Alex

A jövő elektronikus autója



Egy modern autó már elképzelhetetlen elektronikus eszközök nélkül, és az informatikai és az autógyártó iparág vezetői szerint a jövőben ez még inkább így lesz. A köztük kötött megállapodásokból kitűnik, hogy az autókban lévő számítógépek nemcsak kényelműnket és biztonságunkat szolgálják majd, hanem az "okos" autók funkciógazdagsága még a Knight Rider-sorozat KITT-jével is felveheti a versenyt.

A General Motors koncepcióautói szerint 2012-2015 táján mindennapos lesz a fedélzeti radar, a vezetéknélküli internetkapcsolat és a - ma még a repülőgépeknél sem teljesen általános - a mechnikusat teljesen felváltó elektronikus vezérlés. Persze a kormánykerék és az erőforrás maradni fog, legalábbis az autóelektronikai téren vezető német Bosch vállalat igazgatója, Bernd Bohn szerint. Jóslatában 2015-ben még a belsőégésű motorok birtokolják a piac 95%-át, és ez 2025-re is csak 85%-ra csökken, és csak a fennmaradó pár százalékon osztozik a hidrogén és más alternatív megoldások.


Ma még csak a korszak hajnalán vagyunk, de a tendencia arra mutat, hogy az elektronika minden területen lecseréli a mechanikus szerkezeteket, és még a középkategóriás modellek is szenzorokkal, kamerákkal, TFT-kijelzőkkel lesznek telezsúfolva. A fejlődést jól érzékelteti, hogy az elmúlt két évben a Bosch autóvezetést támogató rendszerein dolgozó mérnökök száma megháromszorozódott.

A helyzet érettségét jól mutatja, hogy a Microsoft is átgondolja stratégiáját. Szándékuk szerint a szórakoztatástól a műholdas kapcsolatig mindent a Windows CE egy speciális változata fog vezérelni. Érdeklődésük a piac iránt érthető: a General Motors közlése szerint már most az elektronika és a szoftverek jogdíjai teszik ki egy átlagos autó árának egyharmadát. Az IBM alelnöke, Nick Donofrio szerint két év múlva ez az arány meg fogja közelíteni a 40, öt év múlva pedig a 90(!) százalékot.

A Microsoft egy detroiti konferencián be is mutatott egy Hummert, melyben egy GPS-vevővel és Bluetooth-kapcsolódással kiegészített Windowst futtató számítógép volt a hátsó ülés alatt. A vállalat véleménye szerint a vezetők meglévő mobilszolgáltatójukon keresztül telefonjukkal kapcsolódhatnak az internetre, és vehetik igénybe az MSN szolgáltatásait. Mivel a rendszer ismeri az autó helyzetét, hangvezérléssel lekérhető a legközelebbi benzinkút iránya, és az árakról is tájékozódhatunk. A konszern termékeitől biztonsági megfontolások miatt ódzkodók számára megnyugtató lehet, hogy a rendszer semmilyen kapcsolatban nincs az autó vezérlésével.


A piacra a többi szórakoztató elektronikai óriás is szemet vetett: a Thomson és a Pioneer is bejelentette, hogy az otthoni rendszerekkel egyenrangú hang- és videóberendezéseket szeretnének az autókban látni. Az IBM is nyomul, a DaimlerChryslernek már kifejlesztettek egy nyílt szabványokon alapuló szoftverplatformot, kézhasználatot nem igénylő navigációs rendszerüket pedig a Honda fogja alapfelszerelésként szállítani a 2005-ös Acura RL modellbe, ráadásul a BMW-nek is besegítenek szoftvertervek kidolgozásával. A Texas Instruments is nemrég mutatta be a nyilvánosság előtt komplett, autókba szánt multimédiás rendszerét, melyben még a műholdas adatátvitel is van, illetve a helyi hálózatokra is rá tud kapcsolódni. John Heywood, az MIT autómérnöki karának vezetője szerint a következő évtizedben az alábbi változásokra lehet számítani:
  • A biztonsági rendszerek a passzív védelemről (mint a légzsák) az aktív irányba mozdulnak el, azaz a fedélzeti számítógép a kamerák és a radarok információit elemezve vészhelyzet esetén a vezérlést is átveszi. "Már légzsákokat helyeztünk mindenhova, ahova csak lehet" - mondta John Weiner, a Toyota termékmenedzsere. "Öt év múlva az autók már be is fognak avatkozni a balesetek elkerülésére."
  • A slusszkulcs eltűnik, és általánossá válik a bankkártyához hasonló indítókártya. Ez már ma is megtalálható a drágább típusokban.
  • A műszerfalon lévő kijelző navigációs rendszere a GPS-re támaszkodva nemcsak az autó helyzetét közli, hanem helyi információkkal is szolgál, ezenkívül a nálunk lévő hordozható berendezésekkel (laptop, mobiltelefon) interaktívan tartja a kapcsolatot.
  • Minden autóban lesz Wi-Fi kapcsolat, azaz lekérhetjük az időjárásjelentést, vagy a fontos híreket. A benzinkutaknál és az éttermekben alapkövetelmény lesz az internetkapcsolat lehetősége.
  • Az információáramlás kétirányú, azaz az autógyártók és forgalmazók is információkat gyűjtenek, és megjelenik a távoli diagnosztika lehetősége, azaz várhatóan kevesebbszer fordul elő hogy az útpadkán kell a szerelőre várnunk.
  • 15 éven belül 10-15 kamera fog segíteni a holtterek figyelésében, a szűk helyeken való manőverezésben.
  • Az eszközszám és az áramfelvétel növekedésével a 12 voltos rendszer nem bírja tartani a lépést, mindenképpen növelésre szorul.
  • A ma még csak luxusautókban megtalálható hangvezérlés hétköznapivá válik.
  • Az autók menettulajdonságai nagyban módosíthatóak lesznek, azaz eldönthetjük hogyan viselkedjen az úton: sportosan vagy luxusjárgány módjára.


    A kerekekben a belső légnyomást érzékelő szenzorok lesznek

    Persze ezek a változások országonként eltérő időpontokban jelennek meg, nemcsak gazdasági, hanem kultúrális és földrajzi okokból is. Például hiába jó egy biztonsági rendszer, a gyártók az Egyesült Államokban az esetlegesen hibás működés miatti perektől félve csak kipróbált rendszereket mernek bevezetni. Jól mutatja ezt az elektronikus menetstabilizáló esete: a Bosch adatai szerint Németországban az újonnan eladott modellek felében, Franciaországban 20%-ánál, Olaszországban 12%, az Egyesült Államokban pedig az autók mindössze 5%-ában található meg.

    A vezetéknélküli kapcsolat megjelenése olcsó lehetőséget biztosít a hozzáadott szolgáltatások növelésére. Jó példa erre egy német rendszer, ahol egy számítógépes forgalomfigyelő automata adatai az ülésből is lekérhetők, elkerülve a dugókat. De a híreken, e-mailezésen kivül az igazi áttörés az autók egymás közötti kommunikációjának megjelenése lesz. A fedélzeti számítógépek nem egy központtal, hanem a többi erre képes járművel is kapcsolatot tudnak teremteni, például egy baleset esetén a környező autókkal közölve a dolog tényét, riasztva azok vezetőit, melyet természetesen azok is továbbadnak a saját hatókörükben. Ezáltal kiküszöbölhetőek lennének a látási viszonyok romlása (pl. köd, eső) miatti tömegszerencsétlenségek.


    Japánban a Honda Inspire tartozékaként 2-3000 dollárért kapható egy ütközéselhárító rendszer, ami figyelmezteti a vezetőt a fehér vonal átlépésekor, és radarja figyeli az autó előtt lévő utat. Egy potenciális karambolnál jelzőfénnyel riaszt, megkezdi a fékezést, és akár vészmegállásra is képes. Ezt a rendszert azonban nem lehet mindenhol bevezetni. Michael Lembke, az Audi marketingigazgatója már tesztelte a rendszert, de számos apróság miatt más piacokon elfogadhatatlan lenne: az útjelzések Japánban teljesen egységesek, és az északi országokban kemény havazás esetén nem is láthatóak. A jövő erőforrása tekintetében az iparág két részre szakadt. Míg a japánok és az amerikaiak a hibrid benzínes-elektromos járművekben hisznek (pl. Toyota Prius vagy Honda Civic), addig a németek a kiforrott dízeltechnikában - becslések szerint jövőre ez fog dorombolni az Európában újonnan eladott autók 44 százalékában. Az utóbbi 15 évben a számítógépes vezérlés 30%-kal hatékonyabbá tette a motorokat, de az üzemanyag-felhasználás a nagyobb motorok többletfogyasztása miatt mégsem csökkent.


    A Siemens az üzemanyagszint-jelzőt és más apróságokat LCD-vel helyettesítené

    Ez különböző új technikák révén változni fog: a GM már dolgozik az igény szerinti felhasználás megvalósításán, azaz átlagos vezetés közben csak a hengerek fele fog dolgozni. Az Intel és AMD processzoroknál a fogyasztás visszafogására már évek óta alkalmazott módszer a gyártó várakozásai szerint 2008-ra már kétmillió autóban lesz jelen. A BMW és más vállalatok javított szelepvezérlése további megtakarítást hoz majd. A Bosch egy új rendszere lehetővé teszi a motor azonnali kikapcsolását megállás esetén, azaz stoplámpáknál vagy dugókban. A gázpedál megnyomására a motor ismét beindul, ezt egy speciális adagolórendszerrel érnék el, 5%-kal csökkentve a motorok étvágyát. Az elektronikus kézifék nemcsak helymegtakarítást jelent majd (esélyt adva a dizájnereknek a tér eltérő kihasználására), hanem megállás esetén azonnal bekapcsolódva a biztonságot is növeli - az ár emelkedése nélkül.

    Persze az új technológiáknak hátrányai is vannak. A jövő autójában a CD- és videólejátszó, a navigációs rendszer és más kütyük miatt indokolt annak veszélye, hogy a vezető kevesebb figyelmet fordít az útra. Ugyan az internetkapcsolat Japánban és Európa egyes országaiban már most is üzembiztosan működik, az Audi szándékosan mellőzi, mivel használata véleményük szerint túlságosan megosztaná a sofőr koncentrációját. Az elektronika terjedésével a magánszféra védelme is előtérbe kerül: hiába lehet hasznos egy a vezetési stílust (sebesség, használat gyakorisága stb.) rögzítő rendszer mind a gyártó, mind az autót vezető számára, azonnal kételyek merülhetnek fel a felhasználás módjáról.


    A visszapillantó tükröket kamerák váltanák fel

    A változások gyorsaságát emberi szempontok is visszafogják. Hiába okoz légellenállás-javulást, ezáltal üzemanyagmegtakarítást a külső visszapillantó tükrök kamerákra cserélése, a dolog nem csak a középkorú vásárlóknál vet fel kételyeket. Az elektronika megjelenése a váltásban szükségtelenné teszi a középső váltókart is, hisz mivel nincs fizikai kapcsolat, az bárhova helyezhető, mégis nyilvánvaló hogy az sokáig nem fog eltűnni. Kérdéses a számítástechnika világában általános upgrade-ek alkalmazása - az autót az emberek még a gazdag országokban is sok éves használatra veszik, ezért a berendezéseknek nemcsak megbízhatóaknak kell lenniük, hanem tartósaknak is, ráadásul elgondolkodtató, hogy egy PC-szerű eszköz 7-8 év múlva egyáltalán használható lesz-e, mennyire hat rá a szabványok folyamatos változása.

    Az egyértelmű tendencia ellenére egy dolog biztos: a vezetéshez még pár évtizedig biztosan szükség lesz magára az emberre. Chris Gerdes, a Stanford Egyetem mérnök professzora szerint ez borzasztóan komplex feladat. "Az automatizált vezetés egyike azon dolgoknak, amelyek 1940 óta mindig 15 évre voltak tőlünk. Ez most sincs másként."
  • Hozzászólások

    A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
    Bejelentkezéshez klikk ide
    (Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
    • smv #42
      Nekem ilyenkor mindig csak 1 kérdés ugrik be: Mi van ha elromlik a fedélzeti számgép? Akkor meghalt az egész jarmű? Az meg fasza dolog lesz komolyan...
    • PyRex #41
      Vegyé Lexus-t, új BMW-t vagy Mercit, azokban már van tolatókamera :)
    • pip #40
      Nem lehet egyertelmuen kijelenteni a dizelekrol vagy benzinesekrol, hogy jobban szennyeznek. A dolognak ket oldala van: mennyisegi es minosegi. Mennyisegileg a dizel jobban teljesit, mert nagyobb a hatasfoka, szep magyarul Pesttol Miskolcig kevesebb uzemanyagot fogyaszt el ugyanarra a szallitott tomegre szamolva, mint a benzines. Kevesebb elegetett uzemanyag --> kevesebb CO2 keletkezik, tehat osszessegeben kevesebbet szennyez. Mas kerdes, hogy mibol tevodik ossze a kibocsatott szennyezodes. Itt mar nem olyan egyertelmu a dizelek elonye, mert vitathato, hogy melyik tipusu szennyezodes karosabb (mint mar elhangzott, a dizelek rendesen kormoznak, "budosebbek" stb.). Van akit az uevghazhatas, van akit a rakkelto anaygok aggasztanak jobban. Legjobb lenne mindket motortipust megszuntetni es teljesen atallni elektromos jarganyokra.
    • DOT #39
      Amire gondolok, az nem általánosítás volt a Totalcar részéről, hanem egy cikk, amiben konkrétan azt írja az A8-as Audiról (ami azért ugye nem a balkettő kategória), hogy a motorban nincsenek hengerperselyek, hanem alu az egész blokk, a hengereknél valami speckó felületi ötvözéssel. Ez marha jó egy darabig, de ha elkopik, nem lehet se perselyt cserélni se felfúrni, mert akkor ugrik az ötvözés. Hanem lehet kidobni a blokkot. Szóval ez a baj az új csodadízelekkel: az anyagtechnológia nem elég jó hozzá. Hogy tényleg nem, vagy szándékosan nem, azt nem tudom. Asszem ebben a cikkben írták azt is, hogy hamarosan tele lesznek a piacok néhány éves csilivili, motorgenerálra szoruló dízelautókkal. Nem tudom, mostanában nem voltam piacon, a cikk már viszonylag régi. Akinek van türelme, keresse meg :)
    • DW #38
      Részecskeszűrő, de nem kerül többe, mint az autó.

      Egyébként én is csak azért vagyok dízel ellenes, mert eléggé szennyezik a környezetet és "szagosak".
    • Vers #37
      most volt egy cikk valahol hogy a diese autok jobban szennyezik a környezetet mint a trabant
      csak nem co -val hanem korommal
      és egy olyan szürö ami ezt kiszüri többe kerül mint az auto

      szal a dieseleket szüntessék be !!!!!!!!!!
    • gz8 #36
      Nézd meg azokat a bömbiket, mikoriak :)) Az öreg dízelek _általában_ füstölnek, tisztelet a kivételnek, no meg a nem agyonhajtott motornak
    • RiddleR #35
      Persze ezt én sem mondanám igazából (kicsit eltúloztam), de akkor vhogy úgy kéne írni a cikket, hogy "...vmi miatt nekem nem sikerült a váltások között megtartani a turbónyomást..."
      Igazából azért írom mindezt, mert mint írtam korábban nekem egy Golf van ilyen mocival és (feltételezem mivel tulképp egy cég az egész) ezért nagy valószínűséggel szinte minden ugyanaz benne, ami jelen esetben számít és ugye nekem vmi miatt megy az ami a cikkírónak nem. Ez nem öntömjén akar lenni, csak jelzem. (Persze lehet, hogy tévedek, és a szutyok A3-mason :) tényleg nem lehet)
    • DW #34
      Hát ez mind igaz. Diesel jó nyomatékos. Igazán előnyére válik a turbó. Persze egy benzinesnek is előnyére válna:DD Sajnos a turbólyuk ott van, de hát ezt meg kell szokni, meg a késést is.

      Totalcar-ról annyit, hogy messze nem diesel ellenes. Odavannak a dízelekért, több tesztben is, ahol összehasonlítottak egy és ugyanazon típusból egy bezinest, meg egy dieselest (lásd 407 teszt), ott többnyire a dieselt választják.

      A rángatózásról annyit, hogy nem hiszem, hogy vezetési hiba, hanem inkább vmi A3 baj lehetett (lehet, hogy csak azzal a géppel, amit épp teszteltek), de nem lehet rájuk mondani, hogy nem tudnak vezetni.
    • RiddleR #33
      A diesel témába még.
      A Totalcar az egyik kedvenc magazinom, de amikor elkezdenek dieselekről beszélni akkor mindig felmegy a pumpa. Annyira diesel ellenesnek érzem a csapatot, hogy hihetetlen. Legutóbi cikkük az Audi A3-ról elég vicces volt. Csak poénként egy pár sor idézet:
      "A gázreakció késik, amit egy egynégyes csirkének még elnéznék, de egy száznegyven lovas, nyolc egész két tizedmilliós prémiumautónak semmiképp. A gázpedál lenyomása után a motor még az ideális fordulatszám-tartományban pörögve is késve reagál. Rém bosszantó! Mivel kétezres fordulat alatt egyáltalán nem húz - hiszen itt még nem termel elég kipufogógázt, a turbó sem dolgozik..."
      Igen mint minden tdnél, nem értem, mit kell ezen lovagolni, mellesleg ahhoz a pár tizedmásodperchez hozzá kell szokni.

      "Vegyük hozzá, hogy a motor minden váltás után megtorpan egy pillanatra, hiába dolgoztatjuk az ideális fordulatszám-tartományban. Még akkor is ez történik, ha a gázpedált a trepnin tartottuk a kapcsolás ideje alatt."
      Csak annyi, hogy talán meg kéne tanulni vezetni és akkor ilyen nem lesz.

      DW: Még annyit, hogy van bmw diesel ami füstöl. Nem is kevés. ;)