1634
Napenergia, hálozatba visszatáplálás kicsiben az interneten beszerezhető komponensekből
  • overseer-7
    #167
    a táp pumpa már benne van a rankine ciklusban..
    mint ahogy az egész ciklus magában foglalja a pumpát.. a radiátort..hőfelvevő csövek az úttestben.
    a turbinát.. amit én inkább reciprocating dugattyús megoldásra cserélnék le.. a nagyobb hőhatásfok miatt.
    aztán meg ott van a kondenzációs tartály is..

    A pumpa tényleg visz el energiát a hatásfokból..
    De mind ennek ellenére is .
    Szerintem... én úgy becsülöm, hogy ez a rendszer nagy tételben.. tehát több millió négyzetméteres naperőművekkel számolva, nagyon olcsó lehet.. nem sok mindent kellene változtatni a már meglévő kialakításon. 3 + dolog lenne csak.. amit olcsón lehetne megvalósítani.. kb négyzetméterenként szerintem 5000 ft os áron.
    ami annyit jelent, hogy nagyon nagyon sokáig.. amíg bomba, vagy valami más erodáció tönkre nem tenné a réteget, a napsütéses órákban átlagosan 1 Kw / óra energiát venne fel a rendszer.. amit valamekkora.. kb 40-50 % os hatásfokkal alakítana át a turbina, vagy a cylinder/piston.

    Szerintem nem hülyeség ez a rendszer.
    Legalább annyit megérne, hogy egy kutató labor megépítene egy teszt erőműt és a gyakorlatban kipróbálni.
    Télen nem nagyon termelne az igaz.. de nyáron meg a nagy útfelület miatt.. nagyon erős termelő lenne.
  • molnibalage83
    #166
    Ezen felül szegény azt fel sem fogta, hogy tápszivattyú nélkül nincs 10,5 bar nyomás sem...

    Sajnos máshol is tolja a tévesméit és nevetséges ábrándjait az sg-n az űrkutatástól kezdve a HT topikig.
    Utoljára szerkesztette: molnibalage83, 2017.03.17. 17:41:53
  • fonak
    #165
    Szóval napkollektort akarsz az úttestbe. Annak sem árt a vibráció stb. biztos. Meg valamiért nem terjedtek el a napkollektoros erőművek...
  • molnibalage83
    #164
    A te ötleted pont ekkora hülyeség.
  • overseer-7
    #163
    ez az egyik legnagyobb baromság amit láttam..
    solar panel az útra.. Ez kb olyan, mint a napelemmel működő elemlámpa. Semmi értelme.

    Az út gyorsan koszolódik.. és a kosz réteg miatt a fényelektromos réteg gyorsan elveszti azt a maradék kicsi kb 18% os hőhatékonyságát.. és félvezető réteg nem nagyon bírja a mechanikai terhelést.. hiába van rajta védőréteg....
    és.. kurva drága dolog

    Én ennél sokkal jobbat tudok.
    Ha már össze kell házasítani az utakat és az energia termelést..
    én így csinálnám :

    Az út anyagába, felső rétegébe nyomásálló kerámia, vagy fém vízvezetékeket építenék.. minél közelebb a felső réteghez..
    Ez alatt a réteg alatt viszont olcsó kicsi hővezető tulajdonságú szigetelő réteget helyeznék el.. mondjuk valami olcsó tömeg szilikátot.. de olyat ami bírja is a mechanikai igénybevételt.

    Nagyon fontos szempont az olcsóság, és a tömeges méretekben való rendelkezésre állás.
    Az út felső rétegébe meg olyan olcsó FEKETE pigment réteget kevernék ami uv ellánáló és a fotoenergia, a napsugárzást nagy hatásfokkal képes átalakítani hőenergiává.. és kicsi a visszavert sugárzása.. ..Ez a réteg lenne a legdrágább az egészben.. talán.

    Egy ilyen aszfalt képes szerintem felmelegedni 200 C környékére.. alulról szigetelve van.. felülről meg a hőelnyelő és infra kisugárzás blokkoló réteg biztosítja azt hogy az elérhető legolcsóbban a legmelegebb legyen az aszfalt adott négyzetméterre.

    Miért kell a meleg aszfalt?

    Hát ezért :



    A skála logaritmikus..

    Mondjuk egy 200 C os aszfalt a benne elhelyezett nyomásálló vízvezetékekben a vizet 200 C on 10.5 Bar nyomásra tudná forralni.
    Ezt a nagy nyomású folyadékot már csak el kell vezetni.. pótolni egy pumpával.. és a gőznyomást egy stirling vagy Rankine Ciklus segítségével átalakítanánk közvetlen Villamos teljesítménnyé.



    Na ennek már lenne értelme..
    Nagyon olcsó lenne így a nagyon nagy mennyiségű villamos energia megtermelése.

    Csak ezt még ki kellene találnia valami olyan embernek, akinek van rá pénze és lehetősége is a megvalósításra.
  • molnibalage83
    #162
    Haszontalan és drága vacak. Soroljam, hogy miért?
  • molnibalage83
    #161
    Napenergia. Haha..
  • Kepek
    #160
    http://mashable.com/2017/02/17/sunflower-inspired-solar-panel-follow-sun/
  • molnibalage83
    #159
    Anélkül is felcsíkozza, csak nem néhány hónap vagy év kell hozzá, hanem 5 másodperc...
  • ximix #158
    solar road in france (amikor a fullra rakott kamionos durrdefektet kap és lemez felnivel felcsíkozza az az érzés megfizethetetlen :)
    ------------------------------------------------
    Tavaly nézegettem mi az újdonság e-téren, vannak ezek a srácok a lencséjükkel
    -Doubles solar panel efficiency-

    és volt még egy, az még csak kutatás szinten tart
    -New solar cell-
  • fonak
    #157
    Nekem az a hír tetszett, nemrég, hogy egy francia kisváros már napenergiával fedezi a közvilágítást. :)
  • molnibalage83
    #156
  • molnibalage83
    #155
  • Kepek
    #154
    Áramtárolás hidrogénként
  • molnibalage83
    #153
    Igem, mert ez önmagában hülyeség. Ha nincs kötelező átvétel/éves elszámolás, kiegyenlítés ez a láthatáron levő technológiákkal értelmes áron nem lehetséges. Abba meg belefáradtam, hogy egyesek hisznek abban, hogy lesz akksi. Az energetika nem hitre épül. Ha lesz, akkor majd térjünk vissza témára. Addig csak hit az egész, amit vallasz, alapja nincs. Semmi.
  • Steel
    #152
    Ha jól értem abban kételkedsz, hogy fedezni lehet e egy telek / lakóház energiaigényét?? (mondjuk kizárólag PV-elemekkel)
    Utoljára szerkesztette: Steel, 2015.08.27. 22:54:46
  • molnibalage83
    #151
    Ez a decentralizált hálózat másik ökörsége. Az égvilágon semmi sem bizotsítja, hogy a hálózatba kerül egy egyáltalán elég kraft beépítve a termelői oldalon. Ez is csak egy divatos hülyeség, amit fütyörésznek és csak azért lehet megtenni, mert hála istennek nem megvalósítható, így nem derülhet ki, hogy mekkora marhaság.
  • Steel
    #150
    Oké, hívjuk akkor "kvázi" decentralizált hálózatnak, és megegyezünk abban, hogy nincs kötelező átvétel. Ez úgy is akkor válik aktuálissá, amikor a már évek óta húzódó akku-problémát megoldják (mondjuk az MIT-n). Amit én felvázoltam, az két egymás mellett működő rendszer tervezete, melyek egymás működését nem zavarják, nem befolyásolják.

    Attól meg szerintem te sem rettegsz, hogy magyarország energiatermelésében egyszer csak többlet jelenik meg, amit muszály lesz valahogy eladni.
    Utoljára szerkesztette: Steel, 2015.08.27. 22:32:55
  • molnibalage83
    #149
    A decentralizált hálózat alapelve a kötelező átvétel, mert a kis termelők jellemzője, hogy úgy termelnek ahogy jólesik főleg, ha a fúdedivatos nap/szél és egyéb vicc termelőkről van szó.

    A trend pont ennek ellenkezője kéne, hogy legyen ha a józan ész és nem a politika mozgatná részben az energetikai beruházáskoat. Én kifejzetten ökörségnek tartom, hogy egyre nagyobb ALAPIGÉNYT sok összevissza termelő kis tücsökpöcs drága erőmű termelje. A legalpvetőbb műszaki irányelvekkel megy szembe...
    Utoljára szerkesztette: molnibalage83, 2015.08.27. 22:11:31
  • Steel
    #148
    Korábban már beszélgettünk a decentralizált energiaellátásról. Szerintem ez a korszak vagy így vagy úgy, de el fog jönni. Én egyébként egyáltalán nem támogatom a kötelező átvételt, és intelligens rendszerekkel automatizálni is lehetne a hálózat és a lakosságnak telepített megújuló rendszerek közötti átkapcsolást.

    Úgy ahogy ma már jelzőlámpák és kicsitől baromi nagyig terjedő közterületi kijelzőket működtetnek PV-elemekkel, nem sokára a lakóházak tetején is mindennapos jelenség lesz. A mai rohadt gyors teljesítmény-kapcsolóelemekkel és PFC körökkel még a hálózatszennyezést is el lehet kerülni, mármint a rendszerek közti átkapcsolásnál.
    Utoljára szerkesztette: Steel, 2015.08.27. 22:09:03
  • molnibalage83
    #147
    A német áram kb. kétszeres a magyarnak. Ennyire éri meg...
  • fonak
    #146
    A németeknél támogatja az állam, és kötelező átvenni az általad termelt áramot a szolgáltatónak, ott lehet hogy megéri. Persze ez irracionális, de nem meglepő abban az országban, ahol a Zöldek mozgalma született, és ahol az egyetlen komoly erőt képviselő zöld párt működik.
    Ez a fajta béke, szeretet, harmónia a természettel cucc, ami miatt pl. az atomenergiáról még vitázni is lehetetlen, mert ugye atomokat hasítani az borzalmas és természet ellen való.Teljesen érzelmi és irracionális (részben a GMO elutasításai is ilyen).
  • molnibalage83
    #145
    A napkollektornak semmi köze a fotovoltatikus napelemhez. Az egyikkel áramot termelsz, a másikkal vizet melegítesz. Szezon és fazos esete...
  • steweee
    #144
    a cikk leginkább azért érdekes, mert már az első világháborút éppen megelőzően lehetett építeni jó hatásfokú napkollektort. bizonyos Franc Shuman követtel el a társával. de az olaj kiszorította

    http://www.kollektorok.hu/a-napenergia/a-napenergia-tortenete.html

    egyébként mivel az atomenergia topicban szépen ki lett tárgyalva, hogy a nukleáris energia megfelelő kezekben biztonságos, így én is változtattam az álláspontomon. ugyanakkor sztem az otthoni áramtermelés vmilyen környezetbarát módon a jövő energiaszükségletének, legalábbis a háztartások fogyasztásának éghajlattól függően időszakos kielégígétésre mindenképpen alkalmasak lennének

    http://megujulok-maskent.blog.hu/2015/06/01/a_napenergia_a_jovo_csak_hiszed
  • molnibalage83
    #143
    Hát, izé...
  • strepsils
    #142
    Hülyeség magyarországon ha milliomos lennék se építenék magánemberként naperőművet ,direkt úgy van kitalálva hogy baromi sokba kerül és nem keresel vele pluszba semmit ha csak nem 20Mft os én nemrég számolgattam de te szerintem nem veszel figyelembe pár dolgot ,eleve csak 85% án veszik meg tőled az áramot ezek a kedves emberek ,és nem is támogatja az állam csak ha 200Mft osban gondolkodsz.
    Nem hiszem hogy jól számoltál eleve ilyen hogy 8.5% kamat semelyik bankintézetben nem létezik kár is lenne beraknod a pénzt örülsz ha 2 % ot realizálsz attól persze az még egy 8,5% os csomag csak ott az apróbetű.

    Ha ilyen sok pénzed van amit kukába akarsz rakni inkább vedd fel a kapcsolatot Csefkó Pállal az ő napeleme 100x erősebb mint amiket a boltban kapsz és ő komplett rendszert ad ami arra jó hogy ellásd vele a házad de az ő áramát nem táplálhatod még fel a hálózatra mert nem fogadja el a szolgáltató .áram
    napelem
  • Molnibalage
    #141
    A hír félig zagyvaság. Nem is értem, hogy a fúziós reaktorokat hogyan kapcsolja össze a hidrogén gáz termelésével és miért. Nem ez a fúziós technológia fejlesztésében a "szűk keresztmetszet".

    A hidrogén tárolása minden, csak nem kellemes, mert még az acéltartályból is képes kidiffundálni...

    A rendszer teljes hatásfoka mennyi? Hiába van a napfény ingyen, ha a technológiai rendszer drága. A termelt áram ára akkor magas lesz. Nincs olyan, hogy ingyen áram, mert az erőművet fel kell építeni és a termelt áram abszolút mennyisége az élettartam alatt és az áram termelés megjósolhatósága, tervezhetősége és adott pillanatban termékként megjelenésétől függ az ára. A cikk meg simán összemossa azt, hogy hogy mennyi a rendszer teljes hatásfoka azzal, hogy a hidrogén égetése mekkora hatásfokú. A megtermelt hidrogén csak hőerőgépet használható gőzkörfolyamtban vagy gázturbina körfolyamatban lehetséges és a konverzió hidogénné sem 100%-os hatásfokú. Tehát van egy irdatlan drága napenergiát és a tároló részének a hatásfoka nem éri el egy mezei gázturbinás erőművét sem. Technológiailag jó lehet, mert kiegyenlíti a napsütés egyenlőtlenségét - az évszakokkal ettől függetlenül még mindig baj van - de ettől az áram minden lesz, csak nem olcsó...
  • bazsiboj
    #140
    A Coloradoi egyetem kutatói feltalálták, hogyan lehet hidrogént előállítani vízből korlátlan mennyiségben a napenergia felhasználásával , fúziós reaktor építésével !!!!!

    Korlátlan tiszta energia (Vízbűl veszik ki a Zoxigént) Napenergiával
  • Magnum PI
    #139
    Sziasztok,

    Most gondolkodok napelem rendszeren. Nekem egy kb 3.5K-s rendszerre lesz szükségem. Én csináltam magamnak egy kis excel doksit amiben osztottam szoroztam és nekem az jött ki, hogy:

    Figyelembe véve az

    - átlag áram ár emelkedést
    - a fenntartási költséget
    - inverter cserét (7 évet számoltam, de azt mondják 10et bír. 6 év gari van rá)
    - hatékonyság vesztést (1% évente)

    8 év alatt hozza be a rendszer az árát.
    10 év alatt hozz többet mintha lekötöttem volna a pénzt 8.5%-os kamattal
    10+ év után pedig hozza az éves áram számlát, ami az akkori áramárral már akár 250 ezer forint is lesz.

    Jó minőségű napelemben gondolkodok és ezekre akár 20-30 év garanciát is adnak

    Tévedek-e valahol? Szerintem kellően pesszimista voltam a amortizációval és optimista a lekötéssel. 15 év alatt meg még egy gazdasági válság is lesz, de a napelem akkor is teszi majd a dolgát
  • Christiansen
    #138
    Ez igaz, öngerjesztő folyamat lett belőle,
    az EEG-járulék beépült az áramtarifába tovább növelve az áram árát,
    ami pedig tovább lendítette a napelemek versenyképességét.
    Én nem vagyok atomellenes, de azért azt be kell látni, hogy nagyon nem
    erre halad Európa. Az osztrákok pl. bojkottálják
    az atomenergia-importot (ha jól emlékszem), a németek ugye mindet bezárják, a franciák meg kénytelenek éjszakánként az autópályáikat világítani..
    Németország: nap+szél, 60%
  • Christiansen
    #137
    Pont ezaz, hogy megéri, az ismerősöd nem jól gondolkozik:)
  • ZuluC
    #136
    Számomra érdekes, ha valami piaci alapon is versenyképes valami és ezért nem éri meg.
  • Molnibalage
    #135
    Némi éllel mondhatnám, hogy Németorszában azért, mert már annyi pénz toltak bele támogatásként, hogy most már tényleg jó. Az más kérdés, hogy ebből a pénzből mennyi atomerőművet építhettek volna. Az atom leállítása után meg még drágább lett az áram ára. Tehát a saját balfaszságuk elhozta azt, hogy annyira drága lett az áram átlagára, hogy már a megtérülés határán van a nap. Azért ezt nem hívnám sikernek.

    A támogatás kivetezetése után ugyanott lesznek. Egyszerű szorzás osztással belátható, hogy a napelem talán majd a mediterrán országokat éri meg a közeljövőben.
  • Christiansen
    #134
    betáplálsi tarifa csökkentések Németországban
  • Christiansen
    #133
    Németországban már piaci alapon is versenyképes a napenergia (ahogy a spanyoloknál vagy az olaszoknál is), vagyis már támogatás nélkül is megéri
    napelemet telepíteni. Épp ezért fokozatosan kivezetik a támogatásokat,
    úgyhogy a legjobb döntés a mi hamarabbi befektetés lenne...pláne annak tükrében, hogy a kínai védővámok miatt legjobb esetben is 10%-os modul
    árnövekedés várható, és ez csak a kezdet:

    Németország, lemarad aki kimarad:)

    a büntetővámokról

  • ZuluC
    #132
    Üdv!

    Német ismerősömmel beszéltem futólag nemrég. Melléképületet épít a hátsó udvarba. Félnyeregtető, déli irányba dől. Azt mondta, hogy eredetileg akart napelemeket a telepíteni, de elcsúszott papírmunka miatt. Most már nem éri meg. Valami 15 centet emlegetett, gondolom ez lenne az átvételi árfolyam?
    Másik ismerősnél kb. 3 hónapja építették ki a rendszert, nála még ilyen probléma nem volt.
    Lehetséges, hogy mostanában változtak a támogatás feltételei németországban?
  • Christiansen
    #131
    Ezt nem jól tudod:

    http://www.solar-international.net/article/77551-Conergy-completes-Spanish-grid-parity-projects.php

    http://www.forbes.com/sites/peterdetwiler/2012/12/26/solar-grid-parity-comes-to-spain/
  • Molnibalage
    #130
    Kik? A spanyolok? Ne fárasszál már te is...
  • sanyicks
    #129
    persze hogy nem működik, mert meg sem próbálták :)
  • Molnibalage
    #128
    Granciát 2-3 évre, ha adnak. A rendszer megtérüléséhez szükséges idő 10-15-20 év. Eh...

    Mondom, nagyerőművi léptékben nem működik piaci alapon Spanyolországban. Picit délebbre vannak, mint mi...