10049
Europa Universalis IV
  • Norbi930523
    #509
    Megnéztem ezt a Combined Arms bonust, EU4 wiki szerint már nem bónusz jár érte, hanem büntetés, ha átléped a lovasság:gyalogság arányt (egész pontosan -25% military tactics, ami miatt több embert vesztesz)

    http://eu4wiki.com/Insufficient_Support#Insufficient_support

    Ettől függetlenül a lovasságnak lehetnek előnyei, bár csak ennyit találtam:
    "Cavalry is good for flanking once the main line has been filled, but are much more expensive than infantry."

    Mindenesetre én egy bizonyos military technology felett már nem használom őket, szerintem rossz az ár/érték arányuk :) Esetleg ostromnál rohamozás esetén jöhetnek jól, ha jól tudom ők nem vesznek részt benne, így nem nullázódik le teljesen a sereg morálja.

    Nemrég volt még egy kérdés az antwerpeni trade node-dal kapcsolatban (#470 hsz), a játékban van egy tip/note: Trade end-nodes, like Venice and Antwerp, cannot be steered away. Gondolom ez lehet a magyarázat a problémára.
  • LSSAHPAUL
    #508
    Befejeztem a háborút mindkét szövetség ellen, a kicsivel pénzt meg szövetség felbontást kértem, a franciáktól pedig egy osztrák területet.
    Burgundia még folytatja, sőt ha látod a képen van egy jó nagy angol sereg is, a skótok kiléptek a háborúból vereséggel. Óriási győzelmet fog aratni Burgundia :) csak ne hogy túl sokat akarjon..
    Én most pihizek, megvárom hogy a manpowerem maxon legyen, aztán neki megyek a töröknek, keresztes háborút hírdetett a pápa, hát mennem kell :)
    kép
  • Condás
    #507
    Ki tudtam kerülni a perszonálunióból úgy,h megszüntettem a szövetséget a franciákkal,majd megtámadtam őket. Legyőztek egy nagy csatában,s elvesztettem 40 000 emberemet,de utána 250 ducat ellenében békét kötöttek,s függetlenné váltam újra.
  • Condás
    #506
    Azt olvastam,h ugye meg kell nyeri ellenük a háborút,amire a Casus Belli a függetlenség kivívása. De nincs más mód,h kiváljunk ? Mert egy Francia-Ausztria- talán Lengyel VS magyarok nem hiszem,h jót tenne nekem...
  • Condás
    #505
    Paul egy képet küldj már légyszíves arról,h h áll az országod,mert itt csak a negyede látszik.

    Galaxy nem mutatja a képet.

    Most a franciákkal perszonálunióra kényszerültem,mert meghalt a királyom,s pár hónappal előtte pedig az örököse,tehát nem volt leszármazó. Így is születhet még örökös ? Évenként értendő a heir születésének százaléke ? Csak mert 20%,s az nem rossz azt hiszem feltéve,ha születhet még egyáltalán,ha nincs királyom.
  • LSSAHPAUL
    #504
    Jól halad a háború Burgundia megmentésére :), közben egy másik szövetség is hadat üzent egy másik szövetség is Burgundiának, azt is elfogadtam szal kb 20 országgal harcolok, de meglesz. Ausztriának levertem a teljes hadseregét, per pill szabadság harcolnak ellenem :) de majd leverem őket, most kicsit megfingatom a kisebbik szövetséget hogy azokkal kicsikarjak valami békét.itt van kép európáraól :)
  • Láma!
    #503
    A kép, nem látszik
  • SuperGalaxy
    #502
    Micsoda?
  • kissssss
    #501
    ez nem mükszik. :-(
  • SuperGalaxy
    #500

    Francia játékom egy nagy osztrák háború után. Észak-Amerikában is vannak gyarmataim, seregem és kincstáram nekem a legnagyobb az egész világon.
  • Condás
    #499
    Huh elindítottam egy majdnem világháborút 110 év játék után. Franciák,magyarok,oroszok, (Bavaria,Hessen vazallusaim ) vs. Ferrara,Austria,Poland,Brunswick. Ez a háború sem ma fog befejeződni.
  • Condás
    #498
    Én például tudtam erről. Olvastam is a lovasságnál,h magyaroknál nem haladhatja meg a gyalogság 60%-át.

    Arra nem is számítottam,h magyarokkal majd enyém lesz egész Európa,nem. Persze,h jó,h nem hódítottak még meg nem is ezzel volt a gondom. Hanem azért nem gondoltam volna,h kb 20. évtől kezdődően zsinórban fogom kapni legalább 30-40 éven keresztül egymás hegyén-hátán a stabilitás minusz bónuszokat. Olvastam ezt a fórumot,s nem kaptam infót arról,h lettek volna ilyen tierek. Ez alapján biztosan a 2. tierben lévő országgal kezdtem volna az Ottománok után. De lényegében nem is baj,mert minél nehezebb,annál többet tanul belőle az ember,tehát jó is ez,h a magyarokkal kezdtem el végül.

    A fórum linket meg köszi,hasznos. Ilyeneket kerestem az elmúlt napokban sikertelenül,de akkor van végre 1.
  • warcat
    #497
    Úgy tűnik nem tudtok a combined arms bonuszról,bár népenként eltérő lehet a % de a lovasságot 50% alatt érdemes tartani,a veszteségek miatt az arány lehet 60%-40% gyalogság javára,és ez csak nőhet a technológia fejlődésével a gyalogság javára,az új helyekre tüzérség kell,1600 után kb kötelező.
    Combined arms kb azt jelenti,hogy a hadtestek jól tudják fedezni egymást,van elég lovasság az átkarolás ellen.Kevesebb az emberveszteség.Bár az első évtizedekben még el lehet lenni lovassággal,főleg keleten ahol erősebbek kezdetben

    Rengeteg tanulnivaló van ám,semmiképp sem mondanám,hogy pl 50 év ottománok után nyugodtan vágj bele magyarokkal és majd világhódító leszel.Ne felejtsd el,hogy a jelzett korban frankón szétesett az országunk 3 részre,ebből kétharmad török függésbe került.
    Bekapcsolt történelmi bónuszok stb mellett is persze el lehet térni a történelemtől(épp ez a cél) nade miért lenne könnyű,főleg tapasztalatlanul.Örülj,hogy független vagy,nem hóditottak meg,már ez eredmény.

    Paradox fórumán nagyon sok hasznos dolgot meg lehet tudni,ugyanitt van a sok AAR(after action report) jobb játékosokért lehet tanulmányozni
    Ezt a topikot nagyon hasznosnak találtam bár még csak a felénél tartok
    Quick questions / Quick answers
  • LSSAHPAUL
    #496
    :) pedig itt a 4. részben legjobb a tutorial!!!!
  • Mozes
    #495
    Ezt a játékot a ultra gyenge és hiányos tutorial cseszi tönkre.......sajnos. Én szívesen megtanulnám, de azt hogy egy sima single player játékban semmi segítséget nem tud kapni a játékos, hogy mit és hol csináljon ez nevetségés....
  • Condás
    #494
    Most támogatott a pápa,s sikerült pár protestáns területet katolizálnom. Törökökkel,s ugy egyáltalán az egész fekete tengeri néppel hadban állok a spanyolokkal,portugálokkal mellettem. Összesen 28 ezer emberük volt,s azt egyedül sikerült leküzdenem.

    Ez az egész Tripoli védelme érdekében van. Spanyolok hívtak,s az a cél,h védjem meg Tripolit. Nagyon gondolkozok rajta,h otthagyom ezt a frontot,mert nyugaton az egyik szövetségesem hadakozik. Nem volt még dolgom ilyen "védd meg" kaliberű szövetséges segítségnyújtással,tehát nem tudom,h meddig húzódik ez el.
  • Condás
    #493
    Én nem értem. A lovasság gyengébb,mint a gyalogság a statisztikáját nézve. Azon gondolkozok,h nem-e jobban megérné csak gyalogságot előállítani,lecserélni,ha jobb,mint a lovasság ? S persze olcsóbb is fenntartani. Azt láttam,h az ágyúk ostromnál hasznosak. +-t adnak,s közvetve gyorsabb is lesz a bevétel. De azon kívül,h odaírták a lovasságra,h a legfaszább csávók a lovasok,nem láttam még gyakorlatban értelmét annak,h megérje őket fenntartani a gyalogsággal szemben.

    Én 6 területet zsákmányoltam eddig. Nem áll szándékomban mostanság erőltetni a területfoglalást,de a horvátokat még meg kellene néznem egy körre. Nyilván azért nem áll szándékomban,mert szarakszom a protestánsokkal. Nálam a lengyelek a legveszélyesebbek most rám nézve. Cseheket szétkapkodták. Még törökök is vannak a földjeiken. A lengyelek viszont nem csak,h szomszédok,de elképesztő nagy területtel rendelkeznek (kb 60-70 terület legalább,s persze mellé nem kevesebb sereg.)
  • LSSAHPAUL
    #492
    23K de béke időben leveszem a zsoldot teljesen. Csak lovasságot vettem, szal van az a kb 10K gyalogság ami a játék elején adott. Jah békekötésnél mindig kérek pénzt, emiatt kevés területet zsákmányoltam(1-et a bosnyákoktól, 1-et wallachiától.. viszont van 4 vazallusom amik jönnek minden háborúba velem :) meg persze a csehek is jönnek, jó srácok lehet rájuk számítani.
  • Condás
    #491
    Most 1540 körül járok,s akadt 1-2 szabad évem,amikor nem volt háború. Most viszont a protestáns vallás terjed = lázadások,s arra megy el MÁR MEGINT az embereim nagy része,h szétszórjam az országban,h ne lázadjanak. Azért oltári nagy szívás ez,mert így soha nem tudok terjeszkedni. Már a horvátokat meg is lehetne támadnom,de nem,mert oda kell figyelni a lázadásokra... Pedig 0.00 exhaustion,s +3 stability. Jó nagy kibaszás ez a protestáns vallás ebben a játékban.

    Mellesleg most az oroszokat probálom befűzni. Jó kis szövetségesek lennének a spanyolok mellé+ 1 vazallus + 1 szövetséges. Nem igazán lenne ellenfél.

    Neked mekkora a sereged LSSAH ? Mert nekem csak 25-28 körül mozog. Elfoglaltam Velencét,most az nyomott egy kis pénzt,meg nyom is. Most,ha nem lesz háború talán tudok fejlesztgetni picit. Most a rengeteg negatív event is alábfagyott.
  • MightyKopiati
    #490
    Indiát is zabáltasd meg egy vazalussal, sztem.

    Én most ruszkikkal tolom, nagy keleti hódításomnak végett vetett a litvánok széthullása, szóval "barátkozom" az új országokkal:D
  • LSSAHPAUL
    #489
    Magyarokkal tolom, jó érdekes, mindig van egy kis háború. Vannak német miniállam vazallusaim ebből kifolyólag. Természetesen a csehekkel barátkozok, viszont most lehet visszatöltés lesz.. Burgundia a másik szövim és a fél világ megtámadta.. épp szétszedtem havasalföldöt amikor jött a segélyhívás hogy menjek.. fél óráig pausoltam a gémet mert nem tudtam dönteni :) végül mentem segíteni, és óriási világháború lett belőle.. szinte minden nagyhatalom valamelyik oldalon van, pl anglia nálunk, skócia amott a franciákkal, a lényeg hogy szinte teljes európa benne van már a háborúban és nagyon nehéz mozogni a seregekkel mert lázad mindenki a háborús veszteségek miatt.. béke kötés fogalmam sincs mikor lesz mert a két főnök(burgundia és francia)kb 0-án van a warscore-ban és eszük ágában sincs abbahagyni a háborút. Mindenki üt mindenkit, már nem is nézem hogyha átlépek egy területre ott szövetséges sereg van vagy nem, mert erre a csekkolásra menne el a szabadidőm :)
  • Condás
    #488
    Áhh játszhatatlanok a magyarok. Az 1530-40-50-es években már kb hónapról hónapra kapom az olyan stabilitásrontó, lázadásos eventeket,hogy egyszerűen kezelhetetlenné vált a helyzet. Évente kb 5-600 adminisztrációs erőt kell a stabilitás helyreállítására költenem. A war exhustion mindig alacsony. A hittérítők használhatatlanok,mert Mo-n mindenhol 1111 hónap,míg vmit csinálnának. Valamiért megy át az egész ország a protestáns talajra. Nagyon gondolkozok rajta,h abbahagyom így közel 100 év után.
  • pocoksari
    #487
    ehhh...lement még 50 év timuridákkal, kicsit üresre sikeredett ez az 50 év:
    100ev
    az előző kép kimentése után a ruszkik nekimentek a krími tatároknak...én kaptam közben claimet a krími trónra és beütöttem őket...aztán eldőlt a ruszkik sorsa, felszabdaltam őket utat törve novgorodhoz, novgorodra claim és el a svéd határig, majd western lettem
    egyiptom erősödik, trónjukra claimem még mindig nincs...qarat véletlenül beintegráltam (elfelejtettem kinyomni harc közben, hehe)...omant hagyom, majd ha egyiptom enyém szépen felzabáltatom velük, kazahokat beütöm vazallnak és szépen átadogatom nekik szibériát, hogy ne lassuljon be túlzottam a corekészítés, de a legeslegfontosabb, litvánokra lesz claimem és ha ügyes vagyok, akkor fel tudom zabáltatni a lengyel-litván szövetséget a török-krími csatlósokkal...indiával nem tudom mi legyen, de nem is érdekel...kb. ennyi
  • kissssss
    #486
    ezzel kapcsolatban eszembe jutott kár hogy nincsen olyan lehetőség a hadseregeknél hogy pl egy nagy kiterjedésű háborúban csak azoknak a seregeknek lehessen pénzt fizetni akikre igazán szükség van, tehát a Spanyolországban állomásozó egységeknek miért fizessek mikor Mexikóban harcolok a katonáimmal a lázadók ellen?
  • kissssss
    #485
    ehh még jó hogy le vesszük a hadsereg fenntartásába beleölt pénzt csak így lehet normális mennyiségű pénzt beszedni, nincs munka nincs fizetés sem.
  • Condás
    #484
    A tierekről a link külön,mert egybefolyt:
    http://eu4wiki.com/Europa_Universalis_4_Wiki:Tiers

    Külön kiszedem a kérdéseimet,mert nagyrészt csak háttér információ a lentebbi szöveg 3/4 része.

    1. Illetve lenne még egy olyan mellékkérdésem is,hogy ti is le szoktátok venni az army maintenance-t békeidőkben,hogy több pénzt szedjetek ? Tudom,h lentebb megy a morál,de ha háborúra készülök,akkor felveszem pár hónappal előtte a max-ra. Vagy ez nem jó ?

    2. Uralkodót el lehet távolítani valahogyan ?
  • Condás
    #483
    Srácok egy olyan kérdéssel fordulnék hozzátok,amit már feltettek lentebb,de nem láttam választ. 50 évet lenyomtam a törökökkel,s 1st vagyok összesítve,s egyenként is mindenben,tehát sikerült nagyjából elsajátítanom a játékot ( ez az első része a sorozatnak,amelyikkel komolyabban játszok ). A kérdésem pedig az lenne,h hogyan lehetne megölnöm a teljes mértékben inkompetens uralkodómat ? Vagy leváltanom,vagy vmi. Van örököse,aki sokkal jobb lenne,de a jelenlegi uralkodómat nem tudom hova rakni. Próbáltam azt,h 10-15-ször elküldtem 1000-1000 emberrel a 5-20 ezres ellenség ellen,de nem volt siker. Érdemes megpróbálni azt,h kiküldöm az óceán kellős közepére egy hajóval ? Mert valahol ezt olvastam alternatívaként. Sajnos a jelenlegi uralkodóm mindössze 1 pontot ad,azt is csak military-ra,tehát katasztrofális. Mondjuk 57 éves,de valahogy sürgősen el kellene tüntetnem. Bakker ezt nagyon nagy hibának gondolom,h nem csináltak valami hasonló dolgot,mint h bérgyilkosság az uralkodó ellen,vagy hasonló,mert ez nagyon nagy szívás az a helyzet,ami most van. Olvastam,h vannak elvileg event-ek,de én nem találkoztam még addig olyan event-el,ami az uralkodó személyét érintené. Egyébként óriási a játék. Jah és mellesleg 1.1.1-es verzióval játszom. Illetve lenne még egy olyan mellékkérdésem is,hogy ti is le szoktátok venni az army maintenance-t békeidőkben,hogy több pénzt szedjetek ? Tudom,h lentebb megy a morál,de ha háborúra készülök,akkor felveszem pár hónappal előtte a max-ra. Vagy ez nem jó ?

    Szerk.: 1 napja játszok a magyarokkal,de nagyon nehéz. 20-30 évig nem volt semmi,csak pörgetgettem az időt,s vártam a fejlődést,s barátkozgattam,építettem a kapcsolatokat. Most viszont 1500 körül az elmúlt 30 évben kb 10-15 háborúban vettem aktívan részt. Elég durva. Sajnos nagyon keveset lehet keresni,s már 20-25 ezres sereg is az ember feje tetejére tud nőni. 3 területet foglaltam el,de 2-vel meg is szívtam,mert vmiért nem tudja a papom megtéríteni a lakosokat,csak végtelen idő alatt. Hiába a +3-as stabilitás. Stabilitásról jut eszembe a magyaroknak az egyik legnagyobb hátulütője: STABILITÁS. Szinte minden 1-2 évben von le a gép 1-2 címen 1,de inkább 2 stabilitást,ami nagyon,de nagyon megtudja nehezíteni az ember dolgát. Én a 4 területen,amire terjeszkedtem majdnem mindegyiken vannak lázongások,sőt már 1-2 katolikus területem is áttért a protestáns hitre,s ezzel revoltot kreálva. Pedig nagyjából már belejöttem a játékba,de a magyarok azt gondolom,h nem tartoznak a könnyű országok közé lévén,h nincsen kereskedelmi pontjuk. Én Krakkóból hozok lóvét a kereskedővel,s szintén arrafelé steerelem az azt megelőző pontból ugye. 1444-ben kezdtem mellesleg. Jah és Spanyolokkal szinte végig szövetségben voltam,tehát ezért nem kebeleztek még be a lengyelek. Magyaroknál nagyon meg kell választani a szövetségeseket,mert 1-1 rossz háború elég kemény hitelekbe terelheti az embert,bár nekem még mázlim volt,csak 1x vettem fel kölcsönt. Valamint még annyit mondanék a magyarokról,s a rengeteg negatív eventről,h Mo. Tier 3-as ország,tehát azért rossz a légkör általában. http://eu4wiki.com/Europa_Universalis_4_Wiki:Tiers Persze gondolom az is oka a lázongásoknak,h -20-as a Legitimációm,mert Mátyás végre felült 1495 körül a trónra. Próbálom boostolni a prestige-el,de sajnos az elmúlt években 5-8 területemen vannak nagyon rossz állapotok,s egy háborút végképp nem tudok megengedni magamnak,mert nincs szabad seregem,mert mindegyik a lázongóterületen van. Talán rendeződik mindez 5-10 év múlva pozitív legitimáció esetében. Mindenesere sztema következő náció,amivel játszani fogok az Velence lesz. Hozzáteszem,h tényleg nem vagyok már annyira kezdő a játékban,mert eléggé beleszoktam. Talán bizonyítja ezt is,h a 90. helyről behoztma Mo-t a 20. helyre,ami azért nem rossz. Most lenyomtam megint pár évet,s megválasztottam egy olyan tanácsadót,amelyik lentebb viszi a lázadásra való hajlamot,s így most elég békés az ország. 1 játékórával később a lengyelekkel,osztrákokkal állok szemben úgy,h a spanyolok,bavaria,s wurtemberg van velem.
  • Armisael
    #482
    Sziasztok! Hétvégén nekikezdek én is az első végigjátszásomnak. Franciákkal leszek. És az volna a kérdésem, hogy amikor a játék kezdő dátumánál a franciáknak van egypár vazallusuk Bretaign környékén. Ezeket érdemes betámadni és annektálni minél hamarabb vagy "történelem hűen" majd a családok kihalnak és így harc nélkül is megszerezhetem őket? Ha az utóbbi ez kb mikorra várható?
  • MightyKopiati
    #481
    Van egy törvény, amit ha aktiválsz kidob egy sereget. Lehet ez történt?
  • hana1
    #480
    Magyarokkal Velencével háborúztam...egyszerre csak azt vettem észre, hogy fogy a pénzem. Kiderült, hogy pesten keletkezett egy hadsereg, megduplázva igy az összhaderöm létszamát. Láttatok már hasonlót?
  • MightyKopiati
    #479
    Akkor lehet kezdeni a beolvasztását, jah:) Eddig még nem láttam ellenpéldát.
  • pocoksari
    #478
    a vazallus mindig beolvad ha megvan a 190-es kapcsolat?
  • ganges
    #477
    szép
  • pocoksari
    #476
    kis magyarázat a térképhez...a törököket PU alá toltam, most éppen a hízlalásukon fáradozok, hogy komoly segéderőm legyen a ruszkik ellen
    qarat éppen annektálom, bár lehet, hogy azt majd visszamondom, majd kiderül...
    a ruszkikat sibir területei körül próbálom megállítani és ha jól megy visszaszorítani...
    Indiát most kicsit hanyagolom, orissa nagyon fúj rám, meg nincs már claimem sem...
    egyiptommal van házasság, így csak egy balfék örökös kell és átveszem az uralmat
    mondjuk ha a törköket annektálnám, ami kb. 10 év múlva indítható és kb. 10 év, akkor velencével lennék határos, tehát helyből nyugatiasodnék...érdekes lehetőség, de krímben próbálok első körben genova mellé foglalni
  • pocoksari
    #475
    mármint 50 év :)
  • pocoksari
    #474
    no, lement 50 timuridákkal:
    kép
  • GOAAL
    #473
    Letöltöttem ezt az editort, ( biztos fent van a tökéletes helyen, a játék elindításakor is kin van a logo a képernyőn és achivmenteket sem kapok ) de hogy kéne elindítanom? Vagy mit kéne kezdenem? ( Mi tagadás nem értek ehhez ) Taníts mester! :D
  • Töketlenfecske
    #472
    Eredményben ugyanaz kellene legyen. Máshol bevált. Tumbuktuba pl. semmi nem megy Ghánából, mióta embargót raktam Malira. Máshol is működik, de Amszterdam megőrjít. Megverem, elsüllyesztem az összes hajóját, békekötésnél elszívom a trade powerjét, de az afrikai és karib gyarmataim termését továbbra is ők aratják le. Egyszerűen nem értem... :(
  • hana1
    #471
    Az embargó itt mást jelent, mint ahogyan azt szerintem te értelmezed.
    Szerintem valami olyasmi, hogy amely központban van jelenléted, ott a poweredel arányosan csökkenti az embargózott ország kereskedelmi jelenlétét.
  • Töketlenfecske
    #470
    Amsterdam trade-et érti valaki? Embargót raktam Hollandiára, de továbbra is folyik hozzájuk a manna Londonból és a Bordeaux-i merchantom is feléjük továbbít. Bug vagy valamit nagyon tudnak a hollandusok?