5627
10804749371368208052.jpg
  • uwu420
    #4618
    Coop-ba a full mod a hosszú csaták miatt tökéletesen játszhatatlan.
  • Szpecnyaz
    #4617
    Ez szerintem valami bug, a vanila is csinálja. Am a full radius modot érdemes használni (mondjuk a csata részét átalakítottam magamnak a rövidebb csatákért).
  • uwu420
    #4616
    Te egyébként itt melyik radious modról beszéltél?
    Mert van külön Radious AI mod, ami gyakorlatilag azt csinálja hogy mindenki hadat üzen akit ismersz, na ez így tényleg kihívás...
    Egy haverommal kezdtünk vele coop kampányt, de lehet jobb lesz újra nekiugrani, hátha csak nem volt szerencsénk :)
  • Filózoli
    #4615
    Sziasztok!
    Meg tudná mondani valaki nekem, hogyan tudom megnézni a multiplayer rankemet és pontszámomat? Köszi.
  • McCartman
    #4614
    Hagyományőrzők? :D
  • sakkay
    #4613
    És véletlenül sem kioktatásképpen...de én éppen ezért olvasom az eredeti történetíróktól a könyveket-nagyobb könyvtárakban szinte biztos minden megvan amiből létezik magyar fordítás-nem pedig netes cikkekből, vagy sok kép kevés szöveg-az is rosszul fordítva-könyvekből. Persze nem mondom van a neten is tök jó, de azért az ókori történetírók eredetije az igazi. És még sok esetben ott sem egyeznek a dolgok-minél távolabbi az író(az eseménytől. De legközelebb így jutsz az igazsághoz. Amúgy meglepődnétek, hogy a mai divat töri' könyvek mennyit csúsztatnak és ferdítenek. A médiáról nem is beszélve Pl. History csatorna. Betiltanám.
  • Drapedro
    #4612
    Ahány forrás, annyi verzió ezek szerint. Nem a Rubicont tekintem fő forrásnak, de linkelhető:

    http://www.rubicon.hu/magyar/oldalak/kr_e_202_oktober_19_a_zamai_csata/

    Idézetek:
    "A seregek felállása mindazonáltal hasonló volt: a lovasok mindkét oldalon a szárnyakon foglaltak pozíciót, a centrumban pedig – harcérték szerint – három sorban álltak fel a gyalogosok (illetve karthágói oldalon még az elefántok)."
    Az összecsapás Scipio számára indult kedvezően, miután ugyanis Hannibál rohamra küldte az elefántokat, a római gyalogosok hatalmas kürtjeikkel megzavarták az állatok nagy részét, azok pedig a zaj hallatán váratlanul visszafordultak, és a punokra támadtak. A karthágói hadvezér ugyanakkor a többi elefánttal sem tudta szétdúlni az ellenség sorait, Scipio utasítása nyomán ugyanis a római manipulusok – gyalogos egységek – egyszerűen szétnyíltak a dübörgő állatok előtt, hátul pedig egytől egyig lemészárolták őket."

    Tehát szétnyíltak a sok és formációk a formáció, és nem eleve így állt fel.
    De mindegy, a Rome 2 szempntjából ennek semmi jelentősége.
  • uwu420
    #4611
    Szerintem ez csak véletlen. Az alappal is van hogy szerencsétlenül jönnek össze a dolgok.
    Attól meg hogy hosszabbak a csaták nem érzem nehezebbnek, csak nem szabad türelmetlenségből rossz döntést hozni, ha ezt kibírod még könnyebb is.
    Meg kicsit alkalmazkodni kell a játék kiegyensúlyozatlan hülyeségeihez.
    Ha tudod hogy a távolsági egység szart se ér, nem kell olyat rakni a seregbe, és ha tudod hogy a lovak űbertáposak akkor mondjuk nem árt egy seregbe belepakolni 12-15 nehézlovast.
    Az meg külön vicc, hogy 2-3 pikemannal meg lehet védeni egy várost akármekkora túlerő ellen.
  • tobias88
    #4610
    Itt van 8 betűtípus ami mellesleg a magyar ékezeteket is tartalmazza. A játék 1 nagybetűset és egy normál típust használ, szóval lehet vegyíteni őket tetszés szerint vagy akár csak 1et használni. Csatatérképen is cseréli a betütípust!


    Black Chancery Normal and Immortal Nagybetűs


    Canterbury Normal and Possum Saltare Nagybetűs


    Lobster Normal and Segoe Nagybetűs


    Segoe Normal and WetPaint Nagybetűs
  • sakkay
    #4609
    Én meg egészen mást vettem észre. Pl azt hogy vh fokon Rómával csat vesztés nélkül menetelek a győzelem felé az alappal, Radioussal meg 265-ben sikerült levernem az utolsó Etruszk várost 4 körévvel!. Továbbá kb 2* okosabb az ai és nagyon komoly csapat összevonással játszik. Bocs , hogy ezt mondom de te szerintem nem nyomtál le 10 körnél többet.
  • Szpecnyaz
    #4608
    Most nézem hogy el van bújva egy Stalker is az egyik "scutum" mögött.
  • Szpecnyaz
    #4607
    "Form tesudo?"
  • haxoror
    #4606

  • uwu420
    #4605
  • uwu420
    #4604
    Mivel amúgy is időrabló a rengeteg csata, szerintem nem éri meg a Radioussal nyomni. Nem sok különbség van, csak elveszi a játékidődet. Az alapjáték haladósabb.
  • uwu420
    #4603
    Én is próbáltam a modot, de szerintem nem sok különbség van.
    Úgy tűnik hosszabbak a fejlesztések, tovább fog tartani a játék, ettől végül is nehezebb, mert később válik könnyűvé.
    A csatában a közelharc sokkal lassabb, ettől meg épphogy könnyebb, mert van idő reagálni harc közben.
    A lovasok sokkal erősebbek mint az alapjátékban, a távolsági sebzés meg sokkal gyengébb, viszont tovább lehet lövöldözni. Ez van hogy könnyíti, van hogy nehezíti a helyzetet.
    Mást eddig nem vettem észre.

  • tobias88
    #4602
    Általam készített, magyarítással tökéletesen működő, az ékezetes betűket megjelenítő új betűtípus (Segoe Print):

    Letöltés


  • EM64T
    #4601
    Egész érdekes és részletes cikket találtam a Rubicon weboldalán: http://www.rubicon.hu/magyar/oldalak/a_romai_koztarsasag_allamszervezete/
  • EM64T
    #4600
    Jól néznek ki az egységek
  • sakkay
    #4599
    Én megvártam amíg nem frissítenek hetente, meg adtam nekik időt alkotni. Így is meg vagyok lepődve , hogy fél év alatt ekkorát tudtak fejlődni.
  • Szpecnyaz
    #4598
    Én már azóta a radiussal nyomom amióta kijött az első verziója.
  • sakkay
    #4597
    Gyerekek mindenkinek ajánlom a Radious modot, főleg azoknak akiknek túl kicsi a kihívás az alapverzióval, és keveslik a realitást is. Egészen kiváló az AI. Amit nem értek esküszöm. Hogy lehet az, hogy kétszer okosabb kampányban és csatában is. Etruszkokat alig bírom lenyomni, és nem azért mert bónuszt kapnak.
  • uwu420
    #4596
    Azt nem tudom milyen ha könnyebbre veszed, de az tuti hogy az AI legendary-n se egy észlény, és nem érezni hogy olyan rengeteg bónuszt kapna.
    Ez a legkönnyebb rész a TW szériából, nem hinném hogy ne tudná bárki végigjátszani legnehezebb fokozaton, max pár körrel tovább tart.
  • wulwerin
    #4595
    Scipio Zama mellet pont nem egységes arcvonalat alkalmazott, hogy a fánik eltudjanak rohanni köztük.

    Amúgy ha a nehézségi szintet feljebb rakom, akkor a csatában ez okosabb AI formájában jelentkezik, vagy elkezd csalni a morál növelésével, gyengítéssel mint a korábbi részekben?
  • sakkay
    #4594
  • Szpecnyaz
    #4593
    Ma voltam vizsgázni római hadtöriből, a császárkori hadseregből feleltem. Úgy érzem kifizetődő volt az a pár száz óra RTW játékokkal töltött idő (meg amit az a "pár" könyv amit e játékok miatt olvastam el)
  • sakkay
    #4592
    Teljesen igazad van. Bevallom ad hoc használom mind a kettő verziót, valahogy röviddel úgy érzem , hogy nem helyes, nem magyaros...de tudom , hogy amúgy röviddel kell írni. De a kedvedért eztán csak mod lesz
  • Molnibalage
    #4591
    Nem vagyok nyelvtannáci, de nem lehet a MOD vagy mod szót használni...? Mert a magyar "mód" szó használata totális félrevezető.
  • sakkay
    #4590
    Ja gondoltam, hogy nem direkt írtad, úgyhogy nem is tettem szóvá.
    Ami viszont a 300 éve harcmodor változásait illeti, szerintem sok mindent meg lehetne oldani,és remélem nagyokat néznek a szkeptikusabb játékosok majd a késői módokon. Remélem nekem lesz igazam, mert az sokunknak jó lenne.
  • Kurfürst
    #4589
    Akkor valamit vagy rosszul csinálsz a diplomáciában és/vagy valami olyan családot/factiont választottál, aki durva diplomáciai mínuszt kap a külkapcsolatokra. Pl. ha jól emlékszem a Barcid dinasztia Kártágó esetében ilyen, laza -30uk van mindenkire, szóval senki sem haverkodik veled, a macedónokat a hellének utálják stb.

    Azért az is igaz, hogy eljön az konstelláció (ha nem baszol át mindenkit, kellő nyersanyagod van és elég erős vagy) hogy önként jönnek majd segget nyalni. Illetve vannak olyan népek, akikkel kifejezetten lehet haverkodni (az Aridatei? Massilia pl ilyen), illetve vannak akikkel meg kifejezetten nehéz (szkíták, örmények, egyiptom).
  • uwu420
    #4588
    Én diplomáciázni úgy szoktam hogy kifizetem ami nekem kell:)
    Egyébként most is fél millió van a kincstárban, amúgy se tudom mire költeni...
  • Molnibalage
    #4587
    Hát, nekem a diplomácia szarra sem volt jó. Amikor már ma fél világ az enyém volt, akkor persze volt pár nép, aki háború nélkül is önként behódolt, de értelmes szerződést senkivel sem tudtam kötni. Soha. A legtöbb trade agreementért még én fizettem hogy legyen, a non-agression pactért is, amit néha pár kör után valahogy felmondott az ellen.

    Azzal egyetértek, hogy mióta a katonák képessége jól működik nagyon lehet hódítani a játék elején. Még a patch előtt is ment. Most, hogy a parittyás egyések már nem Gatling géppuskaként működnek, mert a testudo működik, még hatványozottabban igaz lehet ez.
  • uwu420
    #4586
    Legendary-n játszok, ott egyébként nem is lehet visszatölteni csak a legutolsó autosave-t. A polgárháborút csak azért lehet elkerülni load-al mert ha alt+F4-et nyomsz mikor megkapod az üzenetet, az még autosave előtt van, és kör végére rak vissza újratöltésnél. De mint kiderült felesleges elkerülni, csak apró kellemetlenség, túl kell rajta lépni...
    Csak én a Shogun 2 RD-jéhez mérten azt hittem kemény lesz és beszartam :)

    Az a bajom igazából, hogy nem tudom mit kell ebben a játékban elkövetni ahhoz hogy bebukjad. Nagyjából akár mit csinálsz vége lesz valahogy.
    Pénz is van szarásig, bármelyik néppel fel tudsz állítani kapásból egy fullos sereget, és folyamatosan lehet hódítani, nincs pénzügyi nehézség soha. Szerencsére működik a diplomácia, de ez azzal is jár hogy jóval könnyebb lett a játék, alig támad hátba olyan akivel jóba vagy.
    A Shogun2-be azért lehetett bukni is, ha rosszul jöttek össze a dolgok, itt meg maximum elmegy pár kör ha probléma adódik.
  • koj
    #4585
    Sziasztok! A játékban nem lehet valahogy kikapcsolni teljesen az árnyékolást?
  • Drapedro
    #4584
    Amit írsz, az pont azt a problémát feszegeti, hogy 200-300 év alatt jelentősen változtak a harcmodorok. A királyság légiójának felépítése nem ugyanaz, mint a köztársaságé, a korai köztársaság légiója nem ugyanaz, mint a mariusi, a mariusi nem olyan, mint Ceasaré, az övé meg nem olyan, mint a császári kor légiói. És ez csak a felépítés. És akkor nem beszéltünk arról, hogy más harcmodort vesz fel egy hispániában, mást egy germániában, és mást egy keleten hosszú időn át harcoló légió, mert más harcmodorú ellenféllel szemben kell talpon maradnia. A seregszervezési kérdések (mikor-milyen alegységeket milyen létszámban szerveztek), az egy kérdés, és megint más, hogy ezek milyen hadrendet vettek fel. Ezek sokkal változatosabbak, és függtek a szemben álló felektől, tereptől, az ellenfél felállásától, esetleg már ismert harcmodorától. Pl. magaslaton, szorosban még a rómaiak is alkalmazták a megszakítatlan sorokból álló egységes arcvonalat (tudtommal Africanus Záma mellett), más kérdés, hogy azt hogyan tagolták, hány cogors állt fel az első vonalban, és hány vonalat alakítottak. Lentebb idéztem egy részletet, ahol egy ilyen felállás le van írva. Ez nem jelenti azt, hogy a felosztásoknak, egységeknek és alegységeknek ne lett volna jelentősége, hiszen ez az irányíthatóság és mozgékonyság feltétele volt, mint ahogy az is, hogy az egyes egységeket képzett tisztek vezessék, és külön is irányíthatók legyenek. A római harcmodor nagyon alkalmazkodó volt ((miközben persze stabil alapokon, elveken és szervezettségen állt), hiszen az ókori világ számos különböző harcmodorú népével szemben kellett helytállniuk, és hosszú ideig sikersen tették ezt. Ezt modellezni egy játékban nem lehet (legalább is értelme nincs szerintem), és akkor a többi játszható népről nem beszéltünk. Meg arról sem, hogy egyes csaták (vagy inkább ütközetek láncolata) ténylegesen hogyan dőltek el, milyen szerencsés, balszerencsés esetek, véletlenek, tévedések vagy zseniális, máskor talán meg sem ismételhető elképzelések döntötték el ezeket, ott és akkor.
  • Drapedro
    #4583
    Azért bocsánatot kérek, hogy a centuriát és a cohorsot felcseréltem. Természetesen a cebnturia volt az alegység, és a cohors a magasabb egység.
  • sakkay
    #4582
    Ja, gaugameilánál is 240 fős kis' falanxból állt a csata sor. II.Philipos alkotta seregszervezet-240 fős mondjuk taktikai alapegység(van neve de most nem jut eszembe valami szüntagma talán fonetikusan) a következő a kis falanx 4000 fő körül a következő meg a nagy falanx 10-15000 ezer ember. Az adatokat emlékezetből mondom tehát kisebb letérés lehet. Kertész i könyvében pontosan megtalálod.
  • sakkay
    #4581
    Miután végleg áttértek a cohors rendszerre-sok ideig tartott-a csatában már ezekkel mozogtak. Van egy erős limit mi az ami még taktikailag mozgatható, és mi az ami már csak' stratégiai szinten. Persze ez így erősen hangzik csak próbálok erős kontúrt csinálni. A manipulus 2 db centuriából állt-160 ember pri. és hast. esetében. Ezek olyan kis egységek voltak amikkel nagyszerűen és igen gyorsan lehetett manőverezni terepen is, viszont összedolgozva (sakktábla alakzat) egységes és nagyon reagáló-képes frontot alkottak. Ez egészen addig jól működöt míg meg nem jelentek a nagyobb és egybemozgó ellenséges csapattestek, és-főleg-a lovasság. Elsősorban ez késztette őket arra, hogy 3 manipulust összehozva létrehozzák a cohorsot. Scipió A. Majd véglegesen majd 100 év múlva Marius. Kérdésedre válaszolva a Római sereg egységei mindent!!megtettek annak érdekében , hogy a harcban elkülönülve legyenek(erre szolgáltak a zászlók különböző formái és a jelzések), de ha mégis összekeveredtek a csapatok, mindent megtettek a tisztek , hogy újraszervezzék. Ennek hihetetlen sok nyomát találtam az összes római kor csata leírásaiban. Pl ha összekeveredtek a sorok és besűrűsödtek Caesar leírásaiban az már a vég előtti utolsó állapot.
  • Drapedro
    #4580
    Érdekes kérdés az egységek mérete, felosztása. Nyilván, a római hadsereg felépítése jó és ismert példa arra, hogy alegység és magasabb egység szinten szervezték a haderőt, és szervezés, vezetés és irányítás szempontjából csatában és azon kívül is fontos szerepe volt ennek. Kérdés ugyanakkor, hogy a harc hevében ezek mennyire maradtak egyben, menniyre volt cél az egyben tartás. Itt arra gondolok, hogy pl. a centuriákból simán emeltek ki cohorsokat, más centúriák támogatására harcban, sőt, a tartalékokat is inkább cohorsokba szervezték, és szükség esetén ezeket, vagy akár ezeket is megbontva küldtek erősítést, vagy pótlást az arcvonalon keletkezett résekbe. Nekem úgy tűnik, az arcvonal, és annak egysége fontosabb volt, mint az alap alakzatok és szervezetek tartása. Ennek játékbeli modellezésére inkább az olyan megoldások használhatók, mint amit a C&C-ből, vagy az Age of Empire vagy Cossaks-ból imserhetünk, vagyis amikor egyedi katonák szervezhetők igány szerinti nagságú egységekbe.
    A többi népről nincs tudomásom, milyen felosztások voltak, de pl. tudtommal Nagy Sanyi Guagamela-nál egyetlen nagy falanxot szervezett, a szárnyakat pedig több alakzatba szervezett lovassággal és egyéb biztosító egységekkel fedezte. De marathónnál is három falanxot szerveztek. A centrum volt a legszélesebb és legvékonyabb, amit át is törtek a perzsák (ehhez képest esettt csak 192 görög), a két szárnyon mozgó falanx pedig az átkarolást végezte.
  • Drapedro
    #4579
    A DeI nekem is tetszett az elején, jó úton haladtak, de most már nem tudom kéthetente újra tanulni az állandó újítások miatt az építmény fákat, egységeket. Leírás meg nincs. De pl. ők jó példa arra, hogy ami élethű, az nem biztos, hogy játékban élvezhető. Pl. amikor bevezették, hogy az egységek kimerültség esetén megfutnak, pontosabban automatice visszavonulnak, és bizonyos távolságra megállva pihenik ki magukat, mielőtt újra harcba vethetők, tök életszerűnek tűnt, pl. Ceasar leírása alapján is. Más kérdés, hogy a játékban kissé kezelhetetlen volt, legalább is számomra. Egyszerűen azért, mert nem igazán lehetett jól megoldani az egységek harcból való kivonását és friss egységgel való felváltásukat. Nekem legalább is.