10049
Europa Universalis IV
  • Kmarha
    #709
    Litvánokkal vagyok, még az első 50 éven belül, mikor jönni látszódott egy jó lehetőség. Egész kelet Novgorodra támadt, és még a szétaprózott Moscvoy is új életre kelt tőle.

    Rengetek kapcsolatom ráment (svédekkel és a lengyelekkel) arra, hogy stability nélkül be tudjak szállni a háborúba (végül egy sosem foglalkoztam vele ország hívott be, mint szövetségese).

    Pont akkor, mikor ezek az oroszok újra összeszedték magukat, és szinte az egész területüket visszafoglalták. Szerencsére, a tengert leszámítva, túlerőben voltam, és befoglaltam majd minden területét. Az utolsót vettem el tőle, mikor hirtelen békét kért a még mellettem harcoló szövetségesemtől, aki meg is szerezte magának a kiszemelt területeket, én pedig nem kaptam semmit.

    Kíváncsiságból visszatöltöttem, megnézni mi van ha én kötök békét. Némi területtel megadományozott, de a szövetségesem is megtarthatta, amit befoglalt. Gondolom utánam kapásból békét kért tőle, és ilyen feltételekkel kaphatta meg.

    Most legalább ezt is tudom, ha szövetséges hív, az ő békéje elsődleges, én csak segéd haderőt adok mellé.
  • Mozes
    #708
    Köszönöm szépen a segítségeket! Jó ötletek, megfogadom ők és mindjárt kiróbálom! :)
  • warcat
    #707
    Egyébként van pár dolog amiből lehet szerezni,van olyan tanácsadó,a pozitiv stabilitás 1-3 között 0,5-1,5-öt ad stb.
  • warcat
    #706
    Eléggé esélytelen átkonvertálni az elején,kellenek a későbbi bónuszok hozzá.
    Egy monarch pont-temető az a hely(Észak-Afrika)
    Hagyd a fenébe,várd meg míg fellázadnak( remélhetőleg Fez függetlenségi mozgalmasok) aztán amíg ostromolnak add el gyorsan a tartományt Marokkónak.
    Jól elbalhéznak egymással,ha Marokkó győz,akkor később jól elpicsázhatod és békekötésnél kikövetelheted,hogy engedje el Fezt.Azt már vazalussá és annektálhatod később,de egy nagy szar az a hely.
    Inkább legyél jóban a Kasztíliával és kolonizálj,vagy verd le őket ha tudod,Aragónnal menni fog.
  • Condás
    #705
    Szerezni kell missionary strenghtet. Azáltal gyorsabban tud téríteni a pap. Azért 0,0,mert nem elég erős ez a jellemződ.
  • heverő
    #704
    Van aki hardon tolja? Mik a tapasztalatok? Kicsi országgal játszom és nagyon kemény, nagyon nehéz terjeszkedni. Az első foglalás után már egyből jön a koalíció, a második után pedig nagyon keményen üt a gép.
  • Mozes
    #703
    Sziasztok!

    A Portugálokkal kezdtem játszani 1444-ben, és ilyenkor hozzájuk tartozuk a Ceuta tartomány aminek alapból más a kultúrája és a vallása. Viszont ha odaküldök a misszionárust, hogy konvertálja át őket katolikussa akkor 0%-on áll a progress és nem történik semmi. Mitől lehet szerintetek?!

    Köszi előre is!
  • Condás
    #702
    Most indítottam egy koalíciós hadjáratot a franciák ellen,egész pontosan most fejeztem be. Angolok,rakás kis állam, én a portugálok,franciák ellen. Teljesen megsemmisítettem a seregeit,s 8-10 területet szétosztottam,valamint én is szereztem tőlük párat. Azt hiszem ennél jobban már nem tudom meggyengíteni őket,remélem meg fogja tenni a jövőben.
  • pocoksari
    #701
    hopp, elértem már tegnap, csak nem másoltam be:
    150ev
    hmmm...elég trehány mentés
  • Condás
    #700
    Normal fokozaton csináltam őket. Easy,normal,hard van,valamint ironman.

    Warcat: Haha. Képzeld el most én is át próbálok állni a túlpartra,s a franciákkal már nagyon megromlott a kapcsolatom. Az angolokkal,portugálokkal vagoyk szövetségben,de még próbálom fűzni a spanyolokat,de sajnos velük korábban háborúztam,s riválisuk vagyok egyelőre. Franciák ellen még nem tudnék biztos győzelmi háborút indítani,mert Portugália még nem áll mellém noha 200/160,de neutral a viszony,valszeg azért. Anglia mellém állna,de mindkettőjükkel lenne az igazi. Mondjuk talán egyedül is elverném őket Bavaria,Poland PU-kkal,de biztos,ami biztos. Meg szénné szeretném őket püfölni,h ne tudjanak felállni.
  • pocoksari
    #699
    én is mindjárt elérem a 150évet és másolok térképet :)
  • warcat
    #698
    Hehe.A franciák feladták a pénzlopást Sevilla nodeból(steering) így már az enyém teljesen, 40,1-es node 1554-ben,nincs trade meg economic idea pedig.
    Hiány van diplomatic monarch pontokból,ezért célszerű lenne economic ideát választani következőnek.A kereskedelmivel viszont el tudnám érni Indiát...
  • heverő
    #697
    Ezekhez a térképekhez csak annyi lenne a kérdésem, h hard vagy medium játékokban készültek? Nekem (kis német vagy olasz államokkal játszom) a hard fokozatba folyamatosan törik bele a bicskám...
  • Condás
    #696
    Igen, luck nélkül. Újrakezdtem így.

    Nem westernizáltam még mindig. Ahhoz ugye asszem el kell maradni jócskán,de egy előző játékomban is,s most is már a legfejlettebb hatalmak között vagyok,noha tényleg többe kerül minden. Franciáknál,spanyoloknál gyakran előrébb járok 1-1 ponttal. De kinek mi. Én azt látom,h az esetemben nem éri meg lemaradni,mert még1x mondom,h asszem az kell hozzá,de nem tuti.

    Elfoglaltam Velencét is. 3 trade nodeom van: Antwerpen,Venice,Wien. Csak sajnos 2 kereskedőm van,így kiépítem Venicet,meg Atwerpent trade value-s,trade poweres épületekkel.
  • phylemon
    #695
    Condás, te ezt luck nélkül csinálod akkor? Westernizáltál az elején? Vagy maradtál easternben?
  • Condás
    #694
    Végre kikerültem a religious turnoil-ból,s kaptam is egy stabilitást. Eddig kb 10-15 területemen volt 8-10% a lázadás esélye,de most már majdnem az egész birodalomban normális a helyzet. Most látok neki 10-20 éves építkezéshez,fejlesztéshez,mert a PU miatt sztem a PUzott államokban lerombolt mindent,s újra fel kell építeni az egészet,de ha béke van,s nincsenek lázadások,akokr ez csak évek kérdése. Már jó nagy a bevételem is,és ez csak szerencsére nőni fog.
  • Condás
    #693
    Magyarokkal,ha nincs PU-d,akkor sztem a legjobb cél a gazdasági stabilitás megteremtéséhez,ha megszerzed Velencét és Tirolt. Nem mondom egyik megszerzése sem egyszerű,de 20-30-40 év alatt összejöhet.

    Nagyon fontos,h Velencénél,ha megszerzed egy háborúban Trevisot ( az egyetlen szárazföldről elérhető összeköttetése Velencének),akkor utána már mehetsz egyből Velencének,mert el van szigetelve,s ilyenkor megengedi,s nem kell a többi velencei területet megszerezned.
  • Joker307
    #692
    Ausztriától szövetségeseknek hála (Burgundia, Velence, Bohémia, Bavaria) szereztem meg 4 tartományt csak háború után kicsit megutált a legtöbb :)
    Viszont ausztria elvesztette a támogatását, elvesztette a HREt és Salzburg is kivált :)
  • Condás
    #691
    Huh amióta PU-ztam az osztrákokat kicsúszott az irányítás a kezeim közül. Van 70 ezres seregem,de évente 1-2 50ezres lázadás tör ki. Főleg Hollandiában,illetve Bohém nacionalisták. Egyelőre megpróbálom kezelni,hátha sikerül. Nem tudom,h ha elfojtom az előre vezet-e,de megpróbálom.

    Csak add be royal marriage-be,és legyen jó nagy sereged,vagy erős szövetségeseid,akik tudnak segíteni a trónért folytatott háborúban majd. Röviden kb ennyi. Meg legyen magas presztízsed persze.
  • Joker307
    #690
    PUhoz tudnátok valami taktikát mondani.
  • Condás
    #689
    Itt jobban látszik:

  • Condás
    #688
    Szintúgy Mozes.

    A "Nagy Magyarország"! :)



    Osztrák integráció után. Sajnos ráment a kapcsolatom a franciákkal. Remélem megérte. Most PU alatt Bavaria,valamint Lengyelország.
  • Mozes
    #687
    Jó kis játék ez. Vártam a Rome2 erre közben megjött ez, nem ismertem korábbról. Kipróbáltam a demót, bejött, megvettem és most meg sokkal jobban leköt mint a nagyon várt és minden részét végignyomott Total War sorozat Rome2 része.... :)
  • Condás
    #686
    Jaja az északi terjeszkedések PU-val a déliek a török elleni harcokkal.

    A problémád. Igen, építeni csak magasabb szinteken tudsz a 3-3-3-as szinteken nem. Érdemes +1-es monarchia pontokat adó advisorokat fogadni az elején,ameddig nem engedheti meg a bevételed a magasabb rangúakat. Így kicsit előrébb lépsz,mert kapod havonta a +1-es monarchia pontokat. Ezen kívül mást nagyon nem tudsz csinálni,csak spórolni a monarchia pontjaidra,s mindig a másik opciót választani,h előbb tudj fejleszteni --->építeni. Ez ilyen sajnos az elején a magyarokkal.
  • Joker307
    #685
    Az szép! :D Ezt mind PUval hoztaf össze?

    Bem tudok épiteni, a teknológiáim mi d 3mas és nem engedi. Lehet valami módon gyorsítani a teknologiák fejlesztésén?
  • Joker307
    #684
    Az szép! :D Ezt mind PUval hoztaf össze?

    Bem tudok épiteni, a teknológiáim mi d 3mas és nem engedi. Lehet valami módon gyorsítani a teknologiák fejlesztésén?
  • Condás
    #683
    Magyarokkal ezért tanácsos 1444-től kezdeni,mert noha nincs akkor még Mátyás,de kiépítheted a sereg bázisát,h ne forduljon elő hasonló. Sztem próbálj meg akkor most építkezni,mert ha tiéd Tirol,akkor lóvéd is van a termelésből. Tirolnál húzd fel a productiont épületekkel.


    Új hír: Bavaria PU-ban. Cseheket intergráltam, Ausztria integrációja jó 15 évet még várat magára,pedig már így is 15 éve integrálom őket... Elég hosszadalmas,de biztosan megéri. Lengyeleknél megint adódott lehetőség PU-ra,de nem tudom,h megéri-e,mert a franciák kapcsolata tuti,h rámenne az agressive expansion miatt. Így is 200-ról visszament 109-re. Benyomok egy képet a mostani állásról.


    Érdemes megfigyelni,h az osztrák integrációval 2 trade node-ot is fogok nyerni,méghozza az egyik Antwerpen,ami a világon az egyik legtöbbet hozza. Csak már lassan 100 év telt bele,de ha azt nézzük biztosan nem foglaltam volna el,tehát az integráció (PU) mindenféleképpen jobb lépés,mint a terjeszkedés.
  • Joker307
    #682
    Kb 16 000 jelenleg a seregem, de egy szaros 10k-s lázado sereg is durván megtépázza a seregemet...
  • Joker307
    #681
    Hunyadi Mátyás koronázásától kezdtem egy játékot, 1470-ben járok, Ausztriát levertem, enyém Tirol, Krain, Görz és Görz feletti tartomány. Szépen feltolta a hadsereg létszámomat 27k-ra de sajnos a manpowerem nagyon alacsony, havi 160 és a háborúban nagy volt a veszteségem. 10 év alatt még mindig nem értem el hogy teljesen helyrejöjjön a seregem mert a lázongások miatt folyamatosan írtják őket... Nincs valami megoldás hogy növeljem a manpowert?

    Technologiákat hogy lehet begyorsitani? Hogy nyugatizálhqtom M.o.t gyorsan?
  • Joker307
    #680
    Hunyadi Mátyás koronázásától kezdtem egy játékot, 1470-ben járok, Ausztriát levertem, enyém Tirol, Krain, Görz és Görz feletti tartomány. Szépen feltolta a hadsereg létszámomat 27k-ra de sajnos a manpowerem nagyon alacsony, havi 160 és a háborúban nagy volt a veszteségem. 10 év alatt még mindig nem értem el hogy teljesen helyrejöjjön a seregem mert a lázongások miatt folyamatosan írtják őket... Nincs valami megoldás hogy növeljem a manpowert?

    Technologiákat hogy lehet begyorsitani? Hogy nyugatizálhqtom M.o.t gyorsan?
  • Condás
    #679
    Most 2 diplomatával integrálok. Remélem nem megy rá az integrációra a francia kapcsolatom,mert mind a két diplomatámat elviszi 12, illetve 22 évre.
  • Condás
    #678
    Bakker sikerült nagy nehezen. Közel 25 év az integráció ???? Az kemény...
  • Condás
    #677
    8 éve szenvedek azzal,h integráljam. Most már a csehek integrálása is időlegessé vált. Nem tudom 190 fölé tornászni a kapcsolatunkat. Egyszerűen nem tudom a franciák kapcsolatát sem feladni,mert azért egy ilyen erős szövetségest lemondani nem tanácsos,de lehet az lesz,mert riválisa Ausztriának.
  • kissssss
    #676
    természetesen ausztria.
  • Condás
    #675
    Megmondom őszintén nem mertem megcsinálni,h kép nélkül írjak. :)



    Most nagyon koncentrálok Ausztria bekebelezésére,amint vége a háborúnak,s a lengyeleknél is lenne lehetőség PU-ra. Nem tudom,h melyiket csináljam előbb bakker.
  • pocoksari
    #674
    be ne merj ide írni még egyszer úgy, hogy nem másolsz térképet :)
  • Condás
    #673
    Angolok belerokkantak a 100 éves háborúba méghozzá beton keményen. Amióta látom a PU értelmét én azóta nem is pocsékolom a diplomáciai slotokat a vazallusok begyűjtésére. PU az olyan, mint egy - persze megfelelő hatalommal rendelkező célállamot kiválasztva- rendkívül jó hosszútávú befektetés.

    Köszi Pocok a választ, akkor nem vészes. Most nyîlt a franciákkal szemben egy PU lehetőség, de őket azért nem mertem még bevállalni, mert óriási a seregük, s még a 2 PU-mal is csak neccesen tudtuk volna elverni őket, így inkább nem kockáztattam. Megelégszem az osztrákok, csehek bekebelezésével egyelőre. Ott viszont kapni fogok 2 trade nodeot is+ 1 aranybányát, így az anyagiak is megoldódnak. Pocok arra jöttem rá, h sztem annyira nem jó dél felé terjeszkedni, mert 1. gyengék a tartományok,szegények 2. sok monarchia pontot, időt vesz a konvertálgatás, így én Ragusánál, Sofiánál meg is álltam. Törököket benulláztam párszor meg impotensé tettem őket a területszerzéseimmel, így 1520 körül átállhatok a nyugatra való koncentrálásra. Bár még lesz pár köröm az integrálásokkal. Jah és megint elfoglaltam Velencét, ami a magyaroknak egyfajta gazdasági megerősítést nyújt. Most megint a protestánsokkal sakkozok pár évet.
  • Kmarha
    #672
    sokadjára kezdek végre valami játékot is összehozni, nem csak éveket a játékban és órákat a gép előtt várni és várni. :) (ja, kezdő vagyok Paradox játékokban)

    Litvánokkal kezdve, és az Oroszok erőfitogtatásától félve létrehoztam egy vazalust kettőnk közé, mondván az majd megvéd, talán még falatozik is valamit belőlük.

    Hát.. mire elkezdte magát feltáppolni használható sereges országgá, a keleti vademberek apró cafatokra tépték az Oroszokat.

    Érdemes vazalusnak megtartani még e csökevényt, vagy nyugodtan olvasszam vissza hozzám őket (régebben elégé lázongó társaság volt, lehet ott kellene hagyni, ha jól látom, így is fölözök be belőlük némi dukátot)?

    Furcsa mód, Angolok megrekedtek egy helyben, Spanyolokat pedig Aragonia felzabálta. Félek az itt olvasottak alapján, 50-100 év múlva, Francia ország lesz a szomszédom :)
  • pocoksari
    #671
    nem, core lesz minden területe, talán -10 legitimációt kapsz (ez nagyon talán), de semmi érdekeset
    mintha a többi beosztott viszonyára kapnál minuszt, de az meg elmúlik (én. pl az agresszív terjeszkedés minusza miatt használom a better relation tanácsadót ill. a vallás ideát (előbbi +30%, utóbbi +100%, így ha pofátlankodom, akkor is hamar elmúlik), nekem a max. minusz 6-700 volt a terjeszkedés miatt
  • Condás
    #670
    Megpróbálom integrálni Ausztriát,mert lassan letelik az 50 év. Valakinek van erről tapasztalata,h milyen hátrányokkal jár ez ? Kapok ezért is agressive expansiont ? Vagy vmi hasonlót ?