1186
a vegetárius táplálkozás előnyei és hátrányai
  • NeoMaN
    #1023
    Nem természetes!
    Értsd már meg, hogy ennek elvi, lelki okai vannak. Az első videót meg nem is néztem meg, senkit nem veszek semmivel egy kalap alá. Egyszerűen nem tudom megérteni azt, hogy valaki bármilyen okból kifolyólag is az ölés mellett teszi le a voksát.

    Háború? A világ legundorítóbb és legaljasabb dolga.

    És szerintem igenis a lelki harmónia itt kezdődik: nem ölök. Soha és semmilyen indokkal.
  • Cuchulainn
    #1022
    Csak még a nyershús-témához: vannak olyan törzsek (pl. pigmeusok) ahol a vadászok ott együltő helyükben megeszik az elejtett nagyvadak nyers belsőségeit! Tessék csak az afrika kutatók leírásait olvasni, ott lehet érdekességekre bukkanni. (Azt hiszem talán épp Livingstone írta, hogy a kis feketék belemásznak a leterített elefánt hasüregébe és kieszik a máját.) Elég sok esőerdőben élő indián törzs vadászai esznek nyersen rovarlárvákat vadászkörútjaikon mivel ilyenkor több napig úton vannak és csak este állnak meg tüzet gyújtani. (Az uzsistáskát meg még nem találták fel arrafelé)
  • NeoMaN
    #1021
    :)

    Az éremnek 2 oldala van. Az egyik oldalról nézve bődületes marhaság, a másik oldalról tekintve igazság. A tudományok mindig is korlátok közé voltak szorítva, a tudósok /tisztelet a nagyon-nagyon kevés kivételnek/ sohasem fogadnak el semmit ami nem magyarázható racionálisan-tudományosan.
    Komolyan mondod, hogy bődületes marhaság nem megenni egy leölt állat húsát? Ezt nem tudom felfogni...
  • Cuchulainn
    #1020
    Ahogy jefferson83 is leírta maga a vegaság egyáltalán nem zavar. Tőlem akár baktériumtenyészetet is fogyaszthattok algakoncentrátummal (nagyon egészséges és mégjobb a szervesanyag-előállítás hatásfoka) az sem zavarna.
    Az viszont igenis zavar, hogy ezt az életmódot úgy próbáljátok beállítani mintha olyan hű de természetes lenne, és tökéletes harmóniát biztosítana a világ többi részével egyetlen állat megölése nélkül, és ráadásképp megoldást jelentene a Föld minden gondjára.
    Ami pedig különösen irritál az az, hogy egy kalap alá veszitek a "húsevőket" az első videóban látott állatkínzókkal, mintha mindenki aki megeszik egy szelet csirkehúst utána lemenne és levezetésképp élve megnyúzna egy tehenet. EZZEL bajom van.
  • Cuchulainn
    #1019
    Vannak olyan mindenevő állatok amik megeszik a dögöt - vannak amik nem.(Pl. a legtöbb majom sem) Miért kéne elkapnom az őzet a fogammal? De négyen öten ha összeállunk akkor el tudunk kapni egy őzet és meg tudjuk ölni még puszta kézzel is akár - így csinálják a csimpánzok is.
    Ha már ilyen kedves vagy akkor edd meg azt amit a tehén és ha nem döglesz bele akkor elhiszem hogy vegetáriánusok vagyunk. Az állatok között is jópár elpusztul azért mert rossz, romlott élelmiszert fogyaszt. Az állatkertek egyik "réme" az enteritis nevű bélbetegség amit főleg a romlott gyümölcsök okoznak. A különbség az, hogy ha nekünk megromlik az ételünk akkor megyünk a boltba és veszünk másikat az állatok meg nem tudnak. A háborúk alatt például elég sokan kényszerültek romlott élelmiszert enni és mégsem halt bele mindenki. A modern ember persze ilyen tekintetben már "elpuhult".
    A hús hamarabb megromlik mint a zöldség...és?
  • jefferson83
    #1018
    Nem a vegaság ellen harcol, hanem a butaság ellen és ezt meg tudom érteni. Tulajdonképpen csak ismeretet terjeszt, mert aki több éve már biológiával (természettudománnyal foglalkozik (alaposabban tanítják neki, tanulja) annak bántja a szemét egy pár bődületes marhaság amit emberek igazságként próbálnak tálalni. Én is próbáltam egy-két gondolatot elhinteni itt, hogy a betévedő (érdeklődő) emberek más támpontok alapján is el tudják kezdeni a tájékozódást a témában, és remélhetőleg több helyen is utánna tudnak majd nézni.
  • bens
    #1017
    állításod szerint az ember mindenevő. namost a mindenevők megeszik a dögöt... ha el tudod kapni az őzet a fogaddal, akkor grat, ragadozó vagy :)

    edd meg amit a csimpánzok. ha nem döglesz bele, elhiszem h mindenevők vagyunk.

    a növények elállnak tartósítószer nélkül, a hús egy napig sem.

  • NeoMaN
    #1016
    Mondjuk azt, hogy minden szavadnak igazat adok. Egyet indokolj meg kérlek. Miért harcolsz ilyen engesztelhetetlenül a vegaság ellen? Bánt téged? Fáj neked? Utálkozást vált ki belőled? Vagy csak nem érted a miértjét?

    Tényleg érdekel...Őszintén.
  • Cuchulainn
    #1015
    Ne haragudj de ezek mind innen-onnan összekapart logikátlan féligazságok.
    1.: Mint írtam egy búzakalász vagy egy nyers krumpli láttán sem tölt el olthatatlan evési vágy. Akkor azt sem kéne megenni? A sülő húsnak pedig igenis finom étvágygerjesztő illata van.
    2.: A legtöbb ragadozó (és nem dögevő) állat sem eszi meg a szagos húst csak ha tényleg nincs más választása. Ha megeszi akkor ugyanúgy megbetegedhet tőle mint az ember. (Persze valószínűleg az immunrendszere jobban fel van rá készülve mert egyébként sem a legtisztább körülmények között étkezik) Sok ragadozó madár inkább éhenhal, mint hogy megegye az olyan húst ami nem friss.
    3.: A csimpánzok ugyanúgy nem rendelkeznek éles karmokkal vagy hatalmas szemfogakkal mégis vadásznak és esznek húst is. Az embernek voltak/vannak bőven szerszámai amikkel ezeket helyettesítheti. Mellesleg a vaddisznó sem evésre használja az éles agyarait hanem ásásra meg a hímek viaskodnak vele. Akkor ő is vegetáriánus? Amivel az ember is meg a vaddisznó is meg a borz is rendelkezik az a teljes fogazat, gumós zápfogak, középhosszú tápcsatorna és a hús lebontására szükséges enzimek és emésztőnedvek.
    4.: Ha egy kis ragadozót úgy nevelnek föl, hogy nincs alkalma prédaállatokkal találkozni/nem látja őket egészben akkor bizony ő sem fog semmiféle ingert érezni, hogy rávesse magát és szétmarcangolja. Elég sok ilyen történet van (ha érdekel keress rá a neten is biztos találsz) pl. állatkerti oroszlánokról, akikhez betettek egy kisborjút, hogy na most majd természetesen étkeznek erre az összes halálra rémült tőle. De elég ha csak aranyos képeket keresel a neten, tele vannak olyanokkal, hogy macska alszik együtt kisegérrel meg hasonlók. Persze vadászösztön az marad majd benne, de az emberben is van valamennyi(nem kevesen járnak vadászni, horgászni, paintballozni stb.)
    5.: Szerinted a növényi élelmekben nincsen tartósítószer? Dehogynem. Ez nem a hússal hanem a modern életmóddal kapcsolatos. 200éve híre sem volt a tartósítószereknek mégis ettek húst az emberek.
  • bens
    #1014
    "Vegyük a ragadozó, vagy a mindenevő állatokat. A macska már egy kis darab nyers hús szagától is olthatatlan
    vágyat érez annak megszerzésére, azonban egy gyümölcs láttán ez egyáltalán nem mondható el. A mindenevő borz,
    vagy a kenguru esetében szintén feléled ez az ösztön, ha prédaállattal találkozik a természetben. Ha egy
    embernek örömet okoz egy madár elejtése, még élő végtagjainak foggal való szétmarcangolása, vagy meleg vérének
    kiszívása, akkor mondhatjuk azt, hogy húsevő ösztönök lakoznak benne. Ugyanakkor egy fürt édes szőlőtől összefut
    a nyál a szájában, és függetlenül attól hogy éhes-e vagy sem, jóízűen elfogyasztja. Hogy van akkor ez az
    ösztönökkel? Ha az ember valóban mindenevő, miért nem rendelkezik erős karmokkal mint a borz, vagy éles
    szemfogakkal, mint a vaddisznó? Akár hogy is nézzük, az ember biológiailag nem alkalmas a hús megszerzésére,
    a dögevéstől pedig súlyosan megbetegszik. Ezek a problémák nem állnak fenn a vegetárius táplálkozás során.
    A boltokban kapható húsban lévő tartósítószer akadályozza meg, hogy a hústól ne kapjunk súlyos betegségeket,
    mérgezést. Ezek nélkül az adalékok nélkül az ember képtelen lenne elfogyasztani azt a húst, amit megvesz.
    Sokan nem tudják, hogy a romló hús barnás, visszataszító színét úgy tüntetik el, hogy mesterséges színezéket
    adnak a húskészítményekhez és a nyers húshoz."
  • bens
    #1013
    hivatalosan a hindu az egyetlen kultúra, ami olyan régi, hogy nem ismert az eredete.

    a hinduk soha nem ettek húst, mert a vallásaik tiltják az erőszak alkalmazását a többi élőlényen.

    a hindu az egyetlen olyan ősi fejlett kultúra, ami mind a mai napig fennmaradt úgy, ahogy mindig is létezett.

    ezeket érdemes róluk tudni...
  • Cuchulainn
    #1012
    De bizony, hogy tud...egy disznó például nagyon könnyen. Tanulj egy kis etológiát! Érdekes, és ráadásul nem kell vaktában jól hangzó üres frázisokat puffogtatni hozzá...
  • Cuchulainn
    #1011
    Még szerencse, hogy te ilyen okos vagy... Tatárbifsztekről hallottál már? Nyers hús. Sushiról hallottál már? Nyers hús. Osztriga - nyers hús. Sonka is nagyon finom nyersen (csak megfüstölve de nem megsütve)
    Azért mert neked nem jut ezsedbe valami nem a másik lesz röhejes.
  • NeoMaN
    #1010
    #1003

    Hazudtál.
  • Cuchulainn
    #1009
    Melleselg nem igazán értem ez a nyers hús dolog hogy jött ide, a krumplit a búzát a tököt sőt a kukoricát sem gyakran rágcsálod nyersen aztán mégis étel...
  • NeoMaN
    #1008
    Tudod mi a különbség a vágóállat és az ember között?
    A vágóállat nem tud hazudni.
  • NeoMaN
    #1007
    Hagyjuk már ezt, röhejes vagy...
  • Cuchulainn
    #1006
    Hát ezt meg honnan vetted? Miért ne lehetne megenni?
    Amúgy az nem volt sehol leírva hogy nem volt megfűszerezve, de nyers volt.
    Mellesleg ettem már nyersen fűszer nélkül is húst, csak nem gerincesét...
  • NeoMaN
    #1005
    Fűszer és tűz nélkül a húst az ember nem tudja megenni.

    Szavahihető vagy....
  • Cuchulainn
    #1004
    A hindu kultúra azért jó messzire van a legősibbtől... Vannak olyan afrikai/dél amerikai/indonéz törzsek akik kb. ugyanúgy élnek mint 10000+ évvel ezelőtt, na az ősi. És egyébként is, náluk vallási okai vannak a dolognak, ami azért nem ugyanaz...
  • Cuchulainn
    #1003
    Én már megtettem, tényleg jó volt...
  • bens
    #1002
    nem. de ha ők is képesek rá, akkor minek húst enni? h feleslegesen fájdalmat okozzunk?...
  • bens
    #1001
    írtam, de leírom mégegyszer: a válg legősibb kultúrája, törzse, ha úgy tetszik a hindu, mindig is vegetárius életmódot élt. pl.
  • bens
    #1000
    ok, akkor ha te úgy gondolod h ha mindenevők (tehát növény és dögevők) vagyunk, akkor egyél meg egy darabka döglött állatot nyersen. aztán számolj be milyen jó volt.
  • bens
    #999
    "a vegák felsőbbrendű lények"
    - ezt eddig itt rajtad kívül senki nem mondta

    amúgy azt tudom mondani megintcsak h ha nem tudsz építő jellegűen (értelmesen) hozzászólni, akkor légyszi hagy rá.
  • Cuchulainn
    #998
    Ne feltételezzünk semmit a múlt alapján (a fognyomok a csonton, a vadászatokról szóló barlangrajzok meg a sok megtalált veremcsapda biztos csak kacsa volt.)
    Írtam, de leírom mégegyszer: Ma sincs olyan törzsi kultúra ahol ne ennének húst. A természetes emberi életmód része a húsevés. És szintén a jelennél maradva:

    Legközelebbi rokonaink sem csak a banánra veszélyesek...

    (A többit már eléggé jól megválaszolta Calver meg jefferson83)
  • jefferson83
    #997
    Én ezt teszem. Feleslegesen én sem bántok se hangyát, se szúnyogot, se legyet ....stb. (Amíg számuk a tűréshatáron belül vannak). Nálam ez szintén életforma, mint a szelektív szemétgyűjtés, hogy tömegközlekedem és nem autózom, nem szemetelek...stb.
  • jefferson83
    #996
    Minden józan gondolkodású ember elítéli az "embertelen" bánásmódot. Tudjuk, hogy egy nemzet többek közt arról ismerszik meg, hogyan bánik állataikkal. Ebben nem lesz vita köztünk az biztosos.
  • Calver
    #995
    és gondolom ezt csak élsportoló vega atléták képesek megcsinálni
  • Calver
    #994
    "divatvega"? nem ezt mondtam. ez azt mutatná, hogy lenne a társadalomnak egy normális vega szelete, akit ti majmoltok - de, mint láthatjuk, ez gyakorlatilag nincs így.

    viszont azzal h vegák vagytok, van egy remek lehetőségetek a magamutogatásra, az önistenítésre, arra, hogy megmutassátok, milyen felsőbbrendűek és érzékenyek vagytok, míg az emberiség húsevő többsége igazándiból csak egy vérengző csürhe. én erről beszéltem.
  • Calver
    #993
    végül is minden húsevő vérengző gyilkos, aki szeret állatok bensőségeiben fürödni, és közben a sátánhoz imádkozni. ugyebár? viccelődni simán van kedvem, lévén az #1-ben lévő videó csak a vegapropaganda egy szeletkéje. lehet csipákolni a vágóhidak miatt, de egy húsevő is beszerezheti a kajáját olyan helyekről, ahol normálisan tartják az állatokat.

    és... megint eljutottunk odáig, hogy a vegák felsőbbrendű lények, míg a húsevők brutális gyilkosok. csak így tovább, bens.
  • Calver
    #992
    hagyjuk a feltételezéseket, tényleg van hitelesebb forrás is. milyen fogaid is vannak? vagy a vegák már annyira felsőbbrendűek hogy nekik az evolució semmit nem jelent?
  • bens
    #991
    szúnyogot, legyet el lehet kapni és ki lehet dobni az ablakon. 1 percet vesz igénybe, gyakrolottabbaknak felet.
  • bens
    #990
    ez vicces lenne, ha itt nem gyilkolásról, brutális vérontásról lenne szó.
    nem bántásból, főleg nem neked, ha valakinek viccelődni támad kedve, nézze meg a #1-ben található videot, utána tegye meg ha van hozzá gyomra.
  • bens
    #989
    10 évet foglalkoztam a témával, és igencsak sok a feltételezés. de a régészeti témába ne menjünk bele, mert nagyon kényes, annyit mondok h van hitelesebb forrása is a dolgoknak, mint megtalálni egy csontot és teóriákat írni köré. de ebbe tényleg ne menjünk bele, mert nem ide vág. maradjunk a MAI korban.
  • NeoMaN
    #988
    Régebben igen.
    Röhöghetsz, de évek óta kihajtom a legyet ill. kiteszem a pókot a kertbe.
    Kedvesem nem vega, de Ő is így tesz velük. Pedig kertes helyen élünk, sok van belőlük nagyon.

    A szúnyogot és a kullancsot viszont lecsapom ill. a kutyából kiszedve szét is taposom. Egyszerűen ennél a két élősködőnél valahogy semmi bűntudatom. Talán a vérszívó életmódjuk miatt...
    Nemtudom.
  • jefferson83
    #987
    második Tartható csak nagyon nagy önuralom szükséges hozzá, vegáknak ez meg ugyis megvan :P
  • jefferson83
    #986
    Hogy képzeled. Sőt még nem is ismer olyat (azzal nem áll szóba) aki akár csak látott is ilyet. Szúnyogokkal, hangyákkal ...stb ugyan ez a helyzet. Egy pont után már nem érdemes ész érvekkel hatni arra aki INFORMÁCIÓHIÁNYBAN szenved.
  • NeoMaN
    #985
    Mit tehetek azért táplálkozás ügyileg EGYÉNILEG, hogy kevesebb állat haljon meg?

    1.-nem eszem húst
    2.-nem eszem semmit (ez ugyebár nem tartható semmilyen körülmények között)
    3.-leszarom a fenti kérdést

    Van még másik alternatíva? Szerinted melyik pont a legjobb a három közül, ha CSAK A KÉRDÉSRE koncentrálsz és nem okoskodsz bele semmit?
  • Cuchulainn
    #984
    Tudtommal a fórum azért van, hogy beszélgessünk/vitatkozzunk egy témáról. Ha minden hozzászólás arról szólna, hogy "dejó vegának lenni" akkor gyorsan unalmassá válna nem gondolod? :)