10049
Europa Universalis IV
  • LSSAHPAUL
    #669
    Ja ezt én is láttam, de én azt gondoltam hogy Nostradamus beütése volt az öregnek :D
  • Norbi930523
    #668
    Ezek több, mint valószínű, hogy kitalált idézetek, van olyan is (szintén Hunyaditól), hogy a magyarok nem pihenhetnek addig, amíg a törököt ki nem űztük Európából, vagy 1820 Dec 31-ig, ami teljesen véletlenül egybeesik az EUIV végével :)
    Mindenesetre én szeretem olvasgatni ezeket, a Paradoxnál óriási szövegeket találnak ki :)
  • LSSAHPAUL
    #667
    Ha már a PU-t nyomjátok nézzetek szét a historikál eventek között, burgundia szomszédoknak: Succession Partition: An AI-controlled Burgundy may find itself with no legitimate heir. If this happens because of a regency or battle death before 1500, then Burgundy will be divided between France and the Holy Roman Emperor. (If the Emperor is weak, then those lands will go to a neighboring country that had a royal marriage with Burgundy.)
  • LSSAHPAUL
    #666
    Találtam egy érdekességet a kézikönyvben, gondolom ti is láttátok, de azért megkérdezem, ezt mikor mondta és miért, kinek stb:
    5.10 The Papacy
    “It doesn’t really matter so much what the French King wants. If we can
    sway enough prelates, the Pope himself will send the flower of Christendom
    to join us against the Turks.”
    Janos Hunyadi, Regent of Hungary, 1446
  • Condás
    #665
    48 év telt el a magyarokkal. 2 PU államom van,s 6 új területem. Zsinórban 15 éve +3-as a stabilitás! :) Majd linkelek képet asszem 50 évnél.
  • botyika
    #664
    sziasztok! az EU4 bonyolultabb mint a CK2, vagy hasonló? a CK2 megvan nekem eredetiben, még anno megvettem, néha próbálok vele játszani de sose sikerül :) most vettem egy törikönyvet, és újra neki akarok állni valamelyiknek...
  • Condás
    #663
    Sajnos nem vagyok képbe a skótokkal,de a magyarokból kiindulva - akik szintén nem a világot verő gazdaságukról híresek - ,ha építgetek a játék elején templomokat,constableöket,akkor már + 2-3 köré tudom tornászni háborúban a seregem fenntartását,ami azért nem rossz. Mondjuk már területek is foglaltam.
  • vonfeldner
    #662
    Igen, le szoktam vinni, békében csak a flotta fenntartására költök valami minimálisat, hogy a felfedezőútra küldött bárkámat megerősítsem. Csak a skót gazdaságnak nincs sok nagy erőssége, gyakorlatilag egy 16 ezredből álló sereg maximumon való fenntartása háborúban már -1-es költségvetést von maga után (hadiadókkal!) és az angolok ellen ennyi a minimum, ami szükséges. Ezért is nagy érvágás, hogy visszakerült hozzájuk Cumbria és Yorkshire.
  • Condás
    #661
    100 év után már nagyon kevésnek számít a 26 ezres sereg,de persze nem ez volt a probléma a 6x túlerőnél,csak mondom. Nekem 50 év után van 22. Vagyis még csak 47 egész pontosan.


    Vonfeldner: A hadsereg zsoldját vedd vissza teljesen békeidőkben. Ez segít megtakarítani.
  • vonfeldner
    #660
    Üdvözletem,
    Először is én azok közé tartozom, akiknek tetszik a játék így elsőre. No most a problémám:
    Skóciával kezdtem el 1444-ben és a különböző adandó alkalmakat kihasználva 1485-re megszereztem Angliától Northumbriát, Yorkshire-t és Cumbriát. Az első magterület lett skót kultúrával, a másik kettőt éppen átkultúrálni igyekeztem (core-osítás után), amikor jött az üzenet, hogy ezt a kettőt elvitték az angolok. Se háború, se semmi, egyszerűen visszapirosodott a térkép és ennyi. Igen fárasztó, idő- és energiaigényes háborút vívtam, hogy megszerezhessem őket, közben vagy öt évig nem indulhattak el a felfedezőim Amerikába, mert nem volt elég pénz a flotta és a hadsereg egyszerre történő fizetésére.
    Valaki találkozott már ilyesmivel? Mi lehet az oka? Elkerülhető-e a jövőben?
  • phylemon
    #659
    100 év alatt elfoglaltam két területet az osztrákoktól, illetve boszniát valamit moldovát. Gyakorlatilag 4 szomszédom maradt: törökök, lengyelek, csehek, osztrákok. A törökök ellen beszálltam egy háborúba hátha leesik valami konc, erre a 26 ezres seregemet vezérestől elverte egy 4 ezres ellenséges sereg. Na kösszz..
  • warcat
    #658
    Majd ránézek,a kolóniákon van pár kisebb 4es sereg de egyébként
    1514, 36 es stack meg van olyan 60k manpowerem
    Most 1200 ducatom van de elég könnyen tudok szerezni még pár ezret,szóval a mercenarykra még futja ezen felül.
  • pocoksari
    #657
    190 viszony meg 50ev
    meg 1 dipo 10evre
  • pocoksari
    #656
    csak kicsiknel megy az autoorokles...a nagyoknal negativ desely van a meret miatt..ami vegulis jo
  • pocoksari
    #655
    en spec eleg hamar szetvertem a francuakat...azota eltelet bo 50ev es csak most ternek magukhoz...de mar mas ligaban focizok igy nem tul erdekesek nalam

    a manpowert meg tudod nezni a listak kozott ahogyan a sereget es flottat is...en pl. mindig leirtom a flottat is...a lenyeg az, hogy nem megverni hanem agyonverni kell amihez rengeteg katona kell
  • pocoksari
    #654
    masolj terkepet meg seregletszamot
  • pocoksari
    #653
    ahamm.. csak itt nem annektalsz hanem integralsz :-)
  • Condás
    #652
    Uhhh bakker,akkor jól bejött,amitől tartottál...Nincs vmi Francioaországgal határos,vagy majdnem határos nagyhatalom még ? Pl a svédek ? Mert sztem ketten be lehet gyakni a franciákat. Nem könnyen,de belehet.

    Jah akkor tanácsos a jó viszony. Oké, én is vmi ilyesmire emlékszem. Lehet,h itt is 190-es ?
  • warcat
    #651
    Egyébként ahogy tippeltem,nyomorék Franciaország átváltozott nagy kék folttá.És nem fog békénhagyni ez látszik folyamatosan tapossa a szomszédjait.Jelenleg +1 military techen áll,jó sokat háborúzott,talán nincs nagy embertartaléka.
    Azt fontolgatom,hogy az öslakosoktól szerzett pár ezer dukátot ráfordítom egy nagy háborúra mert ennek így nem lesz jó vége(kolonizálást már meg fogom nyerni,a karib társág már majdnem belakva mig neki csak Marokkó alatt van 2 kolóniája,sehol Amerikában)
  • warcat
    #650
    Szerintem ha jól emlékszem rá a gyors kérdések topikból,50 év PU után véglegesen megörökölheted a másik országot(event ami 50 év után aktiválódhat)
  • Condás
    #649
    Jah és mennyire, illetve mit számít az,ha a PU-m rossz véleménnyel van rólam ? Jelent ez valami gondot ? Érdemes ezen javítani ?

    Alig 30 év elteltével szereztem 3 területet,s Ausztria, illetve a csehek a PU-s országaim.
  • Condás
    #648
    ;)

    Hintekben nem találtam,de asszem már kérdeztem,h a PU csak is kizárólag azt adja,h melléd állnak a háborúban ? Tehát lényegében a fizetést leszámítva ez olyan,mintha egy sok provinciával rendelkező ország lenne a vazallusunk ?
  • pocoksari
    #647
    csak normal , bonusz nincs
  • pocoksari
    #646
    persze, hogy igazam van, ez eddig sem volt kerdeses ;-) igazabol 100%ra en sem vagyok benne biztos, ezert is kezdtem el luckkal a jatekot...mivel en ugyanugy le tudtam szovizni ezert tiszta lelkiismerettel mondom, bohy nem szamit, teljesen bizonyos ihy sem vagyok, de betudom szimplan randomnak

    kulonben pu nelkul az eletben nem lehet nagy birodalmat osszehozni..
    egyszeruen se admin ponttal se idovel nem birod...bar a teljes terkepet igy sem lehez behuzni...
  • heverő
    #645
    milyen beállítások mellett játszol (hard, bonus?)? a luck-nak nincs sok értelme, mert fölös előnyt ad olyan népeknek, akiknek alapból jóval kedvezőbb geostratégiai fekvése, gazdasági bázisa stb. van mint a többinek.

  • Condás
    #644
    Na mind1 igazad van biztosan,csak mi nem látjuk. Lényeg,h játsszunk.
  • pocoksari
    #643
    akkor mivel magyarazod, hogy velem luckkal is gyonyoruen leszoviztek az osztrakok? en pontosan ugyanazt csinaltam luckkal mint anelkul...te is pontosan ugyanazt? mert nehogy meglepodjunk azon, hogy a kulonbozo dipo strategia kulonbozo eredmenyre vezet...

    a pontod azert tobb mert normalis szovijeid vannak es ezert pontot kapsz...semmi extra, nem vagy 1 grammal sem erosebb (meg ha most van 1el tobb mas vallasu,kulturaju teruleted az elozo jatekhoz kepest)

    az omen meg random, volt amikor sokat kaptam, most pl. nekem se jon sok (a beallitas ugyanaz)...talan a tanacsado esetleg idea befolyasolja (colt valami tanacs erre toltes kozben csak nem emlekszem)
  • Condás
    #642
    Én is követem a példád,s próbálok majd dél-kelet felé a törökök kárára terjeszkedni. Sztem,ha annyira nagy birodalmat nem is fogok 50 év alatt összerittyenteni,mint a tied,de nem is ez a lényeg,hanem az,h sokkal könnyebb luck nélkül, egalizáltan indulva játszani. S ez a magyaroknál kulcs momentumnak számít. Persze így sem könnyű,csak könnyebb,mint luckal. Luckal 50 év alatt hasonlóról még csak álmodni sem mertem volna,mert folyton kapod a stabilitásos levonásokat,proestantizmus is bejön,s jönnek a lázongások,s esélyed sem lesz az ország határain túlra tekintgetni. Remélem megérted,amit írok,s nem veszed úgy,h leszarozom azt,amit elértél,mert közel sem erről van szó. Azért is kezdtem újra a magyarokkal,mert szimpatikusabb,ha ennyi potenciál van a magyarokkal egy játékban,mint luckal.
  • Condás
    #641
    Sokadjára is leírom,h ez nem von le semmit az érdemeidből,csak szimplán a többieknek hasznos információ,h ezzel mennyire mássá,talán könnyebbé válik a játék,hiszen így minden tény arra utal,h nem kapunk folyamatos negatív stabilitásos eventeket,valamint a szomszédokkal sem lesz rivális viszony.

    Nálam egyébként az osztrákok 15 év után adtak hozzá riválisokhoz. Lengyelekkel,csehekkel virágzó a kapcsolat,de az osztrákokkal is jónak indult,csak be akartam kebelezni őket PUval.
  • Condás
    #640
    Szintúgy.

    Pocok:
    Sztem nagyon is függ tőle,s az sem igaz,h a score nem lényeg,hiszen abba nagyon sok mindent beleszámol,s a jelenlegi score over month is rengeteget számít,s sok mindent megmond.

    Harmadrészt elfoglaltam 26 év alatt két területet,s PU-ban vagyok az osztrákokkal... Ez messze 20-30 évvel megelőzi azt,amit luckal tudtam elérni. Sztem még talán 50-el is.

    Figyelj 2-en mondjuk több magyarokkal elkezdett játék után,h historical luckal közel sem ugyanaz a nehézség,sztem lehet benne vmi.

    RÁADÁSUL: 0 azaz NULLA Oment kaptam eddig... Tehát akkor nálam már tény,h a luck kihat ezekre,közvetlenül vagy közvetve.
  • phylemon
    #639
    Én pl krvára nem haverkodtam senkivel, mégse tudtam se az osztrákokkal se a lengyelekkel normális kapcsolatot kiépíteni. Egyedül a csehekkel tudtam szövetkezni a térségben.
  • pocoksari
    #638
    megnéztem historical luck beállítással...az osztrákok maguk ajánlották fel a szövit, pedig az elmélet szerint nem tették volna...
    sztem 2 dologtól függ az egész:
    - kikkel haverkodsz (ha az ellenségével, akkor nyilván nem lép veled szövire)...ha valaki erőltette a francia, burgundi barátságot,akkor jó, hogy nem fognak szeretni
    - mit sorsol ki magának riválisként

    továbbra is tartom, hogy a lucknak nincs köze hozzá
  • pocoksari
    #637
    a helyezés nem számít...majd térképet másolj
  • Condás
    #636
    7 évet játszottam le luck nélkül,s a másik játékaimban már visszaestem kb a 90. helyre scoreban, itt pedig a 18. vagyok. Nem hogy visszaestem,hanem javítottam tizenpár helyet. Eddig jó. De legalább tényleg nincs az a küszködés,hanem lehet normálisan élvezni a játékot. A lengyelek PU-járól lecsúsztam. Most a litvánokkal vannak PU-ban. Sajnos még nem volt magas a presztízsem.
  • pocoksari
    #635
    kíváncsi leszek a fejleményekre :)
  • pocoksari
    #634
    persze, meg a csatákat is nyered és aranyeső is hullik :)
  • Condás
    #633
    Félre ne értsd senki sem akarja csorbítani az érdemeid,én csak azt írtam le,h felüdülés historical luck nélkül játszani,mert így kb nincs meg az az első 50-100 éves nehéz diplomáciai,gazdasági helyzet,mint historical-al. Márpedig,ha tényleg te akarod írni a történelmet,akkor talán jobb is,ha kikapcsolja az ember,s így nem is lesznek előnyösebb helyzetben lévő nációk a kezdésnél.
  • Condás
    #632
    Sőt 5 év alatt nem kaptam most egy -1 stabilitys oment sem,viszont kaptam egy +1 stabilitys eventet,ami nálam teljesen hiányzott a másik, luckal lévő játékomban. Tehát kizártnak tartom,h ez csak véletlen lenne...
  • Condás
    #631
    Azt eddig is láttam,h mi a luck,de mivel már nem elsőnek játszom a magyarokkal,s eddig MINDIG minden egyes játéknál belerakott az első körbe a riválisai közé az osztrák,s a lengyel kör,így nem hiszem,h csak ennyi lenne a luck. Biztosan,h van köze ehhez,amit fentebb írtam.
  • pocoksari
    #630
    különben ugyanez ment eu3-nál is, amikor az egy tartományos bar-ral vertem halomra very hardon high agresszíóval mindenkit, akkor is mindig találtak valamit :)

    a lucknak nincs köze, max. a kezdésnél a random szövikörbe pont beleillesz te is...ettől függetlenül felbontja, nálam is 2szer felbontotta az első 10évben, de még újra tudtam kötni...60évnél már végérvényesen felrúgta