Alex

E-útdíj: elektronikus kapu vagy GPS?

2013-tól a kormányzati tervek szerint Magyarországon is bevezetésre kerül a használatarányos útdíj, melynek lényege, hogy az üzemeltető a megtett kilométerek után, elektronikusan számlázza a fizetendő összeget az adott útszakaszon közlekedőknek.

Az új, személyre szabott rendszer az európai tapasztalatok alapján kétféle technológiai megoldással történhet: utakra telepített mikrohullámú jeladókat hordozó elektronikus kapukkal, vagy GPS technológiával. A WebEye Magyarország szakértője szerint mindkét módszernek megvannak a maga előnyei és hátrányai. Az úgynevezett free-flow típusú, azaz az autók megállítása nélküli útdíjrendszerek bevezetésével az eddig előre váltott matrica helyett a beépített egység (on board unit) segítségével automatikusan, vagy a fizető terminálokon keresztül lehet rendezni a számlát.

"Tapasztalataink azt mutatják, hogy Európában már évek óta eredményesen működik a kilométer-alapú díjazás. Az e-útdíj hazai bevezetésének egyik kérdése, hogy milyen technológiával történik majd. Két megoldás kínálkozik: az elterjedtebb elektronikus kapurendszer, vagy az Európai Unió ajánlása szerint a jövőt jelentő GPS jelekkel kommunikáló műholdas rendszerek telepítése. Egy biztos, a meglévő infrastruktúrát teljesen át kell majd alakítani, hogy alkalmassá váljon az autópálya-használat pontos nyomon követésére." - monda el Bagossy Tamás, a WebEye Magyarország üzletágvezetője.

Európában jelenleg az elektromos kapu dominál, hiszen akkor építették ki ezeket a rendszereket, amikor más alternatíva még nem merült fel. Kész iparági megoldások állnak tehát rendelkezésre, hiszen Németországban, Ausztriában, Csehországban és Lengyelországban is így szedik az útdíjat. "Fontos tisztázni, elektronikus és nem fizikai kapukról beszélhetünk, mint például Horvátország esetében, ahol komoly dugókat okoznak a megállásra kényszerítő fizetőpontok. Az ellenőrző kapuk esetében az autópálya-használat megállapítása mikrohullámú jelek segítségével történik. A jelfogó elektronikus kapuk a fizetős útszakaszra való fel-és lehajtást rendszám alapján ellenőrzik, és az így beérkezett adatok segítségével mérik a jármű által megtett út hosszát, és állapítják meg a fizetendő összeget." - mutatta be a technológiát Bagossy Tamás.


Az elektronikus kapu előnye, hogy a kivitelezést követően egyszerű folyamatok szerint üzemeltethetőek, a járművek bevonása a díjfizetésbe könnyen végrehajtható. Hátránya, hogy az elektronikus kapu-rendszer alapvetően rugalmatlan technológiának számít, hiszen körülményes új szakaszokat hozzáadni a már meglévő hálózathoz, mert újabb és újabb kapukat kell felszerelni, ha egy útszakaszt fizetőssé akarnak tenni. A kapuk kiépítése emellett igencsak költséges és hosszú folyamat. A külföldi tapasztalatok azt mutatják, hogy nem gyorsforgalmi utakon nehezen használható a sok kereszteződés és leágazás miatt. További hátrány, hogy az elektronikus kapuk egyéb a közlekedéssel kapcsolatos információ gyűjtésére nem, vagy csak részlegesen alkalmasak (forgalmi adatok, dugófigyelés, stb.).

Az Európai Unió ajánlása szerint a jövő a GPS technológiáé, ezért is indították el a Galileo Programot, amely az USA által üzemeltetett GPS díjmentes szolgáltatás alternatívájaként jön létre. A műholdas rendszerek előnye, hogy rendkívül tág a felhasználási területük, az e-útdíjon kívül az általános járműkontroll, illetve a logisztikai szabályozás terén is jól kihasználhatóak az így nyert adatok. Svájcban évek óta jól működik a GPS alapú útdíj fizetés és nemrégiben Szlovákiában is bevezették.

"A megoldás lényege, hogy a beépített GPS eszköz rögzíti a jármű mozgását és a műholdas követés segítségével az összesített adatok alapján történik a számlázás. A technológia előnye, hogy könnyen és gyorsan bevezethető, mindössze a fedélzeti egység telepítésére van szükség, ez pedig a tehergépjárművek jelentős hányadában már eleve adott, hiszen így optimalizálják költségeiket, fuvarfeladataikat a vállalatok. Továbbá rugalmasan alakítható a bevezetést követően is, hiszen új útszakaszokat mindössze az adatbázis frissítésével a rendszerhez lehet adni. A GPS ezen felül több adatot képes rögzíteni, amelyekből a teljes megtett út kiolvasható, nem csak a fizetős szakaszra történő belépés és kilépés."

"Hátránya azonban, hogy nem olyan pontos, mint a kapukkal történő mérés. Előfordulhat, hogy a műholdak a fizetős utakkal párhuzamosan futó nem fizetős útszakaszokat is díjkötelesnek regisztrálják, illetve az autópályát keresztező úton haladó járműre is díjat rónak ki, amelyeket később korrigálni kell. Komoly logisztikai szervezést is igényel az üzemeltető részéről, mivel - különösen a tranzitforgalom esetében - problémás lehet a fedélzeti egységhez a hozzájutás és kilépéskor a leadás."- mondta el Bagossy Tamás.

Meg kell említeni, hogy van ahol a két rendszer párhuzamosan "működik", a GPS rendszert így a gépjármű tulajdonosa saját költségén üzemelteti. A GPS ebben az esetben kontroll szerepet is ellát, mivel természetesen az így gyűjtött adatok pontos képet adnak többek között arról is, hogy mikor, hol járt az adott gépjármű és ezek összevethetőek a kiszámlázott útdíj mértékével. A technológia bizonyító erejét már eddig is használták a vállalatok, például gyorshajtási, büntetési viták rendezésére, és gyakran sikerrel igazolják a hatóságoknál, nem jogos a bírság. Ha az elektronikus kapu-rendszer kerül Magyarországon bevezetésre, a GPS-sel felszerelt járműveknél - a német gyakorlathoz hasonlóan - az útdíj fizetési kötelezettségeiket is tervezhetik és ellenőrizhetik a vállalatok.

Összességében elmondható - az uniós tapasztalatok alapján - az elektronikus útdíj bevezetése hosszú távon gördülékenyebbé és gazdaságosabbá teszi az autópálya-forgalmat. Látható, hogy a trendek már a közlekedésben is a személyre szabott megoldások irányába mutatnak. Ezt mutatja a széles körben bevezetésre kerülő használatarányos útdíj fizetése és az az uniós elképzelés is, miszerint a környezetszennyezési mutatókat is figyelembe vennék a díjszabásnál, de erről még csak elméleti síkon lehet hallani.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Magiszter #1
    Pár megjegyzés:
    1.) Én inkább a kátyúdíjat szorgalmazom. Minden kátyún/úthibán való áthajtás után fizessen az autós. Egy hónap alatt visszafizetnénk az államadóságot. Mi lenne ha az infrastruktúrára kapott EU-s pénzekért nem Tokaji szöllőst vennének bizonyos emberek? Vagy ha a frissen aszfaltozott utat, nem évente kellene újítani mert kilopják belőle az anyagot... meg átveszi valaki ilyen hibákkal. Ha én úgy végezném a munkám mint az állami szervezetek, egy hétnél tovább sehol nem tűrnének meg.
    2.) Ha már az egész ország EU szintű rendszerrel van ellátva, mi lenne ha EU szintű fizetést és adórendszert is kiépítenének?
    "hiszen Németországban, Ausztriában, Csehországban és Lengyelországban is így szedik az útdíjat."
    Német átlagkereset: 875ezer forint
    Osztrák: 500ezer
    Cseh: 310ezer
    Inkább ebben kellene hozzájuk hasonlítani. De biztos én vagyok a hülye.
    3.) Autóval lassan nem érdemes közlekedni. Dugódíj, útdíj, 450-es benzinár, baleseti adó, kötelező biztosítás...stb. Saját tapasztalat hogy havi 60-at tankolok + egyéb kiadások olyan 80-90 ezerre jönnek ki ha átlagolom. Pedig csak napi 27 kilométert megyek a munkahelyemre, 27-et vissza, mégis a fizetésemet majdnem elviszi. Tömegközlekedni meg nem tudok a lakhelyem és a munkahelyem között, mert vagy 2 órát utazom (rohadt nagy kerülővel) kb annyiért mintha autóval mennék, vagy semmi.
    4.) GPS megoldás is jónak tűnik. Így legalább mindig tudni fogják éppen hol vagy. Gyalogosokra is rakjanak már. Nehogy a sok adócsaló még a végén gyalog közlekedjen és kikerülje az útdíjat... eszméletlen hogy elszemtelenednek az emberek ha minden megkeresett 100 forintjukból 90-et az állam kap...

    Asszem ennyi jutott hirtelen az eszembe. Lehet ócsárolni.
  • Mat666 #15
    Útdíj meg a fa**omat szemét lehúzó mocskos banda az egész nyomorult EU mindenestül ilyenkor hol van a sok nagy jogvédő nem csak buzik meg a többi aberrált jogait kéne védni ??? Hol van a szabad mozgás ja szabad amíg perkálsz.
  • kisemlős #14
    De akkor majd lehet a kis falvakban is sebességet mérni!!! ;-) ;-)
  • Laza #13
    Pont ma volt a rádióban, hogy hiába vesznek kevesebb matricát az emberek, mióta bevezették a min 10 naposat, így is nagyobb volt a negyedéves bevétel, mint eddig bármikor. Mert végül is ha az eddigi 4 napos használók forgalma nem esik 50% alá, akkor már extra bevételhez jutottak.
    Csak azt nem értem, hogy ha Én egy nap akarok megtenni egy oda-vissza utat, akkor miért kell 10 napi kocsikázás árát kifizetnem?

    Kíváncsi leszek arra, hogy mennyi lesz a km díj, mert nem jöhet ki sokkal többe, mintha megvennék egy 10 naposat és minden nap megtennék egy oda-vissza utat mondjuk Győrbe ... máskülönben az lenne az igazi lehúzás.
    Na meg ha bevezetik az autóutakra is (nem csak az autópályára), akkor lesz ám nemulass ... mindenki majd a földutakon, kis falvakon keresztül közlekedik :)
  • nlght #3
    azon se lennék meglepődve, ha holnap bevezetnék a 100%-os adót és nem fizetést kapnának az emberek, hanem segélyt, persze erzsike-kártyán...
  • mad mind #2
    Magyarországon a gps lesz bevezetve, mert így minden földúton fizethet az ember útdíjat, annak ellenére, hogy már a benzinben fizet egyszer.
  • djw #27
    lehet, hogy ezért dolgozol Te is? :D
  • pasi29uk #26
    Ötödik évet taposom egy nagy sütemény gyárban harmadik éve QA területen. Mi egységünk kizárólag multiknak (Marks & Spencer, Sainsbury's, Aldi, Tesco) készít sütiket belföldre és Franciaországba.
  • muerte2 #25
    Miota dolgozol a temaban? Majd kinevelik beloled a helyes hozzaallast. ;)
  • pasi29uk #24
    Nem az dolgom, hogy jóban legyek bárkivel is. A munkám lényege, hogy feltárjam a hibákat a folyamatokban és segítsem azok megoldását. Ha jól végzem a munkám akkor kizárólag a sales/marketing managementen múlik, hogy mikor lesz a következő fizetés emelés a gyárban (mindenkinek).