezt komolyan fontolják meg”.

A nukleáris doktrína Putyin által a hét elején engedélyezett módosítása csökkenti azt a küszöböt is, amely alatt Oroszország atomfegyvereket vethet be az orosz „területi integritást” fenyegető hagyományos támadás elhárítására. Úgy tűnik, ez már meg is történt. Ukrajna augusztusban offenzívát indított az oroszországi Kurszk régióba, és több mint 1000 négyzetkilométernyi orosz területet vett ellenőrzése alá. Az orosz erők észak-koreai csapatok segítségével ellentámadást indítottak, hogy megpróbálják visszafoglalni a területet. Singh „eszkalációnak” nevezte, hogy Oroszország meghívta az észak-koreai csapatokat, és azt mondta, hogy Putyin „dönthetne úgy, hogy már ma véget vet ennek a háborúnak”.

Amerikai tisztviselők szerint az orosz erők naponta mintegy 1200 halottat vagy sebesültet veszítenek a háborúban. Amerikai hírszerzési források becslése szerint egymillió ukrán és orosz halt meg vagy sebesült meg a háborúban. Az ENSZ Emberi Jogi Hivatala legutóbb arról számolt be, hogy a teljes körű orosz invázió 2022 februári kezdete óta 11 973 civil halt meg, köztük 622 gyermek. "Már 2022-ben figyelmeztettük Oroszországot, hogy ne tegye ezt, de ők mégis megtették, így ennek következményei vannak” - mondta Singh. "De nem akarjuk, hogy ez szélesebb regionális konfliktussá eszkalálódjon. Nem törekszünk háborúra Oroszországgal”.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • militavia #55
    Látom nem megy a gondolkodás most sem. Hogy mennyi maradna, azt nem tudni, de hogy nem hagynak hátra semmit, az is tuti. A kérdés simán ostoba.

    Melyik részét nem érted annak, hogy a II. vh idején teljes összeomlás alatt csapatoknál levő kb. minden nehézfegyvert kicsináltak? A páncélozott technikát is?

    Ehhez képest papírból van egy BM és nem kell teljesen szétrobbantani. Ha indításra alkalmatlanná teszed, akkor well done. Ahhoz meg maga az indító rendszer hiánya is elég, amit nem tudsz pótolni, mert sem az alibabán sem az amazonon nem árulják.

    Meddig rágod még ezt a gumicsontot baszod?
    Utoljára szerkesztette: militavia, 2024.12.21. 11:36:38
  • NEXUS6 #54
    Huh. Hát ez egy komoly válasz volt. Nyilván ki is ütött. XD
    Megmondhatnád végre amúgy, hogy véleményed szerint egy teljes orosz politikai instabilitás (gyak az Oroszországi-föderáció szétesése) esetén az új köztársasági vezetők kezében a 300-ból hány bevethető stratégiai rakéta maradna (1000 robbanófej, + kb 5000 hadműveleti harcászati nukleáris fegyver/robbanófejből).
    Eddig nekem mondjuk az jön le, hogy szerinted egy sem, és ezért nem okoz majd nemzetközi konfliktust, mert mindegyik mögött ott fog állni Iván a kalapácsával, hogy szétverje. Erősítsd meg kérlek, hogy komolyan ezt tartod valószínűnek!
    Azonban nem tudom, hogy vetted a fáradtságot, hogy végig gondold, hogy ha a politikai felbomlás olyan lesz, hogy jogutódként kerül a fegyverzet minden volt tagköztársasághoz (erre meg volt az esély Ukrajna esetében is azért anno), akkor bizony pont az történik, mint a SZU felbomlásdakor, hogy nem történik semmilyen komolyabb incidens, Iván nem veri szét a kalapácsával a rakétát, vagy az indító elektronikát, viszont lesz egy pár nukleáris nagyhatalom a mégkisebb Oroszországon kívül. Mégegyszer kérdem, végig gondoltad ezt, vagy még mindíg Ivánnál tartasz?
    Ha elolvastad volna mondjuk a RAND Corp. anyagait, akkor látnád, hogy milyen szinten hívják fel a figyelmet arra, hogy az oroszokkal a leírt folyamatos nyomásgyakorlás mellett mégis soha nem szabadott volna a konfliktust fegyveres szintig eszkalálni. Szerinted miért, az előbbiekkel összefüggésben?

    Mire nincsenek érveim, hogy Iván szétveri kalapáccsal azt a rakétát, amivel kapcsdolatban beleverték a fejébe, hogy az életénél vagy akár anyja/kedvese/macskája életénél is fontosabbnak tartsa? Ezek az anekdóták lennének az érveid?

    Te ennél azért más témában azért többet is elő szoktál tudni húzni a tarsolyból. Ezekszerint ez a téma valahogy annyira nem érdkel, hogy utána nézz, komolyan elgondolkodj rajta.
    Utoljára szerkesztette: NEXUS6, 2024.12.20. 11:21:32
  • militavia #53
    Nem olvastam Tom Clancy-t vagy 25 éve, Dale Borowt egyet sem, mert szar, fater olvastam helyettem. A legelső II.vs COD-dal toltam összesen.

    Más egyéb? Érveid azok nincsenek.
  • NEXUS6 #52
    Értem.Ezeket már mondtad. Én meg válaszoltam rá. Leírtam konkrétan számszerüen, hogy mi lehet a bibi, csupán az orosz stratégiai csapásmérő erő nagyságával. Zérő értelmes válasz. Csak Iván meg a kalapácsa, meg Hans meg az ő harckocsija, meg minden alap/konkrétum nélkül, hogy túl sokat nézem hálivúdot.
    Szerintem meg, hogy hasonló mélyenszántó tartományban válaszaszoljak,Te meg sokat olvasol Tom Clancyt. Dale Brownt, meg agyadra ment a CODozás, amikben ugye így vagy-úgy de mindíg mi győzünk. Körbeértünk, megint.

    Amúgy ez amit írtál eddig kb olyan volt, csak megjegyzem, mint amikor a dinók felnéztek az égre, láttak egy fényes valamit és azt gondolták, hogy: Ugyan már mi bajunk lehetne, a múltkori is csak vak lárma volt. És ez is egy a tiedhez hasonló történelmi példa. XD

    Látod le tudok én súlyedni a te szintedre is. ;)
    Utoljára szerkesztette: NEXUS6, 2024.12.19. 11:15:13
  • militavia #51
    Nem történt meg a SZU szétesésekor sem.Globális nukleáris válságot meg nem tudna okozni.

    Mondom, kevesebb hollywood tényleg jó lenne a túltolt rettegés helyett.
    Utoljára szerkesztette: militavia, 2024.12.18. 11:38:06
  • NEXUS6 #50
    Igen, és? Lásd #46
    Az oroszoknak, csak a stratégiai nukleáris csapásmérés képesség keretében van kb. 1000 robbanófeje 300 körüli rakétbában kb 150 siló/150 mobil indító állásban elhelyezve. Kérdem újra, hogy mi a garanciád, hogy ezek közül néhány nem jut (ÉRTSD EGYIK SEM) egy új "szakadár" köztársaság vezetése kezébe, amikor az eszköz, a kezelőszemélyzet és a döntésképes vezető is biztosított?

    Az amit leírsz az ott működik ahol kezelő Igor szét akarja verni az eszközt. Na és ahol ez fel sem merül a kis buta fejében?
    Enegem az a válaszod, hogy ha Igor ha akarja egy kalapáccsal szétverheti, önmagában nem nyugtat meg. Lévén hogy Igor, ahogy írtad eleve úrgy lett kiválasztva pszichológiailag, hogy ha több ezer versztára a kis faluját nukleáris csapás is éri, akkor se forduljon meg a fejében, hogy ilyet tegyen, hanem teljesítse az aktuális vezető ukázát.

    Az alapkérdés az, hogy van-e lehetőség, hogy a stratégiai csapásmérő képesség, vagy annak akár kis része is olyan kezekbe jusson, ami esteleg egy globális nukleáris válságot generál/mélyít el?
    Sajnos a német páncélosok háború végén történő megsemmisítésének tapasztalataiból leszürt következtetésed ellenére, nekem úgy tűnik, hogy igen van erre sajnos lehetőség.
    Utoljára szerkesztette: NEXUS6, 2024.12.18. 10:02:59
  • militavia #49
    Ez harckocsi egy század szinten kezelt eszköz, amit nem versz szét egy kalapáccsal és mutatóban maradt fenn eredeti hk. Ráadásul a háború végén már nem nagyon volt fanatikus német, meg menekülni sem volt hova, se hely, se benzin, de azért felrobbantották őket.

    Vs. a TOPOL simán elgurul és egy kalapács elég ahhoz, hogy tönkretedd az egészet. Ezután jön a többi layer, hogy akkor hogyan kerül rá a csúcsára az atomfegyver és ki az, aki tudja használni.

    Továbbra sem akarod megérteni.
  • NEXUS6 #48
    Igen, és? Pont ezt mondom én is, hogy ezek a tankok NEM összekeverendők a nukleáris fegyverekkel. irreleváns szerintem ezen rugóznod. Nem adekvát példa.

    Abban megegyezhetünk, hogy azért több mint egy megmaradt még ezekből a tankokból is. Ami nukleáris stratégiai csapásmérő fegyver esetén pont annyival több a kelleténél.
  • militavia #47
    A II. vh után egy kézen megszámolható volt, hogy hány épen marad Tiger I/II maradt, amit múzeumban ki lehet állítani. Az egyetlen megmaradt Toldi magyar hk. is Kubinkában van. A német múzeum hk-at kb. a gyárból szedték össze, ami már éppen be volt fejezve, de nem vitték el, nagyon kevés élte túl.

    Na, ezek NEM atomfegyverek, csak "koszos harckocsik".
  • NEXUS6 #46
    Orosz stratégiai nukleáris erők alkalmazása.
    Újra és újra nekifutunk. OK. értem, hogy mit akarsz mondani, mi az ami jelentősen csökkenti egy széteső Oroszország, széteső stratégiai nukleáris csapásmérőképesség széteső vezetése esetén annak valószínűségét, hogy az eszköz bevethetően az utód vezetés kezébe kerüljön. OK.
    Csak épp itt a nagyszámok érvényesülnek. Ahogy gondolom a tankos példád esetében sem MINDEN tankot tettek harcképtelenné a németek, sajnos az általad említedd akadályok sem feltétlenül érvényesülnének minden esetben. És itt sajnos, ellentétben egy esetleg működőképes állapotban maradt tankkal, a nukleáris csapásmérő eszköznek egyetlen darabjának is stratégai jelentősége van!
    Az oroszoknak, csak a stratégiai nukleáris csapásmérés képesség keretében van kb. 1000 robbanófeje 300 körüli rakétbában kb 150 siló/150 mobil indító állásban elhelyezve. Kérdem újra, hogy mi a garanciád, hogy ezek közül néhány nem jut egy új "szakadár" köztársaság vezetése kezébe, amikor az eszköz, a kezelőszemélyzet és a döntésképes vezető is biztosított?
    És még a kb 5000 harcászati/hadműveleti szinten bevethető nukleáris fegyverről/robbanófejről nem is beszéltünk, amelyek a nukleáris jellegük miatt a jelenlegi helyzetben is rendelkeznek a konfliktust alapvetően befolyásoló stratégiai jelleggel.

    Ukrán nukleáris csapásmérő képesség.
    Megint itt vagyunk. A hadiipar, nukleáris ipar részemről csak azért került szóba, mert annak megléte teszi alkalmassá az ukránokat, hogy azokat a részegységekett, részrendszereket legyártsák, ami akár egy prototípus szintű nukleáris eszközhöz (akár csak egy piszkosbombához) szükségesek.
    Az ukránok NEM egy teljes, elrettentő képességgel rendelkező stratégiai nukleáris csapásmérő képességet akarnak, akarhatnak kifejleszteni. Erre egyszerűen sem képességük, pénzük, sem lehetőségük nincs. Hanem csak pár olyan nukleáris jellegű eszközt, amivel az oroszokat a konfliktus eszkalálására, saját nukleáris fegyverek bevetésére kényszeríthetik, amivel a háborút kiterjeszthetik, akár a NATO-t is bevonhatják.
    Az oroszoknak/amcsiknak NEM érdekük ez, csak épp amikor az ukik orosz stratégiai képességet támadnak (pláne nyugati segítséggel), annélkül, hogy abból nekik a fronton bármi előnyük származna, akkor az oroszok belebegtetik az aktuális vörösvonalat. Az ukránoknak, magának a vezetésnek, magának Zelenszkíjnek meg azon egyszerű okból érdeke mindenki bevonása, mert azzal remélik a sajnos elkerülhetetlennek látszó vereség elkerülését, és tekintve hogy Ukrajna már úgy is romokban áll, annál nagyobb baj, hogy Ukrajna jelentős részét az oroszok megszerzik és főleg, hogy a vesztes háborút követően Zselét valakik likvidálják (akár az oroszok, akár a felbőszült sajátok), már nem történhet. Tipikus Hitler-szituáció, lásd még "forradalom, vagy halál".
    Utoljára szerkesztette: NEXUS6, 2024.12.16. 10:12:02